Cultuur Kunst 'Ik heb liever dat wat ik schrijf klopt' Voorschoten schenkt 25 mille Bijlo houdt 't liever leuk Uiteenlopende prestaties Marion van den Akker UirSctflfTfKJ Tender stopt maar gaat door Orakel van fragmenten op kalender CHEF JAN RIJSDAM, 071 -5356444 Expositie Van Oijen-Arkenbout ter aar Veertig olieverfschilderijen van Carla van Oijen-Arken- bout zijn de hele maand januari te zien in openbare bibliotheek De Aarlezer aan het Beukenpad in Ter Aar. Van Oijen-Arkenbout overleed in oktober 1996 maar had te kennen gegeven dat zij de expositie gewoon wilde laten doorgaan. Van Oijen-Arkenbout was oprichter en voorzitter van de Stichting Teken-en Schilder club Jacobswoude. Bernstein Beurs voor Nora Kosztolanyi oen haag De celliste Nora Kosztolanyi (30) krijgt de eerste Leo nard Bernstein Beurs. De financiële steun gaat jaarlijks naar een talentvolle jonge Nederlandse musicus die in de VS een master class of andere opleiding wil volgen. De Leonard Bernstein Stichting stelt zich ten doel de herinnering aan de beroemde Amerikaanse dirigent in Nederland levend te houden. Een selec tiecommissie koos Kosztolanyi unaniem uit acht kandidaten. Haar technisch en muzikaal niveau is uitzonderlijk hoog, aldus de commissieleden Theo Olof, Roberta Alexander, Tan Crone en Roland Kieft. Dirigent en violist Vegh overleden salzburg De in Hongarije geboren dirigent, violist en muziek pedagoog Sandor Vegh is in de nacht van maandag op dinsdag op 84-jarige leeftijd overleden. Hij heeft vooral bekendheid ge kregen om zijn uitvoeringen van werken van Bach en Mozart. In 1971 werd hij dirigent van het Salzburgse orkest Camerata Aca demica, dat hij tot een van de belangrijkste ensembles voor ka mermuziek in de wereld maakte. Werk De Kooning topstuk Christie's londen Het Britse veilighuis Christie's heeft vorig jaar 2,4 mil jard dollar aan commissie binnengekregen. Dat is 9 procent meer dan in 1995, zo heeft een woordvoerster gisteren laten we ten. Topstuk was het schilderij Woman van Willem de Kooning, dat in november vorig jaar 15,6 miljoen dollar opbracht. Dat is het hoogste bedrag dat sinds 1990 voor een stuk hedendaagse kunst werd betaald. Leidenaar Wouters schreef literaire reisgids over Vietnam Op eigen stad en land is de 33-jarige Leidenaar Jan Peter Wouters al lang uitgekeken. ,,Ik ken hier alles al, ik kijk niet eens meer." Maar als Wouters, in het dagelijkse le ven voorlichter bij de gemeente Leiden, op reis is, wordt het kind in hem wakker.Alles wat ik dan zie, is nieuw." Dat karaktertrekje gekoppeld aan zijn drang om mensen wegwijs te maken en zijn verslaving aan het schrijven heeft geresulteerd in de brievenroman 'Vietnamese brie- leiden wim koevoet Voor project Leiden Cultuurstad voorschoten marcel smeets De organisatie van Leiden Cultuurstad 1997 kan rekenen op een ïbijdrage van 25.000 gulden van de gemeente sVoorschoten. Het in [totaal twee ton kostende regioproject bestaat uit een 'landschaps- iroute' langs twaalf nog op te zetten kuns'twerken in vijf gemeenten jen vijf 'opstapweekenden'. Tijdens deze weekeinden staat telkens een van de vijf deelnemende gemeenten centraal. Van de leden van de raadscommissie welzijn had alleen CDA-er H. van Eyk 'ernstige [twijfels' bij het collegevoorstel. Volgens hem kan de gemeente Voorschoten zich onvoldoende profileren binnen de huidige plan nen. Hij wekte irritatie bij de andere partijen. S. Harlaar (Groen links): „De C van het CDA staat duidelijk niet voor Cultuur". Het boekje van 64 pagina's wordt vandaag tijdens de Va kantiebeurs 1997 in de Utrecht se Jaarbeurshallen officieel uit gebracht door uitgeverij De Mink. Wouters' debuut laat zich niet lezen als een specifieke reisgids, al wemelt het tussen de regels van de tips voor Vietnam-gan gers. Wouters heeft geprobeerd zijn 'Vietnamese brieven' zo li terair mogelijk te laten zijn. „Ik heb literaire aspiraties, ja. Ik schrijf al zeven jaar. Ik geloof dat Reve wel eens heeft gezegd dat je eerst een stapel papier van een meter moet hebben volgeschreven alvorens je iets goeds produceert. Ik heb die grens al bereikt. Schrijven is mijn lust en mijn leven. Ik moet mezelf altijd dwingen te stop pen. Het kostte mij geen enkele moeite om elke avond van mijn maandlange verblijf in Vietnam te schrijven." De roman is tot stand geko men tijdens de reis door Viet nam die hij in april 1995 maak te. Het boekje is opgebouwd uit brieven die geen aanhef hebben meegekregen. „Een aanhef komt tussen de lezer en het ver haal in te staan en dat wilde ik vermijden." De titel van zijn boek moet volgens Wouters ook worden uitgelegd als 'een knip oog' naar andere reisliteratuur met vergelijkbare titels. Wouters noemt 'Braziliaanse brieven' en 'Portugese brieven'. Wouters is verliefd geworden op Vietnam. „Na m'n reis heb ik een brief gestuurd naar de Ne derlandse ambassade in Hanoi. Of er nog een vacature was voor een ambtenaar. Helaas was dat niet het geval. Ik ga zeker terug, misschien dit jaar nog." In het boek duikt af en toe een zekere Mike op, een goede kennis van Wouters, die uitein delijk voor het tegengestelde van Wouters' wensdroom kiest: hij trouwt in Vietnam met Phuong en keert naar Neder land terug om de emigratie van zijn geliefde naar zijn vaderland te regelen. Wending „Mike", zegt Wouters, „is de be lichaming van de Westerling die door Azië reist en die door een Vietnamees meisje te huwen de ultieme vereniging met het land waar hij door reist verbeeldt. Door hem op te voeren, kon ik het verhaal een romantische wending meegeven. Maar bo venal bestaat hij echt, al heet hij anders. Alles wat ik over hem schrijf berust, net als de rest van het boek, op feitelijke gebeurte nissen." Dat Wouters verliefd is op Vietnam komt vooral door de Vietnamezen. Die vindt hij spontaan en gastvrij. Vooral de noorderlijke bergvolken hebben zijn hart gestolen. „Ik heb ook Wouters zorgt voor zijn eigen decor door een van zijn 900 Vietnam dia's te projecteren. veel Vietnamezen ontmoet die vooral vriendelijk zijn omdat toeristen nu eenmaal veel dol lars bij zich hebben. Maar in welk ander land word je door een wildvreemde op de thee ge vraagd zonder dat je een tegen prestatie moet leveren?" Hoewel Wouters zo min mo gelijk oorlog in zijn boek heeft willen stoppen („Dat zou een enorm cliché zijn geweest") is hij toch niet ontkomen aan be schrijvingen van de littekens. Vooral het deel van het boek dat is gewijd aan zijn bezoek aan de kroeg 'Apocalypse Now' in Hanoi, grijpt de lezer naar de strot. Een ziekmakender voor beeld van commerciële exploi tatie van de oorlog is de Leide naar niet tegengekomen. Over de voor- en nadelen van de vrije handelspolitiek van het foto henk bouwman communistische bewind laat Wouters zich liever niet uit. „Ik vind dat ik er te kort ben ge weest om daar krasse uitspra ken over te doen. Ik heb liever dat alles wat ik schrijf, klopt dan dat ik spraakmakend ben." recensie susanne lammers 'Niet zeiken, gewoon doen' door Vincent Bijlo. Gezien; 8/1Schouwburg, Leiden, Als de zaal klapt om een toegift, zegt Bijlo: „Jullie zijn een lieve zaal." Maar Bijlo zelf is liever. Het zijn niet alleen de lieve lied- zeg maar gerust odes, over zijn vriendin, die hem zo'n lieve uitstraling geven. Bijlo is een beetje een zonderling in het moderne cabaret; hij uit zijn be zorgdheid over de toestand in Nederland op een haast oubol- manier. Hij is niet van het dat 'confronterend', zeg maar afzeikerig, de zaal bena dert, hij heeft het over de mis standen waar 'zij' - en niet wij in de zaal - verantwoordelijk voor zijn. Borst, Bolk en Kok hebben het gedaan. Bijlo ziet veel en daarvan vooral het belachelijke. En heel veel wil hij delen met ons. Mis schien dat daarom zijn confé rences vaak een lappendeken zijn, waar telkens een nieuw stukje aan wordt gebreid. De vaste opening van elk praatje is de meest aangehaalde zin uit de troonrede: het gaat goed met Nederland. Bijvoorbeeld met de daklozen: steeds meer en steeds hoger opgeleid. Via God komt hij vervolgens bij Internet, en vandaar op mobiel bellen voor gehandicapten. Allemaal kleine climaxjes, maar een grote knal blijft uit. In zijn liedjes beperkt hij zich wel tot één thema per liedje. De melodietjes schrijft hij zo te ho ren met de linkerpink, maai- de eksten zijn vaak zo heerlijk me- ig dat je de muzikale eenvor migheid voor lief neemt. Wat er iet meest uitsprong, was een protestsong, in de stijl van Dy- an en net zo beroerd gezongen lis die dat kan, die aanzet tot landelen, ingrijpen. Allerhande lulp- en ontwikkelingsactivitei- en beschrijft hij, maar hijzelf an niets doen. Het komt aan pp de anderen: op ons dus. Hij s immers blind. Dan Iaat Bijlo, leel even maar, de zaal toch log zijn tanden zien. Bijlo vindt feilloos het absur- Je, ergert zich daar overduide- ijk dood aan, maar heeft geen in, of vindt het geen zin heh- 'en, om er vervolgens echt de weep over te leggen. Hij houdt iet liever leuk. Vrijblijvend is hij ;eker niet. Maar hij verkiest de huppel op de steen boven de vatersnood. Hier, kijk maar op de post. Ze kennen - me echt allemaal als 'de danser'. En f da's een foto van mij bij een optreden van Rosa King. Heb ik nog op het podi- urn gedanst met de leadzangeres. Alle- maal 'improviste' weet je wel. Dus geen afgesproken werk. Ik doe gewoon wat in me opkomt. Ja, dansen is altijd mijn hobby geweest, hè. Sinds ik alleen ben ga ik een stuk vaker uit. En ze weten wie ik ben hoor! Joh, in In Casa wilde die zangeres van Snap me nog mee nemen naar Amerika. Lachen toch! Of bij de Rabo top 40. Ik helemaal in het zwart met mijn Roy Or- bison bril, heb ik nog een t-shirt gewonnen met rock 'n' rollen. Hij is wel een beetje te groot hoor, maar die gaat gewoon bij de rest van de collectie. Toen draaiden ze ook zo'n snel housenummer. Ik zeg tegen de dj: 'Joh, zet even een mellowtjp op'. Neemt ie de microfoon en hij zegt 'Dames en he ren, Mr. Black gaat even een showtje weggeven. Nou, dat hele spul gillen natuurlijk van 'Go daddy go!'Ja daar kick ik wel op. Dan ben ik echt een po diumbeest. Wel anders dan de meeste mensen van mijn leef tijd. Die zijn vaak eenzaam en hebben drempel vrees. En soms wordt er ook nog raar tegen je aan gekeken, zo van 'Wat moet die ouwe lui hier?' Maar meestal niet hoor. Krijg je leuke reacties. Laatst nog bij dat afscheid van wethouder Hennie Koek. Vraagt ze aan me 'Gerard jij komt toch ook hè?' Was ik daar, denk ik, ik ga toch ejfetjes voor een surprise zorgen. Ik naar de dj met een ceedeetje 'Zet nummer drie even op'. Hij zegt 'Gerard, voor jou altijd'. En dan hele maal onaangekondigd improviseer ik daar een solootje. Ik daarna naar Hen- nie toe, zeg ik 'Zo wijffie, die was voor jou,En een applaus! S TEKST; PABLO CABENDA, FOTO: HIELCO KUIPERS NAAM: Gerard 'de danser' LEEFTIJD: 63 jaar WOONPLAATS: Leiden BEROEP: VUT GEZIEN: The Jam Tender stopt maar gaat door. De theater groep die zestien jaar lang op de verras sendste plekken opdook, verdwijnt nu het ministerie van cultuur de subsidie heeft beëindigd. De Tendertheatervorm blijft wel bestaan: de ex-leden beginnen nieuwe projecten. In de oude Tenderstu dio in Amsterdam openen Ellis Galesloot en Marianne van Hooff dit voorjaar een 'theatrale giftshop'. Hier verkopen ze een „gebeurtenis" ter opfleuring van bijvoor beeld feestjes en huwelijken. Eind zomer doen de twee ex-leden ook een project in Tenderstijl vanuit de winkel. Onder de titel 'Het Departement' houdt Cilia Erens zich bezig met theater en geluid. Haar eerste project vorig jaar was de geluidswandeling 'In de Onder wereld' in de kelder van het Muziekthea ter in Amsterdam. 'TenDerde' is een derde dochter van Tender. Jacolien Honders en Ad Rijsdijk hebben projecten op stapel staan tijdens de Huishoudbeurs en het komende Oerolfestival op Terschelling. Rutger Jan de Lange, theatraal direc teur van het voormalige Tender, gaat ook door op de ingeslagen weg. Hij wil in binnen- en buitenland theater maken op specifieke locaties, mogelijk in opdracht en samenwerking met anderen. muziek recensie lidy van der spek Vocaalconcert door Marion van den Ak ker, mezzosopraan, begeleid door Rian de Waal, piano. Gehoord 8/1, Stadsgehoor zaal, Leiden. 'Dit jaar', zo lees ik in het pro gramma, 'zal er van Marion van den Akker een liederen-cd uit komen met de pianist Rian de Waal, waarop onder meer Frauenliebe und Leben van Schumann en werk van Brahms, Liszt en Bartók.' Op Schubert na, zijn het pre cies de componisten die gister avond op het programma ston den. Wellicht woonden we met z'n veertigen de 'try-out' voor deze cd bij. Het kan toevallig zijn, öf ge woon omdat hij als warm in- g-up fungeerde, öf omdat hij niet op de nieuwe schijf komt, maar Schubert was het minst interessant. Rian de Waal speelt te diffuus, wat afwezig, de arti culatie van Marion van den Ak ker laat hier en daar te wensen over. Maar wat wel direct op valt, is haar warme, ronde, buigzame toon met prachtige weke, wat melancholieke pia- nissimi. Die zijn er juist als je het niet venvacht, waar andere zangers de stem uitzetten, breed maken, juist daar 'ge biedt' Van den Akker de luiste raar de oren te spitsen, de die pere zin te vatten. De meest uiteenlopende ge voelens in 'Frauenliebe und Le ben' worden op perfecte wijze door dit tweetal weergegeven, of het nu gaat om groots pa thos, intimiteit of subtiele hu mor. In deze liederen toont Schumann zich de meester van het muzikaal fijnzinnige stem mingslied. Dramatisch zijn de sfeerliede ren van Béla Bartók; de Oost- europese volksmuziek interpre teert en ontwikkelt hij in een constructieve stijl. Van den Ak ker zingt hier beeldend, myste rieus in 'Herfstecho's', tragisch in 'Verloren gemoedsrust', desolaat in 'Ik kan niet tot je ko men'. In Liszt, de andere Hon gaar, is Marion van den Akker op haar mooist in 'Ueber allen Gipfeln ist Ruh', een gedicht van Goethe. De stilte wordt aangeraakt. Rian de Waal wordt in feite voor 't eerst extravert en dynamisch in 'Die drei Zigeu ner', neemt nu pas de tijd om pauzes te nemen en het pedaal optimaal gedoseerd te gebrui ken. Er schort nog iets aan het waarachtig samenspel. OUDE MUZIEK - Casper Vogel (51) is per 1 april benoemd tot di recteur van het Festival Oude Muziek in Utrecht. Hij volgt de Schot Simon Mundy op die al na een jaar vertrok omdat hij niet aan de verwachtingen voldeed. Vogel is algemeen directeur van het Noordhollands Philharmonisch Orkest (NPO) in Haarlem, waar hij sinds 1986 verantwoordelijk is voor het programmabeleid. feu i Onno Schilstra en Allart Lakke op postzegelformaat afgedrukt op de Ercolano-kalender. foto kalender Het Leidse kunstenaarsduo Onno Schilstra en Allart Lakke, verenigd in De Fundatie, houdt zich aan zijn woord. „Van het pu bliek mag enige inspanning worden ver wacht," zeiden ze eind 1995 in een inter view in deze krant. Sindsdien presenteren ze met enige regelmaat plannen en projec ten, waar zelfs de winnaars van de jaarlijkse King William's Testpaper-wedstrijd in HP- De Tijd op stuklopen. Onlangs zag de 'Ercolaanse Kalender' van het kunstenaarsduo het daglicht. Een fraai uitziend drukwerk, uitgegeven door Druk kerij Nuis. Op het voorblad licht imprima- teur Stef Nijs het initiatief toe. „De kalender is een orakel van fragmenten uit operaties die De Fundatie sinds 1993 uitvoert. Parallel aan de Juliaanse kalender introduceert de Fundatie de Ercolaanse kalender, gebaseerd op de levensloop van P. Ercolano, de legen darische censor en stichter van het Offici um Censorum." Inderdaad een beetje ingewikkelde mate rie, geheel in de geest van het Fundatie-idee dat kunst nou eenmaal elitair is. Daar zit wat in, maar de kunst die Schilstra en Lakke voortbrengen zit wel erg in hun eigen hoofd vastgebakken. Al denkt het projectbureau Leiden Cultuurstad daar blijkbaar anders over. De kalender kwam mede tot stand dankzij een bijdrage van projectleider Karei Willems. Die 'gefascineerd' en 'geïrriteerd' is door het tweetal. Hij is akkoord met deel name aan hun project dat het komende jaar in fases wordt uitgevoerd, al 'begrijpt hij niet waar het over gaat'. „De kalender is hun eerste boodschap en ik ben benieuwd waar ze hierna mee komen. Hun communi catie begrijp ik niet en ze zijn zo arrogant als de pest, maar hun denkbeelden zijn fas cinerend. Ik zie het aan. De enige manier om uit te testen of anderen het wel begrij pen is door ze hun gang te laten gaan. En als het niet lukt, laat ze dan maar flink op hun bek gaan." De heren zelf zijn niet in Nederland om hun kunstzinnige jaaroverzicht toe te lich ten. Ze zijn bezig aan de 'internationale operatie' Stoottroep/Het Kapittel, in Buda pest. Met als doel om ook daar een Offici um Censorum op te richten. Begrijpt u wel? erna straatsma cristofori Prinsengracht 583. Telefoon 626 84 9 Gastprogrammerlng Het Muzlekthea

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7