Noorse reus sabelt Siemerink neer lap van der Kooy zal Dakar een keer bereiken Sport nlijk verlies Barcelona De wonderbaarlijke rentree van Kristie Boogert Monique Knol zet punt achter wielercarrière DAG 14 JANUAR11997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 euwe leider in Dakar-Dakar jN» JuttaKleinschmidt in een Buggy-Schlesser heeft de ne- etappe gewonnen van de rally Dakar-Dakar. De Frans- rijdend in een Mitsubishi, nam de koppositie in met een voorsprong van zevefttien seconden zijn teamgenoot Kenjiro Shinozuka uit Japan. Bij de won Thierry Magnaldi uit Frankrijk in 2 uur, 38 minu- 41 seconden. In het algemeen klassement verstevigde de sman Stéphane Peterhansel zijn leidende positie. >k Rob Baan blijft bij PSV Ioven In navolging van hoofdcoach Dick Advocaat heeft bssistent-trainer Rob Baan zijn contract bij PSV verlengd, duo blijft ten minste tot medio 1999 in dienst van de Eind- Ense topclub. (ckeyclubs vormen commissie IjAAGEen aantal clubs in de hoofdklasse hockey gaat een [missie vormen die zich buigt over de problemen die de ver- Sngen hebben met de vele wedstrijden van Oranje. In de [missie zitten drie bestuurders van Amsterdam, Bloemen- jen Den Bosch en de coaches Doelman (EHV), Hendriks C) en Van Lith (Oranje Zwart). Het streven van de werk te is de balans te vinden tussen de wensen van de clubs en jan de nationale teams. Vooralsnog gaat het alleen om de fdklasse bij de mannen. I ksic twee maanden niet inzetbaar i* De Kroaat Alen Boksic is twee maanden niet beschikbaar Juventus, koploper in de Italiaanse serie A. Zijn enkelbles- ziet er ernstiger uit dan eerst werd gedacht. Boksic raakte ag geblesseerd in de wedstrijd tegen Atalanta na een bot- net Fabio Rustico. Nader onderzoek wees uit dat het nood- elijk is dclt het gewricht twintig tot dertig dagen volkomen crijgt. Daarna kan Boksic voorzichting met oefeningen be- ulli rijdt voor Minardi-team Jarno Trulli rijdt komend seizoen voor het Formule I-ra- 1 im van Minardi. De 22-jarige Italiaan wordt ploeggenoot le Japanner Ukyo Katayama. Trulli won afgelopen seizoen luitse Formule Ill-kampioenschap. In oktober testte hij op ircuit van Estoril voor Benetton. De Braziliaan Tarso Mar is testrijder bij Minardi. ul Ellerman naar NEC gen» Juul Ellerman heeft een nieuwe club in het betaalde 1 >al gevonden. De 31 -jarige aanvaller speelt de rest van het 3 en bij NEC. De Nijmeegse club heeft een optie van twee 3 ip de oud-intemational genomen. Ellerman, die ook bij 1 ta en PSV op de loonlijst stond, kwam bij zijn club FC 2 ite niet meer in aanmerking voor een basisplaats. e er Woods wint opening golfseizoen ,j bad* De sensatie van 1996 is het nieuwe golfjaar uitstekend nnen. De eerste zwarte Amerikaanse topgolfer Tiger Woods ,Tin Carlsbad de opening van het Amerikaanse seizoen in een iff tegen zijn landgenoot Tom Lehman. Het Mercedes ipionship kreeg een flitsende bekroning. De slotronde it worden afgelast door zware regenval. Woods en Lehman, 96 respectievelijk Talent en Speler van het jaar, stonden na onden gelijk met 202 slagen. De playoff duurde slechts één Woods sloeg zijn bal op enkele centimeters van de hole, ïann mepte zijn bal in de vijver voor de green. j)NA1A lubliek van Barcelona e de eigen ploeg gister- massaal met witte zak- uit. De voetbalkenner ;pan hoe laat het in Nou is: crisistijd. Barcelona gen degradatiekandidaat es Alicante tegen een jnlijke nederlaag op: 2-3. alleen de uitslag was ver- ind, ook de manier waar- ts blamerend. De ploeg geplaagde trainer Bobby _i verspeelde voor de ver- JC de toeschouwers dood- :n voorsprong van 2-0. In mijder verdwaalde op weg naar Timboektoe Zwarte dag voor Nederlandse tennissers in Melbourne MELBOURNE* ANP Zeven jaar had Jan Siemerink voor de erkenning gestre den. In zijn 23ste grand slam en zevende Australian Open had hij eindelijk een beschermde positie. De 26-ja- rige linkshander uit Rijnsburg was in Melbourne als der tiende geplaatst. ken en Jim Courier ook op de baan. De 20-jarige Limburger vocht een heroisch duel uit, waarin hij de tweevoudig win naar van de Australian Open in 1991 en '92 regelmatig aan de grond vastnagelde, 7-6 3-6 6-4 1-6 6-8. Vooral in de derde en vijfde set demonstreerde Schal ken zijn rijke arsenaal aan sla gen. In de derde boog hij de ach terstand van 3-0 om in setwinst met 6-4, in de vijfde rende hij van 1-5 naar 6-5 en dreef hij Courier, de nummer een van de wereld in 1992 en als elfde ge plaatst, in het nauw. De rossige Amerikaan ontsnapte omdat de Limburger in de loop van de partij steeds meer last kreeg van zijn bovenbenen. Die voorkeursbehandeling stond vanmorgen allerminst ga rant voor een vrije doortocht naar de tweede ronde. Sieme rink trof in de Noor Ruud een vechter pur sang. Een vierkante reus die er niet voor terugdeins de zijn racket regelmatig als honkbalknuppel te hanteren. Siemerink leek in de eerste twee sets weinig te kunnen ge beuren. Hij serveerde lekker op baan 19 in een verre uithoek van het complex, volleerde goed en Ruud lag na 84 minuten in geslagen positie, 6-3 6-4. Vader en moeder Siemerink zakten te vreden achterover. Hun zoon was op weg naar de tweede ron de. De stormachtige wind, de schroeiende zon, Jantje leek er immuun voor. In de derde set werkte Sieme rink achteloos de achterstand van 3-0 weg. Dat hij de set als nog inleverde met 7-5, leek niet meer dan een schoonheidsfout je. Maar was in werkelijkheid bijna de genadeklap. Siemerink raakte de weg kwijt op de ten nisbaan. Zoals hij eerder dit jaar in Doha en Sydney geen bal goed op zijn racket kreeg. De Rijnsburger verkrampte, irriteerde zich aan alles wat be woog en verloor de vierde set met 6-1. Pas op 0-3 in de vijfde besefte hij dat hij op de rand van uitschakeling verkeerde. Op 1-3 verzuimde hij drie breek punten te benutten, maar op 3- 5, toen Ruud voor de match ser veerde, sloeg hij alsnog toe. Siemerink kwam terug tot 5- 5, verwierf op 7-7 wederom twee breekpunten, maar speel de in die fase meer tegen zich zelf dan tegen de Noor. Op 8-8 liep zijn servicebeurt fataal af. Ruud liet de tweede mogelijk heid op de partijwinst niet glip pen. Met 10-8 sloeg hij Sieme rink na 3 uur en 58 minuten uit de Australian Open. Zo lang stonden Sjeng Schal- Daarvoor werden Jacco El- tingh, Fernon Wibier en Paul Haarhuis uitgeschakeld. Haar huis eveneens in een gelijkop- gaande vijfsetter tegen de Slo- waak Kucera, 1-6 6-3 3-6 6-4 4- 6. „Het ging om details", had Haarhuis als verklaring voor zijn nederlaag. „Van krachtsverschil was geen sprake." Het was voor de 30-jarige brabander de vijfde keer in zijn achtster Australian Open dat hij in de openingsron de werd geelimineerd. Eltingh miste tegen Washing ton de bravoure die zijn spel voor zijn blessurepauze ken merkte, 3-6 7-6 3-6 2-6. De qua lifier zette de Amerikaan te wei nig onder druk om echt kansen te creëeren. Na het missen van een breekpunt op 2-2 in de der de set was het over en uit. Het was de laatste mogelijkheid die Washington, verliezend finalist op Wimbledon tegen Krajicek, hem bood. Femon Wibier gaf de aanzet tot de zwarte dag in het Neder landse tennis. De speler uit De- demsvaart, die met veel geluk de kwalificaties overleefde, mis te vorm en precisie tegen de Belg De Wulf, 4-6 2-6 5-7. UITSLAGEN ralian Open, 12,9 miljot bier (Ned) 6-4 6-2 7-5, Washington (VSt) - El tingh (Ned) 6-3 6-7 6-3 6-2. Kucera (Slo) - Haarhuis (Ned) 6-1 3-6 6-3 4-6 6-4, Ruud (Noo) - Siemerink (Ned/13) 3-6 4-6 7-5 6-2 10-8. Sampras (VSt/1- Pescariu (Roe) sch (Fra) - Caldwell (VSl (Aus) - Van Her ve. Novak (Tsj) - lonsson (/.we) 6-3 6-3 6-2, Sargsian (Arm) - Ondruska (ZAD 7-6 7-5 4-6 k (VSt) 1-6 4-6 7 2 13-11, Draper (Aus) - Radulescu (Duil 6-2 6- 4 6-7 6-3, Gumy (Arg) - Stanoytchev (Bul) 6-4 6-4 6-4, Rosset (Zwi) - Sanchez (Spa) 6-4 7-6 6-1, Kroslak (Slw) - Gaudenzi (Itn) 4-6 6-4 6-2 6-2, Paes (Ind) - Crabb (Aus) 6-4 6-3 6-4, Voi- nea (Roe) - Dreekman (DuÖ 6-2 6-1 4-6 6-4, Dosedel (Tsj) - Forget (Fra) 6-2 3-6 6-3 6-4. Goellner (Dui) - Carlsen (Den) 6-4 6-1 6-7 6-4, Godwin (ZAD - Tsjesnokov (Rus) 6-1 6-3 3-6 6-1, Tarango (VSt) - Shelton (VSt) 2-6 7-6 7-6 Vrouwen Eerste ronde: Boogert (Ned) - Arendt (VSt) 3-6 6-3 6-4, Hingis (Zwi/4) - Rittner (Dui) 6-1 7-5. Huber (Dui/5) - Frazier (VSt) 0-6 6-2 7-5. Sch- nyder (Zwi) - Majoli (Kro/6) 7-5 6-1, Daven port (VSt/7) - Dechy (Fra) 4-6 6-1 6-1, Spirlea (Roe/8) - Kijimuta (lap) 6-2 6-4, Habsudova (Slw/9) - Talaja (Kro) 6-1 6-2, Fernandez (Spa/14) - Golarsa (Ita) 6-2 4-6 6-2, Rubin (VSt/15) - Zrubakova (Slw) 7-6 6-3, Perfetti (Ita) - Studenikova (Slw) 6-4 7-6, Raymond (VSt) - Drake (Aus) 6-2 6-2. Grande (Ita) - Montolio (Spa) 6-2 6-4. Meiel (VSt) - Cenkova (Tsj) 3-6 6-2 6-3, Wang Shi-Ting (Tai) - Wild (VSt) 6-3 6-1, Watanabe (VSt) - Capriati (VSt) 6-2 3-6 6-4. Lubiani (Ita) - McQuillan (Aus) 6- 2 7-6, Farina (Ita) - Olsza (Pol) 6-3 6-2, Grzy- bowska (Pol) - Pilkowski (Fra) 4-6 6-3 6-1. Van Roost (Bel) - Fulco (Arg) 6-0 6-3, Testud (Fra) - Wagner (Dui) 6-3 6-1, Yoshida Gap) - Adams (VSt) 7-5 6-3, Fusai (Fra) - Helgeson (VSt) 6-2 6-2, Basuki (Ina) - Sawamatsu (lap) 6-34-1 opgave. Spierverrekking Brenda Schultz MELBOURNE* ANP Jacco Eltingh veegt het zweet van zijn voorhoofd. De Heerdenaar verloor van Washington. het laatste half uur miste de wanhopige thuisploeg het over zicht om het duel alsnog een positieve wending te geven. Al na een kwartier leidde Bar celona met 2-0. Luis Enrique en Ronaldo scoorden. Daarna viel de productie echter stil. „Barca" geloofde het wel. Treffers van Pavlicic, Visnijic en Rodriguez veroorzaakten een volksoproer in Nou Camp. De achterstand van Barcelona op koploper Real Madrid be draagt na de derde competitie nederlaag drie punten. Voor* Robson breken zware tijden aan. MELBOURNE* ANP Tien dagen geleden besloot Kristie Boogert toch maar deel te nemen aan de Australian Open. Getraind had ze nauwelijks, een half uurtje per dag vanaf kerst. Maar in Melbourne wilde ze wedstrijdritme opdoen als voorbe reiding op haar daadwerkelijke rentree in het circuit, eind januari in Tokyo., In haar eerste partij sinds eind oktober versloeg Boogert dinsdag tot haar eigen stomme verbazing Ni cole Arendt, de Amerikaanse dubbelspelpaitner van Manon Bollegraf. Fraai was het niet op baan 15, maar de zwaarbevochten overwinning in bijna twee uur (3-6 6-3 6-4) betekende voor de Zuid-Beijeriandse niet al leen een opsteker van jewelste, maar ook een plaats in de tweede ronde van de grand slam. Boogert raakte eind oktober geblesseerd tijdens haar vakantie. Ze struikelde en beschadigde het kapsel van de meniscus in haar rechter knie. Daarbovenop kreeg ze drie ontstekingen achter en rond de knieschijf. De 23-jarige speelster nam vijf weken absolute rust. „Ik mocht niet lopen, fietsen of zwemmen", vertelde ze dinsdag in Melbourne Park. Half december hervatte ze de training, maar de knie raakte geïrriteerd waardoor ze wederom gedwongen werd haar racket op te bergen. Pas rond de kerstdagen kreeg ze het groene licht de knie een half uurtje per dag te belasten. „Langer mocht absoluut niet. Dat had de blessure kunnen verergeren. Op advies van haar nieuwe trainer Henk van Hulst vertrok ze begin januari toch naar Melbourne. „Hij zag in de Australian Open een leuke voorbereiding op Tokyo, een onderbreking ook van het dagelijkse ritme. Niet als een grand slam om te presteren. Het was ei genlijk een meevaller dat ik sowieso in Melbourne kon spelen." Tegen Arendt stond ze vooral in de eerste set onwen nig op de baan. Ze grossierde in afzwaaiers en leek re gelrecht op weg naar een forse nederlaag. In de tweede set raakte ze de ballen beter. „Ik kreeg meer gevoel in mijn slagen, meer lengte. Daardoor kon ik meer druk ontwikkelen." Druk waartegen Arendt, de nummer 87 van de we reld, niet bestand bleek. Boogert, 33 plaatsen hoger ge klasseerd dan haar tegenstander, trok de stand recht, 6- 3 en nam in de vierde een voorsprong van 4-0. Op die gewonnen stand nam de angst bezit van haai" racket. De angst om te winnen, iets wat ze niet voor mogelijk had gehouden. Arendt kwam via 4-2 terug tot 5-4 en verzuimde vier breekpunten op de gelijkmaker te benutten. Op het zesde matchpunt sloeg Boogert toe, 6-4. Het was haar eerste overwinning in drie maanden, de wonderbaar lijkste uit haar profcarrière. In de tweede ronde speelt ze donderdag tegen Rita Grande uit Italië, de nummer 69 van de wereld. Brenda Schultz heeft maandag in de partij.tegen de Zuid-Ko- reaanse Park een spier onder in de rug verrekt. Dat bleek bij na der onderzoek door de toer- nooiarts in Melbourne Park. De dokter adviseerde Schultz van daag rust te nemen. Gisteren kan ze normaal in actie komen voor haar partij in de tweede ronde tegen de Japanse Hiraki. Hij raadde haar wel aan een corset te dragen. De diagnose van de arts stond haaks op die van fysiotherapeu te Kathy Martin. Die behandel de Schultz op de baan voor een beknelde zenuw tussen twee wervels. Martina Hingis is vandaag in één klap multimiljonaire gewor den. Het Zwitserse tennissterre- tje tekende in Melbourne een contract van ruim zestien mil joen gulden. Voor dat enorme bedrag tooit de zestienjarige tennisvedette zich de komende vier jaar in sportkleding van de Italiaan Sergio Tacchini. De Zwitserse tiener maakt pas een jaar deel uit van het inter nationale tenniscircus. Afgelo pen seizoen verdiende ze ruim twee miljoen gulden aan prij zengeld. Op de wereldranglijst staat ze vierde. GERTJAN VAN GEEN an der Kooy kan er ach- m lachen, maar hij baalt stekker. Voor de vijfde ienvolgende keer haalde einde niet van de mon- ly Dakar - Dakar. Er rust ar een vloek op de ge- cross door de Afrikaan- festenij, die jaarlijks altijd co kele levens eist. Voor de ;e motorrijder was het dit ire pech gecombineerd n inschattingsfout dat hij een week geleden in de etappe de weg kwijtraak- laat binnenkwam om in -7 le etappe te mogen star- Jaap van der Kooy: „Het ging perfect, er was niets wat niet ging. Ik was in perfecte conditie en aan mijn motor mankeerde niets." foto archief zat. Het kompas stond dan wel gen. „Toen zag ik het spoor der Kooy zijn missie volbren- het ook expres rustig aan, in te recht op het doel, maar er was weer terug, dat keurig langs het gen. En alles wees er ook op dat genstelling tot vorige keren, ook een moeras en een berg die moeras en de bergen liep. Een- hij dit keer wel de finish zou ha- Dan kon ik tenminste ook wat me tegenhielden." maal aangekomen in Timboek- len. „Het ging perfect, er was van de omgeving zien. Ik nam Van der Kooy moest eerst toe was ik te laat en mocht ik niets wat niet ging. Ik was in alleen de verkeerde beslissing ruim honderd kilometer terug niet meer starten." perfecte conditie en aan mijn uit angst om te vallen." om de weg te kunnen vervol- In deze vijfde rally zou Van motor mankeerde niets. Ik deed Zelfs de barre nacht in de ber gen - overdag is het rond de dertig graden, waar de tempera tuur 's nachts tot rond het vries punt daalt - deed het moreel niet dalen. „Ik was niet moe en voelde me lekker. Ik dacht ge woon op tijd binnen te zijn. Maar omdat ik er anderhalf uur over deed om weer in het spoor te komen redde ik het niet." Tweeënhalve dag deed hij er over om vanuit Mali weer veilig in Leiden terug te keren. Hij moest zich op verschillende luchthavens vliegtuigen invech ten. Terug in Nederland trof hij teleurgestelde familieleden en vrienden aan. „Iedereen dacht dat ik hem zomaar uit zou rij den. Ik had alles op een rijtje en niets stond me in de weg om mijn missie te volbrengen." Zijn eigen teleurstelling over steeg natuurlijk die van de an deren. Maar hij kijkt nu alweer naar volgend jaar uit als hij weer afreist naar Senegal. „Als je eenmadl hebt meegedaan, ben je weg. Het is een versla ving. Dit jaar ga ik gewoon weer wedstrijden voor het Neder lands kampioenschap rijden en natuurlijk een beetje geld ver dienen om de reis te kunnen betalen. Je bent toch gauw tus sen de 50.000 en 75.000 gulden kwijt. Het grootste deel wordt dan wel gedekt door sponsors, maar als ik zelf het leeuwendeel moet betalen doe ik dat." Van der Kooy rust niet, voor dat hij Dakar-Dakar op de mo tor tot een goed einde heeft ge bracht. „Ik ben wel geviaagd om mee te gaan op vrachtwa gens en auto's, maar dat doe ik niet. Eerst doe ik het op de mo tor en dan zie ik wel verder. Want ik weet dat ik het kan." De rebel van het Nederlandse vrouwenwielrennen stopt er mee. Monique Knol (32) do mineerde in de jaren tachtig en negentig met rivale Leon- tien van Moorsel het nationale en internationale peloton. Na twaalf jaar topsport is het li chaam van de mondige sprint ster uit Wezep op. „Ik heb last van mijn rug", vertelde Knol, die in haar car rière ruim honderd wedstrij den won. „Ik heb deze winter nog wel geprobeerd of ik kon trainen, maar het lukt niet meer. Ik vind het jammer maar ik kan terugkijken op een mooie carrière, waarin ik alles heb meegemaakt." Knol won in 1988 de Neder landse titel. Ze behaalde bij de wereldkampioenschappen goud en zilver op de ploe- genachtervolging. Ook nam ze vijf keer deel aan de Ronde van Frankrijk voor vrouwen, waarin ze ongeveer twintig etappes won. De twee medail les bij de Olympische Spelen noemt de sprintster de hoog tepunten uit haar carrière. Bij de Spelen van 1988 in Seoul won ze goud. Vier jaar later in Barcelona pakte ze brons. In Atlanta had ze afgelopen zo mer nog graag een plak aan haar totaal toegevoegd. „Ik voelde me in het voorjaar heel erg goed. Al in de eerste klas sieker ging het echter mis. Ik viel en scheurde een kuitspier volledig af. Mijn wereld stortte in want ik kon de Spelen ver geten. Eigenlijk heb ik het af gelopen seizoen weinig kun nen presteren." Knol kwakkelt al bijna vijf jaar met haar rug. De afgelopen seizoenen werd de pijn steeds erger. „Ik moet nu stoppen als ik mijn lichaam in het dagelijks leven gewoon wil blijven gebruiken." Knol heeft altijd geprobeerd het vrouwenwielrennen te ver anderen. In 1990 stapte ze uit de nationale selectie en begon met een eigen ploeg. „Bij de KNWU waren ze veel te con servatief. Voor de toekomst van het vrouwenfietsen wilde ik daar tegenin gaan. We moesten vooruit en dat ge beurde niet. Een eigen team daarbij was mijn ideaal." Eenvoudig was het niet bui ten de selectie om aan inter nationale wedstrijden deel te nemen. De reglementen moesten daarvoor worden ver anderd. „Ik heb er voor moe ten vechten en heb ontzettend veel brieven moeten schrijven. Met behulp van Hein Verb rug gen van het UCI is het geluJ^L Ik ben er wel trots op dat'ik dat voor elkaar heb gekregen. Voor mijn eigen ploeg heb ik wel de tol moeten betalen, want het was geestelijk zwaar. Toch ben ik blij dat ik die mei den veel heb kunnen leren." Knol vertrok ook uit de na tionale selectie omdat ze niet overweg kon met Leontien van Moorsel. De Brabantse en de sprintster vochten in de media voortdurend een verbale strijd uit. Door de conflicten miste Knol tweemaal een WK. Toen Knol in Barcelona brons won, verscherpte de ruzie zich. „Die problemen hebben aan mij gevreten. Ik heb vaak het ge voel gehad dat mij onrecht is aangedaan. Maar ik heb er ook motivatie uitgehaald. Ik wilde laten zien dat ik de beste was."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17