Geluk lacht Falko Zandstra weer toe fa ra ld de Man is nu het laatste uithangbord Sport KNVB belegt geen buitengewone vergadering voor hoofdklassers siemerink dertiende geplaatst in Australië Winnende Arnold Stam heeft kritiek op collega's ONDERDAG 9 JANUAR11997 chef willem spierdijk. 071 -5356464, plv -chef rob onderwater. 071 -5356463 Roland Scholten in kwartfinale frimley green Roland Scholten heeft de kwartfinale bereikt van iet WK darts in de Engelse plaats Frimley Green. De Hagenaar versloeg in de tweede ronde de geroutineerde en uiterst popu- aire Brit Bobby George overtuigend met 3-0 in een best-of-five- sets. Scholten besliste de tweestrijd met een fraaie 130-finish. Juventus ploeg van het jaar wiesbaden Juventus mag zich volgens de internationale federa- voor voetbalhistorie en statistieken de beste ploeg van 1996 roemen. De winnaar van de Europa Cup voor landskampioenen eindigde met 335 punten ruim voor het Colombiaanse CD Amé- ica Cali (261,5) en Barcelona (256). Ajax werd zesde met 249 jnnten. Feyenoord kwam uit op een zeventiende plaats (205), 'SVop de 28e (180,5). ArenA krijgt weer nieuw gras ^msterdam Terwijl heel Nederland alleen maar praat over ijs, naakt de ArenA zich druk over gras. In het Amsterdamse sta- lion, waar Ajax zijn thuiswedstrijden speelt, komt voor de zo- reelste keer een nieuwe mat. De voorbereidingen zijn gisteren jegonnen. Op 23 februari, als Feyenoord op bezoek komt, moet iet veld klaar zijn. De oude mat verdwijnt in zijn geheel. De bo- lem van zand krijgt een nieuwe samenstelling. Ook het gras zal verschillen. De nieuwe zoden zijn dikker en hoeven niet meer angdurig te hechten alvorens erop te kunnen spelen. Jimmink tweede in vijfde etappe ;ao» Gerard Jimmink is gisteren als tweede geëindigd in de vijf- Ie etappe van de monsterrally Dakar - Dakar. De Noord-Hol- andse motorrijder had in de rit over 415 kilometer van Tom- jouctou naar Gao een achterstand van ruim tien minuten op de vinnaar Thierry Magnaldi uit Frankrijk. In het algemeen klasse- nent van de motorrijders klom Jimmink naar de derde plaats, .eider blijft de Fransman Stephane Peterhansel, die als derde in le etappe eindigde. Veldkamp nauwelijks hersteld eerenveen Bart Veldkamp verwacht weinig van het Europees ampioenschap schaatsen, het komende weekeinde in Heeren een. Zijn lichaam is nog nauwelijks hersteld van de inspannin- en tijdens de vijftiende Elfstedentocht, zaterdag in hetzelfde riesland: „Mijn benen zijn nog kapot, mijn coördinatie is nog veg. Maar spijt van zijn beslissing om de tocht der tochten te iten prevaleren, heeft hij geen seconde gehad. „Dit hier is rond- >s rijden, de Elfstedentocht was het ware schaatsen." y lerkamp wereldtitel in Groningen roningen De herkamp om het wereldkampioenschap dam- len tussen Rob Clerc en de huidige wereldkampioen Alexei 'sjizjov begint op 5 maart in Groningen. Een nieuwe wedstrijd m de titel is nodig omdat beide dammers tijdens het laatste wereldkampioenschap in Ivoorkust op de eerste plaats eindig- en. De match gaat over zes partijen. De eerste wedstrijd is op 5 laart, de laatste op 11 maart. utrecht anp Het sectiebestuur van het amateurvoetbal van de KNVB is niet van plan een buitengewone verga dering te beleggen voor alle hoofdklassevereni gingen. Sectievoorzitter Hans Lesterhuis meldde dit woensdag. Bram Rondberg, regio-afgevaardig de van het district Midden, had het bestuur schriftelijk om zo'n vergadering gevraagd. Rondberg, nu nog demissionair secretaris van Elinkwijk, wil het huidige systeem van zes hoofd klassen opheffen. Momenteel is er een onderver deling in districten en een onderverdeling in za terdag- en zondagvoetbal. Rondberg pleit voor één landelijke hoofdklasse. „Wij organiseren districtsvergaderingen, geen landelijke bijeenkomsten", aldus Lesterhuis. La ter deze maand staat een vergadering gepland van clubbesturen, waarin gesproken moet wor den over de doorstroming van het amateurvoet bal naar het professionele voetbal. Volgens KNVB-woordvoerder Ger Stolk staat in die dis trictsvergaderingen ook het voorstel van Rond berg op de agenda. „Als de hoofdklassers willen verga'deren, is dat hun goed recht. Maar dan moeten ze die verga dering zelf organiseren", aldus Lesterhuis. De kans dat dat gebeurt, is volgens Rondberg vrij groot. Van verschillende verenigingen in het land heeft hij inmiddels positieve reacties gekregen op zijn initiatief. „Het gaat erom dat de clubbesturen nu eens direct met het bestuur amateurvoetbal kunnen ïn. De geopperde oplossing om het per district te doen, in aanwezigheid van districtsbe stuurders, is een puur bestuurlijke methode. Dat lijkt me niet de juiste." In de bestuursvergadering van 13 januari praat het sectiebestuur amateurvoetbal over Rondbergs voorstel. Indien het bestuur wordt uitgenodigd voor een vergadering die door de hoofdklassers zelf is belegd, is het bereid aanwezig te zijn. „Al leen als toehoorder", laat Lesterhuis weten. 'Ik voel nu pas hoe diep het dal is geweest' Er is in Nederland een aantal schaatsstatistici dat jaarlijks een imponerend boek vol feiten en cijfers op de markt brengt. Daarin wordt tot in detail teruggeblikt op het voorbije seizoen. In de laatste editie vraagt de redactie zich in alle ernst af of Falko Zandstra nog wel thuishoort in het 24ste deel van deze schaats-encyclopedie. Zijn rampjaar bracht ook de kenners aan het twijfelen. Ten onrechte, zal dit weekeinde tijdens het EK blijken. lbourne afp g>|i Siemerink is als dertiende jlaatst voor het tennistoer- oi om de open Australische iipioenschappen dat maan- in Melbourne begint. Bij de luwen neemt Brenda Schultz tiende plaats in. )e ranglijst bij de mannen rdt aangevoerd door de ïerikaan Pete Sampras, de mmer een van de wereld. Hij rdt gevolgd door zijn landge- ot Michael Chang en. de iaat Goran Ivanisevic. Titel- 1 dediger Boris Becker is zesde 1 angschikt. Bij de vrouwen is ffi Graf eerste. Bij afwezig heid van de geblesseerde Ame rikaanse Monica Seles, die vorig jaar zegevierde, is de Spaanse Arantxa Sanchez Vicario tweede De plaatsingslijsten zijn: Mannen: 1. Sampras (VSt), 2. Chang (VSt). 3. Ivanisevic (Krol, 4. Kafelnikov (Rus), 5. Muster (Oos), 6. Becker (Dui). 7. Ferreira (ZAF), 8. Enqvist (Zwe), 9. Rios (Chl), 10. Alberto Costa (Spa), 11. Courier (VSt), 12. Gustafsson (Zwe), 13. Siemerink (Ned), 14. Mantilla (Spa), 15. Stich (Dui), 16. Berasategui (Spa). Vrouwen: 1. Graf (Dui), 2. Sanchez Vicario (Spa), 3. Martinez (Spa), 4. Hin gis (Zwi), 5. Huber (Dui), 6. Majoli (Kro), 7. Davenport (VSt)8. Spirlea (Roe), 9. Habsudova (Slw), 10. Schultz (Ned), 11. Wiesner (Oos), 12. Coetzer (ZAF), 13. Likovtseva (Rus), 14. Mary Joe Fernandez (VSt), 15. Rubin (VSt), 16. Appelmans (Bel). heerenveen renze lolkema gpd-verslaggever „Het afgelopen seizoen reed hij geen EK en WK en deze zomer kreeg de Fries te horen dat er voor hem geen plaats meer was in de kernploeg. Is er, zoals deze en gene veronderstelt, een ein de gekomen aan een flitsende carrière of zien we de 'oude Falko' nog een keer terug?" Al dus luidde het bijschrift onder de naam Falko Zandstra in het jaarboek 'Schaatsseizoen '95- '96' De samenstellers voegden daar nog wel aan toe dat ze het te vroeg vonden om de naam voorgoed te schrappen. Maar de toon was gezet. Ten onrechte, vindt Wopke de Vegt. „Falko is terug", zegt Rintje Ritsma's privé-trainer aan de vooravond van het Europees kampioenschap alround dat morgen in Heerenveen begint. De Vegt was jaren geleden Zandstra's trainer in het gewest Friesland en had het Friese ta lent ook in 1995 onder zijn hoe de toen hij in het Italiaanse Baselga di Pine over zijn arm band struikelde en onfortuinlijk uit het klassement tuimelde. De Vegt: „Ik heb hem ook nooit af geschreven. Ik denk dat hij door de problemen van het vorige seizoen de juiste prikkel heeft gekregen. Het is jammer dat Nederland zo met zijn topspor ters omgaat. Of liever, met zijn topschaatsers. Want zie maar eens terug te komen als alle fa ciliteiten wegvallen. Kijk naar Lia van Schie en Sandra Voete link. Wereldtoppers, zomaar weggevallen. Doodzonde. Ge lukkig heeft Falko geluk gehad. Dat talent is niet verloren ge gaan. Hij is weer een zware con current voor Rintje." Ab Krook durfde vorig jaar niet hardop te zeggen of Zand stra (26) ooit weer het niveau van 1992 en 1993 zou heden toen de Jouster twee keer Euro pees en een keer wereldkam pioen werd. Krook was destijds bondscoach. „Om eerlijk te zijn, ik had mijn twijfels. Het is ook niet eenvoudig om terug te ko men. Falko is bovendien ie mand die het liefst in een col lectief functioneert. Hij heeft enorm veel aan goede voorbeel den om zich heen. Een kern ploeg dus. Zijn nieuwe situatie was verre van ideaal." Na anderhalf jaar kwakkelen lachte het geluk Falko Zandstra anderhave maand geleden weer toe. De Fries vond een sponsor die het zorgenkindje zorgenvrij maakte. „Eindelijk", zegt moe der Teatske Zandstra. „Hij vond de juiste, positief ingestelde mensen die het beste met hem voor hebben. Het was ook zo'n rottijd geweest. Hij zat in een enorm diep dal. Zelf hebben we er ook veel last van gehad. Je mag gerust weten dat ik af en toe gehuild heb. Er was immers een duidelijk aanwijsbare reden waarom het niet goed ging (Falko Zandstra had last van ontstoken kaakholtes, red), maar niemand geloofde hem. We hebben in die tijd in elk ge val veel mensenkennis opge daan. Gelukkig kon Falko altijd op Ellen, haar ouders en op ons terugvallen. Hij heeft aan ons een grote steun gehad." Wie Falko Zandstra weer over het ijs ziet glijden, hem hoort praten en lachen, herkent toch weer een beetje de Falko Zand stra van weleer. „Het straalt er weer vanaf hè", zegt moeder Zandstra trots. „Hij is vol- wassener geworden", zegt Wop ke de Vegt. „Ik bespeur onbe wust zelfvertrouwen", zegt Ab Krook. „Hij heeft weer dat losse, dat ontspannende wat hij een ■■MB Wopke de Vegt ziet in Falko Zandstra, hier in actie tijdens de strijd om de Ussel Cup, een zware concurrent voor zijn pupil Rintje Ritsma. paar jaar geleden ook had", voegt de topsportcoördinator van de KNSB daar nog aan toe. „Ik denk ook dat hij het niveau van toen weer kan halen. Maar dan moet hij wel de wil hebben om af te zien." „Dat wil hij maar al te graag", zegt Sjoerd de Boer, Zandstra's tegenwoordige privé-coach. De Boer ving Falko op toen deze diep in de put zat. Met zijn vrouw Akke blies hij 'De Spijker' nieuw leven in. „Falko vindt veel steun bij mijn vrouw. Voor al reiki (Japanse ontspannings techniek, red.) slaat aan. Daar staat hij voor open. Reiki is iets unieks. Die handoplegging helpt, maar reiki kan ook op af stand worden toegepast. Als hij daar behoefte toe voelt, kan hij bellen. Dat doet hij al zes jaar." „Reiki is echt iets prachtigs", ARCHIEFFOTO ANP bevestigt moeder Zandstra. „Ik zal een voorbeeld geven. Toen Falko een paar jaar geleden Eu ropees en wereldkampioen werd, was het hier thuis een drukte van belang. Ik had rode wangen van de spanning en van alle aandacht. De telefoon ging voortdurend en er belden veel journalisten aan. Ik heb Akke toen gebeld en gevraagd of ze me kon helpen. 'Ik hoor het al', zei ze toen ze me aan de tele foon kreeg. Maak je alsjeblieft niet druk, zei ze. Ik ben toen naar beneden gegaan, ben in de keuken op een stoel gaan zitten met de voeten omhoog en ben tot rust gekomen. Ik voelde het vuur uit m'n wangen wegstro men. Echt, reiki helpt je echt ontspannen." „Bovendien", zegt Sjoerd de Boer, „vindt mijn vrouw Akke via de krania-sacral-stroom waar Falko's lichaam aandacht nodig heeft. Die krania-sacral- stroom volgt een bepaalde lijn die vanuit de hersenen door het lichaam gevolgd moet worden. Het is een middel om een bles sure te lokaliseren. Noem het een controlesysteem. Mijn vrouw weet dan precies waar Falko gemasseerd moet wor den." Volgens De Boer heeft zijn pupil de zwaarste periode uit zijn schaatsleven achter de rug. „Falko kwam altijd alles aan waaien. Hij hoefde er nooit veel voor te doen, hij had immers voldoende talent. Nu ziet hij in dat de dingen waar hij vroeger een hekel aan heeft goed voor hem zijn. Neem bij voorbeeld het fietsen. Falko is daar nooit een liefhebber van geweest en al helemaal niet van bergetap pes. Dus pakken we regelmatig de ATB-fiets en crossen we die enorme bult in het park van Joure over. Vroeger, toen alles zo gemakkelijk ging, had hij dat niet nodig. Nu weet hij dat hij die arbeid moet leveren, dat hij grenzen moet verleggen om te rug te komen op het oude ni veau." „Schaatsen vind ik niet eens zo belangrijk meer", zegt de op geleefde Falko Zandstra. „Na tuurlijk, ik verdien hier mijn brood mee, maar ik heb door die rotperiode geleerd dat m'n familie en m'n gezin me heel wat meer waard zijn. Ik voel nu pas hoe diep het dal is geweest waarin ik heb gezeten. Dat wil ik niet meer meemaken. Van daar dat ik op een ontspannen manier mijn loopbaan wil voortzetten. Misschien dat het daarom nu wel boven verwach ting gaat." ivereniging lijkt niet meer te geloven in eigen topsportbeleid chau frans dreissen ■verslaggever mels en adembenemend, panorama vanaf de Moos- )f is indrukwekkend. Op 1980 I (er boven NAP heerst majes- :uze rust. Aan de voet van de g ligt de alm, die voor enkele en door de Nederlandse ski- eniging is geadopteerd. Hier .rst grote bedrijvigheid. De ropese ski-jeugd jongleert de latten, danst op een flin- lun sneeuwtapijt en trekt Iiral de sporen voor de broze derlandse talenten. Nooit ren de smeekbedes om ;euw en prestaties in het Ne- - landse kamp zo groot als dit 'Als de lift niet meer gaat, in we te voet de berg op,*' 1de ooit het motto van de derlandse skiërs. Er was Sa jdlust, ongebreideld enthou- >me en de ontembare wil om lij laten zien dat de jeugd uit v|t-tradionele skilanden wel jelijk kan meeskiën. Jaren- werden enorme bedragen le opleiding van de nationale :nten geïnvesteerd. De Ski- eniging volhardde amechtig zijn beleid om de jeugd naar wereldtop te loodsen. Bijna jaar praktijk hebben even- geleerd dat die wereldtop der weg is dan aanvankelijk ondersteld. Er zit te weinig leven in het uilege," constateert Harald Man, zo ongeveer het laatste hangbord van de Nederland- skivereniging. „Vooral veel iden haken voortijdig af. Vijf-* jaar, vriendje, je weet hoe Bij de mannen liggen frustraties en fy- V ongemakken aan het af ten grondslag. Bram van gjis gestopt met een chroni- hernia, Michiel Slootweg was het beu om constant tegen de subtop aan te hikken en niet verder te komen. „De spoeling is opeens heel dun geworden," aldus De Man. Veel skiërs vragen zich hard op af of de Nederlandse Skiver- eniging misschien van zijn ge loof is gevallen. De bond heeft laten doorschemeren dat er de komende jaren drastisch zal worden gesnoeid in de alpine- begroting. Het budget van circa 170.000 gulden per jaar zal wor den gekort met dertig procent. De broekriem wordt flink aan getrokken. „Dat zou heel dom zijn, dat zou ook aan me vre ten," zegt Harald de Man. „Juist nu ik bijvoorbeeld zo dicht ach ter de wereldtop zit, zou er ei genlijk meer geld vrijgemaakt moeten worden." De 23-jarige Alkmaarder heeft zich recente lijk in de mondiale top-100 van de reuzenslalom genesteld. Bij de worldcup afgelopen week einde in Kranjska Gora finishte hij in de eerste manche op 3,4 seconden van de winnaar en op 1,2 seconden van plaats dertig, die nog recht geeft op een start bewijs voor de tweede door gang. „Lang niet zo verkeerd, aangezien ik door enkele bles sureperikelen in de zomer, nog vol in de opbouw zit." Harald de Man heeft van het skiën een lifestyle gemaakt. Deelnemer aan de WK's van '89, '91, '93 en '96. Het hoogtepunt vormde de 23ste plaats vorig jaar in de Sierra Nevada op de reuzenslalom. „Op elf secon den, ja. Dat geeft inderdaad een vertekend beeld." Meer energie en motivatie put hij uit recente re prestaties. Vijfde bij de Oos tenrijkse kampioenschappen en vierde bij de Duitse titelstrijd. „Ik hield skiërs als Salzgeber en Barnesoi achter me, dat geeft wel iets aan." Momenteel werkt hij nog hard aan de kracht en conditie, waar anderen zich vol ledig aan het skiën kunnen wij den. „Ik hang nog dagelijks aan de gewichten. Ik heb meer basis nodig. Zeker met het oog op de komende WK, volgende maand in Italië." Volgend jaar Olympische Spelen. Een world-cup- klasse ring bij de eerste acht is vereist. „Een ridicule norm. NOC/NSF heeft weinig verstand van ski- en." Maar De Man voelt zich ook een beetje door zijn eigen Skivereniging in de steek gela ten. „Als er inderdaad zo dras tisch op het budget wordt ge snoeid, moet ik me echt afvra gen hoe het verder moet. Na tuurlijk kan het geld efficiënter worden besteed. Maar nu al wordt elk dubbeltje omge draaid. Een bed en een goed ontbijt, meer heb ik niet nodig." De Man pleit al jaren voor een serviceman. Iemand die de ski's prepareert. „Omdat ik daar elke dag twee uur aan kwijt ben en die energie beter kan benut ten." De aangekondigde bezui nigingen vormen evenvyel een hard gelag. Een serviceman lijkt onbetaalbaar. Het onverbeter lijk optimisme dat de Skivereni ging enkele jaren geleden nog etaleerde is verdwenen als sneeuw voor de zon. En het Ne derlands kampioenschap is te genwoordig met vier deelne mende vrouwen en een dozijn mannen nog slechts een karika tuur van een nationale titel strijd. Terecht vragen de skiërs zich af of de Skivereniging zelf nog wel gelooft in zijn eigen topsportbeleid. Het uitzicht op de Mooskopf is weliswaar fan tastisch, de vooruitzichten van het Nederlandse skiën zijn on danks de prestaties van Harald de Man troebeler dan ooit. Harald de Man: „Er zit te weinig leven in het skicollege." De Noorderrondrit werd in 1987 voor het laatst verreden. Toen won Harry Kiers. René Ruitenberg boekte in Sluis zijn tweede achtereenvol gende zege. Dinsdag schreef hij de USA-marthon in Avenhorn op zijn naam en een dag later was de Wehkamp-rijder de snelste in de Zwinstedentocht. Ruitenberg was na zestig kilo meter de snelste van een kop groep van zes man. Yep Kramer werd tweede en Jan Eise Krom kamp legde beslag op de derde plaats. Elfstedenwinnaar Henk Angenent was ook in Sluis aan wezig. Maar hij kwam niet in actie. Angenent is geveld door griep en bleef tijdens de wed strijd op zijn hotelkamer. Piet Kleine won in Havelte zijn eerste marathon van het seizoen op natuurijs. De post bode uit Kerkenveld ging met een ronde voorsprong op zijn ploeggenoot Lammert Huitema als eerste over de streep. Huite ma won na de wedstrijd over een uur de sprint om de tweede plaats van de Drent Slomp. Ber nard Bouma eindigde als vierde, Ubbo Kuper als vijfde. De kans dat Piet Kleine alsnog als vijfde in de uitslag van de Elfstedentocht wordt opgeno men, is er overigens weer een stuk groter op geworden. Het wordt immers steeds duidelijker dat de organisatie van de vijf tiende Elfstedentocht heeft ge faald bij de stempelpost in Hin- deloopen. De stempelpost was in de ochtendschemer onver licht. Piet Kleine wist derhalve niet waar hij moest stempelen. Na afloop van de Elfstedentocht diskwalificeerde het bestuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden Kleine wegens het missen van de controle in Hin- deloopen. Stempelaar Sietse Sijtsma heeft bevestigd dat de verlichting niet brandde op het moment dat Kleine het stem- pelhokje passeerde. Het marathonschaatsen lijkt nog steeds traditioneel en sfeer vol. Alleen is er toch wel wat aan de hand met de samenstel ling van het peloton. Organisa tiecomités van klassiekers krij gen te weining toppers op de deelnemerslijst. Aan de start van de Noorder rondrit in Baflo verschenen slechts acht A-rijders. Arnold Stam schreef de wedstrijd over 150 kilometer in Groningen op zijn naam. De Brabander ver sloeg in de eindsprint zijn twee medevluchters Hotze Zandstra (tweede) en Henk van Benthem (derde). Zelfs Stam had kritiek op zijn collega's die wegbleven. „Ze kiezen voor het geld. Voor de Zwinstedentocht in Sluis werd vandaag startgeld betaald. Zo iets zou niet mogen." Volgens Stam moet de sectie marathon van de KNSB haar reglementen aanpassen. „De - klassiekers moeten beter worden be schermd. Een grote wedstrijd per dag is voldoende. Bij het wielrennen wordt dat ook ge daan. Je creëert dan een volwas sen peloton." Het deelnemersveld in Baflo bestond uit vijftig schaatsers. Na twintig kilometer ontstond bij een kluunplaats een kop groep van zeven rijders. De groep met Van Benthem, Veen- hof, Vergeer, Kok, Stam, Zand stra en Elzinga werkte goed sa men. De vluchtgroep werd naarmate de wedstrijd vorderde behoorlijk uitgedund. Stam, Zandstra en Van Benthem ble ven over. In de eindsprint was Stam de sterkte. De Van Lingen-rijder uit Sprang-Capelle, zaterdag vijfde in de Elfstedentocht, was dit seizoen nog niet succesvol ge weest. De race over 150 kilome ter werd in een recordtijd van 4 uur en 42 minuten volbracht.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19