,EIDEN Waterstromingen vreten ijs weg Schotten houden het koelwater niet tegen' iï 'Weggewaaid bonnetje' is ook in Leiden geldig Kortere stelen en kleinere knoppen tlJDAG 10 JANUAR11997 HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 iterstromingen zijn' er zeer waarschijnlijk de oorzaak dat het ijs op Maresingel, Oude Herengracht, bij de ven en om het hoekje bij de Oude Vest in een dag tijd veggevreten. ■ANNET VANAARSEN S KOENEKOOP theorie dat koelwater uit de ctriciteitscentrale van het rgiebedrijf Zuid-Holland H) aan de Maresingel op de- wateren de boosdoener is, i de ijskast in. Maar hoe de imingen in de Leidse wate precies lopen en waardoor worden beïnvloed, blijft iselachtig. smeester Arie Hofman van comité Elfstegentocht eekt zelfs van een ondoor- ndelijk verschijnsel. Soms t hij tijdens zijn schaats- hten ineens op onverklaar- e wakken, waar 24 uur tevo- nog een stevige ijsvloer lag. gaten in het ijs duiken overi- s niet alleen op bij de be- ite probleemplekken in de jeving van de Haven. Ook de andere kant van de stad het soms ineens mis. „Het liet te begrijpen.'Waarom je de ene dag nog tot aan Morspoort schaatsen en ligt e andere dag een groot wak? lagt Hofman zich af. i 'diepgravend' onderzoek deze krant, leek even een jssing voor het vraagstuk te gevonden. Niet het afge werkte koelwater van de electri- citeitscentrale moest de oorzaak zijn van het verdwenen ijs, maar het koude water dat door het EZH wordt ingenomen om als koelwater te dienen. Leidt die \yaterinname wellicht tot plotselinge stromingen, circula tie verderop, bij het Havenge bied?, was de vraag. Het complete proces speelt zich af bij de - overigens water dichte - dam in de Maresingel, direct naast de centrale. Aan de westzijde van de dam loost de EZH het koelwater, dat te warm is geworden. Het wordt netjes via de Haarlemmertrekvaart af gevoerd. Twee schotten (bij de Gouden Bolbrug over de Korte Mare) en bij de Valkbrug moe ten ervoor zorgen dat het war me water niet de stad in stroomt. Die voorzieningen lij ken te werken getuige de tem- peratuurmetingen die het Leidsch Dagblad uitvoerde. Aan de oostzijde van de dam echter, onttrekt de EZH grote hoeveel heden water. Bingo, dachten we. De afgelo pen feestperiode was de zuigen de werking van de pompen niet zo groot; half Leiden vierde in alle rust de feestdagen, gebruik- Gevaarlijk ijs. Van de ene op de andere dag is schaatsen op sommige plaatsen niet meer mogelijk. foto hielco kuipers te niet te veel stroom en het ijs bedrijfsleven weer volop gaan kreeg de kans aan te groeien, draaien en zijn ook de scholen Maar afgelopen maandag is het weer begonnen. Had de ener giecentrale vanwege de piek niet ineens meer water nodig en draaiden wellicht de pompen voor het eerst voluit? Was daar om het water onder de ijsvloer heftiger in beweging gekomen en verdween daarom ineens in een paar uur tijd al het ijs op de Maresingel, bij de Oude Heren gracht en op de Haven? Hij slaat direct de hoop, dat de énige échte oorzaak voor het plotseling afkalvende ijs in de Leidse wateren is gevonden, de bodem in. „We hebben een kleine elektriciteitscentrale", zegt installatiebeheerder J.J. Honcoop van de EZH. „We pro duceren een constante hoeveel heid stroom en om de stoom van de turbines te laten afkoe len hebben we koelwater nodig. Maar het is de ene dag niet meer of minder dan de andere." „We veroorzaken door de in name van koelwater inderdaad een stroming maar dat is een vrij constante stroming. Er is al leen een verschil tussen de dag en de nacht, 's Nachts draaien er twee pompen, overdag drie", legt de installatiebeheerder uit. Een plotselinge piek in de elek triciteitsproductie, afgelopen maandag, kan dus niet de oor zaak zijn geweest van het in één klap verdwenen ijs in de omge ving van de Maresingel, de Ou de Herengracht en de Haven. Die piek is er niet geweest. ofessor L. de Jongh twijfelt aan ondoordringbaarheid panelen N»ANNETVAN AARSEN (OENEKOOP deskundigen blijven toch de invloed van het koelwa- noemen, dat door de EZH gebruikt wordt voor de sverwarming en vervolgens, iet tot een graad of vier is koeld, aan de oostzijde van am in de Maresingel wordt voerd. Zouden de schotten, de afdeling waterbeheer 't geplaatst om het warme ;r uit de grachten en singels reren, dan toch niet water- tzijn? ilgens de afdeling waterbe- is de voorziening zo goed «doordringbaar. „Maar bij (alkbrug zijn de aluminium- en in een houten dam ge wen. Hout kan natuurlijk al- wat water doorlaten. Dat zie ilfs bij sluizen", zegt ambte- E. van de Schaft. Dor ijsmeester Arie Hofman het nauwelijks twijfel dat water op een of andere ma- r de schotten passeert. „Ik ik dat ze het 80, 85 procent tegenhouden. Maar hoe dat koelwater dan precies stroomt, weet ik niet. Er zit een bepaalde draaiende beweging van het water in de grachten die we niet kunnen traceren. Anders weet ik ook niet hoe plotseling ijs van de ene op de andere dag zoveel dunner kan zijn. Een goed voor beeld is ook de Beestenmarkt. Daar kon vorige week wórden- geschaatst, nu is het er uiterst onbetrouwbaar." Ook volgens een andere 'des kundige' mag aan de ondoor dringbaarheid van de schotten best worden getwijfeld. Profes sor L. de Jongh, werkzaam bij de vakgroep natuurkunde van de Rijksuniversiteit Leiden, be weert dat de schotten vrijwel onmogelijk alle water kunnen tegenhouden. „Het kan via de modder op de bodem zo onder schotten doorsijpelen. Zelfs via de oeverwanden is het mogelijk. Er is natuurlijk een makkelijke manier om dat te bewijzen. Meng een onschuldige kleurstof door het water aan de ene* kant van het schot en kijk of het aan de andere kant ook kleurt. En als er niets doorheen komt, dan kan ik niets anders bedenken dat dat het ijs smelt als gevolg van watercirculatie. De proef met de kleurstof gaat het Leidsch Dagblad iets 'te ver; straks wordt het hoog heemraadschap boos. We heb ben een goede thermometer ge leend, bij Van Duuren Tech niek. Een koude tocht langs de wakken leerde dat - zo op het oog - het warme koelwater zich keurig laat leiden naar de Haar lemmertrekvaart. Een water temperatuur van drie graden aan de oostzijde van de dam aan de Maresingel, achter het schot bij de Valkbrug anderhal ve graad. Net als bij het wak naast de Morspoort. Langs de Oude Herengracht is evenmin sprake van verhoging. Bij de Rijnsburgerbrug, die de Steenstraat met de Stations straat verbindt, stuitten we ech ter op een vreemd verschijnsel. Aan de walkant bij de Rijnsbur- gersingel hangt een flinterdun laagje ijs van vijftien centimeter Boeken /j f- De openbare biblio- I J theek in Oegstgeest bezuinigt op boeken om de leeszaal open te kun nen houden. Brandweer /i -7 De brandweerka- I zerne in Alkemade wordt geen monument. De kans op sloop neemt daardoor toe. Ook Honcoop heeft zich wel eens het hoofd gebroken over het Leidse wakkenmysterie. ,,lk kom er niet uit", zegt hij. „We hebben hier vóór de kerst zelf problemen gehad. De inlaat voor het koelwater vroor telkens dicht. En ineens ligt dan die he le Maresingel vanaf de dam richting Haven weer helemaal open." Hij kan het niet verkla ren. „Ik kom niet verder dan giswerk", zegt hij. Een combi natie van factoren: iets veran derde weersomstandigheden, pekelzout dat op het ijs terecht komt, dat soort zaken... „En in derdaad, maandag zijn veel be drijven weer begonnen. Zit er dan toch misschien ééntje tus sen, die warmte heeft geloosd?" Een optie die volgens het Hoog heemraadschap van Rijnland niet klopt. Bij deze instantie is niets bekend van lozingen in het noorden van de binnenstad. Het Hoogheemraadschap van Rijnland denkt ook aan stro mingen, circulatie. Maar de in stantie benadrukt bij monde van voorlichter H. van den Hoek dat zij in elk geval niet voor turbulentie van het water zorgen. „Het is zo dat als wij het gemaal bij Katwijk in werking stellen, het water in Leiden ook in beweging komt. Maar het ge maal van Katwijk ligt de hele vorstperiode al stil." STAPELPLAATS Eindelijk heeft de grote R. van de Putte zijn naam aan de ge schiedenisboeken toegevoegd. In zijn opdracht en geheel op zijn kosten is een prachtig gebouw ontworpen, en wel recht tegenover het Leidse station. Het steekt maar liefst 90 meter steil de wereld in, grofweg drie keer zo hoog als alle andere gebouwen. Het indrukwek kende gebouw zal Emporium gaan heten. In woorden van de gewone man betekent dat 'stapelplaats'. Een term die in dit geval wel heel letterlijk kan worden opgevat. Tot nog toe was de bijdrage van Van de Putte aan de sa menleving niet erg groot. Sommigen noemen hem een boefje. Het is in ieder geval een hele rijke man die niet erg van bouwen houdt. In Noordwijk bijvoorbeeld staan al jaren twee, drie van zijn gebouwen gewoon 'dichtgespijkerd'. De contributie aan de Leidse goegemeente is tot stand ge komen onder zekere dru£ van het gemeentebestuur. Die heeft het grote brein Van de Putte zodanig geprikkeld dat hij tot deze grote prestaties is gekomen (al kan er natuurlijk niet zo heel veel misgaan in de omgeving van het station). Maar: geen gezeur over werk, niet ouwehoeren over parke ren. Gewoon bouwen, rechttoe, rechtaan. Voor Van de Putte is er geen grotere beloning dan een stevi ge bouwvergunning die hem verplicht een stapelplaats van 90 meter op te trekken bij het Leidse station. Het is de dank die hij van de Leidse bevolking voor zijn plannen verdient. Voor wie een beetje geïnteres seerd is in de filosofie van de grote bouwer, een paar van zijn gedachten: 'De bebouwing en zijn omgeving dienen kwaliteit uit te stralen tegen een opper vlakkige wegwerpcultuur met tendentieuze publicitaire beel den'. En wat dacht u van: 'Op deze manier kunnen wij misschien een bijdrage leveren om onze egoïstische en individuele sa menleving wat terug te schroe ven'. Welk een prachtige woor den voor zo'n ontzettend hoge stapel huizen... breed als een steigertje boven plotseling een paar centimeter het water naar toe en waarom het water. Alsof het waterpeil is gedaald. Maar waar stroomde onstond deze stroming? ANNO 1897 Zaterdag 9 Januari De Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft maakt bekend, dat zij bereidt Alcoline en Spiritoline, uitsluitend met het oog op verlichting en verwarming. Voor de bewoners van Rijn- en Schiekade en andere buitenwijken, die nog steeds van gaslicht zijn verstoken en huiverachtig zijn om petroleum in huis te ne men, is dit misschien een ware uitkomt. ANNO 1972 maandag 10 januari Deze maand is het vijfentwintig jaar geleden, dat de stalen meu belafdeling van C.A. Ruigrok en Zonen uit Vogelenzang zich on der de naam C.A. Ruigrok Industrie beter bekend als CAR Meubelen zich in Katwijk aan den Rijn vestigde. Het bedrijf startte met een uitgebreid programma van produkten. Een veel voorkomende zaak is het inrichten van ziekenhuizen, bejaar denoorden en kantoorgebouwen. Ook houdt men zich bezig met universiteiten, theaters en bioscopen. In het begin van het afgelopen jaar is CAR opgegaan in een veel groter verband: het OGEM-concern. te strenge vorst brengt ®r menigeen de nodige irlast met zich mee. De 'mende dagen belicht Leidsch Dagblad elke dag typisch winterse oblemen. Vandaag: de i bloemenkweker. s Uspegels hangen aan de kaswanden. Voor kwekers, zoals Rodewijk uit Roelofarendsveen, brengt de kou gi gantische stookkosten mee. foto henk bouwman zijn ook barre tijden voor de siertelers regio. De verwarming staat op 'ko- l heet', maar nog is het klimaat in de en niet 'naar het zin van de blommen'. inkwekerA. Rodewijk uit Roelofarends- heeft, ondanks alle mogelijke hyper- eme snufjes in zijn kas, moeite om de i er in te houden. Hij heeft in een '0 vierkante meter grote kas Black Ma ten donkerrode roos) en Pailine (oran- aan. Dubbele ramen en isolatie ten lis hij door de barre koude wekelijks tienduizend gulden extra kwijt aan dcosten. „En daar komt bij dat dé han- teroerd is. De exporteurs kunnen niet met hun bloemen en de straathandel Hok helemaal stil. De afzet is dus niet strenge vorst en een snerpende wind ten de verwarmingspijpen roodgloei end staan wil het binnen fatsoenlijk warm worden. Zeker in de vroege ochtend, 's Nachts gaat het schermdoek boven de planten dicht om de warmte binnen te hou den. De verwarmingspijpen zitten onder het schermdoek en daardoor wordt de kas- ruimte boven het doek bibber- en bibber- koud. Rodewijk: „In de ochtend staat het ijs op de goten en het glas. Die kouval moetje opvangen door de verwarmingspijpen flink heet te laten worden." Hard stoken bij dit weer maakt het binnen ook schraal, zegt Rodewijk. „Het is zelfs binnen droog, schraal en niet groeizaam weer. Je krijgt met geen mogelijkheid een goed kaskli- maat. Het gewas is daardoor onnatuurlijk, waterig en groeit veel te langzaam. Stelen zijn korter, knoppen kleiner." Rodewijk doet er toch alles aan om de groei erin te houden. Zodra de zon achter de wolken verdwenen is (en soms komt deze de hele dag niet tevoorschijn), zet de teler zijn lam pen boven het gewas aan. De laatste weken zijn de lampen maar zes uur per dag uit. „Je moet de rozen ook af en toe rust gunnen." Zoals veel kwekers haalt Rodewijk het giet- water uit een bassin waarin regenwater wordt opgevangen. Het bassin is met een dikke laag ijs bedekt, maar onderin kan nog via een pijp water worden 'afgezogen'. „Geen probleem, al is het water wel erg koud." Slechte prijzen, hoge kosten maar de Veen- der vindt het geen reden om te klagen. „Dat is nou eenmaal het risico van het onderne mersschap. Bovendien, we zijn pas twee weken in het nieuwe jaar bezig. Er kan nog van alles gebeuren." MONICA WESSELINC Geen cel maar therapie voor Leidse junk LEIDEN/DEN HAAG PERSBUREAU CERBERUS Een 27-jarige Leidenaar moest gisteren in Den Haag voorko men wegens een gewiekste af persingstruc: hij beschuldigde fietsers in het stadscentrum er van dat zij op zijn rijwiel zaten. Hij vroeg hun dan op dreigende toon om geld. Eén voorbijgan ger viel hij binnen enkele dagen zelfs drie keer met deze truc las tig- De eerste keer betaalde het slachtoffer het gevraagde be drag. Hij wist immers ook niet precies waar zijn fiets vtmdaan kwam. De tweede keer maakte het slachtoffer er maar een geintje van. Is deze ook al van jou, grapte hij tegen de ver dachte. De derde keer kafferde het slachtoffer de junk uit, die toen snel de aftocht blies. Gisteren moest hij de Haagse rechtbank voorkomen voor in totaal drie gevallen van afper sing waarbij hij de slachtoffers beschuldigde van diefstal van zijn fiets. Verder moest hij zich verantwoorden voor diefstal en heling van fietsen. De verdachte bleek naast zijn verslaving ook nog psychische problemen te hebben. Volgens zijn advocaat is het in ieders be lang als de verdachte snel een psychiatrische behandeling krijgt. De advocaat had voor zijn cliënt al een plaats kunnen reserveren in een kliniek. Hij vroeg de officier van justitie en de rechtbank de verdachte naar de kliniek te sturen en de straf zaak op te schorten. Officier en rechtbank stemden toe. Mogelijk aanpassing parkeerautomaten LEIDEN «JOB DE KRUIFF Ook in Leiden is het 'wegge waaide parkeerbonnetje' sinds woensdag achteraf een geldig parkeerbewijs. Maar er wordt hard gewerkt aan een oplossing om frau de te voorkomen. In af wachting van nieuwe wet geving behoort aanpassing van de automaten tot de mogelijkheden. De Hoge Raad bepaalde woensdag dat 'verdwenen' parkeerkaartjes - bijvoor beeld van het dashboard ge vallen - achteraf toch gelden als bewijs van betaling. De zaak was aanhangig ge maakt door een man die in Amsterdam een boete en een wielklem had gekregen. Het gerechtshof vond dat het achteraf getoonde bon netje geldig was, de ge meente ging in cassatie bij de Hoge Raad en verloor. Tweeduizend automobilis ten krijgen 125 gulden (boe te plus idem) teruggestort. •De regeling vraagt om misbruik op grote schaal. „Vooral door werknemers van één bedrijf. De een be taalt, de ander niet. De wan betaler krijgt een boete en komt met het bonnetje van zijn collega bij parkeerbe heer", aldus P. de Vos, coör dinator handhaving par keerbeleid in Rotterdam. Bezwaarschriften Hoofd van de sector Stads- toezicht in Leiden J. Gouds mit meldt dat in Leiden sinds woensdag bezwaar schriften van mensen die alsnog een bonnetje kun nen tonen, gehonoreerd worden. Voorheen waren dat er zo'n 500 per jaar. Af hankelijk van een eventuele toename en in afwachting van nieuwe wetgeving is aan de leverancier van de parkeerautomaten gevraagd of deze kunnen worden aangepast. Dit zou fraude kunnen voorkomen, maar er kleven ook nadelen aan: „Het aangeven van parkeer vakken op het bonnetje kan op pleinen, maar niet in straten. Het laten intoetsen van het kenteken is een an dere optie, maar minder klantvriendelijk." Voorlopig noteren de verbalisanten het als ergens in de auto een onleesbaar kaartje ligt en hoopt de gemeente dat er snel nieuwe wetgeving komt. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) is daar in overleg met Binnen landse Zaken mee bezig. De wet bevat twee elementen, de plicht om belasting te betalen en om dat contro leerbaar te doen. Woord voerder R. Verkuijlen: „De uitspraak van de Hoge Raad houdt in dat als de betaling niet te controleren is, maar wel achteraf aantoonbaar, het toch goed is. Dat hele circus kost de gemeenschap geld en er zit een fraude-as pect aan. Het moet zo ver anderen dat de controle ter plekke doorslaggevend is. Als iemand zo slordig is dat het kaartje niet zichtbaar is, moet hij de daardoor ge maakte kosten vergoeden. De boete dus. Alleen die twee piek parkeergeld hoeft 'ie dan niet alsnog te vol doen." De VNG adviseert om totdat de wet veranderd is de uitspraak van de Hoge Raad te respecteren. Ver kuijlen: „Natuurlijk niet als iemand voor de vierde keer met zo'n verhaal komt. Dan zal ook de rechter wel wat meer bewijs vragen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13