Voerlijn helpt vogels winter door Regelen waterhuishouding cv-installatie bespaart gas Consument Buitenthermometer Schuiflade voor droger DINSDAG 14 JANUAR11997 REDACTIE: SASKIA STOELINCA 023-5150265 De Milieufederatie Groningen voert sa men met het noordelijke energiebe drijf EDON en de gëmeente Groningen een proef uit om stookkosten te bespa ren door een betere afstelling van de centrale verwarming. Het experiment heeft plaats bij honderdvijftig huizen. De proef is een vervolg op een eerdere test bij woningen in Delfzijl. Daar werd het gasgebruik in een kleine woning teruggebracht van 2.400 naar 1.200 ku bieke meter per jaar en in een grote woning zelfs van 4.000 naar 1.600 ku bieke meter. Het comfort leed daar niet onder. Het ging zelfs vooruit. De besparing komt door het regelen van de waterhuishouding van de in stallatie. Dit heet in vaktermen water- zijdig inregelen. Het warme water dat van de cv-ketel naar de radiator gaat zoekt de weg van de minste weerstand. Het water zal de neiging hebben om de radiator binnen te gaan die het dichtst bij de cv-ketel staat. Deze radiatoren stromen het gemakkelijkst door en worden het warmst. Alle radiatoren worden dan niet gelijkmatig verwarmd en het komt voor dat sommige ruimtes niet warm te stoken zijn terwijl het in andere te warm is. Dit kan niet verholpen worden door de thermostaat op een andere tempera tuur in te stellen, maar uitsluitend door de centrale verwarming beter in te regelen. Dat gebeurt door het instel len van de grootte van het gat waar door het water de radiatoren binnen komt. Dit is geen eenvoudige klus en vereist de kennis van de installateur. Ervaringen met wel goed waterzijdig inregelen leren dat soms wel vijftig procent energie bespaard kan worden, zo meent de milieufederatie. De federatie heeft samen met het ener giebedrijf ook een brochure geschre ven over misverstanden rond het sto ken op ijskoude dagen. Veel mensen geloven dat het beter is alle ruimtes te verwarmen of om alle deuren open te laten, schrijft Peter van Pelt, energie- medewerker van de Milieufederatie Groningen in de brochure 'Energie be sparen, geld verdienen'. De warmte hangt dan in het huis en daardoor is het 's ochtends sneller warm, is een veel gehoorde redenering. Het gaat hier echter om een misvatting. Het beste is om alleen die ruimtes te ver warmen waarin men die warmte nodig heeft. Veel mensen denken ook dat het beter is het hele huis 's nachts op tempera tuur te houden. De cv zou anders 's morgens te hard moeten branden. De Milieufederatie stelt hier tegenover dat men toch aanmerkelijk minder gas verbruikt indien men de thermostaat 's nachts laag zet. Vooral 's winters willen veel mensen nog voor ze hun neus buiten de deur steken, weten hoe koud het is. De buitenther mometer geeft het antwoord. Als hij tenminste van binnenuit is af te lezen en als hij op een temperatuurneutraal punt is opgehangen. Ideaal is uit de zon en op enige afstand van het (warme) venster. Er zijn nogal wat onhandige en lelijke bui tenmeters op de markt. Toon baar en makkelijk afleesbaar is de 'Raket' van Boersma Produc ten uit Leeuwarden. Dit alumi nium exemplaar is 47 cm hoog, heeft een doorsnede van 5 cm en is met een draaibare beugel aan de muur te bevestigen. Te koop bij ijzerwarenhandel en doe-het-zelfeaken. Prijs 47,50 gulden. Wasmachine in, wasma chine uit, droger in, dro ger uit: er wordt wat af- gezeuld met de was en meestal ook nog in een zeer beperkte ruimte. De Combirand met schuifla de maakt dat werk een stuk lichter. Het volgens de fabrikant overal toe pasbare tussenstuk is met een paar schroeven op het bovenblad van de wasmachine te monte ren. De wasdroger kan er zo bovenop. Door de vorm van de Combirand is dat apparaat meteen veilig gefixeerd. Dank zij het gewicht van de dro ger kan de schuiflade, uitgerust met twee sterke geleiders, een flink ge wicht aan was hebben. De Combirand is ver krijgbaar bij witgoed-, onderdelen- en ijzerwa- renzaken en kost 139 gulden. 2 3 2 5 2 2 2 1 6 8 4 3 9 6 4 5 9 9 1 2 6 3 2 5 9 3 7 2 2 8 1 9 3 8 9 10 9 9 3 8 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. vergezicht; 2. gemeentehuis; 3. zorg gevoelend; 4. aanslag op erwten en rozen; 5. versiering; 6. showroom; 7. gelijk; 8. aanstoot. WOORDZOEKER Overgebleven woord: SCHARNIER Wanneer het begint te vriezen, willen we wel vogels voeren, maar dan alleen de leu ke. Felgekleurde koolmeesjes, die zulke aar dige acrobatische toeren uithalen, daar wil len we wel pinda's voor rijgen en vetbollen ophangen, maar gewone mussen en me rels? Toch hebben ook die 'ordinaire' vogels een beetje hulp in de winter hard nodig. Wanneer Arend Mosterd zijn assortiment vogelvoerspullen laat zien, komt er af en toe de opmerking: 'Er kunnen toch geen merels bij, hè? Want dan landt er zo'n merel en dan is er ineens veel meer zaad weg.' Alleen voor meesjes, daar komt het dan op neer. Maar andere vogels hebben eveneens voer nodig, ook al hangen ze er niet zo decora tief bij." Arend is mede-eigenaar van Het Esschert Pesign in Deurningen. Dat bedrijf ontwerpt zelf een vogelvoerlijn, die wordt verkocht in diverse tuincentra in het hele land. Dit jaar waren de huisjes, flessen met zaad, feeding bells en andere attributen niet aan te sle pen. „We hebben een appelhuisje in het as sortiment. Heel simpel, vurenhout, gat in het midden met een pin waar je een appel in kunt prikken. Het heeft veel aandacht ge had in het blad Seasons en het was niet aan te slepen. Dat kwam door de simpelheid, denk ik, en ook dat het nét even wat anders is." Vorig jaar was de feeding bell een abolute hit: een terracotta klokje waarin een vetbol droog hangt. „Het kan ook met een omge keerd bloempotje, maar dit ziet er wel mooier uit.Ook hier zijn de mezen weer bevoorrecht, want het voer kan alleen al buitelend worden gegeten. Datzelfde geldt voor een hangende dennenappel die hele maal is omgoten met vet - ook tussen de schubben is van alles te pikken - en een berkenstammetje waarin met vet en zaad gevulde holten zitten. Minder discrimerend is een glazen fles, die omgekeerd in een houten houder hangt met daaronder een voerplankje, dat gelei delijk wordt gevuld. „Die dingen worden voor ons in Polen gemaakt. Vandaar dat je er vaak een lege wodkafles in ziet hangen." Ook van de vogelvilla in Japanse stijl - met zaadsilo in het midden - kunnen alle vogels genieten. Arend Mosterd zat als kind al aan de dijk naar vogeltjes te turen. Bij het ontwerpen luistert hij steeds goed naar deskundigen en is hij vooral op zoek naar iets bijzonders.' „Zo'n berken vogelhuisje, daar hoeven wij niet mee aan te komen. Mensen willen iets aparts, dat toch werkt. Natuurlijk kun je ap pels gewoon aan een pin rijgen. Maar als je er een vogeltje op maakt en een haak, zodat de pin in de boom kan hangen, dan is het veel leuker." Al doende leert Mosterd. Zo werd de vogel- zaadfles 'al pielend' steeds aangepast tot de afstand tussen fles en plankje zodanig was dat de zaadjes geleidelijk vrijkwamen. En kwam ook het meetlint eraan te pas om uit te vogelen hoe poot het gat in het appel huisje moest zijn. Een goede voertafel moet ten minste ander halve meter hoog zijn, zodat er geen katten bij kunnen. Een overdekt plaatsje is het mooist, dan wordt het voer niet zo sloffig. Voeren kan ook op de grond, maar dan is het ook aantrekkelijk voor muizen en rat ten. Een voerplank moet regelmatig worden schoongemaakt, want via de uitwerpselen kunnen vogels elkaar met ziekten besmet ten. HEINZ SC-tS-A/ J-g M-/J g-g P-A-M g-g-g-S-T g-V-g-N 1/-/-T-1.-A' T-g-HH-g-/*/-Z f V"vslil/,. TOMPOES Tom Poes en de Niks Op weg naar Bommelstein ontmoet te heer Bommel Wammes Waggel en hij hield verrast de pas irï. ,,Ik moetje juist hebben!" sprak hij. „Over dat schilderstukje, je weet wel. Dat wil ik kopen en daarom heb ik 25 florijnen bij je neergelegd..." „Hihihi, 25 florij nen!" riep de jonge kunstenaar. „Aan m'n zolen, makker! Ik vraag er een millioen voor!" Daar werd heer Ollie even heel stil van. „Een mil-millioen? prevelde hij toen onthutst. „Joost zei datje die 25 te veel vond!" „Ja, dat wel", gaf de ander toe. „Maar het geld was gauw op. Wat mal, hè?" Hij begon luid te giechelen en het viel heer Bommel op, dat zijn adem naar anijsmelk rook. „Wammes, je hebt gedronken", sprak hij streng. „Ja", zei de schilder bedarend. „Ik had dorst, zodoende. Maar die 25 florij nen waren niet zo veel als ik dacht; daar kan een artist niet van drinken, zie? En toen zei Terpen Tijn, dat ik een millioen moest vragen en dat vind ik wel een enig idee." „Maar dat kan ik niet betalen!" riep heer Bom mel ten einde raad. „Ik bedoel, ik kan het wel natuurlijk - maar het is veel te veel voor dat kladwerk..." „Nou, dan niet, hè?" hernam Waggel goe dig. Hij zette de pas er weer in en be gaf zich met schommelende tred naar Bommelstein. „Wacht even!" riep heer Ollie. „Ik wil tot zaken ko men, want ik moet dat schilderij hebben, als je begrijpt wat ik Ijedoel. Wat ga je doen?" „Ik ga mijn klad werk terug halen", zei Wammes. „En dan ga ik iemand zoeken, die het ko pen wil. Want een schilder moet toch ook leven? Zeg nou zelf!" H W R DOOR JAN VISSER Het mooie weer maakte gisteren bij velen voorjaars- gevoelens los. Na het koude en vooral de laatste tijd uitgesproken sombere weer beleefden we namelijk een onverwacht zonnige en zachte dag. Valkenburg bij Leiden kwam zowaar op maximaal 8,4 graden, Lisse 7,0 en Schiphol 6,7. Het koude zeewater (watertemperatuur 3 graden) hield de kustgebieden onder de 5 graden. Bloemendaal aan Zee bleef ste ken op een maximumtemperatuur van 4,6 graden. Het fraaie weer hadden we te danken aan een com binatie van een zuidzuidwestenwind en een droge en vooral hogerop warme atmosfeer. Onder regie van een hogedrukgebied boven het midden van Eu ropa houden deze gunstige weersomstandigheden aan. Wel vindt er tijdens de nachtelijke uren een sterk warmteverlies plaats met als gevolg lichte vorst. Tijdens de afgelopen nacht noteerde Valkenburg - 2,7 graden en Schiphol -1,7. Ook de komende nacht weer lichte vorst. Bij meest zonnig weer lopen de temperaturen morgen weer op tot boven het vries punt maar met maximaal zo'n 4 graden zijn de tem peraturen wat lager dan gisteren en vandaag. De wind waait opnieuw uit zuidelijke richtingen en is meest zwak. Op donderdag komt er geleidelijk meer bewolking en vanaf vrijdag nemen de regen kansen toe en verdwijnt de nachtelijke vorst. Oor zaak is een depressie bij IJsland. Rond het lagedruk gebied koelt de atmosfeer in het weekeinde weer af waardoor de kans op winterse neerslag stijgt. Een overgang naar een nieuwe vorstperiode is even wel niet aan de orde. Het afgelopen jaar was voor het eerst sedert 1987 een koud jaar. In De Bilt be droeg het jaargemiddelde 8,6 graad tegen nonnaal 9,4. In Haarlem-West kwam de gemiddelde jaartem peratuur uit op 9,3 tegen 11,1 in 1994 en 1995. War me maanden in 1996 waren alleen april en augustus en op bescheiden schaal juni en oktober. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Wisselvallig en perioden met regen, vooral vandaag ook sneeuw, in zuidelijke binnenland droger en en kele opklaringen, aanhou dend veel wind. Lichte tot matige vorst, in het zuiden temperatuur 5 graden. Morgen overal zachter. In het zuiden vandaag en kele opklaringen, morgen toenemende kans op re gen. In hét noorden beide dagen van tijd tot tijd sneeuw. Maxima van plus 3 in het zuiden tot ruim 10 graden vorst in Lapland. Denemarken: Wolkenvelden, van tijd tot tijd zon. Overwegend droog. Middagtempera- tuur rond 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en vooral vandaag.in het noorden en westen regen en veel wind. In het zuiden en oosten droger en rusti ger. Maxima van ongeveer 6 in de Mid lands tot ruim 10 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook geregeld zon. Vooral in de nacht en ochtend nevel of mist. Verder droog. Maxima van 5 in het westen tot iets boven nul in de Arden- Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig weer. Kans op nevel of mist. Ver der flinke perioden met zon. Droog. Mor gen in het westen wolken. Middagtem- peratuur van 8 graden aan zee tot enke le graden boven het vriespunt in het oos- Portugal: Droog en overwegend zonnig. Morgen meer bewolking. Maximumtemperatuur aan zee meest tussen 15 en 20 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele fikse buien, mogelijk met onweer. Geleidelijk iets minder buiig. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Spanje: Perioden met zon. Van het zuidoosten uit toenemende kans op een bui. Hier en daar mist. Maxima ongeveer 9 in het binnenland tot circa 17 graden aan de zuidelijke kusten. Canarische Eilanden: Afwisselend zon en wolken. Van tijd tot ti-jd enkele fikse regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra- Marokko: Westkust: in het noorden wat zon en overwegend droog. Naar het zuiden toe meer wolken eri vooral vandaag een en kele bui, van tijd tot tijd veel wind. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Eerst nog enkele regen- en onweersbui en. Morgen ook af en toe zon. Maxima rond 18 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Lo kaal kans op mist. Maxima ongeveer 9 graden. Langs de Middellandse Zee en bij Biaritzrond 14graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden, maar ook kans op een enkele (onweers)bui. Middagtempera tuur ongeveer 15 graden. Italië: Zonnige perioden en overwegend droog. Wel kans op mist. Middagtemperatuur uiteenlopend van 5 graden in het noor den tot 15 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en meest droog. Mid dagtemperatuur rond 14 graden. Malta: Geregeld zon en eerst nog een enkele bui. Morgen meer zon en minder wind. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra- Griekenlanden Kreta: Vandaag wisselvallig met een aantal re- gen- en onweersbuien, lokaal met veel neerslag. Morgen minder buien en meer zon. Van tijd tot tijd veel wind. Middag temperatuur meest tussen 8 en 15 gra- Turkije en Cyprus: Kusten: vooral langs de zuidkust veel bewolking en buien, soms met onweer. Morgen van het westen uit meer zon. Middagtemperatuur van 8 graden op de Dardanellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: Rustig weer. Perioden met zon maar af en toe ook hardnekkige mist of laaghan gende bewolking. Maxima oplopend naar een graad of 5, in het zui.den en in bewolkte gebieden rond het vriespunt. Zwitserland: Droog en vooral in het zuiden en in de bergen zonnige perioden. In de dalen veelal wolken. Maxima uiteenlopend van iets onder nul in bewolkte gebiec bijna plus 10 in het zuiden. Oostenrijk: Droog en flink wat zon, maar ir bewolkt of nevelig. Maxima oplopi plus 5 in de zonnige bergen. In wolkt gebieden blijft het net vi Polen: Overwegend bewolkt en kans o;1 Plaatselijk mist. Maxima rond hei Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en kans op mist, droog. In wat hogere streken soil zon. Middagtemperatuur rond ofn| onder nul. Hongarije: Wolkenvelden en droog, soms 0' Ie opklaringen. Maxima rond helS WOENSDAG 15 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.41 Zon onder I Maan op 11.45 Maan ondej Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.16 20.39 07.49 4 Laag 03.35 16.10 03.16 Weerrapporten 14 januari 07 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Athene Barcelona Boedapest Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo half bew. Rome o Split o Stockholm o Warschau z Wenen n Bangkok o Buenos Aires o Casablanca z Johannesburg o Los Angeles h New Orleans o New York o Tel Aviv z Tokyo Toronto Attractief en eenvoudig te maken: een krans van apenoten. De Vlaamse gaai doet er moeite voor. Leuk om te zien. foto hans van weel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6