Harde aanpak extreem-rechts werkt Britse politici zien huiswerk als wonderolie Feiten &Meningen Minima die niet in Weert wonen hebben doodgewoon pech CCI brengt wensen burger nauwkeurig in kaart met vragenformulier DINSDAG 14 JANUAR11997 152 NIEUWSANALYSE Met verkiezingen in aantocht heeft de Brit se politiek zich voluit op het onderwijs ge stort. De Conservatieven hebben het, na achttien jaar regeren, uiteraard over 'verde re verbetering van de kwaliteit'. Volgens La bour verkeert het onderwijs in een diepe crisis, waar de partij het met ingrijpende hervormingsplannen belooft uit te trekken. Zo ver gaat de politieke liefde en betrok kenheid met het onderwijs, dat Labour-lei- der Blair een plan voor een nationale huis werkregeling heeft gelanceerd. Dat doet het publicitair goed, kost weinig geld in verge lijking met andêre plannen zoals het te rugbrengen van de klassengrootte tot maxi maal dertig kinderen en heeft ook nog eens het voordeel dat het past binnen het door beide par tijen beleden streven naar te rugkeer van 'ouderwetse' zaken als orde, discipline, belo ning en bestraf- fing. Voor de klein tjes zal Blairs 'persoonlijke kruistocht' voor onderwijsver nieuwing straks minimaal een half uur blok ken per avond gaan beteke^ nen. Middelba re scholieren zullen zich na schooltijd dage lijks ten minste anderhalf uur op de boeken moeten storten. De school werkbepaling wordt, als het aan Labour ligt, naast een aantal andere gedragsregels opgenomen in contracten die school en ouders samen moeten afsluiten. Die verplichting past in Labours ontdekking van de individuele ver antwoordelijkheid van burgers. Eigen falen mag niet langer volgens het beproefde soci alistische recept worden afgewenteld op 'het onderwijssysteem' of 'de maatschap pij"- Premier Major kreeg gisteren in het verre Pakistan lucht van Labours nieuwe plan nen. Hij liet onmiddellijk weten dat Blair oer-Conservatieve waarden en ideeën pro beert te stelen. De Tories plegen de proble men die er in het onderwijs wel degelijk zijn vooral toe te schrijven aan nalatigheid van ouders en aan falende onderwijzers. Door de Conservatieven nagestreefde kwaliteits verbeteringen richten zich eveneens op het aantrekken van discipline, terugkeer naar 'parate kennis' in plaats van 'begrijpend le ren', kortom op het terugdraaien van on derwijshervormingen uit de jaren zeventig. Volgens Europese statistieken besteden Britse kinderen ongeveer net zo veel tijd aan hun huiswerk als leeftijdgenoten in Hongarije, Polen, Nederland en Italië. On derwijsbonden verklaarden gisteren dan ook onmiddellijk dat het niet om het aantal uren huiswerk gaat, maar om de kwaliteit ervan. Iedereen kent immers het verschijn sel van de scholier(e) die uren op de kamer doorbrengt met turen naar het behang. Dat er een relatie bestaat tussen huiswerk en examenresultaten, is genoegzaam be kend. - Op de betere Britse privéscholen wordt dan ook grote aandacht besteed aan de combinatie van tijd voor en inzet bij het huiswerk. De Conservatieven stellen dat nu als voorbeeld aan de rest van het onderwijs. De onderwijsbonden hebben daar een voorspelbare reactie op: meer geld voor be tere voorzieningen. Het was natuurlijk toeval, maar ook prins Charles mengde zich gisteren in wat zo langzamerhand uitgroeit tot een nationaal onderwijsdebat. Tijdens een bezoek aan Schotland waar het minste huiswerk wordt gemaakt pleitte hij hartstochtelijk voor instelling van huiswerkcentra. „Kinde ren lopen nu vaak achterstand op doordat ze thuis niet goed kunnen lerén", aldus de prins. Er is al een aantal van dit soort instel lingen en de prins meent dat financiering van nieuwe een mooie taak is voor het be drijfsleven. Dat krijgt in ruil voor dat geld immers later beter geschoold personeel aangeleverd. Dat bedrijfsleven profiteert voorlopig voornamelijk van kinderen die te moe zijn om huiswerk te maken. Een door de op drachtgever, de vakcentrale TUC, represen tatief genoemde peiling onder 4.295 elf- tot zestienjarigen wees gisteren uit dat een kwart van alle kinderen onder de dertien jaar een baantje heeft (wat wettelijk verbo den is). Iets minder dan de helft van hen verdient daarmee zó'n 25 gulden per week. Volgens het rapport werken er liefst 1,7 miljoen elf- tot zestienjarigen, velen langer dan de Wet op de kinderarbeid toestaat en buiten de daarin vermelde tijden. Het ge middelde uurloon ligt op omgerekend 3,50 gulden. In veel gevallen wordt de kinderar beid beschouwd als aanvulling op het ge zinsinkomen. Een recente studie van de verenigde Naties toonde al aan dat in Groot-Brittannië zelfs kinderarbeid wordt verricht voor minder dan een kwartje per uur. Gegevens wellicht die politici zouden moeten dwingen meer tijd aan hun huis- werkte besteden. LONDEN» HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Tony Blair. foto-anp Steeds grotere verschillen door extraatjes die gemeenten geven Wie als uitkeringstrekker niet in Bergh, Leeuwar den, Apeldoorn of Weert woont heeft pech. Die moet zijn krant, kunstgebit, huur of kapotte was machine zelf betalen, terwijl de minima in ge noemde gemeenten deze zaken (ten dele) ver goed krijgen. Zo is er ongelijkheid ontstaan tus sen de minima, maar de Tweede Kamer voelt zich daar niet door aangesproken. Sterker, Den Haag heeft er vorig jaar bewust voor gekozen en is niet van plan de operatie terug te draaien. „We wisten dat dit zou gebeuren", zegt het WD- Kamerlid Van Hoof. „Vorig jaar hebben we de bij zondere bijstand aan de gemeenten overgelaten omdat die beter zicht hebben op wie precies wat nodig heeft, dan kun je het geluk hebben dat de gemeente de krant of het kunstgebit vergoedt." En als jouw gemeente dat niet doet, heb je pech? „Inderdaad, daar komt het wel op neer." Weert maakte vorig jaar al bekend dat mensen met een uitkering wier koelkast of wasmachine stuk ging, van gemeentewege een nieuwe zouden krijgen. Leeuwarden kwam vorige week in het nieuws door voor de minima gezamenlijk een aanvullende ziektekostenverzekering af te sluiten. Zodoende zijn de 7.000 personen met een mimi- male uitkering in de Friese hoofdstad voor aan zienlijk minder premie verzekerd van bijvoor beeld een grotendeels vergoed nieuw kunstgebit. Net als het kunstgebit is ook de huursubsidie in de Tweede Kamer voortdurend onderwerp van debat, maar Apeldoorn besloot vorige week voor haar minima een deel van de huur te gaan beta len omdat het Rijk het er met de huurverhogin gen schandalig bij laat zitten. En de minima in het Gelderse grensplaatsje Bergh mogen ook niet klagen. Zij krijgen geld voor een krant omdat vól gens het gemeentebestuur gezinnen zonder dag blad al snel langs de zijlijn komen te staan. In andere gemeenten moeten de minima het geld voor zulke zaken zelf ophoesten. En daar blijft het niet bij. Neem de veelbesproken koudetoeslag. In het net gepresenteerde rapport Koud, hè consta teert de Socialistische Partij grote verschillen: in de ene gemeente 75 gulden, in de andere 300 gul den en in de derde helemaal niets. D66-Kamerlid Bakker: „De gemeenten zijn bui tengewoon creatief en dat is ook goed. Maar mi nima in arme plaatsen zijn wel slechter af. De ge meente Den Haag wil misschien ook wel extra dingen doen, maar ze hebben gewoon geen geld. Maar wel een omvangrijk armoedeprobleem". De Democraat vindt het echter niet nodig nu aan de bel te trekken. Ook het CDA wil niet tornen aan deze keuzevrijheid van gemeenten. „Wij van het CDA zijn voor eigen initiatieven van de burgers", zegt Kamerlid Terpstra. „Dus moet bijvoorbeeld het WAO-beraad in pakweg Utrecht maar bij de gemeente aankloppen dat ze ook zo'n verzeke ring als in Leeuwarden willen." PvdA-parlementariër Van Zijl vindt dat de ver schillen ook niet moeten worden overdreven. „Verschillen voor de minima per gemeente waren er altijd al, bijvoorbeeld in de onroerende-zaak- belasting of de reinigingsrechten. Van de verschil len in de OZB kun je heel wat kunstgebitten ko pen", aldus de sociaal-democraat. WD-afgevaardigde Van Hoof ziet ook de keerzij de van voordeeltjes. „De 'armoedeval' wordt door zulke extra's steeds groter. Iemand met een uitke ring die een baan vindt, moet steeds meer gaan verdienen om er op vooruit te gaan, omdat hij al lerlei voordeeltjes voor de minima kwijt raakt." Ook Bakker (D66) maakt zich daarover zorgen. De armoedeval staat dit voorjaar op de agenda van de Kamer. Bakker: „Dan moeten we het er maar eens principieel over hebben". De Socialistische Partij heeft de oplossing al klaar. De SP pleit SP voor het verhogen van het mini mumloon en de daaraan gekoppelde uitkeringen met liefst vijf procent. „Zo lust ik er nog wel een paar", moppert Van Zijl (PvdA). „Als we dat doen, hebben we weer heel andere problemen." DEN HAAG WILCO DEKKER Leidse onderzoeker Van Donselaar blij met koerswending Sorgdrager Vlak na de oorlog pakte de Nederlandse overheid NSB'ers aan, en lieden die in de SS hadden gediend. Ze werden van het politieke toneel geweerd en uit openbare functies gezet. Sinds de jaren vijftig is die noodmaatregel onder het stof geraakt. Extreme uitiatingen erl handelingen worden voornamelijk strafrechtelijk aangepakt. De Leidse onderzoeker Jaap van Donselaar is het daar al jaren niet mee eens en lijkt nu steun te krijgen van minister Sorgdrager (justitie). Ex treem-rechts moet in het politieke hart worden geraakt. „Ze zullen bang worden de ei gen maatschappelijke carrière in de wielen te rijden. Als de dood ook voor een dreigend partijverbod. Daardoor worden ze zeker voorzichtiger in hun uitspraken. Je raakt ze in het hart. Bovendien zal politieke druk verdeeldheid zaaien in rechts-extremistische splinter groeperingen." Onderzoeker Jaap van Donselaar is overtuigd van het nut rechts-extremisten ook politiek aan te pakken. Toen de minister van justitie, •Sorgdrager, het afgelopen week einde opperde rechts-extremis- ten het passieve kiesrecht af te hemen als ze zich stelselmatig schuldig maken aan geweld, hoorde Van Donselaar bij wijze van spreken zichzelf praten. Al vanaf 1990 bepleit hij een der gelijke maatregel die het rechts- extreme gewelddadige lieden onmogelijk maakt nog langer tot raadslid, Kamerlid of Staten lid te worden verkozen. Van Donselaar: „Politiek bleek dat toen onhaalbaar. Politici von den het een absurd idee. Ze wa ren als de dood voor het ontne men van het kiesrecht". Van Donselaar doet al jaren voor de Rijksuniversiteit Leiden en de Anne Frank Stichting on derzoek naar rechts-extremis- me. Vorig jaar lanceerde hij zijn stelling opnieuw in het boek De staat paraat? De bestrijding van extreem-rechts in West-Europa. Nederland zou, net als Frank rijk, rechts-extremisten die zijn veroordeeld voor racistische uitlatingen moeten weren van het politieke toneel. Jarenlang vreesde de politiek echter dat een harde aanpak ex treem-rechts juist in de kaart zou spelen en gewelddadiger zou maken. Of dat zo'n aanpak tot ondergrondse bewegingen zou leiden die veel lastiger zijn te bestrijden dan rechts-extre- me dames en heren politici in de bankjes van de gemeente raad of de Tweede Kamer. Op merkelijk, vindt Van Donselaar. „Tegenstanders van een repres sieve aanpak binnen en buiten de politiek zijn bang voor een beweging richting het terroris me. Maar juist geweld is de aan leiding om deze groeperingen aan te pakken. Dat zie je ook in Duitsland. Sinds daar de geor ganiseerde structuur is aange- HWiPPEiszir/vieM N gxreeem OOM IÉT STIL- -IKS1EIV00K WTW0,A|S ffltW K&LWTSLD6P3J. Luimes wnw VWEN w emm «chtse ubfem het pa&êf kiesmtr mr wcft&o omnoa&L m wem PAT m F6WTS IDÉÉ-, Moer IWE&ÊN Pit W idee AAMANÉtf, 20a$ de.minis1&, herpasslef Kl&a£6cut WHEN qfflmwen j \LM mi y__.o\r kfó'd mnanaeitr IPSE PAT IK. je VOOflWÉtEM ott ÏÜtEBFVlt- WOOBit VWMT, zoals IEDEÉ8&1 WEET, IS ER IN ONZE. ExmeeM Kotrse qyfe <qéeriftMV \ttfz pakt, zijn de extremisten veel voorzichtiger geworden. Dat minister Sorgdrager nu een draai van 180 graden lijkt te hebben gemaakt, wekt bij Van Donselaar geen verbazing. Dat doet het wel bij een partijge noot van de minister, D66-Ka- merlid De Graaf. Deze Demo craat zegt 'blij verrast' te zijn met de uitlatingen van zijn mi nister. De Graaf is immers al enige maanden bezig een initia tiefwetsvoorstel te schrijven om mensen die zijn veroordeeld wegens racistische uitlatingen, het passieve kiesrecht te ontne men. Waarom een initiatief- illustratie wim stevenhagen wetsvoorstel? Omdat zowel mi nister Sorgdrager als minister Dijkstal (binnenlandse zaken) daar afgelopen zomer geen been in zagen. Dat Sorgdrager hem nu pas seert, maakt bij De Graaf geen rancuneuze gevoelens los. „Als Justitie het nu van mij over neemt, ben ik ze daar alleen maar dankbaar voor. Het kost me zoveel tijd." Hij voorziet echter wel de nodige proble men voor Sorgdrager. Waar De Graaf het kiesrecht wil ontne men als er sprake is van veroor deling voor discriminerende taal, kiest Sorgdrager voor een dergelijke straf bij rechts-ex- trfeem geweld. De Graaf: „Maar van een steen door de ruit is het verdraaid moeilijk aan te tonen of die vanuit discriminerende motieven is gegooid. Ik vraag me af of je dat wetstechnisch ooit rond kan krijgen." De woordvoerder van Sorgdra ger zegt dat dit soort problemen onderzocht zal worden. De stap van de minister heeft echter ook het ambtelijk apparaat 'verrast'. Van Donselaar meent dat het ontnemen van passief kiesrecht alleen moet worden toegepast op mensen die de regels syste matisch ondergraven. „Alleen de hardnekkigen en de onver- beterlijken", aldus de onderzoe ker. „In dit geval denk ik dat luidruchtige aandacht voor der gelijke bestrijdingsmaatregelen de organisaties labiel maakt. Ook al duurt het nog jaren voor de nieuwe aanpak is verwezen lijkt." Van Donselaar waarschuwt dat de bestrijding van extreem rechts onderdeel moet zijn van een bredere aanpak. Zo zouden zendtijd en subsidies voor poli tieke partijen die tegen veroor delingen zijn aangelopen, moe ten worden ingetrokken. De mi nister van binnenlandse zaken, Dijkstal, heeft zich daarover eerder instemmend uitgelaten. De Leidse onderzoeker wil bo vendien het Nederlandse poli tieke stelsel beter beveiligen te gen toetreding van rechts-radi- cale splinterpartijen. Daarvoor zou pnder meer de waarborg som die partijen moeten storten voor deelname aan de verkie zingen omhoog moeten. Van Donselaar: „Van één instru ment kun je niet alle heil ver wachten". LEIDEN-DEN HAAG PETER DE KNEGT n MARC PEEPERKORN Direct marketing beleeft gouden tijden Bij 2,2 miljoen huishoudens viel eind vorige week een vragenformulier in de bus van het Centrum voor Consumenteninformatie (CCI)Dat was geen toeval, want directeur A. van Remmerden weet als geen ander dat mensen in het weekeinde het meest geneigd zijn een kwartiertje uit te trek ken om met het bijgeleverde potloodje de vragen te beantwoorden. 'Direct marketing' maakt gouden tijden door. De consument wil niet meer worden overspoeld met ongeadresseerde reclame en de fabrikant reali seert zich dat het veel effectiever is alleen mensen te benaderen die echt in een product zijn geïnte resseerd. De kunst is te weten wie die mogelijke klant is en wanneer hij toe is aan een hixe keuken, een magnetron of een nieuwe auto. Banken, fondsenwervers, verzekeraars, kranten en natuurlijk de postorderbedrijven richten zich telefonisch of per post direct tot hun klant. Maar ook de winkelier op de hoek heeft belang bij de mogelijkheden van computer en televisie, is de overtuiging van deze bedrijfstak. Via de computer kaartjes bestellen voor de bioscoop of bood schappen doen die vervolgens thuis worden be zorgd is straks heel normaal, zo voorzien zij. De aanbieder van goederen en diensten moet echter wel de behoeften van de klanten kennen. Daar voor wordt dit CCI-onderzoek geregeld gehou den. Vooral kranten en verzekeraars benaderen moge lijke klanten tegenwoordig telefonisch. De een gooit woedend de hoorn op de haak, de ander gaat er eens lekker voor zitten. Garages en tal van andere bedrijven geven de voorkeur aan een min of meer persoonlijke brief. Van Remmerden verwacht de komende dagen vijftien tot twintig procent (ofwel zo'n 450.000) van de CCI-formulieren terug te krijgen met ge detailleerde informatie over koopgedrag: 'Ik koop altijd/meestal hetzelfde merk whisky, maandver band of shampoo'. Aan de hand van de tachtig vragen worden wensen, voorkeuren en plannen in beeld gebracht. Voor de consument heeft dit als voordeel dat hij alleen nog informatie krijgt toegezonden over onderwerpen die hem interes seren. Wie van plan is zich binnen een halfjaar een nieuwe auto of een droomkeuken aan te schaffen, vindt daarover glimmende folders in de bus. Op dit 'kritische moment' snijdt het mes aan twee kanten, benadrukt de CCI-directeur. De consu ment wordt op zijn wenken bediend en de fabri kant weet dat zijn dure folders in een vruchtbare voedingsbodem vallen. Wie geen andere auto wil, gooit immers alle glossy drukwerk met één bewe ging in de papierbak. Weg investering. Maar de CCI-enquête levert ook andere waarde volle informatie op waar bedrijven. De directeur van CCI, onderdeel van VNU, schudt de voorbeel den moeiteloos uit zijn mouw. „Als ik weet dat in een gezin veel chocolademelk wordt gedronken en welke tijdschriften er over de vloer komen, kan ik de fabrikant vertellen in welk blad hij moet ad verteren. En voor Albert Heijn is het bijvoorbeeld ook belangrijk te weten hoe het zit met de mag netron-dichtheid in een buurt." Het onderzoek, dat elk jaar gedeeltelijk wordt her haald „Er wordt heel wat verhuisd, dus moeten we ons databestand actualiseren" voert het CCI grotendeels uit voor eigen rekening. De infor matie die dat oplevert, wordt in hapklare brokken verkocht aan wie er zo'n vijftig cent per adres voor over heeft. „Als de fabrikant van hondenvoer iedereen met een hond wil aarischrijven, leveren wij de adressen." Daarnaast is een aantal betaalde vragen opgeno men voor bedrijven als ABN-AMRO, Dela en Campina Melkunie. Omdat de namen van deze 'sponsors' op het formulier staan, weet de consu ment bij wie de informatie die hij geeft, terecht kan komen. De grote truc zit hem echter in het combineren van informatie. „Als een fabrikant van wasmidde len weet dat u van opera, klassieke muziek en ballet houdt, kan hij een spaaractie opzetten voor een gratis cd of een toegangskaartje voor een voorstelling om merkentrouw te belonen." 'PS. Het CCI gaat zorgvuldig met uw gegevens om en handelt volgens de voorschriften van de Wet Persoonsregistratie', meldt het begeleidend brief je. Dat betekent dat de informatie alleen mag worden doorverkocht aan wie er redelijkerwijs belang bij heeft. Informatie over de gezondheid hoort niet naar een computerbedrijf te gaan, illu streert een woordvoerder van de Consumenten bond. De weerstand tegen het beantwoorden van alle mogelijke vragen over het huiselijke leven, in de late jaren zeventig nog voldoende om een volks telling van de overheid te doen mislukken, lijkt af genomen. Van Remmerden meent dat de spraak makende gemeente ten onrechte de indruk wekt dat er grote weerzin bestaat tegen aantasting van de privacy. Dat blijkt ook uit de bestanden van de Neder landse Associatie voor Direct Marketing, Distance^ Selling en Sales Promotion (DMSA) in Amster dam. Hier staan 80.000 mensen geregistreerd die niet willen worden lastig gevallen met geadres seerde reclame en 28.000 huishoudens die ver schoond willen blijven van telefonische verkoop praatjes. Wie zo'n actie wil houden, vergelijkt het eigen be stand.met dat van DMSA, waarna de onwilligen eruit worden gefilterd. Dit is een prettige kosten besparing voor de aanbieder van goederen en diensten en vermindert irritatie bij de burger. DEN HAAG THEO HAERKENS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2