Onzichtbare parkeerkaart geldt als betalingsbewijs orritsma schuift files p bordje bedrijfsleven Kamervragen over inval in paddestoelenkwekerij Binnenland Ijstijd Duo rotzooit met liften in Enschedese flats Hakkelaar: Dit is een schande voor de rechtsstaat MDERDAG 9 JANUAR11997 ANP Algemeen Nederlan GPD Geassocieerde Pers Diensten inderhotel HoteldeBotel dicht t/iEGEN Het 'leukste logeeradres van Nederland', kinderhotel ^ëïdeBotel in Nijmegen houdt ermee op. „We hebben leuke 'gen gedaan, maar het heeft helaas niet mogen baten", zegt "aspers, projectleider van HoteldeBotel. Nederland lijkt nog t klaar te zijn voor een hotel speciaal voor kinderen. Aanlei- ,g voor de sluiting vanaf februari, is dat het huurcontract af- pt. Caspers: ,,We moesten een afweging maken of we door iden gaan, of niet. Maar de bezettingsgraad was vaak te laag." irgdrager: Moskee moet openstaan jTERDAMDe moskeeën in Nederland mogen geen geïsoleerd werk worden in de maatschappij. De Nederlandse samenle- gmoet openstaan voor allochtonen, maar ook de migranten eten zich openstellen. Dat heeft minister Sorgdrager van jus- mst?8'steren 8eze8d tijdens een bezoek aan een Turkse en enJokkaanse moskee in Amsterdam. De Stichting Bijzondere heefrstoel Islam aan de Universiteit van Amsterdam had de mi- e m|er uitgenodigd, ilkej j^joffel emigreert naar Curasao l guL* Stoffel, de verdwaalde Onechte Karetschildpad die al 1 jaar lang in het Aquarium in Delfzijl wordt verzorgd, gaat enl® deze maand op reis naar Curasao. Medisch onderzoek ïchtfct nog uitwijzen of het dier in goede conditie verkeert en e crijp virussen of parasitaire ziekten onder de leden heeft. De 10- nuge Stoffel is opgegroeid in tropische wateren, maar werd drie geleden ten noorden van Borkum gevangen door een Urker ocr3er. De zeldzame schildpad was in oktober vorig jaar in het tnvs omdat hij zich had vergrepen aan enkele hondshaaien in omlaquarium. fnuiting Dodewaard naar de Kamer Minister Wijers van economische zaken heeft gisteren ^•voorstel om de kerncentrale Dodewaard vervroegd te sluiten js jr de Tweede Kamer gestuurd. De brief van Wijers biedt de uier de mogelijkheid te debatteren over de sluiting en de ge- daarvan voor Nederlandse kennis over kernenergie. Energie Productiebedrijven maakten vorig conTbekend Dodewaard op 1 april 1997 te willen sluiten. In het st vastgestelde elektriciteitsplan stond nog dat de centrale t dafn ^icht zou 8aan- ite, j 'Grenbos botst met klein rechts edel driiERSUMDominee L. Dorenbos ziet in zijn voortdurende ise (jstocht tegen zedenverwildering zelfs de kleine christelijke ntigjijen niet meer als zijn bondgenoten. Dat blijkt uit een giste- Kokopenbaargemaakte briefwisseling tussen Dorenbos en de etreltieleiders van SGP, RPF en GPV. In een 'ijlbrief over de Ne- dejandse zedenwetgeving naar aanleiding van de affaire- ïtinjroux in België verwijt Dorenbos de kleine christelijke fracties id. ts te doen tegen seksueel misbruik van kinderen en de ver- ardtfiding van kinderporno in Nederland. M ideren spelen met granaat •ein» Een paar jongens uit Nieuwegein zijn gisteren aan lood ontsnapt. Zij hadden een paar keer met een granaat uit fweede Wereldoorlog gegooid. De jongens hadden het ding inden op een speelplaats. Omdat het ontstekingsmechanim- vastgeroest, ontplofte de granaat niet. Na hun spel heb- de jongens het oorlogstuig ingeleverd bij de politie. Het Ex- dieven Opruimingscommando heeft de granaat bij Vianen tot 'iloffing gebracht. landlef inlichtingen fors duurder iaag PTT Telecom verhoogt met ingang van 1 februari het ifvoor telefonische inlichtingen binnenland fors. Bellen met BRiN^nformatienummer 0900-8008 kost nu 66 cent. Dat wordt 95 een prijsstijging van 44 procent. De nieuwe prijs ligt vol- s de PIT nog ruim onder het gemiddelde tarief van een gul- ivijfentwintig dat elders in Europa gebruikelijk is. Boetes blijven achterwege bij achteraf tonen van automatenkaartje Automobilisten die nadat ze bij een controle een boete hebben gekregen, toch een parkeerkaartje kunnen over leggen, hoeven niet te betalen. Het kaartje is een bewijs dat ze hun parkeerbelasting hebben betaald, ook al is het kaartje bij voorbeeld bij het dichtslaan van de autodeur op de grond gevallen. Dat heeft de Hoge Raad gisteren geoordeeld. amsterdam anp De zaak waar de Hoge Raad uit spraak in heeft gedaan betreft een man die in Amsterdam een boete kreeg. Hij had een kaartje gekocht en dat in zijn wagen ge legd. Controleurs konden het kaartje echter niet zien omdat het op de grond was gewaaid. In september 1995 oordeelde het gerechtshof in Amsterdam al dat als een parkeerder ach teraf een geldig kaartje kan la ten zien, voldaan is aan de be lastingplicht. De Dienst Par keerbeheer van de gemeente Amsterdam moest de kosten van de aanslag en de 125 gul den voor het verwijderen van de wielklem aan de man terugbe talen. De gemeente Amsterdam ging in cassatie tegen die uit spraak bij de Hoge Raad. Die geeft de gemeente opnieuw on gelijk. Amsterdam zal nu be zwaarschriften in dergelijke ge vallen toewijzen en de totale kosten terugbetalen. De uit spraak van de Hoge Raad gaat op voor alle gemeenten in Ne derland waar zich dergelijke ge vallen voordoen. In Amsterdam alleen al die nen jaarlijks circa tweeduizend mensen een bezwaarschrift in, omdat ze wel betaald hebben, maar het kaartje bij de controle niet zichtbaar zou zijn geweest. Gevolg was vaak een wielklem met alle bijbehorende kosten en ergernis. Amsterdam heeft sinds de uitspraak van het Amster damse hof, ongeveer tweedui zend van dergelijke zaken, aan gehouden. Die kwesties worden nu op nieuw bekeken. Als blijkt dat de parkeerders inderdaad konden aantonen dat ze wel een kaartje hadden gekocht, krijgen ze hun geld terug. Door de uitspraak van de Hoge Raad vreest de Dienst Stadstoezicht, vroeger Parkeerbeheer, nu dat parkeer ders kunnen frauderen door achteraf kaartjes te tonen die zijn overgenomen van anderen. 'Geïnspireerd door film De Lift' enschede gpd Liften die bleven vastzitten en gapende liftkokers. Flatbewo ners in Enschede maakten bijna een doodsmak in een gapende liftkoker. Het leek net een enge Film maar het was een grapje van twee stadsgenoten (van 25 en 39 jaar) die met de liften in enke le flats hadden gerotzooid. Ze hadden zich daarbij laten in spireren door de Nederlandse film De Lift van Dick Maas waarin liftmonteur Huub Sta pel een 'moordzuchtige' lift onder controle probeert te krijgen. De politie trof bij de arrestatie van de twee man nen een videoband met de speelfilm aan. Volgens een politiewoord voerder is het een wonder dat er geen ernstige ongelukken zijn gebeurd. De twee kregen het voor elkaar dat liftdeuren bleven openstaan terwijl de lift zelf een etage lager stond. Iemand met haast had zo en kele meters in de koker kun nen vallen, maar dat gebeur de niet. Verder bleven er liften vastzitten of weigerden ze te stoppen. „Volgens monteurs was er sprake van opzet", zegt de politiewoordvoerder. „We hebben meteen een mapje aangelegd van alle storings meldingen. Vanaf het begin hadden we de jongste ver dachte al op de korrel. Hij had eerder al eens vernielingen gepleegd en brandjes ge sticht, ook bij het politiebu reau, en hij zou volgens ons over de technische kennis hebben kunnen beschikken om die liften te manipule ren." De rechercheurs kwamen erachter dat de verdachten zelf ooit hadden vastgezeten in een lift. „Toen er een mel ding binnenkwam dat de sleutels van de liftinstallatie van een flatgebouw waren ge stolen, was voor ons de maat vol. In overleg met justitie de den we een huiszoeking waar we de videofilm De Lift ont dekten. Dat gaf ons de over tuiging dat we goed zaten. De mannen waren samen in de woning van de 25-jarige en ontkenden eerst in alle toon aarden. Maar intussen zijn er genoeg attributen gevonden die met het manipuleren van liften te maken hebben", al dus de politiewoordvoerder. Nog geen vonnis over Turkse verkrachters alanya anp den haag Over een nieuwe ijstijd wordt nog niet gesproken. Wel heeft Koning Winter de touwtjes in Nederland nog flink in handen. Tot groot verdriet van diegenen die flinke overlast van de kou hebben. Zo zijn veertig ijsbrekers hard aan het werk om de grote vaarroutes open te houden, staan treinreizigers op met name kleine stationnetjes te verkleumen als ze op vervoer wachten, geven vooral oudere au to's opeens de geest, laten kerkorgels het af weten en scheuren zonneboilers in een Apel- doornse nieuwbouwwijk. Daarnaast krijgt ie dereen over een paar maanden een fiks hogere gasrekening in de bus. Ook voor zeehondjes en watervogels zijn het slechte tijden want ze hebben steeds meer moeite om hun dagelijkse kostje bijeen te scharrelen. Daarentegen zijn het voor schaatsliefhebbers gouden tijden om dat ze nu al weken tochtjes kunnen maken over plassen en vaarten. FOTO GPD PHIL NIJHUIS De rechtbank in de Turkse bad plaats Alanya is gisteren niet tot een uitspraak gekomen in het heropende proces tegen de vier Turkse verdachten van de moord op de Nederlandse Ma rijke van Dijk en de verkrach ting van haar en twee vriendin nen. De rechters spreken tot grote teleurstelling van de slachtoffers en hun familie pas op vrijdag 17 januari vonnis uit. De rechtbank maakte dat be kend tijdens een tumultueus verlopen ochtend in het stad huis, waar wegens de grote be langstelling de zitting plaats vond. De rechtbank veroordeel de in januari 1996 de twee hoofdverdachten Hakan en Ga- zi tot levenslang, waarvan 22 maanden in eenzame opslui ting. De mannen stonden ook terecht voor verkrachting van en de moord op een Georgische vrouw. Yusuf en Ali kregen 36 jaar cel. jd is voorbij dat de rijks- :ieid de capaciteit van de I rlandse snelwegen simpel- I vergrootte als dat nodig ]Het is nu aan de onderne- ]En, de branche-organisa- n de lagere overheden om es aan te pakken. Bijvoor door te zorgen voor col- vervoer voor personeel ior het niet leeg laten rij- an vrachtwagens, zei minister Jorritsma van er en waterstaat gister- in Rotterdam tijdens het ner van de SVZ, de Rotter- e vereniging van haven- jevers. In de Rotterdamse nemen de files volgens >raa ieder jaar met zeven procent toe. Dat probleem is al leen beheersbaar als bedrijven afspraken maken voor een bete re benutting van het wegennet. lorritsma noemde in dat ver band het door onderlinge sa menwerking leeg laten rijden van vrachtwagens zoveel moge lijk te voorkomen. Verder moe ten bedrijven meer oog hebben voor de aantrekkelijke kanten van spoor en binnenvaart als al ternatief voor de vrachtwagen. Ten behoeve van het eigen per soneel moeten bedrijven meer gaan doen aan voorzieningen zoals carpoolen, aldus de minis ter. De brancheorganisatie voor transportorganisaties Transport en Logistiek Nederland (TLN) noemt de voorstellen van Jorri tsma onzin. TLN wijst erop dat vrachtwagens nu al veel minder leeg rijden dan trein of boot. Bovendien zijn vrachtwagens verantwoordelijk voor slechts 6,4 procent van het aantal auto kilometers, aldus TLN. Hoewel Jorritsma vindt dat bedrijven een grotere verant woordelijkheid moeten nemen bij het bestrijden van files, is zij ook ongeduldig over het tempo waarin het nieuwe wegennet van de grond komt. „We liggen achter op schema. De projecten die al gerealiseerd zijn, hebben weliswaar verbeteringen opge leverd, maai' het effect hiervan is helaas ook al weer tenietge daan door economische en de mografische ontwikkelingen. Minder belasting voor schone auto den haag. gpd De Europese Unie moet snel belastingvoordeel geven aan eigenaren van schone en zui nige auto's, vindt milieumi nister De Boer. De minister wil het Neder lands voorzitterschap van de Europese Unie benutten om de auto aan te pakken. Zo wil ze de technische eisen aan auto's en brandstof aan scherpen. Vooral de uitstoot van schadelijke stoffen tij dens de koude start moet verminderen. Het belastingvoordeel voor schonere motoren betekent niet dat nieuwe auto's goed koper worden. Als de EU- voorstellen worden aangeno men betaalt de koper van een kleine benzine-auto in het jaar 2000 ruim 400 gul den meer als gevolg van de strengere milieu-eisen. Volksgezondheid niet overtuigd van schade den haag. anp Groen Links in de Tweede Ka mer wil van van de regering op heldering over de inval bij een professionele paddestoelenkwe ker in het Gelderse Kerkdriel. De opstelling van Justitie, die het optreden plaatst in het ka der van de bestrijding van de handel en productie van drugs, stuit bij Groen Links op onbe grip. Temeer nu het ministerie van Volksgezondheid heeft la ten weten voorlopig geen aan leiding te zien om het gebruik van eco-paddestoelen te verbie den. Volgens Volksgezondheid is het nog onduidelijk wat de om vang van de consumptie is en welke schadelijke gevolgen er zijn voor de volksgezondheid. De ministers Sorgdrager (Justi tie) en Borst (Volksgezondheid) moeten dit verschil in benade ring maar eens uitleggen, vin den de Groen Links-Kamerle den Rabbae en Varma. Bij de inval in de kwekerij in Kerkdriel begin deze week wer den onder meer elfhonderd kweekfusten en een hoeveel heid paddestoelen in beslag ge nomen. De eco-paddestoelen bevatten de verboden stoffen psilocybine en psilocine, die onder andere worden verwerkt in stroopwafels en honing. Deze producten worden onder ande re te koop aangeboden in zoge noemde smartshops, waar ook verse en gedroogde paddestoe len te krijgen zijn. Het verbieden van de padde stoelen zelf ligt juridisch moei lijk. Een proefproces moet hier over duidelijkheid verschaffen. De ministeries van Volksge zondheid en Justitie kondigden eerder aan in het voorjaar met een beleidsnotitie te komen over het gebruik van smart- drugs". De fractie van Groen Links voelt niet veel voor een eventu eel verbod op verkoop en/of ge bruik van paddestoelprepara ten. Juist zo'n verbod kan een gevaar voor de volksgezondheid opleveren omdat het ondeskun dig gebruik in de hand werkt, menen Rabbae en Varma. Probleemgedrag bij één op de zes jongeren voorburg. anp Eén op de zes middelbare scholieren vertoont pro bleemgedrag. Zij spijbelen, gebruiken drugs of alcohol of begeven zich op het crimine le pad. Dit blijkt uit het Doorlopend Leefsituatie-on derzoek van het CBS. Spijbelen alleen is niet vol doende om als risico-jongere te worden aangeduid. Scho lieren moeten daarbij ook drugs of alcohol gebruiken of strafbare feiten plegen. Vier op de tien jongeren maakt zich aan geen van deze za ken schuldig. Bijna de helft van de meisjes spijbelt nooit, gebruikt geen alcohol of soft drugs en houdt zich aan de wet. Van de jongens is dit maar een derde. Met de leeftijd neemt het aandeel risico-jongeren toe. Bij de zeventienjarige scho lieren vertoont eenderde probleemgedrag, bij de der tienjarigen vrijwel niemand. Behalve leeftijd zijn volgens de onderzoekers ook de ge zinssituatie en het hebben van een geloof van belang. Bij jongeren uit eenouderge zinnen en bij jongeren die geen lid zijn van een kerkge nootschap komt probleem gedrag veel vaker dan gemid deld voor. Uit een ander onderzoek van het CBS, gepubliceerd in het Kwartaaltijdschrift On- derwijsstatistieken, blijkt overigens dat kinderen van gescheiden ouders gemid deld een lager onderwijsni veau dan kinderen uit een twee-oudergezin. Een echt scheiding heeft meer effect op de schoolprestaties van jongens dan van meisjes. Van de mensen die nu tussen de 18 en 42 jaar zijn en zijn opgegroeid in een eenouder gezin door echtscheiding heeft 36 procent lager, 41 procent middelbaar en 23 hoger onderwijs gevolgd. Voor volwassenen uit twee oudergezinnen liggen deze percentages op respectieve lijk 29, 44 en 28. ilfords zorgt wéér voor een prijsdoorbraak! Want als u kiest voor de Libertel 902 zaktelefoon plus een Cellway abon- jient op het Libertel netwerk, dan krijgt u het toestel gratis! ertel 902 Zaktelefoon jnpleet met accu en lader. Normale winkelwaarde: 600,- |ombinatie met een Cellway-Libertel abonnement: Or- in GRATIS 200r- in kadobonnen! voor het filiaal bij u in de buurt 0318-559111 Ijk in de Gouden Gids onder Auto-Accessoires /of Fietsen/Bromfietsen. - UBtfjf mbieding is geldig t/m 18-01-1997 of zolang de voorraad strekt, exd. a'ige entreekosten Fl 105.75 en onder voorbehoud van tussentijdse prijswijzigingen" amsterdam edward de vries lentsch De hasjhandelaar De Hakkelaar was gisteren pisnijdig tegenover de Amster damse rechtbank. De wijze waarop de zaak door het openbaar ministerie (OM) 'in elkaar is gezet', de aanhou ding van De Hakkelaar in Hilversum in bijzijn van zijn kind, het 'gesleep' met de verdachten naar de rechtbank en de 'opgeblazen' publiciteit rondom zijn persoon, hebben De Hakkelaar tot een bitter en wantrouwend mens gemaakt. „Dit proces is een schande voor de rechtsstaat", brieste hij. Op de veertiende procesdag, waar de persoonlijke omstandigheden van de verdachten werden .besproken, grepen De Hakkelaar en zijn twee medever dachten de kans om hun onvrede te uiten. Samen met zijn advocaat M. Moszkowicz vertelde De Hakkelaar dat hij best verklaringen had willen af leggen over zijn activiteiten. De harde aanpak van het OM had echter roet in het eten gegooid. „Sinds 1993 verschij nen er vreselijk opgeblazen verhalen in de media dat ik de leider van een cri minele organisatie ben. Het zijn als het ware advertenties van het .OM om ge tuigen tegen mij te kweken. Ik ben ook helemaal niet vluchtgevaarlijk." De Hakkelaar heeft een nagenoeg blanco strafblad. Alleen in 1989 liep hij wegens 'wapenbezit' tegen een geld boete van de Hilversumse politierech ter op. „Dat was wegens een zakmesje dat in mijn auto was gevonden." De rechterhand van De Hakkelaar, een medeverdachte, is het proces letterlijk spuugzat. Hij werd gisteren per heli kopter De Hakkelaar weigert te vlie gen wegens zijn vliegangst door zijn bewakers naar de rechtbank gevlogen. Angst voor een mogelijke bevrijdings actie speelde daarbij een rol. „Met een kap over mijn hoofd slingerde ik alle kanten op. Die piloten hadden mazzel dat ik 's morgens niet had gegeten, want na aankomst kwam mijn maag door mijn neus naar buiten", aldus de verdachte die er bleekjes uitzag. De opsluiting in de zwaar beveiligde gevangenis in Vught. de Tebi, die al bijna een jaar duurt, vindt de verdach te 'een onmenselijk situatie'. „Ik kan mijn kind en vrouw niet aanraken, er zit drie centimeter glas tussen." Hij wil zo snel mogelijk een punt achter de rechtszaak zetten. Wel relativeerde hij nog even zijn forse strafblad waarop celstraffen wegens zware mishandeling, ontvoering, af persing en bedreiging staan. „In verge lijking daarmee ben ik met de zaak waar het OM mij nu van verdenkt, een brave jongen geworden." De derde verdachte had het vooral ge stoken dat hij door de pers in verband was gebracht met de aanhouding van twee mannen die met bommen een aanslag op de officieren van justitie zouden willen plegen. „Bombarie", kenschetste de verdachte deze verha len. De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren in het Hakkelaarproces kritische vragen aan het openbaar ministerie gesteld over de inzet van kroongetuige Abbas. De rechtbank moet de be trouwbaarheid en de 'criminele om vang' van getuige Abbas beoordelen. De miljonair kreeg in ruil voor zijn (be lastende) verklaringen aan De Hakke laar een soepele behandeling van justi tie: een boete van slechts 1,8 miljoen gulden die hij in termijnen mag beta len en hij wordt niet meer als verdach te beschouwd. Maar de rechtbank zet vraagtekens bij de verantwoording van het gebruik van Abbas, want de vraag is of Abbas niet de grote vis is waar een kleinere mee wordt gevangen. De rechtbank wil alle details van de deals met kroongetuigen op tafel hebben. Verder vraagt de rechtbank zich af of het kabinetsstand punt omtrent kroongetuigen van in vloed is geweest op de deal met Abbas. Net als de commissie-Van Traa wees het kabinet, en ook de Tweede Kamer, het gebruik van de kroongetuige af. De officieren van justitie hebben een dag te tijd gekregen om de vragen van de rechtbank te beantwoorden. Vandaag ligt het proces stil.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3