Koudetoeslag voor minima Wie met spoed twee rechterhanden nodig heeft Tankrijk laat Nederlandse drugs even met rust Binnenland e weinig allochtonen ;ïan het werk bij rijk Moorings op vliegtuig gezet Rivier geeft geheimen prijs w v Aantal Kamervragen neemt explosief toe Advocaat Garudapiloot ziet Nederlands complot Nieuwjaarsduikers raken wellicht enkele tenen kwijt Actiedreiging bij postkantoren 0800-0013 ■ilJDAG 10 JANUAR11997 GPD Geassocie< Ie Pers Diensten ^oudste eerste negen dagen |bilt De eerste negen dagen van het nieuwe jaar staan met |n gemiddelde temperatuur van min zeven graden Celcius bij It KNMI nu al te boek als de koudste januaridagen van de duw. Ondanks dat kouderecord is de laagste temperatuur van pe eeuw deze winter (nog) niet gemeten. In De Bilt wees de iiermometer op 2 januari min 16 aan. Op 8 januari 1985 was het jp diezelfde plek ruim twee graden kouder. IJchaatstocht Markermeer verboden ikhuizen Er komt zondag geen schaatstoertocht over het Mar- trmeer tussen Enkhuizen en Lelystad. De burgemeesters van lide gemeenten hebben het evenement, dat voor het eerst zou featsvinden, verboden. Het ijs op de route langs de Marker- tfearddijk zou onvoldoende veilig zijn voor de verwachte dui dden deelnemers. Vorig jaar eindigde een schaatstocht over IJsselmeer tussen Enkhuizen en Stavoren in een chaos door slechte gesteldheid van het ijs en een veel te groot aantal lelnemers. teclamebelasting op telefooncel mag tn haag Een gemeente mag telefooncellen van de PTT aan- 4an in de gemeentelijke reclamebelasting, louter omdat daar- b opvallend PTT Telecom" is vermeld. De Belastingkamer van e Hoge Raad heeft de gemeente Rotterdam, die daarover in pnflict geraakte met PTT Telecom BV, daarin in een gisteren [publiceerd arrest, in het gelijk gesteld. De PTT vond dat dan pk de ANWB maar moest betalen voor de vermelding van haar aam op verkeersborden. Die borden zijn in Rotterdam in de re- Énieverordening van de belasting vrijgesteld. De Hoge Raad geent echter dat daarvoor de vermelding ANWB op het ver- iersbord te onopvallend is. orst niet tegen dottersponsoring haag» Minister Borst van volksgezondheid heeft er geen oblemen mee dat het Academisch Ziekenhuis Rotterdam ZR) van fabrikanten zogenoemde stents krijgt voor dotterbe- ndelingen. Dit schrijft Borst in antwoord op Kamervragen van arijnissen (Socialistische Partij). Eind vorig jaar meldde het R dat het geld op was voor dotterbehandelingen met stents, lordat de fabrikant te hulp schoot, konden er toch nog patiën- i worden geholpen. Stents zijn metalen buisjes die bij een uwe manier van dotteren nodig zijn. sutricia misleidt jonge moeders' nden/amsterdam Twaalf grote fabrikanten van babyvoeding, ïaronder het Nederlandse Nutricia, overtreden de internatio- le afspraken die moeten voorkomen dat jonge moeders in twikkelingslanden hun zuigelingen voeden met kunstmatige by- in plaats van borstvoeding. Dit zou blijken uit onderzoek n een in Londen gevestigd samenwerkingsverband van 27 ac- groepen. Volgens die studie worden moeders van zuigelingen ?t gratis monsters er toe verlokt flesvoeding te geven waarna borstvoeding stopt. Nutricia weerspreekt de beschuldiging. |)p onze etiketten staat duidelijk dat borstvoeding het beste is." tuitenlandse investering biedt werk haag Het Commissariaat Buitenlandse Investeringen in bderland van het ministerie van economische zaken is er vorig ar in geslaagd een bedrag van bijna twee miljard gulden aan litenlandse investeringen naar Nederland te halen. Met dit litenlands geld ontstonden 3791 nieuwe arbeidsplaatsen, batssecretaris Van Dok van economische zaken toonde zich pteren ingenomen met de ontstane werkgelegenheid. [oreca drijft op flexwerkers i haag De horeca draagt haar steentje bij als het gaat om de iei van de werkgelegenheid. Tussen 1992 en 1997 steeg het aital arbeidskrachten met 56.000 mensen tot 221.000. Die oei komt voornamelijk door een flinke stijging van mensen (t een tijdelijk contract of oproepkrachten. Ook het aantal vas- fulltime- of deeltijdkrachten stijgt. Ongeveer een kwart van de ensen heeft een vast dienstverband voor een volledige werk- ;ek. Dit blijkt uit cijfers van het Bedrijfschap Horeca. ugklachtenlijn (0900-9669) geopend ■tbommelMeer zitten dan goed is, een verkeerde werkhou- een blessure en veel meer zaken kunnen rugpijn veroorza- ji. Met vragen over deze veelvoorkomende klacht kunnen ensen vanaf dinsdag terecht op de Rugklachtenlijn. Het achtennummer wordt die dag in Zwolle geopend door het mtraal Bureau voor Fysiotherapie (CBF). Het nummer 0900- moet een landelijke functie krijgen en zal vooral veel zit- irkers in Nederland soelaas bieden, verwacht initiatiefnemer samensteller van de Rugklachtenlijn E. Herbst. e haag gpd Melkert door de bocht, WD is tegen werken te weinig mensen buitenlandse afkomst bij de ioverheid. Dat blijkt uit cij- van het ministerie van bin- landse zaken. Het is niet ge in vijf jaar het percentage iderheden in rijksdienst op I ekken van drie naar vijf. De ;r is blijven steken bij 3,5 :ent, concluderen onderzoe- van de Rotterdamse Eras- Universiteit. e ok wordt de doelstelling van Wet Bevordering Evenredige w eidsdeelname Allochtonen 1EAA) niet gehaald. Om ver- dingsgewijs evenveel Ne- e anders als allochtonen in ist te hebben, zou een per- tage van 3,8 procent nodig II Weliswaar zijn flink wat men- De minima kunnen dit jaar een extraatje tegemoet zien vanwege de strenge kou. Dat heeft minister Melkert van sociale zaken gisteren beloofd nadat een groot deel van de Kamer daarom had gevraagd. „Het kan niet zo zijn dat in dit land de mensen kou lijden omdat ze de kachel niet een graadje hoger durven te zetten", aldus de be windsman. De WD voelt helemaal niets voor een koude toeslag voor de minima. winter kan het volgens de be windsman dit jaar om een tien tje gaan, maar ook om een paar honderd gulden. Wel belooft Melkert dat de minima zich niet allemaal bij een loket hoeven te melden om hun extraatje op te halen. Vorig jaar wees Melkert een verzoek van Leerkes (Unie 55+) voor een koudetoeslag nog van de hand. Hij verwees toen naar de ge- den haag gpd-anp Hoeveel de koudetoeslag be draagt en hoe het precies gere geld wordt, weet de bewinds man nog niet. Volgens Melkert lagen de stookkosten vorig jaar - toen de temperaturen eveneens ver beneden nul lagen - gemid deld zo'n 150 gulden hoger dan normaal. Afhankelijk van de temperatuur in de rest van de meenten, waar de minima aan kunnen kloppen voor de bijzon dere bijstand. Een groot deel van die bijzon dere bijstand blijft echter liggen omdat de minima zich - vaak uit schaamte - niet melden. Melkert wil daarom met de ge meenten om de tafel om te kij ken hoe de koudetoeslag zo ge regeld kan worden dat het ex traatje terechtkomt bij de men sen die het echt nodig hebben. Daarin moet ook aan de orde komen hoe de bijzondere bij stand in het algemeen beter ge bruikt kan worden waarvoor hij is bedoeld. Mocht het via de gemeenten niet lukken, dan trekt Den Haag zelf de knip open. Volgens Melkert is daar ook ruimte voor omdat het rijk extra geld bin nenkrijgt doordat de verwar mingen staan te loeien; niet al leen via het aardgas, maar ook nog eens via de extra ecotax die iedereen sinds vorig jaar bij zijn energierekening betaalt. Melkert gaat in het voorjaar met de rest van het kabinet aan de slag om te kijken hoe het precies moet met de beloofde koudetoeslag. De Kamer heeft het kabinet eind vorig jaar ge vraagd hoe dan ook wat extra's te doen voor mensen met een uitkering. Melkert zei gisteren alvast dat daar ook ruimte voor is gezien de meevallers vanwege de gunstige economie. Structu reel meer geld voor de uitkerin gen staat los van het eenmalige extraatje van de koudetoeslag. WD-Kamerlid Van Hoof ziet geen noodzaak voor een koude toeslag. „Wij vinden dat mini ma die in problemen komen naar de bijzondere bijstand moeten. Dat was vorig jaar het standpunt van Melkert en dat vinden wij nog steeds." Aan het verhaal dat mensen zich zou den schamen om bij de Sociale Dienst aan te kloppen heeft Van Hoof geen boodschap. „Het recht bestaat. En als ze het no dig hebben mag ik aannnemen dat ze er heen gaan." Hij wijst er verder op dat alle huishou dens te maken hebben met ho gere gasrekeningen. Als de mi nima wat terug krijgen omdat het Rijk meer inkomsten heeft, moet dat volgens hem voor ie dereen gelden. schiphol «anp Justitie heeft gisteren het Ame rikaanse echtpaar Mooring op het vliegtuig gezet naar Atlanta. De VS hadden om uitlevering gevraagd wegens het telen van marihuanaplanten. Tot het Amerikaanse proces zit het echtpaar vast in een gevange nis in de staat Arkansas. Maandag volgt de voorgelei ding aan de federale rechter in Little Rock. De echte rechts zaak begint mogelijk in maart en duurt een week. De politie hield de Moorings november 1995 in Nederland aan. Ze wa ren naar Nederland gevlucht uit angst voor de strenge straf fen voor het telen van wiet- planten in Amerika. In de VS staat ze een celstraf van respec tievelijk tien en vijf jaar te wachten. De twee hebben zich vorig jaar dan ook fel tegen hun uitlevering verzet. amsterdam gpd roermond De strenge vorstpe riode zorgt ervoor dat de rivier de Maas een heel ander aanzien heeft dan twee jaar geleden. In plaats van een woeste stroom kabbelt het laagstaande water voort in de richting van de zee. Het water staat zelfs zo laag dat de rivier haar geheimen begint 'Indonesiër gepakt na kritiek drugsbeleid' tegen de piloot. De informant vertelde de politie dat niet al leen de piloot, maar ook de se cretaris van de Indonesische handelsattaché en een kolonel op de Indonesische ambassade bij de drugssmokkel betrokken waren. De drugs zouden per di plomatieke post binnen Neder land zijn vervoerd. De Indonesische regering heeft al meerdere keren tegen de politieactie geprotesteerd. Direct al waren er klachten over de behandeling van de piloot in de politiecel, waarbij deze zou zijn mishandeld. Deze week klonk er nog eens een vlam mend protest tegen 'verborgen politieke doeleinden' achter de verdachtmakingen jegens het Indonesische ambassadeperso neel. Gisteren diende onder grote belangstelling van Indonesische media, Garuda-personeel en in aanwezigheid van een verte genwoordiging van de Indone sische ambassade, de eerste rechtszitting tegen de piloot. Daarbij weersprak officier van justitie A. Mooy de verdenkin gen tegen het Indonesische ambassadepersoneel niet. Justitie verdenkt de piloot van deelname aan een crimine le Zaanse organisatie. De advo caat van de piloot vindt het echter 'vreemd' dat in de pro cesstukken tot dusver niets is vermeld dat wijst op contacten tussen zijn cliënt en de Zaanse bende. De voortvarendheid waarmee de Amsterdamse politie de XTC-smokkel van een Indonesi sche piloot aanpakt en daarbij ook leden van de Indonesische ambassade verdenkt, is volgens de advocaat van de verdachte 'het gevolg van Indonesische bemoeienis met het Nederland se drugsbeleid'. De Indonesi sche minister van volksgezond heid beklaagde zich in augustus tegenover Nederlandse ambte naren over de centrale rol van Nederland in de (wereldwijde) XTC-handel. De Amsterdamse advocaat Meijering heeft gisteren ver geefs geprobeerd het voorarrest van de piloot ongedaan te ma ken. In zijn pleidooi had Meij ering een complottheorie ver werkt. „Blijkbaar heeft de Indo nesische kritiek de Nederlandse regering gestoken, zeker gezien de problemen met Frankrijk destijds, en wilde zij vervolgens de Indonesiërs terugpakken." De 50-jarige piloot werd in september samen met de gehe le bemanning van een Boeing 747 van de Indonesische vlieg maatschappij Garuda in een bus op Schiphol staande gehou den. De piloot droeg, verstopt onder zijn kleding, ruim 6000 XTC-pillen en werd gearres teerd. Informatie van de Amster damse criminele inlichtingen dienst leidde tot ,de verdenking den haag gpd sen uit minderheidsgroeperin gen aangenomen bij de minis teries en andere rijksdiensten. Tegelijkertijd is ook een aan zienlijk aantal werknemers van buitenlandse afkomst weer af gevloeid. Het overgrote deel van de allochtone werknemers is ac tief in de laagst betaalde banen. Een kwart werkt in de midden functies, terwijl slechts vijf pro cent van hen hogere functies bekleedt. Toch concludeert het kabinet dat het voorkeursbeleid voor al lochtonen in rijksdienst vrucht afwerpt en moet worden voort gezet. Om het percentage werk nemers van buitenlandse af komst snel te verhogen, hante ren de ministeries nieuwe streefcijfers. Ook wordt getracht bij reorganisaties allochtonen zoveel mogelijk te ontzien. Het kabinetsbeleid van Kok-1 roept steeds meer vragen op. Vorig jaar trok de Tweede Kamer liefst 1477 keer schriftelijk aan de bel, ruim 350 keer meer dan een jaar eerder en bijna twee keer zoveel als in 1994. Het CDA eiste zoals het een goede oppositiepar tij betaamt het vaakst opheldering: 400 keer. Individueel kwam SP-voorman Jan Marijnissen als actiefste uit de bus. Hij stel de 78 keer - toch al gauw twee keer per ver- gaderweek - schriftelijke vragen aan de di verse bewindslieden. Marijnissen dankt zijn koppositie naar ei gen zeggen aan het feit dat het paarse kabi net het steeds moeilijker krijgt. „Bovendien maken wij geen deel uit van dat informele paarse circuit. Ik kan natuurlijk zelf een mi nister benaderen - en daar word ik ook wel eens toe uitgenodigd - maar ik heb geen zin zoiets in het geniep te doen". De SP-voor- man voorspelt voor dit jaar nóg meer Ka mervragen. „Omdat paars het nóg moeilij ker gaat krijgen en de regeringspartijen zich met het oog op de verkiezingen zullen wil len profileren." Marijnissen lost het Groen- Links-Kamerlid Leonie Sipkes af als kam pioen-vragensteller. Zij kwam in 1996 slechts tot 59 vragen, drie minder dan een jaar eerder, en goed voor de tweede plaats. Paul Rosenmöller vroeg het vaakst tijdens het zogeheten vragenuurtje mondeling om opheldering, voor Marijnissen, Rabbae (GL), Dittrich (D66) en Poppe (SP). Naast de 400 schriftelijke vragen van het CDA kregen de bewindslieden er 282 van regeringspartij WD op hun bureau. D66 wilde 219 keer nadere informatie, vier keer meer dan GroenLinks. De 37 Kamerleden van de PvdA stelden vorig jaar net zoveel vragen als de twee van de SP. De sociaal-democraten van Wallage dien den vorig jaar wel de meeste moties in bij voorstellen van het kabinet: 171. Het CDA (161), de WD (122), D66 (121), Groen Links (106) en de SP (69) volgden op afstand. Van de 758 ingediende moties werden er vorig jaar 267 aangenomen en 215 verworpen. De rest werd in beraad gehouden, ingetrokken of is nog in behandeling. rotterdam gpd ze na de zwempartij ruim een uur in badkledij op het strand hadden moeten wachten. De tent waar de zwemmers zich konden omkleden was overvol. De twee werden na de duik met bevroren ledematen opgeno men in het ziekenhuis. Later zijn ze ontslagen. Poliklinisch wordt nu geprobeerd te voorko men dat tenen moeten worden geamputeerd. Twee deelnemers aan de tradi tionele nieuwjaarsduik in zee bij Scheveningen, een man en een vrouw, worden nog dage lijks in het Rotterdamse Dijk- zigt-ziekenhuis behandeld van wege bevriezingsverschijnselen aan de voeten. Die liepen ze niet op vanwege de tempera tuur van het water maar omdat zoetermeer anp De kans bestaat dat bezoekers van een postkantoor in de ko mende tijd voor een gesloten deur komen te staan. Het perso neel van Postkantoren BV dreigt namelijk met acties omdat de onderhandelingen over een omvangrijke reorganisatie niet naar tevredenheid verlopen. Bij Postkantoren raken de ko mende jaren ongeveer 280 mensen hun baan kwijt. Nog eens meer dan 700 werknemers moeten op een andere plek gaan werken. Postkantoren, een gezamenlijke onderneming van ING en KPN, wil de ondersteu nende activiteiten van de elf re giokantoren en die van het hoofdkantoor in Den Haag gaan concentreren in Utrecht. De reorganisatie bij Postkan toren is één van de vele aange kondigde reorganisaties bij KPN. Zo kondigde PTT Telecom vorige maand aan de organisa tie drastisch te wijzigen. Hier krijgt de helft van de 30.000 man personeel mee te maken. Hierdoor bestaat bij het perso neel van Postkantoren de angst dat de mogelijkheden voor her plaatsing binnen KPN drastisch zijn beperkt. De bond Abvakabo eist dat bij de reorganisaties geen gedwon gen ontslagen vallen. Daarnaast wil zij van de directie van Post kantoren extra toezeggingen voor woon- en reiskosten voor werknemers die herplaatst wor den, uitbreiding van de maxi male periode dat werknemers overcompleet kunnen zijn en aanvullende afspraken voor om-, her- en bijscholing. Vandaag onderhandelen de bonden met de directie van Postkantoren. Als de eisen niet worden ingewilligd, gaat de bond volgende week actie voor bereiden. belt voor vakkundige hulp voortaan is»cees van zweeden n«respondent nkrijk ziet af van hernieuwde aanvallen op het Ne- )i lande drugsbeleid, zolang Nederland voorzitter is it de Europese Unie. Dat bleek gisteren na afloop van ontmoeting in Parijs tussen minister Van Mierlo buitenlandse zaken en zijn Franse ambtgenoot De nferette. :r wel de bewindslieden andermaal in de clinch gin- over het drugsbeleid, liet een woordvoerder van De irette na afloop weten dat de Frankrijk niet van zins er een halszaak van te makën. „Wij wensen mis- Is ien niet dat Nederlands drugsbeleid een succes ?i dt", zei de woordvoerder, „maar het is wel in ons >ng dat het Nederlandse voorzitterschap (van de een succes wordt." Overigens komt De Charette in art naar Nederland om te praten over 'bilaterale za- mer. De huidige, pro-Europese, regering wil voorko men dat 'Europa inzet van de verkiezingen wordt'. Dat betekent dat Frankrijk ernaar streeft zo veel mogelijk problemen op de Europese top in Amsterdam in juni van dit jaar uit de weg te ruimen. Van Mierlo zei die ambitie te delen. Hij verklaarde dat Nederland er naar streeft om in Amsterdam een ak koord te bereiken over hervormingen binnen Europa. Die hervormingen zouden de besluitvorming binnen de EU eenvoudiger moeten maken, hetgeen de toetre ding van landen als Tsjechië en Polen mogelijk maakt. Van Mierlo beschuldigde andere lidstaten ervan tijdens hun voorzitterschap 'nationale stokpaardjes' te hebben bereden. Hierdoor zou weinig voortgang zijn geboekt. „Wij hebben nu een discussiestuk geschreven waaruit we alle nationale kwesties hebben weggelaten", zei mi nister Van Mierlo. „We zijn heel bescheiden, maar dat komt omdat we heel ambitieus zijn. De lidstaten van de EU praten al jaren over de beoogde veranderingen. Alle lidstaten behalve Groot-Brittannië menen dat meer kwesties bij meerderheid van stem men geregeld moeten worden binnen Europa. Op veel terreinen hebben de lidstaten nu nog een vetorecht. Maar naarmate de EU groter wordt, neemt de kans toe dat een der lidstaten met zijn veto de besluitvorming blokkeert. In Amsterdam moet bij verdrag worden vast gelegd hoe de besluitvorming wordt vereenvoudigd. Om de'stemming te peilen, begon Van Mierlo'deze week aan een toer door Europa die een Amerikaanse toerist waardig'zou zijn. Woensdagochtend was Van Mierlo in Stockholm, 's middags in Bonn. Gisteren was het: ontbijt in Wenen en lunch nabij de Eiffeltoren. Zondag gaat het naar Lissabon. Rome, Athene, Straats burg, Londen en Helsinki, hoewel niet op dezelfde dag. Grootste probleem wordt Engeland, dat een maand voor 'Amsterdam' een nieuw Lagerhuis kiest. Een La- bour-regering onder Tony Blair zou naar verwachting haar Europese bondgenoten om extra bedenktijd vra gen. Eerder deze week heeft premier Kok al gesproken met zijn Engelse collega Major. 'Hulp bij pech i TFHJ IPlJlTrfrtTÏÏTTM^ huis gratis; 0900 i huis' heeft vanaf 1 januari 1997 een nieuw Servicenummer dat u 24 uur per dag kunt bellen als u een vakman nodig hebt voor een spoedklus in huis. Dit nieuwe Servicenummer vervangt het huidige 06-informatienummer Servicenummer u belt. Hen nummer dat be gint met 0800, zoals dat van 'Hulp bij pech in betaalde infoi e; 0909 is betaald 0906 zijn de overige betaalde nummers, waar onder erotisch amusement en babbelboxen. Dus vanaf nu weet u precies waar u aan toe bent. Voor meer informatie over de nieuwe Servicenummers kunt u gratis 0800-0402 bellen. De nieuwe Servicenummers. Voor alle duidelijkheid.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3