Nieuwjaar Servië wordt massabetoging oppositie Buitenland tlederlanders slechts hulpje ij ontmanteling Brent Spar Jeltsin stuurt aan op unie met Wit-Rusland Vergeten oorlogsslachtoffers België wil oude raketten verkopen aan Turkije Vaticaan waarschuwt China over Hong Kong 'Bimbogate' heeft vergaande juridische gevolgen JINSDAG 14 JANUAR11997 Hutu's: Heineken weg uit Burundi Amsterdam Heineken moet zijn brouwerij in Burundi sluiten. Dat vindt een delegatie van de Hutu-oppositie, die gisteren sprak met de Heineken-top in Amsterdam. Volgens de Hutu's is de brouwerij een te belangrijke geldbron voor het internationaal geboycotte Tutsi-bewind. Heineken besloot vorige week de pro ductie in Burundi juist weer op te voeren, maar dat zou onder druk van het bewind zijn gebeurd. De bierbrouwer zegt zich ge dwongen te voelen tot die 'indirecte schending' van het embar go tegen Burundi, omdat zijn werknemers anders gevaar zouden lopen. 'Rijkswacht onderzocht Dutroux wél' brussel De Belgische rijkswacht heeft in 1995 wél onderzoek gedaan naar mogelijk misbruik van kinderen door Mare Dutroux. Een griffier van justitie in Charleroi heeft voor een spe ciale Kamercommissie verklaard een verslag van dat onderzoek te hebben gezien. De rijkswacht erkende eind vorig jaar Dutroux in 1995 te hebben geschaduwd, maar alleen wegens autodief stallen. Ze ontkent te hebben gelet op kindermisbruik. Tijdens dat onderzoek waren de slachtoffertjes Julie en Mélissa al ver dwenen. Aanslag op politiepatrouille in Belfast relfast Een politiepatrouille in het Noord-Ierse Belfast is gister avond het doelwit geworden van een aanslag. Niemand raakte gewond door de explosie in een nationalistische wijk. De aan slag is niet opgeëist. Eerder op de dag had de politie een ama- euristische bom onschadelijk gemaakt bij de ingang van een pub waar veel nationalisten komen. De katholieke nationalisten itreven naar aansluiting bij de republiek Ierland. De protes tantse meerderheid van de bevolldng houdt vast aan de band net het Verenigd Koninkrijk. Blad beboet voor foto's Mitterrand parus De hoofdredacteur van het Franse magazine Paris- Match, Roger Therond, moet van de rechter 100.000 franc (ongeveer 34.000 gulden) boete betalen wegens de publicatie van twee foto's van wijlen president Francois Mitterrand op zijn iterfbed. Therond moet elk lid van de familie ook één franc be ll talen als symbolische compensatie. De foto's werden bijna twee weken na de dood van Mitterrand in januari 1996 gepubliceerd. Ze waren gemaakt door 'een sleutelfiguur in de familiekring', die ze voor bijna 175.000 gulden verkocht. Noodweer in Griekenland: zes doden ithene Hevig noodweer heeft in Griekenland zes mensen het lieven gekost. Metereologen spraken van de zwaarste storm in j) veertig jaar. De stad Korinthe werd het zwaarst getroffen. Daar sleurde een overstroomde rivier zondag een bus mee, waarbij een 70-jarige man verdronk. Een 54-jarige vrouw wordt nog ver- mist. Een gehandicapte vrouw werd de zee ingesleurd, net als tientallen auto's en motorfietsen. Op Kreta verdronk een 68-jari- i ge man toen hij probeerde een beek over te steken. In Midden- Griekenland viel 40 centimeter regen, de hoeveelheid die ge- r woonlijk in een jaar valt. «Scandinavië vreest weer bendeoorlog ■Stockholm Scandinavië vreest een nieuwe oorlog tussen de ■motorbendes Heli's Angels en Bandidos. In Zweden werd giste- |ren een bendelid in zijn schouder geschoten. In Denemarken ■verd vrijdag een Heli's Angel vermoord. De strijd barstte los toen de Bandidos zich in 1993 in Scandinavië vestigden. Sinds dien vielen er er acht doden. Justitie en politie in België vrezen dat de strijd overslaat, nu een motorclub uit het Vlaamse Gent de status van 'Belgische' tak van de Hells Angels zou mogen voe- en. Diverse Waalse motorclubs zouden zich daar met geweld egen willen verzetten. Bombrieven voor Arabische krant iew york» De politie heeft gisteren vier bombrieven gevonden n het gebouw van de Verenigde Naties in New York. Twee van le 37 verdiepingen werden ontruimd. De brieven waren gericht lan de Arabische krant Al-Hayat, die in het gebouw een kantoor leeft. Enkele uren eerder ontplofte in het Londense kantoor van M-Hayat een bombrief. Twee mensen raakten gewond. Al-Hayat is eigendom van de Saudische koninklijke familie. Ook bij het tantoor in Riyadh in Saudi-Arabië werd 4 januari een bombrief lezorgd. D*ie werd onschadelijk gemaakt. schoten in Japanse residentie Lima ima» Uit de ambtswoning van de Japanse ambassadeur in Li- na, waar rebellen nog altijd 74 gijzelaars vasthouden, klonken U jisteren opnieuw drie salvo's geweervuur. Het geweervuur barstte los nadat een Rode-Kruisbemiddelaar het gebouw had 'erlaten. Er zijn geen berichten over gewonden. Tijdens de gijze- ing door de linkse Tupac Amaru-rebellen, die op 17 december jegon, was al eerder geweervuur te horen in het pand. Kennelijk villen de rebellen daardoor hun aanwezigheid kenbaar maken. imnesty laakt processen Rwanda haag» Amnesty International heeft felle kritiek op de rechts gang in Rwanda rond de volkerenmoord van 1994. De organisa- ie vreest dat veel verdachten na oneerlijke processen worden eëxecuteerd. De organisatie begroet de inspanningen van Iwanda om misdadigers te vervolgen, maar plaatst vraagtekens >ij de manier waarop. Het eerste proces duurde slechts vier uur. )e twee verdachten hadden geen toegang tot juridische bij- tand. Ook kregen ze niet de kans getuigen op te roepen of vra- ;en te stellen. De rechtbank veroordeelde hen ter dood. Opnieuw slachtpartij in Algerije ipuiNANFundamentalistische moslims hebben zondag in Alge- ije vijf jonge meisjes en veertien andere mensen gekeeld. Dat 1 leiden Algerijnse veiligheidsdiensten gisteren. De afgelopen wee maanden zijn bij gewelddadige acties van fundamentalis- en meer dan 250 burgers om het leven gekomen, voornamelijk nwoners van dorpen. Sinds de regering begin 1992 de verkiezin- ;en schrapte die het fundamentalistische Nationaal Reddings- ront (FIS) leek te gaan winnen, hebben meer dan 60.000 men en in Algerije het leven verloren door politiek geweld. TTERDAM GPD Nederlandse bijdrage aan de itmanteling van Shell-plat- tn Brent Spar blijft hooguit perkt tot hand- en spandien st. Het Zoetermeerse bedrijf away Heavy Lifting Engenee- dat een enorm kraanschip '00 ton hefvermogen) exploi- rt, is de partner van de Noor- Si staalbouwgigant Kvearner. is onder de naam Kvearner pit Seaway Alliance (KSSA) n van de zes bedrijven is die n Shell de plannen voor de ent Spar Verder mag uitwer- ■F'i AUe andere aanbieders zijn pallen. Het olieplatform Brent Spar - icht nog altijd in een Noorse 'rd op wat er verder gaat ge- Wen. Als de gedailleerde innen van de laatste zes be- moskcflj AP-AFP-Rtr Naar schatting een half miljoen inwoners van de Servi sche hoofdstad Belgrado hebben de traditionele viering van het orthodoxe nieuwjaar de afgelopen nacht veran derd in de grootste demonstratie tegen president Milose vic tot nog toe. De oproerpolitie, die sinds eind vorige maand probeert de dagelijkse demonstraties van de op positie te verhinderen, liet zich niet zien. belgrado hans gertsen correspondent „Dit jaar zal Servië eindelijk vrij zijn", zo hield oppositieleider Vuk Draskovic de feestende massa op het Plein van de Re publiek kort na middernacht voor. Het grootste deel van zijn toespraak ging verloren in het helse kabaal dat de demon stranten veroorzaakten. Ondanks het machtsvertoon van de oppositie, die gisteren voor de 55ste dag de straat op ging tegen president Milosevic en het door hem gepleegde ver kiezingsbedrog, is het eind van het protest nog niet in zicht. Milosevic lijkt nog altijd niet be reid de overwinning van de op positie bij de op 17 november gehouden lokale verkiezingen te erkennen. De oppositie vreest dat de president, die de afgelopen we ken slechts tot enkele kleine concessies bereid bleek, het protest niet veel langer zal dul den. „We venvachten dat Milo sevic de politie een dezer dagen de opdracht geeft geweld te ge bruiken", zo zei oppositie- woordvoerderVuksanovic. Volgens hem heeft de opposi tie van naaste medewerkers van Milosevic begrepen dat de pre sident niet zal dulden dat de be langrijkste steden in handen van de oppositie komen. Bij de verkiezingen behaalde de oppo sitiecoalitie Zajedno ('Samen') de meerderheid in veertien van de achttien grootste steden, waaronder Belgrado. Milosevic- gezinde rechtbanken verklaar den de uitslagen vervolgens on- geldig. Onder druk van de internatio nale gemeenschap en de straat heeft Milosevic de afgelopen weken enkele concessies ge daan. In een viertal steden, waaronder de tweede stad Nis, werd de overwinning alsnog 'i viana Angola, straatarm en al bijna twintig jaar verwikkeld in een uitzichtloze burgeroorlog, heeft voor getraumatiseerde oud-soldaten geen betere oplossing dan hen de hele dag geketend te houden. Om te voorkomen dat ze rare dingen gaan doen, worden de zwaar psychisch beschadigde veteranen vastgelegd aan grote onderdelen van sloopauto's. Deze man heeft als 'metgezel' de velg van een vrachtwagen. De voormalige Portugese kolonie wordt momenteel bezocht door de Britse prinses Diana, die een Rode- Kruismissie tegen landmijnen leidt. foto reuters aan de oppositie toegewezen. De oppositie wil het protest echter pas staken als al haar overwinningen alsnog worden erkend. De vrees voor hard optreden van de politie werd gisteren nog versterkt door het dagblad Nasa Borba. Dat publiceerde een ver slag van een bijeenkomst van Milosevic' socialistische partij (SPS) en coalitiepartner JUL, de invloedrijke neo-communisti- sche partij van Milosevic' vrouw Mirjana Markovic. Daar zou door de JUL zijn gevraagd de demonstranten van de straat te verwijderen, 'desnood met ge weld'. Markovic zelf zou hebben gevraagd de geheime politie in te zetten 'in de oorlog die wordt gevoerd door mensen die door buitenlandse huurlingen zijn geïndoctrineerd'. De Russische president Jeltsin heeft in een brief aan zijn Wit- Russische ambtgenoot Loekas- jenko aangedrongen op een unie tussen beide landen. Jelt sin stelt voor in beide landen een referendum over deze kwestie te houden en oppert de mogelijkheid van een gezamen lijke regering. De eenwording zou in elk geval een gezamenlij ke begroting, munteenheid en belastingsysteem behelzen. Jeltsin schreef de brief vanuit het ziekenhuis, waar hij wegens een longontsteking is opgeno men. Volgens zijn woordvoer der maakt Jeltsin het goed, maar mag hij de komende da gen nog niet haar huis. Loekasjenko zei dat hij Jeltsins brief nog niet had ont vangen, maar was 'zeer blij en gelukkig' met het voorstel. De Wit-Russische president heeft nooit verhuld dat hij het uiteen vallen van de Sovjet-Unie be treurt. Jeltsin en Loekasjenko tekenden vorig jaar al een unie- brussel anpTurken wordt gesproken. Vanoost verzet zich hevig te gen de wapenruil. De Belgische wet verbiedt wapenverkoop aan landen die in oorlog verkeren, de mensenrechten niet serieus nemen of waar interne span ningen heersen. Turkije bezet in zijn ogen sinds 1974 op weder rechtelijke wijze een deel van Cyprus. De mogelijke wapentransac tie krijgt een extra lading na de aanschaf, vorige week, van Rus sische S-300 raketten door het Griekse deel van Cyprus. Turkije dreigde vervolgens met militaire actie om die plaatsing onge daan te maken. De Grieks- Cypriotische president Clerides kondigde gisteren aan de wa pens de eerste zestien maanden niet te zullen plaatsen, maar daarmee is de kou slechts tijde lijk uit de lucht. België wil tien verouderde Hawk-luchtafweerraketten ver kopen aan Turkije. Daarmee zou een bedrag gemoeid zijn van 155 miljoen gulden. Voor dat bedrag zou de Franse firma Thomson CSF de Belgen weer acht moderne Crotales-raketten leveren. De levering is omstre den, omdat Turkije de wapens dreigt in te zetten in het weer opgelaaide conflict met Grieks- Cyprus. De Belgische groene parle mentariër Lode Vanoost zegt dat ook Nederland acht raket ten op vergelijkbare wijze wil verkopen. Defensie in Den Haag zegt dat hiervan geen sprake is. De optie is in het ver leden wel bestudeerd, maar wordt nu uitgesloten. Het Belgi sche ministerie van defensie er kent dat via Thomson met de rome eelco van der linden van de mens' met zich zal mee brengen. Hij doelde daarmee op het feit dat katholieke Chinezen het religieuze leiderschap van de paus niet mogen erkennen, en voor het belijden van hun ge loof aangewezen zijn op de door de staat gecontroleerde 'Vereniging van Chinese katho lieke patriotten'. Vorig jaar benoemde de paus de 64-jarige Joseph Zen als bis schop van Hong Kong. Zen is voorbestemd kardinaal Joseph Wu op te volgen en de katholie ke leider van Hong Kong te wor den. Deze 'operatie' moet de de invloed van de paus garande ren. Ook hoopt Johannes Paulus II zo te voorkomen dat China zich gaat bemoeien met de op volging van Wu. correspondent Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens de traditionele nieuwjaarsontmoeting met de ambassadeurs bij het Vaticaan een passievol betoog gehouden voor vrede en gerechtigheid in de wereld. Hij stond ook uitge breid stil bij de naderende her eniging van Hong Kong met China. De paus zei dat het Vaticaan de overdracht van Hong Kong door Groot-Brittannië op de voet zal volgen, 'vanwege de aanwezigheid van de grote en levendige katholieke gemeen schap'. De paus zei ervan over tuigd te zijn dat de hereniging 'respect voor de verschillen en voor de fundamentele rechten verdrag, waarin tot nauwere po litieke en economische banden werd opgeroepen. Protesten van Wit-Russische nationalisten tegen dat verdrag werden door Loekasjenko met geweld onder drukt. Wit-Russische parlementari ërs, die een speciale status ge nieten bij de Raad van Europa in Straatsburg, zijn daar voorlo pig niet meer welkom. De Raad schortte de status van de Wit- Russen gisteren op wegens de ondemocratische wetgeving in hun land. De raad verkoos de term 'opschorting' boven 'op zegging', omdat zij het contact met Minsk niet geheel wil ver breken. De Raad vindt de volksverte genwoordiging in Minsk als ge volg van nieuwe wetgeving niet meer democratisch. Loekasjen ko drukte er eind vorig jaar een nieuwe grondwet door. Die vol doet niet aan de minimumvoor waarden voor een democratie en schendt de beginselen van scheiding der machten, aldus de Raad. Stakingen leggen Zuid-Korea lam SEOUL Rtr-DPA-AFP Ruim 600.000 Zuid-Koreanen hebben vandaag gehoor gege ven aan de oproep van de vak bonden om het werk neer te leggen. Grote delen van de in dustrie en de dienstverlening kwamen stil te liggen. De verwachte verkeerschaos in Seoul bleef echter uit, waar door het aanvankelijk leek dat de stakingsoproep weinig effect had. Bussen, treinen en onder grondse in de hoofdstad reden volgens rooster, omdat de be treffende bonden hun acties tot morgen uitstelden. De bonden protesteren al dagen massaal tegen een nieuwe wet, waar door werkgevers personeel makkelijker kunnen ontslaan. Het regime dreigt nu zeven vak bondsleiders te arresteren. Zij houden zich schuil in een kerk. Hebron-akkoord vandaag op til JERUZALEM DPA-AFP-Rtr Volgens ingewijden wordt mo gelijk vandaag nog een Israë lisch-Palestijns akkoord over Hebron gesloten. Vanmorgen werd er weliswaar nog gespro ken, maar de Israëlische minis ter van defensie Mordechai zei dat ondertekening vandaag mo gelijk leek. In het weekeinde kwam er weer schot in de besprekingen, na bemiddeling door de Jordaanse koning Hussein. Dat resulteerde in een schema voor Israëlische terugtrekking van de Westelijke Jordaanoever vóór eind augustus 1998. Over Hebron wordt al maan den onderhandeld. In de stad wonen tussen 120.000 Palestij- nen enkele honderden joodse kolonisten. Zij eisen blijvende bescherming, al kwamen de vo rige Israëlische regering en de Palestijnen volledige terugtrek king van het leger overeen. CURSUS CAFéBEDRIJF EN ANDERE HORECA OPLEIDINGEN alv.a. f22,20 permnd 1 In meer dan 80 plaatsen starten binnenkort weer de cursussen. Examen in juni '97. Lagere school als vooropleiding voldoende. Men kan zich nog aanmelden. 1 CURSUS CAFéBEDRIJF (vernieuwd!) ONDERNEMERSDIPLOMA (A0V/H0V) Voor velen hel begin van een eiqen horecabedrijf Voorheen Middenstand of als pure hobby. Deze cursus bestaat uil 12 Geldt voor alle bronches zoals horeca, boetiek, wekelijkse lessen en is uitermate boeiend mei sportzaak enz U wordt voorbereid op het o.a. dia's, wijnproeven en brouwerijbezoek. beginnend ondernemerschap. MET GRATIS VIDEOBAND. MET GRATIS VIDEOBAND. CURSUS RESTAURANTBEDRIJF CURSUS SOCIALE HYGIENE Vervolgcursus op Cafébedrijf. r> rf ]T F \T T\ Jen opleiding waaraon elke lei- Als u zich will bekwamen in K l\ 1 M 1 ^inggevende volgens de nieuwe hel vak van Restouranlhouder L 1) 1) L 1* 1/ wettelijke eisen moet voldoen. MET GRATIS VIDEOBAND. BEL VOOR GRATIS BROCHURE OF AANMELDING: 076 - 571.00.78 7 DAGEN PER WEEK, DAG EN NACHT Stichting Horeca Onderwijs drijven binnen zijn, wil Shell in de zomer de voorstellen door externe specialisten laten toet sen, waarna mogelijk komend najaar defintief wordt besloten hoe de Brent Spar wordt ont manteld. Het plan-met-Nederlandse- inbreng voorziet in vijf varian ten. KSSA denkt het platform in diep water te kunnen kantelen. Voor het vervolg wordt gedacht aan totale sloop (op het land), hergebruik van het bovenste deel van het platform als trai ningscentrum, gebruik als ha vendeur, gebruik als viskwekerij of gebruik als basis voor kades. De vier Nederlandse (combi naties van) bedrijven die Shell liet afvallen, zijn Volker Stevin- /Hollandia, ROS Holland, Hee- rema en de Hollandsche Staal bouw Maatschappij. yVASHINGTON HANS DE BRUIJN correspondent De advocaten van Paula Jones, de vrouw die de Amerikaanse president Bill Clinton heeft aangeklaagd wegens 'seksuele intimidatie', hebben gisteren gesuggereerd dat een simpel excuus door Clinton voldoende kan zijn om hun cliënte van vervolging af te laten zien. Maar het zag er niet naar uit dat de president die blijft ontkennen daarop zal ingaan. Dat betekent overi gens nog niet dat hij de komende tijd inderdaad voor de rechter zal moeten verschijnen in de zaak die 'bimbogate' is gaan heten. Dat zal moeten worden uitgemaakt door het Hooggerechtshof, dat gisteren een hoorzitting over de kwestie hield. Daarop stond niet de aanklacht zelf ter diseftssie, maar de principiële vraag of een zittende president voor de rechter kan worden gedaagd voor zaken die hij zou hebben uitgespookt vóór hij presi dent werd, en die niets te maken heb ben met zijn huidige functie. Voor Jones, de nu 30-jarige vrouw die Clinton beschuldigt van 'seksuele inti midatie' in 1991, is er geen twijfel. Zij wil dat de president voor de rechter in Arkansas (waar hij toen gouverneur was) verschijnt om verantwoording af te leggen. Zij eist verder 700.000 dollar smartegeld. Maar zo simpel is de zaak niet, bleek voor het hof, dat zal moeten uitmaken of een president recht heeft op speciale bescherming die niet voor 'gewone burgers' geldt. Jones beweert dat Clinton haar in mei 1991 tijdens een conferentie in een ho tel in little Rock in Arkansas naar zijn kamer heeft ontboden, en zich daarna aan haar heeft opgedrongen. Hij zou zijn broek hebben laten zakken en Jo nes om orale seks hebben gevraagej. Ze weigerde dit. De president ontkent dat de ontmoeting ooit heeft plaatsgevon den en zegt dat hij zich zelfs niet kan herinneren Jones ooit te hebben ont moet. Ook de anders zo schandaalbe- luste Amerikaanse media geloven Jones niet. Ze wordt afgeschilderd als een bimbo, een slet, die alleen uit is op geld. Het hof staat voor een besluit met ver gaande grondwettelijke gevolgen, niet alleen voor Clinton, maar ook voor zijn opvolgers. Een uitspraak zal dan ook nog maanden op zich laten wachten. Gisteren onderwierpen de opperrech ters alleen de twee partijen aan een ver hoor over procedurele kwesties. Het gaat er om of een burger de president het werken mag bemoeilijken, als dat gaat om zaken die niets met zijn presi dentschap te maken, hebben en die zich hehben voorgedaan vóór hij president werd. Clintons advocaten betoogden van niet. De president heeft het volgens hen te druk om zich door rechtszaken te laten afleiden. In 1974 heeft het Gerechtshof al bepaald dat een president niet kan worden vervolgd voor ambtsbesluiten. Als particulieren hem voor privézaken kunnen aanklagen, dan kunnen politie ke tegenstanders aanklachten verzin nen, die een president om de haverklap naar een rechtszaal dwingen en hem het werken onmogelijk maken. Het Witte Huis wil (en kan) Paula Jones haar rechtszaak overigens niet ontzeg gen. Clinton vindt alleen dat de zaak dient te worden uitgesteld tot 2001 wanneer hij geen president meer is. Maar Jones stelt dat de president niet boven de wet staat, en dat haar het recht op tijdige een eerlijke behande ling niet mag worden ontzegd. Ze vindt bovendien dat een president best tijd heeft voor een proces. Ook op perrechter Antonin Scalia lijkt daar wel wat voor te voelen. Hij wees erop dat presidenten wel tijd hebben voor hob by's als paardrijden en houthakken. „Het is niet geloofwaardig dat hij dan niet een paar minuten voor een zaak over zou hebben", aldus Scalia. Maar uit de vraagstelling bleek ook dat de opperrechters toch niet vinden dat lokale rechters waarvoor zo'n proces zich in eerste instantie zou afspelen mogen uitmaken of de bewering van een president dat hij in het landsbelang belangrijker zaken te doen heeft juist is of niet. 'Zwitserse bank geen partij bij goudtransport' ZÜRICH RTR-AFP-ANP De Zwitserse nationale bank er kent dat ze in de oorlog goud uit het Duitse Rijk naar Portugal en Spanje heeft vervoerd. De bank was volgens directielid Roth echter geen partij in de transacties, en heeft daarom niets fout gedaan. Roth reageerde op aantijgin gen van de Amerikaanse sena tor D'Amato. Die zei zondag dat Zwitserland door de nazi's ge roofd goud bewust naar Por tugal en Spanje had gebracht. De Zwitserse neutraliteit was volgens D'Amato daarom 'on- Volgens Roth ging het om be kende commerciële betalingen van de Duitse Reichsbank aan de nationale banken van Spanje en Portugal, die rekeningen hadden bij de Zwitserse bank. Hij noemde de beschuldigingen daarom 'onjuist en oud'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5