AZL krijgt vergunning voor levertransplantaties Paspoorten te huur voor illegale prostituees Kerosine voorlopig per pijpleidi 'Brienenoordbrug 's ochtends dicht' Stoffelijk overschot lag meer dan jaar in water Randstad Eeuwenoude Haagse boom verplaatst Vallende baksteen overleefd Personeel bezet Delfts café Krakers nemen voorschotje op ontruimingsactie A t MONIIMENÏln' 2X—5J.00P JE NU n O Rechtenfaculteit Leiden ma; niet doorgaan met bezuinige DINSDAG 14 JANUAR11997 haarlemmermeer anp Het stoffelijk overschot dat twee schaatsers 6 januari von den op het ijs van de Ringvaart bij Zwanenburg, heeft ver moedelijk maanden tot meer dan een jaar in het water gele gen. Sectie heeft dit uitgewe zen. aldus de politie gisteren. De schaatsers waarschuw den na hun vondst de politie. Ze hadden de plastic zak waarin het lichaam zat, open gemaakt en roken toen een vreemde lucht. De zak zat half vastgevroren in het ijs. Uit sectie bij het Gerechte lijk Laboratorium in Rijswijk is vast komen te staan dat het gaat om een man tussen de 20 en 30 jaar oud, met een gezet postuur, donkerkleurig haar en een behaard lichaam. Ver moedelijk is de man afkomstig uit een land rond de Middel landse zee. De politie gaat er vanuit dat de man door een misdrijf om het leven is geko men. chef hans jacobs. 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun. 071. amsterdam gpd Veel illegale raamprostituees die tot voor kort in Amsterdam actief waren hebben hun werkterrein verlegd naar andere steden. Dat is het gevolg van het beleid met gedoogvergunningen in de hoofd stad. De exploitanten van raambordelen noemen het een ondoenlijke zaak de illegale vrouwen te controleren op geldige verblijfspapieren. Sommi gen komen zelfs aanzetten met een gehuurd pas poort. Van de 240 bedrijven met raamprostitutie in de hoofdstad hebben er inmiddels 160 een waar schuwing gekregen die kan leiden tot sluiting van hun pand. De cijfers komen van het Samenwer kend Overleg Raamprostitutie (SOR). Negentig procent van de Amsterdamse bordeelhouders is inmiddels bij het SOR aangesloten. Vandaag be handelt de Amsterdamse rechtbank een verzoek van vier bordeelhouders tot opschorting van het gemeentelijk besluit om een eind aan hun prak tijk te maken. Als eersten kregen zij vorig jaar no vember van de gemeente te horen dat zij hun be drijf moeten sluiten. De eigenaren voldoen niet aan de voorwaarden om in aanmerking te komen voor de felbegeerde gedoogbeschikking. Met het gedoogbeleid loopt Amsterdam vooruit op de kabinetsplannen om het bordeelverbod te schappen uit het Wetboek van Strafrecht. Door te voldoen aan allerlei eisen op het gebied van hygi ene, inrichting van de peeskamers en het voorko men van overlast kunnen de bordeelhouders een gedoogbeschikking krijgen. Een van de belang rijkste struikelbloldten is echter het verbod op de verhuur van ramen aan illegale prostituees. Volgens een ruwe schatting werken in Amster dam tienduizend prostituees. Slechts een klein deel, zo'n 1200, hebben hun werkterrein in een raambordeel. Ongeveer zeventig procent van de ze vrouwen verblijft illegaal in het land. De raam- exploitanten voelen zich niet aansprakelijk voor de verblijfsstatus van hun huursters. De prostitu ees werken als zelfstandige achter de ramen. Controle op hun verblijfspapieren vinden de ex ploitanten een ondoenlijke zaak. Niet zelden beschikken de vrouwen over een vals paspoort, dat niet van een echt te onder scheiden valt. De behoefte aan geldige papieren maakt de onderwereld inventief. Er zijn zelfs al paspoorten in omloop die simpelweg worden ge huurd. Op die manier kunnen meerdere vrouwen gebruik maken van één paspoort. Voor de door snee leek zijn de gegevens toch vaak nauwelijks te controleren. Het Amsterdamse gedoogbeleid voor bordelen komt sterk overeen met dat voor de horeca. Ho recagelegenheden en discotheken waar gedeald wordt in harddrugs lopen eveneens de kans op sluiting. Vorig jaar gebeurde dat in de hoofdstad 150 keer. De gemeente vindt dat elke onderne mer verantwoordelijk is voor wat er in zijn gebeurt. Het Samenwerkend Overleg Raamprosi noemt het Amsterdamse beleid contraprodil „Wij willen van raamprostitutie een legal! drijfstak maken. Nu jaagt het beleid de vroj alleen maar verder de illegaliteit in. Daal worden zij potentiële slachtoffers van vroj handel en uitbuiting. Ook de hulpverlenij politie raken daarmee hun grip op de vroj kwijt." De bordeelbazen bepleiten daarom een 1 naai quotum- en visumbeleid voor prosa van buiten de Europese Unie. Voor Amstej zou dit handhaving betekenen van het hl percentage illegale vrouwen dat achter de rj werkt. „De prostitutie is nu eenmaal een j van vraag en aanbod, net als op de Albert Daar zijn de spruitjes ook verdrongen doe exotisch aanbod." Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) mag lever- tranpslantaties doen. Het Leidse ziekenhuis krijgt dit jaar een vergunning van minister Borst van volksgezondheid. De vergunning houdt in dat het ziekenhuis ook experi mentele ingrepen mag doen zoals transplantatie van een stukje lever - de hulplever transplantatie van levercel len en toekomstige transplantaties van dierlijke levers. leiden caroline van overbeeke Het AZL deed al levertransplan taties en werkte op wetenschap pelijk terrein nauw samen met het Dijkzigt Ziekenhuis in Rot terdam. Maar de minister had Leiden als transplantatiecen trum nog niet officieel erkend. Groningen had wel een officiële vergunning. Rotterdam heeft ook toestemming; dat betekent dat er nu drie ziekenhuizen in Nederland zijn die levertrans plantaties mogen doen. „We krijgen de vergunning op grond van onze goede resulta ten. Maar heel veel verandert er niet voor de patiënt: we deden al zo'n 12 levertransplantaties per jaar. Dat wordt nu officieel", aldus O. Buruma van de Raad van Bestuur van het AZL. „Lei den is hét centrum voor deze ingreep, nationaal en interna tionaal. We doen als acade misch ziekenhuis veel onder zoek, ook naar experimentele behandelingen. Dat vinden we interessant en belangrijk. Ons streven is tot de wetenschappe lijke top te horen. De levertansplantaties wor den in Leiden gedaan door een specialistenteam onder leiding van prof. dr. O. Terpstra. Twee dolfijnen in haven Rotterdam rotterdam anp In de Rotterdamse haven zijn gisteren twee dolfijnen gesigna leerd. De dieren houden zich op in het achterste deel van de Brittanniëhaven in de Boüek. De dolfijnen houden het vol gens het door de politie geraad pleegde Dolfinarium in Harder wijk nog wel even uit in de ha ven. In overleg echter met het Dolfinarium probeert de Rotter damse rivierpolitie vandaag de beide dieren weer richting open zee te begeleiden. „Dat zal ge beuren door achter ze aan te varen", aldus een woordvoerder van de Rotterdamse politie maandagavond. den haag anp Honderd jaar oud is de monu mentale paardenkastanje te genover het Haagse Centraal Station. Toch moet de boom noodgedwongen plaatsmaken voor de bouw van een tunnel voor auto's. Maar het 180 ton zware exemplaar gaat niet ver loren voor de hofstad. Op een unieke manier wordt de kolos sale boom verplaatst naar een nieuwe standplaats tachtig me ter verderop. Door het enorme gewicht kan de kastanje niet worden uitge graven. De gemeente wil de boom nu door een brede sleuf verplaatsen. Hij wordt horizon taal over een speciaal daarvoor aangelegde rails verschoven naar zijn nieuwe lokatie. De operatie moet half maart ge schieden, kost een ton en neemt acht tot tien uur tijd in beslag. rotterdam anp Een 32-jarige metselaar uit Gro ningen heeft gisteren een onge luk overleefd, waarbij een bak steen van vijftig meter hoogte op zijn hoofd viel. De man droeg geen helm. Het ongeval gebeurde in Schiedam tijdens bouwwerkzaamheden in een schoorsteen van een fabriek, al dus de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond. Het slachtoffer stond in de schoorsteen te metselen op tien meter hoogte, toen zijn collega bovenop het zestig meter hoge bouwwerk een speciekuip pak te. Vanaf die plaats viel een bak steen in de schoorsteen naar beneden. De Groninger werd met hersenletsel overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis. Zijn toestand is stabiel. Protest tegen 'opzettelijk failliet laten gaan' Tien medewerkers van het grand café Hotel Central in Delft laten niet met zich sollen. Al drie weken lang bezetten ze de horecagelegenheid van hun nieuwe baas, omdat ze sinds oktober geen loon meer heb ben ontvangen. Ook proteste ren ze tegèn het „opzettelijk failliet laten gaan 'van het ca fé". De actievoerders zijn vast beraden hiervoor een stokje te steken. Het protestmiddel bezetting wordt volgens de FNV in de horeca nauwelijks gebruikt. „Eén die al drie weken duurt is dan ook een absoluut record in Nederland", vertelt Frits-Jan Gastkemper van de horeca- bond FNV. „De afgelopen ja ren is er slechts één bezetting in een hotel in Enschede ge weest. Die duurde anderhalve week." De werknemers van Hotel Central voelen zich belazerd. Volgens hen is de nieuwe eige naar er vanaf het eerste mo ment op uit het café „onderuit te halen". „Het café is sinds 1 oktober van hem. Hij heeft het pand nog dezelfde dag door verkocht aan een stichting in Amsterdam. Voorwaarde voor die transactie was dat het ge bouw op 1 januari leeg opgele verd moest worden", vertelt bezetter Noël Pustjens. „Vanaf dat moment is de nieuwe eige naar bezig geweest het bedrijf onderuit te halen. Feesten en partijen mochten niet meer worden aangenomen, we moesten twee dagen in de week dicht en de prijzen van de consumpties werden ver hoogd. Ook betaalde hij onze lonen niet meer. Ondanks de bezetting kun nen klanten gewoon in Hotel Central terecht. Van de op brengst van de consumpties betalen de actievoerders hun leveranciers en het energiebe drijf. De enige die niet meer in het pand wordt toegelaten, is de eigenaar van het café. Dit om te voorkomen dat hij de in boedel of het kasgeld weghaalt. Met hulp van de FNV is er inmiddels beslag gelegd op de tegoeden van het bedreigde café. Hiervan zijn de salarissen tot december betaald. De vakbond heeft het failli- sement van Hptel Central aan gevraagd. „De behandeling van de aanvraag is pas op 29 januari", zegt FNV-woordvoer- der Gastkemper. „Tot die tijd zijn de bezetters vastberaden om met hun actie door te gaan." De beschuldigde eigenaar Wevers zegt dat hij alleen noodzakelijke maatregelen neemt om een verloederde zaak er weer bovenop te hel pen. „Het personeel heeft ge fraudeerd. Daar is aangifte van gedaan. Er staan acht rechtza ken op stapel. Ook is er bij de koopovereenkomst een foutie ve voorstelling van zaken gege ven", meent Wevers. „Het lijkt me daarom logisch dat ik maatregelen neem." Een beeld dat voorlopig niet te zien zal zijn: kerosinetankers op weg naar Schiphol. schiphol richard mooyman Het transport van kerosine naar Schiphol zal tijdelijk per pijplei ding gebeuren. In opdracht van KLM en Shell is gisteren voorlo pig voor het laatst een konvooi ijsbrekers en kerosinetankers naar de luchthaven gevaren. Dit gebeurde via een alternatieve vaarroute dwars door Amster dam, aldus een woordvoerder van Shell. De provincies Noord- en Zuid-Holland hebben vanwege de zware ijsgang een tijdelijk vaarverbod afgekondigd voor het grootste deel van de Ring vaart rond Haarlemmermeer. Dit vanwege de kans op lekka ges en de schade die ijsschotsen veroorzaken aan oevers en hui zen op de Ringdijk. De tankers mogen wel via de Amsterdamse Kostverlorenvaart, Nieuwe Meer en een klein deel van de Ringvaart naar de losplaats op Schiphol-Oost varen. Shell, de grootste van de toe leverende oliemaatschappijen, heeft alleen gisteren van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Volgens woordvoerder B. Re geer zal het kerosinetransport zolang er problemen zijn met het ijs verder alleen nog per pijpleiding gebeurene. Het ker osinetransport over water zal worden hervat zodra de vaarwe gen weer normaal bevaarbaar zijn, aldus Regeer. Voorraad De capaciteit van de pijpleiding is volgens Shell en de andere oliemaatschappijen onder nor male omstandigheden niet vol doende om Schiphol volledig van kerosine te voorzien. Vol gens Regeer is er nu echter een flinke voorraad vliegtuigbrand stof op de luchthaven aanwezig. Ook is het aantal vliegbewegin gen op Schiphol volgens hem momenteel wat lager dan ge middeld. Een woordvoerder van de provincie Noord-Holland kon gisteren niet zeggen hoe lang het vaarverbod op de Ringvaart zal duren. Dit is afhankelijk van de weersomstandigheden. In te genstelling tot de provincie en de gemeente Haarlemmermeer, die het kerosinetransport over water mede uit veiligheidsover wegingen definitief willen be ëindigen, bestaan er bij de ge meente Amsterdam geen grote bezwaren tegen de kerosine- vaart. Amsterdam beschouwt kerosinetankers als 'normale scheepvaart' waarvoor vooraf geen speciale toestemming hoeft te worden gevraagd, aldus een gemeentewoordvc Door de Kostverlorenvaa door dichtbebouwde wo ken voert, varen al g osinetankers die meestal leeg zijn. Volgt gemeente bestaat in A dam geen extra risico o lekslaan van de tankers, i zien al wekenlang een vaargeul in de Kostvei vaart wordt opengehoude De provincie verwacht kerosinevaart over twe volledig kan worden gesta een tweede pijpleiding Schiphol is aangelegd, aanmerkelijk sneller dan riode van vijf jaar waar mi der rekening werd gehi De tijdwinst kan wordi boekt doordat er voora milieu-effectrapport ho worden opgesteld. amsterdam De Amsterdamse kraakbeweging heeft vanochtend een voorschot genomen op de verwachte ontruiming van een aantal panden in de hoofdstad. Een nog onbekend aantal actievoerders voerde een korte actie op het kruispunt Wibautstraat-Sarphatistraat. Zij wierpen barrica des op met in brand gestoken autobanden. De politie maakte er snel een einde aan. De kraakbeweging verwacht op korte termijn de ontruiming van onder meer Villa Omval (foto) die moet wijken voor een nieuw kantoorpand. De actievoerders zeggen te hebben gekozen voor de barrica de-actie 'zonder daarbij gehinderd te worden door welke ontruimingsactie van de politie dan ook'. De krakers ageren tegen het verdwijnen van 'betaalbare en sociale woonruimte ten gunste van kantoorruimte en luxe appartementen, waardoor zo'n zeventig mensen op straat worden ge zet'. FOTO ANP leiden caroline van overbeeke De Leidse rechtenopleiding is van goede kwaliteit maar er zijn te weinig docenten/onderzoe kers om die kwaliteit in de toe komst te kunnen garanderen. De rechtenfaculteit van de Leid se universiteit moet meer geld en mensen krijgen om haar on derwijs naar behoren te blijven uitvoeren. Dat blijkt uit het visi tatierapport van de Vereniging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten, VSNU. De VSNU concludeert van daag in haar rapport dat de rechtenopleidingen aan Neder landse universiteiten over het algemeen van goed niveau zijn. Ook Leiden komt er goed van af. Maar de VSNU stelt wel vast dat de Leidse rechtenfaculteit niet opnieuw slachtoffer mag worden van bezuinigingen. De afgelopen jaren heeft Leiden 40 arbeidsplaatsen van rechtswe tenschappers ingeleverd. Dit heeft haar tol geëist. De onder- wijsdruk is al hoog en mag niet verder toenemen, oordeelt de VSNU-commissie. Kritisch is de VSNU over het computeronderwijs bij de Leid se rechtenfaculteit. „De ontwik keling van computervaardighe den wordt verwaarloosd", stelt de commissie. Leiden moet die achterstand zo snel mogelijk wegwerken. Daarnaast kan het propedeuseprogramma, het eerstejaar, pittiger zodat het een grotere selecterende werking heeft en meer studenten hun den haag anp De Van Brienenoordbrug moet 's ochtends tussen zes en zeven uur dichtblijven voor scheep vaartverkeer, vindt CDA-Kamer lid Leers. Dat is nu niet het ge val, waardoor er onnodig lange files ontstaan, die pas na uren oplossen. Volgens Leers komt het de laatste tijd nogal eens voor dat de brug tussen zes en zeven opengaat. Het Kamerlid vindt dat een ongewenste situatie omdat de Van Brienenoordburg een belangrijke toegangsweg is tot de Randstad. Verkeer uit de richting Dordrecht loopt in het begin van de ochtendspits vast als de brug opengaat, aldus Leers. Alleen in geval van calamitei ten wil Leers de brug 's och tends vroeg nog open laten gaan. Hij heeft minister Jorrits- ma (Verkeer) gevraagd de ope ningstijden aan te passen. doctoraal halen. De faculteit en biblio zijn versnipperd in de si huisvest wat efficiënt sti en werken belemmert, zi uit het rapport. Leider plannen de rechtenfacui concentreren in het nieus van het Kamerlingh On bouw. De VSNU vindt het voo men mentorensysteem i den een goed idee. Onz nog of Leiden dit najaai werkelijk begint met h dend studieadvies voor jaars. Extra studiebege door mentoren maakt d deel uit. Over dit voor praat de universiteitsrad januari. Vliegveiligh amsterdam anp Ongeveer 70 procent vliegtuigongelukken is schrijven aan het pers functioneren van de coc manning. Piloten kunr veiligheid vergroten doo de te gaan bij luchtvaart! logen. Het percentage ff len zal anders zonder m< nemen, zo stelt het Nedi Instituut van Psychologt Het geeft als voorbeeld d op Tenerife in 1977, vva f 583 doden vielen te t vermoedelijk als gevolg v strooidheid van de piloot

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12