'Dit is een daad van vandalisme' 'Het tekort aan priesters is een zegen' Leiden Regio Kerk Samenleving mm r o DONDERDAG 9 JANUAR11997 CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PI Buurt loopt te hoop tegen plantenkas Hortus LEIDEN «AAP RIETVELD Universiteit en gemeente zijn er gisteravond niet in geslaagd omwonenden te overtuigen van de noodzaak een planten kas te bouwen in de Hortus te genover de 5e Binnenvest gracht. Zelfs pogingen van de universiteit om buurt te verlei den te vertellen hoe zij het dan wél wilden hebben liepen vol ledig stuk. „Als wij vertellen wat er veranderd moet worden aan dit bouwplan dan gaan we uit van de veronderstelling dat dat gebouw er komt. En dat komt er niet", zei bewoner E. Nielsen van de 5e Binnenvestgracht. Het is nog geen jaar geleden dat ook de gemeente zich ver zette tegen het plan van de rijksuniversiteit Leiden (RUL) om op de plaats van het Hor tuspaviljoen - een noodge bouw dat in 1964 aanvankelijk voor vijf jaar werd neergezet maar er nog steeds staat - een ruimte te bouwen voor de vak groep Ecologische en Evolutio naire Wetenschappen. Maar na de toezegging van de RUL dat het plein voor de Hortus open baar gebied zou worden ging de gemeente overstag. Enthousiast is Leiden nog steeds niet over het bouwplan, zei woordvoerder R. van Gulick van de gemeente. „Maar deze plek, waar al een lelijk gebouw staat, is misschien de minst kwade oplossing. Van Gulick botste frontaal met de omwonenden. Die vin den dat het noodgebouw moet verdwijnen en dat er niets voor terug moet komen. „Dat ge bouw zou voor vijf jaar komen, het staat er nu al 35 jaar", zei buurtbewoner T. Fluit. „De ge meente heeft verzuimd om in te grijpen. Wij hebben de 5e Binnenvestgracht afgesloten voor auto's. Het is de laatste Binnenvestgracht waar nog wa ter in staat. Dat is een monu ment. En dat is de Hortus ook. Daar hoort geen schuur, daar hoort geen kas, daar hoort he lemaal niks." De omwonenden droegen tal van alternatieven aan. Op de huidige parkeerplaatsen bij de De gemoederen liepen soms hoog op tijdens de inspraakbijeenkomst. Sterrenwacht zou niemand last hebben van de plantenkas, zei K. Walle. „Daar staat die kas het meest uit het oog en je sluit meteen de Hortus af aan die kant. Want het hek met kip pengaas dat er nu staat is ook geen gezicht." Walle verweet Van Gulick, dat hij alternatie ven niet eens in overweging wilde nemen. „D'r zijn plekken genoeg. Alleen de wil om er naar te kijken is er niet." Het plan van universiteit en ge meente om de kas zo in het oog te plaatsen en er een bijna 42 meter lange muur voor te zetten, is volgens Fluit en Walle 'een daad van vandalisme'. Tegenwerping Vertegenwoordigers van de RUL en de Hortus betoogden dat alleen op die plek tegen over de 5e Binnenvestgracht de kassen snel gebouwd kunnen worden en dat dat van groot belang is voor de Leidse bota nische tuin. Maar de omwo nenden kregen steun uit onver wachte hoek. Ook de vereni ging Vrienden van de Hortus is tegen het bouwplan, liet voor zitter N. Hemmes weten. Leidenaar P. Groenendaal overviel Van Gulick met het idee de plantenkas aan de an dere kant van de Hortus, boven de Witte Singel te bouwen. „Da's pas creatief denken", zei Groenendaal, die Van Gulick verweet dat hij de bijeenkomst naar een pat-stelling manoeu vreerde. „Dan heb je eindelijk iets in Leiden wat nergens an ders bestaat." De tegenwerping van ge meente en universiteit dat je FOTO HENK BOUWMAN voor zo'n gebouw boven de singel zou moeten heien werd door Groenendaal snel terzijde geschoven. „Voor een terras boot hoefje niet te heien." Van Gulick gaf toe dat bou wen boven de singel het enige alternatief was dat hij niet overwogen had. „Ik wil er nog wel over nadenken. Maar ik zou er mijn geld niet op zetten. De singel hoort bij het be schermd stadsgezicht. Ik denk dat dit voor de rijksdienst voor de monumentenzorg onbe spreekbaar is." BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Jacob Pieter zv. J. van der Plas en L. Hoek Lu cas zv. P. Beije en E. Vriend Petro- nella Huberta Christina dv. F.J. van der Meij en C.M.M. Wesseling Han Ting dv. X. Wu en X.Z. Zhou Merel Jacobine Maria dv. E. Wassen en M.G. Singerling Joyce dv. G. Velt- huizen en H.M.M. Haverkort Ro wan zv. M.E.C. de Graaf en E.C.D.J. van Veen Demi Noëlle dv. S. van Gorkum en W. Witteveen Suzanne Elisabeth Sophia dv. E.J. Janson en R.M. Lobatto Jochem Nelson Cor nells zv. H.C. Landa en Y. van Eeu wen Karim Ahmed zv. A.M. Mousa en A.A. Abdulrahman Gökge zv. S. Battal en N. Battal Zoë Rachèl Su- ze dv. R.J.E. Vogels en W.D. de Win ter Dirkje Clasina Dianne dv. W.C. van der Plas en M. Zwaan Lotte dv. A. Ruitenbeek en I.A.C. Pieters* Jeffrey zv. P. van Vliet en A. van den Berg Iris Rebecca dv. W.J. Guiking en A. Ruijgrok Lucas Ferdinand zv. M.A. Stoffel en E.T.L. Durlinger Berend Gijsbert Nicolaas zv. K. van der Wiel en M.J.M. Alkemade Char lotte dv. M.H.L. van der Willik en M.W.M. Janssen Anass zv. M. Rizki en M. Srour* Jasper Cornel is zv. P.A.C. Blauwhoff en A.M. Oppelaar Ids Jan zv. J. van Beelen en K.R. Vlootman Cheyenne Hendrica Sfia dv. A. Boumlal en I.H.J. van Dam Robin Anne dv. R. Clement en A. de Boers Bart zv. J.C. Braun en C.P.M. van Elk Jeffrey zv. C.J. de Winter en K. Jonker Lando Natha- naël zv. R.J. Turk en A.J. Steensma Remy Sabine dv. M.A.M. Meeuwsen en E.M. Schmidt Ghislaine Céline Evita dv. R.A.D. Copier en M.G. Ot- tenhof Melanie dv. J. Kuijt en E.A.W. Hoek Britt Anna Louise dv. E.C.M. Gottenbos en R.M. Hacker Ismaël Iza zv. S.U. Mohammed en E.M. Sacchetto Jordi zv. J.J.W. van Denzen en E.C.M. Mourits Jeroen zv. S.T.M. van der Laan en D.M. Dui venvoorden Matthias zv. C. Hoge- woning en W. Barnhoorn Rody zv. R.A.M. van Emmerik en M. Stokkel Suzan dv. Th .J. van Hooijdonk en C. de Roode Tessa dv. Th J. van Hooijdonk en C. de Roode Robine dv. D. Theunissen en E.G.W. van den Berg Hannah dv. F. Landheer en A. de Bree Alexander Vadimov Johan nes zv. F.M. Spieksma Justus Sa muel Olanrewaju zv. G.O. Olasehin- de en J.A. Hoftijzer Lennard Jo nathan zv. P.A. Buijs en M.E. Lum- kes Delano Quinten zv. X.G. ter Veen en M.J. Roos Timozv. P. Lichtenbeld en C.A.M. van den Ende Xander Frank zv. M.T.J.H. Smits en T.E. Hoekstra Margi Thamajanthi dv. S. Sinniah en E. Lenderink Hugo Jan zv. S.W.M. Petersen I.L. Dorgelo Mohammed zv. M. Lakbir en J. Ouali Annelieke dv. E.J. van der Bijl en G. Schouten Jomaro Sylvanozv. J. Wijbenga en G.I.L. Shepperd Esra dv. M. Arikan en A. Arikan Hubrecht Johannes Jaap zv. J.M. de Koning en I.C.J. Stevense Lynn Onyx Dahlia dv. P.T. Troost en S'.H.G. Menken Loïs Robijn Akelei dv. P.T. Troost en S.H.G. Menken Tessa Catharina Alida dv. P.L.M. de Jonge en G. de Best Chantal dv. J.D. van derVen en A.J.G. Heems kerk Marco zv. P.W. de Haan en G.A. Schonewille Jeroen zv. C. den Haas en M.C. van 't Zelfde Willem Johan Frederik zv. E.L. Lagaaij Winston Xavier zv. P.C. Ros en S. Hanuman Sing Britte dv. H. de Wil de en K.M. Verstraten Linda Melis- sa dv. A.V. Krabbendam en M.F. van Zijp Sanne Elise dv. J. Kort en M. van der Wal Wesley zv. P. Weeda en G. Visser Mylène-Raquel dv. A. Alves da Silva en C.E.M. van Dijk Ebru dv. D. Güner en A. Durmus Zi- Hao zv. Z. Yang en X.J. Chen Cas per zv. F. Sira en J.M.J. van Leeuwen Carline Jasmijn dv. R.G.L. van der Veer en A.E. FloorJasper Johannes zv. F.C. Lange en M.A.T.A. Schlat- mann Charlotte Petra dv. C. de Leeuw en M.D. Breedijk Stefan An- tonius Leonarduszv. E.J.W. Diks en W.F.H. Schreiner Liesanne Jansje Marianne dv. E.J.W. Diks en W.F.H. Schreiner* Damien Willem zv. M.H. Jooren en T.J. van Duijvenvoorde Dirk zv. D.R. van Duijn en H.A.J. Koelewijn Maikel zv. S.P.M. Lesger en C.K. Noteboom Erik Robert zv. B. Vos en A.G.A. van der Luijt Ja- niek Aline dv. P. Drenth en G.J.M. Tholen Caitlin Alice dv. J. Dann en F.L. Collins Engelina Aleida Jozef i- na Maria dv. H.G. Arends en E.A.K. Moespot Bart zv. C.W.R. van der Meij en M.A. Driebergen Björn Hendrik Johan zv. H.J.D. Mattheus en S.J.J. de Vetten Aron zv. D.C. van Beelen en N. Vooijs Emma An- nemien dv. J.M.G. Teering en S.A. Brugman Esmée Noëlle dv. G.W.M. Ruigrok en A.C. Barnhoorn David zv. A.J.M. Rijsbergen en E.P. van Gameren Bas zv. Z. Guijt en K.l. van Duijvenbode Hendrik Cornelis zv. H.C. van Leeuwen en M.A.M. van Delft Neslihan dv. G.S. Sahinbas en M. de Vreede Sander zv. P.J. Waij en E. Adriaanse Krisna dv. J. Baghouzian en R. Totani Elisabeth Astrid dv. F.T. Dulfer en S.F. Ver- voordeldonk Zamira Ahmed dv. A.A. Duale en I.S. Omar Phlox Phi lip Paul zv. P.C. Harderen I.M.W. de Jong Steyn Antonius Sebastiaan zv. R.T.C. Vredenbregt en J.M. Vermeulen Tiara Tjandra dv. M. Avé en H.L.T. Hesseling. Gehuwd M.J. Tiggelman en J.E. Wijting L.A. Smit en H. Bavelaar P.C. Slisseren Meenaxi Shaligram Dahikar J.K. Louwman en M.L. Dijkstra M. Kilig en B.C.J.M. Turk M.J. van Breda en A.P.C. Spaans P.J. de Boer en B. Bedet F. van 't Hoog en M.E. van Donzel M.N.F, Michelsen en J.C.M. Berkouwer A. de Wit en M.E. van Leenen H. van Hooff en H.E. Berendsen J. Blansjaar en A.P.C. van der Zwaan R.L. Michel en A. Langerak J. Sin gerling en S.M.W. Siebert* H.K.J. Gillet en M. Schaap. Overleden C. de Vreugd, geb. 21 jan 1922, man G.J. van Rooijen, geb. 22okt 1944, ev. Y.H. Fu C.H.M. Doove, geb. 27 mei 1938, man A.F.A. Werner, geb. 28 april 1910, man C. Dhoen, geb. 24 mei 1948, man C. Brums, geb. 1 sept 1922, man T.A. Smit, geb. 14 nov 1996, zoon A.E. van Wermesker- ken, geb. 15 aug 1909, geh.fc met G. Sassen H.C. Nuijtenl. juni 1935, geh. gew. S. van r Hooijdonk* C.J.E. Molenaar,# sept 1914, ev J. Meijer* J. Hal" geb. 19 mei 1924, man G.i Smittenaar geb. 26 april 192 gew. met M..W. Hoek I. Boo J 21 jan. 1921, man J.W. Jon 23 dec. 1935, man W.L. vri lOfebr. 1953, ev P.C. Vlamn G.F. Endlich geb. 9 dec. 193! C.H. Zuiderduin geb. 27 ma 1930, man H. Koppiergeb jan. 1917, geh. gew. met W.l A. van der Gugten geb. 12 na 1906, geh. gew. met D. vanV C.P. van Elk geb. 24 jan. 19] J.T. van ruiten geb. 3 sept. i man MJCardozo geb. 7 fel 1909, man *J.H.C. Glasberg geb.12 maart 1936, man *C Serlie geb. 20 febr. 1910 mai Bleiji geb. 4 okt. 1923, mam van der Meer geb. 28 okt. 19! J. Loomans T.H. de Boer ge! aug. 1913, geh. gew. met J.B Haanappel W.F. Delissen ge nov. 1924, man W. Dortlani 24 febr. 1917, man G. Schi geb. 28 mei 1918, man G.E Cottaargeb. 15 maart 1948, Beukers P.T. Koelewijn geb. maart 1920, vrouw J. Brons a geb. 30 sept. 1921, man P cama geb. 21 sept. 1972, m; Siraggeb. 3 jan. 1914, geh. met D.A. van der Reijden A< Koenis geb. 24 juni 1933, ev Hoffer G.P.A.M. Bruins geb. 1932, man J.T.J. Kaptijnge april 1921, man M.J. Slewe 2.sept. 1928, ev C. van Valde M. Arnoldus geb. 8 sept. 191 gew. met C. Wassink C. van Haastrecht geb. 5 april 1941 C.van der Meet K. Ie Febret okt. 1929, man* P.W. Amms geb. 2 juni 1909, man W. F hijn geb. 21 sept. 1901, mar van Es geb. 16 april 1910, ge f met W.van Egmond G. M. IV r geb. 27 maart 1934, man *1, van Rooijen geb. 8 juni 1909 gew. met N.J. Hoogervorst *1 Verdegaal geb. 25 juni 1933, S. Ganga geb. 29 juni 1940, J.H. Winter geb. 19 febr. 191 vrouw Th. Barreveld geb. 6i 1952, man A. de Wit geb. 2 1911, man G.M.P.B. Berkj juli 1928, ev G.P. van Haast; A.F.L. Vermolen geb. 26 nov. zoon J.H. Zorg geb. 19 aug geh. gew. met M.van den Oev Schaafsmageb. 7 aug. 1993, F. van den Berg geb. 30 maa' 1928, man M. Vinkgeb. K 1934, man L.A. Clasquing sept. 1939, man D.S. Alida geb. 14 maart 1982, zoon ti VOORSCHOTEN-Geboren. Johannes zv R.C.J. Vrins en J Beekhuizen Eline dv L.C.A, Oijen en M.A.J. van den Akke'| Gehuwd J.van Oosten en A.( leman 't Overleden C.P. van Vliet, ou e jaar G. van de Vecht geh. ge Beukenholde, oud 83 jaar II Vermet, oud 87 jaar REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 Ds. J. Maasland: 'Nadruk op ethische vragen is vluchtweg' DOORN ANP De nadruk van orthodoxe pro testanten op ethische vragen als abortus en euthanasie, is soms een vluchtweg om niet na te denken over het eigen onver mogen de traditie door te ge ven. Dat zei de Barneveldse predi kant J. Maasland gisteren tij dens de predikantenconferentie van de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel van de Neder landse Hervormde Kerk. Hoe gaan orthodoxe pro testanten in de slag met de mo derne cultuur? Maasland zocht in zijn toespraak het antwoord op die vraag vooral binnen de kerk. Opvallend, want over het algemeen hebben orthodoxe protestanten minder dan vrij zinnigen te lijden van moderne verschijnselen als ontkerkelij- king. Volgens de Barneveldse do minee hebben ook orthodoxen de antwoorden op fundamente le geloofsvragen niet meer pas klaar beschikbaar. „Onze pre ken stellen veelal de kwestie van de heilstoeeigening in ruime mate aan de orde. Maar weten onze gemeenteleden eigenlijk wel wat dat heil is? Wie God is en hoe ik beleef dat Hij er is in mijn dagelijks leven?" Maasland vreest dat veel geestelijk leven niet meer is dan een gevoel dat in een kerkdienst opkomt 'als het mee zit'. Geloof bestaat vaak slechts uit een 'way of life: een aantal dingen doe je wel, een aantal dingen doe je niet', aldus Maasland. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Opijnen en Tuil: D.M. Elseman, kandidaat te Utrecht. Bedankt: voor Vinkeveen: M. Aangeenbrugte Barneveld. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Scheveningen en voor Spijkenisse i.c.m. Hoog vliet: J. Driessen te Woerden; voor Randburg (Z.Afrika): M. Mondria te Waardenburg; voor Meliskerke: J.W. Verweij te Rijs- sen. ■HH Pastoor C. Spruit (1935, Haastrecht) is pas vier jaar pastoor. Zijn vijfendertigja rig priesterschap heeft hij steeds anders ingevuld. Toen hij twaalf was ging hij naar het seminarie dat zich recht tegenover zijn ouderlijk huis bevond. In 1962 werd hij tot priester gewijd. Als voorbereiding op zijn uitzending naar Brazilië om daar een bisdom op te zetten studeerde Spruit vijf jaar sociale wetenschap pen aan de universiteit van Leuven. De reis ging echter niet door omdat Spruit in het landelijke bestuur van de Orde der Passionisten werd gekozen. In 1969 kreeg hij een baan bij het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut (Kaski) en deed onder- zoek naar de vernieuwing van het religieuze leven en de toekomst van de katho lieke kerk. Hiervoor reisde hij de hele wereld rond. Hierna werd Spruit tot pro vinciaal (hoofd van het landelijk bestuur) gekozen. In 1979 ging hij bij Cebemo werken, een organisatie die ontwikkelingshulp aan de Derde Wereld geeft en als de katholieke tegenhanger van de Novib wordt gezien. Toen hij zes jaar later voor een tweede termijn werd herkozen, ging hij daarnaast als hulppastoor in Oudewater werken. Sinds 1 januari 1993 is Spruit pastoor van de parochie in Warmond. Het leven was streng in flfe het Mookse klooster waar ik mijn theologi sche opleiding volgde. Vijf maal per dag ging je in ge bed en tussendoor studeerde je. Per dag was er twee maal een half uur ingedeeld om te praten, roken mocht alleen op donderdag en zondag. De op leiding is nu een stuk beter, niet omdat het leven minder streng is maar omdat de stu denten betere vakken krijgen. Zoals exegese, uitleg van de Schrift, dat is de bron van het leven. Wij kregen daarentegen dogmatiek, leer van de kerk. Het waren geloofswaarheden waar geen discussie over moge lijk was. Toen geloofde ik alles zonder enige twijfel. De paus had het immers gezegd en die was onfeilbaar. Nu denk ik daar heel anders over. Als je de dog ma's van buiten leert staat niet automatisch vast dat je een ge lovige bent. Zoiets komt eerder in je gedrag naar voren. In het nieuwe boek van Nico ter Lin den Het verhaal gaat staat dat de eerste vraag in de bijbel die van God aan Adam is. 'Adam, waar ben je?' En de tweede is: 'Kain, waar is je broer?' Dat zijn vragen, maar ze omvatten de kern van het leven. Ik was erg blij met de verande ringen in de katholieke kerk na het tweede Vaticaans concilie. Vooral met de nieuwe catechis mus van 1966 waarin het geloof zo verwoord werd dat mensen het eindelijk begrepen. Zo is het bijvoorbeeld niet belangrijk om je hoofd te breken over de vraag of Maria echt een maagd was en hoe het dan kan dat ze toch een kind kreeg. Daar gaat het immers niet om. De Bijbel wil met dit gegeven alleen maar zeggen dat Maria van lage komaf was, niets had te zeggen en toch de moeder van God werd. Hiermee werd de man buiten spel gezet waardoor de vrouw, in de persoon van Ma ria, eindelijk gelijk gesteld werd. Ja, waarschijnlijk was zij een ongehuwde moeder, maar daar is ze niet minder de moe der van God om. Bovendien is die maagdelijkheid een literair gegeven. Ook in de Egyptische literatuur van die tijd vind je dit terug. Een maagd die een kind krijgt is een middel om te laten zien hoe belangrijk die geboor te is. In 1992, nadat ik was wegge gaan uit Oudewater, heb ik een sabbatsjaar genomen. Naast studie en bezinning heb ik een vijf maanden lange studiereis naar Israel, Turkije en Cyprus gemaakt. In de voetsporen van Paulus, zoals in de bijbel is be schreven. Dat was heel boei end. Ik heb altijd veel van rei zen gehoude/i en vond het dan ook jammer dat in 1968 mijn reis naar Brazilië uiteindelijk niet door ging. Het leek mij in teressant om daar een bisdom op te zetten en in Nederland waren toen toch veel te veel priesters. In het klooster hield men mij altijd voor dat ik geen pastoor moest worden, geen parochie had mij immers no dig. Bij het Kaski ben ik op on derzoek gegaan naar de impact die de religieuze vernieuwing heeft gehad op de Passionis- tenordes in Amerika, Duits land, India, Korea, Australië, etc. Daardoor raakte ik er erg bij betrokken. Later als provin ciaal moest ik problemen pro beren op te lossen die de ver nieuwing had gebracht, zoals uittredingen en het tekort aan priesters. Persoonlijk denk ik dat het te kort aan priesters een zegen is. Nu hebben vrijwilligers ruim baan en kijk eens wat die men sen allemaal niet kunnen doen. Zij maken de parochie bloei end, vooral de vrouwen, die de meerderheid vormen onder de vrijwilligers. Helaas bekleden vrouwen nog steeds geen hoge functies in het parochieleven. Ik had heel graag een vrouwe lijke voorzitter van het paro chiebestuur gezien. Een vrouw kan alles, ze kan minister-pre sident worden, ze kan koningin zijn. Maar het priesterschap is nog altijd gesloten. Dat vind ik Pastoor C. Spruit: „Ik had heel graag een vrouwelijke voorzitter van het parochiebestuur gezien." FOTO MARK LA- MERS jammer en ik strijd er al lang voor dit te veranderen. Aan de andere kant heb ik gezien hoe fel de reactie was toen de Angli caanse kerk een paar jaar gele den besloot vrouwen toe te la ten tot de priesteropleiding. Daar ben ik erg van geschrok ken. Je moet hier erg zorgvuldig mee om gaan, vooral in landen waar gelijkstelling van vrouwen niet eens een punt op de agenda is. CARINE DAMEN LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat82 071-53563! Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280! Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51280! DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) H.G. HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, in der Post (adjunct) Redactie: C Hoofdredactie: C ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 0711 ABONNEMENTEN L bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ken tot het automatisch afschrijve abonnementsgeld, ontvangen per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET1 Voor mensen die moeilijk Ie hebben of blind zijn (of eer dicap hebben), is een samenvattirL, regionale nieuws uit het Leidsch D geluidscassette beschikbaar. Voori 0886-482345 (Centrum voo PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrij tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor V bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 u^a overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verp Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uu daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21J Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend k RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 l daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 ui Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit^ partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ooit r de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde h kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-%, babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14