Licht, lucht en water Het tuinseizoen begint bijna ff G ff ff A ff ff ff Tuinieren CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. gereed; 2. lijst; 3. wacht woord; 4. vuurwapen; 5. snor; 6. kettingzang; 7. draaibare haak; 8. palmriet; 9. fier; 10. klos; 11. kosteloos; 12. allerlei; 13. meu belstuk; 14. zandkuil op een golfterrein. D E M E 3 E E E E T A G 0 Tl 0 E V E R ^1 o u B E L A °l 0 E E U E W R LL E E E A E A i E E E Til j E L m E E u E Ei td kiu UtJ 0 w E N UüJU EJ s Ej p 1 A L E li LJ T A p S E fff cT T B 0 T E 'E R~ U R E Tn 1 E TT m T iff A N K E R s E 1 E [ff Joost wendde zich verbaasd om. Achter hem had een oude automobiel halt gehou den en de bestuurder, een zekere H. Hieper, keek hem vol deelneming aan. „Is er iets?" vroeg deze. „Kan ik soms helpen?" „Dat is heel vriendelijk, als ik zo vrij mag zijn", zei de bediende oplevend. „Ik heb hier een to to-formulier. dat tijdig gepost moet worden. Het is heel belangrijk, wanneer ik me zo mag uitdrukken; want alle uitslagen zijn goed. Ze zijn uit de toekomst gehaald, ziet u? Maar nu is er geen buslichting en daar om ben ik danig onthand." „Dat kan gere geld worden", verklaarde de heer Hieper, die verbaasd had toegeluisterd. „Ik moet toch naar de stad, zodat ik dat briefje wel even mee kan nemen. Maar de zaken gaan slecht; ik kan het niet voor niks doen. Geef me 'n knaak, jongen, dan komt het in or de." Joost vond dat een mooie regeling, want het bedragje leek hem gering voor ie mand die doende was de voetbaltoto te winnen. Hij betaalde dan ook opgewekt en reikte de brief over. Daarop besteeg hij zijn rijwiel en fietste vlug huiswaarts om thuis te zijn voordat heer Olivier om de thee zou schellen. Maar deze was nog niet zo ver. Hij stond nog steeds op de heuvelrug en praat te met Tom Poes. „Bedoel je", zo vroeg hij, „dat ik die Niks steeds om me heen moet verdragen? Dat is uiterst bezwaarlijk voor iemand van mijn stand, jonge vriend! Hij is geen heer en ik zou liever dat schilderij vernietigen, zodat hij kon verdwijnen." „Hij zou niet verdwij nen", hernam Tom Poes. „Hij zou weer on zichtbaar worden, maar er wel steeds zijn. En dat is veel vervelender." „Ja, dat is zo", prevelde heer Ollie, die aan de donkere hoeken achter gordijnen en onder zijn bed dacht. „Wat moet ik dan doen?" „Koop het schilderij van Wammes", drong Tom Poes aan. „Wees er zuinig op. En laat u niet meer verleiden door toekomstvoor spellingen. Die Niks maakt alleen maar ge bruik van uw angst voor morgen." ZATERDAG 11 JANUAR11997 TOM POES Tom Poes en de Niks Vraag en antwoord Nog eens een bericht over de Nerium leander, kortweg olean der. Ditmaal van de familie De Bruin uit Noordwijk. Op Corfu zaten zowaar zaden aan de bo men. Kun je die zaaien? Dat neem ik aan van wel, maar ik heb er geen enkele ervaring mee en kan in mijn boeken ook niets erover vinden. Mijn vraag dus aan de beter geïnformeerde lezers: wie o wie heeft ooit zelf oleanders gezaaid en hoe? Al vast mijn dank. Oók van de fa milie De Bruin de klacht dat er zoveel grote bomen vlak bij huis en liefst in een voortuin worden geplant. Als ze te groot worden, moet er gezaagd worden en dat is jammer. In een van de vol gende rubrieken zal ik het heb ben over de eeuwig te grote ogen bij een te kleine mond. Wat de tuinaanleg aangaat, zijn we helaas net kleine londeren. Maar daarover een andere keer. Mevrouw Handgraaf Walker uit Haarlem tobt met de Ficus benjamini en ongezien kan ik, naar aanleiding van de beschrij ving, vertellen dat die stakker te veel water heeft gehad. Als het mijn plant was zou ik hem snel uit de pot kloppen, de wortels goed bekijken en nieuwe grond geven, goede composthouden- de grond en vooral geen te grote pot. De planten houden niet van te veel ruimte voor de wor tels. De beste tijd om te verpot ten is en blijft het voorjaar, maar als de nood hoog is zou ik het nu doen. Verder; kamertem peratuur, veel licht, iets zon mag best, alleen gieten als de bovenste laag grond droog aan voelt en vanaf het voorjaar om de veertien dagen bijmesten. Ziet de plant er erg gehavend uit, dan wat bijsnoeien. Verder: het blad af en toe afsponzen wordt op prijs gesteld. H. Lubbers uit Heemstede meldt dat de Lavatera half de cember nog steeds roze bloe men heeft. Die bloemen zullen nu wel bevroren zijn. Maar zo vreemd is die late bloei niet dit jaar. Het vooijaar kwam moei zaam op gang en de zomer bleef koel. Bij mij bloeide het septemberkruid (een kleinbloe- mige aster) ook pas in decem ber. Heeft kennelijk geen weet van onze kalender. Enige tijd geleden kreeg ik een schrijven van S.M.S. Philips uit Leiden over een bloeiende As paragus. Mijn vraag was: komen er geen mooie kleine rode bes jes aan? Neen dus. Daarom het advies om de bloemen vice ver sa eens met een penseeltje te bestuiven. Wellicht komen er dan wel kleine rode vruchtjes aan en daarin zit zaad waarmee je verder kunt kweken. Ik heb al menige zelfgezaaide piepkleine Asparagus cadeau gedaan. Wel licht dat de bestuiving in mijn serre door een of ander vliegend insect wordt verricht. P u z OPGAVE OPLOSSING DOOR JAN VISSER Het ziet er naar uit dat de eerste fase van de winter dit weekf loopt. Eerdere berichten ten spijt komt het hogedrukgebied I Oostzee onvoldoende uit de verf waardoor een nieuwe hoevei koude en droge lucht niet tot onze streken kan doorstoten. D wachting is dat minder koude Atlantische lucht de komende zondagochtend onze omgeving weet te bereiken met als gev< pende temperaturen. Waarschijnlijk komt het kwik zondagm overal 1 tot 2 graden boven het vriespunt. In de vochtige luc dan Nederland is binnengestroomd kan wel op veel plaatsen dichte mist gaan ontstaan. Het is onzeker of het naderbij koi de minder koude lucht de komende nacht en zondagochtenc neerslag gepaard gaat. Mocht dat wel het geval zijn, dan kan ijzelvorming glad worden. Na het weekeinde wordt het centrum van het naar het midden van Europa gedirigeerd. Onze streken door te maken met een zuidzuidwestelijke luchtstroming vochtige lucht wordt aangevoerd. Het resultaat is een met veel bewolking en soms dichte mist. Wel blijft het droog. De temperaturen lopen overdag op tot waarden graden en 's nachts verkeert het kwik rond het vriespunt, derlijk kunnen eventuele nachtelijke opklaringen zijn. vorst in de grond zit kan het dan ook door opvriezing lo worden. De vorst is tijdens het afgelopen etmaal getemperd tot was een noordoostenwind die vanuit het noorden van der koude lucht aanvoerde. De maximumtemperatuur Bloemendaal aan Zee een waarde van -2,7 graden, Valkenburg/Leiden -3,4. Verder was het een van tijd tot tijd wat motsneeuw. Denemarken: Vëel bewolking en mogelijk sneeuw of later regen. Ook kans op ijzel. Middag- temperatuur stijgend tot iets boven het vriespunt'op zondag. Zondag ook veel wind. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en vooral in het noorden en westen enige tijd regen en veel wind. In het zuiden en oosten kleinere neer slagkans maar wel kans op ijzel. Stijging van temperatuur tot ongeveer 11 graden op zondag; alleen in het zuidoosten nog lagere maxima. België en Luxemburg: Bewolkt en nevelig; overwegend droog ■naar in het westen is ijzel niet helemaal uitgesloten. Zaterdag nog overal lichte vorst;.zondag in het westen maxima iets boven het vriespunt. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en in het uiterste westen een kleine kans op regen, mogelijk ijzel. Ook kans op mist. In het oosten mis schien enkele opklaringen en maxima rond het vriespunt. Aan zee temperatuur oplopend tot een graad of 7. Portugal: Dg en zonnige perioden. Maximum temperatuur aan zee meest tussen 14 graden en 18 graden. Madeira: Zaterdag af en toe zon en droog; zondag een toenemende kans op buiige regen, mogelijk met onweer. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Spanje: Perioden met zon en vrijwel overal droog; hier en daar mist. Maxima uit eenlopend van 10 graden in het noorden tot dicht bij 20 graden in het zuiden. Canarische Eilanden: Zaterdag flinke perioden met zon. Zon dag van het westen uit meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Mid- dagtemperatuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur tussen 19 en 25 graden. Tunesië: Onbestendig met veel wind, regen- en onweersbuien en in het noorden hier en daar veel neerslag. Middagtemperatuur rond 16 graden, maar zaterdag in het noorden aanmerkelijk frisser. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Lokaal kans op mist. In het zuid oosten tamelijk veel wind. Maxima uit eenlopend van rond het vriespunt bij Lyon tot 10 graden of meer langs de kust van de Middellandse Zee en bij Bi- aritz. In de Alpen temperatuur op 2000 meter hoogte rond -4 graden; in de Pyre- en oplopend tot rond het vriespunt op zondag. Mallorca en Ibiza: Geleidelijk meer zon. Zaterdag eerst nog kans op een enkele bui en veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Italië: In het midden en zuiden nog een aantal stevige regen- en onweersbuien, vooral zaterdag; van het noorden uit geleidelijk droger en meer zon. Vooral langs de kust van de Adriatische Zee veel wind. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 5 gra den in het noorden tot 14 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Veel wind en wisselend bewolkt. Vooral op Sardinië nog enkele buien, ook met onweer. Zondag meer zon. Middagtem peratuur rond 13 graden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, ook met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Griekenland en Kreta: Onbestendig weer met een aantal regen en onweersbuien, lokaal met veel neer slag, en een aanwakkerende wind. Mid dagtemperatuur meest tussen 8 en 15 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: langs de westkust veel bewol king en buien, soms met onweer en mo gelijk veel neerslag. Langs de zuidkust en op Cyprus vrijwel overal droog en vooral zaterdag geregeld zon. Middag temperatuur van 10 graden op de Dar- danellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: Rustig weer met hier en daar zon maar ook kans op laaghangende bewolking of mist. Vrijwel overal droog. Overdag lich te vorst; zondag in het uiterste noorden maxima roncf of net boven het vriespunt. Middagtemperatuur op 1500 in de Zuidduitse Alpen oplopend naar onge veer 0 graden op zondag. Zwitserland: In de meeste dalen overwegi hoog in de bergen flink wal Middagtemperatuur -2 aan de en +5 in de omgeving Op 2000 meter hoogte stijg peratuur tot rond het vriesf dag. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral i eerst nog hier en daar wat s bergen in Tirol geleidelijk Temperatuur op 2000 met pend tot rond -5 op zondag lagergelegen gebieden nog Polen: Rustig vriesweer met soms v ook kans op mist. Vrijwel c Maxima ongeveer -5 graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en kans (mot)sneeuw; in wat hog soms ook zon. Middagtemp -4 graden. Hongarije: Zaterdag bewolkt ei sneeuw, mogelijk ijzel. Zor lijk droog en een enkele opk ma iets onder het vriespunt. MAANDAG 13 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08 43 Maan op 10.50 Maan Waterstand IJmuiden Hoog 06.27 18.47 06 Laag 04.10 14.26 03 Weerrapporten 10 januari 19 Maastricht Aberdeen Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen L3sPalmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Stockholm Warschau Wenen Zürich Bangkok Buenos Aires halfbew Casablanca halfbew. Johannesburg onweer Los Angeles zwaar be* New Orleans onbew New York halfbew Tel Aviv onbew Tokyo onbew HEINZ In de wintermaanden hebben onze kamerplanten het zwaar te verduren. Er is te weinig licht: 's zomers, in juni, kunnen ze genieten van rond 17 uur dag licht, midwinter is dat rond 8 uur. Dat is dus heel wat minder. En hoe staat het met de lucht. Veel te veel mensen denken dat ze met een flinke gietbeurt de slaphangende plant kunnen redden. Doorgaans is het tegen deel waar, de plant heeft te wei nig lucht. Onderzoek wijst uit dat de plant het best gedijt bij één deel lucht op vier delen grond, 25 procent lucht dus. Bij 15 graden Celsius gaat ze kwijnen en rond de 10 graden legt ze het loodje. Te veel water in de pot verdrijft de lucht met als gevolg dat de wortels afsterven. En nu het vocht waar we het al over hadden. Maar met vocht bedoel ik hier niet alleen vocht in de grond. Vocht in de lucht is veel belangrijker, vooral voor de vele, in de kassen verwende, bloeiende planten, die wij arge loos in de huiskamer op de ven sterbank, bij de verwarming of bij een andere warmtebron zet ten. Ze hebben het daar welis waar net zo warm als in de goed verwarmde kassen, maar ze kwijnen weg omdat er te weinig vocht in de lucht zit. Een warme kas heeft vaak een vochtig heidsgraad van 80 procent. Dat is nu ook weer niet nodig in on ze kamer. Maar een vochtig heidsgraad van rond 60 procent is aangenaam voor mens, dier, meubel en vooral plant. Om het GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM moeilijk te maken: de vochtig heidsgraad is afhankelijk van de temperatuur. Een voorbeeld dat wellicht spreekt: in een kamer met een inhoud van 50 kubieke meter is bij een normale kamer temperatuur (en kou buiten) anderhalve liter water per et maal nodig voor een vochtig heidsgraad van 60 procent. Hoe hoger de temperatuur en hoe groter de kamer, des te meer moet er verdampen om de ge wenste vochtigheidsgraad te be reiken. Nu wil ik ieder die dit leest een boel rekenwerk besparen met een simpel middel dat ik ook bezit: een hygrometer. Die geeft aan hoe hoog de vochtig heidsgraad is. Simpeler kan het niet en dat ding is, volgens mij, voor liefhebbers van veel groen in de kamer, van belang. Blijft de vraag hoe we een te lage, dan wel een te hoge voch tigheidsgraad te lijf kunnen gaan. Een te hoge vochtigheids graad vraagt om open ramen. De buitenlucht heeft vooral 's winters, bij buitentemperatu ren die ver beneden de kamer temperatuur liggen, bijna altijd een lagere vochtigheidsgraad dan de lucht binnen. Van een korte tijd het raam open koelt de kamer echt niet veel af. De te lage vochtigheidsgraad kunnen we plaatselijk verbete ren voor de plant door deze op een schotel te plaatsen, zodat de pot boven het water komt te staan. Ook een natte spons tus sen ompot en pot helpt. Willen we de kamerlucht vochtiger maken dan zal er extra water moeten verdampen. Dat kan door het aanbrengen van water reservoirs bij verwarming of ka chel, maar ook met behulp van bepaalde planten. Ikzelf heb een Cyperus papyrus, kortweg Papyrus genaamd, flink groot, dat wel. Die verdampt liefst drie liter water per dag. Er is ook een kleinere Cyperus, de C. alterni- folius, die meer bescheiden is. Zo zijn er wel meer oplossingen. En nu het licht. Gelukkig zijn er tegenwoordig lampen in de handel die speciaal licht geven aan planten. Die lampen moe ten minstens een halve meter boven de plant hangen. Voor planten op een donkere plek midden in de kamer is rond 20 uur licht (schrik niet) de aange- Het duurt niet lang meer totdat 's ochtends de tuin wordt doorkruist op zoek naar de eerste lentebo den. Aan het eind van deze eerste maand in het jaar kunt u de gele blikvangertjes van de wintera- conieten verwachten, snel gevolgd door de sneeuwklokjes. De groene punten van de laatste konden al eerder ontdekt worden op de plekken waar de merels het bladerdek hebben omgespit. Het is echter ook de tijd om weg te dromen bo ven een nieuw tuinboek of plannen te maken voor veranderingen in de tuin. Ingrijpende zaken kunnen het best snel worden aangepakt en uitgevoerd zolang het weer dat toe laat. Ze moeten klaar zijn voordat de planten weer gaan groeien, zodat de 'littekens' snel onzichtbaar zijn. Als er besloten wordt een deel van de siertuin als moestuin in te richten, kies daar dan een zonnig Na een vorstperiode keren de bloempjes van de winterjasmijn in volle glorie terug. foto gpd stuk voor uit, waar de grond niet te nat is. Hou re kening met het feit dat de gebruikstuin meer on derhoud vraagt onder andere bemesting dan de bloemenborder. De combinatie bloemen en groenten kan een heel leuk beeld opleveren. Zelfs in een voortuin. Intussen bloeit al sinds december de winterjas mijn. De gele kelkjes rijgen zich langs de naakte takken. Jasminum nudiflorum is dan ook de Latijn se naam. In een vorstperiode verdwijnen de bloempjes om daarna in volle glorie terug te keren. Ook enkele Viburnums, Japanse sneeuwbal of Gel derse roos, bloeien nu en geuren dat het een lieve lust is. Viburnum 'Tinus' kijkt nog even de kat uit de boom. De Viburnum kan worden geplant zolang het niet vriest. Maak een flink plantgat waarvan de bo dem goed diep is omgewerkt. Meng door de grond die op de wortels wordt aangebracht flink wat pot grond, wat turfmolm en droge koemest. Blijf water geven. Loop zo min mogelijk op het gazon. Bij sneeuw en vorst helemaal niet. Voetstappen blijven tot diep in de zomer te zien. Hheesters die na 1 juli bloeien kunnen nu wor den gesnoeid als 't niet vriest. In aanmerking ko men onder meer enkele soorten spierstruiken, de meeste heidesoorten van Erica, de meeste herts- hooisoorten en de pluimhortensia. 13 w i S3U WBÊÊBBS »"8i energie waarop we zuinig moe ten zijn. Het wordt, als zo vaak dus: kiezen of delen. wezen hoeveelheid. Willen we de planten in de vensterbank extra verwennen, dan is 5 uur licht per etmaal ruim voldoen de. Uiteraard kost dit extra 4500

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6