Leidsch Dagblad 5 VRR: Lager linimumloon oodzakelijk Duivelstekens op muren Leidse kerken Jan Siemerink haalt 'Gekke-koeienziekte vormt tweede ronde niet bedreiging voor sporters' Het extraatje van AH Wasmiddelen. in Vayne bij Bill Clinton Gasrekening stijgt 60 gulden door koudegolf Postbank biedt blik op saldo van buren Eén miljoen gulden voor beeldende kunst Leiden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1 "toAG 14 JANUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41286 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland i Buitenland i Leiden Afscheidsbrief King Kong komt boven water 'Bimbogate' heeft vergaande juridische gevolgen Dë voet als spiegel van het JÊ je 0 lichaam ■m - Cultuur en Kunst Nationale Toneel speelt verder in Haags zwembad jtsum/washington anp tayne treedt op 20 januari ashington op bij de inau- |ie van Bill Clinton voor j tweede ambtstermijn als Hent van de Verenigde Sta- De Zwolse pianist speelt die dag twee keer voor de presi dent. 's Middags verzorgt hij de muzikale begeleiding bij de be ëdiging en 's avonds treedt hij op tijdens het galafeest. Andere optredende artiesten zijn Geor ge Michael, zangeres k.d. lang en de actrice Whoopi Goldberg. ten tweedeling in maatschappij' ettelijk minimumloon moet omlaag en de overheid actief werk scheppen in de zorg, het onderwijs en lezicht op straat. Betaald werk is en blijft namelijk ïige echt effectieve manier om een tweedeling in de inleving te voorkomen. Dat stelt de Wetenschappe- Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in het van- gepresenteerde rapport 'Tweedeling in perspectief. voor laaggeschoold werk moet omhoog. Het adviesorgaan wil af van het 'verkrampte idee van sociale gelijkheid en menselijke waardigheid'. Laagbetaalde ba nen zijn niet minder hoogwaar dig, het is verkeerd om alleen de nadruk te leggen op 'intellectuele competentie'. Dat geldt ook voor het onderwijs. Dat moet zich meer richten op maatwerk en zich minder be zighouden met het bestrijden van ongelijkheid. Anders dreigt het gevaar van 'gelijke kansen op ongelijkheid'. Met het rapport trekt de WRR de lijnen door van het beroem de rapport 'Een werkend per spectief. Ook daarin bepleitte de Raad al een verlaging van het minimumloon en brak ze een lans voor meer en beter onder wijs. Binnen de paarse coalitie woedt momenteel een discussie over het minimumloon. De WD wil dat verlagen om .een voudig werk weer betaalbaar te maken, de PvdA is daar fel te gen omdat daarmee automa tisch het sociale minimum on der vuur komt te liggen. 1 VRR stelt dat het op het met die tweedeling arm en rijk nog wel mee- Mede door de economi- groei en de toenemende [elegenheid wordt de kans 'n tweedeling zelfs weer einer, vindt de raad. gens de WRR is Nederland jaren zeventig en tachtig een diep dal gegaan', de economische terug verdwenen veel banen, in die periode juist meer ren en jongeren wilden verken. ir de komende decennia is IR echter redelijk optimis- De economische vooruit - n zijn gunstig, de werkge- ïeid groeit en het beroep e uitkeringen daalt. Na kan zelfs krapte op de ar- narkt ontstaan. Maar zon- ïder overheidsbeleid zou- lleen de beter opgeleiden profiteren. dat te voorkomen is vol de raad 'emancipatie van nodig: de waardering geleiding van arokkaanse igeren succes n annet van aarsen HET WOORD IS AAN Cicero Niet elke fout kun je een domheid noemen. 07.5° 40% 60% 10% 10% VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland 3 Buitenland5 Cultuur15 Economie8 Feiten en meningen2 Kerken Samenleving10 Randstad12 Regio9,10,11,13 RTV/programma's7 Sport16,17 Strips Uitgaan 14 Belgrado De Servische hoofdstad Belgrado begroette gisteren het orthodoxe nieuwjaardat door het gebruik van een andere tijdrekening later valt dan in het westen met een massaal en luidruchtig protest tegen het regime van president Milosevic. Naar schatting een half miljoen mensen gaf gehoor aan de oproep van de oppositie om rond middernacht zoveel mogelijk herrie te maken. Pagina 5: Nieuwjaar Servië wordt massabetoging oppositie. - foto epa sergei tsjirikov Kortingsbon vooreen vertel ling bij Silvester in Leiden en een bon vooreen gratis con sumptie in het Katwijks Mu seum, alwaar de schilderijen tentoonstelling 'Zomer in de winter' wordt gehouden. leiden dimitri walbeek De politie tast nog volledig in het duister over de vraag wie het afgelopen weekeinde drie Leidse kerken, met godslasterlijke tek sten en duivelstekens heeft beklad. Op deuren en muren van de Hooglandse Kerk, de Hartebrugkerk en de Marekerk zijn met een spuitbus soms metershoge teksten aangebracht als 'Die to the christian lovers' (Dood aan de aanbidders van Christus) en 'Christian intruders, await your dead' (Christelijke indringers, wacht op jullie dood). De laatste tekst, op de Marekerk, is ondertekend met de initialen 'DS'. Die ini tialen zijn niet bekend bij de politie. De teksten en tekens, omgekeerde krui zen en sterren met drie zessen, wijzen er op dat het niet zomaar om vandalisme, maar om godslastering gaat. Daarbij is overigens geen onderscheid gemaakt in protestante en rooms-katholieke keren. Geruchten dat de daders landelijk opererende rechts-ex- tremisten zouden zijn, zijn bij politiewoord voerder T. Stuifbergen wel bekend, maar hij weet niet waar ze vandaan komen. Het po litieonderzoek heeft volgens Stuifbergen niet meer opgeleverd dan .enkele getuigen verklaringen van horecamensen die twee jongens met een rugzak hebben zien lo pen." arnhem. anp dir, het Leidse interven- roject voor Marokkaan- ingeren die het verkeer- )ad op dreigen te gaan, Sterst succesvol geble- Zo'n zeventig procent de jongeren die zich isten melden bij Agadir, leterde zijn gedrag, m niet meer in aanra- met de politie, pakte schoolcarrière weer op :eeg een baan. Dat blijkt sén onderzoek van het Is Instituut voor Sociaal- enschappelijk Onder- (LISWO), dat gisteren presenteerd. oewel onder een andere mogen de hulpverle- van Agadir dan ook rgaan met hun werk. De ïting Jeugdzorg heeft af begin dit jaar de ver- voordelijkheid gekregen het project. Maar ook ;emeente Leiden wil bij dir betrokken blijven, daarde wethouder H. de de (welzijn) gisteren, provincie financiert de ating Jeugdzorg en wij •n ons garant stellen de nevenactiviteiten Agadir, zoals het mos- 'roject en het mentor- Ook willen we w blijven samenwerken te helpen bij de koppe- Cl naar werk en scholing." Goede wil een bedrag 75.000 gulden uittrek - voor de nevenactivitei- na Leiden: 'Het lijkt dele makkelijke groep' Nog vier Nederlanders uitgeschakeld Arts Michel Karsten luidt noodklok: De kou van de afgelopen weken kost een gemiddeld gezin zo'n zestig gulden aan extra stook kosten, zo heeft de vereniging van energiedistributiebedrijven Energiened berekend. Volgens de organisatie is er tot nu toe per huishouden honderd kubie ke meter gas extra verstookt. EnergieNed vergeleek het ver bruik vanaf oktober 1996 me- thet gemiddelde over de afgelo pen dertig jaar. Tot half decem ber was het verbruik normaal, daarna steeg het. De FNV heeft de speciale koudetoeslag voor de sociale minima gisteren aangegrepen voor een pleidooi voor een ho ger sociaal minimum. FNV- voorzitter Stekelenburg noemde het gisteren 'te gênant voor woorden' dat er steeds meer so- ciafle toeslagen komen om de koopkracht van minima op peil te houden. Zo kunnen bij standsontvangers in Leeuwar den een extra goedkope ziek- tenkostenverzekering sluiten en in de gemeente Berg krijgen ze een abonnement op de krant en de telefoon. melbourne» anp Vader en moeder Siemerink leunden in Rijnsburg rustig ach terover. Er kon bij de Australian Open niets meer misgaan. De Rijnsburger had een voorsprong van twee sets tegen de Noor Ruud. Toch ging het mis. Sie merink, nota bene als dertiende geplaatst, verloor de greep op de wedstrijd en op zichzelf. De tennisser gaf de derde en vierde set prijs en kreeg in de vijfde set met 10-8 keihard de deksel op zijn neus. Siemerink was niet de enige die* het strijdperk verliet. Het was een zwarte dag voor het Nederlandse tennis. Sjeng Schalken vocht een heroïsch ge vecht uit met Jim Courier, maar de Nederlander trok aan het korste eind na een spannende vijfsetter. Ook Paul Haarhuis (tegen Krucera), Eltingh (tegen Washington) en Wibier (tegen De Wulf) konden hun partij niet in winst omzetten. Kristie Boogert zorgde voor het enige lichtpuntje met de zege op de Amerikaanse Arendt. waar u In het vervolg telkens weer uw navulzakken in kunt opbergen. Elke bewaardoos is transparant in de kleur van de verpakking en is handig sta- pelbaar met de andere dozen. cn Ultra of Color q qq navulzak 1.7 kilo uCÖ Als u nu een navulzak AH Was middelen koopt, krijgt u hem Kleur Fijn, A QQ in een verdraaid praktische be- navu'za^ 1-2 ^ilo waardoos (met maatschepje), Nu in gratis bewaardoos met maatschepje.' Deze week alleen bij Albert Heijn. cn haarlem rob van der zanden De gekke-koeienziekte eist bin nen afzienbare tijd haar eerste slachtoffer onder de Nederland se sporters. Dat zegt de Haar lemse arts M. Karsten. Op de zwarte markt wordt een groei hormoon verhandeld dat het dodelijke virus van Creutzfeldt- Jakob kan bevatten. „Het mid del is voor sommigen interes sant als doping omdat het niet kan worden opgespoord, maar het is levensgevaarlijk," aldus Karsten. Karsten, die enkele jaren gele den de nationale schaatstop over zich heen kreeg vanwege beweringen over dopingge- bruik, heeft van een sporter vijf CeDo) in Rotterdam heeft het ampullen gekregen die via Rus land ons land zijn binnengeko men. „Het gaat om een groei hormoon dat wordt vervaardigd uit menselijk weefsel. In 1985 is het uit de handel genomen om dat was ontdekt dat een deel er van besmet was met het virus dat de gekke-koeienziekte ver oorzaakt. De patiënten die over leden aan de ziekte waren veelal kinderen die vanwege een te kort aan groeihormoon waren behandeld. Een deel van de productie is direct na 1985 op de zwarte markt beland en duikt nu op in het sportcircuit." Het Nederlands Centrum voor Dopingvraagstukken (Ne- den haag gpd idmgen gelden t/m zaterdag IS lanuari as "Zolang dt Duizenden rekeninghouders van de Postbank hebben on langs kunnen vaststellen hoe het met de spaarzin is gesteld van iemand uit de büurt. De jaarlijkse afschriften van de be- drijfsspaarregelingen gingen niet alleen vergezeld van een folder met nuttige tips, maar ook van een afschrift met het actuele saldo van een andere rekeninghouder. Aangezien het steeds om mensen met dezelfde postcode ging, valt aan te ne men dat het in veel gevallen het spaarsaldo van een bekende be trof. De dubbele verzendingen hebben tot heel wat telefoontjes geleid. Steevast luidt het advies om het 'vreemde' afschrift niet rechtstreeks in de bus te doen bij de rechtmatige rekening houder In een giro-envelop te rugsturen naar de Postbank zou de beste oplossing zijn. De 'technische fout' is ook reeds doorgedrongen PTT- woordvoerder Stalman. „Ergens in het machinale proces is er iets misgegaan", legt hij uit. „Heel slordig natuurlijk. Verge lijk het maar het een lopende band waar alle flessen vanaf val len". groeihormoon ook onderzocht en is niet ongelukkig met het feit dat Karsten aan de bel trekt. Volgens dopingdeskundige F. Stoele kan er niet genoeg worden gewaarschuwd tegen het groeihormoon: „Ik vind het goed dat Karsten dit doet. Wij zijn via voorlichtingscampagnes bezig om mensen in te lichten. Het probleem met dit spul is dat een actief opsporingsbeleid niet helpt. Om te beginnen is het middel niet aantoonbaar in het lichaam van gebruikers. En het is niet strafbaar om het te hebben; alleen op het verhan delen ervan rust een verbod". Veelgebruikte anti-allergiepil in opspraak rotterdam gpd Het door allergiepatiënten veel gebruikte medicijn terfenadine is in opspraak geraakt. Het me dicijn, dat ook onder de namen Triludan, Allergin en SAN wordt verkocht, heeft wereldwijd vier slachtoffers gemaakt. Het waren allen hartpatiënten die te hoge hoeveelheden gebruikten. De VS overwegen het middel uit de handel te nemen. Volgerts dr. R. Gerth van Wijk, hoofd al- lergologie van academisch zie kenhuis Dijkzigt in Rotterdam, geeft het te denken dat het mid del in Nederland vrij verkrijg baar is in de apotheek. leiden wim koevoet Leiden trekt een miljoen gulden uit voor beeldende kunst langs de Rijnoevers, de Haarlemmer straat en de Breestraat. Dat is gistermiddag bekend geworden tijdens een presentatie van een zogeheten 'masterplan' voor de beeldende kunst in de Leidse openbare ruimte. De kunstenares Annelies Dijkman die het plan heeft ge maakt, adviseert bij de inrich ting van een straat of plein om wonenden, winkeliers en kun stenaars van meet af aan bij de plannen te betrekken. Kunst mag voortaan niet pas achteraf als de kroon op het werk die nen, maar moet worden be schouwd als een essentieel on derdeel van plannen tot verbe tering van de (binnen)stad. Al les moet met alles in samen hang worden gebracht. Dan pas kan kunst ook functioneel wor den, stelt de Leidse kunstena res. „Leiden moet niet het zo veelste bronzen beeld verkeerd neerzetten." Pagina 15: 'Gesloten boek Lei den moet open' Ja, ik wil een abonnement op het Lcldsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch 92.05) i automatisch (f. 32.95) Oacceptgiro ff. 93.05) Bij automatische betaling krijgt u een handige recrealiekaarl cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "400114" ndagt/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1