Kapel 'arme maechden' beperkt opei Cultuur&Kuns Ruzie om Red, Yellow Blue Hl beslecht ;t McCartney wil verkoop Beatles-tekst beletten Tocht door landschap in vorige eeuwen Voorbeeldige bezetting in De Spooktre Cypriotische kerk eist iconen terug van Rotterdams echtpaar ZATERDAG 11 JANUAR11997 Afrikaanse cursussen in Leiden leiden Kobina Adende uit Ghana begint dinsdag 14 januari een cursus Afrikaanse percussie (drumcursus) en op donderdag 16 januari twee cursussen Afrikaanse dans. De percussiecursus is in de studio van de LVP aan de Middelstegracht en de danscursus in de Kaasmarktschool aan de Koppenhinksteeg. Voor beginners wordt daar op 16 januari om 19.00 een gratis open dansles ge houden. Aanmelding: 071-5155159 of 020-6445232. Jack Lang theaterdirecteur rome» De Franse oud-minister van Cultuur Jack Lang (57) is be noemd tot directeur van het Piccolo Teatro in Milaan, de meest presdgieuze schouwburg van Italië. Dat heeft de Italiaanse pu blieke omroep RAI gemeld. Het Piccolo Teatro is in 1947 opge richt door Giorgio Strehler, die in december vorig jaar aftrad. Hij lag met de gemeente Milaan overhoop over de financiering van de schouwburg en de bouw van een nieuw onderkomen. De Ita liaanse regering heeft de verkiezing van Lang door de raad van beheer van Piccolo Teatro gesteund. Themamiddag archeologie leiden Het Rijksmuseum van Oudheden houdt op zondag 19 ja nuari (aanvang 13.00 uur) een themamiddag over opgegraven voorwerpen en munten. Archeologen van het museum demon streren hoe zij voorwerpen op ouderdom, echtheid en functie beoordelen. Bezoekers kunnen vragen stellen. Er worden lezin gen gehouden en om 13.30 uur is er een rondleiding door het museum. Cursuspresentatie in LVC leiden In het LVC aan de Breestraat begint zaterdag 25 januari om 21.00 uur een vijf uur durende cursuspresentatie. Mensen die een cursus hebben afgerond, laten zien wat zij hebben opge stoken. Zaterdag zijn het muzikanten die blijk geven van hun aangeleerde kunsten. Tijdens de presentatie is er de mogelijk heid tot het inschrijven van voorjaarscursussen die op 3 maart beginnen. Amsterdam betaalt Goldreyer schikking van 100.000 dollar amsterdam anp De gemeente Amsterdam en de Ameri kaan Goldreyer, de restaurateur van het schilderij Who's afraid of Red, Yellow and Blue III van Barnett Newman, heb ben overeenstemming bereikt over een schikking. Amsterdam betaalt Goldreyer een bedrag van 100.000 dollar (ongeveer 170.000 gulden). De schikking houdt verband met de rechtszaken over de restauratie van het werk dat in het Stedelijk Museum hangt. De processen die beide partijen hebben aangespannen, worden ingetrokken. Dat heeft de gemeente gisteren bekendge maakt. Daniel Goldreyer kreeg de restauratie - opdracht nadat het schilderij in 1986 ernstig beschadigd was. Na terugkeer van het werk in het museum in 1991 barstte een storm van kritiek los. Critici beweerden dat de restaurateur het doek gewoon had overgeschilderd. De werk zaamheden hadden 814.000 gulden ge kost, in plaats van de toegezegde vijf ton. Dit bedrag is destijds wel betaald. Onderzoek door het Gerechtelijk La boratorium wees uit dat de kritiek te recht was. De toenmalige museumdire- teur Wim Beeren gaf dat toe. De ge meente diende vervolgens bij de rechter in New York een vordering wegens wan prestatie van in totaal twaalf miljoen gulden in. Goldreyer was het op zijn beurt niet eens met de kritiek van amb tenaren en instellingen en eiste een schadevergoeding van ongeveer 212 mil joen gulden wegens onrechtmatig han delen. Door verschillen in het Amerikaanse en Nederlandse rechtssysteem is weinig vooruitgang geboekt in de kostbare pro cedures en het einde is nog lang niet in zicht. De procedures hebben de ge meente al veel geld gekost. Voortzetting zou nog veel meer kosten en moeite met zich meebrengen. Onderdeel van de schikking is de af spraak dat personen die bij het beheer van het schilderij betrokken zijn, zich 'terughoudend' opstellen in hun com mentaar op de restauratie. Op academi sche wijze mag wel aandacht besteed worden aan het doek en de omstreden restauratie. Lezing Leidse filmgeschied© In de Koolzaal van de bare Bibliotheek Nieuwstraat wordt zond januari om 14.00 uur, te ring van honderd jaar fi Leiden, een lezing geho over de eerste dertig jaa in de stad. Op deze dag de laatste mogelijkheid inschrijving voor de c Filmgeschiedenis die w dag 29 januari begint. Noodgedwongen initiatief beheersstichting Leids hofje Het ruim vijf eeuwen oude kapelletje van het Sint Anna Aalmoeshuis aan de Middelstegracht is opengesteld voor publiek. Noodgedwongen, want de stichting die het Aal moeshuis beheert, kampt met financiële problemen van wege dure restauraties van het complex. londen rtr Paul McCartney wil langs ge rechtelijke weg de verkoop be letten van de handgeschreven tekst van het liedje With a little help from my friends, dat op de lp Sergeant Peppers van de Beatles staat. Het papiertje is in handen van de weduwe van de vroegere tourmanager van het legendarische Britse viertal. De zestigjarige Lily Evans, wiens man Mal 21 jaar geleden bij een schietpartij in Los Ange les om het leven kwam, wil de dertig jaar geleden geschreven tekst van het beroemde liedje voor 60.000 pond van de hand doen. Zij wil met het geld reser ves aanleggen voor haar oude dag. De tekst was door Mal opge raapt na een opnamesessie en na zijn dood met de rest van zijn bezittingen aan zijn wedu we overgedragen. ,,Ik weet niet waarom McCartney mij wil te genhouden. Ondanks alles was hij een goede vriend van Mal, en indien ik in de schoenen van Paul zou staan, zou ik eerder behulpzaam zijn in plaats van te hinderen", zei Lily Evans te genover de BBC. McCartney antwoordde daar op dat hij de vrouw geen kwaad hart toedraagt, maar dat de tekst zijn eigendom is zodat zij niet het recht heeft hem aan de man te brengen. De pas in de adelstand verheven musicus voegde eraan toe dat Mal Evans zijn plaats in de Beatles-ge schiedenis heeft gekregen als de man met de hamer in het liedje Maxwell's Silver Hammer. De ex-Beatle wil met de vrouw pra ten om tot een oplossing te ko men voor haai; voortbestaan en om de liedjestekst terug te krij gen. leiden monique de boer Willem Claesz, een rijke bier brouwer in de vijftiende eeuw, heeft de kapel destijds laten bouwen voor 'arme maechden ofte vrouwen'. Zij maakt onder deel uit van een hofje met zes woningen. In 1982 en 1995 zijn de hofjeswoningen voor bijna anderhalf miljoen gulden geres taureerd. De openstelling van het ka pelletje gaat gepaard met de publicatie van een boekje over de geschiedenis van het holje. Met de entreegelden voor het een maal per week toegankelij ke kapelletje èn de opbrengst van de boekverkoop hoopt de stichting uit de geldzorgen te komen. Beheerder A. Cebol: „Voorheen kon het kapelletje alleen op speciale aanvraag worden bezichtigd. Er waren nauwelijks gidsen en we zijn zuinig op de kostbare spullen die hier staan." Beeldenstorm Tijdens de Beeldenstorm in 1566 is het kapelletje gespaard gebleven. Cebol: „Misschien komt dat wel omdat priesters het altaar twéé keer hebben ge wijd. Of door de verscholen lig ging van het godshuisje. De ka pel is immers vanaf de Hooi gracht en de Middelstegracht niet te zien." In het ronde gebouwtje staat een stenen altaar, het oudste al taar van het Noorden van Ne derland. Het daglicht komt bin nen door antiek, lichtgekleurd glas-in-lood. Schilderijen aan de muur zijn veelal afbeeldingen van bijbelse vertellingen. Van de priester, die te paard van Utrecht naar Leiden kwam om de mis te verzorgen, is een kleed achtergebleven dat in een vitrine, rechts van het altaar, te zien is. Schuin boven dé kapel is de vroegere kamer van de priester. De bedstede, het bureau met het inktpotje en een haard te gen de wand zijn de enige meu bels in de kamer. Overblijfselen van een wandtapijt hangen aan de muur. Het tapijt is in 1892 tijdens een restauratie in het dakbeschot gevonden. Men had het kleed destijds gebruikt om een lek in het dak te dichten. Schim Volgens het boekje over het Aal moeshuis zien bewoonsters van het hofje - nog steeds alleen vrouwen - 's nachts dikwijls een schim bij de deur van het kapel letje. Zij zijn ervan overtuigd dat het de schim van de priester is, op zoek naar zijn kleed. „Ik was wel verbaasd toen ik de schim zag, want de poort van het hofje is 's nachts gesloten," zegt een bewoonster die net haar volle boodschappentassen naar bin nen sjouwt. Zij hecht veel waar- amsterdam francoise ledeboer Dat de Hollandse landschaps schilderkunst in de 17de eeuw tot grote hoogte steeg toonde het Rijksmuseum in 1988 op de expositie 'Onze meesters van het landschap'. Op de komende wintertentoonstelling 'Langs velden en wegen' zal de bezoe ker ervaren dat Nederlandse kunstenaars dit specialisme ook in de 18de en 19de eeuw in vol le pracht bleven beheersen. Vol gens directeur Ronald de Leeuw is het overzicht een 'onthaastende' zwerftocht langs topkunst met als uitsmijter landschappen van Toorop, Ge stel, Mondriaan en Van Gogh. Op zijn eerste presentatie als opvolger van Henk van Os ver telde De Leeuw eerder deze week dat het Rijksmuseum zelf zo'n grote collectie landschap pen uit de 18de en 19de eeuw in huis heeft dat er twee 'eigen' tentoonstellingen mogelijk wa ren geweest: „Maar omdat we alleen het beste van het beste willen laten zien zijn veel bruik lenen uit particuliere collecties en musea uit binnen- en bui tenland aangevraagd." Als alle bruiklenen lukken zal 15 pro cent van de in totaal 120 ge toonde schilderijen, aquarellen, gouaches en tekeningen uit de eigen collectie komen. De landschapsschilderkunst van de Romantiek en Haagse School uit de 19de eeuw is al weer langere tijd zeer populair. Conservator Wiepke Loos selec teerde voor deze expositie een aantal grootse en meeslepende landschappen van kunstenaars als Nuyen, Tavenraat, Koekkoek en Schelfhout. Op de presenta tie kon ze alvast een handvol di a's tonen van werken die bij het grote publiek veel minder be kend zijn: een romantisch land schap met ruïne en waterval van Van Nijmegen (eind 18de eeuw), een al even romantisch bleekveld aan een Gelderse beek van de jong gestorven Van Troostwijk (1782-1810) en een vergezicht met koeien van Van Os (1818). Het begin van de expositie toont de erfenis van de 17de eeuw met de op Italië geïnspi reerde geïdealiseerde land schappen van kunstenaars als De Moucheron en Van Huy- sum. Later in de 18de eeuw werden voor de rijke grachten panden en buitenhuizen vooral veel arcadische behangselschil derijen gemaakt. Deze schilde ringen zitten meestal 'spijker- vast' aan dé muren maar het Rijksmuseum hoopt er toch een stuk of vier, vijf te tonen die voor deze gelegenheid tijdelijk van hun plaats kunnen worden gehaald. Er wordt in elk geval een Amsterdamse 'behang seldag' georganiseerd met een rondleiding langs mooie voor beelden zoals het Nederlands Theaterinstituut. De ruim 500 jaar oude kapel van het Sint Anna Aalmoeshuis aan de Middelstegracht bleef tijdens de Beeldenstorm de aan de rust in het hofje en de grond." Een 90-jarige be- ter sprake kwam, wisten we ze- wil daarom anoniem blijven, woonster die voorin het hofje ker dat de schim van de priester „Anders bellen dadelijk van die woont, heeft de schim in totaal hier is geweest." jongens die denken dat we ach- twee keer gezien. „We wisten terlijk zijn. En alle vrouwen hier niet van elkaar dat we hem had- Het kapelletje is te bezichti- staan echt met beide benen op den gezien. Toen het een keer gen op zaterdagen van 14.00 FOTO LOEK ZUÏ tot 16.00 uur, Middelstt tussen de nummers 2 t Leiden; of na telefonisi spraak: 071-5123080; over Aalmoeshuis verki in kapelletje. recensie maxim bezembinder De Spooktrein. Met Edwin de Jongh, Hans van Gelder, Jacqueline Braun, Hans Musman, e.a. Gezien: 10/01, Leidse Schouwburg. De Spooktrein is zo'n toneelstuk dat de meeste mensen wel kennen, onnoemelijk populair voor amateurtoneelgezelschappen en het is ook ooit in Nederland verfilmd, met Fien de la Mar in de hoofdrol. Het ver haal speelt zich af op een verlaten station in Zuid Engeland in de jaren twintig. Een aan tal reizigers mist een aansluitende trein en besluit te overnachten op het station, dit tot ongenoegen van de stationsmeester, die de reizigers probeert te verjagen door het ver tellen van een spookverhaal. Als dat niet lukt wordt er op hardere maatregelen over gegaan, die uiteindelijk uitmunten in een verrassende, zij het ietwat achterhaalde ontknoping. Het vergt lef om van een zo veel gespeeld stuk een musicalbewerking te maken en te gelijkertijd moet je ook wel een beetje de vraag stellen waarom juist dit toneelstuk? Toch is het eindresultaat beslist de moeite waard. Jan Boerstoel, die de teksten voor zijn rekening heeft genomen, is dan ook be slist niet de eerste de beste. Heel wat caba retnummers staan op zijn naam en voor zijn musicaldebuut zorgde hij voor goed zingbare en duidelijke teksten. De muziek van Martin Waddington is geheel bijpas send. Uiteindelijk springt er slechts een en kel muzikaal nummer echt bovenuit, maar het niveau van de musical is beslist niet on aardig. Toch heeft De Spooktrein wat tijd nodig om op gang te komen, de proloog is mis schien nodig om de karakters te introduce ren, maar daar slaagt men slechts ten dele in en is bovendien wel wat lang. Overigens zou ook elders het verhaal wel wat ge stroomlijnd kunnen worden, de sub-plots zijn soms ietwat langdradig. Maar de decor wisseling die na de proloog plaatsvindt, van rijdende trein naar wachtruimte in het sta tion, is heel bijzonder en het is jammer dat de rest van de techniek dat niveau later in de voorstelling niet haalt. In de wachtruim te begint de musical pas goed op gang te komen en de balans tussen humor en span ning is fascinerend. Dit is grotendeels te danken aan een voorbeeldige bezetting. Edwin de Jongh als de playboy Teddy is tegelijkertijd en komisch en hij beschikt over e aangename zangstem. Het spool Eenmaal komt de dag des oordei vanaf het zijtoneel gezongen wor< Hans Musman, is het muzikale hoo van de avond en van de dames is mi de rol van Pamela Teves heerlijk om Maar ook de overige leden van het ble doen voor hen niet onder, het homogene cast, zonder uitschiete boven of beneden, maar perfect in Dat het orkest daartegenover uit drie leden bestaat, is gezien de uiteii kwaliteit, haast ongelofelijk. Regisei gitte Odett omzeilt alle valkuilen haar weg gelegen moeten hebben r ve en verdient evenveel lof als de i op het toneel. Als enig kritiekpunt op de vooi' van gisterenavond is aan te merker geluidskwaliteit ver beneden niveau De Spooktrein is een musical di verdient dan ondergesneeuwd te gei het geweld van mega-producties r gang naar het theater meer dan c" waard. Conservator tekeningen Ro bert Jan te Rijdt selecteerde on der meer een arcadisch land schap uit 1730 van Van Huy- sum, dat zijn warme uitstraling dankt aan de toepassing van geolied houtskool. En verder presenteerde hij alvast een pas ontdekte vroege aquarel van Roelofs uit 1858. Deze komt uit de collectie van het Teylers en was tot nu toe verkeerd gecata logiseerd. Te Rijdt toonde zich verder zeer tevreden met de komst van een sfeervol bos van de 19de eeuwer Rochussen en een stemmige weergave van ruiters in het Haagse Bos van Mauve uit 1879. De expositie 'Langs velden en wegen. De verbeelding van het landschap in de 18de en 19de eeuw* duurt van 28 no vember 1997 tot en met 3 maart 1998. Er wordt dit keer geen speciale toeslag op de toegangsprijs geheven. rotterdam anp De Cypriotische kerk eist vier eeuwenoude iconen terug van een echtpaar uit Rotterdam. De kerk heeft daartoe een ci viele procedure aangespannen bij de rechtbank in de Maas stad. Het echtpaar, dat de ico nen in 1975 kocht voor 200.000 gulden, werd donderdag ge hoord als getuige. Volgens advocaat mr. E. Po lak van de Grieks orthodoxe kerk op Cyprus heeft het echt paar bewust verzuimd de her komst van de heilige afbeeldin gen na te gaan. De vier iconen, voorstellende de vier apostelen van Antiphonitis, zijn met nog veel meer kunstvoorwerpen volgens de Cyprioten vanaf 1974 gestolen uit kerken in het noordwestelijke deel van het eiland, toen het Turkse leger binnenviel. Cyprus is enkele ja ren geleden over de hele we reld begonnen met rechtsza ken tegen kunstverzamelaars en -handelaren om zijn erf goed terug te krijgen. Volgens het Nederlands recht moeten de iconen terug naar de kerk als blijkt dat het echtpaar destijds welbewust gestolen goed kocht. Als het echtpaar, inmiddels 79 en 83 jaar oud, te goeder trouw heeft gehandeld, dan heeft de kerk het recht de iconen terug te kopen, ook weer voor 200.000 gulden. Vervolgens kan de kerk de schade verhalen op de die ven of de helers, die in dit ge val niet meer zijn te achterha len. De kerk wil echter geen ge stolen kunst terugkopen. Lie ver wil zij de iconen terugkrij gen, door aan te tonen dat het bejaarde echtpaar willens en wetens gestolen goed heeft ge kocht. De rechtbank behandelt de zaak pas over enkele maanden. Het getuigenverhoor vond plaats op verzoek van advocaat mr. E. Sandberg van het Rot terdamse echtpaar. „Gezien de hoge leeftijd van mijn cliënten is het verstandig om nu al hun getuigenis vast te leggen", al dus mr. Sandberg. Volgens de kunstverzame laars zijn de iconen, daterend uit circa 1620, hun aangebo den door de Armeense kunst handelaar Dergazarian. Hij maakte in de jaren zeventig furore in de wereld van ico nenverzamelaars, maar ver dween in 1978 van de aardbo dem. Dergazarian kwam met hen in contact via een inmid dels overleden Nijmeegse ico nenexpert. Deze goede kennis van het echtpaar was de enige garantie dat het eerlijke handel betrof, zo legde het echtpaar donderdag uit tegenover rech ter mr. J. Nouwt. Geen storml op manuscri 'De avonden den haag anp De belangstelling voor 1 nuscript van 'De avond I Gerard Reve valt tegen. I terkundig Museum ii Haag dat de debuutroma jaar voor 160.000 gulden heeft geen verklaring vi Het museum trok vp ook minder mensen 1995. In 1996 kwamèi;' 23.700 bezoekers naar toonstellingen. Het jaai voor bedroeg dat aanti 27.000. Dat was een topj de opening van het Kin< kenmuseum in 1995 en nie M.G. Schmidt-mani waar bekende Nederlam het werk van de schrijfstf lazen. De minitentoonstelli! 'De avonden', waar i kroontjespennen waarni het boek schreef te zif duurt nog tot en met moi

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16