Acht jaar cel geëist tegen De Hakkelaar Wie de bui wil zien aankomen f Binnenland Ihaag De Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) is lurgesteld dat premier Kok in de Trêveszaal geen algeheel [kverbod wil instellen. De ministerraad gebruikt de zaal als jgaderruimte. De organisatie stelt dat de ministerraad het jeilijk maakt voor niet-rokers als zij een beroep willen doen het rookverbod in vergaderzalen van de overheid. Stivoro re- >ert op een brief van Kok aan de Tweede-Kamerfractie van de F waarbij Kok schrijft niet voor een rookverbod te voelen, krdoor wordt de Tabakswet aan de laars gelapt waarin een Kverbod voor alle vergaderzalen van ministeries geldt. Klapmuts' op het droge Weer vijf arrestaties in zaak LRT-inbraak Afscheidsbrief King Kong boven water 0909-8003 PTT bedenkt wachtservice voor langtelefoneerder DAG 14 JANUAR11997 ANP Algemeen Nederlands Persl GPD Geassocieerde Pers Dier ok tegen rookverbod Trêveszaal iliana en Bernhard bedanken volk fRSUMPrinses Juliana en prins Bernhard hebben gister- nd op de tv iedereen bedankt voor de 'hartverwarmende ge- vensen' die ze hebben ontvangen bij hun 60-jarig huwelijk vorige week met hun kinderen en kleinkinderen in Kenya is ierd. Bij thuiskomst op paleis Soestdijk werden ze volgens nhard letterlijk overspoeld door brieven, telegrammen, faxen, imen en andere attenties. „Het zijn er zoveel. U kunt begrij- dat wij tot onze grote spijt niet in staat zijn hen allemaal in- dueel te bedanken", aldus Bernhard. „Het is geweldig ge- st. Zo hartelijk. Ik wil er mijn hartelijke dank voor uitspre- vulde Juliana aan. eer transplantaties verricht in. In 1996 zijn 581 transplantaties verricht, vier procent Tdan in 1995. Het aantal donoren steeg met twee van 226 r 228. Ruim elfhonderd mensen wachten op een nieuw or- n, zegt de firma Eurotransplant uit Leiden. Twee van de drie oren stellen naast nieren ook andere organen beschikbaar, neeste mensen staan op de wachtlijst voor een nieuwe nier 1), gevolgd door hart (26 patiënten), lever (30) en longen (49). otransplant hoopt dat door de invoering van de Wet op de aandonatie dit jaar meer mensen hun organen na hun dood hikbaar willen stellen. Nederlanders kunnen straks in een traal registratiesysteem aangeven wat er na overlijden met inen moet gebeuren. JV groeit minder hard rERDAMHet FNV-ledental is vorig jaar minder hard ge lid dan in 1995. In totaal sloten zich 14.000 nieuwe leden In 1995 waren dat er nog 24.000. Dat komt doordat de Ver- jing voor Dienstplichtige Militairen (WDM) is opgeheven. "NV bundelt nu bijna 1,2 miljoen leden. Dat blijkt uit jaarcij- die FNV-voorzitter J. Stekelenburg gisteren bekend heeft ge- ikt. De groei is vooral te danken aan de AbvaKabo, die met negenduizend leden groeide. De Bond voor Werknemers Sport (BWS) zorgde ook voor een flinke uitschieter. In 1960 veertig procent van alle werknemers vakbondslid, in 1990 24 ;ent, in '93 26,2 procent. hinezen leren van overlegeconomie haag» De Chinese regering heeft belangstelling voor de ma- Iwaarop in Nederland werkgevers en werknemers naast de ^overheid een rol spelen in het economische bestel. Dat ïk gisteren bij een bezoek van de Chinese minister van ar- ILi aan zijn Nederlandse collega Melkert van sociale zaken :t kerkgelegenheid. Melkert en Li gaan kennis uitwisselen en 1 envverken op gebied van sociale zekerheid en arbeidsmarkt- pen tbc in Stadskanaal iKANAALBij een inwoner van Stadskanaal hebben artsen je week open tbc geconstateerd. Ook een aantal van zijn fa- ileden is besmet. De GGD-Oost Groningen heeft een onder- ingesteld. Nog niet duidelijk is of meer mensen in de om- ig van de patiënt besmet zijn geraakt. Hoe de man aan de comt, is ook niet bekend. De zieke, een gepensioneerde tenaar van de gemeente Stadskanaal, is actief in een aantal nigingen in zijn woonplaats. Daarom onderwerpt de GGD leden aan een onderzoek. iete voor illegaal zitten iaar» De Alkmaarse politierechter heeft gisteren een 21 -ja- man uit Almere veroordeeld tot een boete van vijfhonderd en wegens illegaal verblijf in de gevangenis te Heerhugo- rd. Ook moet de man de instelling tweeduizend gulden kost iwoning betalen. De Almeerder knapte vorig jaar een cel van twee weken op voor zijn 26-jarige oom. De neef vond lij als werkloze en alleenstaande beter kon gaan zitten, n oom stond altijd voor mij klaar en zodoende kon hij bij itouw en kinderen blijven." De vingerafdrukcontrole bracht ersoonsverwisseling later alsnog aan het licht. ilfijnen in Rotterdamse haven irdam In de Rotterdamse haven zijn gisteren twee dolfij- gesignaleerd. De dieren hielden zich op in het achterste deel de Brittanniëhaven in de Boüek. In overleg met het Dolfina- in Harderwijk zijn de dieren vandaag door de Rotterdamse rpolitie weer naar open zee begeleid. Jiitenschoolse fang moet 1 beter' AC ANP pieterburen In de welbekende zeehondencreche in Pieterburen verblijft momenteel een aangespoelde Klapmuts, een soort uit de zeehondenfamilie. Hij wordt opgelapt waarna hij weer terugkan naar huis, de zee. foto wfa dennis beek 'Christenjeugd weet te weinig over seks' dordrecht anp De seksuele voorlichting aan christelijke jongeren door ou ders schiet tekort, signaleert de Stichting Chris, een christelijke kinder- en jeugdhulporganisatie in Dordrecht. Vooral binnen christelijke gezinnen is een ge brek aan openheid over. seksua liteit. Negentig procent van de 849 ondervraagde jongeren van gemiddeld zeventien jaar zegt te zijn voorgelicht, maar in een kwart van de gevallen gebeurde dat niet door de ouders. Als de niet-voorgelichte chris telijke jongeren een relatie aan gaan, is het 'te laat' en kunnen problemen ontstaan, zo voor ziet de stichting. „Gebrekkige informatie heeft al vaak geleid tot seksuele spelletjes en verlei ding. Er is daarom behoefte aan gefundeerd advies, begeleiding en bijbelse informatie. Op de vraag of zelfbevredi ging een zonde is, antwoordde ruim 27 procent van de onder vraagden bevestigend en bijna 23 procent ontkennend. Bijna 46 procent zei het niet te weten. Dat vindt de stichting Chris 'schokkend' omdat het aangeeft hoeveel onduidelijkheid en on zekerheid over dit onderwerp bestaat. Zelfbevrediging is één van de grootste problemen on der de christelijke jeugd. Door gebrekkige voorlichting zouden veel jongeren met een negatief zelfbeeld en onterechte schuld gevoelens tegenover God rond lopen. Officier: 'Grote bazen mogen de dans niet ontspringen amsterdam gpd Tegen de hoofdverdachte in het Octopus-proces, De Hakkelaar, heeft de officier van justitie in Amsterdam een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van acht jaar geëist. De voornaamste handlanger van De Hakkelaar hoorde zes jaar cel tegen zich eisen. Tegen een andere mede plichtige, verantwoordelijk voor het opslaan van de hasj, werd tweeënhalf jaar cel geëist. straffen voor softdrugs en hard drugs zou volgens hen kleiner moeten zijn. Toch bleven zij van mening dat het Nederland se gedoogbeleid moet worden voortgezet, omdat dit aantoon baar het beste effect op de volksgezondheid heeft. De Hakkelaar werd door de officieren als een keiharde mis dadiger neergezet. „Personeel van de Ferhis-bank dat we voor ons onderzoek spraken, barstte jaren na dato opnieuw in huilen uit", aldus officier van justitie Witteveen. Tijdens het faillisse ment van de bank dreigde De Hakkelaar met maatregelen als zijn geld (38 miljoen gulden) niet beschikbaar kwam. Uitein delijk wist hij nog 17,5 miljoen gulden uit de failliete boedel te In een meer dan zeven uur du rend requisitoir schetsten de of ficieren van justitie Teeven en Witteveen gisteren De Hakke laar als een 'topman' binnen de georganiseerde criminaliteit in Nederland. Om deze top te kunnen aanpakken, was de in zet van kroongetuigen volgens de officieren 'onontbeerlijk'. „Het kan en mag niet zo zijn dat de grote bazen steeds de dans ontspringen. „Handel in drugs is een ge- zvvel dat de rechtsorde onder graaft", aldus de officieren. „Er is een toename van macht van drugshandelaren en een toena me van criminele afrekenin gen." Het verschil in maximum halen. De kritiek op de inzet van de kroongetuigen wezen de offi cieren van de hand. Die voldoet aan de wettelijke beginselen, is internationaal geaccepteerd. De verdachten hebben in het pro ces een eerlijke kans gehad zich tegen de verklaringen van de kroongetuigen te verweren: „Ze hebben alle vragen kunnen stel len, de getuigen waren ter zit tingbeschikbaar". Volgens de officieren betaalde kroongetuige Fouad Abbas met 1,8 miljoen gulden boete een redelijk bedrag voor zijn aan deel in de organisatie van De Hakkelaar. „Dat-ie dit makkelijk kan betalen, snap ik ook wel. Maar de draagkracht van Abbas is niet relevant", aldus Witte veen. Ook de afspraak met kroon getuige Ad Karman, aan wie werd toegezegd dat hij voor zijn aandeel niet opnieuw de cel in hoeft, verdedigde het openbaar ministerie. Karman zat al onge veer zeven maahden in voorar rest. „De uitvoering van vonnis sen moet niet het belang van de verdachte, maar het belang van de samenleving dienen", zo werd gesteld. Omdat Karmans getuigenis de veroordeling van grote drugscriminelen mogelijk maakt, vindt het openbaar .mi nisterie dat de 'deal' door de rechtbank moet worden geac cepteerd. Vandaag tot en met vrijdag zullen de advocaten hun pleidooien houden, waarna de uitspraak volgt. Een hoger be roep zal naar verwachting ook veel tijd vergen. Inmiddels heeft de Amster damse advocaat Rammelt bij de hoofdofficier van justitie Vrak- king een aanklacht ingediend, omdat zijn naam tijdens het proces door het slijk zou zijn gehaald. De advocaat was door de officier van justitie Witteveen onder meer bestempeld als een juridische raadgever, die feite lijk tot de criminele organisatie mocht worden gerekend. Ram melt is het met die voorstelling van zaken niet eens. D66 en CDA willen strengere straf voor invoer softdrugs den haag gpd Db6 en het CDA zijn het eens met de officieren van justitie in het proces tegen 'de Hakkelaar', die gisteren pleitten voor een hogere straf voor het invoeren van (soft-)drugs. Het Tweede Ka merlid Dittrich (D66) voelt ook wel voor hun suggestie dat een kleiner verschil tussen de straf van de invoer van softdrugs en die van harddrugs mogelijk zou moeten zijn. Dittrich en zijn collega Koekkoek van het CDA willen na het Hakkelaar-proces de mogelijkheden voor een verhoogde straf maat met minister Sorgdrager van justitie bespreken. Het D66- Kamerlid wijst er op dat ook de maximale straf voor het mee doen aan een criminele organisatie zou kunnen worden aange scherpt. Daarom ging het ook in het Hakkelaar-proces. Bij PvdA en WD was vanochtend niemand voor commentaar bereikbaar. utrecht anp De politie heeft gisteren vier mensen aangehouden die ver dacht worden van de inbraak in het pand van het Landelijk Recherche Team in Zeist. Ook is nog een man aangehouden op verdenking van heling van gestolen goederen uit het pand. De aanhoudingen werden verricht tijdens een grote huis zoekingsactie op acht verschil lende plaatsen, voornamelijk in Utrecht. De inbraak was in de nacht van 15 op 16 decem ber. Tot de buit behoorden en kele laptop-computers met daarop geheime gegevens. Vorige week woensdag wer den ook al vier mannen aange houden, van wie er twee in middels weer vrij zijn. De an dere twee zitten nog vast op verdenking van heling. Eind vorige week ontstond tumult over een krantenbericht dat de gestolen computers gevoelige informatie zouden bevatten over een onderzoek naar de Hakkelaar. Justitie sprak dat tegen. inde ouders schreeuwen eer en betere naschoolse g. Ouders van kinderen ul tot vier jaar maken zich hoe het moet als hun ren eenmaal naar school Ouders vinden de huidige ischoolse opvang weinig 1 en teveel aan school ge- blijkt uit het onderzoek vlekken in de kinderop- onderzoeksbureau De Van Doorne-Huiskes n opdracht van de Eman- iraad. ifgelopen jaar is de kin- rang sterk uitgebreid, gt de vraag nog altijd ho- n het aanbod. Veel wer- ouders zoeken een oplos oor gebruik te maken van 'mbinatie van kinderdag ven, bedrijfscrèches, gast- ichap, betaalde opvang of onbetaalde opvang imilie of buren, ens de Emancipatieraad belangstelling vanuit de •id voor buitenschoolse g klein. „Het ministerie jyS noch het ministerie :W rekent buitenschoolse tot zijn verantwoorde nd. Op gemeentelijk ni- ^bestaat er eveneens nog !'ijks aandacht voor", al- belt voor de weersverwachting voortaan Politie-onderzoek gefrustreerd ten behoeve van koningshuis haarlem arthur maandag De afscheidsbrief van de roemruchte dub belspion Chris Lindemans (King Kong), die in juli 1946 stierf, is alsnog boven wa ter gekomen. Het in de Scheveningse strafgevangenis geschreven document is verdonkeremaand door een ambtenaar, die vreesde voor de reputatie van prins Bernhard en het koningshuis. Dit blijkt uit het boek Dood van een dubbelspion, de laatste uren van Christi- aan Lindemans van historicus Bob de Graaff. De commandante van de vrou wenafdeling van de cellenbarakken in Scheveningen, N.H. Schokking, hield het document in 1946 achter voor de ïlaagse politie. Ze frustreerde daarmee het officiële on derzoek naar de dood (zelfmoord?) van de man die in de Tweede Wereldoorlog tallo ze verzetsmensen aan de Duitse bezetter overleverde. De zaak-Lindemans heeft al tijd gevoelig gelegen omdat de dubbel spion voor het einde van de oorlog enige tijd kind aan huis was op het hoofdkwar tier van prins Bernhard. Dat contact is van die zijde altijd ont kend en zou ook een motief geven voor het (laten) sterven van Lindemans. In 1988 sprak dr. L. de Jong nog van een duistere zaak. De Graaff zegt dat het hoofdstuk-Lindemans na 50 jaar eindelijk kan worden afgesloten. Voor hem staat thans vast dat King Kong door zelfmoord om het leven is gekomen. De historicus baseert zich daarbij niet alleen op de afscheidsbrief van Linde mans, die is teruggevonden in de nagela ten archiefbescheiden van de voormalige directeur van het Kabinet der Koningin, mej. M.A. Tellegen. Bij de stukken zit ook het onderzoeksverslag dat commandante Schokking zelf opstelde na de dood van de gevangene. Ook dat verslag is tot op he den verborgen gebieven in wat De Graaff 'de hofkringen' noemt. In de afscheidsbrief van Lindemans, die door hem werd gedicteerd aan de ver-v pleegsterTine Onderdelinden, wordt prins Bernhard van hoogverraad beschuldigd. Schrijver De Graaff voegt daar echter ogenblikkelijk aan toe dat deze zeer warrig opgeschreven beschuldiging niet serieus kan worden genomen. Het KNMI Wee 0909 be- bericht heeft vanaf 1 januari 1997 een nieuw Servicenummer dat u kunt bellen voor alle informatie en verwachtingen over het weer. Dit nieuwe Servicenummer vervangt het huidige 06-informatienummcr. Voortaan weet u precies wat voor soort Servicenummer u belt. Een nummer dat begint met 0900, zoals dat van het KNMI Weerbericht, is betaalde serieuze taald amusement; 0906 zijn de overige betaal de nummers, waaronder erotisch a babbelboxen; en nummers die begir 0800 belt u voor gratis informatie. Dus vanaf nu weet u precies wa toe bent. Voor meer informatie over cl Servicenummers kunt u gratis 0800-0402 bellen. Vermeend bijna op de vuist, Curac,ao verscherpt bewaking den haag»anp De nieuwe Servicenummers. Voor alle duidelijkheid. Telefoneerders zijn binnen af zienbare tijd verlost van de er gerniswekkende voortdurende bezettoon bij langbellers. PTT- Telecom begint bij tienduizend abonnees in Wageningen een proef van een half jaar met een wachtstandservice. Bij positieve ervaringen volgt landelijke in troductie, heeft PTT-telecom meegedeeld. De opbeller krijgt, zodra de andere kant het gesprek heeft afgerond, een signaal op zijn toestel waarna met het opne men van de hoorn onmiddellijk verbinding volgt. Woordvoerster Koot van PTT-Telecom zegt dat de beller na het signaal niet op nieuw het gewenste nummer hoeft in te toetsen. De eigen te lefoon is zodra de wachtstands ervice is ingeschakeld, niet ge blokkeerd. In de tussentijd kan .de beller dus gewoon andere te lefoontjes ontvangen. willemstad anp De Antilliaanse autoriteiten hebben besloten de bewaking van de op bezoek zijnde, Neder landse regeringsfunctionarissen te verscherpen. Dat gebeurde nadat staatssecretaris Ver meend van financiën was be laagd door een op Curasao wo nende Nederlander. Vermeend werd dit weekein de in een veel door Nederlan ders bezocht ontspanningsoord aangesproken door een Neder lander die vond dat Vermeend 'moest opdonderen' omdat hij de Antillen 'alleen maar ellende' bezorgt. De situatie dreigde op een handgemeen uit te lopen maar omstanders konden de twee tot bedaren brengen. Normaal krijgen alle Neder landse regeringsfunctionarissen bewaking, maar Vermeend had zijn lijfwachten die dag vrij ge geven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3