Leidsch Hl Dagblad BaaWjS Servië erkent overwinning oppositie Nis KNVB is vrij in verkoop tv-rechten Komende zondag vierde Elfstegentocht in Leiden Angenent op gloednieuwe tractor door Woubrugge geiden onderhandelt over goedkope erzekering uitkeringsgerechtigden Unieke ijs wallen in Katwijk Scholiere overlijdt aan lersenvliesontsteking Babbeltrucs in Leiden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JONDERDAC 9 JANUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1S60 NR. 41282 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Geen boete na 'wegwaaien'van Buitenland het parkeerkaartje Algerije: elke nieuwe dag een nieuwe aanslag Cultuur en Kunst Leidenaar Wouters schreef literaire reisgids over Vietnam Sport Harald de Man laatste uithangbord skivereniging 'ajedno beraadt zich op nieuwe acties Qe Servische regering heeft gisteravond een forse con- met de erkenning dat de oppositie in Nis, pedapest hans gertsen 1 Servische oppositie beraadt th op nieuwe acties om de re aring van president Milosevic nder druk te houden. Opposi- lleiders riepen gisteren op om aaf vandaag politiekordons lp vreedzame wijze te omsin- llen'. Daarnaast moeten in- leÜingen en media die door de aat worden gecontroleerd, at worden gelegd door ze on- bhoudelijk met telefoontjes en xen te bestoken. J De oproerpolitie sloot giste- |n het centrum van de hoofd lid Belgrado voor alle verkeer |om een nieuwe auto-demon atie te verhinderen. De mas- aanwezige politie wilde borkomen dat de oppositie het Irkeer lam zou leggen met au- elqfarendsveen marieta kroft in 16-jarig meisje uit Roelo- rendsveen is dinsdagavond in :t Academisch Ziekenhuis Lei- in overleden aan hersenvlies- itsteking. Dinsdagochtend ird ze ziek. De dag daarvoor' de leerlinge van het Johan- S 23 College in Roelofarends- 51 en nog gewoon naar school AS: arts infectieziekten S. Sjnands zegt dat de kans „zeer ring" is dat nog iemand in de ngeving van het slachtoffer de woubrugge tim brouwer de koning Als Henk Angenent zaterdag in zijn oude woonplaats Woubrugge wordt gehul digd, heeft hij een lucratieve week achter de rug. De Alphense winnaar van de vijf tiende Elfstedentocht neemt dan een gloednieuwe tractor van 106.000 gulden in gebruik. Angenent krijgt het moderne landbouwvoertuig in ruil voor zijn aan deel in de advertentiecampagne van het Veenendaalse bedrijf Sieberg BV, de Ne derlandse importeur van het tractormerk Deutz Fahr. Ook is hij aanwezig op de komende landbouwtentoonstelling in de RAI. Behalve Angenent, die zaterdag op de tractor een feestelijke rondrit door Wou brugge maakt, worden ook Ruud en Ma rion Borst in Woubrugge gehuldigd. Bei de Leiderdorpers, die banden hebben met de Woubrugse ijsclub, eindigden in Leeuwarden bij de beste tien. Zij worden om 14.30 uur met de antieke brandweer auto van de gemeente Jacobswoude af gehaald van hun ouderlijk huis, dat op de grens van Leiderdorp en Hoogmade ligt. Om 15 uur wordt Angenent van de ouderlijke boerderij aan de Boddens Hosangweg vervoerd naar sporthal Ou dendijk. Om 15.30 uur huldigt burge meester Van Beek de drie elfstedenrij- ders in bijzijn van alle toerrijders uit Ja cobswoude. HET WOORD IS AAN Ebner-Eschenbach Wij zijn gaarne bereid een afkeurend oordeel over ons zelf uit te spreken, op voor waarde dat niemand het er mee eens is. e op een na grootste stad in Servië, de lokale verkiezin- en van 17 november heeft gewonnen. De oppositiebe- g Zajedno (Samen) behaalde in Nis 37 van de 70 etels, de regeringspartij 32. to's die midden op drukke kruispunten 'pech' krijgen. Het resultaat was een geweldige ver keerschaos. Oppositieleider Draskovic noemde het optreden van de politie 'ongelofelijk'. „Ze horen het verkeer te regelen; niet het onmogelijk te maken." De dui zenden zwaar bewapende poli tiemensen die in Belgrado aan wezig zijn, zijn daar volgens de Servische regering slechts 'om het verkeer te regelen'. Op de eenenvijftigste dag van het protest tegen de stembus fraude gingen ondanks de poli- tieblokkades opnieuw tiendui zenden de straat op. Eerder op de dag verhinderde de politie een groep van naar schatting drieduizend studenten om in het centrum te demonstreren. ziekte krijgt. Wijnands: „Een kwart tot een derde van de mensen loopt met deze bacterie rond en heeft er geen last van. Waarom dit meisje er wel ziek van werd, weten we niet. Wisten we het maar. Waarschijnlijk heeft het iets met het afweersys teem te maken." Inenten tegen de ziekte is niet mogelijk. Wijnands: „Schroom niet om de huisarts te waar schuwen als iemand verschijn selen vertoont van hoge koorts, ernstige hoofdpijn, misselijk heid, braken en suffigheid." SPTSSK '6*/-1° °7-3° -370° 10% 20% 20% SSSES?? 20% 10% 10% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 7,8,9 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Ombudsman17 Randstad Regio 16 13,14,15 katwijk» De kou duurt onverbiddelijk voort. Bij Katwijk beukt het zeewater tegen hoge ijswallen. Volgens het Hoogheemraadschap van Rijnland is dat een uniek verschijnsel. „Het is zeker niet meer voorgekomen sinds de strenge winter van 1963", zegt voorlich ter Kees Meijer. IJsvorming op zee komt hier niet voor. De temperatuur van het water komt namelijk niet onder nul en ook de stroming en het zoutgehalte voorkomen bevrie zing. Maar de dunne 'filmpjes' water die het strand bereiken veranderen wel in ijs. Die laagjes stapelen zich op, waardoor zich wallen vormen. Dat gebeurt allemaal onder het wakend oog van de Oude Kerk aan de Boulevard. FOTO DICK HOGEWONING Ibergen Katwijk ruimt op! Naast de vele showroommodellen met tingen tot wel 50%, hebben we voor deze opruiming door e gehele collectie scherpe aanbiedingen. De mooiste meubelen r de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! leiden caroline van overbeeke Inwoonsters van Leiden zijn gistermiddag slachtoffer gewor den van een babbeltruc. Een 80-jarige bewoonster van het Bloemlustplein gaf haar giro maatpas mee aan een man die zich uitgaf voor PTT'er en zei dat het pasje omgeruild moest worden. De vrouw belde later de PTT omdat ze het niet ver trouwde. Deze meldde haar dat er nooit iets aan de deur wordt omgeruild. Een man met een zelfde verhaal kwam langs de deur bij een 75-jarige Leidse aan de Boerhaavelaan. De vrouw kon haar giromaatpas echter niet vinden en belde haar dochter. Die alarmeerde de politie. Aan de Stieltjesstraat en de le Binnenvestgracht kre gen bewoners bezoek van twee mannen, die meldden van de politie te zijn en vertelden de woning te moeten taxeren. Vooralsnog wordt niets vermist. den haag gpd Het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB kan de rechten om voetbalwedstrijden op tv uit te zenden verkopen aan de hoogste bieder. Minister Wijers (economische zaken) kan daar in de praktijk niets tegen doen. De bewindsman is machteloos nu er geen rechterlijke uitspraak is die klip en klaar duidelijk maakt dat de rechten bij de clubs liggen en niet bij de voet balbond. Een zegsman van de minister heeft dit gisteren te kennen ge geven. Wijers kan hoogstens de Economische controledienst (ECD) opdracht geven een on derzoek in te stellen. Indien dat tot een proces-verbaal leidt zal vervolgens de rechter zich moe ten uitspreken. Op 8 november deed de pre sident van de Amsterdamse rechtbank een voorlopige uit spraak, waarin hij stelde dat de rechten bij de clubs lagen. Hij zou eind december een defini tief oordeel vellen. Feyenoord trok de aanklacht tegen de KNVB echter voor die tijd in. RTV/programma's11 Schrijvende lezers17 Sport19,21 Strips10 Uitgaan22 Kortingsbon op pagina Uit gaan voor bijwonen Vertel- festijn door jeugdboekhan del Silvester in Leiden. Morgen extra schaatspagina's De beste schaatsers en schaats sters van Europa strijden dit weekeinde om de Europese all- roundtitel. Om hun verrichtin gen in de Thialf-ijshal op de voet te volgen, bevat deze krant morgen twee extra schaatspagi na's. Daarop staat onder meer de loting voor de eerste afstan den vermeld. De meeschrijvers krijgen de ruimte om de (ronde- Rijden van de schaatsers vast te leggen. Het EK begint morgen middag om 17 uur en duurt tot en met zondag. ?_enaap rietveld als Leeuwarden wil Leiden mensen met een uitkering goedkope aanvullende ver ering voor ziektekosten aan- den. Maar anders dan de ese hoofdstad is Leiden nog t tot overeenstemming geko rt met de zorgverzekeraar. Drg en Zekerheid heeft ons l geen interessant aanbod laan", zegt directeur T. van tenburg van de sociale nst. - Iet zal nog een paar weken M fen voordat Leiden de zes duizend mensen die een uitke ring van de sociale dienst krij gen een collectieve aanvullende verzekering kan bieden, denkt Van Miltenburg. „En het feit dat het in Leeuwarden al wel is ge lukt kan daarbij weieens een breekijzer zijn." Leeuwarden en zorgverzekeraar De Friesland bereikten een akkoord over een pakket waarin brilmonturen, brillenglazen, contacüenzen en kunstgebitten zijn meeverze kerd voor een relatief lage pre mie. Ook Leiden onderhandelt over zo'n pakket. Van Milten burg: „Wij onderhandelen met Zorg en Zekerheid omdat het gros van onze klanten daar een basisverzekering heeft. En dan is het natuurlijk interessant voor die ma&tschappij om ook de aanvullende verzekering te doen. En voor ons is het interes sant omdat vergoedingen voor brillen en kunstgebitten nu be taald moeten worden uit de bij zondere bijstand." Wethouder J. Laurier (GroenLinks/sociale za ken) verwacht binnen twee we ken zaken te kunnen doen met de zorgverzekeraar. Start en finish bij Scarlatti aan Stille Mare leiden hans koenekoop De vierde Elfstegentocht komt eraan. Start en finish zijn ko mende zondag 12 januari op het ijs bij Scarlatti aan de Stille Mare. Het organiserende co mité mijdt de singels en grachten waar door koelwater of stromingen het ijs onbe trouwbaar is geworden. Niet temin blijft er voldoende dik ijs over voor het verrijden van de Leidse variant op de Friese Elfstedentocht. Ijsmeester Arie Hofman heeft gisteren diktes gemeten variërend van 11 tot 21 centi meter. Die laatste metingen en de voorspelling dat de dooi voorlopig nog niet intreedt, zijn voor het comité Elfstegen tocht doorslaggevend geweest. De organisatie hoopt dat zon dag minstens vijfduizend mensen meedoen aan het volksfeest op schaatsen. De acht kilometer lange Elf stegentocht is die dag niet het enige sportieve evenement in de Leidse binnenstad. Ook de Stadsbankcross voor hardlo pers wordt gehouden. Op één punt in de route komen schaatsers en hardlopers el kaar tegen. Dat is in de Doeza- straat, waar de deelnemers aan de Elfstegentocht moeten klunen over de Koepoorts- brug. Afgesproken is dat de kluners voorrang zullen verle nen aan de hardlopers. De organisatie zet de avond voor de tocht twee veegmachi- nes in die het traject nog eens stevig borstelen. „Er is al heel wat afgeschaatst in de binnen stad. Het ijs ligt vol schaafsel. En we willen het parcours toch een beetje preparerenzegt bestuurslid Willem Buijteweg van het comité. Hij kan verder melden dat er zeker drie grote kluunplaatsen zijn. Behalve genoemde Koe- poortsbrug zijn dat de Bostel- brug op de Prinsessekade en de Neksluisbrug over de Witte Singel (hoek Schelpenkade). „Er zijn zes andere bruggen die nog twijfelachtig zijn. We zetten daar zondag extra be wakers neer en houden tapijt en hekken achter de hand. De tocht moet uitwijzen hoe het ijs zich gedraagt." De definitieve route is als volgt: Scarlatti (Stille Rijn), Apothekersdijk, Galgewater, Rijn en Schiekade, Schelpen kade, Witte Singel, Groenha- zengracht, Rapenburg, Vliet, Witte Singel, Zoeterwoudse Singel, Utrechtse Jaagpad, Rijn-Schiekanaal, Oude Rijn, Zijlsingel, Utrechtse Veer, Oranjegracht, Zuidsingel, He rengracht, Nieuwe Rijn en Koornbrug. Onderweg moeten de deel nemers zeven stempelposten aandoen: De boot Berezina van rondvaartbedrijf Veringa (Galgewater), café De Grote Beer (Witte Singel), café Barre- ra (Rapenburg), restaurant Pardoeza (Witte Singel), een mobiele stempelpost (Utrechts Jaagpad), café het Lisser Veerhuis (Oude Rijn) en café Odessa (Nieuwe Rijn). Na de laatste stempel bij de finish ter hoogte van de Koornbrug krijgt elke deelnemer een oor konde. Zaterdag 11 januari Personeelsdiensten Open Adecca van 10.00 uur tot 15.00 uur I Haarlem Leiden Staten Bolwerk3/Zijlstraat 78-80 Morssingel? Ja. ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (l.v.m. controle bezorging 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92.05! t automatisch If. 32,95) Oacceptgiro ff 93,05) y Nr. bank/giro: Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1