'Symfo-rock te triest' Mensen schilderen is nu uit den 4E Cultuur&Kunst ieuwe directeur voor eidse bibliotheek Grote Polder Kunst op afbetaling bij Stelling Gallery 'Mondiale' audities topconcours Vredenburg Boek over Humbert de Superville DAG 10 JANUAR11997 chef jan rijsdam, 071 -5356444 Êfertelfestijnen bij Silvester ^ien. In de Leidse jeugdboekhandel Silvester worden twee ver festijnen gehouden. Deze en volgende maand is er een drie programma voor kinderen vanaf vier jaar in verteltheater foorkamertje (onderdeel van de boekhandel, Rapenburg 17). worden sprookjes, mythen, sagen en legenden verteld. Het ;te verteifestijn is van 17 tot en met 19 januari, het tweede 14 tot en met 16 februari. Voor meer informatie: 071 - fe ezing over Verre Oosten iFRDORPJoost Schokkenbroek houdt op 14 januari een lezing >r een expeditie in 1596 waarbij stuurman Willem Barentz en i bemanning op zoek gingen naar een zeeweg richting het lairre Oosten. De lezing begint om 20.30 uur in partycentrum 't id ide Dorp aan de Hoofdstraat in Leiderdorp, di £ids Blues-talent op tv lil jen» De masterclass die het Leidse mondharmonicatalent e m Raken (14) bij Toots Thielemans heeft gevolgd is zondag ;ien op Nederland 3 (10.30 uur) in Villa Achterwerk. Het pro- mma maakt onderdeel uit van een reeks van vijf uitzendin- i waarin jonge, muzikale talenten masterclasses volgen bij ifessionele muzikanten. jorsato groot genoeg voor Ahoy' iMpetoren Marco Borsato geeft op 25 april een concert in het ki tterdamse stadion Ahoy, waar tienduizend mensen zijn optre- kunnen bijwonen. De zanger is daarmee na Anita Meyer, rdon en Lee Towers de vierde Nederlandse artiest die de stap u agt naar zo'n grootschalig optreden. .it inatra weer in ziekenhuis angeles De entertainment-legende Frank Sinatra is gisteren lieuw in een ziekenhuis in Los Angeles opgenomen na een taanval 'zonder complicaties'. Volgens zijn arts Rex Kenna- r lijkt The Voice een lichte hartaanval zonder complicaties te ])ben gehad. Het is de tweede keer deze week dat Sinatra in ziekenhuis belandt. Maandag kwam hij er met een privé-wa- aan, om dinsdagmorgen weer te vertrekken. Over wat er aan ïand was, is niets meegedeeld. For Absent Friends zaterdag in Het Kasteel wim koevoet lidse bibliotheek heeft een ve directeur. Zijn naam is Veen. Hij is 42 jaar en hij nu nog aan het hoofd van liblio, een facilitaire dienst het biliotheekwezen, die meer boekenuitlenen die zelf geen geld voor hebben idministrateurs en direc- n helpt. Als directeur van liblio heeft hij tien, wat :re, bibliotheken onder Veen begint in februari in n. in volgt Henk Sannes op. 'ertrok medio vorig jaar stille trom. Zijn vertrek be t in verband gebracht met ootscheepse reorganisatie de bibiotheek in Leiden, lij drie filialen moesten n. De reorganisatie was i zakelijk om de bezuinigin- i an de gemeente op te van- Sannes' vertrek volgde op een periode van negen maan den waarin hij overspannen thuis zat. De 'adjuncten' R. Heijkoop en mevrouw E. In 't Hout hebben de afgelopen pe riode als interim-directie ge functioneerd. Volgens adjunct-directeur Heijkoop zal nieuwkomer Veen direct 'aan de bak' moeten. De reorganisatie is weliswaar ach ter de rug, maar nieuwe proble men met betrekking tot het leengeld dienen zich aan. Door een wetswijziging, die sinds 1 januari van kracht is, hebben schrijvers recht op een vergoe ding voor het lenen van hun boeken. De bibliotheken in Ne derland zien zich genoodzaakt dit tarief door te berekenen aan de lezers. De vrees is dat lezers zullen afhaken 'dan wel minde ren. Wordt die vrees bewaar heid dan zijn nieuwe reorgani saties niet uitgesloten. Voor Nederlandse bands die symfonische muziek produceren is nog altijd geen boterham te verdie nen, zelfs geen droge. De Rotterdamse formatie For Absent Friends geldt als een topper in de Hollandse symfo-rock, maar daarmee is de groep nog niet uit het verdomhoekje waarin deze muziekstroming zich be vindt. „Misschien is symfo nische rock wel te triest." rotterdam rob van der zanden For Absent Friends (de naam is ontleend aan een Genesis-num- mer uit vervlogen tijden) vecht al sinds de oprichting, tien jaar geleden, tegen de vooroordelen over de symfonische rockmu ziek. En dat doet extra pijn om dat FAF, zoals de bandleden zichzelf noemen, in feite geen echte symfonische groep is. De vijfmansformatie - komende za terdag optredend in Het Kasteel in Alphen (22.00 uur) - speelt vrijwel geen breed uitgespon nen thema's met lange intro's en veel toetsenwerk. De voor laatste cd 'Running in circles' was een album met compacte, toegankelijke nummers. En ook de recente cd 'Tintinnabulation' bestaat uit materiaal dat niet di rect een traditionele symfo- sfeer ademt. Het zijn geen inge wikkelde orkestrale partijen, maar overwegend lekker in het gehoor liggende nummers die dicht tegen de top 40 aanschur ken. Iets wat voor de meeste symfobands een vloek is. „Tien jaar geleden waren we meer symfonisch bezig," zegt zanger A.T., in het dagelijks le ven Alex Toonen en van beroep gevangenisbewaarder. „Toen kregen we het stempel en daar komen we niet meer vanaf. Het maakt ons eigenlijk niet uit. We doen waar we zin in hebben en als mensen het leuk vinden is het meegenomen. We denken absoluut niet commercieel en zijn niet op zoek naar een hit." De bandleden hebben FAF als hobby. A.T.: „We groeien ver der, al zijn we het clubcircuit nog niet ontstegen. Ik heb sterk het gevoel dat er dit jaar wel een doorbraak komt. 'Tintinnabula tion' gaat als een trein." De titel betekent overigens zoiets als 'gerinkel van bellen' en is ont leend aan een gedicht van Ed gar Allan Poe. FAF spiegelt zich een beetje aan Kayak dat in de jaren ze ventig nationaal en internatio naal aan de weg timmerde met melodieuze rock. Saillant detail is dat A.T. door Ton Scherpen- zeel is gevraagd om te zingen op een nieuwe cd die het oude Kayak wil uitbrengen. Maar de vergelijking met Kayak is meteen ook weer het probleem voor de huidige symfonische bands, vindt A.T. „Want over symfo wordt altijd gezegd dat het niet vernieuwend is en dat het is blijven steken in de jaren zeventig. Dat geitewollensokke- nimago, inderdaad." De aanhangers van de symfo nische rock vinden hun genre juist vooruitstrevend. Het vak blad voor de symforockers (IO Pages) heeft als ondertitel 'Tijd schrift voor progressieve rock muziek'. Volgens A.T staat sym fo niet voor louter synthesizers en een blikken geluid, zoals ve len denken. „De verwijzing naar vroeger is ook niet terecht. Er wordt altijd maar vergeleken met Genesis, Marillion en Pink Floyd. Wij zijn anders. En dan lees je in een recensie dat som mige stukken van ons wel erg veel op Marillion lijken. Als je dan navraagt om welke stukken het gaat, blijkt ons nummer ge woon eerder gemaakt te zijn." FAF bedient zich niet van al te complex proza op de cd's. A.T.: „Het Leidsch Dagblad schreef enkele jaren geleden een recensie over onze vorige cd en daarin stond dat de we reld in brand staat, maar dat FAF stilstaat bij elke verbroken relatie. Ik had geen moeite met die kritiek." A.T. erkent dat de songs niet al te diepgravend zijn. En dat ze vaak over ongelukkige liefdes gaan. „Laatst keek ik met mijn vriendin naar een clip van een band. Het nummer ging over een man die zo verliefd en ge lukkig was en dat op een hele romantische manier bezong. Fleel vrolijk allemaal. Mijn vriendin zegt: 'dat vind ik nou schitterend. Waarom gaat het bij jou altijd over stukgelopen liefdes en ellende?' Toen ben ik gaan nadenken, ze heeft gelijk. Het heeft ook iets met die sym- fo-cultuur te maken. De instru- menten zetten vaak een wat de pressieve sfeer neer. Je speelt veelal in mineur, het is zelden een feestelijke bende in de sym fonische muziek. Verdorie, waarom eigenlijk? Ik ga na dit interview meteen werken aan Zeker voor de Randstad geldt, dat de beste plpkken allang be bouwd zijn. Elke volgende bouwlocatie is minder geschikt dan de vorigedit geldt zowel voor de bestaande stad als voor het uitbreidingsgebied. Het wo nen op de Veluwe of midden in het Groene Hart is wel het ideaal van veel in dividuen, maar heeft voor de sa menleving te grote ne gatieve ef fecten. Voor Leiden is objectief het vliegveld Valkenburg de minst slechte nieu we bouwlo catie. Het ligt buiten het Groene Hart. De vo rige minis ter van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM), Hans Alders, vond dat ook. Hij durfde echter Hare Majesteit niet tegen te spreken, toen zij het vliegveld Valkenburg wilde openhouden voor de ontvangst van Haar Soort Mensen. Hans Alders is nu de Commissaris van Hare Majesteit in Groningen. Margreeth De Boer was Com missaris van Hare Majesteit in Drenthe en is nu de minister van VROM. Haar toevoeging aan het ruimtelijk beleid rond Leiden, is een veto op de bebouwing van de Grote Polder in Zoeterwoude. De gemeente Zoeterwoude steunt haar beleid, maar weet natuurlijk ook hoe betrekkelijk standpunten van een minister van VROM zijn. De laatste veer tig jaar heeft de ambtsperiode van de minister van VROM maximaal vier tot vijf jaar ge duurd. Niet zo gek, dat de ge meente Zoeterwoude ook een draaiboek heeft voor het geval er toch in de Grote Polder gebou wd gaat worden. In 1896 stond Zoeterwoude voor de stadsuitbreiding nog gewoon grondgebied aan Leiden af. (Hierdoor woon ik nu in Leiden en niet in Zoeterwoude). In het begin van de jaren zeven tig deed Leiden wel het werk voor de ves tiging van Heineken en andere bedrijven, maar bleef het grond gebied dat van Zoeterwoude. Voor de (eventuele) bebouwing van de Grote Polder laat Zoeter woude Leiden links liggen en werkt in plaats daarvan samen met de multinational Aegon en de projectontivikkelaar Bouw fonds Woningbou w. Deze 'private partijen' hebben al fors geïnvesteerd in grondaanko pen. Zij vertrouwen erop, dat de Grote Polder de aandeelhouders behoorlijke dividenden zal ople veren. Er zijn in Zoe- terwoude best nog meer boeren die hun land voor een mooie prijs willen verkopen;zo goed gaat het ook weer niet in de agrarische sector. De politici en ambtenaren van Zoeter woude heb ben ook een belang bij woning bouw. Voor hun salaris is het aantal inwoners immers maatstaf. Salarisgren- zen liggen onder meer bij 8.000, 14.000 en 24.000 inwoners. Zoeterwoude heeft nu ongeveer 8.500 inwo ners. In de Gemeentegids van Zoeterwoude 1997 kunnen we zien dat het aantal inwoners aan het afnemen is. Bouwen voorkomt daling onder de 8.000 inwoners en maakt zeker groei tot boven de 14.000 mogelijk; misschien wel boven de 24.000 in woners. Zoeterwoude zou dan de grootste buurgemeente van Leiden kunnen worden. Dit jaar krijgt Zoeterwoude een nieuwe burgemeester. Van de nieuwe burgemeester verwachten dat hij bebouwing van de Grote Polder voorkomt, is hetzelfde als van een kat verwachten dat hij geen muizen vangt. Hoe ongewenst is bebouwing van de Grote Polder nu echt? Vo rig jaar september verscheen het rapport 'Cultuurhistorie in het Groene Hart, een overzicht en een waarderingskaart'. Verschil lende wetenschappelijke disci plines werkten onder leiding van de hoogleraar Guus Borger sa men. Zo was er een inbreng vanuit de monumentenzorg, de archeologie, cle planologie en wat 'de mensgebonden natuur' heet. De Grote Polder heeft de kwalificatie 'middenkwaliteit' gekregen. Er is beleidsruimte om het toch verantiuoord te vinden om de Grote Polder te bebou wen. Maar dan wel ter wille van de huisvestingsnoden van Lei den en niet uit louter winstbe jag- ihaanse schilders in Leiden: tussen traditie en overleven marina van den berg nge gangen met afbladde- verf sta je ineens in een anse oase. Dé verchroom- ullenbak heeft een huise- eedje; op het salontafeltje een paarse cyclaam. Aan uren hangen kleurige mi- ren: diepblauwe Arabische :n en helderrode figuurtjes je de grauwe gangen ver- In dit pand aan de Mid- gracht, de foyer, wonen vluchtelingen, die hier lieuw leven moeten op en. kleine oase is van Masood n Fahim (19) Asif. Ze zijn ntmoedigd. „Er zijn zoveel enaars in Nederland", ver- Masood. Nog maar net ssen moeten ze het hier zien te rooien. De Asifs lit Afghanistan gevlucht, hun ouders waren omge- n bij een raketaanval op uis. Op die dag waren de verderop aan het werk in elier. Ze hoorden de raket n. Fahim: „Het leek niks iders, dat gebeurde elke i Kabul." De miniaturen le Asifs zijn mooie am- elijke werkjes. Gemaakt akmanschap volgens oude es. De aard van hun af- ngen is wel bijzonder, imentalistische moslims, Taliban, zijn tegen het den van personen. Dit fgoderij in de hand wer- poeger was het normaal ensen te schilderen, maar lat uit den boze. ging nog een stapje Hij maakte een Af- se miniatuur van een ma- met kind. Dat is 'hoogst ruikelijk' volgens R. Mun- conservator van het tuseum voor Volkenkun- islam kent Jezus als pro- naar beschouwt hem niet on van God. Maria is als noeder eveneens onbe- dk ben moslim, de koran n boek", verklaart Fahim, de bijbel heb ik ook hele- lelezen." Het is een teken leiden monique de boer De Leidse Stelling Gallery is vanaf 1 januari toegelaten tot de nieuwe KunstKoopregeling van de Mondriaan Stichting in Amsterdam. Dankzij deze re geling kunnen kleine kopers kunstwerken op afbetaling ko pen. Zo wil de Mondriaan Stichting hUn meer mogelijk heden bieden binnen de kunstwereld. In de ogen van de stichting is iedereen bij deze regeling gebaat. De kunstenaar en de galerie krijgen het geld waar ze recht op hebben en de koper krijgt het werk meteen mee naar huis. De Mondriaan Stichting leent een geldbedrag aan de galerie en krijgt dit in termijnen van de koper terug. De Mondriaan Stichting draait dus op voor de rente. Volgens de Mondriaan Stichting vol doet Stelling Gallery 'zowel aan formele als kwalitatieve criteria uit de KunstKoopregeling' en zijn de exposities 'van kwalita tief hoogstaand niveau'. utrecht gpd De broers Asif leerden de schildertechnieken van hun vader, die het weer van zijn vader leerde. van religieuze tolerantie, maar het betekent ook loskomen van strenge tradities. „Ergens een eigen draai aan geven, dat zou niet passen", aldus Munniken. Op de miniaturen staan jachttaferelen, wouwen en landschappen. De afbeelding is geïllustreerd met kleurige geo metrische patronen. Hier is op de vierkante millimeter geschil derd, stipje voor stipje, lijntje voor lijntje. „Je moet helemaal ontspannen zijn," vertelt Masood, „nergens anders aan denken." En geen bibberende handen hebben. Voor het pa troon worden eeuwenoude technieken gebruikt. „Dit is de slurf', zegt Fahim, terwijl hij op de achterkant van eèn envelop een fijne krul tekent. Elk pa troontje heeft een eigen aandui ding, vaak van bloemen, fruit of dieren. De broers Asif leerden de technieken van hun vader, die het weer van zijn vader leerde. Fahim vertelt dat zijn broer er bij was toen fundamentalisten hun vaders atelier binnenvielen. Masood verschuift op de leren poef en gaat op zijn handen zit ten. Hij wordt prikkelbaar. Het Nederlands beheerst hij goed, maar er zijn weinig woorden voor zo'n gebeurtenis. Hij wijst: „Ik ben daar, ik zie alles." Hoe ze het atelier binnenstormden en 40 schilderijen in brand sta ken. Hij werd mishandeld toen hij probeerde ze tegen te hou den. „Ik ben nu doof aan één oor", zegt hij. Hun jongere broertje is nog in Afghanistan, maar ze weten niet of hij nog leeft. Geen ouders, geen familie in Nederland, broertje kwijt en C-status. Dat betekent een tijdelijke verblijfs vergunning, tot de situatie in FOTO HENK BOUWMAN Afghanistan is verbeterd. Dan moeten ze terug. Wachten duurt lang als je twintig bent, elk jaar is een eeuw. Ze willen tandarts worden. „Ik wil niet naar de sociale dienst", zegt Masood. Of hij het schilderen niet zou missen als hij tandarts zou worden? Er valt een stilte. „Dat is een hele moeilijke vraag." Hij heeft er geen ant woord op. Het werk van de Asifs is op af spraak te bezichtigen. De foyer, tel. 5661049 (tot 8 uur 's avonds). Utrecht behoort samen met Moskou, Milaan, New York, Chicago tot de steden waar zo genaamde 'screening auditions' worden gehouden voor het prestigieuze Van Cliburn Piano Concours. Voorheen werden kandidaten voor de finaleron den in het Texaanse Forth Worth geselecteerd via optre dens op videobanden, nu ge beurt dit met behulp van live recitals. De internationale jury, be staande uit de pianisten Dean Elder, Ian Hobson, Jerome Lo- wenthal, Cécile Ousset en met componist en dirigent John Giordano als voorzitter, reist langs deze steden om uit zo'n 150 deelnemers de ongeveer 35 kandidaten selecteren. In de negen voorgaande Van Cliburn Competitions heeft nimmer een Nederlandse pia nist een rol van belang ge speeld. Evenmin heeft een Ne derlander ooit als jurylid gefun geerd en ook in deze tiende edi tie is van Nederlandse deelne ming geen sprake. Niettemin werd Utrechts Vredenburg ('close to Amsterdam', volgens de Amerikaanse persberichten) gekozen als een van de locaties voor de belangrijke voorronden. De winnaar van het eigenlijke concours in Forth Worth, in mei en juni van dit jaar, kan behalve een geldprijs van twintigdui zend dollar, stimulerende bege leiding van zijn of haar carrière tegemoet zien. Een cd-opname maakt deel uit van deze onder steuning en gedurende twee jaar organiseert de Van Cliburn Stichting concerttournees voor de winaar. De pianisten die tijdens de Utrechtse auditieconcerten te beluisteren zijn in recitals van veertig minuten komen uit West- en Oost-Europa, Japan en Korea. De concerten zijn gratis toegankelijk voor publiek en vinden in negen sessies plaats, van zaterdag 11 tot en met' woensdag 15 januari in de Gro te Zaal van Muziekcentrum Vre denburg. Het concours is genoemd naar Lavan Harvey Cliburn jr. Deze Amerikaanse pianist zette onder de naam Van Cliburn in april 1958 in Moskou het Eerste Internationale Tsjaikovski Con cours op zijn naam. Die over winning gold als een punt voor de Amerikanen in de Koude Oorlog waarin de Sovjetunie zes maanden eerder had gescoord met de lancering van de Spoet nik. De Amerikaanse overwin ning kwam dan ook als geroe pen en de jonge pianist werd in New York als een nationale held binnengehaald met een grootse serpentineparade. Muziekcentrum Vredenburg. Tijdsschema: za 11/1 van 14-17 uur; zo 12/1 van 10-11.40 en van 19.30-22.30 uur; ma 13/1, di 14/1, wo 15/1 van 11.30- 14.10 en van 19.30-22.30 uur. Het Prentenkabinet van de Rijksuniversiteit Leiden heeft een boek uitgebracht over de Nederlandse tekenaar en kunst theoreticus David Pierre Giotti- no de Superville. Het eerste exemplaar van het boek werd gistermiddag door de samen steller en auteur Prof. Dr. J. Bol- ten, directeur van het Prenten kabinet, aangeboden aan de Rector Magnificus van de uni versiteit, Prof. Dr. L. Leertou wer. Humbert was een geleerd en gedreven kunstenaar. In 1812 vestigde hij zich in Leiden waar hij directeur en leraar werd van de tekenacademie Ars Aemula Naturae. Tot 3 maart is in het Stedelijk Museum De Lakenhal de ten toonstelling 'D.P.G. Humbert de Superville, virtuoos en geleerde' te zien met een keuze van ruim zestig tekeningen. Het boek 'Miscellanea Humbert de Su perville' omvat onder meer bio grafische gegevens, informatie over de archivalia en zijn com plete oeuvre. Het is te bestellen bij de Stichting Vrienden van het Leidse Prentenkabinet, Ra penburg 65, 2311 GJ in Leiden door storting van f 110,- op postgirorekening 211021 of op bankrekening 469508620 (Amrobank Leiden) van de ge noemde stichting, onder ver meldingvan 'Miscellanea HdS'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7