'Voordelige' Porsche heeft een naam Kenteken deel 3 verleden tijd Vuto gebruikt straks minder energie dan trein en bus 'hrysler bouwt elektrische auto die op benzine rijdt Weg en wiel Compacte VW heet Lupino 'Newtimers' in serieproductie Bordjes verdwijnen Eerste Ka alleen in het zwart mJDAG 10 JANUAR11997 rige week maakte de Spaanse ^-dochter Seat bekend dat j geheel nieuwe kleine auto, °iaamd Arosa, op de autoten- ^stelling van Genève zal de leren. Ook moeder Volkswa- l komt nog dit jaar met een en versie van deze Arosa op markt en volgens het Duitse {blad Frankfurter Allgemeine hwggaat deze nieuwe VW pino' heten. Het Duitse con ti zal beide auto's in zijn fa- jken in Wolfsburg gaan bou- De vierpersoonsauto heeft basis het ingekorte chassis [de VW Polo en gebruikt de- jde motor. De betere toege- [e VW-versie wordt duurder i de Seat, aldus de krant. lis u wellicht opgevallen dat fgelopen najaar geen ac- tgiro in de brievenbus lag r het betalen van het beken- Heel 3', dat al.sinds jaar en —op de voorruit van onze au- prijkt. Het betreft hier niet vergissing van de overheid. I ingang van dit jaar kan het itic hoesje met inhoud na- ijk van de voorruit gehaald „den. 12 gulden die hiervoor jaar- fli betaald moest worden, was -leid om de kentekenregi- tie te financieren. Wie ech- Je laatste maanden een auto energiegebruik van 'de toe- istige auto' is vergelijkbaar of lager dan de energiebe- fte van een trein of bus. Het om het energiegebruik per loon per kilometer. Dat k uit een studie van TNO kransportmiddelen te Delft. ging bij de studie uit van juidige auto's, bussen en len. Bekend is hoeveel men- gemiddeld in deze vervoer- flelen zitten. Er bestaan leens gegevens over het igiegebruik per kilometer, de hand van deze gegevens iTNO uitgerekend hoeveel energie het kost om één per soon één kilometer te vervoe ren. Dat geeft als resultaat: trein en bus gebruiken evenveel energie en de auto vijftig pro cent meer. Bij de zogeheten 5-liter auto (die honderd kilometer'rijdt op vijf liter benzine)-komt het energiegebruik op hetzelfde ni veau als dat van de trein of de bus. Een 3-liter auto (die de au to-industrie momenteel ontwik kelt) steekt nog gunstiger af. Deze auto vergt dertig procent minder energie dan de trein of de bus om een persoon één ki lometer te vervoeren. Rijnland bv 'an der Valk Boumanweg 71,2352 JB Leiderdorp - Telefoon: 071-5813111 Ijl Meilaan 7,2321 RH Leiden - Telefoon: 071-5813151 teeklaan 5,2201 BA Noordwijk Telefoon: 071-5813161 jrste eigen Daewoo in productie FDDORP ;t begin van de verkoop in irland, twee jaar geleden, 'aewoo al weten dat bin- inkele jaren het eerste ei- nodel op de markt zou ko- Jarenlang vormden mo- n van General Motors na- k de basis voor de Ko- se auto's. Ook de huidige ïllen Nexia en Espero zijn eid van modellen van Opel. RAI meldt nu dat Daewoo Iddels zijn eerste zelf ont- ^lde auto in productie ^1 genomen. Deze wagen It in Korea onder de naam Amerikaanse autofabri- it Chrysler heeft een me lde ontwikkeld om water- 'f te winnen uit benzine, waterstof wordt aange- lakt uit goedkope benzine !t een laag octaangetal. it gebeurt tijdens het rij- |n, waardoor de auto niet iankelijk is van water- 'ftankstations. Een brand- •fcel zet vervolgens de wa- kstof zonder verbranding, Is zonder uitlaatgas, om in tktriciteit. Op deze manier In een elektrische auto l>rden gebouwd die schoon goedkoop rijdt. Éigens Chrysler zal een auto *t een dergelijke aandrij- ng een liter benzine op 34 jometer verbruiken en ko- 'n er nagenoeg geen scha- ijke stoffen vrij. De tech- 'k werd deze week door 'sier voorgesteld tijdens i American International 2 Ito Show in Detroit. De fa- lek hoopt in 2005 een mo del voor de massaproductie te hebben ontwikkeld, tien jaar eerder dan aanvankelijk gedacht. De 'Vereniging van Bezorgde Wetenschappers' reageert kritisch dat Chrysler niet he lemaal op dB goede weg is, omdat er nog steeds uitge gaan wordt van benzine, een niet terug te winnen fossiele brandstof. Beter zou het zijn een motor te ontwikkelen die totaal op kunstmatig aan te maken brandstoffen zoals waterstof, methanol of etha nol draait, aldus de vereni ging- Chrysler is de op twee na grootste autofabrikant van de VS. De nummer een, General Motors, bracht vorige maand als eerste een elektrische au to op de markt die bedoeld is voor de" massaverkoop. Die auto, de EV1 (Electric Vehicle 1), is echter voorzien van een accu-aandrijving, wat de ac tieradius (de afstand die op één energielading kan wor den gereden) beperkt. REDACTIE PETER LODEWIJKS kfurt Rtr-afpDe nieuwe compacte auto's moeten gaan concurreren met andere kleine wagens als de Ford Ka, Renault Twingo, Fiat Cinquecento en de Mercedes Swatch, die volgend jaar op de markt verschijnt. De productietijd van de Lupi no/Arosa, die intern als project EA 420 wordt aangeduid, zal rond de zeven uur liggen. Dat is de helft van de tijd die nodig is om de kleine VW Polo in elkaar te zetten en ongeveer een kwart van het aantal uren dat het bou wen van een VW Golf vergt. Bij de montage van de Lupino/Aro- sa zullen veel onderdelen wor den ingekocht om zowel kosten als productietijd te sparen, al dus FAZ. op z'n naam heeft geschreven, zal gemerkt hebben dat men hiervoor 23 gulden moest neer tellen, terwijl dat voorheen gra tis was. Dit bedrag is in de plaats gekomen van het ver trouwde kenteken deel 3. Bo vendien wordt bij aanmaak van een nieuw kentekenbewijs deel 1 een bedrag van 100 gulden in rekening gebracht met hetzelf de doel. Na het verdwijnen van de APK- sticker op de nummerplaat is er dus weer een ontsierend 'ding' van de auto verdwenen. Maar het betalen gaat gewoon door. Lanos verkocht en komt in de loop van dit jaar ook naar Euro pa. Het model zal de Nexia ver vangen die echter voor minder geavanceerde markten zoals Polen, Roemenië en India, nog in productie blijft. Voor de koetswerken van de 'ei gen modellijn' zocht de op twee na grootste autofabrikant van Zuid-Korea contact met Itali aanse ontwerpers. Naast de La nos staan ook kleine 3- en 4- deurs auto's (in de VW Polo klasse), een groot topmodel (in de klasse van de BMW 5-serie en Audi A6) en een ruimtewa gen gepland. Jaren achtereen dreef sportwa genfabrikant Porsche op het suc ces van de 'klassieke' 911, maar nu gaat het roer om. Een eerste stap is de Porsche Boxster, het eerste volledig nieuwe model in 18 jaar en pas het achtste model van Porsche sinds het ontstaan van het merk in 1948. Het stu diemodel uit 1993 werd met zo min mogelijk veranderingen klaar gestoomd tot serieauto, die naar verwachting de helft van Por sche's productie gaat uitmaken. De relatief betaalbare Boxster moet een nieuw publiek aanspre ken, waarvoor de productie ten minste anderhalf keer zo groot moet worden. Dat versterkt de fi nanciële positie zozeer, dat ruim te ontstaat voor meer nieuwe ont wikkelingen: ,,We zullen de auto wereld binnenkort nog een paar keerverbazen", zegt Porsche. 'Tot 5.000 toeren klinkt de Boxster als een 911 en daarna als een trompet' leusden cpd Porsche is een synoniem voor sportwagen, maar ook voor peperduur. De goedkoopste Porsche stond tot voor kort nog in de prijslijst voor 226.500 gulden. Daarvoor heb je dan een 911 Carrera en de liefhebber die daarmee open wil rijden, moet voor de canvasoverkapping nog eens 31 müle extra van de bank halen. sportstoelen in. En geventileer de schijfremmen rondom en twee airbags behoren tot de standaarduitrusting. Dat de Boxster een prachtige toekomst tegemoet gaat, staat vast. Zoals we dat eerder heb ben gezien bij de roadsters BMW Z3 en Mercedes-Benz SLK is de vraag naar deze auto enorm. Naar verluidt zijn alle 15.000 dit jaar te produceren Boxsters al verkocht. Vorige week is de nieuwe Porsche ook geïntroduceerd in Amerika, waar doorgaans veel belangstel ling bestaat voor auto's van het gerenommeerde Duitse merk. De Boxster (de eerste echte naam voor een Porsche, samen gesteld uit de woorden 'boxer motor' en 'speedster') is tot Om klanten te behouden en te winnen (vooral dit laatste wordt steeds belangrijker) moest er bij Porsche toch wel wat verande ren. Het begin van dat proces, waarbij de gehele fabriek over hoop is gehaald, heeft onlangs gestalte gekregen in de Boxster, een nieuwe Porsche die in Duitsland voor ongeveer 77.000 Mark aan de man wordt ge bracht. Bij ons is diezelfde roadster (open tweezitter) niet goedkoper dan 124.950 gulden. Duur, maar een koopje gere kend naar Porsche-maatstaven. Goedkoper wil echter geenszins zeggen dat de Boxster er ook zo uitziet. Er zitten bijvoorbeeld wel lederen, goed zittende stand gekomen onder de super visie van de Nederlander Harm Lagaay, al jaren de hoogste baas van de ontwikkelingsafdeling van Porsche. Volgens hem heeft dat vanwege de korte tijd bloed zweet en tranen gekost. „Het is ons toch gelukt in nauwelijks vier jaar tijd de Boxster van de grond te tillen. Voor Porsche een record." Voor Lagaay is de Boxster in middels een gepasseerd station. „Ik ben al bezig met het ont werpen van auto's voor het jaar 2004 en 2008." Dat wil niet zeg gen dat hij niet trots is op de spiksplinternieuwe Porsche. Apetrots zelfs. „De Boxster rijdt als een Porsche, hij klinkt als een Porsche en hij heeft de kwaliteit van een Porsche. Tot 5.000 toeren klinkt hij als een 911 en daarna als een trompet." Nieuw aan de Boxster is er ei genlijk te veel om op te noe men. We beperken ons hier tot de hoofdzaken. Maar niet voor dat we hebben verteld dat we in de Boxster een paar fantastische uren hebben beleefd. Wat een fenomenale wegligging. Het is in alles een echte Porsche en dus een sportwagen pur sang. Het concept is anders dan dat van de ultieme Porsche, de 911, maar dat zijn karakter dicht in de buurt komt, staat vast. Wat beide gemeen hebben is achter wielaandrijving en voor de rest de dynamische rij-eigenschap- pen en het geluid. Dit laatste mag best opmerkelijk heten. Niet omdat de 6-cilinder boxermotor bij de Boxster midscheeps ligt en bij de 911 achterin, maar door het feit dat de Boxster een watergekoelde 6- cilinder met 24 kleppen heeft. Om gewicht te sparen is de nieuwe krachtbron uit alumini um vervaardigd. Met de lenigheid van een wurg slang in doodsnood kan de Box ster in 6,9 seconden naar de L00 km/u snellen. Als top staat 240 km/u in zijn rapport. De 2.5 li ter 6-cilinder levert 204 pk. De automatische versie, de tiptro- nic, heeft weliswaar dezelfde motor, maar accelereert iets langzamer en heeft een iets la gere top. Hij kost wél bijna tien mille meer. In één snelheid wint de Porsche het op alle fronten van de con currentie: in nauwelijks twaalf seconden sluit de kap zich auto matisch als een oester. Openen duurt net zo kort. Prachtig. Voeg aan het open rijden de echte Porsche-sound toe en de dag kan niet meer stuk, zeker niet als de zon er zijn licht over wil laten schijnen. Om lyrisch van te worden. De keuze van de middenmotor heeft niet uitsluitend te maken met een stabiel weggedrag. Het is ook gedaan voor de bagage. De Boxster is dan ook de eerste Porsche met een bagageruimte van 260 liter, verdeeld over de voor- en achterkant. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Dit soort aan wijsbordjes zijn on ontbeerlijk langs fietsroutes. Per jaar verdwijnt op raadselachtige wijze tien procent van de aanwijsbordjes langs de lange afstand-fietspaden (LF-routes). Fietsers die van deze routes ge bruikmaken ergeren zich hier bont en blauw-aan. Niets is ver velender dan op doorreis ver keerd rijden, omdat de bordjes ontbreken. Juist waar fietsrou tes door stedelijke gebieden gaan of ingewikkelde omleidin gen volgen zijn bordjes onont beerlijk. Lang niet alle landkaar ten geven de nodige duidelijk heid voor fietsers. De stichting Landelijk Fietsplat- form erkent dat de kwaliteit van de LF-wegwijzers in een aantal gebieden flink te wensen over laat. In de gebieden met de meeste klachten zijn tijdelijke bordjes geplaatst. De stichting illustratie fietsplatform werkt hard aan oplossing van dit probleem. De routes zullen twee keer per jaar worden nage keken en als ergens bordjes ont breken zullen die binnen vier weken worden teruggeplaatst. Niet langer de ANWB maar het Fietsplatform zelf verzamelt de klachten en draagt zorgt voor de borden. Nieuw is dat vrijwilli gers worden ingeschakeld ojn de Noordzeeroute (LF1) en de Midden-Nederlandroute (LF4) in goede staat te houden. Zij fietsen de route regelmatig, ple gen klein onderhoud zoals het weghalen van takken en schoonmaken van borden. Bij ontbrekende borden komen tij delijk stickers met een richting- pijl. Op dit moment heeft Nederland 1.750 kilometer aan bewegwij- zerde fietsroutes. De meest re cente is de Hanzeroute van 135 km tussen Kampen en Millin- gen. Het is de bedoeling dat over een jaar of dertien 4.000 km fietsroutes voorzien zijn van wegwijzers. De vorig jaar gelanceerde Fietsi- deeënkaart van het Fietsplat form is een groot succes. Het is geen landkaart om tochten mee uit te stippelen, maar een actu eel overzicht van de mogelijk heden om er in Nederland met de fiets op uit te trekken. De kaart wijst op fietsroutes, fiets- rondritten, trekkershutten en andere mogelijkheden voor overnachting, fietsverhuur, fietsevenementen en fietsva kanties. De kaart is voor 4,95 te koop bij kantoren van ANWB enWV. Niet meer opsturen Het gebruikelijke vooruitzenden per trein van fietsen naar het buitenland is per 1 juni dit jaar niet meer mogelijk. De NS schaft deze service af. omdat de kosten hoger zijn dan de op brengsten. Veel fietsers hebben slechte ervaringen met het vooruitzenden van fietsen. Ook de NS erkent dat er steeds vaker fietsen beschadigd raken en zelfs volledig zoek. Het blijft wel mogelijk om als treinreiziger een fiets als bagage mee te ne men in dezelfde trein. FRANEKER GPD Het lijkt een sterk verhaal: een fabriek waar aan de lopende band fonkelnieuwe klassieke auto's worden 'gemaakt'. In Amerika aangekochte, afgeleef de oldtimers, algauw een slordi ge dertig jaar oud, verlaten na een ingrijpende restauratie als 'newtimer' de fabriekshal. Voor Rob Mulder van Leens Dijkstra (39) en Evert Halbesma (45), directeuren van Nova Clas- sica in Franeker, is het een droom die werkelijkheid is ge worden. Ze hebben vijfjaar voorbereidend werk gedaan, 1.300 vierkante meter bedrijfs ruimte gehuurd en samen met een bank en een aantal aan deelhouders 1,2 miljoen gulden geïnvesteerd. Het duo begint dezer dagen met acht perso neelsleden met de productie. Het eerste jaar moeten er 35 nieuwe oudjes worden afgele verd, die worden verkocht aan een leasemaatschappij. De jaar productie moet uiteindelijk op lopen tot honderd auto's. Om de kosten laag te houden en de verkoopprijs (en daarmee ook de leaseprijs) scherp, heb ben ze volgens eigen zeggen een voor ons land uniek restau ratiesysteem ontwikkeld. Dit houdt in dat ze in feite letterlijk een soort lopendebandaanpak hanteren. Het hele proces is af gestemd op seriewerk en maxi male efficiency. Tevens drukken ze de kosten door zich sterk te specialiseren. Ze beperken zich Evert Halbesma en Rob Mulder van Leens Dijkstra willen het eerste jaar vijfendertig 'nieuwe oudjes' zoals deze Jaguars afleveren. foto gpd tot vijf klassieke typen uit de ja ren '50/'60: de Austin Healey 3000, de Jaguar MKII, de Jaguar XK-modellen, Mercedessen uit de zogeheten 'pagode'reeks en de eerste Porsche 356. De geres taureerde wagens, waarvan de prijs 'onder een ton' blijft, kun nen alleen door de leasemaat schappij worden gekocht en worden na drie jaar weer terug gekocht door Nova Classica en opnieuw gerestaureerd. 'De sta tiegeldauto' noemen beide di recteuren hun vinding. Het lease-tarief ligt op gemid deld 2.190 gulden per maand ex. BTW en samen met een heel lage fiscale bijtelling (gebaseerd op de toenmalige nieuwprijs) zou een smaakvol klassiek ver voermiddel uit hun 'restauratie- fabriek' volgens de onderne mers daardoor binnen het be reik komen van een vrij breed publiek. Belangstellenden profi teren straks, als hun auto klaar is, ook mee van de vrijstelling van houderschapsbelasting voor auto's van 25 jaar en ou der, die in 1995 is ingesteld. Dit fiscale voordeeltje heeft name lijk eveneens een gunstig effect op het leasetarief. BUK IN HET VERLEDEN Hij is in iedere kleur leverbaar, als het maar zwart is. Een ge vleugelde uit- spraak van Hen ry Ford, waar mee hij lang ge leden zijn succe snummer T- Ford aanprees. Nu doet Ford dat weer met zijn nieuwste model. De eerste Ford Ka zal namelijk alleen in het zwart te koop zijn. Om de Nederlandse introductie van de opmerkelijke nieuwe kleine Ford te vieren, wordt er een speciale versie, de 'First Edition' aangeboden. Deze uit voering wordt slechts in een ge nummerde oplage van 500 exemplaren gebouwd en is voorzien van allerlei extra's. Naast de diepzwarte Panther Black metaallak heeft de eerste Ka onder meer stuurbekrachti ging, elektrisch bedienbare por tierramen, centrale vergrende ling, twee airbags, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, hoofdsteunen op de achter bank, een met leer bekleed stuurwiel en versnellingspook knop, speciale Ka vloermatten, lichtmetalen velgen en een ra- dio/cd-speler. De koper van een First Edition krijgt bovendien een speciale Ka-sleutelhanger en ontvangt een gesigneerd kunstwerk van de bekende Am sterdamse kunstenares Milou Hermus. Technisch is de First Edition met zijn 1.3 liter motor van 60 pk gelijk aan de andere Ka's. De meerprijs bedraagt slechts 4.000 gulden, waardoor deze aanlok kelijke Ka op 24.990 komt. In de Rotterdamse Kunsthal zijn de schijnwerpers tot en met 23 februari gericht op het Italiaanse merk Lancia, dat 90 jaar bestaat. De hoogbegaafde technicus Vin- cenzo Lancia mag zeker als een pionier op autotechnisch gebied worden gezien. Neem bijvoor beeld de vooruitstrevende V-mo toren, die zeer compact en licht waren. Ook de onafhankelijke voorwielophanging en de stijve zelfdragende carrosserie-con structies zijn typische Lancia-vin- dingen, die al begin jaren twintig werden toegepast in de sensatio nele Lambda (foto). Deze wagen, waarvan er van 1922 tot 1931 meer dan 13.000 zijn gebouwd, doet wat constructiesterkte be treft niet onder voor een moder ne auto en dat was in die tijd een hele prestatie. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de Lambda een prominente plaats inneemt op de bijzondere jubileumten toonstelling. foto lancia

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9