Chelsea en de Gullit-mania Dennis van Scheppingen is in z'n spel een beetje Agassi TERDAG 11 JANUAR11997 3f Hemelshoge kranen markeren Stamford 5 Bridge. In het hart van Londen, waar de jet-set zich stort in het bruisende J uitgaansleven van Kingsroad, vormen zij *i< het symbool voor de wederopstanding ie van een voetbalclub. Chelsea FC, 2j opgericht in 1905 maar nooit verder gekomen dan één landstitel ('55), heeft een metropool met 15 miljoen mensen ie in zijn greep. En een Nederlander is daarvoor verantwoordelijk. RuudGullit, u de nieuwe 'king of the party-boys' in de ■1 Britse hoofdstad, heeft een revolutie i2j veroorzaakt. ESBHsmaHnnia Anderhalf jaar geleden durfde de aanhang van 'The Blues' niet te dromen van grote voetballers. De echte sterren liepen rond in de nachtclubs, niet op het veld van Stamford Bridge. Op het moment dat Ruud Gullit binnenvloog vanuit Italië ging er een nieuwe wereld open. „Er kwam geen uitgerangeerde voetbal ler met rotte knieën, zoals sommigen vreesden," zegt voorzitter Ken Bates, „maar een speler met grote ambities die binnen een maand de Premier League aan zijn voeten had." Gullit zette Chelsea in vuur en vlam. De supporters, 30.000 man sterk, smeekten hem aan het eind van het vorige seizoen speler/manager te worden van hun club. Een uniek verzoek, want nooit eerder was een Nederlander speler/manager bij een Engelse topclub. De ex-international van Oranje besloot de uitdaging aan te nemen en-zorgde er voor dat de beste voetballers uit de Serie A naar Engeland kwamen. Vialli, Di Matteo, Zola en Gullit in één elftal. Dromen zijn werkelijkheid geworden voor de gewone man in Londen, die jaren met afgunst naar de grote namen bij Tottenham, Ar senal, Manchester en Liverpool keek. De gevolgen zijn enorm. Chelsea Foot ball Club, waar premier John Major sei zoenkaarthouder is, schiet in recordtempo de allergrootste clubs van Engeland voor bij. Investeerders, sponsors en bedrijven staan te dringen om hun miljoenen onder te brengen in het Chelsea van Ruud Gullit. Het stadion wordt voor 180 miljoen gul den gerenoveerd, er verrijzen hotelcom plexen, er worden luxe appartementen en penthouses achter de tribunes gebouwd, ondergrondse parkeergarages worden aangelegd. Op de beurs kunnen speculan ten en beleggers de ontwikkelingen nau welijks bijhouden. Een aandeel Chelsea op de AIM (Alternative Investment Market) kostte voor de komst van Gullit 1,80 gul den. Op 1 januari 1997 bereikte het aan deel met 3,60 zijn hoogste koers in de ge schiedenis. Er zijn 120 miljoen aandelen, waardoor de totale waarde van de club is gestegen naar 432 miljoen gulden. Rolberoerte Allemaal dank zij de komst van Ruud Gul lit? „Ja," zegt voorzitter Ken Bates, die dé club begin jaren tachtig voor het symboli sche bedrag van één pond (plus een gi gantische schuldenlast) overnam. „Wat Ruud hier heeft veroorzaakt is met geen Ruud Gullit: „Toen Frank Leboeuf geblesseerd raakte, heb ik mijzelf weer in de basis gezet. pen te beschrijven. Noem het 'Chelsea- of Gullit-mania'. De mensen in Londen kun nen het nauwelijks bevatten wat hier ge beurt. Vroeger kregen we met geen paard een buitenlandse ster naar Chelsea. Deze zomer kreeg onze telefoniste een rolbe roerte. Gianluca Vialli hing aan de andere kant van de lijn en vroeg ijskoud: 'Mag ik Ruud even?' Een week later stond hij hier op de stoep." Volgens Bates heeft de club een nieuw imago gekregen. Gullit is de man die op het veld hard werkt aan een nieuwe uit straling, de voorzitter probeert daarmee commercieel zijn slag te slaan. Chelsea start in de zomer zijn eigen radio-station, opent aan het eind van dit seizoen een souvenirwinkel ter grootte van een super markt, zet nog dit jaar de deuren van vier restaurants en een hotel met 160 kamers open en neemt in december officieel 'Chelsea village' in gebruik. „Maar tegelijkertijd blijven er miljoenen beschikbaar voor Ruud om nieuwe spelers te kopen. Als hij vindj dat er nieuw mate riaal moet komen, krijgt hij daarvoor de gelegenheid. We zijn enorm tevreden over Ruud als manager. Al zijn aankopen zijn tot op heden voltreffers geweest. Door ook nog een paar spelers van de hand te doen, hebben de investeringen van Ruud slechts 6,5 miljoen pond (19,5 miljoen gulden) ge kost. Dat is toch niks!" Nieuw elan Gullit zelf glimt van trots. Hij is in het die pe gesprongen en ziet al na een half jaar dat hij het trainersvak èn dat van manager in de vingers heeft. Een landstitel is dit seizoen misschien nog niet voor hem en Chelsea weggelegd, maar de stijl van zijn ploeg is aangeslagen in Engeland. Met tienduizenden staat men op zaterdag in de rij om het elftal van Gullit te zien spe len. Volgens Gullit heeft het niet alleen te maken met de manier waarop hij Chelsea laat voetballen. „Het is een complex van factoren. De mensen zien wat er hier ge beurt. Er wordt hard gewerkt, er wordt ge bouwd. Midden in Londen verrijst iets heel moois. De hele club krijgt een nieuw elan. Langzaam maar zeker krijgt dat nu gestalte." Wie zich niet kan vinden in de visie van Gullit kan vertrekken. Zo hard is de reali teit ook weer. Enkele spelers maakten stampij omdat er voor hen geen basis plaats was weggelegd. Gullit duldde echter geen ondermijning van de goede sfeer in zijn spelersgroep en verkocht de heren Phelan, Spencer en Peacock aan Queens Park Rangers en Everton. Zelf spelen Is hét waar dat je zelf meer nadruk wil leg gen op je rol als coach en dat je jezelf daar om minder vaak opstelt? Gullit: „Nee, nee. Aan het begin van het seizoen had ik een blessure. Dat kwam me toen heel goed van pas omdat ik vanaf de bank een veel betere kijk op het elftal kon krijgen. Na een poosje raakte Frank Le boeuf geblesseerd. Toen heb ik mijzelf weer in de basis gezet. We zetten toen een prima serie neer. Ik heb met plezier als laatste man gespeeld. Maar het was niet mijn ambitie om op die plaats te blijven spelen. Tegen Liverpool besloot ik weer op de bank te gaan zitten, omdat ik tactisch heel goed moest opletten om het de te genstander moeilijk te maken. Leboeuf speelde toen weer in de defensie en daar heb ik geen spijt van gehad. We wonnen met 1-0. Bovendien is Leboeuf de toe komst van Chelsea, ik ben al 34 jaar." Chelsea is een van de favorieten voor een FA Cup-finale. Zou je jezelf op de bank kunnen zetten als jouw team op Wembley speelt? Gullit, lachend: „Ja hoor, makkelijk. Ik heb al een paar finales gespeeld in mijn loop baan. Als ik een ander de kans kan geven om zo'n finale te spelen dan heeft de club daar in de toekomst misschien wel veel meer aan." Mengelmoes Je hebt een heel internationaal elftal. Geeft het je voldoening dat de mensen in Londen zo gek van jouw ploeg zijn? Gullit: „Zeker. Maar niet het feit dat ze Italiaans, Frans of Nederlands zijn zorgt voor het enthousiasme bij het publiek. Het gaat erom dat de spelers die hier nu zijn de mensen iets bieden. Ik heb ook nooit met opzet gezocht naar buitenland se spelers. Ik zocht goede voetballers. Na tuurlijk is het komisch wat er in de in het begin in de kleedkamer plaats had. Zoveel nationaliteiten, zoveel verschillende talen. Maar ik heb er op gehamerd dat er Engels wordt gesproken. Dan kunnen we elkaar allemaal verstaan." Je hebt bij Chelsea je ervaring van de top jaren bij AC Milan overgebracht? Gullit: „Toen ik hier net kwam, vroegen de spelers allemaal hoe het er bij Milan aan toe ging. Als ik dan uitlegde hoe we trainden, hoe we ons voorbereidden op wedstrijden hoe de organisatie rond de club was, riepen ze allemaal dat het een saaie bedoening was. Maar wij wonnen met Milan wel alles in die jaren! Dat heb ik ze voorgehouden. Toch vind ik zelf ook dat het er bij Milan te serieus aan toe ging. Wat ik hier nu. heb neergezet is een mix van de organisatie bij Milan en die bij een Engelse club. In mijn ogen moeten spelers vooral plezier hebben. Ik wil dat ze binnen en buiten het veld vreugde uitstralen. Ze hoeven van mij niet altijd in trainings kamp of in hotels te zitten. Met de kerst zaten ze altijd opgesloten hier. Ik heb ze allemaal naar huis gestuurd en de spelers een bepaalde verantwoording gegeven. Dat hebben ze goed opgepakt. Chelsea heeft in jaren niet zoveel punten uit de kerstperiode gehaald. De spelers mogen van mij ook uitgaan in de stad. Het liefst nog met elkaar ook. Dan kweek je een be paalde teamspirit. Ik wil niet dat ze dag en nacht uitgaan, ha, ha. Maar van tijd tot tijd is het wel eens goed. Iedere trainer heeft zijn eigen aanpak. Ik heb de afgelo pen jaren goed mijn ogen de kost gege ven. Nu breng ik al mijn eigen ideeën in de praktijk. Het is schitterend om te zien dat mijn ideeën ook aanslaan bij de spe lers. Ik geniet elke dag dat ik hier train en speel in Engeland." In tennis is de kweekvijver voor de mees ten ook het kerkhof. De verspilling van ta lent is enorm. Op jonge leeftijd gaan jon gens en meisjes kapot aan een overdosis trainingen, toernooien en hooggespannen verwachtingen. Tennismoe terwijl het echte werk nog moet beginnen. Dennis van Scheppingen weet niet of hij een uit zondering is en of hij het beter heeft aan gepakt dan de anderen. Feit is wel dat hij als één van de weinigen kwam bovendrij ven terwijl om hem heen honderden Kra- jiceks in de dop verzopen. De 21-jarige Van Scheppingen begint maandag aan het eerste Grand Slam-toer- nooi in zijn leven. Bij de Australian Open is hij rechtstreeks geplaatst in het hoofd schema omdat hij in 1996 opklom van plaats 320 naar nummer 111 van de we reldranglijst. Van Scheppingen' heeft veel gemeen met Sjeng Schalken, het andere lid van de nieuwe lichting Nederlandse tennissers. „Sjeng en ik lijken qua karakter een beetje op elkaar. We benaderen het tennis heel nuchter en staren ons niet blind op geld en succes. We zijn vanuit een gedegen op leiding gebracht met vooral heel veel ge duld. Op de baan lijken we ook allebei een beetje onverstoorbaar en heel ontspan nen. Misschien is het geen toeval dat juist wij aanklampen bij die andere vier." Van Scheppingen heeft ondervonden dat persoonlijkheid en karakter in het proftennis net zo belangrijk zijn als ten nistalent. Iets wat nogal eens wordt verge ten bij de opleiding van talentjes. „Je spel is maar een onderdeel van het hele pro ces. In dit wereldje moet je ongelofelijk sterk in je schoenen staan." Hij staat in de buurt van de top honderd en dat betekent dat hij al belangrijke examens heeft afge legd en gehaald. In het internationale ten- Dennis van Scheppingen: „Vroeger wilde ik liever dat er geen kip kwam kijken, nu wil ik vol le tribunes als ik speel." foto anf nis geldt het voorportaal van de grote toernooien als een jungle waarin alleen de sterksten overleven. In de Satellites en Challengers wordt het kaf van het koren gescheiden. „Op dat niveau moetje maxi maal twee jaar rondhangen. Anders wordt het sleuren en moet er te veel geld bij." De speler uit Wilnis redde het, ook al vroeg men zich jaren geleden af waar de belofte bleef. Dat had alles te maken met het feit dat hij veel te vroeg in de schijn werpers stond zonder dat hij daarom vroeg. In 1991 was hij juniorenkampioen geworden van het ECC-toemooi in Ant werpen. Die middag zou de seniorenfinale in het Sportpaleis gaan tussen Boris Bec ker en Aaron Krickstein. De Duitser meld de zich echter 6p het laatste moment af wegens griep en Van Scheppingen ging in op het verzoek om de reeds volgelopen hal te vermaken met een partijtje tegen de Amerikaan. Daarna werd het lange tijd stil rond Van Scheppingen. „Welnee, onzin, daar heb je het alweer. Hoezo stil? Ik was verdorie toen 16, een junior. Ik ging gewoon door met mijn tennisopleiding na die dag in Antwerpen, het publiek maakte een ver keerde voorstelling van mij." De tennisser met de opvallend vlakke slag kreeg pas vier jaar later opnieuw lan delijke bekendheid als lid van Jong Oranje. Hij bereikte in '95 de finale van de Mas ters, een wedstrijd die hem nog lang zou heugen. Tegen Jan Siemerink miste hij twaalf matchpoints waarna hij de wed strijd verloor. De nederlaag was aandoen lijk, maar betekende ook de doorbraak. De verliezer liet er een seizoen op volgen dat uitermate succesvol was. Hij won de Chal lengers van Scheveningen en Eisenach en debuteerde enkele maanden geleden in het Davis Cup-team tegen Nieuw Zeeland in Haarlem. „Davis Cup-tennis is net voet bal, schitterend. Vroeger wilde ik liever dat er geen kip kwam kijken, nu wil ik volle tribunes als ik speel." In Amsterdam deed hij voor het eerst van zich spreken in een serieus ATP-toer- nooi. Bij de Grolsch Open bereikte hij de laatste vier. Hij won in Amsterdam van er kende gravelspecialisten als Alberto Be- rasategui en Carlos Moya. „Daar is mijn vertrouwen gegroeid. Mijn vlakke spel ge dijt op snelle banen, maar ik heb bewezen dat ik meer kan. Ik zal altijd vlak blijven slaan, maar beheers meer facetten." Privé-trainer Dick Suyk vindt dat zijn pupil over moderne wapens beschikt, niet alleen vanwege de vlakke forehand en dubbelhandige backhand. In het heden daagse tennis is de service overheersend, maar omdat in de top nauwelijks spelers zijn met een zwakke opslag wordt de re turn steeds belangrijker om het onder scheid te maken. Een van oorsprong de fensieve slag die ook aapvallend kan wor den gebruikt. Suyk: „Dennis heeft een re turn die iedereen vreest." De Haarlemse coach - volgens- Van Scheppingen 'niet alleen trainer maar ook een vriend' - waakt voor te veel optimis me. „Elke tennisser probeert te overleven met zijn eigen bv'tje. Iedereen probeert winst te maken. Dennis moet eerst de top honderd nog halen, dan praten we ver der." Maar hij ziet progressie. „De service is verbeterd net als zijn volley. Hij speelt vooral agressief van achteruit, een beetje als Agassi. Maar hij moet nog ontzettend veel ontdekken op het niveau waar hij nu is. In zijn slagen kan hij iedereen aan, maar hoe zit het mentaal op topniveau? Hij is bijvoorbeeld nog nooit in Australië geweest en kent geen vijfsetters in de slo pende hitte. Volgens Suyk onderscheiden de beste spelers zich door een sterke psyche. Je ziet aan hun pokerface niet wat ze doormaken en niet wat ze gaan doen. „Een speler die nog niet aan het net is geweest in een half uur tijd loopt opeens bij 4-4 30-30 naar voren. Die dingen kun je niet voorspellen en toch moet je er op voorbereid zijn. Het is een schaakspel met enorm veel varian ten. Ik moet zeggen dat Dennis in dat op zicht mentaal wel sterk is. Hij is behoorlijk onverstoorbaar en blijft de tegenstander aanpakken, de hele wedstrijd." In het ten nis zitten net zo veel elementen van een denksport als van een survivaltocht. Van Scheppingen wordt bij Amstelpark net als de andere spelers begeleidt door een psy choloog. „Dat helpt, maar je moet oppas sen, het gaat er nog altijd om dat die bal zo goed mogelijk over dat net gaat." Wat ook niet onbelangrijk is in de ont wikkeling van Van Scheppingen is dat met het grote werk het grote verdienen ook aanstaande is. Mocht hij de eerste ronde 'down under' met drie keer 6-0 verliezen dan krijgt hij nog altijd 10.000 gulden. Want nederlagen worden in tennis ook goed betaald. „Er gaat veel geld om in ten nis. Te veel? Dat zeg ik niet, maar zes ton voor een toernooi is gigantisch. Ik denk nog niet aan geld verdienen, eerst punten halen dan komt dat geld vanzelf." Koutje Geheimzinnig bericht in de krant van maandag: „Niemann werd tijdens een training in In zeil gesignaleerd met klap schaatsen. Op het moment dat ze leden van de Nederlandse kernploeg ontwaarde, verdween ze om even later met gewone schaatsen terug te keren op het ijs." Inzeil. Daar wordt wel eens geschaatst weten we. De vermelding Inzeil komt het waarheidsgehalte van het be richt ten goede. Hier wordt het tijd de regel nog eens goed na te lezen. Er staat met klapschaatsen, niet op Heeft ze er nu op gereden of niet? Wie waren de leden van de Nederlandse kernploeg, die zo een voorname rol spelen in dit bericht? Hoe is het bericht in de wereld gekomen? Hebben de le den van de Nederlandse kern ploeg (bewust? koude oorlog?) uit de school geklapt? Heeft de anonieme verslaggever uren. wie weet dagen en nachten, vanaf een heuvel nabij de ijsbaan al Niemann's bewegingen in de ga tengehouden? Het bericht roept meer vragen op dan her beantwoordt. Dat zal niet de bedoeling van het bericht zijn geweest, maar daar maken wij in dit geval geen punt van. Wij zien onze kans schoon om weergaloos door te fantaseren over Niemann met klapschaatsen. De ogen sluitetid zien wij een nachtelijke scène voor ons uit een matige B-film. Genre spio nage. De regisseur heeft veel naar Hitchcock gekeken, maar niet goed. Zwart-wit beelden. Flarden mist. Het gekras van schaatsen. Horen wij daar niet het gekners van de afzet van een rijder of rijdster op klapschaat sen? Honderd procent zeker van onze zaak zijn wij niet, want van een kennelijk nabij gelegen station vertrekt nu een trein. Schri lie stoom locomotievenfluit. De mist wordt nu wel erg dik. Toch herkennen wij vagelijk ie mands contouren. Op de rug ge zien zien wij iemand schaatsen. Man, vrouw? Onduidelijk. Klap schaatsen? Niet goed te zien. Dan merken wij voetstappen en gefluister op. De leden van de Nederlandse kernploeg! Krook moet er bij zijn geweest. Krook is tegenwoordig top sportcoördinator van de Ko- ninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond. Maar Krook zal niet alleen zijn geweest. Te ris kant. Was Tonny de Jong zelf er bij, op dit late uur? Onwaar schijnlijk. Die sliep als een roos, dromend van Thialf en de ere- ronde in de arrestee, wat ze ei genlijk maar niks vindt (de arre stee). Sijtje van der Lende dan, De Jong's schaatsmoeder? Niet uitgesloten. Van der Lende blikte in deze krant vooruit dat ze het een goeie bak zou vinden als Niemann vandaag op de 1500 meter op klapschaatsen de baan op komt. Die weet dus meer. Het blijft een raadsel hoe de geheim agenten Krook en Van der Lende de Duitse wachtpos ten rond de ijsbaan ongezien voorbij zijn geglipt. Ook Nie mann's Duitse herder gaf geen krimp. Geen blafje kon er af. Zou hoofdsponsor Aegon hier budget voor hebben vrijgemaakt en een leverworst beschikbaar hebben gesteld? Het is denkbaar, want Aegon is al weer in dui zend vrezen dat Sanex of Unit 4 morgen met de hoogste eer gaat strijken en is er dus veel aan ge legen dat in elk geval Tonny in de arrestee komt te zitten. Klapklapklapklap. Ja, dit was duidelijk het geluid van klapschaatsen dat op de ijs baan van Inzeil weerklonk. De leden van de Nederlandse kern ploeg wisten genoeg. Fascine rend blijft het dat Niemann, hoewel cle wacht geen alarm ge slagen heeft, toch onraad rook en zich even later ook nog met gewone schaatsen liet zien. Niemann is ten einde raad, deed het verhaal in de Neder landse kernploeg al cle ronde: ze heeft nog geen keus kunnen ma ken. Zou het ook zo kunnen zijn dat Niemann bewust bij nacht en ontij met klapschaatsen aan het stuntelen was, in de hoop betrapt te worden en zo valse hoop te wekken in het vijande lijke kamp? Vervelend alleen voor Niemann clat ze pas de vijf de nacht is gesnapt, ze heeft et- een lelijk koutje aan overgehou den. - mm

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23