Turkije dreigt Cyprus met aanval Buitenland Bewind president Milosevic kraakt in al zijn voegen Duits holocaust-monument dreigt debacle te worden 4>ris Jeltsin "fie weken roulatie Kabinet Peru wil deal met gijzelnemers Nieuwe president Handel in valse vliegtuigonderdelen lucratief Parlementair onderzoek: bse-zaak verdoezeld rERDAG 11 JANUARI 1997 kraar moet per maand vier boeken lezen li a lumpur» Alle 26.000 leraren in de Maleisische deelstaat Pe- Fmoeten sinds het begin van dit schooljaar op bevel van het nisterie van onderwijs ten minste vier boeken per maand le- f i. De maatregel is bedoeld om een 'leescultuur' te kweken on- lu'r leraren, aldus minister van onderwijs Abdul Rahim Majid in n interview met de krant The Star. De titels van de gelezen r- %ken worden genoteerd in een logboek dat per school wordt gehouden. Jandbeeld voor abortusslachtoffers rr'<fescHALN In de Oost-Poolse stad Miedzyrzec is gisteren een ivkJndbëild onthuld voor de slachtoffers van abortus. Het is een 23ttiatief van de pastoor van de parochie. Het monument is vier [ter hoog en staat op de centrale weg van de stadsbegraaf- lats. Het beeldt in brons de maagd Maria af met aan haar voe- P j een draak die een ongeboren kind bespiedt. Ondanks fel ver- [van de katholieke kerk en de rechtse oppositie kent Polen begin dit jaar een wet die de mogelijkheden voor abortus Rfruimt. b"sjechen vieren jubileum Charta [AGMet een onderscheiding voor de Myanmarese oppositie- Her Aung San Suu Kyi en een feest in de Praagse Burcht van >de-oprichter president Vaclav Havel, hebben voormalige jfchoslowaakse dissidenten gisteren de oprichting herdacht s: ji Charta 77. De oprichting van de oppositiebeweging vormde geleden een voorlopig hoogtepunt in de strijd tegen de communistische machthebbers. /cduwe Hoxha op vrije voeten &nai Nexhmije Hoxha, de 76-jarige weduwe van de voormali- Albanese dictator Enver Hoxha, is gisteren uit de gevangenis gelaten na vijfjaar cel wegens corruptie. Hoxha zag er on- 35l(iks haar leeftijd en jaren in de cel goed uit. Buiten de poort 1 de vrouwengevangenis in de hoofdstad Tirana werd zij op wacht door haar twee zonen. jnderen gedood bij brand iaiiHEiMBij een brand in een tehuis voor asielzoekers in Mon- in het westen van Duitsland zijn gisteren drie kinderen om - lieven gekomen: een baby van drie maanden en twee kinde- twee en drie jaar uit de Servische provincie Kosovo. De chtoffers werden gevonden nadat de brand was geblust. Hun ders hadden de kinderen niet als vermist opgegeven omdat zij [wege de brand in een shock verkeerden. "Ijleine operatie' voor Mobutu |a(WoDe Zaïrese president Mobutu Sese Seko heeft gisteren 'e4en ziekenhuis in Monaco een 'kleine chirurgische ingreep' dergaan. Dat hebben leden van zijn gevolg gezegd. Mobutu chil enkele dagen in het Prinses Gracia ziekenhuis moeten blij- inj. De 66-jarige president, die aan prostaatkanker lijdt, keerde aan de Cote d'Azur terug na een kort verblijf in zijn ld, dat door een gewapende opsrand en politieke chaos in een is verkeert. _iO verontrust over Zuid-Korea eve/seoul Secretaris-generaal Hansenne van de Internatio- fe Arbeidsorganisatie (ILO) heeft in een brief aan de Zuid-Ko- anse president Kim Young-sam zijn 'diepe verontrustheid' over de situtatie in het Aziatische land. ,,Ik wens dat geen ""jele maatregel genomen zal worden tegen de leiders van de "'leaanse Confederatie van Vakbonden ten koste van het legale -•• taan van vrijheid van vakbonden", aldus de ILO-voorman. ussische president Boris j^In blijft naar verwachting dagen in het ziekenhuis genezen van een dubbe- en dan nog verder moeten her- Kiin. Dat heeft de presiden te arts gisteren gezegd, n eerlijk te zijn, hebben og geen beslissende door- bereikt, maar er zijn veel :r adenibalingsproble- zei arts Sergej Mironov. 7s;r ik durf nog niet over oorbraak te spreken." et is moeilijk te plannen, ik denk dat we hier nog Jrie dagen zijn", zo voegde aan toe. Jeltsin werd gis- in het Kremlin-zieken- 2 behandeld met antibioti- Aankoop van Russische raketten leidt tot crisis rond eiland De Turkse minister van buitenlandse zaken, Tansu (giller, heeft gisteren met militaire actie tegen Grieks-Cyprus ge dreigd als dat niet afziet van de aankoop van Russische luchtafweerraketten. ,,Die raketten bedreigen niet alleen Turks-Cyprus, maar ook de zuidkust van Turkije. In dat geval kan niemand verwachten dat we werkeloos toezien. Als het nodig is, vallen we aan", aldus (giller. Istanbul jessica lutzsische vrachtschepen, die door correspondent de Turkse zeestraten moeten om internationale wateren te Minister van defensie Turhan Tayan verklaarde donderdag dat Turkije een blokkade rond Cyprus overweegt, zoals de Ver enigde Staten dat in 1962 met Cuba deden toen de toenmalige Sovjet-Unie daar kernwapens dreigde te stationeren. Ook Rus- bereiken, worden eventueel aan strenge controles onderworpen. Verder wordt gedacht aan af sluiting van het Turkse lucht ruim voor Russische vliegtui gen. In het uiterste geval kunnen de lanceerbases op Grieks-Cy- prus worden gebombardeerd, eventueel met een gelijktijdige aanval op Griekenland. Turks- Cyprisch leider Rauf Denktash zei gisteren dat hij het stuk nie mandsland dat sinds de Turkse inval op het eiland in 1974 on der controle staat van de Vere nigde Naties zou annexeren en openstellen voor bewoning als de raketten naar het eiland ko men. Dat wordt overigens niet voor volgend jaar verwacht. De felle reacties zijn te verkla ren uit de angst die nog steeds leeft onder de Turks-Cyprische bevolking en de Turken. Zij vre zen dat Griekenland het voor het Midden-Oosten strategisch zeer belangrijke eiland wil an- De Peruaanse premier Pandolfi "heeft gisteren gezegd dat zijn regering bereid is de gijzelne mers in Lima te laten gaan naar een land dat hen politiek asiel verleent in ruil voor de vrijlating van de laatste gijzelaars. Volgens Pandolfi heeft een aantal landen de guerrillastrij ders asiel aangeboden. De rege ring denkt niet aan vrijlating van de naar schatting 460 ge vangen leden van de extreem linkse Tupac Amaru (MRTA). De actie begon op 17 decem ber tijdens een feest van de Ja panse ambassadeur waarbij honderden gasten aanwezig waren. De strijders van de Tu pac Amaru lieten de meeste ge gijzelden snel vrij, maar ver schansten zich om een uitweg af te dwingen. Managua De nieuwe president van Nicaragua, Amoldo Aleman, is gisteren in de hoofdstad Managua aan zijn ambtstermijn begonnen. Hij werd het nationale honkbalstadion binnengereden in een Mercedes-sport- wagen en toegejuicht door zo'n 20.000 mensen. De 51 -jarige conservatief Aleman won in oktober de verkie zingen van de linkse kandidaat Daniel Ortega, die in de jaren tachtig het land leidde. FOTO EP A TOMAS STARGARDTER nexeren. Dat was in 1974 de re den voor de Turkse bezetting van de noordelijke helft van het eiland. De laatste twee jaar heeft Grieks-Cyprus (600.000 inwo ners) voor meer dan 8,5 miljard gulden aan wapens uitgegeven en een defensieverdrag gesloten met Griekenland. Dat bewapent op zijn beurt zijn eilanden in de Egeïsche Zee in snel tempo. De Russische raketten zouden Cy prus onderdeel maken van deze tot de tanden toe bewapende eilandengordel rond Turkije. De Grieks-Cyprische regering blijft echter volhouden dat het om defensieve wapens gaat en niet om aanvalswapens. .Afge zien van het feit dat iedere natie het recht alsmede de plicht heeft zijn burgers te bescher men en veiligheid te bieden, be schouwt de Cyprische regering de versterking van de luchtaf weer als een bijdrage tot het vinden van een oplossing van de Cyprus-kwestie. Dit omdat de halstarrigheid, arrogantie en het gebrek aan politieke wil aan de Turkse kant juist voortko men uit haar militaire over macht op Cyprus", aldus de ambassade van Cyprus in Den Haag in een schriftelijke reactie. Turkije pleit voor een federale constructie, waarin het Turkse en het Griekse deel van de be volking gelijkwaardig zijn. De Grieks-Cyprioten daarentegen willen de Turkse minderheid wel verregaande rechten toe kennen, maar vinden dat die onder hun gezag moet staan. Zowel de Verenigde Staten als de Europese Unie hebben de Cyprische regering bekritiseerd en verzocht af te zien van de aankoop van de raketten. De VS reageerden bovendien verbol gen op de Turkse dreigemen ten. Donderdagnacht reisde de Amerikaanse onderminister John Kornbluhm en de verte genwoordiger voor Zuid-Euro pa, Carey Cavanaugh af naar Nederland voor overleg met de EU. Morgen worden ze op Cy prus verwacht. correspondent De Servische oppositie die al ruim zeven weken lang protesteert tegen president Milosevic en diens verkiezingsbedrog blaakt van het zelfver trouwen. „We zijn iedere dag met meer mensen. De orthodoxe kerk, de universiteiten, de interna tionale gemeenschap en het leger hebben onze kant al gekozen. Hun einde is heel dichtbij", voorspelt oppositieleidster Vesna Pesic. „We zijn nu al 52 dagen bezig. We moeten doorgaan tot het einde", meent advocaat Fredi. „Met Milosevic en zijn corrupte bende willen we geen compromissen meer sluiten." Het moreel van de tienduizenden op het Plein van de Republiek, het eindpunt van de dagelijkse protestbijeenkomst van de Zajedno-oppositie, krijgt een nieuwe opkikker als het Amerikaanse Congreslid Bruce Vend de massa toespreekt. „De hele wereld steunt jullie. Servië is binnenkort een vrij land", brult hij in de microfoon. De toenemende internationale druk en vooral het aanhoudende protest in Servië lijkt president Milosevic in het nauw te drijven. Alle diens po gingen om de oppositie te paaien, zijn mislukt en ook de herhaalde dreigementen hard op te treden hebben niets uitgehaald. Bij gebrek aan echte machtsmiddelen zoekt de oppositie met toenemend succes zijn heil in lu dieke acties. Zoals het 'lawaaiprotest'. Iedere avond om half acht, als het avondjournaal op de staatstelevisie begint, beginnen duizenden inwo ners van Belgrado vanuit ramen en vanaf balkons op trommels, potten en pannen te slaan, te toete ren en te fluiten. Het lawaai moet de propaganda van de staatstelevisie overstemmen. Het onder mijnt het gezag van Milosevic iedere dag een beetje verder. Volgens onafhankelijke media in Belgrado rom melt het bovendien met de dag meer tussen Milosevic' socialistische partij SPS en coalitie partner Joegoslavisch Verenigd Links (JUL), de partij van Milosevic' vrouw Mira Markovic. Veel prominente SPS'ers vinden dat Markovic en haar neo-marxistisch partij een veel te grote en funeste invloed op het beleid van Milosevic hebben. Zo wel binnen JUL als in de SPS lijkt bovendien een richtingenstrijd uitgebroken tussen voorstanders van de harde lijn en gematigdere elementen, die de oppositie ten minste voor een deel tegemoet willen komen. „Er zijn steeds meer tekenen dat het machtssysteem van Milosevic op het punt staat ineen te storten", aldus een westerse diplo maat in Belgrado. „De vraag is niet zozeer of Milosevic en zijn kliek vertrekken, maar wannneer." berlijn peter van nuusenburc correspondent De stichting van een monu ment ter herdenking van de zes miljoen door de nazi's vermoor de joden dreigt op een debacle uit te lopen. Tijdens een bijeen komst van deskundigen en be trokkenen in Berlijn kon geen van de negen ontwerpen de goedkeuring wegdragen. Daar mee is de vraag of er ooit een holocaust-monument in het 'land van de daders' zal verrij zen hoogst actueel geworden. De gemeente Berlijn had gis teren zo'n zeventig prominente historici, kunstexperts, verte genwoordigers van de joodse gemeenschap en politici uitge nodigd om de impasse te be spreken waarin het project ver keert. De bijeenkomst krijgt vol gende maand en in aprü nog een vervolg. De impasse was onstaan na dat kanselier Kohl in juni 1995 het ontwerp had afgekeurd dat volgens de initiatiefnemers moet worden gebouwd. Kohl volgde daarmee het advies van de leider van de joodse ge meenschap in Duitsland, Ignatz Bubis. Bubis had het uitverko ren ontwerp het 'toppunt van smakeloosheid' genoemd. Dit ontwerp voorziet in een gigantische, 100 bij 100 meter metende bronzen grafzerk, waarop de namen van de slachtoffers moeten worden ge beiteld. Het wordt in de wande ling 'het voetbalveld' genoemd. Maar ook de andere acht, eveneens aan gigantomanie lij dende ontwerpen die uit 528 in zendingen waren geselecteerd, werden bijna unaniem door de deskundigen afgewezen. Ze er kenden dat het praktisch onmo gelijk is om 'iets tot uitdrukking te brengen dat ons voorstel lingsvermogen te boven gaat'. „Maar als er dan toch een mo nument moet komen, dan, wat er ook gebeurt, niet een van de ze negen", zei een deelneem ster. „Zo'n monument moet een plaats van bezinning zijn, tot nadenken stemmen en niet iets dat je overweldigt", aldus Bubis. Van alle kanten werd daarom bij de initiatiefnemers aange drongen op een nieuwe prijs vraag. Dat bleek echter niet de bedoeling. De initiatiefnemers van de bijeenkomst van gisteren wilden wel rekening houden met de kritiek en suggesties van de genodigden, maar hielden verder voet bij stuk. Een van de negen verguisde ontwerpen moet en zal het holocaust-mo nument worden. Op 27 januari 1999 moet de eerste steen worden gelegd. „Ik zie het niet gebeuren", zei giste ren een joodse journalist. „De weerstanden zullen alleen naar toenemen, en terecht." miami frank bajak Een turbineblad voor een straalmotor van een passagiersvliegtuig, nieuwprijs 2.500 gulden, is op de zwarte markt te koop voor 2,20 gulden. Een bout waarmee de motor aan de vleugel hangt, die nieuw en goed gekeurd 425 gulden moet opbrengen, wordt door handelaren aangeboden voor 68 gulden. De lucratieve handel in valse, uit de roulatie genomen of niet goedge keurde vliegtuigonderdelen baart de Ame rikaanse Federale Luchtvaartdienst (FAA) grote zorgen. De veiligheid van de lucht reiziger staat immers op het spel. Hoe brutaal de handelaren te werk gaan, werd duidelijk in december 1995, toen bij het Colombiaanse Cali een Boeing 757 van de luchtvaartmaatschappij Ameri can Airlines neerstortte. Met dezelfde heli kopters die werden gebruikt door onder zoekers van de overheid, zo bleek later, waren onderdelenjagers na de ramp naar de Boeing gevlogen. Het toestel werd vak kundig ontleed en in pakketjes naar Mia mi gesmokkeld. „Ze wilden de hele boel verkopen, inclusief het landingsgestel", zegt een luchtvaartinspecteur. Onderdelen die bij ongelukken worden gestolen en zelfgemaakte onderdelen van inferieure kwaliteit worden doorlopend aangeboden aan luchtvaartmaatschappij en. In de wereldwijde onderdelenmarkt gaat jaarlijks 76,5 miljard gulden om. Om te besparen komen sommige vliegbedrij ven in de verleiding de goedkopere ver valste onderdelen aan te schaffen in plaats van de duurdere, door de vliegtuigfabrie ken en de luchtvaartautoriteiten goedge keurde delen. De bijbehorende papieren worden eveneens vervalst. De meeste grote luchtvaartmaatschap pijen in de wereld zijn inferieure onderde len tegengekomen, maar dat heeft bij hen nog niet tot grote ongelukken geleid. Klei nere maatschappijen waren minder geluk kig. Het ernstigste incident tot nu toe deed zich voor met het charterbedrijf Partnair, waarvan een Convair 580 tijdens een vlucht van Oslo naar Hamburg in 1989 in de Noordzee stortte nadat het staartstuk hevig was gaan trillen en uiteindelijk had losgelaten. Alle 55 inzittenden kwamen om. Noorse onderzoekers wisten negentig procent van de wrakstukken boven water te krijgen en stelden vast dat het 36 jaar oude toestel was uitgerust met inferieure bouten. Waar de valse onderdelen van daan kwamen, kon niet worden achter haald. Hoeveel levens de valse onderdelen in totaal hebben geëist is niet bekend, want niemand houdt het bij. Alleen al in Ameri ka opereren meer dan vijfduizend geregi streerde handelaren en de branche is niet gereguleerd. Pas na zware druk van het Congres en de pers stelde de FAA een spe ciale eenheid in die zich met de valse-on- derdelenhandel bezighoudt. In Seattle werd vorig jaar de handelaar Allan Ausman veroordeeld wegens het verkopen van vervalste Boeing-onderde- len. Zijn belangrijkste klant, de groothan del AvioSupport, leverde aan grote maat schappijen als American Airlines, United Airlines, USAir en het Ierse Aer Lingus. De onderdelen kwamen uit de hele wereld, zo bleek in het proces tegen Ausman. De valse onderdelen liggen zo gevoelig dat de grote luchtvaartmaatschappijen er openlijk liever geen commentaar op ge ven. James Frisbee, tot zijn pensioen in 1992 chef kwaliteitscontrole bij Northwest Airlines, de Amerikaanse partner van KLM, wil wel praten. „Het is heel, heel moeilijk om de oorzaak van een ongeluk te herleiden tot een vals onderdeel, vooral wanneer de wrakstukken van het toestel over twee hectare verspreid liggen." Fris bee zegt dat hij en zijn collega's van Ame rican Airlines, Delta Airlines en het koe riersbedrijf Federal Express in 1990 om strenger toezicht op de onderdelenhandel hebben gevraagd, maar dat de FAA niet thuis gaf. Luchtvaartmaatschappijen lichten de FAA ook lang niet altijd in als zij valse on derdelen tegenkomen. Des te opmerkelij ker was het besluit van American Airlines om na het ongeluk in Colombia een lijst vrij te geven met vermiste onderdelen, compleet met serienummers. In ontwikkelingslanden komt het ge bruik van alternatieve onderdelen vaker voor dan in de rest van de wereld, maar deskundigen vrezen dat de illegale markt alleen maar groter zal worden. De lucht vaartindustrie groeit nog steeds, terwijl de vloot wereldwijd veroudert. De druk op maatschappijen om winst te maken, is gi gantisch. Is een tweeling een tweeling? londen Rtr De Britse Tracy Speakman heeft een tweeling gekregen met een tussenpoos van negentien da gen. De kinderen zijn boven dien in verschillende jaren ge boren. Speakmans oudste dochtertje, Paige, kwam op 19 december 1996 ter wereld, veer tien weken eerder dan de be doeling was. Een kleine drie weken later, in 1997, volgde Abbey, die evenals haar zusje in een couveuse ligt. In de tussentijd vierde hun moeder haar verjaardag. „Het was een raar idee om nóg zwan ger te zijn na de bevalling. Bo vendien vierde ik mijn eigen verjaardag tussen de geboortes in. Dat betekent dat ik 23 was toen ik Paige kreeg en 24 toen Abbey kwam", vertelde Tracy Speakman aan de Britse krant Daily Mirror. brussel anp gekost Dit staat in het ont- werprapport van voorzitter Medina van de BSE-enquête- commissie, dat gisteren in Brussel is uitgelekt. De enquêtecommissie, de eerste in de geschiedenis van het Europees parlement, heeft een half jaar lang onderzoek gedaan naar de BSE-crisis. Voor de presentatie van het definitieve rapport, in de loop van volgende maand, hoort de commissie komende woensdag nog de huidige voorzitter van de Europese Commissie, Jac ques Santer. De Europese Commissie heeft problemen rond de gekkekoei- enziekte BSE verdoezeld en in formatie daarover achterge houden. Ze had meer oog voor de belangen van de rundvlees producenten dan voor de be langen van de consumenten. Maar de Britse regering en haar agentschappen zijn de hoofdverantwoordelijken voor crisis die in maart vorig jaar losbarstte en de Europese ge meenschap tot nu toe omgere kend 2,7 miljard gulden heeft snel in de gratis Creatief Vakantiebrochure 1997! uit! Hij ligt klaar! De grote gratis -- I van Creatief Vakantie- Met alle details over de 32 unieke |U^'alLÜ!d^ Creatief Bungalowparken. België en Duitsland, rustieke natuurparken tot fantastische En heel voordelig [- Bel of vul de bon in. Bel 06-0034 (qra- VAKANTIEPARKEN \u\l "I1 ieii- Bel 06-0034 (gratis) v\,u\» vNts of vul de bon in en vraag de ®0ISte V' Creatief Vakantiebrochure aan! stuur mij gratis de nieuwste brochure van Creatief Vakantieparken arr<:Voorletters:m/v huisnr: ;code:Geb. datum:-19 'nplaats: RcrVakanticpafkcn?AnVvoo?^ulnmcr 442, 9700 WB Groningen. HD71

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5