Wim de Vos fopt 'superduo' in NK Elfdammentocht voor veteraan Berg Sport Duivenvoorden wint op natuurijs Marathonrijders aan rust toe ANDAG 13 JANUAR11997 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356464 nits weer op schot york» De rentree van Rik Smits heeft Indiana Pacers sterker iar niet onoverwinnelijk gemaakt. Na overwinningen op Ge land Cavaliers en Denver Nuggets (vrijdag) gingen de Pacers jterdag tegen Seattle SuperSonics met 92-82 onderuit. Smits ink uit met 28 punten. Hij miste de eerste dertig wedstrijden .ïzijn NBA-club wegens operaties aan zijn voeten. In zijn reede duel met Denver Nuggets (108-89) maakte Smits zestien jes man naar WK in München >dam» Bondscoach Martin van Dijk heeft gisteren na afloop het NK in Zeddam zes veldrijders aangewezen voor het we- dkampioenschap voor elite begin volgende maand in Mün- en. Nederland mag een cyclo-crosser extra afvaardigen naar hoofdstad van Beieren omdat Adri van der Poel de regen- ogtrui verdedigt. Naast de veteraan selecteerde Van Dijk na- inaal kampioen Wim de Vos, Richard Groenendaal, Erik Boe- winkel, Marcel Gerritsen en Marcel Scheffer. oeder verdedigt internationale titel herdam Bokser Don Diego Poeder verdedigt op 4 februari in tterdam voor de eerste keer zijn internationale WBU-titel in t cruisergewicht. De sterke vuistvechter komt in het World ide Center uit tegen de Amerikaan Lenzie Morgan. Poeder, de mmer zeven op de Europese ranglijst, is nog ongeslagen in stien profpartijen. Zwaarwelter Orhan Delibas verdedigt tij- nshet tweede Future Champions-gala zijn Benelux-titel tegen Belg Youcef Bakhouce. [ederlaag Keen/Heister in finale i tering Trinko Keen en Danny Heister zijn er gisteren niet in slaagd de Open Engelse kampioenschappen in Kettering te t nnen. Het Nederlandse tafeltennisdubbel verloor in de finale •t 21-10 21-13 van het Franse koppel Patrick Chila/Christophe i jout. Onlangs, tijdens een wedstrijd in de Superliga, had het h derlandse duo nog in drie sets van de Fransen gewonnen. In t enkelspel waren Chila en Legout in de derde ronde ook al te irk voor respectievelijk Heister en Keen. ersoonlijk record meerkamper Dost ihaag» Meerkamper Marcel Dost (TION Enschede) heeft za- Düsseldorf zijn indoorrecord polsstokhoogspringen ïgescherpt tot 5,20 meter. Tijdens de kampioenschappen van Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen eindigde Dost als Bede achter de Duitser Danny Ecker. Vorige week al scherpte st zijn record aan op de 60 meter (7,05). NAU-prijzen Koers en Jaklofsky jwegein Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek ie (KNAU) heeft Marko Koers en Sharon Jaklofsky uitgeroe- tot opvallendste aüeten van 1996. Koers krijgt daarvoor de rlijkse Herman van Leeuwen-beker, Jaklofsky ontvangt net als 1995 de KNAU-beker voor de beste atlete van het jaar. Koers digde tijdens de Olympische Spelen van Atlanta afgelopen ner als zevende op de 1500 meter. Meerkampster Jaklofsky curgus) scherpte het Nederlands record verspringen in Atlan- ian tot 6,75 meter. raathof test in Milwaukee Is. ia waujee Jeroen Straathof heeft tijdens de wereldbekerwed- jden in Milwaukee buiten mededinging meegedaan aan de meter. De schaatser uit Zoeterwoude, die sinds het seizoen '93 deel uitmaakt van de kernploeg, liet 38,19 seconden no- in. t aathof testte tevens op zijn favoriete afstand: de 1500 meter, ar de 1.54,46 komt niet in de buurt van zijn persoonlijke re- i d van 1.52,99. Ook Straathofs nichtje Judith gaf acte de pré- ce in Milwaukee. De 19-jarige Zoeterwoudse, lid van de kem- eg opleiding sprint, kwam (buiten mededinging) tot een ster- 12,97 (500 meter) en snelde later naar 1.24,34 op de 1000 me- Gebrek aan waardering drijf\>eer voor fraaie prestatie Honderd meter voorbij de finish van het NK veldrij den stond pontificaal een bus van de Rabobank ge parkeerd. Die was daar strategisch neergezet om de winnaar van de Neder landse titelstrijd onmiddel lijk na afloop beschutting tegen de sneeuw en op dringerige supporters te kunnen bieden. zeddam fred segaar gpd-verslaggever Wie het NK zou winnen, dat was de sponsor nog niet be kend, maar dat het een werkne mer van de Rabobank zou zijn, dat stond vast. Adrie van der Poel en Richard Groenendaal verdeelden tot gistermiddag de prijzen in de winterse discipline van de wielersport, dus op het moment dat er titels te behalen waren, zou het het ook wel zo zijn. Het rode lopertje was afge stoft en hoefde nog slechts uit gerold te worden om één van de twee binnen te halen. Maar juist op het moment dat de seizoenarbeiders dachten te oogsten ging de zege naar een wielrenner die zich al twee jaar ergert aan de dominantie van Adrie van der Poel en Richard Groenendaal: Wim de Vos. Ook hij had de bus op die plek zien staan, had met eigen ogen ge zien in welk sterrenhotel de Ra bobank zijn coryfeeën had on dergebracht en nam zich heilig voor dat zondag 12 januari de dag zou zijn waarop hij de naar arrogantie neigende suprematie van het duo zou doorbreken. Die wijsheid ontleende de 28- jarige renner aan de spanning op zijn benen, 'de rust in zijn hoofd en de manier waarop de sterren gisteravond aan de he mel stonden. „Ze waren me gunstig gezind, het kon bijna niet missen." Tevreden ging hij naar bed- „Normaal lig ik altijd te woelen voor een belangrijke wedstrijd, maar dit keer wist ik dat alles klopte. Parcours goed verkend, fietsen perfect in orde en de vorm was beter dan ooit." Ze moesten de bronzen me daillewinnaar van het wereld kampioenschap in het Italiaan se Corva (1992) daar in het dorpshotelletje de volgende ochtend wekken, anders was hij nog te laat aan het vertek geko men. „Het zegt wel iets over Wim de Vos gaat aan kop tijdens het NK veldrijden, Adrie van der Poel volgt. De Vos pakte verrassend de nationale titel. hoe ik mij voelde", zei hij na de wedstrijd die exact had ge bracht wat hij ervan verwachtte. Groenendaal (tweede), die zich een week in Spanje had voorbe reid, en Van der Poel (derde) maakten de fouten die hij had voorzien. In de lange stukken door het weiland gebruikte De Vos zijn ervaring die hij in zijn jeugd als motorcrosser heeft op gedaan. „Adrie en Richard moesten teveel naar buiten uit wijken terwijl ik de binnenbocht kon houden." Bovendien wist hij zich in de persoon van Erik Boezewinkel nu eindelijk eens gesteund door een ploegmaat waardoor van een ongelijke strijd geen sprake meer was. De eerste aanval van De Vos werd gebroken door een lekke voorband, maar de moeite die Groenendaal en Van der Poel hadden met hun jacht, was voor hem een bevestiging van het vermoeden dat de twee hun beste krachten dit seizoen reeds verbruikt hebben. „Ik keek eens om me heen en zag dat ze niet optimaal waren. Toen ik de tweede keer ging dacht ik: als het nu niet lukt, dan lukt het nooit meer. Richard bleef op een paar seconden steken. Ik weet dat hij een taaie rotzak is dus ik was er niet meteen gerust op, maar ik bleek toch zó sterk." De Vos sloeg zich op zijn borst tijdens het afleggen van de laatste, heerlijke, meters waarin hij tot tranen geroerd was. Het moment van opperste gelukzaligheid in de armen van zijn vrouw Carla net voorbij de streep was een beloning voor de maniakale wijze van voorberei den in de donkere tijd die hij in de maanden voor het NK be leefde. Na het WK in Corva, waar hij internationaal door brak met een derde plaats, vroeg hij zijn vrouw enkele me ters voorbij de finish ten huwe lijk. Wat hij haar nu had ge vraagd? „Niets, ik heb alles wat mijn hartje begeert." De weg naar de nationale titel was een lange en moeilijk be gaanbare. Nog geen twee maanden geleden overwoog De Vos serieus te stoppen met crossen nadat een internist in het ziekenhuis van Tilburg had geconstateerd dat zijn 'patiënt' lijdt aan de kwaal die de laatste weken bij meer wielrenners aan het licht is gekomen. Een gaatje in het middenrif en een slecht werkende maagklep geven maagsappen vrij toegang tot de keel. Daardoor ontstaan bacte- riële infecties in de mond en in de darmen. „De dokter zag het meteen", aldus De Vos. „Wie- bren Veenstra had het ook en is moeten stoppen. Een operatie is wel mogelijk, maar dat is een zeer zware ingreep. Wim de Vos heeft gekozen voor dezelfde 'oplossing' als Ri chard Groenendaal die enkele jaren geleden al met de aandoe ning werd geconfronteerd. De renners volgen een dieet dat de productie van de scherpe maag sappen onderdrukt en slikken medicijnen die de afscheiding beperken. „Het is nu redelijk onder controle. Ik heb er nog wel last van, maar gelukkig niet in de mate van enkele maanden terug. Na het WK gaan we bekij ken of we er echt iets aan kun nen doen. Het gaat er nu om de boel onder controle te houden." Eind vorig jaar keek hij elke wedstrijd brakend toe hoe Van der Poel en Groenendaal van hem wegreden. Een veertien daagse antibiotica-kuur leek het einde van zijn loopbaan in te luiden, maar het Brabantse bij tertje keerde als nieuw terug in het peloton. Verbeten joeg hij achter het als superduo gepre senteerde Rabo-span aan, maar de macht van Groenendaal en Van der Poel bleek onaantast baar. Toen hij, op Nieuwjaars dag in Lieshout, Van der Poel versloeg en de wereldkampioen droog opmerkte dat hij slechts op 75 procent van zijn kunnen had gereden, nam hij zich heilig voor de wereldkampioen te wreken. „Ik reed óók goed die periode, maar kreeg geen waardering. Ie dereen had het alleen over die Rabojongens. Ik ben als een be zetene gaan trainen, soms tien uur in het weekeinde, samen met Jeroen Blijlevens en Martin van Steen. Ik heb als een kluize naar geleefd", aldus De Vos die onder meer begeleid wordt door Ruud Bakker, de oud-soig- neur van de ploeg van Peter Post. De beloning voor zijn inspan ningen vond hij in Zeddam, waar onmiddellijk na de wed strijd een lege bus tussen fans van de nieuwe Nederlands kampioen naar de uitgang ma noeuvreerde. „Laten we eerlijk zijn", sprak De Vos op dat mo ment. „Het zou toch een aan fluiting zijn geweest als weer één van die twee jongens had gewonnen?" eine levert jn kruisje in (leine is een man van prin- Het kruisje dat hij bin- ;ort alsnog ontvangt voor ïitrijden van de Elfsteden- levert hij direct weer in. bestuur van de Vereniging gf'riesche Elf Steden besloot dag Kleine en René Ruiten- het kruisje te verstrekken, ze niet op te nemen in de ig. Beiden hadden tijdens w )cht der Tochten de stem- jstin Hindeloopen gemist, lgens Kleine had het be- hem wel in de uitslag jlten opnemen. Met een l(j je alleen neemt hij geen egen. „De beslissing valt 'jj tierig tegen. Ze hebben zo- routen gemaakt dat ik erop ,'erekend in de uitslag op men te worden." ine heeft toch al een kruis ergehouden aan de tocht, e week schonk een bewon- de postbode uit Kerken- zijn zilveren kleinood uit ,Daar hecht ik veel meer lyiue aan", aldus de schaat- genoegdoening was er za- g voor Baukje Bron. Ze ar- >e tde vorige week als derde v op de Bonke maar zag naam in de uitslag pas op jp ierde plaats terug. Zeven 01 te laat kwam ze alsnog I, et erepodium te staan in Evenementencentrum in Leeuwarden, waar wei- toepasselijk een Friese- J[{ stenkeuring plaatshad, t Elfstedenbestuur, dat za- g in Leeuwarden een pers- rentie gaf, beriep zich bij 'eigering Kleine en René ^nberg te rehabiliteren op ■e, 1 11 van het wedstrijdre- ent. Daarin staat dat elke persoonlijk in alle elf ste le stempelkaart moet aan- ,on- stempelpost in Hinde- n was volgens Kroes goed ht. De organisatie heeft o, n niet gefaald. Alleen de te verlichting op het hokje ha- even. Maar in het hokje ^randden de lampen op toeren. „Kan dus geen ex- d voor Kleine en Ruitenberg aldus Kroes. schaatsen marc van derjagt medewerker Jolanda Duivenvoorden-Grimbergen heeft de Amstelmeer-marathon op haar naam geschre ven. De Noordwijkse was gistermiddag in Wester- land verreweg de rapste in de eindsprint. Voor de nummer vijf van de Elfstedentocht was het de derde podiumplaats binnen vier dagen. Duivenvoorden (29) heeft jarenlang opgezien tegen het rijden van (marathon)wedstrijden op natuurijs. Maar het vijftiende Friese spektakel stuk heeft haar genezen. Wie onder zware om standigheden zonder al te veel problemen 200 ki lometer kan rijden, hoeft de veel kortere reguliere marathonafstanden ook niet te vrezen. Met die gedachte in het achterhoofd verscheen Duiven voorden vorige week drie keer aan de start van een klassieker. Tijdens de slotfase van de Veluwemeertocht (donderdag) waren het de Rouveense zusjes Smit die de voormalig nationaal allround-kampioene van een mogelijke zege afhielden. Na de tweede plaats in Elburg (achter Gretha Smit) leek Dui venvoorden afgelopen zaterdag (Rottemeren Ma rathon) wel de eerste stek op te eisen. „Maar ik had pech. 1500 Meter voor de finish liet de groep veteranen, waarmee we een groot deel van de wedstrijd hebben gereden, ons gaan voor het slotstuk. Ik dacht: deze eindsprint wordt een makkie. Op zo'n 300 meter voor de streep reed ik echter in een scheur en kwam ten val." Duiven voorden kwam na haar buiteling nog tot op 30 meter van Janneke Dickhout, maar moest toezien hoe de rijdster uit Holysloot zegevierde. Jolanda van Goozen uit Hoogmade legde in Zevenhuizen beslag op de derde plaats, de doorgewinterde Ter Aarse Lenie van der Hoorn werd vijfde. Gisteren zat alles mee tijdens de Amstelmeer- marathon. Het gezicht van de krachtmeting bij de vrouwen werd bepaald door Duivenvoorden, haar zus Petra de Boer-Grimbergen (Amsterdam) en de Groningse Laura Kamminga. „Na de eerste premiesprint zijn we met z'n drieën hard doorge reden. Normaal gesproken had ik wat met mijn zus kunnen afspreken, maar ze had één botte schaats. Ik kon het uiteindelijk afmaken, omdat Kamminga geen sprintster is", aldus Duivenvoor den. Het is onzeker of de Noordwijkse, die deel uit maakt van het Bional-team, vandaag deelneemt aan de marathon in Loosdrecht. „Ik ben blij dat het dooit, want ik heb het wel even gehad." Maar Duivenvoorden speelt eigenlijk al weer met hele andere gedachten. Gesterkt door haar ervaring van de Elfstedentocht denkt ze aan Oostenrijks natuurijs. „Ik heb het met de ploegleider gehad over de wedstrijden op de Weissensee en de Plansee. Ik weet het nog niet helemaal zeker, maar het zit erin dat ik daar weer een 200 kilome ter (Weissensee, 1 februari; red.) ga rijden. Het gaat nu immers lekker op natuurijs." De start van de Zoeterwoudse Elfdammentocht lijkt op die van Elfstedentocht. Vanuit café De Meester stormen de rijders met schaatsen in de hand richting ijs. In de voorste linie bevinden zich de latere winnaar Aad Berg (beennummer 23), Henk (links) en Michel (midden) Versteegen. foto hol vas t/ mark lamers Zoeterwoude doet Tocht der Tochten dunnetjes over schaatsen marc van derjagt medewerker Aad Berg heeft de Zoeterwoud se Elfdammentocht gewonnen. De onaflatend fanatieke vete raan uit Leiden kwam afgelopen zaterdag na 60 kilometer solo over- de finish. Bij de vrouwen was 'thuisrijdster' Lidia van Leeuwen de rapste over 30 kilo meter. Fraai was de start van de Elfdammentocht. De deelne mers vertrokken met de schaat sen in de hand vanuit café De Meester aan de Zuidbuurtseweg hollend richting ijs. Voor het flinke aantal belangstellenden was het een herinnering aan de Tocht der Tochten. Want ook daar moesten de helden van het natuurijs eerst een loopstuk af leggen. De schaatsroute van de Elfdammentocht liep door de polders van Zoeterwoude en Benthuizen. Achter Berg, die als lid van de plaatselijke ijsclub za terdagmiddag ook nog kwam opdagen bij de huldiging van Elfsteden-schaatsers in Wou- brugge, kwamen Hoogeboom en Juffermans als tweede en derde over de meet. Bij de vrou wen waren die plaatsen respec tievelijk voor Yvonne yan der Geest en Ellie van Goozen. In Noordwijk stond afgelopen zaterdag het gewestelijk kam pioenschap langebaanschaat sen (natuurijs) voor vrouwen op het programma. De opkomst viel met een totaal van 29 in schrijvingen zwaar tegen. Nota bene de talentvolle B-juniore Helen van Goozen en C-juniore Suzanne van Buizen imponeer den het meest. Van Goozen liet de klokken na 500 meter stil staan op 49,5 seconden en had voor de dubbele afstand 1.40,9 nodig. De Hoogmadese (16) was daarmee sneller dan de winnares bij de A-juniores. Eline Bavius (Leiderdorp) moes echter één afstand meer - 1500 meter (in 2.49,0) - afleg gen. Bij de senioren, die een 500 meter tevens een 1500 en een 3000 meter reden, ging de gewestelijke titel naar Anja Mooijekind van de organiseren de Noordwijkse IJsclub. westerland gpd Vandaag brengt Piet Kleine ge woon weer de post rond in Kerkenveld, Drenthe. Bert Ver duin haalt de 'sneeuwballen' - dat zijn heesters - binnen in de eigen kwekerij te Heemskerk, Jan Eise Kromkamp lost weer misdaden op in de straten van Wolvega. De vorsten van het natuurijs zagen gistermiddag op het Amstelmeer het ijs in water veranderen. Dooi. En niemand die klaagde. „Weer aan het werk", zei Piet Kleine, derde achter Yep Kramer en Rob van Meggelen. „Nee, dat vind ik helemaal niet erg." En Jan Eise Kromkamp: „Het pe loton zit er dwars door heen. Iedereen is kapot. Ik ook. Mijn rug lijkt wel een kerkhof." Het Amstelmeer is al jaren letterlijk een graadmeter voor de liefhebbers van het natuur ijs. Bijna traditioneel vindt de wedstrijd in Westerland plaats op de grens van vorst en dooi. Misschien reden ze wel voor de laatste keer deze winter. Was het wellicht daarom dat de schaatsers er ondanks de ver schrikkelijke vermoeienissen nog zo hard aan trokken? Na dat de beslissing was gevallen, in de derde ronde al, toen er elf, later tien wegreden, was er een wapenstilstand. Totdat de finish nabij was. De ene de marrage na de andere. Yep Kramer, Rob van Meggelen en Piet Kleine hadden ergens in de stoere lijven nog wat laatste restjes reserves gevonden. Kra mer won. Kleine pakte de lei- dersprijs. Hij ging met een stuk heuse Westerlandse dikbil naar huis. Honderd kilo vlees van slager Piet Ottens. De beste biefstukken, om weer wat op krachten te komen. Hans Pieterse heeft zaterdag de zesde Rottemerentocht ge wonnen. De schaatser uit Die- men versloeg na 123,5 kilome ter zijn medevluchters Baars, Huitema en Zandstra in de sprint. De winnaar vergrootte met zijn overwinning in Ze venhuizen zijn leidende positie in het klassement van de na- tuurijsklassiekers tot 29 pun- Pieterse plaatste zijn naam in een rij illustere winnaars van de creatie van de populaire or ganisator Klaas Verwey: 1979 Dries van Wijhe, 1982 en 1985 Jos Niesten, 1986 Evert van Benthem, 1991 Jan-Eise Krom kamp. Alle vijf vorige Rotteme- rentochten gingen over 200 ki lometer. Op verzoek van de rij ders kortte de organisatie de zesde editie in tot 123,5 kilo meter na het doorgaan van de Elfstedentocht, die nogal wat van de schaatsers heeft ge-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23