/EIDEN 'Kleine grote problemen in een kleine grote stad' IJS wonersaantal geen reden voor gemeentelijke herindeling Gehandicapten boos na niet toekennen van mobiele telefoon Voortbestaan ecodrugswinkel Altered State uiterst onzeker DERDAG 9 JANUAR11997 ans jacobs, 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071 -5356436 'Foutje' A K ^en f°utje' van de I J Voorschotense wet houder Smits (D66/wel- zijn) kost de gemeente ruim 100.000 gulden. Groenendijk Het bedrijfsterrein I O Groenendijk tussen Hazerswoude en Zoeter- woude wordt niet aange sloten op rijksweg 11 NO 1897 derdagnamiddag omstreeks vier uuren ontstond in de her van Herman Schoondergang aan den Voorschoterweg, d. Toen de beide brandspuiten uit Voorschoten spoedig pp op het terrein aanwezig waren, stond reeds alles in lich- aie. De spuit van de Firma van Kempen had toen reeds een- i tijd water gegeven, maar rukte in, toen de brandweer uit jschoten kwam. Van het gebouw bleven slechts eenige puin- [n over. De belendende woning van Van Haasteren bleef er gespaard. Alles was tegen brandschade verzekerd. NO 1972 5 januari Leidse vuilverbranding wordt eerder dan was voorzien joner". Deze week is al begonnen met de voorbereidende rzaamheden van een andere stofvanginstallatie in het ge- 'n aan de Haarlemmertrekvaart. De vieze zwarte pluim zal een maand of tien tot het verleden behoren. De kosten van ieuwe installatie bedragen bijna 2 miljoen. De twee ovens in afzonderlijk worden stilgelegd voor verbouw. In de perio- dat de Leidse vuilverbranding op halve kracht werkt, neemt Haag een deel van het werk over. jndijkbuurt jaar lang aangepakt N* Een vol jaar heeft de gemeente Leiden ervoor uitgetrok- om de Rijndijkbuurt van nieuwe rioleringen te voorzien. Het [zal, als het weer dat toelaat, nog deze maand beginnen, jf de Burggravenlaan gaan twee ploegen tegelijk aan het L De ene vervangt het riool in de straten tussen Burggraven- jen Zoeterwoudesingel, de andere werkt in de richting van I anaalweg. In twaalf maanden tijd worden dertien straten ,'keer op de schop genomen. Eerst worden wegen openge en om de oude rioleringen te slopen en de nieuwe buizen j e leggen. De klinkers die vervolgens worden gelegd worden Irie maanden inklinken vervangen door een definitieve be ng. Gevaarlijk transport 5 ag monica wesseling )ting van het aantal inwoners van een gemeente ooit de enige reden zijn voor gemeentelijke her- og. Alleen als er andere, doorslaggevende redenen als oplossen van ruimtenood, kan tot samenvoe- orden overgegaan. Méér inwoners betekent niet finitie een sterker bestuur, betoogde de Zuid-Hollandse Commissaris der gin J.M. Leemhuis-Stout gistermiddag tijdens de s Wie zei er dat die twee oliedrums niet in de kofferbak pas- In dat die balken een probleem zouden zijn? Kom op, met één tje houden we de boel gemakkelijk bij elkaar. Geen probleem, We doen trouwens ook in verhuizingen. foto loek zuyderduin Staatssecretaris Kohnstamm - hier in gesprek met wethouder Van Bochove - kwam gisteren naar Leiden om te horen wat de stad van plan is met de miljoenen die het krijgt uit de pot voor het Grote Steden Beleid. foto loekzuyderduin leiden/regio maarten keulemans Het Overleg Gehandicapten Leiden en Omstreken (OGL), de regionale spreekbuis voor ge handicapten, is kwaad op de bestuurders van Leiden en om ringende gemeenten. Vorige maand besloten de regioge meenten dat gehandicapten geen geld krijgen voor de aan schaf van een mobiele telefoon. Het platform voor mensen met een handicap vindt dat de draagbare telefoons net als rol stoelen en scootmobiels thuis horen in de Wet Voorziening Gehandicapten. „Met een mo biele telefoon zijn mensen met een handicap niet afhankelijk van toevallige voorbijgangers als ze bijvoorbeeld een lekke band of een lege accu hebben. Ook binnenshuis geeft een mo biele telefoon het nodige ge bruiksgemak voor mensen die minder mobiel zijn", schrijft het OGL in een brief aan de ge meentebestuurders. Maar mensen zonder handi cap kunnen ook stranden met een lekke band, redeneren de regiogemeenten. Bovendien blijkt uit een enquête dat de meeste gehandicapten hele maal niet zo'n behoefte hebben aan een draagbare telefoon. „Wij voeren ons inziens een ruimhartig verstrekkingsbe- leid", luidt de conclusie. Het OGL neemt daar geen ge noegen mee. „Je reinste flauwe kul", vindt L. Veldkamp van het OGL de argumenten van de re gio. „Als je niet gehandicapt bent en een lekke band krijgt, kan je naar een praatpaal lopen en zeggen dat je panne hebt. En wat die enquête betreft: ik heb hem zelf opgesteld, en hij ging helemaal niet over zaktelefoons. Gehandicapten die die enquête hebben ingevuld geven toch ook niet aan dat ze een huisje in de zon willen?" Ook de adviseur gehandicap tenbeleid van de Leidse Wel zijnsorganisatie, B. Deckers, is het niet eens met de afwijzing. „Het is onzinnig om te stellen dat niet-gehandicapten net zo hard een mobiele telefoon no dig hebben als gehandicapten. Dan kan je net zo goed zeggen: iedereen moet zijn eigen fiets of auto kopen, dus gehandicapten moeten voortaan maar zelf op draaien voor de kosten van hun rolstoel of scootmobiel. Het doel van de Wet Voorziening Gehandicapten is juist ervoor te zorgen dat mensen met een handicap zo gelijkwaardig mo gelijk aan de maatschappij kun nen deelnemen." Deckers raadt het OGL dan ook aan desnoods bij het rijk aan te kloppen voor de vergoeding. In Alphen aan den Rijn kre gen tien gehandicapten eerder dit jaar een zaktelefoon bij wijze van proef. Het project wordt ge sponsord door een electronica- zaak. De plaats op het lijstje van grote steden van J. Kohn stamm (D66) levert Leiden niet alleen geld op, maar ook een beter imago. Dat zei burgemeester C. Goekoop giste ren in De Waag bij het bezoek van de staatssecretaris van binnenlandse zaken. „Leiden is een kleine grote stad met kleine grote problemen. Het grote stedenbeleid is bij het oplossen van die problemen een steuntje in de rug." leiden aap rietveldbezocht het parkeerterrein aan de Haagweg en het bedrijfsver- Leiden deed gisteren alles om zamelgebouw aan de Franmbo- het de staatssecretaris naar de zenweg. Maar verder hoefde hij zin te maken. Kohnstamm alleen in het stadhuis en in het hoefde niet, zoals in andere op een steenworp afstand daar- 'grote steden', een rondwande- van gelegen Waaggebouw een ling door de stad te maken. Hij paar enthousiaste verhalen van wethouders, ambtenaren en ondernemers aan te horen. Mensen die hem precies kon den vertellen wat Leiden met de rijksbijdrage van 1,5 miljoen grilden wil doen om de stad ver der op te bouwen. Directeur S. Engelsman van het rijksmuseum voor volken kunde vertelde een enthousiast verhaal over citymarketing het plan om in samenwerking tus sen gemeente en bedrijfsleven de stad beter te verkopen. „Want dat Leiden een grootse stad is, dat weten wij wel, maar nu moet de rest van de wereld daar nog achter komen." Engelsman vertelde de staats secretaris over de reclamecam pagne onder de noemer: Niets lijkt op Leiden. Een gewaagde leus, vond Kohnstamm. „Wij hebben als D66 in 1994 ook lang nagedacht over het motto waarmee wij de campagne in zouden gaan. En wij waren bij na op dezelfde leus terecht ge komen. Bij ons zou dat geweest zijn: D66 staat voor niets. Maar wij durfden het niet aan. Ik vind het moedig dat Leiden die stap welgezet heeft." Bijeenkomst over bindend studieadvies leiden dend studieadvies. De Leidse universiteit is voor alsnog de enige instelling die haar studenten na een jaar stu die wil kunnen wegsturen op grond van de behaalde studie punten. Aan het debat doen studenten, docenten en beleids medewerkers van de Leidse universiteit mee. De bijeen komst begint om 13.00 uur aan de Boommarkt 5 in Leiden en wordt voorgezeten door advo caat G. van der Steur. 'Liever geboeid door mijn stu die dan gebonden door een ad vies'. Onder dit motto houdt de Leidse Studentenbond (LSB) een symposium over het 'bin dend studieadvies' waarmee de Leidse miiversiteit komend stu diejaar wil beginnen. De bijeen komst wordt op vrijdagmiddag 17 januari gehouden, tien da gen voordat de universiteitsraad een besluit neemt over het bin- nieuwjaarsreceptie van het provinciaal bestuur. Leemhuis hield een bespiegeling over de kwaliteit van het openbaar bestuur. „We hebben het vaak over versterking van het openbaar bestuur, maar tegelijker tijd weten we niet precies wat we onder sterk bestuur moeten verstaan. Als je niet weet wat je doel is, is het ook moeilijk op weg te gaan." De lokale bestuurders van nu laten volgens de com missaris nog wel eens een steek vallen. Ze blijven vaak 'n- en uitpraten zonder een knoop te durven doorhakken. Bestuurders lopen weg voor hun verantwoordelijkheid. „En het feit dat er veel veranderd is, mag daarvoor niet als excuus dienen." Leemhuis vindt dat bestuurders aan twaalf criteria moeten voldoen. Naast de wat voor de handliggende zaken als kwaliteit en betrouwbaarheid, moeten be stuurders vooral goed kunnen communiceren en zor gen voor maatschappelijk draagvlak, overigens niet ten koste van alles. Bestuurders moeten weer trots zijn op het feit dat ze bestuurders zijn. Strenge vorst brengt menigeen de nodige last met zich mee. De nende dagen belicht .eidsch Dagblad elke ig typisch winterse )lemen. Vandaag: de energierekening. w op de tv. Het energiebedrijf heeft epasselijk middel om wanbetalers e kassa te krijgen. Afsluiten doet de - n principe bij deze extreme win- standigheden niet, althans niet van ste levensbehoeften. Maar daar wordt >elaansluiting nog niet toe gerekend, al vier weken weer om flink te stoken, het maar omdat ook de meeste ver ingssystemen niet tegen bevroren de nnen. Het gasverbruik ligt landelijk rintig procent hoger dan normaal. Af- en worden van gas en stroom is deze extra vervelend, maar gelukkig is de 'oorzichtig. n de meest hardnekkige wanbetalers het risico om afgesloten te worden, ook dan zijn we nog terughoudend", oordvoerder A. Kromhout weten, de andere kant moeten we ook oppas- it men dit niet als een vrijbrief gaat m de rekeningen niet te voldoen. Dat >k niet eerlijk zijn ten opzichte van en die wel betalen." De EWR beschikt en veel subtieler dwangmiddel, dat •n niet direct in de kou zet en zeker geen gesprongen leidingen veroorzaakt, maar wel werkt. „Als we het kabeltelevisie signaal afsluiten, komen de meesten wel langs. En dan betaalt men meteen alles." Bij Raad en Daadwinkelier B. Dirkse in Lei- den-Noord zijn inderdaad geen gevallen van afsluiting bekend. „Een paar maanden geleden. Maar dat was een uitzonderlijk ge val met een minder goed betalingsverleden. Met deze koudeperiode heeft dat niets te maken." De problemen ontstaan dan ook pas als de eindafrekeningen komen. Dat is tevens het moment waarop ontvangers van bijstand de koudetoeslag in het kader van het mini mabeleid krijgen. Andere minima kunnen deze aanvragen. „Afgelopen jaar was er een enorme toeloop. Maar met die hoge afreke ningen was honderd gulden slechts een druppel op een gloeiende plaat", vindt Dirkse. Of er komend jaar weer een koudetoeslag komt moet nog besloten worden. „We den ken in dezelfde orde van grootte, maar de financiering is nog niet rond", laat K. Paal vast van sociale zaken van de gemeente Lei den weten. „In '96 werd de koudetoeslag betaald uit een overschot van de bijzondere bijstand in '95. Maar over '96 hebben we daar mogelijk een tekort. We keren name lijk meer uit doordat het drempelbedrag is afgeschaft." De gemeente hoopt in mei, wanneer de eerste afrekeningen komen, een nieuw potje gevonden te hebben. Al komt het niet slecht uit dat ook de Tweede Kamer aan een toeslagregeling denkt. Of de afrekening dit jaar mee zal vallen durft de EWR niet te zeggen. Kromhout: „Dat is moeilijk in te schatten. De voor schotten zijn gebaseerd op de vorige winter die inderdaad ook erg koud was. Als het ko mend weekeinde gaat dooien en het voor jaar is mooi, verwacht ik geen problemen. Maar er zullen ook altijd individuele om standigheden meespelen. Voor de eindafre kening is in ieder geval gespreide betaling mogelijk. Misschien zou het wel makkelij ker zijn als alle winters ongeveer even koud waren." tekst «job de kruiff foto hielco kuipers Lisser Veerhuis mag vissteiger laten staan leiden aap rietveld Uitbater J. Wolting van het Lis ser Veerhuis aan de Lage Rijn dijk hoeft de nieuwe vissteiger achter zijn café niet helemaal af te breken. Omwonenden die bij de gemeente bezwaar aante kenden tegen de bouwvergun ning hebben nul op rekest ge kregen. Als zij last hebben van de mensen op de steiger moe ten zij de politie maar bellen, vindt de gemeente. Volgens de klagers is de vis steiger niet meer of minder dan een terras op het water. Voor minder-validen, voor wie de steiger volgens Wolfing is be doeld, is het plankier volgens de boze omwonenden nauwelijks bereikbaar. Zij zijn bang voor bierdrinkende en' lawaaiïge ca fébezoekers op de steiger en zien het bouwwerk als een in breuk op hun privacy. Wolting werd bij de zitting van de gemeentelijke commis sie voor beroep- en bezwaar schriften woedend op de kla gers. 'Azijnplassers', noemde hij ze en hij verweet de omwonen den dat zij niet met hem waren komen praten. De steiger is in elk geval niet in strijd met het bestemmings plan, vindt de gemeente. De be zwaren van de klagers zijn dan ook ongegrond verklaard. Wolting heeft volgens burge meester en wethouders wel een loopje genomen met de bouw vergunning. Daarin stond dat hij een 2,5 meter brede steiger mocht bouwen. In werkelijk heid is het bouwwerk vier meter breed. Leiden overweegt een maatregel uit te vaardigen, om Wolting te dwingen het illegaal gebouwde gedeelte af te breken. leiden Het was een fris feestje gisteravond op het ijs van het Leidse Rapenburg. Enkele tientallen studen ten waren samengekomen in de kou, zomaar voor wat gezelligheid. In het ijs waren kerstbomen geplant en er brandden enkele vreugdevuren in grote tonnen. De muziek, Hollandse liederen, schalde in de vries kou, maar werd rond 21.00 uur uitgezet. Toen gingen de studenten weer terug naar hun kachels. Volgens Mark van Dorth van 'Rap 56' was het beregezellig geweest. „We kregen nog bezoek van een zwerver die een borrel kwam halen." foto henk bouwman leiden wim koevoet Aan voorspellingen waagt L. Brussee van Altered State zich niet. Of de Leidse ecodrugswin kel het eenjarig bestaan haalt, is voor hem ook nog een open vraag. Altered State streek vorig jaar in de tweede week van februari aan de Papengracht neer. Nog niet eerder in het nog maar kor te bestaan, lijkt het einde zo na bij als sinds het begin van deze week. En dat terwijl Altered Sta te de afgelopen periode 'een le vensvatbare onderneming' is Politie-invallen in een padde stoelenkwekerij in Kerkdriel, in een Eindhovense zogeheten smartshop en huiszoekingen in Amsterdam en Eindhoven moe ten volgens het openbaar mi nisterie worden beschouwd als een voorbode van een landelijk verbod op de handel in ecodrugs. Brusse kan niet zeggen of door het oprollen van de kwe kerij Altered State verstoken blijft van paddestoelen. „De groothandel zit er nog tussen, ik weet dus niet of onze padde stoelen ook uit Kerkdriel ko men. Als het goed is, krijgen we vandaag nieuwe voorraad. Ik heb van de groothandel nog niets gehoord." Brussee's broer is de eigenaar van de winkel maar omdat deze vakantie viert, staat hij in de winkel. Brussee zegt dat hij is overvallen door de berichtge ving over de actie van het open baar ministerie. „Ik heb geen flauw idee over het waarom en over hoe het nu verder zal gaan. Dit is een don derslag bij heldere hémel. Ecodrugswinkeliers, ook wij, voeren overleg met de overheid en dan komen er ineens van zulke rare acties. Wij hebben ons altijd tot het uiterste inge spannen om goede informatie te verstrekken. Paddestoelen zijn gewoon goede producten. Bij verkeerd gebruik kan er wat mis gaan, ja. Maar dat geldt voor wel meer zaken. Ondanks al die inspanningen is er nog al tijd veel onwetendheid en angst." Brusse ziet een lichtpuntje en dat is de houding die de Leidse autoriteiten tot dusverre heb ben ingenomen. „Voor Altered State is Leiden een goede stad."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13