Zieke Dutchbatters moeten serieus worden genomen' Feiten &Meningen Actie tegen paddo's buiten proportie Heksenjacht 'Er kwamen zo nu en dan kleine vlammetjes uit de grond' Servische studenten spelen kat-en-muis met oproerpolitie VRIJDAG 10 JANUARI 1997 De chef van de afdeling georganiseerde crimi naliteit in de politie-regio Brabant Zuid-Oost, commissaris Van Amerongen, is op kruistocht tegen de 'paddo', de geestverruimende padde stoel. Kwekerijen en verkooppunten in zijn re gio kunnen meer invallen verwachten. Van Amerongen kondigde dit gisteravond aan in het actualiteitenprogramma Nova. De com missaris vindt dat de paddo wel degelijk tot de categorie harddrug behoort. Hij is bang dat het een opstap tot harddruggebruik vormt. Het zag er indrukwekkend uit. Voor het oog van de televisiecamera's ontmantelden agenten be gin deze week in Kerkdriel een professionele kwekerij van uitheemse paddestoelen. De om vang van de actie en het commentaar van justi tie deden vermoeden dat een grote criminele drugsbende is opgerold. Het is echter maar zeer de vraag of er in Kerkdriel iets illegaals gebeur de. Het openbaar ministerie heeft zich op glad ijs begeven. Justitie trad deze week fors op. Invallen in Kerkdriel, Eindhoven en Amsterdam en ook nog eens drie arrestaties. De handel in 'eco-drugs' zou een forse slag zijn toegebracht. Met de pro ducten uit de kwekerij werd volgens schattingen van de politie in zogeheten smartshops een om zet van zeven miljoen gulden per jaar gereali seerd. Klanten kunnen in smartshops verse en ge droogde uitheemse paddestoelen kopen. Ook honing en stroopwafels horen tot het assorti ment. Eco-paddestoelen bevatten de verboden stoffen psilocybine en psilocine. Die komen voor op lijst 1 bij de Opiumwet. Maar dit bete kent nog niet automatisch dat het bézit van de paddestoelen verboden is. Een en ander werd eerder al duidelijk in de qat-zaak. De Haarlemse rechtbank kreeg daar mee in 1994 te maken. Qat (blad van de miraa- plant) is een licht stimulerend middel dat wordt gekauwd en in Nederland vooral onder Somali sche vluchtelingen aftrek vindt. Jarenlang kon het zonder problemen via de KLM uit Kenya worden aangevoerd, maar in de zomer van 1994 trad het openbaar ministerie uit Haarlem plot seling op Schiphol op. De Haarlemse rechtbank stelde echter vast dat van een strafbaar feit geen sprake was. Ook qat bevat bestanddelen die op lijst 1 van de Opi umwet staan, maar dat betekent nog niet dat daarmee de hele plant een illegale drug is. De rechtbank constateerde dat het eind zoek is als alle planten worden verboden waarin ook maar iets van een stof voorkomt die in de Opiumwet wordt genoemd. Daarbij werd er op gewezen dat dit ook hele maal niet de bedoeling is geweest van de wetge ver. De rechtbank wist zich daarbij gesteund door het ministerie van volksgezondheid, nota bene de eerstverantwoordelijke voor de Opium wet. Het OM legde de kwestie nog voor aan de Hoge Raad, maar ving ook daar bot. Het froog- ste rechtscollege was het geheel eens met de uitleg van de rechters in Haarlem. Vooralsnog valt niet in te zien waarin de qat- zaak verschilt van de paddestoelen-kwestie. Het ministerie van volksgezondheid heeft al laten weten geen aanleiding te zien het gebruik van eco-paddestoelen te verbieden en huldigt een identiek standpunt als in de qat-zaak. En op nieuw: dat ministerie en niet Justitie als eerste verantwoordelijk is voor de Opiumwet. Drugs zijn immers een kwestie van volksgezondheid. Dat het OM desondanks overgaat tot optre den, roept op zich al forse vraagtekens op. Toch kan een officier van justitie het recht om op nieuw in actie te komen niet worden ontzegd. Een proces-verbaal en de inbeslagneming van één paddestoel waren voor een proefproces al voldoende geweest. In het licht daarvan is de omvang van de actie in Kerkdriel buiten alle proportie. ARTHUR MAANDAG Dat was even schrikken, die inval in een Kerk- drielse paddestoelenkwekerij. Altijd gedacht dat deze onschuldige zwammetjes rustig te verwer ken waren in een macaroniprutje. Maar dat gaat dus niet meer want voor je het weet, word je door naar geestverruimende middelen speuren de ambtenaren in de kraag gevat. Die hebben een ware heksenjacht geopend op alles wat maar enigszins een roes of kiekje geeft. Ongetwijfeld met het idee in het achter hoofd dat als die Franse president Chirac weer eens iets te zeuren heeft over het Nederlandse drugsbeleid, we trots kunnen melden dat we wél een complete paddestoelenkwekerij hebben opgerold. En dat die Franse drugstoeristen dus niet meer kunnen worden bedreigd door stroopwafels en honing, volgepropt met uit paddestoelen gehaalde bedwelmende stofjes. Dat moet toch indruk maken op die nep-Zon- nekoning die rustig toekijkt hoe zijn met cham pagne-brut volgegoten onderdanen op hun drugstocht de Nederlandse steden onveilig ma ken. Want Le Roi daarvpor eens op het matje roepen, gebeurt natuurlijk niet. Ondertussen zitten wij, fatsoenlijke Nederlan ders die niets met drugs te maken willen heb ben, er maar mee. Want wat wordt het volgende doelwit van onze drugsspeurders. Het bakkie koffie om 's morgens wakker te worden, de theepot waarmee moeders hun kinderen uit school opwachten of de chocoladeletter die een oppeppende werking heeft. En wat te denken van al die activiteiten als bungeejumpen of een tochtje in een superenge achtbaan waarbij de verslavende adrenaline je door de keel giert en voor een leuke kick zorgt. Nee, de hele dag'in bed blijven lijkt voorlopig het veiligste advies. Alleen is dat natuurlijk niet erg praktisch want werk maar ook honger en dorst verdrijven je uiteindelijk toch uit je warme holletje. Misschien moetje een paddestoeltje op zijn tijd maar gewoon op de koop toe nemen. En dan de bedenkers van deze heksenjacht uit nodigen want voor deze figuren kan een geest verruimend hapje toch geen kwaad meer. ROZA VAN DER VEER Herman Dijkstra kijkt doordringend naar een foto met een huilende jongen. „Zo voel ik me." Dijkstra is niet zijn echte naam, want hij wil anoniem blijven. „Ik ben voor veel militairen een vertrouwens persoon. Als ik in de krant sta, denken ze misschien dat ik hun vertrouwen schend. Dat wil ik voorkomen. Toch wil ik praten, want er is al te lang gezwegen. Het moet er uit" Hij is een vijftiger, een beroepsmilitair die tal van functies bij defensie bekleedde en iemand van de werkvloer die zich lang zaam opwerkte. Hij oogt rustig, maar van binnen moet het koken en borrelen. Hij heeft psychiatrische hulp en houdt zich met deze begeleiding en medicijnen zo goed en kwaad als het gaat staande. „Vo rig jaar werd het mij allemaal teveel. Nu heeft mijn vrouw het moeilijk. Zij zit in een psychiatrische inrichting. Ze kon er niet meer tegen. We begrepen elkaar niet meer." Dijkstra zat van februari tot en met juli 1995 in Srebrenica, de enclave waar Nederlandse militairen waren gelegerd om de Bosnische bevolking te bescher men. Ze slaagden daar niet in. De enclave werd door Serviërs onder de voet gelopen. Machteloos moest Dijkstra toezien. Het heeft een onuitwisbare indruk op hem ge maakt. De plek in Srebrenica waar hij die periode verbleef was een voormalige accufabriek. „De militaire staf sliep in de kantoren van die fabriek, dus redelijk schoon. Maar wij sliepen in de loodsen, waar vroeger accu's werden gemaakt", vertelt hij. „Iemand pakte iets uit het water en binnen een half uur stonden de blaren op zijn handen. Ik ging hout verzamelen voor de kachel. Ook mij hing het vel aan de handen. Het zijn voorbeelden die aangeven dat het er allesbehalve gezond vertoevèn was op het terrein. Dijkstra: „Er stonden ook plas tic vaten. Daar lag eerst lood in. Later ge bruikten we ze om onze kleding in te was sen." De eerste weken dat hij er was, kon hij zijn ogen niet geloven. „Er kwamen zo nu en dan kleine vlammetjes uit de grond. Het was net science fiction." Toen de mili tairen en de vakbond klaagden over de vervuiling kwam er een halve meter grond over het 'brandende' deel van het terrein. Volgens Defensie zouden de gevaren daar mee zijn geweken. Maar Dijkstra vraagt zich af of het afdek ken voldoende is geweest. „Het sneeuwt, het waait, het regent. En veel collega's slie pen in tenten. Als je zag wat voor stof daar op lag... En die stof adem je toch in. En de len van het terrein waren zo vies dat we er niet mochten komen. Dat deden we dan ook niet, maar we lagen daar heel dicht in de buurt. Maandenlang." Of er Dutchbatters zijn die blijvende licha melijk schade overhielden aan hun verblijf op het vervuilde terrein weet Dijkstra niet. „Ik ken er niet een. Maai'volgens mij heb ben deze ervaringen ook invloed op de psychische gesteldheid van mensen. We ten dat je maandenlang in een vervuilde en misschien levensgevaarlijk omgeving verkeert, zetje enorm onder druk. En daarbij komen dan nog eens alle andere ervaringen." Hij doelt op de machteloos heid die veel militairen voelden toen ze toekeken bij de etnische zuiveringen. Terug in Nederland kreeg Dijkstra proble men, maar bij Defensie kreeg hij naar zijn gevoel nul op het rekest. Hij voelt zich ge bruikt. In Screbrenica en in Nederland „Als je acute hulp nodig hebt, kun je pe na twee weken terecht bij Defensie. Bj< toen ik naar de militaire sociale dienstp ging, kreeg ik een gesprek met een stagiaire! Die was zo groen als gras. E» moet dan met zwaar getraumatiseerde collega's praten." L Dijkstra houdt zich staande met veel rt, dicijnen en hulp van een psychiatêr. T „Toen ik de verhalen over de vervufliii Lukavac op het nieuws hoorde, barstt^ in huilen uit. Daarna belden een paar^ gens me op om er over te praten. En Vg wen van militairen. „Help ons alsjebli^ zeggen ze. „Mijn man slaat mij en deig deren. Ik ken hem niet meer terug. IkF het niet meer vol." ASSEN GEA MEULEMA Elke oorlog kent zijn syndroom Concentratiestoomissen, vermoeidheid en vage li chamelijke klachten. Het zijn bekende verschijn selen bij soldaten die terugkeren van een militaire missie. Het ziektebeeld wordt wetenschappelijk het 'posttraumatisch stress syndroom' genoemd. Ook de klachten van Nederlandse Dutchbatters die in het Bosnische Lukavac hebben gezeten, lij ken in die richting te gaan. Een Nederlands konvooi onderweg naar Srebrenica. „We moeten de klachten van de soldaten zeer serieus nemen en zeker niet negeren", stelt di recteur C. Mittendorff van het Instituut voor Psychotrauma in Utrecht. De stuk of zeven VN- militairen die in de cokesfa- briek van Lukavac in Oost-Bos- nië hebben gezeten, wijten hun klachten aan de ernstige ver ontreinigingen op het terrein. Hun ziekteverschijnselen zou den echter ook een psychische achtergrond kunnen hebben, zegt Mittendorff zeer voorzich tig- Vrijwel elke oorlog levert uit eindelijk bij een groep soldaten een posttraumatisch stress syn droom op. Het is bekend van de beide wereldoorlogen en de oorlogen in Korea en Vietnam. „De klachten, ook van lichame lijke aard, zijn veelal te herlei den tot extreme angstsituaties in gevechtsacties, waarin de sol daten hebben gezeten", legt psycholoog Mittendorff uit. Maar ook militaire operaties onder VN-vlag, zoals in Liba non, Perzische Golf en Cam bodja, hebben stresssyndromen opgeleverd. Vandaar dat er wordt gesproken over het Gol- foorlo gsyndro omj ungleziekte (Cambodja), het Libanon-trau- ma en wellicht binnenkort over de Bosnië-ziekte. Doorgaans klagen betrokken soldaten over slapeloosheid, concentratieproblemen, de pressiviteit en een reeks andere geestelijke en lichamelijk onge makken. Voor artsen en onder zoekers is het doorgaans bui tengewoon lastig een concreet ziektebeeld te noemen. Zo staat bijvoorbeeld nog steeds niet vast wat de jungleziekte bij de mariniers in Cambodja heeft veroorzaakt. Vermoed wordt onder andere dat inentingen en het slikken van Lariam, een an ti-malariamedicijn, de klachten hebben veroorzaakt, maar zeker is dit niet. Er is in Amerika ja renlang uitvoerig onderzoek ge daan naar het Golfoorlogsyn droom en pas nu vermoedt men dat blootstelling aan ze nuwgas wellicht één van de oor zaken is. Van de Nederlandse militairen die in de jaren tachtig naar Li banon werden uitgezonden, werd globaal bij tien procent se rieuze emotionele problemen vastgesteld. Vier procent van de Nederlandse militairen die in de afgelopen jaren naar voormalig Joegoslavië zijn uitgezonden had last van posttraumatische stressreacties. Daarmee steekt Nederland gunstig af ten op zichte van andere landen en dat is onder meer te danken aan de na de uitzendingen naar Bos nië, meent Mittendorff. Om het posttraumatisch stress syndroom op te lopen, hoeft niet noodzakelijkerwijs sprake te zijn van oorlogsstress. Mit tendorff: „De belasting kan ook zitten in een machteloos gevoel, datje als VN-militair in Bosnië weinig kon doen, of dat ze veel narigheid hebben gezien, dat ze slecht werden behandeld door de lokale bevolking. Deze erva ringen kunnen zo ingrijpend zijn, dat ze daar later last van krijgen." Mittendorff noemt ook twee andere factoren. In het geval van Lukavac de vervuilde grond en de neiging van rege ringen om 'minder prettige as pecten' van een oorlog, zoals blootstelling aan zenuwgas hetgeen wellicht het geval is geweest in de Golfoorlog, in de doofpot te stoppen. „Er kan sprake zijn van collectieve angst. In Lukavac wisten ze dat ze op vervuilde grond zaten. Als ze terugkomen in de bur germaatschappij bevalt wei- li tht het aangeharkte tuintje niet meer. Men voelt leegte, ze voelen zich niet prettig. Ze krij gen lichamelijk klachten die ze vervolgens wijten aan de ver vuilde grond. Ik zeg niet dat dit gebeurd is, maar het is een mo gelijkheid." De directeur van het Instituut voor Psychotrauma pleit er dan ook voor, dat de betrokken sol daten die in Lukavac hebben gezeten, lichamelijk grondig worden onderzocht. „Je moet er niet vanuit gaan, dat ze psychi sche klachten hebben of getrau matiseerd zijn. Je moet het on derzoeken. Je kunt echter ook niet uitsluiten dat er ook psy chische aspecten aan hun licha melijk klachten zitten. UTRECHT CEES VAN DER LAAN De studentendemonstratie lijkt al voorbij voor hij goed en wel is be gonnen. Terwijl de achterhoede nog geen stap heeft gezet, stuit de voorhoede op nog geen honderd meter van het startpunt al op een politiekordon. „Tot hier en geen stap verder", maakt de comman dant van de.ME-eenheid de stu denten duidelijk. Zo'n vijftig gehelmde agenten in kogelvrije vesten, gewapend met schilden, gummiknuppels, pistolen en traangasgranaten, vormen een dubbel kordon, van stoeprand tot stoeprand. Even verderop worden ook twee kleine zijstraatjes afgezet die als mogelijke sluiproutes kun nen worden gebruikt. Maar de trot toirs aan beide zijden van de Vasi- na-straat blijven merkwaardig ge noeg nog enkele minuten vrij. Blijkbaar is de commandant van het peloton niet op het idee geko men dat een deel van de demon strerende studenten de straat wel eens voor de stoep zou kunnen verruilen. Die vergissing komt hem duur te staan. Als de oproerpolitie even later ook de trottoirs afsluit, zijn al zeker vijfhonderd demon stranten langs de barrière geglipt. Tot zichtbaar orïgenoegen van de pelotonscommandant zijn z'n manschappen nu omsingeld: voor de oproerpolitie staan een paar duizend demonstranten te joelen, achter het dubbele kordon min- stehs vijfhonderd. Hoewel de gezichten van de mees te politiemensen verraden dat ze zich niet erg op hun gemak voelen, is de sfeer ontspannen. Er wordt wat gejoeld en gefloten, af en toe gooit een balorige student een rotje naar de politie, maar verder ge beurt er niets. „Dit is een psycholo gische krachtmeting", zegt Svetla- na, een 19-jarige geschiedenisstu dente. „Zij willen ons er niet door laten. Maar wij verzetten geen stap totdat ze weggaan of zich bij ons aansluiten." Het nieuwste spelletje van de stu denten, dat gisteren voor het eerst werd uitgetest, heet 'kordonnetjes omsingelen'. „We willen absoluut Demonstranten maken vlak voor het politiekordon overwinningsgebaren. geen geweld gebruiken. Dat zou Milosevic graag zien en het zou zich alleen maar tegen ons keren. Daarom proberen we de politiekor- dons op deze wijze hun zin te ont nemen", legt Svetlana uit. „We kunnen deze omsingeling des noods 24 uur lang volhouden om dat we tevoren een soort ploegen dienst-systeem hebben opgezet. Zo lang wordt het geduld van de studenten en de oproerpolitie ech ter niet op de proef gesteld. Kort voor half vier, ruim anderhalfuur nadat het kordon werd omsingeld, geeft de pelotonscommandant zijn manschappen de opdracht in te rukken. Begeleid door luid gejuich en gejoel van de demonstranten slenteren de agenten met hangen de hoofden terug naar hun verder op geparkeerde busjes. Svetlana is door het dolle heen. „We hebben gewonnen", zo schreeuwt ze uit. „Een van de agenten gaf dat ook toe. 'Deze slag is voor jullie', zo zei de man. En hij FOTO REUTERS EMIL VAS gaf me nog een handkus ook." Veel tijd om van de 'overwinning' te ge nieten, is er niet. De groep van en kele duizenden studenten maakt rechtsomkeert. Op de Uzun Mirko- va, enkele honderden meters ver derop, is een nieuw politiekordon aan de beurt om te worden omsin geld. De jolige, haast carnavaleske sfeer tijdens de dagelijkse stu tendemonstraties staat in scl contrast met de politieke situ Servië. Ruim zeven weken n; begin van de massale protest I gen president Milosevic en li door zijn partij gepleegde bet bij de lokale verkiezingen, is oplossing voor het slepende i flict nog altijd niet in zicht. Milosevic gaf woensdag toe <jS( verkiezingen van 17 novemb Nis, de tweede stad van het 1 j door de oppositie zijn gewon 'Gisteren laeeg de oppositie winst in de provincieplaats terug, maar de Servische pre lijkt nog altijd niet bereid om de hoofdstad Belgrado op te; Met een paar 'troostprijzen't de Servische oppositie echtethc genoegen. „We willen dat al onze ovem gen worden erkend en boven j] volledig", zegt Slobodan Vul vic, een van de woordvoerde [f de oppositiecoalitie Zajedno men). „In Nis hebben we op vember 41 van de 70 zetels g i. haald. Milosevic wil ons daai zetelS toekennen. We hebbe echter vier meer gehaald. En Belgrado valt niet te onderha i len.' Vuksanovic zegt ondanks allf 'licht optimistisch' over de uj komst van de krachtmeting Milosevic te zijn. „Milosevic liest iedere dag een beetje mi terrein en geloofwaardighei de situatie blijft gevaarlijk. E( in het nauw maakt rare sproJlc De oppositie is vooral veront over berichten dat de Servisc president 10.000 extra agentd het zuiden van het land naail grado zou hebben gedirigeerp „Misschien wil Milosevic de| testen nog voor het orthodo) Nieuwjaar (op 13 januari, rei geweld beëindigen. Maar alsfcie probeert, tekent hij zijn eigeifrc tieke doodvonnis", aldus de sitie-woordvoerder. BELGRADO HANS GERTSEN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2