RED ALERT de verslaving gaat door Met de muis op 'kroegentocht' Multi Media Top-40 dossier: leuker dan boek Spelen met taal 1.4.U Corel gelooft in programmeertaal Java C/CL'tronomie m rERDAG 11 JANUARI 1997 De EC rider 1996 kun je het best zien als een uitgebrei de Gouden Gids voor Nederlandse Internet-sites. Van 'kunst tot sport en van onderwijs tot wetenschap. Geen geringe taak om dit naslagwerk samen te stellen, bo vendien is het gevaar groot dat bij het verschijnen van het boek de informatie alweer verouderd is. Het vuist dikke boekwerk bevat korte beschrijvingen van meer dan 2000 Nederlandse websites. In combinatie met de eigen website (http://www.ecrider.nl) is het sympa thiek geprijsde boek een handig hulpje bij het zoeken naar Nederlandse sites op het Internet. EC rider 1996. ISBN: 90-75736-02-9. Prijs 39,95. Met Internet Assistant is niet alles mogelijk. Dat is een beetje het probleem van vrijwel alle HTML-editors. Het ene programma kan weer net een paar dingetjes, die in een ander programma niet kunnen. In Hér HTML boek van Easy Computing komt - behalve Internet Assistant - een aantal van die editors aan bod. Uiteraard is er veel aandacht voor de basistaal HTML, zowel de 2.0 als de 3.0 versie. Heel aardig is de bijgevoegde cd-rom met een berg leuke en nuttige software, een berg illustraties en 200 links naar Internet-sites, die vanaf de cd kunnen worden gestart. In de reeks Software Trainingvan Easy Computing zag alweer een nieuw deel het licht. Dit keer over Word en dan met name de professionele toepassingen. Software Training Word (professionele toepassingen). Auteur: Dr. Jens- H. Niggemeyer. Uitgever Easy Computing. ISBN: 90 5167 107 5. Prijs: 49,50. Slapeloze nachten, verlies van contact met familie en vrienden, een muisarm: 'Red Alert', het vervolg op het computerspel 'Command and Conquer' maakt misschien meer kapot dan je lief is. Red Alert is name lijk net zo verslavend. Toen softwarehuis Westwood een jaar gele den aankondigde met een vervolg op Com mand and Conquer, een van de best ver kochte spellen aller tijden, te komen waren de verwachtingen hoog gespannen. Toen het spel uiteindelijk in december in de win kels lag ontstond er een ware stormloop. En Westwood heeft de fans niet teleurgesteld, want de liefhebbers kunnen hun hart weer ophalen. Command and Conquer en Red Alert zijn oorlogsspellen. Met een grote verscheiden heid aan troepen en wapens dient de tegen stander genadeloos te worden uitgeroeid. Om het wapentuig te kunnen bekostigen moeten tegelijkertijd waardevolle ertsen uit de grond worden gehaald. Zonder geld is de oorlog namelijk snel verloren. De spellen zijn verslavend omdat de actie continu doorgaat. Geen moment krijgt de speler rust. Als de ene golf van soldaten, tanks, vliegtuigen en schepen is afgeslagen komt de volgende er al weer aan. En vervol gens wordt het dan tijd om zelf met een groot, uitputtend offensief te beginnen. Ver liezen is niet aan de orde, want dan is het spel gelijk afgelopen. Dus toch maar weer een keer opnieuw proberen, en voor je het weet is het drie uur 's nachts. Het aardige van Command en Conquer en Red Alert is bovendien dat de actie in de vorm van een verhaal is gegoten. Dat zorgt voor veel variatie. Vaak moet de tegenstan der worden vernietigd, maar soms moet een lastige sabotage-opdracht met een be hulp van slechts enkele commando's wor den uitgevoerd. Omdat de wereld van Com mand en Conquer aan het begin in duister nis is gehuld en je de kaart door verkennin gen zichtbaar moet maken kom je steeds voor verrassingen te staan. Hitier In deel een ging de strijd om de heerschap pij over de wereld tussen een gewetenloze broederschap van terroristen (de NOD) en een eerzame groep militairen (de GDI). In Red Alert is voor een ander science fiction- achtig thema gekozen. Een Joodse weten schapper vindt in 1946 een tijdmachine uit en reist terug in de tijd om de jonge Adolf Hitler in 1924 te vermoorden. De nazi's ko men nooit aan de macht en de holocaust zal nooit plaatshebben. De geschiedenis verandert nu echter in het voordeel van Jo sef Stalin. Het Rode Leger, nu niet gehin derd door de Duitse invasie, rukt onweer staanbaar op in Europa om de verdrukte ar beidersklasse de zegeningen van het com munisme te brengen. Ook in Red Alert kan zowel de goede als de slechte partij worden gespeeld. Als commu nistische bevelhebber krijg je je orders van Stalin zelf (een goed gelijkende acteur) in de videoscènes die de acties afwisselen. Als commandant van de Navo (of zoiets) wor den de orders nota bene gegeven door een Duitse generaal, die het vrije westen verte genwoordigt. Beide partijen wederom heb ben een keur van wapensystemen tot hun beschikking, die geleidelijk ter beschikking komen. De verdeling is wat wonderlijk: de Sovjets vliegen bijvoorbeeld met gevechts vliegtuigen, bommenwerpers en helicop ters, het westen mag daar slechts de Apache Longbow helicopter tegenover stellen. Maar aan de andere kant beschikt de westerse wereld over machtige kruisers en torpedo jagers, terwijl Stalin alleen duikboten heeft. Dit heeft alles te maken met het bewaren van een zekere balans in het spel. Alleen het westen beschikt over een com mando, in dit geval een ruige vrouwelijke Rambo die Tanya heet en van grote afstand vijanden kan neerknallen en gebouwen kan opblazen. Heel aardig is ook de spion, een echte Engelse gentleman a la James Bond, die vrijwel onopgemerkt door alle vijande lijke installaties kan heenlopen en de per fecte verkenner is. Alleen de Russische aan- valshonden kunnen hem verschalken. Uniek zijn de geheime wapens. De commu nisten hebben een spiraal die een dodelijke bliksem werpt en een apparaat dat eenhe den tijdelijk onkwetsbaar maakt. Het wes ten kan daar een vinding tegenover stellen waarmee troepen onzichtbaar worden ge maakt of in een ogenblik over grote afstan den verplaatst kunnen worden. Wie alle scenario's van beide partijen heeft doorgewerkt - en dan ben je wel een tijdje bezig, want de computer speelt bijzonder sterk - kan zich gaan bezighouden met de vele aanvullende scenario's die de komende tijd zullen worden uitgebracht. Of tegen een mens spelen in een netwerk (plaatselijk of via Internet), hetgeen bij Command and Conqüer al een echte rage geworden was. Systeemeisen: min. 80846/66 Mhz, 8 Mb Ram voor VGA, min. Pentium, 16 Mb Ram en Windows '95 voor SVGA, cd-rom-drive. Prijs: 89,95. De dans van Zorba, wie kent hem niet. De meeste oudere Nederlanders in ieder geval wel, want het nummer bezet in drie verschillende uitvoerin gen de eerste drie plaatsen van de top-duizend over de afgelopen 31 jaar. Dat geldt ook voor II Silenzio, dat met zijn twee uitvoeringen even zo vaak scoort in de eerste tien van deze lijst. Opmerkelijke verrassingen uit de (ge luidloze) cd-rom Top 40-Dossier, die als moderne uitvoering van de boek werkvoorlopers op de markt is geko men. Het grasduinen door de hit-ge- gevens over de periode 1965-1996 is met deze cd-rom zo mogelijk nog leu ker dan met de boeken. Hitparades en tipparades zijn per week op te vragen. De overzichten zijn legio, van de pla ten van één artiest tot de covers van één nummer, van de meest gebruikte platentitels tot de bestverkochte al bums. Verder is er een uitgebreide zoekmogelijkheid, die je maximaal vier criteria kunt meegeven. Zelfs een deel van de naam van een plaat biedt al een keur van antwoordmogelijkhe den. Deze database bevat, om maar even met cijfertjes te komen dan ook 14.208 singles en 6.380 albums van 5.393 artiesten. Klikken in het veld Ti- tel-artiest geeft de top-40-historie van het betreffende nummer. Ook al is zoeken veel gemakkelijker en het aantal gegevens veel groter, toch kan het allereerste Hitdossier nu niet bij het oud papier. Niet voor niets heet de cd-rom nu Top-40-dossier, omdat het verschijnen van het eerste gedrukte exemplaar daarvan, in janu ari 1965, het startpunt voor de gege vensverzameling is. Feit blijft wel dat de popmuziek op de helft van dat de cennium al halverwege de revolutie was, waar nu nog steeds op wordt voortgeborduurd. Systeemeisen: min. 486/66, 8MB, 30 MB harddiskruimte: SVGA-kaart256 kleuren, 2-speed CD-romspeler, Win dows 3.1Adviesprijs 99,95. GPD Wijsneuzen die het antwoord altijd beter of sneller weten dan kandidaten op televisie of mensen die hun kennis van de nieuwe spel lingsregels willen testen, kunnen nu ook thuis meedoen aan Tien voor Taal. Het Nederlands- Belgische spelprogramma is uitgebracht op cd-rom. Net als op televisie moet de kandidaat aangeven of een woord goed gespeld is, fouten opzoeken in zinnen, de oorsprong van woor den verklaren of na cryptische omschrijvingen een woord of gezegde raden. Tien voor Taal op de pc kan alleen worden ge speeld, maar ook in gezelschap. Als alle onder delen zijn doorlopen, gaan de spelers door naar de finaleronde, waarin zij binnen zestig seconden de juiste betekenis moeten geven van tien woorden. Degene met de meeste punten mag zich ook hier winnaar noemen. De cd-rom Tien voor Taal is een leuk spelletje, dat bovendien educatief is. Bij elke fout geeft het schijfje aan wat het juiste antwoord is, maar ook waarom. De speler leert dus spelen derwijs meer over taal en taalgebruik. Systeemeisen: min. 486DX, 8 Mb RAM, 1 Mb videokaart, dubbelspeed cd-rom, geluidskaart en Windows 3.1 of hoger. Prijs 49,95. (GPD) L T I M E D I A KORT iigabyte een grote Taiwanese fa tvan hard disks heeft on- en nieuw type hard disk imarkt gebracht met een jteit van 5,1 Gigabyte. is de nieuwe Maxtor de grootste hard disks ld geworden. De hard ft daarbij nog steeds het ilijke 3,5 inch formaat tte van een diskettesta- kost omstreeks 555 dol- reffers >e programmeur Paul heeft een boek over In- ïchniek geschreven. Het r in het boek 'Web Page E" Ög Techniques' dat in sa- r Jerking met de Amen auteurs Bloomberg en is geschreven. Uitgever «pen Books. Het boek gaat ontwerpen van Inter- Igina's. Daarbij komen ge- lerde technieken als Ja- pt en VBScript aan bod. jbijgeleverde cd-rom zijn voorbeelden te vinden, 'ok wordt in de Verenigde 1 verkocht. Het is te jen op website http: jncp.com/hayden/inter- fipting/index.html. Paul fs is al bezig met een Vpboek, dat over VBScript ''(Synchronizer fJederland BV heeft een Agenda Synchronizer voor de PC en haar zakcomputers op de markt gebracht. Met het pro gramma kunnen de elektroni sche agenda op de gewone PC en de zakcomputer op elkaar worden afgestemd. Het pro gramma verwerkt nieuwe af spraken, wijzigingen in tijden en dergelijke. Psion Agenda Synchronizer werkt onder Win dows met "Microsoft Schedule+ of Lotus Organizer. Nadat de Psion (Siena\ serie 3a of 3c) aan de PC is gekoppeld met een Psi- Win-kabel worden de agenda bestanden vergeleken en aange past. De Synchronizer kost 99,95. Microsoft Money '97 Onlangs heeft Microsoft de Ne derlandse versie van haar pro gramma Money 97 op de markt gebracht. Money is een pro gramma waarmee de persoon lijke financiën op orde worden kunnen gebracht. Het program ma is vereenvoudigd om het nog toegankelijker te maken. Ook zijn nu een kalender en een calculator toegevoegd. Verder kan het programma rekeningen in vreemde valuta verwerken, kunnen BTW-gegevens worden worden ingevoerd en is een hy potheekplanner ingebouwd. Money kan ook overweg met te lebankieren. Het programma heeft minimaal een PC met 80486-processor en 8 Mb Ram nodig en kost 79,95. Natuurlijk zijn er zat encyclopedieën op het gebied van bier. Toch is het leuk om de al lernieuwste cd-rom Belgische Bieren van het Belgische One4you/Multimedia Solutions door te 'bladeren'. Voor 55 gulden per schijfje staat er in elk geval een schat aan informatie en foto's op. De rechtgeaarde bierliefhebber kan via zijn muis een bezoek brengen aan meer dan honderd Belgische brouwerijen. Verder staan op het schijfje maar liefst duizend bieren beschreven, van de lichte Tourtel Malt (0,1 alcohol) tot de zware gerstewijn Cuvée du Marais Blanche Brut (13 Wat de cd rom extra aantrekkelijk maakt, zijn de inzichtelijke rondleidingen door Bel gische brouwerijen. Hoewel een aantal daarvan de afgelopen decennia in rap tem po van eigenaar is gewisseld, blijkt uit een (niet representatieve) steekproef dat de meeste gegevens verrassend actueel zijn. Met name voor smulpapen is het verder in teressant met welke gerechten (honderd stuks) en kazen je bieren allemaal kunt combineren. Uitgangspunt van Multimedia Solutions was daarbij het boek 'Bier als drank bij Gastronomische Gerechten' van brouwerij Alken Maas uit Kontich Waar loos. Uiteraard staan van laatstgenoemde brou werij de bieren in de lexicon vermeld. Min puntje daarin is dat het paradepaardje niet te vinden is, wanneer je Optimo Bruno in tikt. Dit abdijbier is alleen te vinden wan neer je eerst Grimbergen er voor zet terwijl je bij bijvoorbeeld Gouden Carolus van brouwerij Het Anker in Mechelen wel on middellijk beet hebt met de woorden Gou den Carolus. Voor 'kenner^' is het leuk om te lezen, dat de samenstellers bij de bieren een aantal verwante bieren opsommen. Doorgaans zijn dat goede suggesties om eens een an der biertje te proberen dat in dezelfde smaakcategorie past. Toch zitten er ook Multimedia Solutions Bier schenken missers bij. Geen liefhebber zal het immers in zijn hoofd halen Afflichem Dubbel (6,5 een verwante smaak te noemen van de eerder genoemde gerstewijn Optimo Bruno (10 muis, Windows 3.x of 95. De CD is te verkrijgen door 55 gulden (inclusief BTW en verzendkosten) over te maken op bankrekeningnummer 20.99.42.789 van One4you- /Multimedia Solutions bij de bank BBL in Breda. Leden van bierconsumentenvereniging PINT krijgen de CD voor 44 gulden. Jan Peter Versteege Corel, de maker van onder meer het veelgebruikte grafische pro gramma CorelDraw en eigenaar van het vooral in Nederland zeer bekende WordPerfect, heeft zich nadrukkelijk gewor pen op de programmeertaal Ja va. Deze door leverancier van netwerkcomputers Sun Micro systems ontwikkelde program meertaal heeft het voordeel, dat het op zo goed als alle soorten computers werkt. Een program meur hoeft een programma maar één keer te schrijven. De vertaling naar de soort compu- ter gebeurt bij de gebruiker ter plekke. Als een van de eerste heeft Co rel een compleet pakket afgele verd: Corel Office Java. Een pak ket met daarin onder meer op genomen een tekstverwerker en een spreadsheet. Grootte: niet meer dan 2,5 Mb. En dat terwijl dergelijke programma's voor Windows 95 al snel het twintig voudige aan schijfruimte vra gen. De programmeertaal Java is door Sun speciaal ontworpen om te gebruiken in netwerken. Met name door Internet is Java al in korte tijd populair gewor den. Het handige van Java is, dat een programmaatje op de zelfde manier via het netwerk of Internet kan worden overgezon den als tekst of een plaatje. Ie dereen die het Internet bekijkt met browsers als Netscape en sedert kort ook Explorer kan zo al gebruikmaken van tal van hulpjes. De zogenoemde Java- applet wordt binnengehaald, doet wat-ie moet doen en is na gebruik weer verdwenen. Corel Office Java moet op de zelfde manier gaan werken. Achterliggend idee is, dat we massaal zouden overstappen van PC naar de Netwerkcom puter, de NC. De goedkope computer zonder harde schijf of floppy en aangesloten op Inter net via bijvoorbeeld de kabel-tv. Binnenhalen van de software is dan een kwestie van seconden. De NC haalt de programma's van de server in het netwerk, wanneer dat nodig is. Zo be schik je altijd over de nieuwste versie. Betalen doe je alleen voor het gebruik. Zolang we nog niet massaal zijn overgestapt op het gebruik van netwerkcomputers of Internet zal Corel Office Java in de bèta versie (te downloaden via http: www.corel.com) ook gewoon beschikbaar zijn voor gebruik op een harde schijf. Het pro gramma ziet eruit en werkt net zoals we gewend zijn met WordPerfect voor Windows. Ook een spreadsheet invoegen met grafie en al kan op dezelfde manier. (GPD)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21