Blauwe brief voor ijsclubs 'Daar had ik wel willen varen' Randstad Mogelijk superdealer auto's op Ypenburg Zuid-Oost Nederland m betere spoorverbingen Patijn: stemrecht gemeenten bij uitzetting illegalen VAN DERSTRAATEN 'KNRM wegenwacht voor watersport Den Haag: weinig pl( voor probleemgevalk Verkeersdode in Hoofddorp VRIJDAG 10 JANUAR11997 975 hans jacobs, 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5: Zwaargewonde bij schietpartij amsterdam De eigenaar van een Turks koffiehuis in de Gerard Doustraat in Amsterdam is gisteren neergeschoten. De man is zwaargewond naar het ziekenhuis overgebracht. In het koffie huis ontstond onenigheid tussen een aantal klanten en de eige naar. Iemand trok een wapen en schoot diverse malen. Een van de aanwezigen heeft zich gemeld bij de politie. Hij had zelf di verse verwondingen. De politie verhoort hem en een man die in de omgeving is aangehouden. School maakt poster Ramadan goudaHet Crabeth College in Gouda heeft een poster gemaakt over de Ramadan om aandacht te vragen voor deze vasten maand van de moslims. Ook heeft de werkgroep allochtonen van deze mbo-school in samenwerking met een aantal groepe ringen een lesbrief ontwikkeld, waarin nadere informatie wordt gegeven over de Ramadan. De poster en de lesbrief worden landelijk verspreid. Staatssecre taris Netelenbos (OCW) neemt maandag het eerste exemplaar van de poster in ontvangst. voorburg «anp Op het voormalige vliegveld Ypenburg bij Den Haag komt mogelijk een verkooppunt voor verschillende automerken onder de naam Garmax. Dit eerste gebundelde cen trum speelt in op de liberalisering van de Europese autohandel. De plannen voor een dergelijke megadea- ler zijn donderdag bevestigd door wethou der H. ter Heegde van Voorburg, die na mens het stadsgewest Haaglanden verant woordelijk is voor de ontwikkeling van het bedrijventerrein Ypenburg. Het nieuwe concept kan een einde ma ken aan het systeem van exclusieve dealers. Sinds vorig jaar heeft de Europese Commis sie toestemming gegeven aan bedrijven om verschillende automerken onder één dak te verkopen. De automerken moeten wel in afgescheiden eenheden en met een eigen management aan de man worden gebracht. De garage mag daarentegen wel gecombi neerd worden. Na 2002 bestaat de moge lijkheid dat de Europese Commissie de au tohandel geheel vrijgeeft. De groep investeerders achter Carmax heeft plannen om de formule in zeven Eu ropese landen te introduceren. „Nederland is een buitengewoon geschikt land om te beginnen", aldus een woordvoerder van de investeerders, die onbekend willen blijven. De initiatiefnemers zijn afkomstig uit de bestaande wereld van autodealers en uit kringen van vastgoedondernemers. Met de plannen in Nederland alleen al zijn tientallen miljoen guldens gemoeid. In heel Europa denken de initiatiefnemers meer dan honderd miljoen gulden te inves teren. Carmax wil niet alleen auto's verko pen, maar ook tal van andere zaken „die nodig zijn voor mobiliteit". In enkele Eu ropese landen bestaan al dealers die van de liberalisering gebruik maken om meer au tomerken tegelijk te leveren. De nieuwe formule is volgens de initia tiefnemers achter Carmax zowel in het be lang van de consumenten als de producen ten. Autorijders zouden makkelijker kunnen kiezen en betere prijzen kunnen krijgen, terwijl de autofabrieken beter zouden kun nen voldoen aan de wensen van hun klan ten. De klappen zullen volgens dit scenario vooral onder de traditionele dealers vallen. eindhoven anp De gemeenten Eindhoven, Roermond en Venlo gaan sa men met de Duitse steden Kre- feld en Mönchengladbach wer ken aan betere spoorverbindin gen. De regio wil zich in de markt zetten als verbindingsge bied tussen de omringende eco nomische centra: de Randstad, Antwerpen/Brussel en het Duit se Ruhrgebied. Allereerst gaan de gemeenten zich inzetten voor een betere treinverbinding tussen Rotter dam en het Duitse Ruhrgf via een zogenoemde Bral route, die concurrentie i bieden aan de toekomstig) tuwelijn. Antwerpen en Ruhrgebied kunnen met e verbonden worden via de ren Rijn". Deze spoorlijn Antwerpen naar Keulen i dan via Turnhout en Eindh lopen. Verder is er voor dei snelweg bij Venlo een ot ging nodig. Nu moet het i nationaal transport naar D land nog dwars door het, trum van deze stad. Burgemeester Patijn van Am sterdam pleit voor een speciaal stemrecht voor gemeenten waarmee ze invloed kunnen uitoefenen op het uitzetten van illegalen. De lokale overheid heeft het recht om hierover „een zwaarwegend advies" te geven, omdat zij zeer goed op de hoogte is van de sociale om standigheden van vreemdelin gen in haar woonplaats. Patijn gaat dit stemrecht binnenkort aankaarten bij staatssecretaris Schmitz van justitie. De burgemeester van Amster dam zet zich al ruim een half jaar persoonlijk in voor de fami lie Gümüs, die met uitzetting wordt bedreigd. Het gezin woont al zeven jaar in Neder land. Toch krijgt de familie geen verblijfsvergunning, omdat me neer Gümüs slechts vijf jaar in Nederland heeft gewerkt en niet de vereiste zes jaar. Burgemeester Patijn heeft al eerder over deze kwestie met de staatssecretaris gesproken, maar dat leidde tot geen enkel resultaat. „Voor vreemdelingen die zodanig zijn ingeburgerd in de samenleving, zou het vanuit humanitaire overwegingen re delijk zijn om hen een verblijfs vergunning te geven. Natuurlijk blijft de uiteindelij ke beslissing bij de staatssecre taris van justitie, maar ik vind dat gemeenten in individuele gevallen een zwaarwegend ad vies moeten kunnen geven", al dus Patijn. Formeel hebben ge meenten hierover geen enkele inspraak. AUTOHANDEL pcugroi ?01 (ir 4-<jrv hcigc i ril mud. *>:6 cll x sedan 4-dr* .ars fofd escon i m bak. r5i HALLENWEG 10 LEIDEN (achter de Groenoordhallen) Telefoon 071-5220430 Bergingsbedrijven eisen stopzetting 'oneerlijke concurrentie' Zet de Koninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij (KN RM) zich hoofdzakelijk in voor het redden van drenkelingen op zee of kan zij meer worden be schouwd als een soort gratis wegenwacht voor de water sport? Over deze fundamentele vraag buigt zich maandag de Haarlemse kantonrechter J. Matthijsse. Op de rol staat een kort ge ding dat twee bergings- en sleepdiensten in het gebied van het Haringvliet/Hollands Diep tegen de KNRM hebben aange spannen. De firma's Theunisse en M.W. Okker beschuldigen de maatschappij van oneerlijke concurrentie, aangezien deze voor een sleepdienst niets in re kening brengt. Als gevolg daar van zien de bergingsbedrijven hun inkomsten behoorlijk ach teruit lopen. van Okker momenteel wordt 'kapot geconcurreerd' door de gratis dienstverlening van de KNRM en op den duur zal ook Theunisse het loodje moeten leggen. De klagers geven een voorbeeld. Sinds mei van het af gelopen jaar is veertien keer om Het berging- en sleepbedrijf Theunisse heeft de beschikking over de hypermoderne ber- gings/brandblus/sleepboot Fu rie 111 met een waarde van ruim twee miljoen gulden. Het schip is onder meer op afroep beschikbaar voor brandblussen. De firma heeft daartoe een zo geheten waakvlamcontract met het streekgewest West-Noord Brabant gesloten. De boot kan echter-ook worden ingezet voor hulp aan grotere (binnenvaart schepen en recreatievaartui gen. Bergingsdienst M.W. Okker heeft in Grevelingen de ber gingsschepen 'Salvor' en 'Ocean V' en de 'Orca' bij Stellendam. De 'Salvor' en de 'Orca' zijn ge schikt voor de wat kleinere scheepjes, zoals gestrande ple zierjachtjes. De Ocean V is ook geschikt voor het verlenen van assistentie aan grotere vaartui gen. De beide firma's hadden tot voor enkele jaren in het ge bied een soort monopolieposi tie en werkten góed samen. M. Okker bij voorbeeld werkt als gediplomeerd bergingsduiker op de Furie 111 van Theunisse. In deze situatie kwam veran dering toen de KNRM de red dingboot Griend bij Grevelin gen ging inzetten. Bovendien kwam daar op het Haringvliet binnen de sluizen in Stellendam de supersnelle reddingboot John Stegers bij. Met als gevolg, aldus de eisers, dat het bedrijf Zeezeiler Henk de Velde over gestrande solozeilers: den haag hans van reeuwuk Natuurlijk is hij blij dat die twee solozeilers zijn gered. „Maar", zegt Henk de Velde, „om je de waarheid te vertel len, toen ik luchtfoto's zag van die Franse zeiler Dubois op zijn omgeslagen romp met die enorm hoge zeeën op de ach tergrond dacht ik eerst: daar wil ik varen. Pas later kreeg ik met die jongens te doen." De Nederlandse zeiler is de eerste die met een catamaran non-stop rond de wereld zeil de. Hij heeft de reddingsopera tie van de twee solozeilers door de Australische marine goed kunnen volgen. „Ik zat in Australië. Man, de kranten stonden er iedere dag vol van", zegt De Velde die eergister avond terugkeerde na een ver blijf van tien dagen in Australië waar hij was om te praten over de bouw van een nieuwe cata maran. „Ook dacht ik onmiddellijk dat een catamaran veiliger is dan een schip met slechts één romp. Zeker als je over de kop bent gegaan. Een catamaran blijft veel hoger op het water drijven. En aan de zijkanten van beide rompen en onderin de kajuit zitten luiken die je van binnen en van buiten kunt openen. Als de boot onderste boven ligt, kim je dus nooit op gesloten komen te zitten, zoals die Tony Bullimore is overko men. Die heeft dagenlang op redding zitten wachten en had alleen nog maar een paar re pen chocolade en een beetje drinkwater om te overleven. In mijn schip zitten in beide rom pen overlevingscabines. Daar zit je veel beschutter en ik heb er ook noodvoorraden". De Velde heeft de zuidelijke Indische Ofeeaan al drie keer bevaren. „Daar, bij de vijftigste breedtegraad, is riiets. Geen scheepvaart, geen vissers, hele maal niets! Als je van Kaap Goede Hoop naar Kaap Hoorn vaart, zie je een dag of veertig geen ander schip. De enigen %die in dat gebied varen zijn wedstrijdzeilers en misschien eenmaal per jaar een expeditie schip dat op weg is naar An tarctica." Ook dacht De Velde, die zijn zinnen nu heeft gezet op deel name aan een nonstop-zeilrace rond de wereld met een meer koppige bemanning, onmid dellijk aan de gevolgen die de reddingsoperatie van de Britse en de Franse zeiler ongetwij feld zal hebben. „Je krijgt nu de vraag wie voor de kosten op moet draaien. Die zijn enorm. Dat fregat heeft ruim driedui zend kilometer moeten varen om die jongens te redden. Dat is driekwart de Atlantische Oceaan over. Misschien komt voortaan in de wedstrijdregle menten te staan dat je niet ver der jzuidelijk mag dan een be paalde breedtegraad. Een an dere mogelijkheid is het instel- 'len van een 'non rescue area': een gebied waar geen red dingsoperatie worden uitge voerd, tenzij je zelf opdraait voor de kosten. Hij zegt geen moment te hebben gedacht aan die 20ste november 1988, toen zijn eigen schip omsloeg en waarbij een van zijn vrienden het leven ver loor. „Dat is ook niet te verge lijken met wat Bullimore en Dubois is overkomen. Die za ten midden op de oceaan, wij zaten slechts op enkele kilome ters van de Britse kust. Binnen enkele uren waren we gered", verklaart De Velde, die het noodlottige ongeval destijds bestempelde als een bedrijfs ongeval. Sinds de terugkomst van zijn vorige zeiltocht is hij vrijwel dagelijks in de weer met het zoeken naar sponsors voor zijn volgende avontuur. Hij denkt tien a twaalf miljoen gulden nodig te hebben om met be manning te kunnen deelnemen aan de race rond de wereld die op 31 december 1999 begint. Vanwege die race was hij ook in Australië, om er te praten met de Australische scheeps ontwerper Brett Crowther. „Het moet een catamaran met een lengte van veertig meter worden, bijna twee keer zo lang als de C1000. Het schip zal in totaal 27 meter breed wor den met twee masten van 45 meter naast elkaar. Crowther heeft uitgerekend dat het aëro dynamisch verantwoord is, die twee masten naast elkaar. Door de enorme breedte kunnen we de masten ver genoeg uit el kaar zetten." Eind van deze maand krijgt De Velde de tekeningen van het nieuwe schip, dat net als zijn vorige boten zal worden gebouwd bij de Amsterdamse werf Rhebergen. Lukt het hem voldoende geld bij sponsors los te praten, dan zal de bouw be gin volgend jaar beginnen. 'Gemeente stelt kwaliteitseisen De gemeente Den Haag heeft te weinig woon- en slaapruimte voor dak- en thuislozen, zwer vers, (ex-)verslaafden, prostitu ees, illegalen en psychiatrische patiënten. Probleemgevallen kunnen in de residentie zelfs aan de onderkant van de wo ningmarkt vaak slecht terecht. Veel woningen in deze sector worden in Den Haag ingeno men door meer bestaanszekere studenten en werkende jonge ren. Dit blijkt uit een onderzoek van de Technische Universiteit Delft (TUD). Den Haag is hiermee een ne gatieve uitzondering in vergelij king met de situatie in de ande re grote steden. Rotterdam, Am sterdam en Utrecht kennen het probleem nauwelijks. Dat komt volgens een woordvoerster van de gemeente Den Haag waar schijnlijk omdat de andere ste den „minder eisen aan het on derdak van deze groep stellen." Veiligheidsregels Hofstedelijke ambtenaren wil len geen concessies doen aan de veiligheidsregels die gelden voor de opvanglokaties. De aan leiding voor het gehouden on derzoek was immers de brand in het Haagse pension Vogel (1992) waarbij elf mensen de dood vonden. Hierna besloot de gemeente een onderzoell stellen naar de kwaliteit! benodigde omvang val vanggelegenheid voor thuislozen. Uiteindelijk bleek dati honderden van de circa I 'bestaansonzekere' ment Den Haag niet ajtijd eel boven hun hoofd hebbfc instellingen die zich bezf den met speciale huis\lf kunnen niet voldoen i vraag. Op straat In 1995 steeg het aantalf merciële verhuurders Haag van 2000 tot pakwel Volgens de raming tea Haag in januari van i 10.400 'onzelfstandige j den'. Die variëren van e santenbed en een stoelt soepbus, tot een kamer I pension. Het aantal menf op tijdelijke woon- ofl ruimte is aangewezen wol schat tussen de 9600 tot! Verder slapen er elke nacl sen de 300 ep 425 men|, straat. „We zijn echt druk bet de capaciteit van wof voor deze groep zo snelf lijk uit te breiden", zC Haagse woordvoerster. J dat gebeurt niet ten koa alles." hulp verzocht. In bijna alle ge vallen mocht de KNRM de klus opknappen. Als de toestand zo blijft, zal Okker dit jaar nog met zijn acti viteiten moeten stoppen. Ver wacht wordt dat ook Theunisse, die een soort samenwerkings verband heeft met Okkei op den duur evenmin kan werken. De twee firma's daarom dat de KNRM haai viteiten in het gebied stop elke overtreding moet de K 25.000 gulden betalen. Belasting maakt er geen speerpunt van Nederlandse ijsclubs kunnen tegen het einde van de win ter een brief van de Belastingdienst verwachten. Vereni gingen die dit seizoen een bedrag van meer dan 70.000 gulden aan inschrijvingen en kantine-opbrengsten heb ben ontvangen, moeten belasting betalen. richten dat werk. Volgens de Belastingdienst moeten ijsclubs Het ministerie van Financiën die winsten maken, rekenen op heeft zich nog niet met de dit een vennootschapsbelasting seizoen florerende ijsclubs be- van 35 procent. De ijsclubs val- ziggehouden. De lokale afdelin- len wat hun verkopen betreft gen van de Belastingdienst ver- onder het btw-tarief van zes procent. Aan de toertochten doen vaak duizenden schaat sers mee. Organisatoren wijzen op het grote aantal zwartrijders. De meeste clubs hebben een behoorlijke reserve. Daarvan worden ijs- en veegmachines onderhouden. De Koninklijke.-. Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) kijkt niet op van de plannen van de belasting dienst. Ook vorig jaar werden de goed boerende clubs belast. Volgens de KNSB moeten de clubs geld kunnen reserveren voor kwakkelwinters. Met de h.ulp van één van haar geld schieters, Deloitte and Touche, wil de bond een speciale rege ling voor de ijsclubs treffen om te kijken wat voor kosten zij kunnen opvoeren. Gezien het tijdelijke karakter'van de ijspret is het onwaarschijnlijk dat de Belastingdienst een werkelijke jacht op de ijsclubs gaat maken. In het verleden werden bijvoor beeld wel marktkooplui en de horeca als speerpunt van het belastingbeleid gekozen. hoofddorp anp Bij een ongeval op de IJweg in Hoofddorp is donderdag een 69-jari- ge automobiliste uit die stad om het leven gekomen. De auto van de vrouw raakte van de weg en kwam via een bevroren akkerland in een sloot terecht. De politie vermoedt dat de automobiliste de macht over het stuur verloor doordat een voor haar rijdende auto plotseling afrem de voor een radarsnelheidscontrole. De bestuurder van die auto reed door. Een politieagent die de radarapparatuur bediende, zag het ongeluk voor zijn ogen gebeuren. De KNRM zit twee bergingsbedrijven in het vaarwater.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18