'Verhouding is niet meer te repareren' 'Eigenaar doet niets met klachten' 'Kinderopvang Leiderdorp al tien jaar ziek' Bezuiniging op boeken moet bibliotheek openhouden Leiden Regio eugdhonk Underworld ^oorschoten onder vuur Vier mannen bekennen mishandeling Hardrijders op de bon (RIJDAG 10 JANUAR11997 CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 Vervolg van voorpagina jolgens organisatie-deskundige A. van den Berg en zijn pllega S. Palmen was al heel snel duidelijk dat Holier- joek en Westerink het veld moeten ruimen. Na de eerste jesprekken met de betrokkenen meldden zij wethouder iKerner (CDA/welzijn) dat de verstoorde verhoudingen |et meer zijn te repareren. „De situatie was zo gigan- kch geladen dat het voor de leidsters en de ouders vol trekt ondenkbaar was dat ze een constructief gesprek feuden hebben met het bestuur en de directeur." DY NIHOF/WIM KOEVOET porzitter Holierhoek en de an- re SKL-bestuurders dienden rop hun ontslag in. Direc- Westerink heeft haar be leid uitgesproken om' te trekken. Zij zal met het nieu- bestuur, dat binnenkort prdt geformeerd, moeten jrleggen over de procedure daarbij moet worden ge- ,jd- Ironisch genoeg heeft het be- W zijn ontslag ingediend bij Iraad van toezicht die zichzelf eds drie jaar geleden op non- ief heeft gesteld. De leden besten echter wel worden op- rommeld: de raad van toe- ït is de enige instande waar- j het bestuur zijn ontslag kan 'ienen. )e raad van toezicht trok zich 1994 terug uit onvrede er het eigengereide optreden van het bestuur in het algemeen en dat van Holierhoek in het bijzonder. De woordvoerder van de raad van toezicht, F. Burger, zei dat de aanstelling van Westerink tot directeur des tijds de druppel was die de em mer deed overlopen. Krachtens de statuten, waar van de organisatie-deskundigen overigens vinden dat ze achter haald zijn, heeft de raad van toezicht enorme bevoegdheden. Dat daarvan geen enkel gebruik is gemaakt, kan de raad volgens Burger nauwelijks worden ver weten. „Als wij de crisis hadden moeten oplossen dan hadden we zelf het roer in hand moeten nemen. Daartoe zijn we niet in staat, mede door onze overvolle agenda's. Bovendien ben ik van mening dat een raad van toe zicht moet toezien en zich niet moet bemoeien met de dage lijkse gang van zaken." jongerencentrum Under- rld in Voorschoten ligt zwaar vuur. Het bestuur van enbaar Jongeren Werk (OJW) onlangs de deuren op erdagavond te sluiten. Sinds- n walst een groep ouderen in 1 dorp, die een hetze voert te- jongerencentra, over het He jeugdhonk heen. De hard- XTC en cocaïne zouden le overhand hebben. Die kri- van de 'oude garde' is de geren in het verkeerde keel- geschoten. Gezien het verleden van het V is het makkelijk om slecht !r ons te schrijven", zegt een irdinator van het centrum, met dat verleden willen de Igeren breken. „Dat wij de t hebben gesloten op zater- ;avond is juist om aan de po lk te tonen dat er iets fout zit het dorp en dat wij dat in de m willen smoren", zegt hij het hele land worden meer ddmgs gebruikt, dus ook in orschoten. In elk café in orschoten wordt wel gebruikt komt op zaterdag ook ze richting op. We willen die igsgebruikers weren. Het is Jocriet om ons nu de schuld even van het drugsgebruik." )e jongeren worden hierin teund door gemeente en po litie. „In Voorschoten wordt wel gebruikt, maar niet meer dan anders of elders. We hoeven geen extra mensen in te zetten. De mensen in het jongerencen trum doen er juist alles aan om overlast te voorkomen", zegt politievoorlichter T. Stuifber gen. „De verhalen die nu de ronde doen in het dorp zijn op geklopt. Pure stemmingmake rij", voegt hij toe. Ook gemeentevoorlichter G. Zeelt noemt de geruchten die door Voorschoten gonzen 'zwaar aangezet'. „Dat zijn ver velende verhalen. Er worden te snel verkeerde conclusies ge trokken en relaties gelegd met het verleden. Dit jongerencen trum is totaal anders", zegt Zeelt. De oude garde in het dorp kan die ommezwaai vol gens hem maar moeilijk gelo ven. De jongeren openen hun cen trum op zaterdagavond pas weer als ze een pasjessysteem hebben ingevoerd. Zo kunnen ze bepaalde eisen opleggen aan bezoekers. Het nieuwe jonge rencentrum Underworld hgt sinds enkele maanden vlak ach ter het gemeentehuis. Het cen trum wil zich juist richten op de jeugd die aan activiteiten willen deelnemen. Underworld moet volgens hen geen 'hangplek' worden. oorschoten: avond Erasmusstraat )RSCHOTEN Jrschotenaren die meer wil- vveten over de nieuwe ver- rssituatie op de Erasmus- lat en de Schoolstraat, kun- op woensdag 15 januari een informatie-avond. De bijeenkomst wordt gehou den in de kantine van het MOC- complex aan het Burgemeester Van der Haarplein 21. Daar worden de proefmaatre- gelen toegelicht die dit voorjaar worden ingevoerd. Ru E TIJD fHENAAN DEN RIJN jgo. De speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord aan de Vorse- iburgstraat houdt op vrijdag 10 januari om 20 uur een bingo voor jvassenen. De zaal is een uur eerder al open. Informatie: 0172- ichap. De vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN 'dt op zaterdag 11 januari een werkdag vrijwillig landschapsbe- jrin het Futenbos aan de Kortsteekterweg 16. De werkdag duurt f> 9.30-15 uur. Informatie: 071-3414992. Maya. Het NIVON houdt op vrijdag 10 januari om 20 uur een pdelcafë in buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht. Cen- |1 staat het verslag van een wandelreis door de Himalaya, geïllu- jerd met dia's. Kosten drie gulden. fderclub. De kinderclub in de Stevenshof begint op zaterdag 11 luari weer met activiteiten. De kinderclub wordt gehouden in ba- jchool De Zwaluw aan de A. Kleynstraat en is bedoeld voor kinde- jvan 5 tot en met 11 jaar. De toegang is gratis. Het programma "tvan 10.30-12 uur. Informatie: 071-5122777. fSTGEEST 'gels. De postzegelvereniging Oegstgeest houdt op vrijdag 10 pari om 19 uur de maandelijkse ruilavond in 't Groot Proffijt aan poerhaaveplein. ORSCHOTEN Mn de Dorpskerk aan het Kerkplein is van 10 januari tot 17 fe- ri een expositie over de bijbelse figuur Job. De expositie is te I1 op zondagmorgen na de dienst en op vrijdag tijdens de open 11-14 uur. Informatie: 071-5613039. Organisatiedeskundige Van den Berg: LEIDERDORP JUDY NIHOF/WIM KOEVOET Het Blaricumse bureau Inno- gration Management Consul tants (IMC) was door de ge meente Leiderdorp ingehuurd om een vertrouwenscrisis op te lossen bij de Stichting Kinder opvang Leiderdorp (SKL). Vol gens IMC'er Albert van den Berg spelen er bij de SKL echter twee conflicten die van de SKL een doodzieke instelling heb ben gemaakt. Niet alleen liggen directie en bestuur overhoop met veel ouders en de meeste leidsters, ook leidsters onder ling botsen en hetzelfde geldt voor de oudercommissies. Al leen 'een totale reorganisatie' in alle geledingen kan de pa tiënt weer op de been helpen. Het is daarbij volgens Van den Berg nog maar de vraag of de SKL wel op eigen benen ver der kan. De organisatiedeskun dige reikt de instelling nog drie andere mogelijkheden aan. De SKL kan opgaan in een grotere, professionele organisatie. Voor de hemd ligt de Centrale Orga nisatie Kinderopvang Leiden. Een andere mogelijkheid is om de SKL op te splitsen in aparte clubs voor peuterspeelzalen en kinderopvang. Ook kan de in stelling taken afstoten, bijvoor beeld de administratie. Van den Berg laat weinig heel van de SKL. Volgens hem is het er al tien jaar kommer en kwel. „De fusie in 1985, waaruit de SKL is voortgekomen, is welbe schouwd mislukt. De peuter speelzalen en de kinderopvang zijn nooit met elkaar verzoend, ze zijn eilandenrijkjes geble- Een visie heeft al die tijd ont broken en van enige professio naliteit was ook al geen sprake. Van den Berg formuleert het zo: „In de huidige bedrijfsvoe ring troffen wij onvoorstelbare restanten aan uit de periode dat de SKL uit vrijwilligers be stond." Van den Berg verbaast zich erover dat een relatief kleine instelling zo lang met zulke, grote problemen kampt. En dat die kleine SKL 'zo'n kerstboom van bestuurders' heeft, wekt eveneens zijn lachlust op. Volgens Van den Berg zijn voorzitter Mieke Holierhoek en directeur Anneke Westerink in 1993 respectievelijk 1994 met 'veel elan en een grote inzet' begonnen aan de omvorming van de SKL tot een professione le organisatie. „Ze zagen als het ware een gebouw waaraan van alles mankeerde. De grote fout die ze hebben begaan is dat ze nooit een duidelijk verbou wingsplan hebben gemaakt. Ze hebben nooit aangegeven wan neer er wat stond te gebeuren. Daardoor heeft er ook geen draagvlak bij het personeel en de ouders kunnen ontstaan voorde plannen." Doordat een groeiende groep leidsters en ouders zich tegen Holierhoek en Westerink keer de, analyseert Van den Berg, zijn de twee vrouwen 'een enorm sterke symbiose aange gaan'. Het gevolg daarvan was dat het conflict zich nog meer verscherpte. „Een krachtig middenkader kon in deze situ atie niet ontstaan. Bovenaan de hiërarchische ladder stonden de directeur en de voorzitter en de rest was voetvolk. Over Holierhoek heeft Van den Berg toch nog iets positiefs te zeggen. Hij noemt haar 'dap per' en 'volhardend'. Maar ver diensten van directeur Weste rink noemt hij niet. „De SKL moet voor goede opvoeding van de kinderen zorgen. Dat is mensenwerk." De instelling heeft volgens Van den Berg dan ook een 'people manager' no dig en dat is Westerink niet. Daarmee wil hij zeggen dat haar sociale vaardigheden ern stig tekortschieten. Ronduit complimenteus is hij over de leidsters. „Hun be trokkenheid is enorm. Het is aan hen te danken dat ondanks alle ellende er maar heel weinig ouders hun kinderen van de SKL hebben afgehaald. De ru zies met de leiding zijn nauwe lijks van invloed geweest op de kwaliteit van hun werk. Van den Berg kan niet garan deren dat met een nieuw be stuur, een nieuwe raad van toe zicht en een nieuwe directeur de SKL zich aan de misère ont worstelt. Maar hij heeft goede hoop. Nu het voltallige bestuur en de directeur het veld heb ben geruimd is er volgens Van den Berg bij het personeel al meteen 'een gigantisch positie ve energie vrij gekomen'. „De beklemming is helemaal weg." OEGSTGEEST AAP RIETVELD Twee mannen uit Leiden en twee uit Leiderdorp hebben be kend dat zij op 24 november van het vorig jaar bij een benzi nestation aan de A44 drie Kat- wijkers in elkaar hebben gesla gen. Het viertal reed die nacht met twee auto's over provinciale weg 206 richting Leiden. Zij be weren dat de Kwatwijkers, die hen inhaalden, 'iets' naar hun auto gooiden.- De Leidenaars en Leiderdorpers zetten de achter volging in en schampten bij die wilde rit een paar auto's. De Katwijkers vluchtten een benzinestation in, maar wisten een vechtpartij niet te ontlopen. Drie van werden zo zwaar mis handeld dat zij in het Acade misch Ziekenhuis Leiden be handeld moesten worden. Het jeugdige viertal, 19, 20, 21 en 22 jaar oud, meldde zich een paar dagen later bij de politie. Maar na wat mislukte afspraken werden zij pas gisteren ge hoord. Tegen de vier is proces verbaal opgemaakt. Forse schade bij kettingbotsing WASSENAAR Bij een kettingbotsing op de Rijksstraatweg ter hoogte van Den Deyl in Wassenaar ont stond gisterochtend veel mate riële schade. Vijf auto's die in de richting van Den Haag reden, botsten op elkaar als gevolg van gladheid, een te hoge snelheid en het te dicht op elkaar rijden. Drie auto's moesten worden weggesleept. Een 26-jarige Lei- denaar en een 43-jarige Sassen- heimer worden ervan verdacht het ongeluk te hebben veroor zaakt. LEIDERDORP» De politie heeft gisteren op de Persant Snoepweg, de Vronken- laan en de Engelendaal in Lei derdorp snelheidscontroles ge houden. In totaal overschreden 162 automobilisten de maxima le snelheid van 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten snel heid was 82 kilometer. De openbare bibliotheek van Oegstgeest blijft het komende jaar de hele week open, maar trekt in '97 wel minder geld uit voor de aanschaf van nieuwe boeken en cd's. Met die - voorlopig laatste - bezuinigingsmaatregel wil de bieb alsnog de begroting sluitend krijgen. Al eerder besloot de bibliotheek de contributies en de boetetarieven te verhogen, een lidmaatschap voor 16- en 17-jari- gen in te voeren, en 5.000 gulden te bezuinigen op het personeel. De bibliotheek luidde in oktober de noodklok. Toen werd duidelijk dat er een gapend gat in de begroting zat: 26.959 gulden. Behalve met hogere personeelskosten kampt de bibliotheek met de landelijke stijging van het leenrecht, het geld dat bibliotheken betalen om boeken en cd's uit te mogen lenen. De gemeenteraad bleek niet bereid de nood te lenigen en de bezuinigingen van de bibliotheek waren niet genoeg om het hele gat te dichten. Zodat het ontslagen en beperking van de openingstijden volgens het bibliotheekbestuur de enige uitweg waren. Deze week werd echter duidelijk dat de ge meenteraad toch bereid is de bibliotheek extra geld toe te stoppen. Het college zal in de loop van de maand dan ook met een nieuw subsidievoor- stel voor de bibliotheek komen. Vermoedelijk gaat het daarbij om een verhoging van rond de elfduizend gulden. „Hoewel het ons enige opluchting geeft, heb- ii fT ben we nog wel een probleem", zegt bibliotheek- HHflHÈ f f flIK. directeur T. Kuipers. „We /.iiien nog altijd mei -*■ - een tekort van meer dan vijfduizend gulden. En |||aj^Kc: 1 -HU dat betekent dat we straks per week nog minder _mr. SffiM w~~. geld kunnen besteden aan de aanschaf van nieu- Uj /F '"|PS we titels." Momenteel schaft de bibliotheek we- y^KjLJfc I kelijks zo'n 300 boeken en cd's aan, inclusief de W'i' - nieuwe exemplaren van versleten boeken. In de WzfMÊljeff*1 toekomst zullen dat er waarschijnlijk zo'n 275 per week zijn. Uit onderzoek onder de bevolking van Oegst- ffe A MBfxl geest is overigens wel gebleken dat de gebruikers L van de bieb het aanbod sowieso aan de krappe kant vinden. De fracties van Leefbaar en Progres- W' JfWèbte mi--SS sief Oegstgeest vinden dan ook dat de bestuur- f ders van de bieb meer hun best moeten doen om VH de eindjes aan elkaar te knopen. „Voor een ge- v'Êjk. deelte maakt u zich er toch makkelijk vanaf', hield M.'Noort (PrO) directeur Kuipers in de raadscommissie voor cultuurzaken voor. „U heeft k T'~ niet genoeg uw best gedaan om op een creatieve r manier andere inkomsten te verwerven.1 De bibliotheek heeft voor het komende jaar wel het goede voornemen om op zoek te gaan naar andere bronnen van inkomsten. Zo moet er een donateurschap komen voor 'Vrienden van de Bi- -3 bliotheek'. Ook gaat de bieb op zoek naar spon- sors die tegen betaling hun bedrijfslogo op bij voorbeeld de lidmaatschapskaarten mogen plaat- De uitleenbalie van de Oegstgeester bibliotheek: het volgende jaar zullen er wat minder nieuwe boeken pas- sen- seren dan in 1996. foto hielco kuipers Huurders Horstenflats schakelen Woonbond in LEIDERDORP» JUDY NIHOF Huurdersvereniging De Horsten in Leiderdorp heeft de Nederlandse Woonbond in de arm genomen voor het ondernemen van stappen tegen de eigenaar van de Horstenflats: het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Het ABP blijft volgens de huurders weigeren om de stortvloed aan klachten over de woningen serieus te behandelen. „Het ABP doet niks met ons rapport waar in alle klachten zijn samengevat. Ze doen het rapport af met de opmerking dat wij de klachten op een subjectie ve manier hebben geïnventariseerd", zegt B. van den Berg van de huurdersvereniging. De vereniging, die de belangen behartigt van de be woners van de 335 ABP-flatwoningen aan de Raap horst, Lokhorst, Santhorst, Tollenaersingel en Laan van Ouderzorg, overhandigde september vorig jaar een klachtenrapport aan vertegenwoordigers van het ABP. De klachten gaan over de meest uiteenlopende zaken: van de hoogte van de huren tot problemen met de ver warming en gebrekkige ventilatie en isolatie. Het rap port was in feite een noodkreet aan het ABP om in actie te komen. De huurders lopen naar eigen zeggen met hun klachten bij de eigenaar al jaren tegen een muur aan. Volgens Van den Berg van de huurdersvereniging is een aantal bewoners zo boos dat zij nog weigert ser vice-kosten te betalen. Zelf heeft Van den Berg een rechtszaak lopen tegen het ABP, dat zijn woning niet naar behoren zou hebben opgeleverd. „De garagedeur was niet afsluitbaar en een deur tussen de garage en de woning ontbrak, waardoor iedereen het huis binnen kon komen." Verder moeten de bewoners van de Horstenflats in Leiderdorp het nog altijd zonder brandtrappen stellen. Deze zijn volgens de Leiderdorpse brandweer onont beerlijk voor de veiligheid. Het ABP beloofde de brand weer om de trappen vöör 1 januari tegen de gevels te plaatsen. Brandweercommandant A. Vons, die bij het ABP al ruim drie jaar bij het ABP aandringt op de brandtrappen, is niet bang dat het pensioenfonds on der de afspraken wil uitkomen. Hij vindt het niet nodig om de flateigenaar onder druk te zetten. „Ik twijfel geen moment meer aan de goede bedoelingen van het ABP. Alle. voorbereidingen voor de brandtrappen zijn in gang gezet, maar door de vorst zijn de werkzaamheden ver traagd." Het ABP kon vanmorgen nog geen reactie geven. foto hielco kuipers Veel bewoners van de Horstenflats klagen over de meest uiteenlopende zaken: van de hoogte van de huren tot klachten over gebrekkige isolatie en ventilatie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15