Scientology-brief ergert Kohl A Buitenland 't mee... Rebellen op jungle-training Kremlin: Jeltsin werkt ondanks longontsteking Duitse werkloosheid naar naoorlogs record de wereld van Privé Dertig referenda illustreren chaos Italië Dreigende taal Netanyahu na aanslagen in Tel Aviv Annan kondigt nieuwe managementstijl VN aan }AG 10 JANUAR11997 jiegtuigongeluk Michigan: 29 doden tHiNGTONBij een vliegtuigongeluk in de Amerikaanse staat piigan zijn gisteren alle 26 passagiers en drie bemanningsle- !l om het leven gekomen. Het toestel van het type Embraer- stortte ongeveer veertig kilometer ten zuiden van de be- jnming Detroit neer tijdens een sneeuwstorm, explodeerde irloog in brand. Het vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij jta Comair kwam neer in een besneeuwd veld. Mededelingen ir de oorzaak zijn nog niet gedaan. iruiven en wijn voorkomen kanker THiNGTONOnderzoekers hebben in de schil van druiven een rfontdekt die kanker voorkomt. Resveratrol bevindt zich ook Opde wijn, druivensap, pinda's en moerbeien. Dat bericht het ferikaanse vakblad Science. Uit de eerste proeven met dieren kt dat resveratrol een veelbelovend middel is, aldus onder- Jkers van de universiteiten van Chicago en Madrid. Het blok- fde celdeling, die verantwoordelijk is voor het ontstaan van er. Bovendien heeft het geen ernstige bijwerkingen. >den door zwaar winterweer in VS ville Sneeuwstormen en ijzel hebben gisteren in de Vere- le Staten aan zeker twintig mensen het leven gekost. In as raakte een busje op een met ijzel bedekte brug in de slip lotste frontaal op een bus. Drie mensen kwamen daarbij om. idiana werd een wegwerker gedood toen hij bedolven werd er een berg strooizout. In Missouri viel 25 centimeter !uw en kwamen vier mensen om bij ongelukken door het ite weer. Ook in de staten Oklahoma, Kentucky en Tennes- irielen doden. eer leukemie bij opwerkingsfabriek iGUEKinderen in de omgeving van de Franse nucleaire op- dngsfabriek Cogéma hebben leukemie gekregen omdat zij un moeders geregeld op het strand bij de fabriek verbleven, concluderen Franse onderzoekers uit een onderzoek onder ironenden van de fabriek in het Normandische La Hague. Als :rs beroepsmatig regelmatig aan straling blootstonden, had rolgens de onderzoekers geen aantoonbaar effect op de kin- n. Wel toonden ze aan dat kinderen in het gebied een grote- tns op leukemie hebben als zij vis en schaaldieren eten. Het ed rond La Hague is volgens de onderzoekers één van de st vervuilde streken ter wereld. Er is een haven voor nucleai- ïderzeeërs, een opwerkingsfabriek en een kerncentrale. jimte-aapje sterft bij onderzoek you» Multik, een van de twee aapjes die eerder deze week jarde terugkeerden na een verblijf van twee weken aan boord ''een Russische ruimtecapsule, is gisteren op de onderzoeks- bezweken. De wijfjesmakaak stierf na een relatief onschul- operatie die diende om spierfweefsel en bloedcellen te ver- leien. Multiks ruimtezuster Lapik doorstond een soortgelijke atie zonder problemen. Multik en Lapik maakten de ruim- ,j s in het kader van een Russisch-Amerikaans-Frans onder- csproject naar de effecten van gewichtloosheid. litie staakt graafwerk bij mijn' - leroi De speurtocht naar een verborgen ruimte bij de oude Saint-Louis in Jumet, waar de Belgische kindermoordenaar :oux mogelijk slachtoffers verborgen hield, heeft vooralsnog opgeleverd. De speurwerkzaamheden zijn gisteren na 24 :n gestaakt. De burgerbescherming gaat de terreinen weer maken, omdat er overal diepe kuilen zijn gegraven. De po- J et volgende week het onderzoek voort bij de nabijgelegen wart-vijvers. De oevers van die meertjes zitten vol gaten en ga Nord heeft nu ook eigen krant De Noord-Italiaanse separatisten van de Lega Nord heb- iun eigen dagblad. Een landelijk dagblad, zo onderstreept leider Bossi, want het orgaan is alleen te koop in de noor- ke regio's die de vorige zomer ten doop gehouden 'staat' inia vormen. Naast de bekende aanvallen op de 'corrupte ralistische staat Italië', was er veel aandacht voor sport. Alles krant is gericht op de politieke voorkeur van de lezer, dus le weerberichten. Rome staat tussen de buitenlandse dsteden en moet het doen zonder voorspelling. dental gasramp Pakistan loopt op abad» Het dodental van de ramp met ammoniakgas in het itaanse Lahore is gestegen tot zeker dertig. Bijna 1.000 per il moesten zich door een arts laten behandelen. De zeven fenhuizen van de stad riepen de noodtoestand uit om het fd te kunnen bieden aan de onafgebroken stroom gewon - Ongeveer tweehonderd personen waren bewusteloos. Een rt van hen verkeerde gisteravond in levensgevaar. Artsen en dat het dodental nog zal stijgen. Het gas lekte uit vaten an een vrachtwagen waren gevallen. -esbiennes' in Italië geen belediging Een Italiaanse rechtbank heeft een klacht verworpen van amesvoetballers die zich beledigd voelden omdat zij les- ies waren genoemd. Volgens de rechter is het geen misdrijf emand een homoseksuele geaardheid toe te schrijven. De teur-voetbalsters uit Brescia dienden de klacht in tegen de -Jzitter van hun club. De man had besloten het elftal op te ftn omdat het 'meer om lesbische seks dan om de sport' zou „Het idee dat het een belediging is als iemand je homo- aeel noemt, moet met kracht van de hand worden gewe- meende de rechter. Hollywood-sterren vergelijken Duits optreden met jodenven'olging De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft veront waardigd gereageerd op een aan hem gerichte open brief, waarin Amerikaanse acteurs, presentatoren en re gisseurs zeggen dat leden van de Scientology kerk in Duitsland gediscrimineerd worden, en waarin ze een ver gelijking maken met de positie van de joden onder Hiüer. bonn ap-anp-afp De open brief in de Internatio nal Herald Tribune is onder meer ondertekend door Dustin Hoffman, Goldie Hawn, Oliver Stone, Larry King, Aaron Spel ling en de schrijver Mario Puzo. „Wij zijn geen Scientologen, maar we kunnen niet gewoon de andere kant opkijken", aldus Veel doden bij strijd Sri Lanka COLOMBO AFP-Rtr In het noorden van Sri Lanka zijn gisteren bij gevechten rond de stad Paranthan honderden doden en gewonden gevallen. Het ministerie van defensie sprak van de zwaarste gevech ten sinds september. Tamil-re- bellen vielen Paranthan gister morgen aan, maar slaagden er niet in de stad in te nemen. Volgens het leger probeerden de rebellen in golven van zelf- moordaanvallen de fortificaties rond Paranthan te slechten. Woordvoerders schatten het het aantal doden en gewonden aan de zijde van de rebellen op ze ker vijfhonderd. Gisteravond waren aan legerzijde zestig li chamen geborgen. Ruim 230 re geringssoldaten zijn gewond ge raakt. De laatste keer dat in Sri Lanka zo zwaar werd gevoch ten, was in september in de slag om Kilinochchi, die door de re geringstroepen werd gewonnen. Het leger veroverde daarmee de laatste stad van betekenis die in handen was van de etnische re bellenbeweging. 'Bern leverde munitie aan nazi-Duitsland' NEW YORK Rtr Zwitserland heeft de nazi's tij dens de Tweede Wereldoorlog actief gesteund en voorzien van grote hoeveelheden munitie. Dat blijkt volgens het Joods We reldcongres uit Amerikaanse re geringsdocumenten die de or ganisatie gisteren openbaar maakte. Uit de documenten komt on der meer naar voren dat de Ge allieerden zo furieus waren over de leveranties dat ze overwogen een economische boycot in te stellen tegen Zwitserland. Zo bevindt zich tussen de docu menten een brief uit oktober 1943, waarin voorzitter Leahy van de Amerikaanse chefs van staven zich beklaagd over de Zwitsers die met hun leveran ties 'de militaire effectiviteit van onze aanvallen op de As onder mijnen'. De As is de aanduiding voor het bondgenootschap Duitsland-Italië. Volgens de vice-voorzitter van het Joods Wereldcongres Sulta- nik tonen de documenten aan dat 'de Zwitserse hulp de oorlog verlengde en kostbaar Ameri kaans bloed heeft doen vloeien'. de ondertekenaars, die vinden dat de Duitse overheid de Scientology kerk te veel op de huid zit. „In de jaren dertig waren het de joden. Nu zijn het de Scientologen", schrijven de Hollywood-sterren. „De wereld stond er toen in stilte bij. Wij kunnen de geschiedenis niet veranderen, maar we kunnen wel proberen haar niet te laten herleven", aldus de onderteke naars. die de aanpak van Scientology een 'schande voor de Duitse natie' achten. Aan de 'discriminatie' en 'ge organiseerde onderdrukking' van de Scientologen werkt ook Kohls eigen CDU mee, zo staat in de open brief. Vorig jaar zou de partij hebben geprobeerd films met John Travolta en Tom Cruise, twee bekende Ameri kaanse acteurs die lid van Scientology zijn, te laten verbie den. Kohl had zijn antwoord on middellijk klaar. „De mensen die dit ondertekend hebben we ten niets van Duitsland en wil len dat ook niet weten. Ze slaan onzin uit", zei de bondskanse lier op een persconferentie in Bonn. De regering maakte vorige maand de instelling van een commissie bekend die de be strijding van Scientology in alle Duitse deelstaten zal coördine ren. Scientology opereert for meel als een kerk, maar is vol gens de Duitse regering niets anders dan een bedrijf dat zo veel mogelijk geld probeert bin nen te halen en daarvoor geen enkel middel schuwt. Scientology zou de structuur van een georganiseerde mis daadbende hebben en uit zijn op de wereldhegemonie. For meel is de regering nog niet zo ver gegaan om de sekte als 'staatsgevaarlijk' te bestempel en, waardoor Scientology in de gaten zou kunnen worden ge houden door de binnenlandse veiligheidsdienst. De sekte, met 30.000 Duitse leden, ontkent zich met politiek in te laten. Dat Scientology geraffineerd optreedt, bleek maandag in de binnenstad van München. Zich voordoend als Driekoningen zangers, deelden leden van de sekte aan voorbijgangers folders uit om zo te proberen leden te werven. Dat maakte het bisdom München gisteren. Het bisdom zei dat Scientology als 'totalitai re en pseudo-religieuze organi satie' schaamteloos misbruik heeft gemaakt van een traditie in de katholieke kerk. België verbiedt tabaksreclame BRUSSEL ANP Het Belgische parlement heeft gisteren een wet goedgekeurd die reclame voor tabaksproduc ten en sponsoring vrijwel geheel verbiedt. Het gaat om een van de strengste wetten in Europa. De deelregering in Wallonië heeft echter onmiddellijk om een uitzondering gevraagd voor de Formule I-races in Francor- champs. Ze vreest dat het ver bod op sponsoring door tabaks producenten het einde betekent voor de Grand Prix op het race- circuit in de Ardennen. Elke grote wedstrijd in de Formule I brengt nu 55 miljoen gulden in het laatje. De Nationale Coalitie tegen Tabak is dolblij met de nieuwe wet. „Dit is een historische dag in onze strijd tegen de ta bakslobby", zei voorzitter Gilles. moskou hans hoogenduk voeren met de Duitse kanselier Kohl. Regeringszaken had hij gisteren al telefonisch bespro ken met premier Tsjernomyr- din. Die is gewoon met vakantie gegaan. Het befaamde rode kof fertje met de nucleaire 'knop' is bij Jeltsin in het ziekenhuis. Voor Jeltsin is de longontste king vooral een politieke tegen slag. Twee maanden na zijn hartoperatie was hij van plan de touwtjes weer stevig in handen te nemen. Waarnemers ver wachten echter niet dat er een nieuwe machtsstrijd zal uitbre ken, omdat de president rede lijk snel zal herstellen. Boven dien heeft Jeltsin nu een inge werkt team dat de staatszaken behoorlijk behartigt. CORRESPONDENT Het Kremlin doet er alles aan om de longontsteking van pre sident Jeltsin af te doen als een normale ziekte, die niets te ma ken heeft met zijn hartoperatie van 5 november. Steeds werd herhaald dat de artsen uitgaan van volledig herstel. Vermoede lijk blijft Jeltsin ruim een week in het ziekenhuis. Gistermiddag gaf het Kremlin een communiqué uit, waarin stond dat de president antibio tica krijgt. Verder werd meege deeld dat hij telefonisch overleg pleegt met nationale en buiten landse politieke leiders. Van daag zou Jeltsin een gesprek BONN DPA-Rtr-KRF f 4? w 'jff* f m ht t lima» Rebellen van Tupac Amaru (MRTA) in Peru bereiden zich diep in de jungle voor op hun acties te gen de regering. Het MRTA houdt nog steeds 74 gij zelaars vast in de residentie van de Japanse ambas sadeur in Lima. Daar zijn vanmorgen opnieuw vier schoten gehoord. Door wie en waarom de schoten zijn afgevuurd is niet bekend. De Spaanse regering Het aantal werklozen in Duits land is vorige maand verder op gelopen met 48.000 tot ruim 4,1 miljoen, een na-oorlogs record voor december. De gisteren ge publiceerde cijfers waren voor bondskanselier Kohl aanleiding de sociale partners een nieuw aanbod te doen voor overleg over bestrijding van de werk loosheid. Zowel in het oosten als in het westen van Duitsland was in december sprake van een stij ging. Volgens de ongecorrigeer de cijfers kwamen er 205.900 werklozen bij. De werkloosheid groeide daardoor tot 10,8 pro cent van de beroepsbevolking. In november lag het werkloos heidspercentage op 10,3. Het koude weer vormde een be langrijke oorzaak van de stij ging. Gisteren werd ook bekend dat het aantal gewerkte over uren in Duitsland vorig jaar met 10 procent is afgenomen. Het arbeidsbureau kwam tot een to taal van 1,76 miljard overuren. Het is voor het eerst sinds 1994 dat het aantal is afgenomen. Vooral bij de diverse overheden werd minder overgewerkt. Bondskanselier Kohl noemde het werkloosheidsniveau „vol strekt onaanvaardbaar". Hij zei dat bestrijding van de werkloos heid de belangrijkste beleidsuit- daging blijft, en bood aan gast heer te zijn voor een nieuwe overlegronde daarover met werkgevers en werknemers. Volgens Kohl is er wel een ge zonde basis voor herstel van de Duitse economie. Gisteren wer den ook de cijfers over de eco nomische groei in 1996 gepre senteerd. Het bruto binnen lands product (bbp) nam toe met 1,4 procent tegen 1,9 pro cent in 1995. Het begrotingste kort nam toe van 3.5 tot 3,9 pro cent van het bbp. Om aan de Economische en Monetaire Unie (EMU) mee te kunnen doen, dient Duitsland een be grotingstekort van hooguit 3 procent te hebben. Dit jaar geldt als examenjaar. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT 'Vindt u dat de ministeries van landbouw, industrie, gezondheidszorg en toerisme moeten worden afgeschaft?' 'Bent u ook voor legalisering van softdrugs, het toe staan van abortus in privé-klinieken, de af schaffing van inhouding door de werkge ver van belastingpremies en een verbod voor jagers om privé-terrein te betreden? Kruis dan 'Si' aan'. Het is weer zover. Italië wordt bedreigd door een vloedgolf van referenda. Als het Constitutioneel Hof ook 'si' zegt, gaan de Italianen ergens dit voorjaar naar de stem bus om zich uit te spreken over niet min der dan dertig volstrekt uiteenlopende kwesties. Het record van anderhalfjaar ge leden, toen antwoord moest worden gege ven op twaalf vragen en algemeen gepleit werd voor een selectiever gebuik van de volksraadpleging, is ruim overschreden. Het initiatief is ook deze keer van Marco Pannella, een voormalige provo, die de eer toekomt Italië twintig jaar wakker te heb ben geschud met referenda over echt scheiding en abortus, maar nu een karika tuur van zichzelf is geworden. Zijn weke lijkse hongerstakingen tegen de corrupte partitocrazia maken weinig indruk meer, en eigenlijk was iedereen al vergeten dat Pannella handtekeningen aan het inzame len was voor nieuwe referenda. Toch is het de man weer gelukt. Deze week reed hij breed grijnzend een kruiwagen vol handtekeningen het paleis van het Consti tutioneel Hof binnen. Voor elk van de achttien door hem aangevraagde referen da had Pannella de benodigde 500.000 steunbetuigingen weten te verzamelen. Het Comité van Italiaanse Regio's, brein achter de overige twaalf, op decentralisatie gerichte referenda, slaagde ook. De situatie is bizar, en voor het politieke bestel niet ongevaarlijk. Twee van de refe renda gaan over een hervorming van de kieswet, die na een referendum in 1993 is aangepast. Gevraagd wordt beide kamers van het parlement te kiezen met een puur districtenstelsel, terwijl nu nog een kwart van de parlementariërs wordt gekozen met een systeem van evenredige vertegen woordiging. Dit laatste was gedaan om de kleine partijen en met name de nazaten van de opgeheven christen-democratische DC een overlevingskans te bieden. De Italiaanse politiek is nu verdeeld in een centrumlinks en een centrumrechts kamp, maar het zijn de inderdaad in leven ge bleven minipartijtjes die in beide kam pen verlammend werken. Het daadkrach tig regeren wordt de Olijfcoalitie onmoge lijk gemaakt door de 'Communistische Herstichting' en de 'Katholieke Volkspar tij'. De rechtse oppositieleiders Berlusconi en Fini weten geen vuist te maken vanwe ge hun afhankelijkheid van ex-christen-de mocraten. Invoering van een Brits districtenstelsel zou het politieke systeem de schok kunnen geven die nodig lijkt om tot echte en heeft een oproep van de MRTA tot bemiddeling in de crisis gisteren resoluut van de hand gewezen. „Spanje onderhandelt niet met terroristen en zal al leen bemiddelen als de Peruaanse regering dat tel aviv ad bloemendaal vraagt", zei onderminister van buitenlandse zaken correspondent Villalonga. foto reuters jeremy biowood Volgens premier Netanyahu zullen twee bomexplosies in Tel Aviv ernstige gevolgen hebben voor het vredesproces als zou blijken dat ze zijn uitgevoerd door een inwoner van de Pales tijnse autonome gebieden. Gis teravond ontploften kort na el kaar twee spijkerbommen in het centrum van de stad. Twaalf mensen raakten gewond, van wie er vanmorgen nog tien in ziekenhuizen werden ver pleegd. De bommen waren geplaatst in vuilnisbakken in een afbraak buurt, dicht bij het oude bussta tion. De politie vermoedt dat door iedereen noodzakelijk geachte hervormingen te komen. De Italianen zijn daarvan voorstander, want uit een gisteren gepubliceerd onderzoek blijkt dat 65 pro cent enthousiast 'ja' zegt tegen een distric tenstelsel. Minder enthousiast zijn natuur lijk de kleine partijen, die vechten tegen wat hun doodvonnis zal zijn. De temperatuur loopt flink op. Pannella beschuldigt zowel regering als oppositie ervan druk uit te oefenen op het Constitu tioneel Hof, opdat de referenda in strijd met de grondwet worden verklaard. De pogingen van beide blokken een grote par lementaire commissie in te stellen die zich moet buigen over de hervorming van de staat en de kieswet, doet Pannella af als 'zand strooien in de ogen van de Italianen'. Dus toch maar referenda? De verleiding is groot, ook al is het failliet van de politiek in het geding en succes lang niet altijd verze kerd. Zo werd drie jaar geleden, als reactie op corruptieschandalen, via een referen dum de wet op de overheidsfinanciering van politieke partijen afgeschaft. Drie we ken geleden werd een zelfde soort wet weer aangenomen, met steun van wijwei alle partijen. Het voorval leidde tot een woedeuitbar sting bij Marco Panïiella, die sprak van 'verraad van het volk' en direct naar het Constitutioneel Hof stapte om de wet on geldig te laten verklaren. Pannella wacht op de uitspraken van het hof, net als de bijna 1.000 parlementariërs en de 45 mil joen stemgerechtigde Italianen. Arabische terroristen achter de aanslagen zitten, maar er wordt ook rekening gehouden met een afrekening in het criminele milieu. Volgens een woordvoer der van de Palestijnse politie, geciteerd door de Israëlische ra dio, zijn de explosies waar schijnlijk het werk van het Volksfront voor de Bewijding van Palestina, de marxistische groep van Habash. In Jeruzalems oude stad zijn vandaag meer dan drieduizend politiemensen en soldaten op de been, in verband met massa le gebedsdiensten in de mos keeën op de Tempelberg. Het is vandaag de eerste dag van de islamitische vastenmaand Ra madan. NEW YORK AP nanciële nood bij de VN groot. De totale betalingsachter stand bedraagt 3,2 miljard dol lar, waarvan 1,3 miljard voor re kening van de VS komt. De Amerikaanse regering is nu be zig een schema op te stellen voor de betaling van de achter stallige contributie. Inefficiëntie was een van de verwijten aan de vorige VN- chef Boutros-Ghali, die zijn tweede termijn geblokkeerd zag door de Amerikanen. Annan noemde zijn voorganger niet, maar zei dat hij de VN-mana- gers persoonlijk verantwoorde lijk zal stellen voor hun werk werk. Koffi Annan, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren een nieuwe manage mentstijl bij de organisatie aan gekondigd. Er zal efficiënter worden gewerkt met meer pro motiekansen voor het perso neel. De Ghanees, die op 1 ja nuari aantrad, zei dat in zijn eerste toespraak tot VN-mede- werkers. Annan merkte op dat het ver trouwen van de lidstaten moet worden herwonnen, omdat veel landen uit onwede hun contri butie aan de VN hebben achter gehouden. Daardoor is de fi-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5