Leiden wil af van ijsprobleem 'Het lijkt een hele gemakkelijke groep' 'Je bent gestoord als je zoiets doet' kabelnet Merenwijk voordelig maar streng Vlasveld wil burgemeester van Zoeterwoude worden HNSPAG 14 JANUAR11997 HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Brand yi De brand in het I I Voorschotense Hof- flants Huys, afgelopen weekeinde, valt achteraf gezien mee. Kerkorgels /i De winter kan kerk- I J orgels vals maken. De droogte kan met name pijporgels behoorlijk be- schadigen. Ongeluk zorgt voor file op Kanaalweg lejden. Een ongeluk op de kruising van de Kanaalweg en de Meichior Treublaan heeft vanochtend voor flinke vertragingen in de ochtendspits gezorgd. Het ongeluk gebeurde vlakbij de spoorwegovergang. Een 24-jarige Katwijker wilde vanaf de Treu- [blaan linksaf de Kanaalweg opgaan, maar gaf daarbij geen voor- I rang aan een 18-jarige Voorschotenaar die van rechts kwam. Het ongeluk veroorzaakte alleen materiële schade. De twee bestuur ders bleven ongedeerd. ANNO 1897 Te Warmond heeft het ijs alweer een offer geëischt. Een jongen van elf jaren van den arbeider Schijf aldaar, was gistermiddag aan het schaatsenrijden op de spoorslooten achter het Seminari um, maar reed door op den daar aanwezigen put, met het onge- lukldg gevolg, dat hij er door zakte, juist in het midden, en jam merlijk verdronk, daar andere jongens, die er bij stonden, hem [onmogelijk hulp konden verleenen. Een half uur later werd hij ,dan ook met behulp van ladders en dreg levenloos opgehaald. [Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen. - ANNO 1972 De Leidse universiteit heeft een eigen museumpje: het zweetka mertje in het academiegebouw aan het Rapenburg. Custos (con ciërge) L. Erades voelt zich tenminste ais een museumbewaar der, wanneer er op een zondag weer een hele familie bij hem op de stoep staat om het zweetkamertje te mogen zien. Erades: gebeurt meermalen. Dan heeft vader hier gestudeerd en dan wil hij nog een keer zijn naam zien, samen met de kinderen. Ach meneer, is het dan, mogen we even kijken? Nou, dan kun je geen nee zeggen, natuurlijk. Zeker niet, als ze uit het buitenland ;omen." Donderdag 14 Januari 'rijdag 14 januari Overleg over ander punt voor innemen koelwater lichting Kabelnet Merenwijk is iet één van de soepelste. Zelfs anten die van tevoren te ken- n geven slechts een deel van jaar het tv-signaal te willen itvangen, hebben die moge- dieid niet. SKM verkoopt al en jaarabonnementen. Die ihoren echter wel tot de goed- iopste van het land. Merenwijker Aad Sierat heeft es geprobeerd. Hij gaat in de mer verhuizen en deed om reden eind november het irzoek om vanaf 1997 op een vartaalabonnement over te an. Na vijf keer bellen en een hriftelijke herhaling van het rzoek, kreeg hij antwoord. ials hij ook al gelezen had: er istaan slechts jaarabonne- enten en ook bij verhuizing is stitutie onmogelijk. Het is ge- uikelijk dat oude bewoners met de nieuwe regelen, zo elden de voorwaarden. ,Dan moet je bij wildvreemde ensen gaan bedelen om geld." erat heeft daar weinig zin in. vind dat per jaar betalen en probleem, maar wel als je n tevoren weet dat je in dat verhuist. Je hebt geen poot op te staan. Het is take it or we it. Dan zou je dus een hotel moeten kopen." Een an- re ontevreden ldant nam het ft in eigen handen en betaal- gewoon een half jaarbedrag, de hoop pas na zes maanden jesloten te worden. Dat ge urde echter al in de tweede land. Waarom de kabelexploitant Het is de gemeente Leiden wel wat waard om het ijspro bleem in de Leidse singels en grachten op te lossen. „Niet eens zozeer vanwege het ijsplezier, maar veel meer om de veiligheid", zegt woordvoerder P. van Diepen van de dienst Milieu en Beheer. LEIDEN HANS KOENEKOOP De gemeente stelt voor om sa men met het Elektriciteitsbe drijf Zuid-Holland (EZH) en het Hoogheemraadschap van Rijn land het proces van koelwater innemen en lozen bij de elektri citeitscentrale van de EZH aan de Maresingel eens onder de loep te nemen. Dat wordt alge meen beschouwd als de boos doener van het plotselinge weg smelten van de ijsvloer. „De discussie over het smel tende ijs op de grachten en sin gels keert elke keer terug. En tel kens weer wordt de gemeente erop aangesproken terwijl wij feitelijk niets te zeggen hebben over het water. Het hoogheem raadschap geeft de vergunning voor het lozen, de centrale van de EZH veroorzaakt de stromin gen onder het ijs. Maar de ge meente voelt zich wel verant woordelijk als het gaat om de veiligheid van het ijs", zegt Van Diepen. Op initiatief van wethouder Laurier hebben medewerkers van de dienst Milieu en Beheer vorige week net als het Leidsch Dagblad de temperatuur van zo streng is? Voorzitter Van Gel der geeft toe dat de SKM-voor- waarden afwijken van wat men bij telefoon, krant en vereniging gewend is. „Maar wij kunnen daardoor -wel een zeer goed koop tarief aanbieden. Per jaar 168 gulden. We besparen enorm op de incassokosten. Het is een voordelige, gemakkelijke regeling. Alleen kost zij de abonnee zelf een beetje moeite. Men moet het onderling verre kenen. We hebben daar bijna nooit problemen mee gehad. De woningbouwverenigingen zitten zelf in het algemeen be stuur. Die hebben ook geen be zwaar gemaakt." De Consumentenbond vindt de regeling echter niet klant vriendelijk. Een woordvoerder: „Het zijn onredelijke voorwaar den, maar ze zijn toegestaan. Het principe is niet erg klant vriendelijk, ook al zijn ze dan goedkoop." Goedkoop is SKM inderdaad, en aan de soepelheid van de meeste andere kabelexploitan ten hangt een prijskaartje. Case- ma bijvoorbeeld biedt zowel maand-, kwartaal- als jaarabon nementen aan, maar dan tegen gemiddeld 18 a' 19 gulden per maand, Opzeggen kan elke maand. Woordvoerder De Jong: „Voor wie vandaag opzegt, loopt het abonnement tot 31 ja nuari. En dan restitueren we de rest van het kwartaal of van het jaar. Als iemand naar een ande re gemeente binnen het dek kingsgebied van Casema ver huist, verhuist het abonnement gewoon mee." De Marekerk is een van drie Leidse kerken die zijn beklad met satanische teksten. MAARTEN KEULEMANS Vlasveld wil burgemeester wor- fen van Zoeterwoude. Om zich meer lan als lid van de Leidse gemeenteraad kunnen opwerpen als beschermvrou- 'evan de Grote Polder. „Ik heb met di- irse raadsleden en ambtenaren ge- proken, en ik geloof dat ze blij zouden zijn met iemand die het wil opnemen voor de Grote Polder." Daarnaast heeft haar partij, LWG/De Groenen, gezien de landelijke politieke krachtsverhoudingen recht op een paar burgemeestersposten, meent Vlasveld. „En ach, daarnaast is het burgemeester schap natuurlijk een uitdaging." Het raadslid heeft inmiddels al een gesprek gehad met de eind deze maand scheidende burgemeester van Zoeter woude, A. Houdijk. „Die zei dat het heel goed zou zijn als ik ging solliciteren. Al was het maar omdat Zoeterwoude waarschijnlijk een vrouwelijke burge meester wil." Over een paar weken be paalt de raad van Zoeterwoude aan wel ke voorwaarden een toekomstige burge meester moet voldoen. Voor er echter een nieuwe burgerva der of -moeder komt, moet Zoeterwou de het stellen met een interim-burge meester. Vlasveld onderzoekt nog of ze ook op die functie kan solliciteren. „Zelfs al is de kans nul komma nul nul één procent dat ik het word, ik ga het gewoon proberen. NAGERECHT erstek Beier van justitie mevrouw M. •rstman en politierechter me luw R. Dozy maakten gis- ochtend geen geheim van n verbazing over het feit dat veel verdachten verstek lieten an. Neem de vrachtwageri- auffeur wiens baan op het al stond. Hij had met een orme hoeveelheid alcohol in bloed in zijn truck rondge- •en en daarbij onder meer 'lichtmast in Hazerswoude ramd. 'tde officier was te praten ge est over een omzetting van at eis: in plaats van een ont- iging van een jaar van de rij- 'oegdheid een fikse geldboe- Maar een gesprek met een beklaagdenbankje is nutte- 's. En dus konden de twee uwen niet anders dan een ndaardstraf eisen en opleg- k Wegwas het rijbewijs. „Het •iet te geloven dat deze man t komt opdagen. Nu ontslaat hij zichzelf." Politierechter Dozy sloot niet uit dat de absentie van gedaagden verband houdt met verkeerd bezorgde post. Nekpijn Met dat argument verweerde een 32-jarige Voorschotenaar zich die vorig jaar was doorge reden nadat hij een geparkeer de auto had geraakt. Wanneer de postbode de schikking van 500 gulden op het juiste adres had afgeleverd, had de Voor schotenaar niet eens in het be klaagdenbankje gestaan. „Dan had ik al lang betaald." De offi cier en de rechter waren na het verhaal van gedaagde overtuigd van zijn bereidheid om te beta len en verhoogden de boete niet tot 600 gulden. Wel kreeg de Voorschotenaar van de rechter het dringende advies 'onmiddellijk aan de bel te trek ken' als hij de acceptgiro niet binnen zes weken na de zitting binnen heeft. Na het vertrek van de Voorscho tenaar kwam de bode de rech ter en de officier 'nee'-schud- dend melden („Ik krijg hier nek pijn van") dat de voorraad aan wezige gedaagden weer even op was. Klap Een 23-jarige Leiderdorper, die op 20 februari 1996 betrokken was bij een verkeersruzie op de Leidse Hoge Rijndijk, zou niet langer in leven zijn geweest als de priemende blikken vanaf de in woord en gebaar meelevende 'publieke tribune' konden do den. De onberispelijk geklede jongeman ontkende echter in alle toonaarden dat hij de hem ten laste gelegde klap in het ge zicht van een vrouw had uitge deeld. Hij deed uiterst rustig verslag van de gebeurtenissen. Niet de vrouw was geslagen maar zijn mede-passagier. Zelf had hij een karatetrap willen uitdelen aan de belager van zijn vriend. Mede doordat hij allesbehalve een geoefend vechtsporter is, trapte hij slechts in het luchtle- het water gemeten. Hun resul taten kwamen overeen met die van de krant. Het water binnen de schotten bij de Valkbrug en Gouden Bolbrug en de dam bij de elektriciteitscentrale in de Maresingel is warmer dan daar buiten. „Onze conclusie is dat niet het geloosde koelwater voor dun ijs zorgt. De schotten hou den dat koelwater afdoende te gen en zorgen eroor dat het wordt afgevoerd via de Haar lemmertrekvaart. De oorzaak is volgens ons ook gelegen in de inname van het koelwater door de elektriciteitscentrale aan de andere kant van de dam in de Maresingel. Daardoor ontstaat onder het ijs een sterke stro ming." De dienst heeft zitten broe den op een oplossing en wil de EZH een voorstel doen. „Waar om kan de centrale niet ook wa ter innemen aan de kant van de dam waar het geloosd wordt? Dat water is weliswaar warmer, maar het gaat om een verschil van een paar graden. Water van drie graden celcius lijkt ons toch best te gebruiken als koelwa ter", zet Van Diepen uiteen. Natuurlijk is het voor deze maatregel noodzakelijk de cen trale aan te passen. „Nou, eerst moet de EZH aangeven of ons voorstel wel technisch haalbaar is. En als dat het geval is, moe ten we met zijn drieën maar eens praten over de verdeling van de-kosten." „Maar nogmaals, de gemeen te kan niets afdwingen. Als de EZH het niet wil, houdt het op. Zij zijn tenslotte de eigenaar van de centrale." Kerkbeheerders geschokt door teksten LEIDEN DIMITRI WALBEEK VERVOLG VAN VOORPAGINA „Droevig en zinloos." Koster A. Vroomans van de Hooglandse Kerk aan de Middelweg kan er maandag nog steeds moeilijk woorden voor vinden. Zater dagochtend trof hij op de deur op 'noord' de metershoge en- gelstalige teksten aan die er met een spuitbus waren opgespo ten. De teksten waren godslas terend, dat zag Vroomans meteen. „Ik heb ze er gelijk met thinner afgehaald, maar ik ben er uren mee bezig geweest", zegt hij. Tijdens die schoon maak heeft hij naar eigen zeg gen flink staan tieren op de mensen die de teksten hebben aangebracht. „Mijn zoon heeft vrijdagnacht nog iemand met een rugzak langs zien lopen maar heeft toen niet de link gelegd, anders hadden we hem al in de kraag kunnen vatten", zegt Vroomans. „Je bent echt ge stoord als je zoiets doet. Dit is te k voor woorden. Ik ben er nog nijdig over als ik eraan terug denk." Vanwege de vorst was de verf op de deur nog niet ge droogd, dus die kon gelijk weg. „Uit ervaring weet ik dat, als je dit soort teksten laat staan, de dag erna er nog veel meer op staan", zegt de koster van de hervormde kerk. Pater J. van Winden van de rooms-katholieke Hartebrug- kerk aan de Haarlemmerstraat is ook geschokt. „Misschien is het alleen een rotstreek van kwajongens", probeert hij nog, „Maar het kan ook opzet zijn. Laten we hopen dat het eenma lige baldadigheid betreft, en dat we er zo snel mogelijk vanaf zijn", zegt hij. Koster F. van der Mark van de Marekerk aan de Lange Mare was verschrikkelijk geschrokken toen hij de teksten zaterdag aantrof. „Hij ziet het als een soort bedreiging", meldt zijn vrouw maandag, „Ze heb ben in ieder geval geen onder scheid gemaakt tussen richtin gen. Alle geloofsrichtingen zijn hierdoor getroffen", zegt ze. Leidenaar geeft politieman klap Een 26-jarige Leidenaar heeft gistermorgen één politieman geslagen en geprobeerd een ander een kopstoot te verko pen. De man werd aange houden omdat hij stennis maakte bij een bewoonster van de Sluisbuurt. FOTO'S HENK BOUWMAN Brand in kelderbox In een kelderbox onder een flat aan het Zwarte Pad is vanmor gen brand uitgebroken. De brandweer moest de deur open- zagen om het vuur te kunnen blussen. De brand is mogelijk aan de buitenzijde bij een raam ontstaan. De politie houdt reke ning met brandstichting. Bart de Graaff weer aan de slag TV-entertainer Bart de Graaff mag van de doktoren weer aan het werk. De populaire presen tator was gistermiddag in het Academisch Ziekenhuis Leiden voor verder onderzoek omdat een te hoog gehalte creatine in zijn bloed was geconstateerd. Dit als gevolg van een niertrans plantatie die De Graaff half au gustus onderging. Een woord voerster van Veronica meldde vanochtend dat BNN, het pro gramma van Bart, voorlopig ge woon doorgaat. Sieraden gestolen Uit een woning aan de Medusa- straat is in de nacht van zondag op maandag een aantal siera den meegenomen. De dieven zijn waarschijnlijk door de niet goed afgesloten voordeur naar binnen gekomen. Wethouder De Goede verbaast zich over succes Adagir LEIDEN ANNET VAN AARSEN Dat de geslagen vrouw met een felrode wang aangifte was ko men doen, leek de Leiderdorper sterk. „Ze heeft pas een uur na het incident de politie ingelicht. Het lijkt me sterk dat een klap die bovendien met de vlakke hand zou zijn uitgedeeld dan nog zichtbaar is." De gedaagde kon officier Horst man niet op andere gedachten brengen. Zij achtte de klap 'wet telijk en overtuigend bewezen'. Maar rechter Dozy gunde hem 'het voordeel van de twijfel'. „Het wettige bewijs ligt er in derdaad, namelijk een aangifte en een getuigenverklaring. Maar ik ben niet overtuigd en ik kan u dus niet straffen." Dat deze gedaagde vrijspraak kreeg, was niet in de laatste plaats het gevolg van zoiets simpels als zijn aanwezigheid. LEIDEN WIM KOEVOET MONIQUE DE BOER VERVOLG VAN VOORPAGINA Agadir begeleidt nu al zo'n tweeënhalf jaar Marokkaanse jongeren, die crimineel gedrag ver tonen en in aanraldng zijn gekomen met de poli tie. „Aan de ene kant heb je het over een hele .moeilijke groep jongeren, maar als ik kijk naar het succes van Agadir, lijkt het ook weer een hele makkelijke groep", verbaasde De Goede zich gis teren bij de presentatie van het LlSWO-onder- zoek. „Ik denk dat het zo'n succes is geworden, doordat de mensen Van Agadir er goed in slaag den, de problemen waarmee de jongeren kamp ten op te sporen." Volgens onderzoeker Thomas van Duin van het LISWO heeft de doelgroep van Agadir het zwaar. Een kwart van de Marokkaanse jongeren in Lei den is bij Agadir langs geweest; de politie schatte in 1992 dat eenderde van alle minderjarige Marokkanen politiecontacten had. De hoge cij fers verdienen volgens de onderzoeker overigens wel enige relativering. „Het is een bekend ver schijnsel dat bij kleine criminaliteit de pakkans bij allochtone daders groter is dan bij autochtone daders." „De klantjes hebben, als ze voor het eerst bij Agadir komen, geen vertrouwen meer in de leer krachten, de politie, de hulpverlening... Meestal is er sprake van een slechte relatie met de ouders en hebben de jongeren ook een gebrek aan zelf vertrouwen", constateert Van Duin. Ondanks die die handicaps wisten de trajectbe geleiders van Agadir toch opvallend veel klanten weer op het rechte pad te brengen. In de paar jaar dat het project nu loopt, werden er via justi tie, politie, raad van de kinderbescherming en andere instellingen 87 jongeren naar Agadir doorverwezen, zeven meer dan bij de start was ingeschat. Het succespercentage (69 procent) lag eveneens hoger dan de schatting vooraf van zes tig procent. De jongeren die afhaakten, kwamen de afspraken met hun trajectbegeleider niet na of vielen terug in hun oude gedrag. Van Duin noemt Agadir succesvol, waar andere initiatieven in Nederland om delinquente Marok kaanse jongeren op het rechte pad vaak niet slaagden. Als succesfactoren wijst hij onder ande re de intensieve begeleiding van de Agadirmede- werkers aan, die ieder maximaal tien klanten per keer onder hun hoede nemen. Verder genoot het project veel vertrouwen binnen de Marokkaanse gemeenschappen; werkten de 'contracten' die de klanten met hun begeleiders moesten afsluiten mee aan het succes, evenals de in veel gevallen geslaagde pogingen om de gezinsrelaties weer te herstellen. De Stichting Jeugdzorg wil Agadir uitbreiden. Het project moet voortaan niet alleen toeganke lijk zijn voor delinquente Marokkaanse jongeren, maar voor alle allochtone jongeren die het ver keerde pad op dreigen te gaan. Verder wordt er over gedacht om Agadir uit te breiden naar de randgemeenten van Leiden. Volgens een woord voerder van Stichting Jeugdzorg betekent die ont wikkeling dat de caseload - het aantal klanten dat een hulpverlener onder zijn hoede heeft - waar schijnlijk wordt verhoogd naar vijftien. Maar die werkverzwaring is volgens hem geen bedreiging voor het succes van Agadir. „De individuele tra jectbegeleiding zal nog steeds net zo intensief zijn."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9