over sloop panden Bewoners verontrust over dumpen slib Een leven zonder gas, water en elektra Winter maakt sommige kerkorgels vals Rijn- Veenstreek burgemeester Boelen 'nalatig' Stempelhok de kast in Alphense spitsbus uit startblokken Drietal strijdt om Europese titel twirling Waterstaat loet betalen oor inspraak Bouwverkeer Getsewoud dwars door Nieuw-Vennep Vandalen kappen twintig bomen in Nieuwe Wetering JSDAG 14 JANUAR11997 chef hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 [ecreatiebad dicht Het recreatiebad van het Leidschendamse sport- De Fluit is van maandag 20 februari tot en met vrijdag februari gesloten. De sluiting hangt samen met werkzaamhe- >n aan het plafond. Het diepe en ondiepe bassin zijn wel vol- •ns de gebruikelijke openingstijden geopend. an Staalduinen D66-voorzitter phen aan den rijn» Willeke van Staalduinen is de nieuwe voor tter van D66-Alphen aan den Rijn. Zij neemt de plaats in van Meijer die naar Brummen verhuisde. Nieuw in het be- uur is Ben Geers. Complete cv gestolen phen aan den rijn» Uit drie woningen in aanbouw aan de Afri- zijn het afgelopen weekeinde goederen gestolen. Bouw- ontdekten gisteren dat uit één woning de complete cen- ale verwarming was meegenomen. Uit de andere woningen erden alle stopcontacten gestolen. rijnsaterwoude. robbert minkhorst Kerkorgels die last krijgen van de kou? Nou en of, zeg gen orgeladviseur Han Kooiker uit Rijnsaterwoude en musicus/componist Nico de Raad uit Katwijk. Of beter nog, niet zozeer de kou, maar de droogte kan de pijpor gels in godshuizen behoorlijk beschadigen. ,,Het stoken in de kerk zorgt voor problemen", legt Kooiker uit. „Door de heteluchtverwarming droogt het hout dat in orgels is verwerkt, uit. Overigens zijn het juist de oudere kerkorgels die gevaar lopen. Nieuwere orgels, tot zo'n dertig jaar oud, kunnen kou wel hebben. Die zijn erop gemaakt." Het uitdrogen van het hout kan in het uiterste geval het orgel compleet vernielen. Door de droogte zet het hout uit, waardoor scheuren kunnen ontstaan. Volgens de orgeladviseur kunnen die wel twee meter lailg worden en dtis door meer orgelpijpen heen lopen. „De kans be staat dan dat als je een toets aanraakt, je er vijftig tege lijk hoort. Dat klinkt niet echt plezierig." Wordt een orgel aangetast, dan loopt de schade meteen in de tienduizenden guldens, zegt Kooiker. „Omdat het probleem binnenin zit, is reparatie moeilijk. Twee man zijn al gauw wekenlang bezig om de schade te herstel len. Orgelbouwers zijn geschoolde vaklui. Die verdie nen net zo veel als bijvoorbeeld goede timmerman nen." Nico de Raad uit Katwijk zegt dat een reparatie nog duurder uitvalt. Hij meent dat het herstellen van de schade al gauw 100.000 gulden kost. Voorkomen van zo'n flinke kostenpost is betrekkelijk eenvoudig. Het plaatsen van luchtbevochtigers bij of in het orgel voor komt scheuren in het hout. Zulke apparaten kosten on geveer tienduizend gulden, beduidend minder dan een reparatie dus. Het is niet bekend of kerkorgels in Leiden schade oplo pen. Orgelbouwer Joop Brons is met vakantie en niet bereikbaar voor een reactie. Het kerkorgel in de Woud- se Dom in Rijnsaterwoude zal hoogstwaarschijnlijk wel beschadigd raken. Aangezien dat op termijn wordt ver vangen, levert die schade geen probleem op voor het bestuur van de kerk. Overigens benadrukt Kooiker dat momenteel nog niets kan worden gezegd over hoe de orgels de winter door komen. „Pas in mei kan de schade worden opgeno men. De temperatuur is dan weer normaal, waardoor het hout weer krimpt. De scheuren worden dan ook kleiner en hoeven dus misschien niet te worden ge maakt." 'onumentencommissie Alkemade voelt zich gepasseerd op handen zijnde sloop van de panden Zuideinde 36 36a in Roelofarendsveen heeft tot grote ergernis geleid j de Alkemadese monumentencommissie. B en W heb- n ingestemd met de afgifte van een sloopvergunning or deze panden. De commissie voelt zich gepasseerd ndat ze niet eerst om advies is gevraagd. In een brief maken W. Groen, G. van der Meer en J. Kret ongenoegen duidelijk. elofarendsveen marieta kroft panden zijn niet heel bij- maar wel karakteristiek de lintbebouwing", zegt in een toelichting. Hij •est dat na sloop er niets voor jugkomt. „Als je deze ontwik- üng geen halt toeroept, sti kleer je mensen om krotten te kopen, die te slopen en el- rs in de gemeente een land- as te bouwen." Eenzelfde ontwikkeling vreest monumentencommissie bij aan de Koppoellaan In Rijpwetering. „Dit is een licht Groen toe. „Het wordt zo slecht onder houden dat als er niets gebeurt, sloop onontkoombaar wordt." De commissie vindt dat B en W van hun bevoegdheden gebruik moeten maken om zelf het pand te laten opknappen, op rekening van de eigenaar. Groen benadrukt dat er over de sloop van beeldbepalende panden met de monumenten commissie best valt te praten. „Wij gaven immers ook onze medewerking aan Be sloop van het 300 jaar oude pand van Van Pelt in Oude Wetering. Dat huis zakte van ouderdom in elkaar. Opknappen zou zoveel kosten dat wij instemden met een her- bebouwingsplan." De commis sievoorzitter hoopt dan ook dat de gemeente bij de afgifte van de sloopvergunning voor de woningen aan het Zuideinde een zogenoemde herbebou- wingsplicht opneemt. Een van de eigenaren van de panden aan het Zuideinde, me vrouw van der Kamp, begrijpt niets van de commotie van de monumentencommissie. „Al vijf jaar zijn we bezig om de panden te slopen. Opknappen zou namelijk zeven ton kosten. En dan nog kon de aannemer niet verzekeren dat het be woonbaar zou worden." Voor lopig komt er niets anders voor in de plaats. „Vrachtwagens die bij ons bedrijf moeten zijn, kun nen nu amper het pad op ko men." Secretaris A. de Kok van de monumentencommissie wil niet op de aantijgingen reage ren. zerswoude-rijndük» Hazerswoudenaar Menno Lievers heeft een cht ingediend tegen burgemeester M. Boelen Rijnwoude. De bewoner van de Rijndijk ver- t hem 'nalatig optreden' tegen Hoogvliet en de jrlast die hij rond de feestdagen van de super- irkt ondervond. Boelen vindt Lievers' klacht isterd na de maaltijd. „Als hij klachten heeft er de wijze waarop mensen zich gedragen, iet hij bij de politie zijn. Daar is zij voor. Maar politie heeft geen klachten ontvangen en nu ik er weinig meer mee", aldus Boelen, ievers wilde rond de kerstdagen actievoeren ;en de Hoogvliet-vestiging naast zijn huis, om- hij overlast vreesde van winkelende mensen, elen gaf daarvoor toestemming, mits Lievers verkeer niet belemmerde en de openbare or- niet verstoorde. .Aangezien ik meende niet i deze voorwaarden te kunnen voldoen, heb ik n de acties afgezien", schrijft de Rijndijker, folgens Lievers zou Hoogvliet zich aan die zelf- voorwaarden moeten houden, maar is dat niet >eurd. „De openbare orde werd wreed ver- lord en het verkeer raakte volledig gestremd or klanten, personeel en leveranciers. Mijn schade is veroorzaakt doordat mijn woning niet meer bereikbaar was voor cliënten. Daarenboven was het door de heksenketel voor de deur onmo gelijk om mijn beroep uit te oefen. De aanwezig heid van de firma Hoogvliet is een voortdurende belemmering, maar tijdens de laatste dagen van december werd werken onmogelijk gemaakt. De klachten die Lievers over de supermarkt heeft zijn eindeloos. „Ik wijs op het verstoorde woonklimaat: draaiende auto's voor de deur, waardoor de kamer blauw staat van de autogas- sen, algehele verloedering van de buurt, verwoes ting van de middenberm door vrachtwagens, uri nerende klanten op mijn oprit, verspreid afval, te vroeg en te laat laden en lossen, etcetera", somt hij in zijn brief op. Lievers heeft zijn klacht niet alleen aan de ge meenteraad gestuurd, maar ook aan de commis saris van de koningin Leemhuis en de Haagse rechtbank. Boelen heeft daarom zelf ook een brief aan Leemhuis geschreven. „Ik heb navraag gedaan bij de politie of er contact was geweest over klachten over de openbare orde. Het ant woord was 'nee'. Meneer Lievers had daar in eer ste instantie moeten klagen", aldus Boelen. rijpwetering» Na drie weken hard werken, breekt nu rust aan voor de vrijwilligers van de ijsclubs. Het is weer gedaan met de ijspret, de dooi zet door, zo lijkt het. Gisteren werd er overal in de regio volop opgeruimd. Zoals hier in Rijpwetering waar het stempelhok van de Molen- en Me- rentocht wordt afgebroken. foto hielco kuipers alphen aan den rijn marieta kroft De spitsbus die werknemers van bepaalde bedrijven van en naar het NS-station in Alphen vervoert, rijdt vanaf morgen. Voorlopig gaat het om een ex periment van een half jaar. De bedrijfsbus rijdt op werkdagen 's morgens tussen zeven en ne gen uur en 's middags tussen vier en zes uur in een lus over de bedrijventerreinen Molen wetering, Rijnhaven en Hoorn- West naar het Station NS en weer terug. Gemeente Alphen heeft het besloten bedrijfsvervoer gegund aan Vervoersbedrijf Overbeek. De kosten bedragen per jaar 69.000 gulden. Volgens wethou der Habermehl heeft het project de meeste kans van slagen als alle grote bedrijven voor al hun personeel een jaarkaart van vijf tien gulden kopen. Als iedereen meedoet, zijn er 2000 werkne mers die op deze manier kun nen worden vervoerd. Elf bedrijven zijn inmiddels benaderd met de vraag of ze een jaarkaart voor de bedrijfs bus willen aanschaffen. Vijf be drijven hebben tot nu toe posi tief op dit verzoek gereageerd. Dit betekent dat er op dit mo ment toezeggingen binnen zijn voor de aanschaf van ruim 800 jaarkaarten. De kosten die niet door de verkoop van jaarkaar ten worden gedekt, komen voor rekening van de gemeente. Het gaat om 27.000 gulden. De Stichting Rijnland Mobiel is gis teren met een uitgebreide wer vingscampagne begonnen on der de bedrijven. Leonie Aartman, Chantal Lek en Sabine Sassen nemen op 28, 29 en 30 maart deel aan de Eu ropese kampioenschappen twirling in het Schotse Edin burgh. Zij zijn lid van de Ter Aarse drum- en showband Dice Musica '83. Vorig jaar behaalde Lek de Europese titel. Ze eindig de als derde op de wereldrang lijst. Enkele weken geleden werd zij door burgemeester Vroegindeweij benoemd tot vrouw van het jaar. rijnwoude marijn kramp Al ruim zes jaar strijden de bewoners van de Breitner- laan in Hazerswoude-Dorp voor het uitbaggeren van de sloot achter htm huis. Ze zijn de inlegkruisjes en ander rioolafval zat. Nu de gemeente actie onderneemt zijn ze verontrust over de werkzaamheden want het slib wordt op hun grond gestort. „Een paar jaar geleden, voordat de nieuwe normen op vervuiling waren ingevoerd, moest de bagger van dit slootje nog worden afgevoerd. Nu mag het ineens wel op de kant worden gegooid. Dat klopt toch niet?" vroeg een bewoner gisteravond aan wethouder M. Vorenkamp tijdens de raadscommissie milieu. Vorenkamp probeerde de man gerust te stellen. „De huidige normen op slib zijn betrouwbaar. We dumpen echt geen vervuilde grond in uw achtertuintje. Daarbij hebben we nieuwe monsters genomen en daaruit blijkt dat de bagger niet verontreinigd is." De bewoner nam daar geen genoegen mee en wil in zage in die gegevens. Vorenkamp ging daarmee ak koord. Ook zegde zij toe stank en andere overlast zoveel mogelijk te beperken. Maar dat vond de man juist geen probleem. „Ik maak mij geen zorgen over stank. Dat is het gevolg van organisch afval. Nee, het gaat mij om die zware metalen die er mogelijk inzitten." De bewoners strijden al lang tegen de vervuilde sloot. De vorige burgemeester, Sluijs, verrasten zij eens ver rast met een pakketje gedroogd afval uit de sloot. De actie had echter weinig succes want ondanks een mon delinge toezegging, werd het baggeren vooruitgescho ven. De gemeente had geen stortplaats voor het slib en de kosten van de schoonmaakoperatie waren hoog; 30.000 gulden. Dit bedrag is nu aanzienlijk gedaald tot 3.000 gulden, omdat de gemeente het slib onder de nieuwe normen wel op de kant mag gooien. iwqude marun kramp ^waterstaat moet betalen de Inspraakronde over het :keersluw maken van de Rijn- k. Dat vindt de gemeente nwoude die hiervoor een nkbordgroep in het leven wil ipen. Daarin kunnen alle be- ghebbenden waaronder de tie, de bewonersvereniging lenendijk en de gemeentes iterwoude en Alphen aan i Rijn hun zegje doen over de keersremmende maatrege- die genomen moeten wor- i als de rijksweg 11 eenmaal ebruik is. De kosten van de- beleidsvoorbereiding bedra- zo'n 115.000 gulden. VdA'er H. Goes is van me- g dat de klankbordgroep er dan ook moet komen. „Als ereen van mening is dat dit i vreselijk belangrijk project dan is het hypocriet om het aten afhangen van de tege- etkoming van rijkswater- at", zei hij gisteravond tij- is de raadscommissie open- e werken. De andere raads- en waren ongevoelig voor dit ument. Zij wachten liever c antwoord van rijkswater- 11 't af. Dat zal er zijn voor de 0 dsvergadering van 6 februari, »rin het onderwerp wordt 01 landeld. i' 'e werkzaamheden aan de d' idijk beginnen pas als de 3 sweg 11, die langs het spoor d1 Zoeterwoude naar Alphen Pt, af is. Dat duurt nog ruim D ïejaar. warmond marieta kroft Een eiland, middenin de Rand stad, onder de rook van Leiden, Amsterdam en Den Haag. Het is alsof de tijd in de 'Tuinder- of Kogjespolder' stil is blijven staan. De enige bewoners: Joop en Agnes van Hameren-de Haas wonen er zonder elektri citeit en leidingwater. Van alles en iedereen verlaten, aan alle kanten omringt door het water van de Kagerplassen. „Een zaam? Hoe kom je erbij", zegt het echtpaar verbaasd. „Had je al die schaatsers eens moeten zien die hier voorbijkwamen. Ook zomers is het hier een drukte van jewelste met al die jachten en zeilboten." Nee, om die twee hoeft nie mand zich zorgen te maken, zo maken ze duidelijk. Ze redden zich wel. Om het huis lopen kippen. Muziek klinkt uit een draagbare radio. Die werkt op batterijen. Gebrek aan elektrici teit hebben Agnes (55) en Joop (58) niet. „Televisie kijken doen we toch wel hoor", zegt Agnes. Naast de tv staan twee accu's, waaruit de energie wordt ge haald. De wasmachine werkt op een aggregaat dat op diesel olie loopt. Aan het plafond hangt een lamp, die op gas werkt. Agnes houdt haar aansteker erbij en de lamp floept aan. „Ik moet zo nog naar Buitenkaag om een paar nieuwe gasflessen te ha len", bedenkt Joop zich. Joop maakt geregeld tochtjes met de boot of, zoals de afgelopen we- De Tuinder- of Kogjespolder, een eiland middenin de Kagerplassen met twee bewoners Joop en Agnes van Hameren-de Haas. De foto is enkele dagen geleden gemaakt. foto marklamers ken, lopend over het ijs en ver- zorgd. „We vallen onder War- kerk. Agnes van Hameren gooit volgens met de fiets. Om bood- mond", legt Agnes uit. „Maar een stuk hout in de kachel. Op schappen te doen in Sassen- we moeten het op Kaageiland de schoorsteenmantel staat een heim of om de post op Kaagei- ophalen." Zelf komt ze niet zo foto van een bruidspaar. „Dat land op te halen. Want die de vaak op het vaste land, hooguit zijn wij", zegt Agnes trots. „Die post wordt niet aan huis be- voor een familiebezoek of de is dertig jaar geleden gemaakt." Sinds hun trouwen wonen ze op het eiland. Allebei waren ze het geïsoleerde eilandleven niet gewend, Zij kwam uit Oud Ade en hij uit Nieuwe Wetering. Heimwee naar het vaste land hebben ze echter nooit gehad. Joop had er jarenlang een melkveebedrijf. Hij stopte er mee toen verplicht werd dat boeren een melktank en lei dingwater moesten hebben. Nu heeft hij nog een paar koeien op stal staan voor eigen ge bruik. Verder bemaalt Joop de dertig hectare grote polder met behulp van de twee eeuwen oude Kokmolen die even ver derop op het eiland staat. Last van de vorst hebben ze nog niet veel gehad. „Hoewel, laatst was voor het eerst in der tig jaar mijn pomp bevroren", vertelt Agnes. Die pomp heeft ze nodig om regenwater uit de put omhoog te pompen. Het is geen ramp. „Een keteltje heet water erover en hij doet het weer." Ze zou er niet aan moe ten denken om leidingwater te drinken. „Dan word ik ziek. Soms, na een droge periode, is de put leeg en moeten we lei dingwater halen. Ik drink het niet voordat ik het heb ge kookt." Soberheid is troef, in de Tuinder- of Kogjespolder. Maar de Van Hamerens' zijn tevre den. „Een douche? Niet nodig. In een teiltje met water kun je je toch ook wassen", geven ze aan. „En bij goed weer wassen we ons in de Kagerplassen." nieuw-vennep oscar vermeer Tijdens de eerste bouwactivitei ten voor de nieuwbouwwijk Getsewoud bij Nieuw-Vennep rijdt het bouwverkeer dwars door het bestaande dorp. De vrachtwagens met bouwmateri alen maken hierbij gebruik van de Venneperweg. Pas in een la tere fase wordt het bouwverkeer omgeleid via de N207. In de toekomstige wijk Getse woud ten westen van Nieuw- Vennep worden zo'n 5.500 wo ningen gebouwd. De eerste deelplannen die worden gerea liseerd liggen direct tegen de westkant van Nieuw-Vennep. Om het noodzakelijke bouwver keer de plaats van bestemming te laten bereiken is een tijdelijke bouwweg nodig. Deze loopt vanaf de Venneperweg, parallel aan de Nieuwekerkertocht, naar de bouwlocatie. Een eerdere poging van de gemeente Haar lemmermeer om de bouwweg aan te leggen liep spaak nadat boze omwonenden naar de rechter waren gestapt. Volgens verkeerswethouder J. Kroon is dat probleem uit de wereld omdat de locatie van de weg is aangepast en nu op een ander punt aansluit op de Ven neperweg. De gemeente begint zo snel mogelijk een artikel-17- procedure zodat de tijdelijke weg kan worden aangelegd. Tegelijkertijd start Haarlem mermeer een artikel-19-proce- dure (om een bestemmingsplan te mogen wijzigen) zodat de bouwweg kan worden doorge trokken naar de N207. Zodra deze tweede procedure, die meer tijd in beslag neemt, is af gerond, vervolgt het bouwver keer zijn weg voortaan via de N207 De omwonenden zijn. dan nog niet van de verkeers overlast af. Begin 1998 moet langs de Nieuwekerkertocht een definitieve ontsluitingsweg zijn gerealiseerd. nieuwe wetering» Zo'n twintig bomen tussen de Molenweg en de Achterweg in Nieuwe Wetering zijn het afgelopen weekeinde tot op dertig centimeter hoogte door vandalen gekapt. Het betreft vijftien ei kenbomen, drie essenbomen en twee elzen. Deze bomen waren vier jaar geleden geplant. De gemeente Alkemade lijdt een scha de van ongeveer 2000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13