Wel goud voor Eijs in Leiden Degradatie uit eerste divisie moet mogelijk worden 'ostma zit op rozen na fenomenale 500 meter Angenent start ook in de Meren Tocht Sport eyenoord wil De Bilde SF-bestuur hekelt gemeente in het 'Chinees' Deel minder prijzen uiV ^gejaagde Niemann ver achterop chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv.-chef rob onderwater. 071 -5356463 fax en McDonald's op herhaling ^iriRHOUTDe zaalvoetballers van Bax en Simeko/McDonald's Roeten op herhaling. Beide ploegen stonden gisteravond om jÓ.30 uur klaar in sporthal De Gaasbaak maar door nog onbe- fende oorzaak was de aangewezen arbiter voor het duel in de tndelijke eerste divisie, B. ten Oever uit Breda, in geen velden of Tegen te bekennen. De wedstrijd tussen de twee regionale mid- >nmoters moet nu opnieuw worden vastgesteld. 'eskens verlaat Willem II j burg» John Feskens vertrekt aan het einde van het seizoen bij ir, fillem II. Hij is naar eigen zeggen aan een nieuwe uitdaging e. e. Feskens staat al sinds 1985 bij de Tilburgse club onder con- ract. Mede door dat lange dienstverband en zijn grote verdien en krijgt de 31-jarige verdediger volgens afspraak een af- cheidswedstrijd aangeboden. De netto-opbrengst daarvan is Dor Feskens. Noorse versterking voor Liverpool Liverpool heeft zich versterkt met de Noor Björn Tore rarme. De speler is afkomstig van landskampioen Rosenborg rondheim. Hij tekende bij de Engelse club een contract tot juni 999. Met de transfer van de verdediger is een bedrag van 5,7 liljoen gulden gemoeid. Joodstraf' voor Liberiaanse voetballer i*i a lumpur» Een rechtbank in Maleisië heeft een voetballer uit beria de doodstraf opgelegd wegens smokkel van heroïne. De ls olitie ontdekte de drugs in de schoenen van de 30-jarige Nobi- iWeah Ezike. De voormalige Liberiaanse international werd in aart vorig jaar in een jeugdherberg in Kuala Lumpur betrapt j het bezit van verboden middelen. Na de vondst van de politie «kende de voetballer dat de schoenen en de drugs van hem raren. De rechter vond het bewijs voor zijn onschuld echter niet vertuigend genoeg. sr apeldoorn gpd De nummer laatst van de eerste divisie degradeert naar het amateurvoetbal en de zondag- of zaterdagkampioen van de amateurs treedt toe tot het be taalde voetbal. Dat is één van de voorstellen in de doorstro mingsregeling, zoals de bestu ren amateur- en betaald voetbal die hebben uitgewerkt. Volgens de voorgestelde rege ling krijgen de kampioen van het zaterdagvoetbal en de kam pioen van het zondagvoetbal het recht te promoveren naar de eerste divisie, mits aan de li- centievoorwaarden wordt vol daan. Willen beide van dat recht gebruik maken, is echter een beslissingswedstrijd noodzake lijk. De mogelijkheid van promo tie behelst tevens de mogelijk heid van degradatie uit de eer ste divisie. Afhankelijk van wel ke club promoveert, degradeert de betrokken profclub naar de zondag- of zaterdaghoofdklasse. Voor clubs die noodgedwon gen het betaalde voetbal moe ten verlaten zijn in de nieuwe doorstromingsregeling enkele voorzieningen getroffen. Zo heeft de gedegradeerde club in het eerste jaar na degradatie recht op vijftig procent van de 'centrale middelen' die aan de profclubs worden verstrekt. Bo vendien moeten er vergoe dingssommen worden betaald wanneer spelers worden over genomen door profclubs. Ook knelpunten in het over- schrijvingsbeleid worden in een voorstel weggenomen. Zo zou de overschrijvingsdatum voor amateur- en profvoetballers moeten worden gelijkgescha keld op 30 juni. Los daarvan kan vervolgens tussen 1 augustus en eind februari nog één keer tus sentijds overschrijving worden aangevraagd. Deze wordt goed- inoord wil Anderlecht-spe- Gilles de Bilde, voormalig itballer van het jaar in België, onmiddellijke ingang con- cteren als nieuwe spits. Voor- s: er Jorien van den Herik is irover in onderhandeling tde club van Jan Boskamp, j )e Bilde is de man die de af- Dpen weken wereldwijd in nieuws kwam doordat hij in imber voor het oog van de visiecamera's een tegen- ider het ziekenhuis insloeg. Bilde moet daarvoor op 22 lari voor de tuchtcommissie de Belgische voetbalbond chijnen. Hij wordt dan rschijnlijk voor maanden de velden geweerd. Voor de ing van Feyenoord is het het grootste belang of de irsing die De Bilde krijgt in- ationaal wordt overgeno- Als de Belgische voetbal- d er bij de FIFA op aan dringt dat hij internationaal wordt gestraft - net zoals in het geval Eric Cantona na diens ka- rateschop - heeft het voor Feye noord geen zin om de spits aan te trekken. De Rotterdammers gaan er echter vanuit dat de aanvaller in Nederland wel mag uitkomen. Anderlecht is bereid mee te werken aan een tussentijdse transfer, omdat men is afge knapt op het gedrag van zijn werknemer die anderhalf jaar geleden 4,5 miljoen gulden kostte en de best betaalde voet baller in Bruss"èl is. Feyenoord, dat de Poolse spits Marek Saganowski aan het Duitse Hamburger SV heeft ver huurd, gaat deze week op trai ningskamp naar Argentinië. De technische staf wil De Bilde la ter aan de selectie toevoegen. Begin februari start Feyenoord met een bekerwedstrijd tegen RKC. Dan moet de transfer zijn afgerond. Irene Eijs is voor de derde achtereenvolgende maal 'sportvrouw van Leiden' geworden. De roeister van Njord, die in Atlanta een bronzen medaille op het num mer 'dubbeltwee' haalde, ontving gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Leidse Sport Federatie, 'De Zilveren Sleutels' en een geldbedrag van 1500 gulden uit handen van juryvoorzitter Bert Paauw. leiden» miel Maase, die lid is van Lei den Atletiek. Maase miste op anderhalve seconde de limiet voor de Olympische Spelen op het onderdeel 10 kilometer, op het WK cross in Zuid-Afrika werd hij 30ste. In plaats van Maase, die niet aanwezig was vanwege een verblijf in de Vere nigde Staten, nam zijn vader de prijs van 1000 gulden in ont vangst. Bijna was ook Maase se nior gisteravond door een ver blijf in het buitenland verhin derd om aanwezig te zijn in het stampvolle clubhuis van VCL, maar hij arriveerde net op tijd uit Duitsland. Ook zeilster Carolijn Brouwer, door de jury als derde gerang schikt, vertoeft regelmatig bui ten Nederland. De Leidse stu dente vertrekt dit weekeinde voor drie maanden naar Brazilië voor een stage op de ambassa de. „Maar mijn zeilpak gaat mee", aldus Brouwer, die ver guld was met haar klassering. Zij werd afgelopen jaar wereld kampioene in de Europe-klasse. Ook won zij de Spa-regatta en de pre-olympische week in Hyères. In 1995 was haar con currente Margriet Matthijsse echter al aangewezen voor de olympische zeilwedstrijden. Matthijsse won in Atlanta zilver. De derde plaats van Carolijn Brouwer leverde haar 800 gul den op. DIOK behaalde in 1996 de ne gende landstitel. Die werd be- lóond met een vierde plaats en 700 gulden. „In 1993 won de Irene Eijs was in het jaar 1996 één van de sterkste Nederlandse roeisters. In Atlanta kwam zij op twee onderdelen uit, de dubbel twee en de dubbel vier. In het eerste nummer eindigde zij met Eeke van Nes op de derde plaats, in de vier sleepte zij de zesde plaats in de wacht. Vooraf had Eijs wellicht op meer dan een bronzen medaille gehoopt, maar in de finale was behalve de Canadese ploeg ook de Chi nese twee te sterk voor het duo Eijs/Van Nes. De stralende winnares van de zilveren sleutels vond haar uit verkiezing nog specialer dan de afgelopen jaren. „Dat komt om dat 1996 een olympisch jaar was", aldus Eijs, die opmerkte dat ook atleet Han Kulker drie keer op rij de Zilveren Sleutels kreeg uitgereikt. „De bronzen medaille op de Spelen krijgt steeds meer betekenis voor mij. Het betekende het eindpunt van een lange intensieve voor bereiding." De jury passeerde twee hoc keyers voor de eerste prijs. Su zanne Plesmans haalde brons in Atlanta, Tycho van Meer kwam terug met een gouden medaille. „Gezien hun zeer geringe aantal speelminuten in Atlanta komen zij niet in aanmerking voor een Leidato-prijs", oordeelde de ju ry echter. Op de tweede plaats in de zoge naamde 'Leidato-sportprijsver- kiezing' eindigde de atleet Ka- Irene Eijs heeft de Zilveren Sleutels zojuist ontvangen uit handen van Riek de Jong (links). Op de achtergrond zijn de hoofdrolspelers Eduard Klasen en Laila Driessen van het Chinese cabaret, waarmee de avond begon, nog net zichtbaar. foto mark lamers gekeurd wanneer de te verlaten vereniging geen bezwaar aante kent. Een overschrijving intrek ken (zo lang geen bindende wedstrijd voor de nieuwe club is gespeeld) kan in de nieuwe re geling niet meer. Dat wordt ge rechtvaardigd door de mogelijk heid na 1 augustus een nieuw verzoek tot overschrijving in te dienen. Winnaars van de Zilveren Sleutels 1970: LKV De Spartaan (ge wichtheffen) 1971: Swift (wielrennen) 1972: De Zijl (zwemmen/polo) 1973: Asopos (roeien) 1974: Nora Bakker-Broxter- man 1975: AV Holland (atle tiek)/Louk Sanders (ten nis) 1976: Swift (wielrennen)/Her man Filippo (gewichtheffen) 1977: Nico Schroten (adetiek) 1978: Parker Leiden (basket bal) 1979: John van der Wiel (scha ken) 1980: Sandra de Kruijff (tafel tennis) 1981: DIOK (rugby) 1982: John van der Wiel (scha ken) 1983: De Zijl/LGB 1984: John van der Wiel 1985: Han Kulker (atletiek) 1986: Han Kulker 1987: Han Kulker 1988: Ronald Florijn 1989: DIOK 1990: DIOK 1991: Jan Siemerink 1992: Yvonne van Dorp (atle tiek) 1993: DIOK 1994: Irene Eijs (roeien) 1995: Irene Eijs 1996: Irene Eijs LSF heeft het jaar op een ludieke wijze ïluid. De bestuursleden Eduard Klasen, leed als de Cinees Ju Do Ka, en 'tolk' Driessen stelden gisteravond het rtbeleid van de gemeente aan de kaak. een korte rede riep LSF-voorzitter Kees der Moolen de gemeente vervolgens op te starten met het realiseren van een sport hal met turn voorzieningen. Ook pleitte Van der Moolen voor het herinvoeren van de jeugdsportsubsidie en het opzetten van een 'Topsportfonds'. Van der Moolen vond het mager wat de gemeente in 1996 op sportge bied had gepresteerd. „Dit bestond voorna melijk uit het produceren van enorme hoe veelheden rapporten", aldus Van der Moolen. Positief noemde hij de fusie tussen de atletiekverenigingen De Bataven en AV Holland, de sportieve successen van korf balclub Sporting Trigon en de Leidse mara thon. De sportblessurepreventieprijs van het SMA Leiden ging naar Roodenburg-ver zorger Arie Fielemon. Hij trad op 8 septem ber handelend op toen Rob Pret zijn tong dreigde te stikken. club de Leidse Sleutels, een prijs die wellicht in het verschiet ligt voor de tiende landstitel", aldus het rapport van de jury. De vijfde .prijs (500 gulden) was voor UVS. Het was pas de tweede Leidse voetbalclub in de historie van deze verkiezing die in aanmerking kwam voor een hoofdprijs. Eerder, in 1973, haalde Roodenburg de vierde plaats tijdens deze Leidato-ver- kiezing. UVS promoveerde afge lopen jaar naar de hoofdklasse, de vrouwen van die club wer den kampioen in de tweede klasse. Naast de hoofdprijzen kende de jury ook een aantal aanmoe digingsprijzen, toe. Twee daar van waren voor verenigingen. De gewichtheffers van De Spar taan kregen een onderscheiding voor het landskampioenschap, de schakers van LSG werden aangemoedigd vanwege de pro motie naar de meesterklasse. Het aspirantenteam van BS Leiden (basketbal) werd lands kampioen zonder een wedstrijd te verliezen. Ook zij mochten een aanmoedigingspremie van 250 gulden in ontvangst nemen. Dat gold ook voor de LZ-zwem- mer Michael van Schaik. Hij werd onderscheiden voor de nationale titels die hij op het onderdeel vlinderslag behaalde. De vijfde aanmoedigingsprijs was voor vermoedelijk het grootste sporttalent in Leiden, de roeister Femke Dekker van Die Leythe. Het was de derde keer in drie jaar dat zij een prijs in de wacht sleepte. In 1995 kreeg zij een prijs voor haar in dividuele prestaties en in 1996 ontving de jeugdploeg van Die Leythe een onderscheiding. „Haar prestaties zijn net nog niet goed genoeg voor een hoofdprijs, maar ook weer te goed om aan voorbij te gaan", oordeelde de jury. Op haar ere lijst over 1996 staan overwin ningen op de Skiffhead, op een wedstrijd in Keulen en de we reldtitel in de dubbelvier bij de jeugd. De jury van de Leidato-sportprijsverkiezing stelt voor om in de toe komst minder prijzen uit te delen. In hun rapport pleiten de juryle den voor het aanwijzen van het sportman, een sportvrouw en een sportploeg van Leiden. Ook de aanmoedigingsprijzen moeten vol gens de jury verdwijnen. Daarvoor in de plaats zou één 'Talent van het jaar' gekozen moeten worden. Dit jaar werden er bij de verkie zing vijf hoofdprijzen en vijf aanmoedigingsprijzen toegekend. De jury (bestaande uit voorzitter Bert Paauw namens de LSF, Thijs Wolters namens de Leidato en Willem Spierdijk namens de sportpers) concludeert dat de prijswinaars worden gerecruteerd uit een ldein kringetje. Vier van de vijf winnaars mochten ook voor hun prestaties in 1994 een prijs ophalen, drie van de vijf stonden ook een jaar later weer op het podium. „Het aantal topsporters is klein, beperk daarom het aantal prijzen tot drie", aldus de jury. Verder stelt het drietal voor om in de toekomst over te gaan tot verkiezing van één 'Talent van het jaar'. „De afgelopen 26 jaar zijn 125 sporters of sportclubs aangemoedigd. Slechts veertien namen zagen we later bij de hoofdprijzen terug", stelt de jury. „Aan de ver kiezing van 'Talent van het jaar' zou dan een trainingsstage ver bonden moeten worden bij een binnen- of buitenlandse toptrainer, zoals bij het Leo-van-der-Karfonds. Het geld zou op zo'n manier aan werkelijke talenten kunnen worden besteed en niet worden versnipperd." elverdediger Ritstna verliest op eerste dag EK twee keer van proviciegenoot iet toernooi waar Rintje Ritsma dacht zich on- felijk te maken, hapte de Friese alleskunner ïen avond al naar adem. Nog nooit lukte het allrounder viermaal het Europees kampioen- ap te winnen. Als het aan Ids Postma ligt dt dat historische feit nog minimaal een jaar [esteld. Door een fenomenale sprint (36,77) 1 de Deersumer is het EK op Thialf nagenoeg ist. mdat Ritsma ook nog eens de vijf kilometer Postma verloor (6.47,97 tegen 6.48,12), lijkt 3-jarige pupil van bondscoach Henk Gemser stevenen op zijn eerste Europese titel. Rits- moet vandaag bij voorbeeld bijna drieënhalve goedmaken op Postma. Aangezien dat in de (tijk onmogelijk is, moet de Lemster toeslaan de tien kilometer. Op dat traject is de kloof 2 seconden. „Ik kan fluiten naar de titel", rea- rde Ritsma bitter. „Ids zou een stommeling als hij het nu nog uit handen gaf. Hij verkeert en riante positie." >.77 klokte Postma op de openingsafstand, surd", zei Falko Zandstra die.zelf in 37,97 de meter aflegde. „Als allrounders als 36'ers i rijden, wordt het steeds moeilijker", gaf ma zijn nederlaag toe. Postma miste op een r het nationale record dat op naam staat van •erlands beste sprinter Gerard van Velde 18). Postma's opening na honderd meter was niet bijster imponerend (10.03) vergeleken zijn eindtijd. Maar in de laatste vierhonderd er was Postma voor niemand meer te hou den. „Die ronde ging in 26 seconden", glunderde Gemser. „Dat biedt perspectief met oog op de toekomst. Dan gaan we immers toch meer naar specialisatie toe." De supertijd van Postma zette zijn directe con currenten op een nauwelijks nog te overbruggen achterstand. Ritsma dacht iets recht te kunnen zetten op de vijf kilometer, maar die missie mis lukte jammerlijk. Postma reed een rit eerder een vrij constante race en kwam uit op 6.47,96. Rits ma leek na drie kilometer definitief toe te slaan, maai kwam uiteindelijk in de laatste ronde adem te kort. De regerend kampioen strompelde in de slotronde naar de finish. Na 4600 meter was Rits ma nog een fractie sneller dan zijn voornaamste belager, maar die laatste vierhonderd meter wa ren net jets te veel. Ritsma deed daar 33 secon den over. Zandstra staat na de eerste dag derde. De Jous- ter reed een matige vijf kilometer (6.53,65). „Een kwestie van gewenning", verklaarde hij later. „Ie dereen kent mijn verhaal. Dit was mijn derde vijf kilometer van het seizoen. Ik moet nog duidelijk wennen aan deze afstand." Zandstra sprak voordat Ritsma en Postma voor hun vijf kilometer op het ijs kwamen de verwach ting uit dat laatstgenoemde waarschijnlijk kam pioen zou worden. „Ids is duidelijk beter gewor den", bekende Ritsma. „Ik ben blijven staan op het niveau van de laatste drie jaar, toen ik steeds kampioen werd. Als je drie keer Europees kam pioen bent geworden, komt er een moment waarop je gaat verliezen. Maai dit is zeker niet het einde van het tijdperk Ritsma." lnveen gpd Wedstrijden om de World kon ze zich nog verschui- achter haar seizoensop- w. In Heerenveen, tijdens *rste dag van het Europees 'pioenschap schaatsen, d Gunda Niemann keihard de neus op de feiten ge- d. Nooit eerder begon de ke een titeltoernooi zo ht. Gisteren moest ze ge- gen nemen met een gedeel- zevende plaats. Ver achter "ares Emese Hunyady, ver achter titelfavoriet Tonny de Jong. Emese Hunyady was gisteren de snelste van het hele snel. Als de Oostenrijkse oud-wereld- kampioen (1994) vandaag een goede 1500 meter rijdt is ze vol gens Tonny de Jong een serieu ze concurrent in de strijd om de Europese titel. De Jong bleef met een persoonlijk record van 41.35 net achter Hunyuady (41.20), Niemann moest met haar 42.04 een heel pak schaatssters voor zich laten. Waar iedereen rekening hield met een tweestrijd tussen De Jong en Niemann lijkt de weg geplaveid voor de opvolger van Atje Keulen-Deelstra, in 1974 de laatste Nederlandse schaatsster die de Europese titel veroverde. Zelfs Niemann moet zich daar bij neerleggen en lijkt met een olympische gedachte naar Heerenveen te zijn afgereisd.,,Ik ben blij dat ik hier bij mag zijn", knikte ze glunderend richting publiek. „Tonny is voor mij de grote favoriet." Ook Barbara de Loor reed een persoonlijke toptijd. In 42.14 werd ze tiende. Carla Zijlstra kwam na een misslag uit op een voor haar acceptabele 43.49. Ids Postma juicht nadat hij de 500 meter in een per soonlijk snel ste tijd heeft afgelegd. Hij legde daarmee de basis om de europese titel van Rintje Ritsma over te nemen. foto Is.v. ALKMANIA te Oude Wetering, uitkomende in de 3e klasse zondag van district WEST-3, zoekt met ingang van het voetbal seizoen '97-"98 1 een enthousiaste TRAINER voor de heren I Schriftelijke sollicitaties met opgave van referenties kunt u rich I ten aan onze secretaresse, mevrouw I. Roos, Poelruit 16 te 2377 |EE Oude Wetering of postbus 181 te 2370 AA Roelofarendsveen. blokzul anp Henk Angenent start dinsdag toch in de Overijsselse Meren Tocht. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de winnaar van de Elfstedentocht voor de Drie daagse van Ankeveen zou kie zen, omdat hij daar startgeld zou ontvangen. Gisteravond maakte de orga nisatie echter bekend dat de Woubrugse spruitjeskweker als nog voor de 200 kilometer lange schaatstocht in Overijssel had gekozen. De zusjes Smit uit Rouveen laten waarschijnlijk verstek gaan. Zij vinden het prijzengeld van 600 gulden voor de winna res te laag. En niet in verhou ding staan met de 20.000 gul den die de winnaar ontvangt bij de wedstrijd A-rijders. Angenent heeft zich gister middag overigens niet hoeven te melden bij de tuchtcommis sie van de IG^JSB. De winnaar van de Elfstedentocht had zich in Amsterdam moeten verant woorden naar aanleiding van een incident tijdens de negende marathon om de KNSB-cup vo rige maand in Assen. Angenent was toen naar eigen zeggen in de finale van de race over honderd ronden door Yep Kramer ten val gebracht. De woedende schaatser uit Alphen aan den Rijn begaf zich na af loop van de wedstrijd naar scheidsrechter Henk de Vries. Angenent had zich daarbij niet meer in de hand en sloeg met een ongecontroleerde armbe weging de pet van het hoofd van de leidsman. De Vries trok de aanklacht tegen Angenent in. Rykkje beste van de legionairs heerenveen anp Brigt Rykkje is na twee afstanden de beste van de vier Nederlandse legionairs bij het EK schaatsen. De Haarlemse Noor belandde op de twaalfde plaats in het klassement. Marnix ten Kortenaar, Hage naar maar verkozen Oostenrijker, staat op de vijftiende plaats. Stadgenoot Bart Veldkamp, die op een Belgische licentie schaatst, is 21ste. Veldkamp ondervond de naweeën van de Elfstedentocht die hij zaterdag met een knieblessure reed. Dat gold ook voor Fausto de Marreiros, Portugees uit Velserbroek, die op de 500 me ter een valse start verwachtte en daardoor seconden verloor.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27