Brandweerkazerne mogelijk plat 'Veel plezier ondanks tegenslagen' 't Is maar een druppie hoor, in de chocomel Rijn- Veenstreek >aag onder vleugels an VVV Noordwijk Onvoldoende geld voor a sl-knelpunt Hoogmade' Paddegat uitgebaggerd b! Jacobswoude 'bang' voor telefoonmast IDAG 10 JANUAR11997 chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 iland ideaal doel voor dagtripje /noordwijk paul de vlieger Hillegom, Lisse, Sassen- Noordwijkerhout en lesjhout schaart nu ook Kaag- drud zich onder de vleugels ronide Noordwijkse VW. Het sr ,oor in de badplaats zet zich ban actief in voor promo- an het watersportcentrum, t name de toeristen die wat »r bij ons zijn, zullen we at- 'eren op dit schitterende e Nederland. Kaag is im- I een ideaal reisdoel voor •kjj dagtripje", aldus H. vikmeulen, directeur van de s. rdwijkseVW. 07ijgens Broekmeulen is er de te tijd over en weer contact Zlfeand gekomen tussen de oefabedrijven op Kaageiland ïtefe Noordwijkse VW. „Dat lein| tot deze samenwerking d. Eigenlijk hing Kaagei- min of meer onder de WV »n, maar daar gebeurde vrij DJg. De watersport loopt wat zo is mijn waarneming, via? promotie moest dus no dig wat meer leven worden in geblazen. Dat gaan wij doen." In de praktijk betekent dit bij voorbeeld dat toeristen in de Bollenstreek die zich bij een van de VW's melden met de wens een dagje te willen zeilen of ka noën, voortaan nadrukkelijk naar Kaagdorp worden verwe zen. De samenwerking betekent niet dat er een bemand VW- kantoortje op het eiland komt. Broekmeulen: „We kunnen er geen mensen neerzetten. Daar voor is het net even te klein." De eerste vruchten van de sa menwerking zijn er overigens al. In het gisteren verschenen 'Noordwijk Magazine' (oplage: 100.000 exemplaren) zijn twee pagina's over Kaageiland opge nomen. Met enkele fraaie kleu renfoto's en een wervende tekst in vier talen wordt het eiland aangeprezen: „Zodra u met het pontje overvaart, waant u zich in een andere wereld. Het is of de tijd heeft stilgestaan in dit unieke watersportdorpje. ^jmade robbert minkhorst bswoude vreest dat er te ig geld is voor het knelpunt ^Joogmade in de hogesnel- 1 slijn (HSL). Ambtenaar Van iLePlas heeft dat gisteravond lis de commissievergade- ruimtelijke ordening ge- J' "het tracébesluit van het ka- en van de Tweede Kamer de Nederlandse TGV bij jmade uit de tunnel door 3roene Hart. Vlak daarna d$ert hij de snelweg A4. Om- en lie constructie op veel be- 4oo£n stuitte en bovendien gevolgen heeft voor de iving, is die plek aange- jt als knelpunt. Minister ri sma heeft bepaald dat elke die het tracé minder kost, t gebruikt om een betere easing te verzinnen voor de '"c iten in de route. ibswoude is nu bang dat iade er straks bekaaid komt. De regering laat en inschrijven die be delen van de spoorlijn aanleggen. Zij die aanto- lat het goedkoopst te kun- loen, krijgen de opdracht. dammentocht )r polders terwoude De regering verwacht dat dat een 'aanbestedingsvoordeel' oplevert. Wanneer bijvoorbeeld de aanleg van de tunnel door het Groene Hart voordeliger uit valt dan vooraf was begroot, wordt deze winst gebruikt om de knelpunten op te lossen. De gemeente had er echter op gerekend dat de tunnel en de fly-over van de kruising met de A4 samen een aanbeste dingsvoordeel opleveren. De re gering wil echter alleen de bouw van de fly-over uitbeste den, zegt ambtenaar Van der Plas. En "aangezien de tunnel een flink prijskaartje heeft, zou dat in theorie ook een behoor lijke winst kunnen opleveren. Het uiteindelijke voordeel zal dus beduidend lager uitvallen, aldus de gemeente. Zo blijft uit eindelijk veel minder geld over om het knelpunt bij Hoogmade op te lossen. De gemeente zal dat zelf nog aankaarten bij de overheid. Wethouder De Lange sprak ver der de verwachting uit dat de commissieleden bij politici in Den Haag gaan lobbyen. De Eerste Kamer moet het tracébe sluit nog goedkeuren. De koningsparen van het ijs koudekerk aan den rijn marina van den berg Tussen het gedoe op een vaart zie je ze wel eens: een wat ou der paar, keurig in het pak, hij houdt haar licht vast, als het ware haar te behoeden voor een val. Het zijn de koningspa ren van het ijs, statig zweven ze door de krabbelende meute. Het is ook een sport, schoonrij- den. Met een eigen taaltje: le pelen is uit den boze en als je uit de loop rijdt is het ook niet best. De kunst bij schoonrijden is om zo mooi mogelijk over de baan te schaatsen, in een per fecte s-bocht, zonder wappe rende handen, armen of benen. Geen moment mag blijken dat je je evenwicht kwijt bent, dat kost punten. Gisteren waren op de ijsbaan in Koudekerk de gewestelijke wedstrijden van LVS, de Lande lijke Vereniging van Schoonrij- ders. Op het ondergelopen wei land moet een kort parcours gereden worden voor een jury. Wachtende deelnemers heb ben dikke ski-jacks over hun traditionele dracht. De wind loeit over het bevroren land. Zelfs met handschoenen aan zijn na een minuut of tien de vingers gevoelloos, een inlei dende fase van bevriezing. Al leen voor de jury gaan even de jacks uit en onthullen ze lange elegante rokken van de dames. De heren gaan in plusfours, een ruime pofbroek. Het kruis hangt nog net niet op de knie- en, maar moderne skaters zou den zich er wel in thuis voelen. „Beginners blijven rechtop staan op deze schaatsen", zegt M. Reen. Hij laat de opvallend brede ijzers van zijn schaatsen zien. Zo te zien staat het als een huis, maar bij schoonrijden moet je juist een scheve schaats rijden. „Je hoort op de scherpe zijkanten schaatsen, erin gaan hangen eigenlijk", zegt Reen. Veel mensen durven dat niet, want het lijkt alsof je omvalt. Maar alleen dan krijg je de typerende slag te pakken. De oervorm van de schaats is nog herkenbaar in dit model: een laarsje met een ijzer eron der geschroefd. J. van de Scheur, van Reens vaste schaatspartner zegt liefkozend: „Dit zijn echte Hoekstra's, die worden niet meer gemaakt." De schaats is verwant aan No ren. Reen: „Je moet ook de de zelfde Slag maken, het is een goeie voorbereiding op hardrij den." Het is een parensport, maar Een van de koningsparen van het ijs die gisteren op de ijsbaan in Koudekerk een staaltje van hun kunnen prijsgaven. velen rijden ook in dit opzicht een scheve schaats. „O, ja, ik ga harststikke vreemd", zegt Van de Scheur lachend, „En mijn man maakt nu met mijn zus een tochtje." De vaste partner is bijzonder belangrijk. „Een gelegenheidspaar haal ik er meteen uit", zegt Van de Scheur. Elke slag moet in har monie, precies op tijd, het vergt een enorme samenwerking én beheersing. Misschien dat het op een huwelijk een te zware wissel trekt. De beste stuurlui staan hier warmpjes achter de ramen van het clubgebouwtje. De erwten soep dampt; af en toe haalt ie mand de wasem van de ruiten weg, waarop deze direct op nieuw beslaan. Een dame uit de Betuwe haalde de tweede ronde niet en levert een gratis „O jee, die bakt er niks van.' De zenuwen en de tegenwind spelen een eenzame schoon- rijdster parten. „Wat doet hij nu!" Oei, hij le pelt, de voet te veel naar bui ten. „Helemaal uit balans." Tja, ze hoeken te veel, dat ziet een kind. Op het ijs staan drie juryle den, zo dik ingepakt dat vrou welijke of mannelijke kenmer- FOTO MARK LAMERS ken niet meer te onderschei den zijn. Na het uitpakken zit ten bij de kachel twee mannen en een vrouw, de wangen paarsrood. Ze zijn wel wat ge wend, zeggen ze. Alleen de vin gers, hé. „En anders neem je een slokje", zegt één van de mannen. Of dat niet het beoor delingsvermogen beïnvloedt? „O, nééé!", roepen ze in koor. Trouwens, het is maar een druppie hoor, in de chocomel. Karakteristiek pand in Alkemade geen monument De brandweerkazerne van Roelofarendsveen wordt geen rijks- of provinciaal monument. Dat betekent dat van de ze overheden geen cent subsidie valt te verwachten om het pand intact te houden. Dat heeft de provincie Zuid- Holland gisteren laten weten. roelofarendsveen marieta kroft niet mogelijk om het gebouw tot monument te benoemen." „Het meest aansprekende deel De kansen dat het karakteristie ke slangentoren, red.) dateert ke gebouw aan de Stationsweg van na 1950", verklaart een onder de slopershamer terecht- woordvoerder. „Vanuit de Mo- komt, is hiermee aanzienlijk numentenwet is het daarom toegenomen. Alleen indien de gemeente zelf het gebouw wil handhaven en er een gemeen telijk monument van wil ma ken, kan de kazerne nog wor den gered. Uit een reactie van burgemeester A. Meerburg valt echter op te maken dat die kans niet erg groot is. „De animo bij ons om er geld in te steken zal minder worden nu de provincie het laat afweten, al spreek ik wel voor de muziek uit." Echt verrast over de uitkomst van een al jarenlang durende discussie is Meerburg niet om dat hij wist dat een groot deel van het gebouw, waaronder de karakteristieke toren, van na de oorlog dateert. Het college van B en W is verdeeld over het be houd van het pand. Bekend is dat de twee wethouders voor sloop zijn omdat het eigenlijk in de weg staat. Er zijn namelijk plannen in de maak voor de herinrichting van het entree van het centrum. De plaatselijke monumenten commissie is fel tegen de sloop. Enkele jaren geleden dreigde de commissie zich op te heffen in dien de kazerne toch tegen de vlakte gaat. Voorzitter W. Groen van deze commissie zegt in een eerste reactie zich daar nog steeds aan te zullen houden. Zowel bij Groen als bij een an der lid van deze commissie, J. Kret, is de verontwaardiging om de afwijzing als monument groot. „Ik ga morgen gelijk de provincie bellen", zegt Groen. „Zo'n gebouw vind je nergens anders in Nederland. Er is weliswaar een criterium van 50 jaar, maar daar zit het gebouw bijna aan." Kret pleit ervoor dat de ge meente het gebouw in blijft on derhouden totdat het over en kele jaren wel een rijksmonu ment kan worden. Voorzitter Wout Koek verlaat Heatwave Radio id heeft zijn Elfsteden- en Leiden de Elfstegen- maar Zoeterwoude kent jigen Tocht der Tochten: ïsjejfdammentocht. De wed en toertocht wordt mor- irreden. De start om 11.00 irloopt naar goed Fries de rijders starten het café de Meester aan idbuurtseweg en hollen :t ijs, waar de ijzers onder gebonden. De heren rij- 'ervolgens 60 kilometer le polders van Zoeterwou- eiojj Benthuizen, dames leg- kilometer af. irijven kost 5 gulden en iaf 10.00 uur. Informatie van der Geest: 071- gsteken de schaats roelofarendsveen alkemade marieta kroft Veel strijd hebben de Veender Wout Koek en zijn medewerkers de afgelopen jaren moeten leve ren om Heatwave overeind te houden. En uiteindelijk niet zonder resultaat. Toch legde hij enkele dagen geleden zijn voor zitterschap neer. „De puf is er uit", motiveert hij in zijn wo ning in Roelofarendsveen. Koek stopt op een moment dat het weer goed gaat met de Alkemadese radio-omroep. Een permanente huisvesting is ein delijk gevonden. Nog voor 1 april verhuist Heatwave met de circa 45 vrijwilligers naar Globy bedrijvencentrum in de voor malige Ruiten Troeffab riek, aan de Lasso. Ook financieel gezien ziet Koek weer lichtpuntjes doordat Heatwave een regeling heeft getroffen met een nieuw op te richten audio-exploitatie- bedrijf dat een deel van de kos- Hoogmade houdt zon ddag voor de leden op De een wedstrijd ringsteken schaats. Leden vanaf jaar kunnen meedoen, ng twee uur. Opgeven een kwartier voor tijd. NAAN DEN RIJN y TIJD Kinderen kunnen op dag 15 januari bingo spe- de speeltuin- en buurt- ling Vreugdeoord aan de 'nburgstraat. Deelname 50 gulden. De bingo be- 114 uur. Wooncentrum ld erbrink aan de Klompen- houdt op vrijdag 17 janu- bingo. Bingo-kaarten 1 gulden. In de pauze kan i meegedaan aan een lo- or 0,50 gulden per kaart, go begint om 19.30 uur. 1 opbrengst worden activi st optredens voor bewo- i buurtbewoners van erbrink betaald. Ook als de problemen nog niet waren opgelost, zou Koek zijn opgestapt..„We zochten al anderhalf jaar naar een opvol ger. Die hebben we nu gevon den in Jan van der Pluym uit Oude Wetering. Als je geen vers bloed in een bestuur stopt, kun je een autoritair of slapend be stuur krijgen. Op het moment dat je wisselt, hou je de boel wakker." Kamertje Koek kwam in maart 1992 bij Heatwave. „Op het moment dat de verhuizing van een kamertje in de woning van Marcel Lek naar Tropical Inn gaande was. In die kamer is het radio-maken een jaar eerder begonnen." Koek maakte al snel een flinke groei van Heatwave mee. „Er kwam meer structuur in de or ganisatie. We kregen extra in komsten binnen doordat we re clame mochten maken. Het aantal vrijwilligers groeide in korte tijd van twaalf naar 34." Lang duurde de pret niet. Koek: „De economie kwam in een dip, hetgeen gevolgen had voor onze 'reclameinkomsten. Het Paddegat, gelegen tussen het Braassemermeer en de Wijde Aa, wordt uitgebaggerd. Dat heeft de provincie Zuid- Holland de gemeente Alkema de laten weten. De provincie begint ermee, zodra ze van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam de vergunning bin nen heeft om te mogen stor ten in het baggerdepot De Slufter. Naar verwachting is dat dit voorjaar. Met name ter plaatse van de afslag naar de Wijde Aa wordt 3000 kubieke meter bagger specie verwijderd. Het slib valt in klasse 3 en is daarom te ver vuild om enkele kilometers verderop in de zandwinput in het Braassemermeer te stor ten. De kosten komen volledig voor rekening van de provin- Het CDA-r^adslid N. Bakker van Alkemade dringt al jaren aan op het uitbaggeren van het water. Vooral voor jachten ontstaan er volgens hem ge vaarlijke situaties. Hij betreurt het dat de provincie het bag geren beperkt tot de vaarroute. De gemeente zal er daarom nog eens bij de provincie op aandringen om ook het overi ge deel van het Paddegat mee te nemen. Bovendien kregen we te horen dat we voor 1 juni 1993 uit Tro pical Inn weg moesten zijn om dat dé eigenaar de ruimte zelf nodig had." Koek reed samen met een collega de hele ge meente door op zoek naar een plek. Tevergeefs. Heatwave hing aan een zijden draadje. Uiteindelijk konden ze tijde lijk terecht bij Klein Optiek. „Aan Klein hadden we een schitterende huurbaas. De huur lag echter hoog: 10.000 gulden per jaar." Een andere tegenslag volgde. Vergevorderde plannen om ook in Jacobswoude te gaan uitzenden, strandden. Boven dien maakte Klein bekend met ingang van 1 februari zijn ruim te zelf nodig te hebben. Tegenwind Twee keer liet Koek zijn oog la ten vallen op de voormalige Ig- natiusschool. Hij ondervond beide keren zoveel tegenwind van het daar eveneens gevestig de kinderdagverblijf en de mu ziekvereniging Liefde voor Har monie, dat ook deze locatie op niets uit liep. Steun van de plaatselijke politiek ontbrak, kritiseert Koek. „Ze zeggen wel dat ze het goed met ons voor hebben, maar als puntje bij paaltje komt, staan we toch al leen." Het gevaar voor opheffing week toen de locale radio-om roep onlangs een samenwer kingsverband aanging met Pa trick Noordergraaf en Ed Stra- ver, de huisbaas van Globy. „Het zoeken van reclame-in komsten kunnen we nu uitbe steden. Daardoor krijgen de medewerkers meer tijd om pro gramma's te maken." Tot in lengte van jaren is het voortbe staan van Heatwave verzekerd, meent Wout Koek. „Was dit niet gebeurd, dan had ik Heatwave nog zo'n anderhalf jaar gege ven." Ondanks de tegenslagen kijkt Wout Koek met plezier terug. „De samenwerking met de me dewerkers was schitterend. Het hoogtepunt was wel het grote popfestival, Backstage-life. Bands die ik wel eens in mijn programma Backstage had, ver leenden vrijwillig hun mede werking. Met z'n allen hadden we een doel: geld bijeen krijgen voor de locale omroep. Prachtig die saamhorigheid." runsaterwoude robbert minkhorst Een mogelijk gevaar voor de volksgezondheid weerhoudt de gemeente Jacobswoude er voor lopig van om een antennemast voor mobiele telefonie te laten plaatsen in Rijnsaterwoude. PTT Telecom heeft de mast no dig omdat het bereik en de ont vangst van zaktelefoons in die omgeving onvoldoende is. De commissie ruimtelijke ordening wil echter eerst nader advies over 'stralingsgevaar' inwinnen, eer zij met het verzoek van de PTT akkoord gaat. Vooral de negatieve publici teit over mobiel telefoneren heeft argwaan gewekt bij de po litici. T. Kroes (WD) toverde een artikel uit Boerderij tevoor schijn. Daarin waarschuwt het Nederlands Instituut voor Bouwbiologie en Ecologie uit Bussum voor het gevaar dat zul ke 'telefoonpalen' opleveren voor de volksgezondheid. Een antennemast straalt electro- magnetische golven (radiogol ven) uit. Die straling zou in vloed hebben op de gezondheid van mensen. De instelling baseerde zich op wetenschappelijk onderzoek van de Duitser Adras Varga. Hij liet kippeneieren met een hoge frequentie radiogolven bestra len. Hoewel die frequentie ver onder de wettelijke Duitse norm lag, gingen embryo's vroegtijdig dood. Kuikens kwamen mis vormd uit hun eieren. Ook een artikel in het Alge meen Dagblad vorig jaar voedde de arfgst bij de commissieleden. Daarin stond dat zelfs het mo biel bellen schadelijk kon zijn. Ook de zaktelefoons zenden ra diogolven uit. Dat zou in het ui terste geval tot hersenbeschadi ging kunnen leiden. Omdat de mobiele telefoons electro-mag- netische golven uitstralen, is er mee bellen bijvoorbeeld verbo den in vliegtuigen en ziekenhui zen. Het gebruik stoort com puterapparatuur. Volgens wethouder C. de Lan ge zou het allemaal wel meeval len. „De straling van een anten nemast is ongeveer net zo hoog als bij een koffiezetapparaat." „Dat is dan zeker hele sterke koffie", antwoordde F. Witte- man (Gemeentebelang). „Ik vind dat we hier heel zorgvuldig mee om moeten gaan." Nadat de overige commissieleden zich daar bij aansloten, ging De Lan ge overstag.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17