Zorgloon ontlast werkende ouders Draadloos een biertje bestellen van tiMïRslïHin PERZISCHE TAPIJTEN Binnenland 'Bedrijven gaan hun eigen brand blussen' Spruitenboeren kunnen schaatsen Honderden veel te trage gehandicapten ontslagen Tumult in Hakkelaarproces na 'gelegenheidskraak' MOOIE NACHTEN MET CIACCI EN VAN TIL ATERDAG 11 JANUAR11997 Nephoorn van neushoorn gepikt haren Uit de Rijksuniversiteit Groningen in Haren is de kunst- ^toffen hoorn van een neushoornskelet gestolen. Men denkt dat de dief de hoorn voor echt heeft aangezien hem wil vermalen voor consumptie om zo de potentie te verhogen. Aan de hoorn van een neushoorn wordt door sommigen een potentieverho gende werking toegeschreven. Dat komt misschien omdat ze er lustig op los paren. „Anderhalf uur aan een stuk met iedere twee minuten een zaadlozing", aldus een deskundige. CDA tegen hoger kabeltarief hfn haag CDA-Kamerlid M. Verhagen wil dat het kabinet ver hindert dat kabelexploitanten de abonnementstarieven die de burger betaalt voor doorgifte van tv-zenders op de kabel, verho gen. De exploitanten zouden met die verhoging verlies aan in komsten van de omroepen willen compenseren. Verhagen heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan minister Wijers van eco nomische zaken. De koepelorganisatie van de kabelexploitan ten, de Vecai, vindt dat het tarief gaandeweg omhoog moet met enkele dubbeltjes tot gemiddeld guldens tegen de eeuwisseling. Dood kind gevonden in Amsterdam ^msterdam In het Amsterdamse Bos hebben twee voorbijgan gers gistermiddag een onbekend dood meisje aangetroffen. De leeftijd van het slachtoffer wordt geschat tussen de tien en vijf tien jaar. Het gaat om een blank kind met halflang blond haar, droeg een trainingspak. Bedankje van Juliana en Bernhard haag Prinses Juliana en prins Bernhard zullen maandag di na het NOS Journaal van acht uur 's avonds op Nederland 1 kort dankwoord uitspreken voor alle 'blijken van belangstel voor hun zestigste huwelijksdag. Het feest is temidden van familie op safari in Afrika gevierd. Eén op de drie spaart Air Miles hoofddorp Eind vorig jaar hadden ruim 2.380.000 huishou dens een spaarkaart voor Air Miles. Dat is 37,7 procent van het totale aantal Nederlandse huishoudens. Uit deze cijfers van de Organisatie Air Miles blijkt dat het aantal spaarders nog steeds [oeneemt, zij het wel in een gematigder tempo dan in het verle den. Half oktober deed 35 procent van de huishoudens mee aan het spaarprogramma. Eind vorig jaar waren er in totaal 980 mil- |oen Air Miles uitgegeven. De Efteling blijkt voor houders van een spaarkaart verreweg de populairste bestemming om de ge spaarde punten te besteden. Nieuwe aanhouding in paddo-zaak In de zaak rond de eerder deze week opgerolde pad in het Gelderse Kerkdriel is opnieuw iemand aange een 33-jarige Amsterdammer. De Eindhovense politie dat gisteren bekendgemaakt. Bij invallen in de grote pad en adressen in Amsterdam en Eindhoven de politie dinsdag al drie mensen aan wegens het kweken verhandelen van 'ecodrugs': Paddestoelen waarin de verdo stoffen psilocybine en psilocine zitten. Justitie stuurtaan Dp een proefproces over de snel in populariteit groeiende pad do's. }olitie te laat, man vriest dood )megen e rijksrecherche stelt een on- in naar de raadselachti- dood van een 56-jarige [jmegenaar, wiens stoffelijk in de nacht van don- op vrijdag door de poli- werd aangetroffen onder de aalbrug in die stad. [Vermoedelijk door een fout in meldkamer kwam de politie ter plekke 'ruim veertig mi nadat een passant had met de mededeling dat een man op de grond lag bij !n parkeerplaats onder de jug. Op het moment dat de ge lige alarm sloeg, leefde de man Het duurde vervolgens 'meer |n een half uur' voordat de eldkamer de surveillance-au- De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit Gabbeh 240x170 van >WTvoor 695 Bidjar 200x150 van /l^StTvoor 785 Heriz 240x170 van !J9Svoor 895 Gabbeh 240x170 van/2^50-9oor 999 Nepali 305x200 van /2_^75voor ƒ1.275 Mooiste Tapijten grootste voorraad - laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! Heemstede, Bronsteeweg 2. tel. 0*23 - 2529509 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diens CDA wil twee jaar lang 250 gulden per kind per maand uitkeren: Werkende ouders moeten per kind twee jaar lang recht hebben op een maandelijks opvoedgeld van 250 gulden. Dat stelt ze in staat tijdelijk minder te werken. Die aanbe veling doet het wetenschappelijk instituut van het CDA in een advies over gezinsbeleid. den haag gpd Het advies wordt volgende week uitgereikt aan CDA-fractievoor- zitter Heerma. De 250 gulden moet worden toegekend aan de ouder die tijdelijk minder werkt. Zijn er twee verzorgers dan heeft elk recht op een jaar op voedgeld. Is er maar één opvoe der, dan krijgt die twee jaar lang de maandelijkse 250 gulden. Volgens het wetenschappelijk instituut is zo'n regeling van be slissende betekenis voor het ge zinsbeleid, omdat veel meer ou ders in staat worden gesteld zo voor hun kinderen te zorgen. Volgens de opstellers van het rapport moeten ook de mini mum-uitkeringen en -salarissen 'kinderafhankelijk' worden. Ze moeten meer dan nu het geval is de kosten dekken die aan het opvoeden van kinderen verbon den zijn. Daarmee wordt voor komen dat mensen met kinde ren onder het sociaal minimum terechtkomen. Het wetenschappelijk insti tuut van het CDA adviseert te vens om de basisaftrek in de loon- en inkomstenbelasting niet meer aan de kostwinner, maar aan de zorgende ouder toe te kennen. Nu gaat die via de voetoverheveling altijd naar de kostwinner. Het bedrag moet worden omgevormd tot een 'zorgloon' van ongeveer 250 tot 300 gulden per maand, aldus de opstellers van het rapport. Het advies geldt als eerste aanzet voor een christen-demo cratisch familie- en gezinsbe leid, waarop de afgelopen jaren vooral is aangedrongen door fractieleider Heerma. Centrale stelling in het advies is dat de overheid ouders de mogelijk heid moet geven hun kinderen zélf op te voeden. 'Drugswijken' overleggen met Kamerleden den haag gpd Zestig woonwijken uit ruim vijf tien Nederlandse steden gaan eind volgende maand met Tweede Kamerleden praten over drugsoverlast. De aanvan kelijk voor deze maand geplan de landelijke actiebijeenkomst is afgeblazen. De woonwijken verenigden zich in september vorig jaar in de Nationale Actie Drugsoverlast (NAD). De vertegenwoordigers van de woonwijken hebben een ge zamenlijk eisenpakket samen gesteld dat moet leiden tot een structurele aanpak van ernstige vormen van overlast. Zo eisen de bewoners dat er een einde moet komen aan de in hun ogen gebrekkige wetgeving die het onmogelijk maakt overlast adequaat aan te kunnen pak ken. Daarnaast pleit de NAD voor een betere opvang van drugsverslaafden. Die opvang moet dan wel plaatshebben op plekken buiten woongebieden. rotterdam anp Brandweercommandant J. Berghuijs in Rotterdam voor spelt dat het rond de eeuwwis seling mogelijk is dat niet de brandweer maar bedrijven hun eigen brand blussen. „Ik voor spel u dat de uitbesteding en privatisering van brandweerta- ken in dit land op de politieke agenda zullen staan. Velen gaan uit van de misvatting dat amb tenaren de repressieve brand- weertaak moeten uitvoeren. Dat is een onjuiste gedachte." Volgens Berghuijs blijft de overheid bij wet wel verant woordelijk voor brandweerzorg, maar bedrijven kunnen het werk zelf uitvoeren. Volgens een woordvoerder van de Rotter damse brandweer denkt de commandant daarbij aan som mige vuilophaaldiensten die al zijn geprivatiseerd. De reden tot privatisering kan volgens Berghuijs zijn dat ook de brandweerkorpsen steeds flexibeler moeten werken. De burger wordt steeds kritischer en de politiek let steeds meer op de kosten. Eén brandweerman met uitrusting kost volgens Berghuijs een ton per jaar. De kleinste uitrukpost met kazerne kost in Rotterdam 2,5 miljoen gulden per jaar. Per 1 januari volgend jaar start de Rotterdamse brandweer een private onderneming, sa men met bedrijfsbrandweer- teams, voor het blussen van branden in de haven en op in dustriële complexen. Er bestaat al jarenlang samenwerking tus sen de goed getrainde en uitge ruste bedrijfskorpsen, de Rot terdamse brandweer en het Ge meentelijk Havenbedrijf. Vooralsnog is, volgens de Brandweerwet, de gemeentelij ke brandweer verantwoordelijk voor de brandveiligheid in het gebied. De wet wijst ook de ge meente aan als verantwoordelij ke voor het instandhouden van een brandweerkorps. De private brandweerzorg, zoals in het Rotterdamse havengebied gloort, is volgens een woord voerder van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) te vergelijken met de privatisering van het ambulancevervoer. to waarschuwde. Toen de poli tie de man vond, was hij al dood. Vermoedelijk is hij dood gevroren. „Het is duidelijk dat we bij het reageren op de mel ding ernstig in gebreke zijn ge bleven. En dat kan dus niet", zegt een woordvoerder van de Nijmeegse politie. De korpschef heeft zelf om een onafhankelijk onderzoek door de rijksrecherche ge vraagd. De rijksrecherche moet in de eerste plaats antwoord ge ven op de vraag wat er is misge gaan in de donderdagnacht door drie politiemensen be mande meldkamer. Verder moet meer duidelijkheid ont staan over de mogelijke relatie tussen het overlijden van de man en de trage reactie van de politie. den haag gpd borgercompagnie. De spruitenboeren hoeven niet het bevroren land op om bevroren spruiten te oogsten en kunnen dezer dagen dus lekker schaatsen. De spruiten zijn reeds lang voor de vorstperiode geoogst en ingevroren. Op dit spruitenbedrijf in Borgercompagnie worden de spruiten anderhalve dag eerder uit de vriezer gehaald, schoongemaakt en vervolgens naar de veiling gebracht waar ze een hoge prijs opbrengen. FOTO ANP PETER WASSING Stress dringt ook door in sociale werkplaats aanvechten. De organisatie ver wacht dat dat aantal dit jaar op loopt tot enkele duizenden. Omdat veel werknemers zich verzetten tegen hun ontslag, verdenkt de FVO de werkgevers ervan dat zij zwaarder gehandi capten wegsturen omdat ze te veel tijd opeisen van de begelei ders en te weinig produceren. De werkplaatsen moeten steeds harder werken om het hoofd boven water te houden omdat ze steeds minder geld krijgen van de overheid. Vol gend jaar wordt het budget van de sociale werkvoorziening be vroren. Minister Melkert eist echter tegelijkertijd dat de werkplaatsen zelf meer winst gaan maken. „Dat is nu juist het tegenstrij dige", zegt A. Pastoors van de AbvaKabo. Werkgevers willen nu de krenten uit de pap en ne men liever mensen met een lichte handicap in dienst. „Ze vergeten daarbij dat de werk plaatsen juist bestaan om men sen die in een ander bedrijf niet kunnen meekomen, aan een baan te helpen." Uit onderzoek van de FNV- bond blijkt echter dat werkge vers die veel zwaardere gehan dicapten in dienst hebben, geen hogere kosten maken dan werk plaatsen die de voorkeur geven aan licht gehandicapten. „Woerden, Leiden, Breda, Wal cheren en Tilburg weigeren een voorkeursbeleid te voeren en het financiële plaatje ziet er het zelfde uit als bij alle anderen." Sociale werkplaatsen hebben het afgelopen jaar honderden gehandicapten ontslagen die het werk niet meer aankonden. Doorgaan met werk was slecht voor hun gezondheid, stellen de sociale werkplaatsen. De gehan dicapten staan al jaren op de lijst om door te stromen naar een dagverblijf, maar kunnen daar niet terecht omdat er te weinig plaatsen zijn. De FNV- bond AbvaKabo houdt maan dag spoedoverleg met minister Melkert van sociale zaken. Volgens het Nationaal Over legorgaan Sociale Werkvoorzie ning (NOSW) is het 'onverant woord om gehandicapten in dienst te houden die te slecht zijn om te werken'. Bedrijven moeten steeds commerciëler en efficiënter werken. Sociale werkplaatsen zijn het stadium van zakjes vullen en doosjes plakken al reeds lang voorbij. Ze zijn afhankelijk van opdrachten van fabrieken en die hebben het eenvoudige werk naar lage-lo- nen-landen verhuisd. Als er al opdrachten binnenkomen, zijn die vaak te ingewikkeld. Volgens de Federatie van Ou derverenigingen (FVO) zijn vooral de zwaardere gehandi capten ontslagen. Hoeveel werknemers er precies zijn ver trokken, is niet bekend maar bij de FVO zijn het afgelopen jaar al enkele honderden aanvragen binnengekomen van gehandi capten die hun ontslag willen amsterdam gpd Het openbaar ministerie (OM) ontkent met klem dat bij een in braak bij het landelijk recher cheteam (LRT) in Zeist informa tie over het proces tegen de Hakkelaar op straat is komen te liggen. In het proces tegen de man ontstond gisteren tumult nadat dagblad De Telegraaf gis teren meldde dat de advocaten in het proces waren gevolgd door de politie. De inbraak bij het LRT werd gedaan door drie inmiddels ge arresteerde 'gelegenheidskra kers'. Ze zagen in december dat er een verbouwing gaande was in de (nieuwe) behuizing van het rechercheteam en wandel den naar binnen. Eén van hen ging later zelfs nog even langs huis om extra materiaal te ha len, toen bleek dat een kluis an ders niet te openen was. Twee helers zijn ook gearresteerd. De politie heeft de verblijf plaats van de gestolen waar nog niet kunnen achterhalen. Die bestaat uit drie wapens, twee draagbare computers, geld, cheques en memorecorders. De informatie over het volgen van de advocaten zou op een van de draagbare computers hebben gestaan, maar: „Die computers bevatten geen gegevens dat eni ge advocaat door de politie is gevolgd," aldus een persverkla ring. Inmiddels zit zowel de politie als 'een criminele Joegoslavi sche groepering' achter de ge stolen waar aan. Volgens een zijdelings bij de zaak betrokken advocaat hebben zowel de Joe- goslaven als de politie groot be lang bij het terugvinden ervan. „Stel dat er op die computers staat dat de advocaten wel zijn gevolgd? En dat er ook over an dere groeperingen informatie staat? Daar heeft men dan na tuurlijk belang bij. De politie om het niet naar buiten te laten komen, de Joegoslaven om te weten wat de politie over hen weet." De advocaten in het proces tegen de Hakkelaar namen gis teren genoegen met de ontken ning van officier van justitie Witteveen. Wel zeiden zij dat, mocht later blijken dat er toch iets aan de hand is geweest, dit een heel ernstige zaak zou zijn. Het zou de niet-ontvankelijk- heid van het OM in de zaak te gen de Hakkelaar en zijn twee medeverdachten betekenen. Tijdens de procesdag van gis teren beantwoordde het OM verder vragen die de rechtbank woensdag stelde over de deals met twee kroongetuigen. Daar bij werd duidelijk dat het OM nimmer uitvoerig discussieerde over de vraag of kroongetuige Fouad Abbas zelf geen grotere drugsbaron was dan de Hakke laar. Waarom dit niet gebeurde zei de officier niet. De verdediging in het proces stelt zich tot dusver op het standpunt dat met Abbas als kroongetuige een kleine vis met een grote wordt gevangen. Be weringen dat Abbas in de heroï nehandel heeft gezeten, weer legde het OM. „Dat waren ge ruchten in Engeland, Amerika en Mexico. Het speelde dus niet in Nederland en tot een rechts zaak daar kwam het ook niet," aldus Witteveen. Duidelijk werd ook dat het Amsterdamse OM bij de deal met Abbas rekening hield met de standpunten van de regering en de parlementaire enquête commissie Van Traa. Om die reden werd Abbas verplicht 1,8 miljoen gulden te betalen. Als hij over de Hakkelaar verklaar de, zou hij in ruil daarvoor niet worden vervolgd voor zijn eigen aandeel in de drugshandel van de Haldcelaar. Witteveen: „Van Traa, en ook de regering, wijzen strafrechte lijke immuniteit van de hand. Daar hebben we met deze eis gevolg aan gegeven. Toen de minister van justitie werd ge vraagd wat ze van onze afspra ken met Abbas vond, zei zij dat ze in overeenstemming waren met het regeringsstandpunt." HMfiMIH ■liHHIM nhaag gpd n besteld biertje staat binnen luttele se- nden voor je neus. Vers van de tap, met n volle schuimkraag. Het hand-held-sys- gaat de horeca veroveren, meent Hen- de Graaf van Van Hessen BV. De ober het terras toetst op een draadloos appa- atje de bestelling in. waarna een collega het café-restaurant direct de drankjes us eventuele hapjes bereidt en serveert, •it is het systeem van de toekomst", voor- elde De Graaf tijdens de workshop over aadloos bestellen, gehouden bij de Hore va in de Amsterdamse RAI. Het hand- Id-systeem, dat pas op vier plaatsen in iderland wordt gebruikt, gebruikt een ra- ifrequentie. Om die reden was het sys- tot 1995 verboden. Pas toen bleek dat 'systeem geen gevaar opleverde voor on- rmeer het luchtverkeer, verleende de T zijn goedkeuring. Het mes snijdt bij het hand-held-systeem aan twee kanten. De klant krijgt zijn bestel ling sneller en de horeca-ondernemer kan meer verdienen met minder werknemers. „Wachtende klanten, dat is dodelijk voor een horeca-ondernemer. Dat gaat ten koste van de omzet", aldus De Graaf. Klanten zul len volgens De Graaf bij een vlotte bedie ning eerder geneigd zijn nog een drankje te nuttigen. Mocht het hand-held-systeem ingeburgerd raken, dan mogen de cafés en restaurants eerst wel hun spaarpotje omkeren. Het ba sispakket kost zo'n 50.000 gulden. Een ho reca-ondernemer krijgt voor dat bedrag een computer, de benodigde sofware, een ba sisstation, twee hand-helds, een kassa en een keukenprinter. Die investering verdienen de bedrijven ech ter dubbel en dwars terug, meent P. Kors- mit, horeca-manager van het Zeeuwse Roompot Recreatie Beheer dat als eerste onderneming in Nederland met het hand- held-systeem ging werken. Roompot meldt in 1996, in de vestiging met hand-held-sys teem, 25 procent meer te hebben verdiend dan het jaar ervoor. Korsmit: „Onze topom- zet lag op 5.000 gulden per dag, maar is in 1996 gestegen tot 8.000 gulden per dag. Dit systeem bezorgt ons bovendien een moder ne uitstraling. Ik overweeg in het voorjaar één van de vier arbeidsplaatsen in de vesti ging Kamperland te schrappen. Het blocnootje en pen worden ook in de overige drie Roompot-vestigingen in Zee land vervangen door het hand-held-sys- teem. Hoewel de introductie van het sys teem niet zonder slag of stoot is verlopen. „Klanten vroegen zich aanvankelijk af wat er mis was met liet blocnootje", herinnert Korsmit zich. „Dat apparaatje maakte een koude, zakelijke indruk. Die stemming is nu helemaal omgeslagen. Met het elegante slaapkamerdesign van Ciacci beleeft u mooie nachten en rustgevende momenten vóór en na het slapen gaan. Want dit exclusieve Italiaanse Huis smeedt als eerste klassiek ijzer en moderne vormgeving tot één geheel. Van Til toont u deze verrassende collectie in grote veelzijdigheid, ontwerpen zijn namelijk met vele opties leverbaar en geschikt te maken voor ieder gang baar slaapsysteem. MODEL JULIET MODEL RENE GRIGIO DESIGNCENTRUM Dooi gaat nog voor flinke schade zorgen den haag gpd De zware ijsgang gaat voor miljoenen guldens schade aan dijken, palen en remmingwer- ken veroorzaken. Dat gebeurt vooral als straks de dooi inzet. Het smeltende ijs neemt dan duizenden kilo's grond en ba saltblokken mee uit de bekle ding van de dijken. De zware blokken steen lig gen op dit moment nog vastge vroren, maar een deel van de bekleding wordt meegesleurd als het ijs in schotsen uiteen valt en weg begint te drijven. Zodra het gaat dooien in specteert Rijkswaterstaat alle dijkvakken om de schade op te nemen. De Unie van Water schappen verwacht voor hon derdduizenden guldens schade aan de oevers en beschoeiin gen van de kleinere waterwe gen. Nu al zijn overal langs de vaarroutes palen en dukdalven scheef geduwd of afgebroken door het ijs. Alleen ai in het district Zeeland van Rijkswa terstaat kost het tienduizenden guldens om de palen te repare ren of te vervangen. Vast staat dat de kracht en de richting van de wind een grote rol spelen. Een ongunsti ge windrichting kan kruiend ijs tegen de dijken opstuwen. Dat levert spectaculaire beel den op, maar ook beschadigin gen. Vooral een sterke zuid westenwind is wat dat betreft gevreesd, met name op grote open vlaktes als het IJsselmeer, liet Markermeer, de Zeeuwse wateren en de Waddenzee. Om de schade te beperken worden sluisdeuren zoveel mogelijk ijsvrij gehouden of niet meer geopend.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3