/EIDEN Straver begint opnieuw ml IJS Aanpassingen leidingen voor snellere treinen Papa en mama moeten afkicken jegroting universiteit lart nog steeds zorgen Oude fietsenstalling station weer open Pontbaas is gedwongen vakantie beu Koster telde 63 vernielde rijwielen TERDAG 11 JANUAR11997 hans jacobs, 071-5356414. plv.-chef rudolf kleun. 071-5356436 Stercompost 1 Het Alphense be- I Z. drijf Stercompost in vesteerde 1,8 miljoen gul den om een einde te ma ken aan stankoverlast. Huizen Q Woningzoekenden I -3 van buiten de Rijn streek komen waarschijn lijk in aanmerking voor een huurhuisin Alphen. veede tunnelbuis Stationsplein klaar den» Eind vorig jaar is ook de tweede buis van de tunnel on- jrhet Stationsplein gereedgekomen. Maandag wordt de tun- fibuis in gebruik genomen voor het verkeer. Dat betekent ove- lens nog niet dat aan de verkeersellende rond het Leidse sta in een einde komt. De eerder opengestelde, aan de stadszijde degen, tunnelbuis gaat tegelijkertijd namelijk weer (tijdelijk) f ht. Er is dus opnieuw maar één buis beschikbaar voor de au- ;u(NNO 1897 Maandag 11 Januari juffrouw te Hillegom, verleden week op een avond langs de lat gaande, werd plotseling-aangeloopen door een extra ioten hond. Deels door den schrik, deels door de gladde stra- i maakte de juffrouw op vrij onzachte wijze kennis met de Haatsteenen, met het gevolg, dat de juffrouw terstond naar bed anbest en thans nog bedlegerig is. MO 1972 dinsdag 11 januari i $t drieluik van Lucas van Leyden moet worden gerestaureerd ui kan daarna niet in de Lakenhal terugkeren vanwege de slech- iimatologische omstandigheden. De Leidse raad kreeg gister- md een voorstel om te beginnen met restauratie van het mu- m. Dit werd aangehouden tot volgende week. Dan komt wel- t ook een pré-advies van B. en W. op tafel naar aanleiding vragen, die Dirks (PvdA) stelde. Hij vroeg na te gaan hoe Lei van zijn financiële verplichtingen ten opzichte van de La- ihal zou kunnen worden ontlast. Met andere woorden: moet n j Lakenhal een stedelijk museum blijven of een rijksmuseum r)lrden? leiden «ruud sep Fietsers hoeven hun rijwiel van af maandag niet meer achter het station te stallen. De fietsen stalling aan de centrum-zijde van het station gaat weer open. Aan de zijde van het Stations plein is plaats voor 2.000 extra fietsen. Aan de achterkant van het station was al plek voor 4.000 bewaakte plaatsen. De fietsers kunnen straks vanuit de nieuwe fietsenstalling binnendoor naar het station lo pen. De twee stallingen zijn via een tunnel met elkaar en met de stationshal verbonden. De nieuwe stalling aan de voorzijde is zeven dagen per week geopend van 6.00 tot 0.30 uur. Alleen op zondag gaat de deur pas om acht uur open. De stalling aan de kant van het Academisch Ziekenhuis is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 7.00 tot 22.00 uur. Door de ingebruikname van de nieuwe fietsenstalling moet de opslag van 'fiets fout fiets weg' verhuizen naar de bene denverdieping van de stalling aan de achterzijde. 'Foute' fiet sen kunnen aldaar op maandag van 12.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 19.30 tot 20.30 uur worden teruggehaald. De gemeente begint maandag ove rigens niet met de geplande ver betering van de stalling bij sta tion Leiden Lammenschans. Zodra de vorst uit de grond is gaat men daar aan de slag. „Voor mij betekent dit een nieuwe start na een paar zeer turbulente jaren, zoals slechts weinig korpschefs die foto henk bouwman Keuken-echtpaar opvangcentrum vertrekt caroline van overbeeke iks ingrijpende bezuini- ik ten vorig jaar raakt de porte- elihnee van de Leidse Rijksuni- iteit steeds verder leeg. Dit heeft de universiteit op een flink tekort - acht ten gulden - op haar begro- Het college van bestuur it de financiële situatie ;elijk'. Vooral de toekomst, het jaar 2000, ziet er it uit. Om het hoofd boven !r te kunnen houden, moet Iniversiteit blijven bezuini- :n reorganiseren, zo blijkt tar begroting voor 1997. rig jaar kondigde de uni- teit een ingrijpende bezui- ig aan op voorzieningen die direct met onderwijs en het jjjj irzoek te maken hebben. fcou de Wetenschapswinkel 5 avelen en wordt er gekort op Jjudget van het universitair «centrum, het LAK-theater, fcblad Mare en computerin- lut CRI. Een en ander moet Universiteit op termijn twin- piljoen gulden in het laatje —Igen. har de financiële vooruit- Uien blijven ongunstig. Uit de begroting blijkt dat dat deels te maken heeft met uitgaven die in het verleden zijn gedaan. Zo moet de universiteit een hoop geld reserveren voor sociale re gelingen voor medewerkers voor inmiddels wie geen werk meer is. Bovendien worden nog steeds flinke bedragen aan wachtgelden uitgekeerd. Een andere kostenpost is de huisvesting. Onderhoud, ingrij pende verbouwing van oude panden in de binnenstad en nieuwbouw slokken flink wat geld op. Daarbij komt dat ook het aantal studenten de komen de jaren terugloopt en de bij drage van het ministerie van onderwijs waarschijnlijk lager wordt. De universiteit constateert dat haar financiële reserves daardoor steeds kleiner worden. Alleen als iedereen zuinig aan blijft doen en de faculteiten zich aan de afspraken over bezuini gingen houden, gloort er hoop, zo blijkt uit de tekst van de be groting. De begroting over 1997 wordt op 27 januari in de universi teitsraad besproken. Omstreden korpschef voelt zich welkom in Hollands Midden ,,Ik dacht dat ik hier zou worden aangesteld als Haag, maar in ieder geval wel korpschef. Maar nu heeft korpsbeheerder Goekoop het al °?ize ejsen bevolking ons op over bijstandsambtenaar en word ik daarnaast betiteld de erda^aalt op daUafvoeb als de 'ideale opa'?" Marinus Albertus Straver, gisteren de voor een cultuuromslag bij als de nieuwe korpschef van de politie Hollands Midden de politie. „Wij praten bij de po- geïnstalleerd, krabde zich toch nog eens over het hoofd. 20 vaalc óver mensen in Maar - zo liet hij tijdens de plechtigheid in congrescen- trum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout weten - hij voelt tie waarin de uiterlijke lieve vre- zich desondanks bijzonder welkom. noordwijkerhout» annetvan aarsen Straver kwam als korpschef van Kennemerland zwaar onder vuur te liggen tijdens de IRT-af- faire. Een donkere periode in zijn loopbaan, waar hij even lie ver niet meer over wil praten. „Voor mij betekent dit een nieuwe start na een paar zeer turbulente jaren, zoals slechts weinig korpschefs die ooit zul len meemaken. Ik wens het ze overigens ook niet toe", was het enige wat hij er gisteren over kwijt wilde. De nieuwe korpschef heeft er zin in. „Onze hoofdopgave blijft werken aan veiligheid en leef baarheid in onze steden en dor pen; op een betrokken manier werken aan veel voorkomende en middelzware criminaliteit, aan hinder, overlast en onveilig heidsgevoelens. Daar moeten we verdomd goed in zijn. Daar rekent misschien niet Den strenge vorst brengt >r menigeen de nodige rlast met zich mee. De mende dagen belicht Leidsch Dagblad elke lag typisch winterse iblemen. Vandaag: de Tponten bij De Kaag. Het pontje naar het Kaageiland vaart nog wel. Tot groot genoegen van de watervogels, foto hielco kuipers nag van de pontbazen Hans Aker- - n en Wouter van Leersum vandaag varm water regenen. Zolang er ijs ligt, ien hun veerponten niet uitvaren, werk betekent geen inkomsten. Per oopt dat wel in de honderden guldens. 3oom, de baas van het veer tussen Ou- etering en Leimuiden was net terug 'akantie. Hij hoopte afgelopen maan- veer aan de slag te gaan. Zijn vrije tijd It noodgedwongen nog even aan. „Een ld vakantie is leuk, maar niet als de n op zijn", zegt hij beteuterd. „Ik krijg subsidie, niks. Het is nu al het tweede lat er ijs ligt. Vorig jaar heb ik ook al 'eken stilgelegen." kost klauwen met geld, die vorst", pen ook Wouter van Leersum van het over het Paddegat tussen Woubrugge lelofarendsveen. „In de winter is het wel rustiger hoor, maar ik was toch altijd 's morgens tussen zeven en negen en tussen vier en zes constant bezig met overzetten." Hij zit in zijn behaaglijk warme woonboot. Vanuit zijn raam is te zien hoe zijn pont werkloos aan de kant ligt. „De eerste twee weken is niet erg. Toen kon ik nog wat on- derhoudsklussen doen. Daar kom je anders niet aan toe." Het is niet alleen de verdiensten die de 21- jarige Woubruggenaar nu mist. Hij heeft ook kosten. „Een kraan is kapotgevroren. Bovendien krijg ik straks hoge kosten, wan neer het gaat dooien. Dan wordt de pont helemaal kaal doordat er ijsschotsen tegen aan schuren. In tegenstelling tot de genoemde twee pon ten, vaart het veer tussen Buitenkaag en Kaageiland vrolijk heen en weer. Het krijgt nauwelijks de tijd om stil aan de kant te lig gen. „We varen 24 uur per dag, dus houden we het water moeiteloos open", zegt be stuurder Jaap Homan met een glimlach. „En we doen er de eenden en koeten ook nog een plezier mee." Hij wijst vanuit zijn stuurhut naar de honderden watervogels die om de pont heen zwemmen. Ondervindt de firma Ponto, de eigenaar van het Kaagse veer, nu nog geen moeilijk heden door het weer, ze worden wel ver wacht. Homan:Als het gaat dooien ver wacht ik problemen. Wanneer de scheep vaart hier weer op gang komt, krijg je ijs- schotsen. Dan kost het ontzettend veel moeite voor ons om de overkant je berei ken. Het is wel eens gebeurd dat al het ijs van de Kagerplassen door de wind hier de Ringvaart opkwam en helemaal vast kwam te zitten. Toen hebben we een paar keer met onze reservepont heen en weer moe ten varen om er weer beweging in te krij gen." marieta kroft de en de formele verhoudingen belangrijker zijn dan openheid en duidelijkheid." Goede vriend Honderden belangstellenden kwamen op de officiële installa tie van Ries Straver af. Familie van de nieuwe korpschef, vrien den uit Kennemerland, nieuwe collega's en ook de oude korpschef van Hollands Mid den, Sybrand van Hulst, die op stapte om ruimte te maken voor Straver. Deze betitelde Van Hulst als goede vriend. „Hij VERHUIZING - Wie volgende week de afdelingen Riolering en Waterbeheer van de gemeente Leiden nodig heeft, moet ge duld hebben. De twee diensten zijn vanaf maandag 13 januari de hele week moeilijk bereik baar vanwege verhuizing van het Stadsbouwhuis aan de Lan gegracht 72 naar Milieu en Be heer aan de Admiraal Banckert weg 15. Het klachtennumme van de dienst Riolering is vol gende week 071- 5167581. leiden «ruud sep De grootscheepse vernieling van fietsen in de omgeving van de Hooglandse kerk is het werk van één groep en heeft in één nacht plaatsgevonden. Koster A. Vroomans van de Hooglandse kerk telde zondagochtend 22 december tijdens het uitlaten van zijn hond 63 fietswrakken. „De route liep van café Einstein op de Nieuwe Rijn via de Nieuwstraat en de Middelweg naar de Hooigracht", vertelt .Vroomans. De koster belde direct de poli tie om melding te doen van de vernielingen. „Ik woon hier nu drie jaar. maar zo erg heb ik het nog nooit gezien. Dit is toch niet normaal. Bij de politie zei den ze dat ze er aandacht aan zouden besteden." Vroomans was dan ook hogelijk verbaasd toen een politiewoordvoerder in deze krant meldde dat er geen meldingen waren binnengeko men van grootscheepse vernie- ling. Ook de verdere nasleep be vreemdde de koster. „Ik snap wel dat de reiniging niet zo maar al die fietsen mee mag ne men. Maar het heeft vervolgens tot afgelopen woensdag ge duurd voordat ze de vernielde fietsen hebben weggehaald. Ik heb ruim drie weken tegen dat schroot aan zitten kijken." heeft het voor mij over gehad om mee te werken aan de stoe lendans, die ontstond na de IRT-affaire. Hij maakte daarmee mijn benoeming bij Hollands Midden mogelijk. In tijden van nood leer je je vrienden ken nen." Van Hulst, nu tijdelijk direc teur van het Nederlands Politie Instituut, kreeg ook van de Leidse burgemeester Goekoop, korpsbeheerder van Hollands Midden, een hart onder de riem gestoken. De oude korpschef zou het liefst de nieuwe baas van het Korps Landelijke Poli tiediensten worden maar on duidelijk is wanneer hij die overstap kan maken. „Die nieu we uitdaging is hem toegezegd door twee ministers. Als zij Van Hulst aan het lijntje houden, grijpen wij in", dreigde Goe koop. leiden ruud sep Geen meneer en mevrouw Hoogeveen, geen Piet en Wil, maar papa en mama. Voor de bewoners van het opvangcen trum voor asielzoekers aan de Willem van der Madeweg waren de koning en de koningin van de keuken drie jaar lang vader en moeder. Gisteren vierden de twee echtelieden hun afscheid. Een receptie waarop veertigers met een liefdevol 'hallo mama' gedag komen zeggen. Soms is een asielzoekerscentrum net een ouderwetse jeugdherberg. Piet en Wil zijn op papier sinds 1 januari weg. Maar de af gelopen week zijn ze nog even twee keer langs geweest, overi gens nadat ze tegen de afspra ken in met de kerstdagen had den doorgewerkt omdat er op het laatste moment geen ande re kok bleek te zijn. „Ik zal lang zaamaan moeten afkicken", vertelt Wil tijdens de receptie. „Nog eens per week of per twee weken even langs komen. Nee, niet voor de keuken, maar voor de contacten met de bewoners. Je hebt toch jaren lang dag en nacht voor die mensen lopen zorgen." Het echtpaar gaat weg omdat Stadsbankcrossers, Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden, Tel. 071 - 516 77 77 Ook voor leningen met goede looptijden. Wil met de vut gaat. En met Wil vertrekt Piet, zoals Piet ook kwam met Wil. Wil kreeg drie jaar geleden de verantwoorde lijkheid voor de keuken van het asielzoekerscentrum dat toen nog aan de Flevoweg zat. Haar man, die al met pensioen was, bracht haar en haalde haar en sprong als het nodig was bij. Totdat Piet uiteindeUjk net zo zeer bij het interieur van het centrum hoorde als zijn vrouw. Na de verhuizing naar de Wil lem'van der Madeweg, waarbij de keuken flink werd uitgebreid, kreeg Piet uiteindelijk een offi ciële aanstelling voor twintig uur. Onder papa en mama genoot de keuken van het opvangcen trum een enorme populariteit. De directeur kreeg nooit klach ten over het eten, terwijl de voedselvoorziening in dit soort instellingen vaak het eerste is waarover wordt geklaagd als er ergens problemen zijn. Maar bovenal was het werken in de keuken erg in trek bij de asiel zoekers. Naast de nogal ruime bezetting van 35 man perso neel, is er constant een wacht lijst met 60 tot 70 namen. Wer ken bij papa en mama bood niet alleen voordelen voor de inwendige mens, het was er ook altijd gezellig. Voor de directeur van het op vangcentrum was het eten vooral aan de Flevoweg een 'cruciale succesfactor'. De coör dinator materieel vond het in eerste instantie maar een 'raar zooitje' in de keuken met al dat ge-papa en ge-mama. En de baas van het cateringbedrijf stelde vast dat het echtpaar Hoogeveen naast hun eigen drie kinderen over de hele we reld verspreid nog zo'n 1500 mensen hebben die 'papa' en 'mama' tegen ze zeggen. Het personeel zong nog een paar af scheidsliedjes, de bar serveerde nog een drankje en een bitter bal. En na anderhalf uur werden papa en mama weer opgehaald door dezelfde limousine waar mee ze eerder in de middag van huis waren opgehaald. leiden» ruud sep De gewone Nederlandse snel treinen moeten op termijn met een snelheid van maximaal 160 kilometer per uur door het landschap schieten. Dat is twin tig kilometer meer dan het maximum dat de NS nu hante ren. De eerste werkzaamheden voor het realiseren van een ho gere snelheid beginnen morgen, in de nacht van zondag op maandag. In een periode van bijna vijf maanden passen de spoorwegen de bovenleiding op de lijn van Leiden naar Schiphol aan aan de hogere snelheden. Wanneer de treinen daadwer kelijk sneller gaan rijden, kan een woordvoerder van de NS nog niet zeggen. „Dat kan eind dit jaar zijn, of volgend jaar. Er moet intern nog een heleboel werk worden verzet voordat we zover zijn", meldt J. Krijgsman. De spoorwegen beginnen met de aanpassing van de Schiphol- lijn, omdat bij de aanleg van de ze relatief nieuwe spoorlijn al rekening is gehouden met een hogere snelheid. „Er zitten geen rare bochten of overwegen in. De Schiphollijn is gebouwd voor een snelheid van 160 kilo meter per uur", aldus de woordvoerder. Op de langere termijn zullen alle doorgaande lijnen in Ne derland geschikt worden ge maakt voor 160 kilometer per uur. „Maar dat is een project van tientallen jaren. Toen we heel lang geleden van 120 naar 140 kilometer gingen, heeft dat ook jaren geduurd." De bovenleidingen moeten ook op de Schiphollijn worden versterkt omdat deze nu niet geschikt zijn voor de grotere krachten die bij een hogere snelheid vrijkomen. Daarna moet onder andere het automa tische treinbeïnvloedingssys teem worden aangepast. Verder moeten er op stations maatre gelen worden genomen om de ze met een hogere snelheid te kunnen passeren. Wanneer de Schiphollijn tus sen Leiden en de luchthaven aan alle kanten geschikt is voor de hogere snelheid, zal als eer ste de Thalys zijn snelheid op dit traject opvoeren. Op termijn zal de hogesnelheidstrein over een eigen spoor naar Schiphol rijden. Maar tegen die tijd zul len de gewone intercitytreinen met hogere snelheden het oude net blijven gebruiken. In verband met de aanpassing van de bovenleiding rijden er tussen 12 januari en 30 mei vijf nachten per week tussen 1.30 en 5.00 uur geen nachttreinen tussen Leiden en Schiphol. Al leen in de nachten van vrijdag op zaterdag en van zaterdag op zondag rijden de treinen vol gens dienstregeling. Verder rij den de nachttreinen naar Am sterdam om over Haarlem, waar overigens niet wordt gestopt. Vanuit Amsterdam rijdt er op de normale tijden een trein heen en weer naar de luchthaven. Tussen Leiden en Schiphol rij den in de nacht bussen. Ver- trek- en aankomsttijden in Lei den zijn volgens de dienstrege ling. Op Schiphol komen de bussen ongeveer twintig minu ten later aan, terwijl ze een kwartier eerder naar Leiden ver trekken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11