Huurhuizen Alphen voor Leidenaars IJsclubs niet bang voor blauwe brief ïigenaar Horstenflats Leiderdorp: Klachten huurders wel onderzocht' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Ministerie kan Jacobswoude liet geruststellen over HSL fumelage met Schoten krijgt nieuw comité kijn wonde mderzoekt veiligheid Selma Noort geeft Koudekerk legende Blik in de toekomst ATERDAG 11 JANUARI 1997 Woningzoekenden buiten de Rijnstreek komen waar schijnlijk op korte termijn in aanmerking voor huurwo ningen in Alphen aan den Rijn. Burgemeester en wet houders van die gemeente reageren positief over een voorstel daartoe van de Woningbouwvereniging Alphen (WVA). staan, veroorzaakte een inkom stenderving van een half mil joen gulden in 1995. in een brief die de WVA op 26 juni 1996 schreef aan de gemeente zegt zij: ,,De leegstand begint der mate vormen aan te nemen dat snel ingrijpen geboden is." De WVA had eerder al aange geven dat de scheefgegroeide verhouding tussen prijs en kwa liteit de oorzaak is van de moei lijk te verhuren huizen. De wo ningcorporatie wil een 'inhaal slag' maken door de komende jaren flink veel woningen op te knappen. Burgemeester en wethouders hebben zich gevoelig getoond voor de problematiek van de woningcorporatie. Vooral flats zijn niet geliefd, is gebleken. „Dat dat de WVA zorgen baart is logisch, als men zich bedenkt dat ruim dertig procent van haar bezit bestaat uit hoog- bouwcomplexen", aldus de mo tivatie van het college. robbert minkhorst Momenteel mag de WVA slechts woningen verhuren aan inwoners van Alphen en de Rijnstreek. Omdat de woning bouwvereniging heeft geconsta teerd dat bepaalde huizen slecht te verhuren zijn, wil zij haar eigen 'afzetgebied' vergro ten. Mensen die bijvoorbeeld in de Leidse regio wonen, zouden dan ook mogen inschrijven op de moelijk te slijten huizen. Het voorstel van de WVA is al een half jaar oud. Zelf wil de vereniging nog niet ingaan op het voornemen van B en W. „Ons voorstel moet eerst nog besproken worden in de com missie plan- en beleidsvorming. Die discussie wachten we af', aldus een woordvoerder. Die commissievergadering heeft ko mende dinsdag plaats. De leegstand die door de slechte verhuurbaarheid is ont- 'Deze winter hebben we heel hard nodig IJsclubs in de regio zijn niet bang voor een belastingaanslag. „Was het maar zo dat we een blauwe brief kregen", verwoordt ijsmeester Theo Vergeer van de IJsclub Warmond de meningen van de meeste verenigingen. „Dat zou betekenen dat we flink hebben verdiend. Deze winter hebben we heel hard nodig, an ders hadden we op het armen- bankje moeten liggen." De belastingdienst heeft al aangekondigd dat verenigingen die deze winter meer dan 70.000 gulden aan inschrijvin gen en kantine-opbrengsten ontvangen, een blauwe brief kunnen venvachten. Helft Geen van de clubs in de Leidse regio verwacht het bedrag te halen. Zelfs de organisatoren van de veel bereden Molen- en Merentochten zijn daarvan overtuigd. „Ik ben blij als we 20.000 gulden binnenkrijgen, waarvan er de helft overblijft", reageert Vergeer. Christien Buitenhuis van de ijsclub in Hazerswoude-Dorp zegt vorig jaar contact te heb ben gehad met de belasting dienst over de inkomsten. „Toen kregen we te horen dat we niets hoefden te betalen. Voor dit jaar verwacht ik dus ook geen moeilijkheden. De Ter Aarse ijsclub is de eni ge in de regio die de belasting dienst wel mee laat profiteren van de inkomsten uit toertoch ten en de entree van de ijsbaan. „In de zomer hebben we hier een camping. Alle inkomsten worden bij elkaar opgeteld en daarvan moeten we een deel af dragen", zegt penningmeester Piet Keijzer. Dat was volgens hem niet het geval geweest als de club geen camping had. „Van de winter van vorig jaar hielden we netto 25.000 gulden over. Daar komen we nu lang niet aan." Wensen Elke cent die binnenkomt, kun nen de ijsclubs goed gebruiken. Wensen zijn er meer dan het in vergelijking met de meeste an dere jaren, hoge bedrag dat bin nenkomt. Het jeugdschaatsen stdat bij iedereen hoog in het vaandel. Veel toerrijders betalen speciaal voor dit doel een gulden extra voor het graveren van de datum in de medaille. Roelofarends- veen kan het geld goed gebrui ken voor de nieuwbouw van het op instorten staande clubhuis. Leiderdorp wil eveneens geld voor een ander clubhuis opzij leggen, voor het geval het moet wijken voor de verbreding van de A4. Hazerswoude-Dorp is toe aan nieuwe verlichting en War mond denkt aan de aanschaf van een skeelerbaan op het ijs baanterrein. Maar ook een multi-functio- nele maai- of schuifmachine zou de Warmondse ijsclub goed van pas komen. „Dat is ter ver lichtingvan de vrijwilligers. An ders raak je ze kwijt", zegt Ver geer. „Ik hoorde al dat er elders in het land toertochten niet doorgaan omdat er geen-vrijwil ligers zijn." et ministerie van verkeer en aterstaat kan Jacobswoude iet geruststellen over de vrees voor het knelpunt in de ho- bij Hoogmade te einig geld is.'Wel erkent een oordvoerder van het departe- dat het slecht kan uitpak- voor Hoogmade. Jacobswoude uitte die angst inderdagavond tijdens een alitieke vergadering. Extra geld at overblijft na de aanleg van ;t tracé, gaat naar de knelpun- n in het traject. Hoogmade is •daar een van. Minister Jorritsma denkt dat geld te verdienen via een Zij laat bedrijven inschrijven om een deel van de HSL voor hun reke ning te nemen. De goedkoopste krijgen de opdracht. Hoe voor deliger het stuk spoor, hoe ho ger het aanbestedingsvoordeel. Jacobswoude was er vanuit gegaan dat zowel de tunnel door het Groene Hart als de fly over bij de snelweg A4 aanbe steed zouden worden. Dat blijkt alleen de fly over te zijn, waar door de gemeente bang is dat het aanbestedingsvoordeel veel te laag uitvalt. Volgens het ministerie valt daar nog niets over te zeggen. De inschrijving van bedrijven moet nog beginnen, dus hoe hoog het voordeel wordt, is niet bekend. oorschoten dimitri walbeek oorschoten heeft honderd ver- uitgenodigd om te over de toekomst de vriendenband met het elgische Schoten. Daar komen meer klachten vandaan at het kaarsje van de jumelage an het doven is. En dat be- eurt men in België, meldt ge- ïeentevoorlichter G. Zeelt. Donderdag verschenen al 16 rgEihlsdties in het cultureel centrum die de eerste stappen zetten naar een verbeterde sa menwerking. Drie verenigingen hebben zich al aangemeld als lid van het comité: de gymnas tiekvereniging Avanti, de to neelvereniging Voorschoten en biljartvereniging Wapen van Voorschoten. Met een geldelijke steun van 10.000 gulden moet het comité nieuwe activiteiten bedenken om de stedenband te benadruk ken. 'Ik wilde iets aan dorp teruggeven oegstgeest Het gebouw ligt er nog wat verloren bij, daar langs de Rhijngeesterstraatweg. Maar daar komt verandering in. Als alles meezit, kan de grote verbouwing van de voormalige Jelgersmakliniek in de lente beginnen. Zodat de gemeente er in 1998 haar intrek kan nemen. Om alvast te wennen aan de nieuwe aanblik van het gebouw heeft de gemeente een aantal compositietekeningen laten maken, zoals hier van de nieuwe achtergevel. De prenten zijn binnenkort te bezichtigen in de hal van het huidige gemeentehuis aan het Wilhelminapark en staan ook al op de Internet-pagina van de Oegstgeest. ILLUSTRATIE A+D+P ARCHITECTEN e:gemeente Rijnwoude en de onderzoeken of het 'Veilige woonomge- in Rijnwoude goed func- Het meldpunt werd in opgericht. Sindsdien meld T>0 Rijnwoudenaren een pMe situatie in een van de jrpèn. De mensen die tot nu e het meldpunt belden, kun- ;n de komende weken bezoek ji de politie verwachten. Zij ijgen een enquête overhan- over hun ervaringen met meldpunt. In maart worden uitslagen van de enquête be- eiderdorpse Ifstedenrijders lelden zich niet judy nihof oproep aan Leiderdorpse om zich te mel- de gemeente, heeft nog reacties opgeleverd. Bur- M. Zonnevylle had i inwoners, die de Tocht der chten helemaal hebben uit- eden en een kruisje hebben cregen, op de koffie willen gangen op het gemeente- is. Maar de bijeenkomst gaat als zich ten minste een mensen aanmeldt. Vol een woordvoerster wacht iggfneente de reacties nog af. e.ivraag is natuurlijk of veel hebben meege- hebben geprobeerd achterhalen, bij de or- ïisajie van de elfstedentocht. iar de organisatie geeft der- ijke gegevens om redenen iprivacy niet af." koudekerk liesbeth buitink Wanneer" je Koudekerk aan der> Rijn binnenrijdt, kom je eerst langs een middeleeuwse kerk en nog wat oude gebou wen. Dan zie je links, meteen in het oog springend, het poorttorentje staan dat in 1606 werd gebouwd bij dé ingang naar kasteel Poelgeest. Wie Koudekerk ook maar een beetje kent ziet het voor zich: het torentje, de dichtge vroren sloot waardoor het ei land bereikbaar wordt, het ca fé op de hoek en de oud heidkamer. De plekken komen voor in het verhaal 'De tijd rond het torentje', dat de Kou- dekerkse kinderboekenschrijf ster Selma Noort schreef voor de verhalenbundel 'Waai- ver teld!?, vreemde verhalen van vroeger en nu'. In de bundel staan de traditionele sagen als 'Het vrouwtje van Stavoren' naast nieuwe verhalen. En zo zijn Den Haag, Oudewater, Oosterlittens en Koudekerk in eens een legende rijker. Noort kreeg van haar uitge verij Leopold het verzoek mee te werken aan de bundel. Het verhaal moest net als in sagen en legenden de fantasie in de hoofdrol hebben, met een his torische achtergrond. „Ik ben vorig jaar toen er ijs lag eens bij dat torentje geweest. Toen ik deze opdracht kreeg, heb ik eerst het bord overgeschreven dat bij dat torentje staat. En in de geschiedenis is de periode waar je het minst bij uit hoeft te leggen, die waarin Jan zon der Genade het slot tot op de laatste steen neerhaalde. Centraal voor Noort stond dat het verhaal kinderen moest aanspreken. „Het boek is voor kinderen ouder dan 12 jaar. Ik schrijf normaal gespro ken voor jongere kinderen en ik zoek het nooit zo in een mysterie met plots en dingen die in elkaar moeten vallen. Ik wilde het leuk maken Voor de kinderen van Koudekerk. De meeste mensen kennen het verhaal van het kasteel niet en het is leuk als ze er toch wat van meekrijgen." Noort koos doelbewust voor zeer herkenbare Koudekerkse plekken en mensen. „De brug en het café bijvoorbeeld. En de oudheidkamer, hoewel ik daar nog nooit ben geweest. Het zijn grapjes naar de werkelijk heid, maar het is net wat leu ker en dorpser. Doordat het zo dichtbij de werkelijkheid staat, maakt dat het alleipaaj levens echter. En* ik wilde op deze manier iets aan het dorp te ruggeven." De schrijfster, die in 1993 de Zilveren Griffel kreeg voor haai' boek 'Eilandheimwee', verwacht niet dat het verhaal een eigen leven gaat leiden als legende. „Misschien blijft er alleen in het dorp zelf wat van hangen. Het zou leuk zijn als de kinderen daar op het ijs schaatsen, ze even kijken of er wat onder het ijs ligt. Het is een verhaal dat zich zou kun nen hebben afgespeeld, maar dat we toevallig niet hebben gezien." Omdat meester Arie er niet meer was om de geschiedenis van Kasteel Poelgeest levend te houden, werd deze in het De kinderboe kenschrijfster Selma Noort verzon een ech te Koudekerkse legende, die zich afspeelt bij het torentje van kasteel Poel geest. FOTO LOEKZUY- DERDUIN kort opgeschreven en voor stellenden op een bord in de verbleken nu de eeuwen in de toeristen en andere belang- berm langs de weg gezet. Daar zon. 'leen de bewoners niet op de hoogte gebracht judy nihof t ABP, de eigenaar van de rstenflats in Leiderdorp, klachten van huurders serieus, vindt woordvoerder Meijs. Hij reageert op verwij- vah huurdersvereniging De r§Jen aan het adres van het P. dat niets zou hebben ge in Ifiet een in september aangeboden klachtenrapport. Meijs: „We hebben de klachten wel degelijk onderzocht. Wat al leen niet'is gebeurd, is de bewo ners op de hoogte stellen van de stand van zaken. Daarvoor moeten we de hand in eigen boezem steken. We hadden de huurders eerder moeten infor meren. De bedoeling is om dat eind volgende week te doen." Voor incasso en advies Van Vliet Hardy Wigt gerechtsdeurwaarderskantoor Tel. (071) 512.20.54 Fax (071)512.40.47 Volgens hem heeft het ABP de afgelopen maanden gekeken welke klachten verholpen kun nen worden. Zo is onderzocht of er een mechanisch ventilatie systeem kan komen. Maar dat idee sneuvelde al snel. „Zo'n systeem kost vier ton. Dat is niet haalbaar." Het probleem van het niet kunnen douchen tijdens renoyatiewerkzaamhe- den wordt wel verholpen. „De bewoners kunnen bij de huis meester een sleutel ophalen van een huis, waar ze kunnen dou chen." Aan klachten over het schil derwerk is volgens Meijs inmid dels al het nodige gedaan. „Het schilderwerk is nu prima in or de. We hebben er het afgelopen jaar bijna een half miljoen aan uitgegeven. Ook de beschadi gingen aan de kozijnen zijn her steld." Het ABP gaat verder kijken of de geluidsoverlast van koelin stallaties van winkelcentrum Santhorst verder kan worden te ruggedrongen. Ook is een offer te bij het EWR aangevraagd voor het plaatsen van thermos taatkranen en warmtemeters. Naar dubbel glas kunnen de huurders voorlopig fluiten. „Dat bekijken we op het moment dat de kozijnen vervangen moeten worden. Maar deze verkeren in prima staat", aldus Meijs. Als de weersomstandigheden meezitten, worden de Horsten flats eind februari voorzien van brandtrappen. De bewoners wachten hier al ruim drie jaar op. Vanwege de vorst zijn de werkzaamheden uitgesteld. De aanleg van de 'trappen is vol gens Meijs een 'omvangrijke klus' die in totaal twaalf weken duurt en waarvoor de voorbe reidingen in volle gang zijn. „Het fundament van de trappen moet worden geheid. Leidingen moeten worden verlegd. Dat kan nu niet vanwege de vorst, maar de opdracht is al verstrekt aan de PTT en de kabelmaat schappij." ZIRKZEE Partners specialisten in loon- en salarisverwerking lid van de Z>trkzee-groep BEZORGT UW LOONADMINISTRATIE U HOOFDBREKENS? Geen wonder, want het voeren van een loonadministratie is uitgegroeid tot een specialisme. Voor de meeste ondernemers en administrateurs is het nauwelijks nog doenlijk deze administratie zelf uit te voeren. Door onze kennis en ervaring op dit gebied kunnen wij deze taak op efficiënte wijze van u overnemen. Naast het verzorgen van de standaard salarisverwerking voor alle branches adviseren en begeleiden wij op het gebied van de uitvoering van ziekteverzuim, ontslagzaken etc. Bel voor meer informatie vrijblijvend 071 - 515 40 14. Vragen naar Piet van Houten of Gert Peters. Lange Voort 68, postbus 93,2340 AB Oegstgeest Dê Zirkzee-groep heeft ruim 35 jaar ervaring in accountancy. Het accent van de werkzaamheden ligt op middelgrote en kleine bedrijven, waarbij de adviesfunctie centraal staat. De Zirkzee-groep is een samenwerkingsverband van registeraccountants, accountants-administratie consulenten, belasting adviseurs en administra tieve dienstverleners. De Zirkzee-groep heeft vestigingen te Oegstgeest, Leiden, Gouda en Voorhout. Sportverkiezing in Rijnwoude Wie waren in 1996 de grootste sportman, sportvrouw, sport ploeg en aanstormend talent van Rijnwoude? Op vrijdag 17 januari maakt de jury van de zesde Rabo Sportverkiezing Rijnwoude de winnaars van de sportverkiezing bekend. De ver kiezingsavond wordt gehouden in het Dorpshuis aan de Pieter de Hooghstraat in Hazerswou de-Dorp en begint om .20 uur. Gratis toegangskaarten zijn ver krijgbaar bij de Rijnwoudse Ra- bobanken. Voor alle titels zijn drie perso nen of ploegen genomineerd. Voor de sportman van het jaar zijn winter-triatleet Ronald de Graaf, zeiler Roy Heiner en schermer Olaf Kardolus geno mineerd. Bij de sportvrouw gaat de strijd tussen Heddy Boers (tennis), Wendy van Brakel (schoonspringen) en Femke van Dijk (judo). Voor de titel sport ploeg van het jaar binden de dames en de heren van volley balclub Orion de strijd aan met de dammers van Samen Sterk. Bij het aankomend talent gaat het tenslotte tussen Esther van Aarsen (paardrijden), Femke de Boer (tennis) en Martijn Ooster veen (judo).

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13