Met een film als 'Ransom' bezweer je angst' l'Er was geen chaos bij de inschrijving' Schrijvende Lezers Van Schie heeft zuster Maria Magdalena slecht begrepen Nooit 'Gijzelnemers' Het relaas van een toerrijder Cultuur Kunst -2 INDERDAG 9 JANUAR11997 -r~ OMBUDSMAN LE/DSCH DAGBLAD CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071 -5356484. PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS. 071 - iggekeerd van de Elfsteden- it hebben enige schaatsers dit rayon hun verbazing uit sproken over een kop in de int van afgelopen vrijdag: aos rond inschrijving. „We n 's ochtends bij de inschrij- g geweest en hebben daar 3 lemaal geen chaos gezien. In- 3j rdaad, het computersysteem :l uit en de verwerking van de ~j* »evens kostte meer tijd. Je iest dus langer wachten dan ders het geval was geweest, y 'ar onder chaos versta je toch it anders. Dan weet niemand laer waar hij het zoeken moet, lende dus. Daar was geen ;e van. Het was geen kop scht doet aan de inspan- in van de organisatie om ordelijk te laten verlopen", in samengevatte vorm ^mening, heb het artikel zelf er nog op nagelezen en dat is ta- ijk gematigd van toon. An- gd: de kop vindt in zijn ïerpte eigenlijk geen recht- rdiging in de tekst. De tfdredactie die ik er even ir raadpleegde, deelde mijn ning: „Het was geen gelukki- kop." U iwelijk jÉ ikelen over het koninklijk H is worden meestal met grote eresse, maar ook, vooral door touderen, met argusogen ge- df en. Nederlanders houden 00 sr het algemeen niet van wat gemakshalve 'Engelse toe- nden' noemen: diep gewroet 1 iet privéleven van iemand en er niet in dat van leden van koninklijk huis. in paar jaar geleden bracht deze krant de weergave van prins Bernhards oordeel over de beruchte affaire-Greet Hofmans uit de jaren vijftig. Die bleek te staan op geluidsbanden die de biograaf van de prins, de Ameri kaan Alden Hatch, ruim dertig jaar terug van gesprekken met de prins had gemaakt. Na de dood van Hatch waren die op namen in handen gekomen van een Amerikaanse universiteit en door een redacteur van deze krant opgespoord. Zelf vond ik het een knap staaltje journalis tiek werk, historisch ook van groot belang, maar een aantal lezers vond het maar niets. Waarom moest 'onze oude ko ningin met deze oude koeien nog eens worden lastiggeval len'? En zo waren ook enige lezers en lezeressen niet verrukt van het artikel Een diamanten ver standshuwelijk op Soestdijk van afgelopen vrijdag. Er rees een beeld uit op van een dominan te, ongemakkelijke prins Bern- hard, bezig met eigen besognes en een daarmee niet goed raad wetende prinses/koningin, die 'diverse periodes' gescheiden leefden. Een lezer schreef daarover: „De schrijfster van het artikel heeft of een diepe haat tegen het ko ningshuis of ze schept er beha gen in om over iemand te rod delen. Anders ga je een stel ou de mensen die aan de voor avond staan van hun 60-jarig bruiloftsfeest niet in het open baar op een dergelijke wijze te kijk zetten. Dit artikel hoort thuis in een of ander pulpblad maar niet in een algemeen ge respecteerde krant. Ik kan op geen enkele wij ze hierin een re delijk doel ont dekken." Een lezeres vond het artikel 'een inbreuk op hun privacy. In elk huwelijk zijn ups en downs en dat hoeft toch niet aan de grote klok te worden gehan gen. Het zijn mensen die toch al niets kunnen doen of de pers zit er bovenop. Moeten die strubbe lingen bij hun diamanten hu welijksfeest dan nog eens wor den geaccentueerd? Als het alle maal waar is, hoor, want dat is maar de vraag. De krant citeert en beweert wel het nodige, maar wie zegt nu eigenlijk wat? Er worden geen namen ge noemd, af en toe lees je dat 'een ingewijde' wat zegt. En zo blijf je zitten met de vraag: wat is waar en wat is roddel?' RUUD PAAUW mocht worden geschreven over de leden van het Huis van Oranje ('Onze geëer biedigde Vor stin en Haar Koninklijke Dochter' schreden, enz.). Het leid de tot vreem de, gezwollen verhalen waar aan elke vorm van realiteits zin ontbrak. Halverwege de jaren zestig, toen een soort cul turele revolutie in Nederland woedde, kwam daar een eind aan. Er werd met aanzienlijk nuchterder ogen naar leden van het koninklijk huis gekeken dan voorheen. De keuze van huwe lijkspartner van de prinsessen Irene en Beatrix droeg daar het nodige toe bij. Van die nuchterheid getuigt ook Een diamanten verstandshuwe lijk op Soestdijk in de krant van vrijdag j.l. De lezeres kan dan klagen dat men via anonieme bronnen van alles en nog wat De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.30-11.30 uur onder telefoonnummer (071)-5356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 5128030. kan beweren tot en met roddel toe, maar geen enkele hofdigni- taris of ingewijde die bereid is een tipje van de sluier op te lichten zal bereid zijn openlijk zijn naam aan dit soort infor matie te hechten. Anonimiteit is daarbij een voorwaarde. Het is aan de journalist om te bepalen of hij de bron betrouwbaar ge noeg vindt om de gegevens te gebruiken. Een nauwgezet jour nalist zal zijn werk naar beho ren doen. En ik heb vooralsnog geen reden om te denken dat dat hier niet het geval is ge weest. Een diamanten verstandshuwe lijk op Soestdijk acht ik geen in breuk op de privacy. Het is, goed beschouwd, een rustig stuk waarin geen onvertogen woord staat. Veel was trouwens al min of meer bekend. De leze res voert als bezwaar aan dat er in elk huwelijk wel eens moeilij ke momenten zijn en die hoef je op zo'n feestdag toch niet te on derstrepen. Normaal gesproken niet, maar dit is nu eenmaal geen gewoon huwelijk van ge wone mensen. Dat lag al beslo ten in de wijze waarop het des tijds tot stand kwam. Na zestig jaar past dan het opmaken van een balans. Je kunt daarbij niet de standaard voor huis-tuin-èn keuken huwelijken hanteren. Een lezer noemt het artikel in zijn brief 'pulp' dat niet in een behoorlijk dagblad thuishoort. Daar ben ik het niet mee eens. Dat gaat mij te ver. Weliswaar vroeg ik mij bij een enkele pasa ge ook af of die nu op dit mo ment moest worden geschre ven, maar ik prefereer een arti kel als Een diamanten ver standshuwelijk (wat men er ook tegen wil aanvoeren) boven de nietszeggendheid en lakeien mentaliteit waarmee in het ver leden leden van het koninklijk huis werden beschreven. Tatjana De Multi Media pagina van 3 ja nuari bevatte het bericht Tatja na in haar blootjedat er van 'het nationale sekssymbool Tatjana' een schijfje in de han del is 'waarop de droom van menig man werkelijkheid wordt: je mag Tatjana uitkle den, op computerscherm wel te verstaan'. Uit de verdere be schrijving blijkt dat dat nog een hele klus is, maar na alle ge zwoeg op het toetsenbord wacht een topless Tatjana. Een lezer vindt het allemaal erg banaal. „Dat u zoveel ruimte vrijmaakt om zoiets aan te kon digen en er dus reclame voor te maken, begrijp ik niet. In een wereld vergeven van de seks, gooit u er nog een schepje bo venop. Er zullen toch wel be langrijker dingen op cd-rom verschijnen?" Ik heb het eerder geschreven: de krant is een spiegel van het dagelijks leven. Daarin doen zich zowel ernstige en belang wekkende als frivole en banale dingen voor. Van kledij ontdane bovenpartijen van dames ziet men overal op het strand en op de tv. Dat wekt nauwelijks nog opzien. Is het dan al bezwaarlijk dat de krant er alleen maar mel ding van maakt dat iets derge lijks op cd-rom te zien is? Een dergelijk bezwaar lijkt me nu toch wat overdreven. Als feactie op de brief van pater Van Schie in het Leidsch Dag blad van 12-12-96 het volgende. Jammer, dat pater Van Schie deze brief in de krant heeft la ten zetten. Ook jammer, dat de krant er zo'n misleidende kop boven heeft gezet. Van Schie heeft zuster Maria Magdalena slecht begrepen. In het door hem gewraakte artikel wordt alleen maar een voor beeld gebruikt, dat ook van on verdachte zijde anders over het celibaat wordt geoordeeld, dan tegenwoordig helaas gebruike lijk is. Op geen enkele wijze wordt kritiek geuit op gehuwde domi nees in het algemeen. Dat was ook helemaal niet aan de orde. Ik denk, dat één telefoontje vol doende was geweest om van de zuster zelf te horen dat Van Schie veel meer in het artikel leest, dan zij bedoeld heeft. Nu denken velen, dat deze zuster iets tegen dominees heeft. Jammer! Denkt Van Schie er aan dat hij juist als priester een grote verantwoordelijkheid heeft? Mevr. A.G. van Veen, Abbenes. De media worden overstroomd door nieuws over gijzelingen. Gebruikers van onze taal wor den nu bezwaard door een ex tra-last: wij hebben geen woord voor de plegers van het misdrijf. Voor de hand zou liggen 'gijze laar'. Maar dat is al in beslag ge nomen voor de slachtoffers. Wat doe je dan? Spieken over de taalgrens? Nee, die schijnvrij heid is taalslavernij. We hebben nu eenmaal zelf een taal. We kunnen onszelf helpen. Zeker in dit geval. Sommigen kiezen helaas toch het Duits als voorbeeld. Dat be zit Geiselnahme en Geiselneh- mer ligt voor de Duitse hand, want Geisel betekent.... gijze laar. Maar gijzel bestaat in die betekenis al eeuwen niet meer. Alleen een dichter die in de ou de poëzie thuis is zoals Albert Verwey kan misschien nog iets 'te gijzel geven' - je vindt niet zo snel een rijmwoord op 'ik ver brijzel'. Het televisiejournaal slaat ons om de oren met gijzelnemers In onze krant is het me nog niet opgevallen. We hebben het vol strekt niet nodig. We bezitten afdreiging en er is niets tegen om de plegers van het misselij ke machtsmisbruik afdreigers te noemen. p itrooibeleid van Leiden moet fietsvriendelijker lijkt zo redelijk, wat de heer Van Velzen iet Leidsch Dagblad van 30 december het strooibeleid is hoofdzakelijk ge- t op vier hoofdroutes voor auto's en vier ifdroutes voor fietsers. De rest moet dus be ar wachten. Wie even verder leest moet de conclusie komen, dat die verdeling imaal niet zo redelijk is. Fietsers (en idelaars) zijn namelijk bij gladheid veel itsbaarder dan auto(mobili)s(ten). Kijk maar naar de ook in het Leidsch Dagblad gerapporteerde ongevallen. Bovendien rij den auto's de weg veel sneller sneeuw- en ijsvrij dan fietsen. Kortom: Het strooibeleid van de gemeente Leiden moet fietsvriende lijker worden. Maar zelfs wanneer ik uitga van het hui dige strooibeleid van de gemeente, vraag ik me af hoe het dan zit met de Broekweg in de Merenwijk. Dit is toch een hoofdroute, nietwaar? Duizenden fietsers gaan/komen via dit pad naar/van hun werk/school/bin nenstad. Waarom werd deze weg dan pas dinsdagmorgen gestrooid, terwijl de glad heid al op zondagmorgen ontstond? Twee dagen lang was deze weg onbegaanbaar! Kan de heer Van Velzen mij dat uitleggen? Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Met 't Leidsch Dagblad op je blote bast dacht ik, lukt het vast. Bij Workum zei een spier niet verder en tot hier (13.25 uur) Nog niet aan flarden per trein naar Leeuwarden, waar warme haard en gastvrijheid zorgden voor een gevoel van blijheid. Dankbaar haal je 't Leidsch Dagblad weer uit de kast om 't te lezen, en niet voor op je bast. Mel Gibson zou graag Dutroux ontmoeten in niemandsland 10-jarige acteur (zelf vader van zes kin- in) die we kennen van karakters die rgaans overlopen van energie en daad- :ht, wordt hier anderhalf uur geteisterd r onmacht en wanhoop. Hij speelt een arde zakenman wiens zoontje wordt roerd. Kidnappers eisen twee miljoen ar losgeld. De vader reageert zeer ver end. In een tv-uitzending richt hij zich rape criminelen en laat een koffer met Akbiljetten zien, zeggende: „Laat ogen- Rkelijk mijn zoon vrij, of dit zijn de 2 mil- ■r;in die ik geef aan degene die jullie te gra- Hneemt." gegeven werd ontleend aan een weinig ende, van 1956 daterende film met nnFord, maar in de nieuwe scenario- Sp 'erking door Richard Price heeft Ransom sterke psychologische doortekening ge- om ;en. Alle aandacht wordt geconcen- ird op het wrede kat-en-muis-spel en op [eestelijke verscheurdheid van de vader- lur. Die maakt op zijn omgevirig de in- kdat hij een onverantwoord spelletje er speelt met zijn kind als inzet, maar i inctmatig heeft hij begrepen dat hij vrij- zeker zijn zoontje nooit meer zal terug hals hij wél betaalt. Intussen gaat hij bij- 1 apot aan het idee dat hij toch fout heeft okt. son vond zijn hoofdrol erg moeilijk om pelen. zaten risico's aan vast. Vanaf het mo- nt dat het kind is ontvoerd, dien je te ge- J in in een staat van de grootst mogelijke ierustheid. In vrijwel elk ander filmver- ;n. lknn je met contrasten je karakter reliëf en, harde momenten afwisselen met te len e, grimmigheid met humor. Hier diende te gebeuren binnen de begrenzing van in l tinue angst en woede, met enkel wisse- en van intensiteit. Dan is er veel kans de; het alleen maar méér wordt van hetzelf- :n dat het vervelend wordt of onwerke- le zit emotioneel continu in de hel. tt hoe je je het ene dan wel het andere ment gedraagt in die hel. dat is lastig ac- p. Maar het zijn interessante problemen te moeten oplossen." ictieal jokes son mag het dan een lastige rol hebben mden, regisseur Howard stond er naar :n zeggen van versteld hoe relaxed Gib- Mel Gibson weet wie Marc Dutroux is en zou hem graag ontmoeten: „België zou hem over de grens moeten zetten, ergens in een stukje niemandsland. Daar zou ik hem willen opwachten. Geef hem maar aan mij!" De in Australië opgegroeide Amerikaan die furore maakte als Mad Max en vorig jaar vijf Oscars won voor het zelf geregisseerde Braveheart, maakt de opmerking naar aanleiding van 'Ransom', de film waarin hij de vader speelt van een ontvoerd kind. Mel Gibson: „Het idee dat ik acteren leuk vind, dat ik niet voor mijn verdriet op een set sta, is van essentieel belang om te kunnen functioneren." foto cpd son zich op de set gedroeg. Als de camera draaide, ging hij net zo diep als hij destijds in Hamlet had gedaan. Stopte de camera, dan was Mei onmiddellijk weer in voor elk denkbaar geintje en putte hij zich uit in het uitbroeden van practical jokes. Gibson: „Ik heb gewoon niet de puf om al die samengebalde emoties voortdurend bij me te houden. Ik heb een ontspannen stemming nodig. Alleen vanuit zo'n gevoel kan ik mijn geest leeg maken, om me ver volgens te kunnen opladen met de emoties die nodig zijn. Het idee dat ik acteren leuk vind, dat ik niet voor mijn verdriet op een set sta, is van essentieel belang om te kun nen functioneren. Dat dollen van mij bete kent dus geenszins dat ik een film niet seri eus neem. Feitelijk gaat het om dezelfde energie die ik alleen maar een donkere wending hoef te geven zodra ik in mijn rol kruip. Het punt is dat als je vanuit een neu traal punt vertrekken kunt, je mentaal echt elke denkbare kant op kunt reizen." Het maken van Ransom zag Gibson als een verkwikkende ervaring in vergelijking met de opnametijd voor zijn eigen Bravehart- epos. „Dit was stukken minder zwaar om dat ik nu volledig vrij was van al die extra last die je hebt als je ook nog regisseur en producent bent. Ik heb me er wel op be trapt dat ik nu met extra interesse ging let ten op hoe ze allerlei technische kwesties aanpakten. Als ze een shot gingen doorpra ten, liep ik als een hondje achter de regis seur en zijn technici aan, alleen maar om te luisteren. Sinds Braveheart ben ik ontzet tend leergierig geworden en ben ik anders gaan kijken naar het werk van de specialis ten." En sinds Braveheart is Hollywood anders gaan kijken naar Mel Gibson. „Men klopt nu bij mijn eigen maatschappij aan voor al lerlei projecten. Vooral grote epische verha len, zeker. Maar ik heb nog niets gezien waarvan ik opgewonden raak. Ik werk rustig door aan mijn eigen dingetjes. Ik ben bezig met de scriptbewerking van een boek dat Ray Bradbury in de jaren vijftig heeft ge schreven, Fahrenheit 451. Zeker, ik weet dat Truffaut het al eens verfilmd heeft. Naar mijn mening was Truffaut een groot cine ast, maar Fahrenheit 451 behoorde niet tot zijn beste films. Die was zelfs verschrikkelijk slecht en tuttig! Maar het is nog altijd een schitterend verhaal waar nog steeds een heel sterke film van te maken is, die juist in onze tijd mensen diep zou kunnen aan spreken. En dan moet je het juist niet als sciencefiction aanpakken. Want Fahrenheit gaat niet over waar de mensheid naartoe gaat, maar over waar we al zo ongeveer zijn aangekomen." Krankzinnig „Mensen maken vaak films over de dingen waar ze bang voor zijn. Dat is al met sprookjes zo. Die gaan over moorddadige reuzen of heksen die kindertjes in de oven stoppen. Dan dient de reus uiteindelijk toch dood van zijn berg te rollen en de heks wordt haar eigen oven ingeduwd. Zo wor den angsten bezworen. In films voor vol wassenen gebeurt vaak hetzelfde en Fahrenheit 451 is daar een voorbeeld van. Het gaat over de angst voor een maatschap pij waar iedereen is gelijkgeschakeld en niets meer te kiezen valt. Ik vind dat we dat punt aardig beginnen te naderen, als je bij voorbeeld kijkt naar die volstrekt krankzin nige verkiezingen die we hier net achter de rug hebben. Wat daar zo krankzinnig aan was? Dat er dus feitelijk helemaal niets te kiezen viel; dat het in een land als de Vere nigde Staten niets meer uitmaakt of je op de ene dan wel de andere presidentskandi daat gaat stemmen. Kiezen in Amerika is geworden dat jij mag zeggen of je door de een in je voet geschoten wil worden of dat de ander je met een naald een oog mag uit steken. Jij mag kiezen! Zoiets noem ik angstaanjagend." „Natuurlijk is ook Ransom een film die over niets anders gaat dan angst en woede. Het is de ultieme nachtmerrie van alle ouders. Een kind wordt gekidnapt en er is niets wat je kunt doen. Projecteer zo'n verhaal op je eigen situatie en je haalt je de totale cata strofe voor de geest. Kijk naar die mensen massa die weken geleden in Brussel op de been was, en je weet hoe met dergelijke ge voelens mensen zich massaal kunnen iden tificeren."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17