Zieke Boris Jeltsin weer opgenomen 4 Algerije: Elke nieuwe dag een nieuwe aanslag Buitenland 'Publiek voorgelogen over Srebrenica' Olieramp aan Japanse kust Albright vaart zelfde koers in andere stijl Zuid-Afrika bemiddelt in vredesproces Angola 19,97 19,97 19,97 IDERDAG 9 JANUAR11997 n Nederlands Persbun J kwdgewaande zeiler uit oceaan gered mij Dn7{EY» De doodgewaande Britse solozeiler Tony Bullimore ft op miraculeuze wijze een beproeving van vijf dagen in de jude oceaan tussen Australië en de Zuidpool overleefd. Hij aste de opvarenden van het Australische fregat Adelaide r ineens op te duiken naast zijn omgeslagen schip, waarin hij jagen opgesloten had gezeten. Bullimore is volgens de mari- irts 'opmerkelijk fit'. Van de Fransman Thierry Dubois (29), jan dezelfde race deelnam, was maandag al duidelijk dat hij in leven was. Hij werd gisteren gered. 3,.|r wachten op dodelijke injectie (er Drie wegens moord ter dood veroordeelden zijn van- ;gen in de Amerikaanse staat Arkansas met een gifinjectie ge- Eén van de drie, de 30-jarige Kirt Wainwright, lag een uur |e executietafel te wachten, terwijl het Hoogggerechtshof een (te verzoek om clementie besprak. Het hof wees het verzoek te gevangenisdirectie besloot Wainwright op de tafel te laten N #n, omdat het nog wreder zou zijn hem naar zijn cel terug te jjgen en later opnieuw op de tafel te laten plaatsnemen. itte Huis onderzoekt marihuana rington De Amerikaanse regering laat de werking van ma- jana op de mens onderzoeken. Ook wil Washington weten of m (rug als medicijn is te gebruiken. Het Witte Huis trekt onge meen miljoen dollar voor het onderzoek uit, zo meldt de Was- rton Post. De regering wil uitzoeken in hoeverre marihuana shqhikt is bij de behandeling van bijvoorbeeld multiple sclero- 0-3üds en kanker. Ook komt er onderzoek naar de uitwerkingen e tjiet middel op het zenuwstelsel. 'are 9 jid-Korea vervolgt vakbondsleiders Zuid-Koreaanse openbare aanklagers hebben vandaag 3tatiebevelen uitgevaardigd tegen zeven vakbondsleiders die ïlijke stakingen organiseren. De maatregel is een reactie op jreiging van de leider van de Koreaanse Confederatie van 'londen (KCTU) om ook het overheidsapparaat plat te gooi- s de regering een omstreden arbeidswet niet intrekt. Vol de KCTU staken al meer dan 200.000 vakbondsleden tegen •t. Die maakt het makkelijker arbeiders te ontslaan, tijdelij- ichten in te huren en stakers te vervangen. nkelingen overleven maand op vlot iingtqnEen visserboot heeft deze week twee schipbreuke en opgepikt die bijna een maand op een reddingsvlot voor pst van Hawaï hebben rondgedobberd. De twee, Richard low (20) en David Summers (25) hielden zich in leven door vis te eten, regenwater te drinken en hun rubberbootje j jyfle 20 minuten op te blazen. Hun zeilboot zonk op 9 decem- jn een zware storm. Toen ze maandag bij toeval gevonden 3QBen, hadden ze zelf de hoop al opgegeven: hun afscheids- g»pschappen stonden in de roeispanen gekerfd. „Tklen bij gasongeluk in Pakistan rmaABADBij een ongeluk met ammoniakgas in het Pakistaan- in ^hore zijn gisteren minstens 21 mensen om het leven geko- hoj. Meer dan 700 personen moesten medische behandeling irgaan. Het gas lekte uit vaten op een vrachtwagen die bij ingeval was betrokken, meldde het persbureau APP. Het ;e gas veroorzaakte een golf van paniek. De autoriteiten :elden onder meer het leger in voor een reddingsoperatie. :aco ontslaat racistische manager ;ton« De Amerikaanse oliemaatschappij Texaco heeft est^ren het ontslag van een leidinggevende en disciplinaire iorjtregelen tegen drie anderen aangekondigd. Zij hebben zich Texaco schuldig gemaakt aan racisme bij de beoorde- ivan personeelsleden. De vier vernietigden of vervalsten do- joujenten waarin zwarte personeelsleden vooor promotie wer- ojvoorgedragen. Justitie stelde in 1994 een onderzoek in na aloihten van werknemers. Twee van de bestrafte personeelsle- feijn inmiddels met pensioen. iAldwagen verliest geld in arme wijk ill In een arme wijk van het Amerikaanse Miami ontstond ïren een waar gekkenhuis, nadat een geldwagen onderweg iigeld verloor op een viaduct. Duizenden dollars kwamen als douche naar beneden. Tientallen toegesnelde mensen stop- takken, dozen en alles wat ze maar konden vinden vol. Bin- een mum van tijd was 400.000 dollar verdwenen. Werkne- van het geldwagenbedrijf Brinks konden nog slechts de «verzamelen. irlspreis voor Duitse bondspresident De Duitse bondspresident Roman Herzog is dit jaar door ad Aken onderscheiden met de internationale Karlspreis. rijgt de prijs wegens zijn inzet voor een Europa van de bur- De Karlspreis geldt als één van de belangrijkste Europese irscheidingen en wordt sinds 1950 uitgereikt. Vorig jaar g koningin Beatrix de prijs. Onder de laureaten bevinden ook de Duitse kanseliers Adenauer en Kohl, de voormalige ise president Mitterrand en de Spaanse koning Juan Carlos. itroux-satire taboe op carnaval iiki Met de zaak-Dutroux valt in België niet te spotten, zelfs tijdens het carnaval. Aalst, berucht om zijn vlijmscherpe, nde satire naar aanleiding van actuele onderwerpen, weert faire volledig uit de traditionele stoeten op 8 en 9 februari, ens coördinator Jan Doorns heeft geen van de zeventig deel- lende groepen de zaak-Dutroux als thema ingediend. Aalste- s spotten graag met zichzelf en politieke figuren, maar res- eren het leed en verdriet van nabestaanden, aldus Doorns. brussel paul koopman krant De Morgen, naar aanleiding van het boek Srebrenica, reconstructie van een oorlogsmis daad'. Ook daarin wordt volgens hem duidelijk hoe groot de kloof was tussen 'politieke utopie en demagogie', en de 'harde realiteit ter plaatse'. Briquemont stationeerde Dutchbat in 1993 in Srebrenica. De oud-bevelhebber memoreert dat hij toen al voorstelde de stad op te geven, omdat het mandaat te beperkt was om de enclave te ver dedigen. De VN vonden dat onbespreekbaar. Volgens Briquemont waren uitrusting en trai ning van de blauwhelmen ontoereikend. Ook noemt hij hun moreel 'zwak'. Hij wil Dutchbat niettemin niet bekritiseren. „Zij moesten afreke nen met problemen die ze nooit hadden leren correspondent Het Nederlandse publiek is voorgelogen over de risico's en de aard van de aanwezigheid van blauwhelmen in Srebrenica. De betrokken politici hebben laten blijken 'volslagen onbekwaam te zijn op militair gebied', een eigenschap die 'slechts werd geëvenaard door hun onwetendheid over de reële toestand ter plaatse'. Deze ongezouten kritiek ventileert de oud-op- perbevehebber van Unprofor in Bosnië, de Belgi sche generaal Briquemont, anderhalf jaar na de val van de enclave, waarbij naar schatting 5.000 burgers omkwamen. Briquemont opent de aanval in de Vlaamse De 65-jarige Russische president Boris Jeltsin ligt sinds gisteravond in het Moskouse Speciale Klinische Zieken huis met symptomen die duiden op longontsteking. Van ochtend waren geen nieuwe inlichtingen te verkrijgen over de toestand van de president. Via de staats-tv werd alleen meegedeeld dat een eveneens door zware griep gevelde minister ook was opgenomen. moskou hans hoogenduk correspondent Verder werd verklaard dat de Amerikaanse hartchirurg DeBa- key had gezegd dat de huidige ziekte van Jeltsin niets te maken heeft met zijn hartoperatie van 5 november. Hij verwees naar de griepepidemie die Rusland teistert, en zei dat herstel nor maal gesproken binnen een week tot tien dagen volgt. De- Bakey, die adviseerde bij de hartoperatie van Jeltsin, geniet groot gezag in het Kremlin. Aleksandr Lebed heeft van ochtend het aftreden van Jeltsin geëist. Rusland is stuurloos ge worden en er is 'een machtsva cuüm' ontstaan, aldus de voor malige veiligheidsadviseur van de president. Jeltsin was eind vorige week al met griep verhuisd van het Kremlin naar zijn enkele kilo meters van de hoofdstad verwij derde buitenhuis. De presiden tiële persdienst zei toen ook al dat de ziekte geen verband hield met vijfvoudige bypass- operatie. Renat Aktsjoerin, de chirurg die deze ingreep uit voerde, zei gisteren dat er geen enkele reden voor paniek is. Jeltsin maakte afgelopen weekeinde bij zijn ontmoeting met de Duitse kanselier Helmut Kohl een vermoeide en gespan nen indruk. Hij zag buitenge woon bleek. Op 23 december had hij weer zijn intrek geno men in het Kremlin, om na maandenlange afwezigheid de problemen waarmee het land worstelt aan te pakken. Hij had daarvoor in een tv-interview al aangekondigd zijn greep op de gebeurtenissen snel en radicaal te zullen verstevigen. Zij artsen hadden hem er echter voor ge waarschuwd niet té hard van stapel te lopen. De Russische leider is de afge lopen tijd herhaaldelijk geveld door ziektes. Toen hij afgelopen najaar in de hartkliniek werd opgenomen om te worden voorbereid op een bypass-ope- ratie, bleek dat hij tussen de eerste en tweede ronde van de presidentsverkiezingen van af gelopen zomer een derde hart aanval had gehad. De eerste twee vonden in 1995 plaats. Tokio In het vissersplaatsje Mikuni aan de Japanse Zee scheppen vissers en schelpenduiksters verwoed een dikke laag olie van de stranden weg. De dorps bewoners zagen dinsdag hun wereld instorten, toen een deel van een in tweeën gebroken Russische olie tanker voor hun haven aanspoelde. Bijna 18.000 va ten stookolie zijn de zee ingespoeld. De smurrie ver vuilt niet alleen de stranden van Mikuni. Over een lengte van 270 kilometer zijn al dode, met olie be smeurde vogels gevonden. De Japanse kustwacht vreest dan ook voor de grootste olieramp in de ge schiedenis van het land. Voor de lokale economie is het een catastrofe. Minstens een jaar lang kan niet worden gevist, en waarschijnlijk duurt het enkele ja ren voordat weer eetbaar zeewier kan worden ge oogst en naar schelpen kan worden gedoken. De tanker was op weg van China naar Rusland toen hij maandag voor de Japanse kust in een storm in nood raakte. De kustwacht redde 31 bemanningsleden, maar de stuurman wordt nog vermist. FOTO EPA TORU YAMANAKA washington hans de bruun correspondent De stijl zal anders worden, maar de inhoud van het Amerikaanse buitenlands beleid zal de ko mende vier jaar niet wezenlijk veranderen. Onder de nieuwe minister van buitenlandse za ken Madeleine Albright zullen de VS zich niet aan hun interna tionale verplichtingen onttrek ken, en nauw betrokken blijven bij ontwikkelingen in alle uit hoeken van de wereld. Maar het staat nu al vast dat Albright de eerste vrouw op die postdaartoe de nodige zendingsarbeid zal moeten ver richten. De hoorzitting van gis teren in de Senaat, waaraan nieuwe ministers altijd worden onderworpen, maakte duidelijk dat voor veel Amerikanen bui tenlands beleid vooral een bin nenlandse zaak is. De vragen die Albright op zich afgevuurd kreeg gingen vooral over bezuinigingen op haar budget, de strijd tegen de drugs en hoe zoveel mogelijk voorkomen kan worden dat Amerikaanse soldaten in vre desmissies worden uitgezon den. Voor de grote wereldpro blemen hadden de senatoren nauwelijks interesse. Albright stuitte op geen enkel probleem. Het was opvallend hoe senatoren, die in het verle den zeer kritisch waren over de regering-Clinton, nu hun best deden hun instemming met Al bright uit te spreken. Zelfs de oerconservatieve voorzitter van de buitenlandcommissie, de Republikein Jesse Helms. Hij lijkt ingenomen met de recht- voor-zijn-raap stijl waarmee Al bright naam heeft gemaakt. Gisteren zei Albright „ieder een te zullen blijven zeggen waar het op staat". Maar zij voegde er aan toe ook binnen lands haar mond niet te zullen houden, vooral als het Congres weer eens probeert te zagen aan de poten van de buitenlandse begroting. „Er kan niet gesnoeid worden op een budget dat slechts één procent van de be groting uitmaakt, maar wel vijf tig procent van de wereldge schiedenis bepaalt. De formele stemming over Al brights benoeming vindt plaats op 20 januari, maar Helms zei „geen enkele twijfel over de uit komst daarvan te hebben". Russen eisen herziening van CFE-akkoord moskou afp-dpa-anp Rusland wil pas een akkoord over zijn betrekkingen met de NAVO tekenen, als eerst het CFE-verdrag over conventionele ontwapening in Europa wordt herzien. Dat zei minister Pri makov (buitenlandse zaken) gisteren. Het is voor het eerst dat Moskou specifieke voor waarden verbindt aan een part nerschap met de NAVO. Rusland voelt zich in het CFE- akkoord uit 1990 tekort gedaan, omdat het sindsdien een groot deel van zijn wapenarsenaal is kwijtgeraakt aan voormalige Sovjet-republieken. Door het CFE-akkoord open te breken, hoopt Moskou via een omweg de NAVO-uitbreiding te dwars bomen. Uitgangspunt van de nieuwe besprekingen is name lijk dat de huidige wapenar senalen worden bevroren. Dat stelt het bondgenoot schap echter voor een enorm probleem. Bij het toelaten van nieuwe leden (Polen, Tsjechië, Hongarije) moeten hun wapen- hoeveelheden in het NAVO- pakket worden gevoegd zonder dat de alliantie haar nieuwe CFE-quotum overschrijdt. ETA vermoordt Spaanse officier Een officier van het Spaanse le ger is gisteren in Madrid dood geschoten door terroristen van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Het is de eerste ETA- aanslag met dodelijke afloop in ruim vijf maanden. Enkele uren later explodeerde in de directe omgeving een auto bij een su permarkt, waarbij drie gewon den vielen. Een vrouw schoot de 50-jari- ge officier bij het verlaten van zijn auto voor zijn woning met drie kogels neer. De man in haar gezelschap mikte op de chauffeur en de lijfwacht van de hoge militair. Volgens de burge meester van Madrid vertoont de aanslag alle kenmerken van een ETA-terreurdaad. Woordvoerder Duitse PDS was informant Stasi hamburg ap De woordvoerder van de Duitse PDS, Hanno Harnisch, heeft gisteren toegegeven dat hij in formant was van de Oost-Duit se geheime dienst Stasi. Har nisch bevestigde daarmee een bericht in de krant Bi ld, die had gemeld dat hij als 'Onofficiële Medewerker in Bijzondere Dienst' voor de Stasi werkte. De krant beriep zich Stasi stukken. Harnisch gaf toe dat hij ontmoetingen had met een Sta si-officier. De woordvoerder van de PDS, de opvolger van de Oost-Duitse communistische partij SED, voerde aan dat Oost- Duitsers elkaar onder het DDR- regime 'dwangmatig' in de ga ten hielden en dat hij daar geen uitzondering op vormde. Ver schillende partijen eisen nu het aftreden van Harnisch. presidentschap. Savimbi wilde gisteren niet zeggen welke posi tie hij dan wel wil. Maar het is bekend dat UNITA in de rege ring van nationale eenheid op de ëen of andere manier haar rol als oppositiebeweging wil benadrukken. kaapstad runa hellinga correspondent Zuid-Afrika zal gaan bemidde len in het haperende vredespro ces in Angola. Dat hebben de Zuid-Afrikaanse vice-president Mbeki en de voormalige Ango lese rebellenleider Savimbi gis teren bekendgemaakt. De Angolezen hebben Zuid- Afrika om bemiddeling ge vraagd vanwege de succesvolle ervaringen van dat land met een regering van nationale een heid na de verkiezingen van 1994, die een einde maakten aan de apartheid. Op 23 januari zou de nieuwe Angolese rege ring van nationale eenheid moeten worden beëdigd. Maar Savimbi, leider van de rebellen- organisatie UNITA, heeft de po sitie die hem in die regering is aangeboden, geweigerd. Het gaat daarbij om een van de twee posten voor het vice- lord-Israel roffen door toesjaraket LEM-TYRUS Rtr-AFP oorden van Israël en het enzende Zuid-Libanon isteren bestookt met ka- raketten, vermoedelijk af- ird door de pro-Iraanse ~ng Hezbollah. De Israëli- luchtmacht reageerde >t met aanvallen op het -ibanese Iqlim al-Toufah gte waar strijders van Hez- zich schuilhouden, er één raket trof het wes- an Galilea, maar veroor- geen schade, zo meldde raëlische leger. In een on- ond gebied bij het Zuid- iese Markaba kwamen f raketten terecht, is de tweede keer dat -Israël is bestookt met ra- sinds Israël en Hezbollah jaar april afspraken om in trijd burgerdoelen te ont- Voor Hezbollah hield dat de beweging geen aanval- meer op Noord-Israël t uitvoeren. parus cees van zweeden correspondent „Met hulp van God", verklaarde pre mier Ouvahia van Algerije, „hebben we de strijd tegen het terrorisme gewon nen". Dat was afgelopen zaterdag. Op dinsdag, drie luttele dagen later, ont plofte in het centrum van Algiers een bom die verstopt was in een Honda Ci vic. Een vrouw die stond te bellen in een telefooncel, tien meter verder, werd aan stukken gereten. Een andere vrouw wankelde zwaar bloedend een café bin nen, en huilde: „Ik heb al mijn naasten verloren". Totale balans: dertien doden, ruim honderd gewonden. Woensdag, precies 24 uur later: ander maal het geluid van sirenes, de beelden van verplegers die slachtoffers wegdra gen op in bloed gedrenkte brancards. Een nieuwe dag in de hoofdstad, een nieuwe aanslag. Voorspelling voor de rest van de maand: meer van hetzelfde, waar schijnlijk erger. Morgen begint de ra madan, de islamitische vastenmaand, die door strijders van God overal ter wereld wordt aangegrepen om de heili ge oorlog verder aan te blazen. Vorig jaar nam het geweld in Algerije drama tisch toe tijdens de ramadan. Niet dat het geweld in de andere elf maanden op een laag pitje staat. In de dagen die voorafgingen aan de bom aanslagen werden in dorpjes buiten Al giers 43 kelen doorgesneden, een lot dat ongesluierde vrouwen en andere goddelozen beschoren is. Hoewel de militaire machthebbers nu de indruk willen wekken de islamitische geest weer terug te hebben gestopt in de fles, welt uit de verslagen van de staatstelevisie een geheel ander beeld op. Het centrum van Algiers mag dan, afgezien van de periodieke bomaanslag, gevrijwaard blijven van geweld, maar daarbuiten loopt een getergde bevol king dagelijks spitsroeden. Wekelijks lopen bussen in hinderlagen van de fundamentalistische GIA. Doel daarvan is slechts de inzittenden te straffen voor hun vermeende steun aan het regime, een straf die steevast wordt uitgevoerd met het mes. De burgeroorlog begon, nadat het regi me eind 1991 de verkiezingen ongeldig had verklaard die door het islamitische FIS waren gewonnen. Hoeveel mensen sindsdien de dood hebben gevonden, weet niemand precies. Journalisten, die tot groot wild zijn verklaard door-de strijders van God, kunnen zich niet meer buiten Algiers begeven. Dat bete kent dat zij voor hun nieuwsgaring goeddeels afhankelijk zijn van gewor den van de strijdkrachten. In september 1994 gaf het regime een dodental van 30.000, een cijfer dat vol gens westerse ambassades in Algiers in middels 'zeer ver overschreden' is. Am nesty International schatte het dodental in november 1996 op 50.000, maar voegde eraan toe dat het werkelijke cij fer waarschijnlijk veel hoger lag. Veel diplomaten zouden ervan uitgaan dat het cijfer van 80.000 doden, verstrekt door de oppositiepartijen, nog het dichtst bij de werkelijkheid ligt. Dat zou betekenen dat sinds het begin van de burgeroorlog gemiddeld ruim driehonderd Algerijnen per week door sektarisch geweld omgekomen zijn, meer dan in Noord-Ierland in een ongewoon bloedig jaar. Velen van hen komen nooit in de statistieken van het regime, aldus de oppositie, al was het alleen maai omdat ze door datzelf de regime worden vermoord. Doel van het leger is slechts een schijn van normaliteit te scheppen, door Al giers en enkele andere grote steden te vrijwaren van geweld. Buiten die stads centra kunnen de militairen geen enke le bescherming bieden en nemen ze hun toevlucht tot represailles tegen in woners van dorpen die ervan worden verdacht dat zij leden van de GIA en FIS herbergen. Daarbij zou op grote schaal napalm worden gebruikt. Hoeveel doden daarbij vallen of hoeveel opposanten van het regime bezwijken onder de martelingen, weet niemand. Maar het hoofdstuk over Algerije in het handboek van Amnesty International is lang. Een indruk van de repressie gaf Ali Yahia, advocaat van enkele gevangen FIS-leiders en tevens voorzitter van een mensenrechtenorganisatie. Op de vraag van een Franse krant of hij zich in het centrum van Algiers bedreigd voelde, zei Yahia: „Bijna nooit verlaat ik nog mijn appartement. Al bijna twee jaar ben ik niet meer op kantoor geweest. Ik ben bang ben te worden geëxecuteerd door de geheime dienst van het leger." lOOcl TXt*> lOOcl 1Mb 70dp$ Gelukkig nieuwjaar. En mooi dat wij het nieuwe jaar beginnen met een aanbieding. Want we kunnen ons voor stellen dat ook uw portemonnee het even kalm aan wil doen. Nou, dat kan. De beste wensen! Altijd iets bijzonders. •4-S* Geroet, nuir dnnk mrtnutr Aanbiedingen zijn gdJig tot «i mrt dinsdag 28 |4nu«n 1997

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5