'Hij heeft flair en charme, dat helpt Feiten &Meningen Duitsland aast op Nederlandse metaal-CAO Richard Branson, een kapitalistische waaghals DONDERDAG 9 JANUAR11997 152 Optimisme over Van Mierlo's rol in EU-voorzitterschap Waar de werkgeversvereniging in de grootmetaal (FME-CWM) voor heeft gevreesd, is werkelijkheid geworden: bedrijven laten massaal de vakbonden toe tot hun bedrijfsterreinen om apart te onder handelen over werkgelegenheidsplannen. Zelfs de grootste metaalbond in de wereld, de Duitse IG Metall, kijkt met enige jaloezie naar de Neder landse CAO-afspraken en is van plan die over te nemen. De werkgevers in de metaalindustrie hebben een slechte naam, als het gaat om het verbeteren van de werkgelegenheid, maar zijn als donderslag bij heldere hemel bekeerd. De werkgeversorgani satie FME-CWM heeft dan wel geweigerd om de achterban een verplichting op te leggen om over verbetering van de werkgelegenheid te praten, maar nu staan de bedrijven massaal in de rij om vrijwillig afspraken te maken met de bonden. ,,Een trendbreuk in de grootmetaal", glundert Hagen, hoofdbestuurder van de Industriebond FNV. De werkgevers weigeren namelijk al jaren om de bonden toe te laten tot de bedrijven. Af spraken horen te worden gemaakt tijdens de CAO-onderhandelingen. Als de bonden ook nog eens apart met de bedrijven gaan praten, leidt dat tot chaos in de sector, vindt de FME. Het blijkt niet eens nodig de bonden een vrij brief te geven om bij de poorten van de bedrijven aan te kloppen. De werkgevers komen zelf wel naar de bonden toe. Het eerste bedrijf, Borga Bij stede in Nunspeet, heeft de eerste afspraak met de bonden al rond. Alle ondernemingen die net als Borga Bijstede voor juni met een eigen werkgelegenheidsplan komen, ontlopen een boete. In de CAO is name lijk afgesproken dat de werkgevers 1,1 procent van de loonsom in een speciaal fonds storten. Bedrij ven die daarna met de bonden afspraken maken die de werkgelegenheid ten goede komen, waar onder een verkorte werkweek, deeltijdwerk, scho ling of beperking van uitzendwerk, krijgen dat geld weer terug. „Poen is de belangrijkste reden waarom de af spraak zo goed werkt", zegt Hagen. Werkgevers in de grootmetaal staan bekend als ondernemers die op de centen zitten en nu er geld valt te verdienen door afspraken te maken, doen zij dat graag. De bonden willen de namen van de bedrijven nog niet prijsgeven, maar volgens Leering, adviseur van de Industriebond FNV gaat het om enkele tientallen. De werkgevers ruiken ook een kans om de ar beidsvoorwaarden beter af te stemmen op de ont wikkelingen in het eigen bedrijf. Iedere onderne mer in de grootmetaal kampt immers met eigen problemen en heeft eigen wensen. Niet iedere be slissing die tijdens het CAO-overleg wordt geno men, is gunstig voor ieder bedrijf. Apart onder handelen met de bonden brengt daar verandering in. Het is opvallend dat juist in de grootmetaal de eerste stap wordt gezet om de bonden directe in vloed te geven op de werkvloer. Zelfs de grootste werkgeversvereniging VNO-NCW, waar de FME lid van is, voelt er niets voor om de macht van de bonden te vergroten. De FME heeft het nu echter maar te slikken dat de macht van de bonden toeneemt. In de CAO-af- spraak is namelijk vastgelegd dat 'de FME geen veto mag uitspreken over het soort werkgelegen- heidsafspraken dat op ondernemingsniveau over een wordt gekomen. Ook niet als bedrijven af spreken om de werkweek te verkorten'. En daar is de FME eigenlijk fel tegenstander van. De FME is namelijk tegen iedere afspraak die de bedrijven geld kost. Van den Akker haalt daarbij altijd Duitsland aan, waar de werkgevers akkoord zijn gegaan met een 'dure CAO'. Duitsland is voor de FME het voorbeeld van hoe het niet moet om dat daar massa's arbeiders op straat worden gezet als gevolg van reorganisaties en herstructurerin gen. Niet voor niets heeft de grootste Duitse metaal- bond IG Metall belangstelling voor het Neder landse CAO-model. De bond heeft inmiddels de Industriebond FNV benaderd om te bespreken of het Nederlandse boete-systeem ook de Duitse werkgevers kan aansporen extra arbeidsplaatsen te scheppen of werk te behouden. DEN HAAG SYLVIA MARMELSTEIN Hans van Mierlo zit volgens een van zijn vrienden het liefst met een stokbrood, stukkie worst, flesje wijn ergens in de Zuid franse Lubéron. Maar in plaats daarvan werkt hij de komende maanden zeven dagen per week aan de grote opdracht: het Nederlandse EU-voorzitterschap. Een uitputtende, onzekere, en als het mislukt ondankbare klus. Maar de minister van buitenlandse zaken heeft zich er in vastgebeten. Al maanden geleden begonnen de ambtenaren rond Van Mierlo kleine toneelstukjes op te voe ren om hun minister te helpen wennen aan de ijzeren discipli ne die vereist is voor het EU - voorzitterschap. Hoe houden we de doorleefde bourgondiër fris? Na een lange werkdag tijdens een van de vele topconferenties in het buitenland, keerde de kleine Nederlandse delegatie te rug bij haar hotel. De ambtena ren hadden afgesproken te doen alsof ze allemaal naar bed zouden gaan, om een kwartier later stiekem beneden aan de bar weer op te duiken. Welte rusten, Hans! „Wij allemaal naar boven, naar onze kamer, en na een kwartiertje weer snel naar beneden. En wie zit daar aan de bar: de minister, gnui vend: ik had jullie wel door!" Van Mierlo bekende onlangs eerlijk dat hij opzag tegen het Nederlands voorzitterschap, hij ging de laatste tijd wat vroeger slapen, liet de wijn vaker staan en zette hij zijn tanden in de grote, zware Europese op dracht: alle vijftien EU-landen vastbinden in één groot nieuw pakket van afspraken, te noe men een Verdrag van Amster dam, af te sluiten op zaterdag 14 juni 1997. Een mission impossible, denken velen. En ook Van Mierlo kent momenten van twijfel en onze kerheid. Want nooit eerder moest hij zo'n belangrijk poli tiek karwei op zich nemen met zo weinig onderhandelings macht. Maar als het een succes wordt, dan gaan de D66-leider en de PvdA-leider met een vlie gende start de Nederlandse ver kiezingscampagne in. Een succesvol Nederlands voor zitterschap zou ook glans geven aan een ministerschap dat met Van Mierlo tot nu toe wat te genviel, tenminste zo ziet men dat in politiek Den Haag. Want hoewel er geen harde, negatieve oordelen bestaan over de meest ervaren D66-bewindsman, is ook niemand echt enthousiast. GPV-parlementariër Van Mid delkoop, lid van de vaste ka mercommissie voor buiten landse zaken, zegt: „Sinds zijn Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) samen met voorzitter van de Europese Commissie Santer (midden) en premier Kok tijdens een persconfe- aantreden is zijn verantwoor ding aan de Kamer moeizaam, steeds opnieuw. Waarom, dat is me eigenlijk een raadsel." Ook andere Kamerleden, en niet al leen die van de oppositie, stoort dat. PvdA-buitenlandwoorvoer- der Van Traa: „Hij zou preciezer moeten zijn in het verkeer met de Kamer, dat scheelt ons een hoop energie." CD A-collega De Hoop Scheffer: „Als de Kamer hem aanpakt, dan wordt hij te snel bozig, verongelijkt. Hij ver toont nog te veel prinses op de erwt-gedrag. Van Mierlo is een beter Kamerlid dan een minis ter." In Brussel zijn de oordelen over de Nederlandse minister posi tiever. Onder leiding van Van Mierlo werd de Benelux nieuw leven ingeblazen, en bundelen de drie kleine lidstaten hun stemgewicht. De Belgische mi nister van buitenlandse zaken Dereycke is zeer lovend over zijn Nederlandse collega. Van groot belang de komende maanden wordt of Van Mierlo ook de kwaliteiten heeft om het onderhandelingsproces op de beslissende momenten vooruit te helpen, zodat het zo ge wenste verdrag er in juni ook echt komt. Clingendael-onder- zoeker Rozemond: „Hij heeft flair en charme, dat helpt." Ambtenaren die Van Mierlo van dichtbij meemaken, constate ren dat hun minister wel dege lijk scoort met zijn sociale han digheid. „Hij krijgt vaak zijn zin." Vooral in informele sessies is Van Mierlo goed. Hij spreekt zijn talen, heeft humor. Brengt een grote mate van ontspan ning met zich mee. Vorige lente ging hij op privébezoek bij zijn Ierse collega Spring, een paar dagen vissen en wandelen in Ierland met het oog op de inni ge samenwerking, later in 1996. Van Mierlo, zegt een ambtenaar van Buitenlandse Zaken, is in zijn element in probleemsitua ties waar niemand meer een uitweg ziet. „Hij weet de juiste vragen te stellen, trekt precies de goede dingen uit zijn mede werkers, en heeft een scherp ontwikkeld politiek gevoel." Tij dens de gekke koeien-crisis for ceerde Van Mierlo de doorbraak die Europa weer op gang hielp, verlamd als het was door Britse veto's. D66-veteraan en europarle mentariër Bertens: „Van Mierlo foto gpd roland de bruin praat altijd mét anderen, niet tégen anderen. Hij is het type dat zich samen met de rest af vraagt waar de problemen lig gen en er samen probeert uit te komen." Volgens Bertens moet een voorzitter van de EU de col lega's goed aanvoelen. „Dat lukt alleen als je goede contacten met ze hebt. Hij moet een vriendelijke verkeersagent zijn, die bekeuringen voorkomt. In dat plaatje past Van Mierlo goed." Van Mierlo voegt zich ook ge makkelijk naar de rol die pre mier Kok opeist in het buiten lands beleid. Verschillende waarnemers vinden dat de twee, ieder met eigen kwalitei ten, een goed tandem vormen. „Prestige zegt Van Mierlo niet veel, glamour zegt hem al hele maal niks", zegt de Amstj se wethouder Bakker eni van Van Mierlo. „Hij heel helemaal geen moeite m Kok de zakelijke vertolkei beleid dat grotendeels bij ministerie van buitenlan] ken wordt voorbereid." j Van Mierlo is een van dej ge ministers van buitenlq zaken in Europa die echt] teresseerd is in enkele cru Europese thema's die nuj liggen. Hij richtte er ooit j D66 voor op: de democrJ ring van het bestuur. Maar van de ambitie om pa democratischer te mal de burger meer in de geil heid te stellen te volgen H besluitvorming tot stand] is bij Van Mierlo nu nietsf te merken. Ex-D66-parti| zitter Vrijhoef: „Daar is oj nig eer mee te behalen. Mierlo is resultaatgeriche dit vlak is niet te verwaclj belangrijke lidstaten coni doen." Rozemond signaleert dal nister in feite een echte, I valste machtspoliticus isl Mierlo heeft altijd goedel onderhouden met de drij langrijkste Nederlandse van de afgelopen twintigt Den Uyl, Lubbers en Koh wat het buitenland betrdl te hij zich altijd al op de j van het Europese contin Frankrijken Duitsland. Rozemond: „Vaak wordt zegd: Nederland heeft ge voel voor macht in de bi landse verhoudingen. M Mierlo heeft dat wel degi Van Traa: „Van Mierlo zi devol ideeën. Maar het fa van z'n interventies weei len nou eenmaal de posi je land inneemt." Ofwel: gaat hier om een intellig minister van een klein st met veel machtig buiten Die rol ligt hem wel. Zat Mierlo niet zijn hele lanj tieke carrière dicht tegen echte macht aan? DEN HAAG MAURICE WILBRIN EN PAUL KOOPMAN Tien jaar geleden maakte Ri chard Branson in geheel eigen stijl een einde aan een transat lantische ballonvaart. De keizer van het Virgin-imperium zwaai de als een wilde met zijn rode onderbroek om de aandacht van een marinehelikopter te trekken. Dat was boven de Ierse zee, net nadat zijn co-piloot Pers Linstrand uit angst voor een crash in het water was ge sprongen en de ballon weer het luchtruim inschoot. Branson en Linstrand kwamen met de schrik vrij, maar bleven gevangenen van een obsessie: luchtvaartgeschiedenis schrij- WIM STEVENHAGEN Of Plf IMtm HEEFT HET HELE cmm£ circuit ÏICH /TW&WL Op PÉ. pAWtéTOELTEElT SlEVtóPpeN- vokqosv jma OM P£ZE FJC lAUCEKEW WE moims m ohk asmscmee-1tar VAJ hailucihe&wé- MKITEPAKKEN im Ntfc Vóof? het önp vaj r flé# ÉfUW 06. GEHELE CRimiNAlimir Aau HET QMSMAfflöO - HETjES ven door in wereldrecordtijd in een ballon de aarde te ronden. Hun laatste poging, in een su per hi-tech heliumgevaarte ein digde gisteren na een vlucht van veertien uur en zo'n zeshon derd kilometer in het woestijn zand bij een Algerijnse legerba sis. „Ik bezorgd? Onmogelijk, want dan zou ik Richards moeder niet zijn", reageerde Eva Branson gisteren. Ze is gehard, want Richard, nu 46, had er als kleine jongen al veel plezier in om de familie de stuipen op het lijf te jagen met waaghalzerige escapades. Na een paar keer schrikken kijkje niet meer op van een zoon die aan de dak goot hangt. Zoals ook het door representati viteit geobsedeerde zakenleven gewend is geraakt aan een col lega die zonder hulp van strop das of krijtstreep een vermogen van 850 miljoen pond bijeen- gaarde. Dat is, om een vergelij king te maken, twee keer zoveel als koningin Elizabeth kan op hoesten. De Windsors hadden daarvoor een negen eeuwen no dig, Richard met de gouden handjes een jaartje of dertig. Eind zestiger jaren begon Branson uit afkeer van het prijs- en distributiemonopolie van de grote platenmaatschappijen een postorderbedrijfje, dat zou uitgroeien tot een platenimperi- um, Virgin Records. De pop branche zou de basis van Bran sons succes blijven. Zijn eerste miljoen kon hij bijboeken na het uitbrengen van het in eigen studio opgenomen Tubular Bells van Mike Oldfield. In zijn gestage klim naar de top be perkte Branson zich niet tot de grenzen van de popindustrie. Anno 1997 staat zijn huisnaam Virgin voor onder meer een luchtvaartmaatschappij, de me tastores voor stereo-apparatuur en computerspelletjes, wodka, cola, een radiostation, een bio scoopketen, een financierings maatschappij en een spoorlijn. Het geheim van Bransons suc ces schuilt wellicht in gewiekste image building. Alle Britse kran ten hebben wel eens zijn 'ge loofsbelijdenis' afgedrukt: Je hoeft geen klootzak te zijn om succes te hebben." Met zijn voor de gevestigde orde te in formele kledij verklaren zulke uitspraken dok zijn populariteit. De Britten sluiten Branson in hun hart. Bij de deze week ge houden opiniepeiling over wie zij als leider van een toekomsti ge republiek zouden willen zien, kwam Richard als tweede uit de bus. Dat zegt wel iets, zelfs in aanmerking genomen dat prin ses Margaret drie procent meer stemmen vergaarde. Een tweede populariteitsfactor is dat Branson een lastige horzel is voor de giganten in het za kenleven. Hij bond niet alleen de platenmaatschappijen, maar ook British Airways aan zijn ze gekar door dit nationale para depaardje te ontdoen van het monopolie op de transatlanti sche routes. En zelfs als zakelijk iets misgaat, wordt Branson er publicitair niet slechter van. Hij verloor zijn poging om de Britse lotto in de wacht te slepen aan een Brits-Amerikaans consor tium onder de naam Camelot. Dat komt geregeld in opspraak vanwege superwinsten en dat zijn de momenten waarop in de herinnering wordt gebracht dat Branson de lotto zonder winst oogmerk had willen opzetten. Zijn populariteit is zo groot dat hij zelfs ongestraft na het drin ken van wat champagne een medewerkster op het achter werk mept (foutje, sorry), of bij een ander uitbundig feestje een zakenrelatie in het zwembad kiepert. Dat hoort allemaal bij het onconventionele gedrag dat alleen rijke ex-hippies zich kun nen veroorloven. Branson doet alsof hij niets weet van boekhouden of tech nologie, maar in werkelijkheid heeft hij er aangeboren talenten voor. zei een van zijn vele bio grafen eens. Met uitzondering wellicht voor ballonvaren. LONDEN HANS GELEIJNSE Richard Branson (midden) poseert samen met zijn bemanning voor de ballon die hem in recordvlucht om de wereld had moeten brengen. foto epa

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2