Collecties anatomische preparaten blijven kwetsbaar Wetenschap Techniek Het tijdperk van de zelfdenkende materialen nadert snel Het duurt niet lang meer voordat vliegtuigen „zelfdenkende" vleugels hebben, die bewegen zoals vinnen van een vis om het toestel „lift" te geven dan wel neerwaarts te stuwen. Dat zegt de onderzoeker James Sirkis van de Universiteit van Maryland (VS) in de International Herald Tribu ne. Bruggen en telefoonpalen gaan volgens hem 'voelen' wanneer zij kunnen gaan breken en ver sterken dan zelf hun structuur om dat te voorko men. Handvuurwapens gaan alleen af in handen van hun eigenaar. Installaties voor luchtbehan deling onderdrukken zelf hun trilling. Banden waarschuwen de autorijder op vriendelijke wijze dat zij lucht nodig hebben. Gevoelige kunstspie ren sturen ledematen van robots - of mensen. Sommige sümme dingen zijn al het dagelijks le ven ingeslopen, zoals ski's en de wielophanging van auto's die zich aan de wegomstandigheden en schokken aanpassen. Het eerste wat volgens Sirkis zal onstaan zijn bruggen, gebouwen en vliegtoestellen die zelfre gulerend de krachten, temperatuurverschillen en spanningen opvangen die op hen inwerken. In het materiaal van bruggen wordt een uiterst fijn vezelnetwerk ingebouwd waarlangs zich licht verplaatst. Door bewegingen van de brug verandert de golflengte van het licht. Computer sensors merken de veranderingen op en waar schuwen voor breuken. Maar uiteindelijk wordt het diagnostische vezelnetwerk gekoppeld aan een soort vaatsysteem dat direct op de plaats van de breuk kunsthars of een ander versterkend materiaal uitspuit. Een van de nu al meest gebruikte zichzelf aan passende materialen zijn zogeheten piezo-elek- trische films of keramische stoffen die krimpen of zich uitrekken al naar gelang zij onder inwer king staan van stroom of een magnetische veld. Piezo-electrische elementen gekoppeld aan ve zel-optische systemen zoals uit bruggen leveren samen een 'actief helikopterblad op, dat tijdens de vlucht zijn vorm aanpast om trilling te voor komen. Normaal „rammelt" een helikopter door de trillingen als het ware „uit elkaar". Het daar door nodige onderhoud maakt vijftien procent uit van het totale onderhoud aan een helikopter. Piezo-elektrische sensors kunnen ook worden ingebouwd in de kolf van een pistool. Zij „her kennen" het eigen patroon van de handdruk van de eigenaar, zodat het wapen zich alleen door hem laat afvuren. Verdamping van sterk water belangrijkste bedreiging DONDERDAG 9 JANUAR11997 HET WEER DOOR JAN VISSER Tijdens het afgelopen etmaal is op grote hoogte minder koude luc ons land binnengedrongen. Dat leidde gistermiddag in Bloemend tijdens het opruimen van laaghangende bewolking tot wat lichte r regen bij temperaturen omstreeks -6 graden. Feitelijk ging het hit om onderkoelde motregen waarbij de miniscule druppeltjes, wanr ze tegen voorwerpen botsen, bevriezen en tot ijzel aanleiding kuni geven. De hoeveelheid motregen was overigens te gering voor ijzel. Maar afgelopen nacht kwam daar in het zuidwesten van het land veranc ring in. Een zone met lichte regen en motregen boven België breit zich naar Zeeland en het zuiden van Zuid Holland uit. Dat leiddel ijzel met als gevolg plaatselijk zeer gladde wegen. De ijzel breidt zich vandaag niet verder uit. Doordat de atmosfeer weer verkilt zou eventuele neerslag in onze streken in de vorm var sneeuw kunnen vallen. De komende nacht is de vorst matig, onge -6 graden. Morgen vriest het 's middags licht: circa -3 graden. Vei is er bewolking maar de zon laat niet helemaal verstek gaan en er waait een zwakke tot matige wind uit het oosten tot noordoosten. Voor het weekeinde is een krachtig hogedrukgebied van belang dj boven het zuiden van Scandinavië in de steigers staat. Onder invli van dit luchtdrukmaximum stroomt opnieuw hele koude en drogei lucht naar onze streken. Op zaterdag en zondag zal het daardoor t ven vriezen. Als het opklaart in de nacht van vrijdag op zaterdag a weer 9 graden. Ook laat de zon zich overdag geregeld zien. Wel kc er meer wind waardoor het voor het gevoel nogal koud is. Gisteren is het ondanks enige tijd zon erg koud gebleven. In Bloer daal aan Zee en op Schiphol werd het overdag niet warmer dan -6 graad. Vanochtend was de temperatuur onder een bepaald niet wi kenloos zwerk gezakt tot 8 a 9 graden onder nul. De eerste lOdaj van de maand worden vanwege de niet aflatende vorst de koudste de eeuw. De universiteiten van Leiden, Amsterdam, Groningen en Utrecht herbergen omvangrijke collecties anatomische prepara ten. Zij zijn de stille getuigen van de lange reis die medische onderzoekers de afgelopen eeu wen hebben gemaakt om het menselijk lichaam, ziekten en afwijkingen zo precies mogelijk in kaart te brengen, te behande len en te genezen. Tot in deze eeuw speelden ze een belangrij ke rol in het medisch onderwijs, nu hebben ze vooral historische waarde. Hun onderhoud is een voortdurende bron van zorg. Van alle museale collecties zijn juist historische anatomische en zoölogische preparaten - in sommige gevallen al driehon derd jaar oud - het kwetsbaarst. Vanaf het moment waarop deze stukken werden geprepareerd, vaak na een openbare les in een universitair anatomisch theater, vormde die kwetsbaarheid een probleem. Tsaar Peter de Grote ondervond dat al in 1717. Bij een bezoek aan ons land kocht hij de gehele collectie anatomische prepara ten op van de befaamde Am sterdamse anatoom Frederick Ruysch. Het verhaal gaat dat veel stukken verloren gingen, omdat de zeelieden onderweg naar Sint Petersburg de conser verende alcohol zouden hebben opgedronken. De Universiteit van Leiden zag in 1807 een aanzienlijk deel van haar collectie anatomische pre paraten vernield door een ex plosie op een kruitschip aan het Rapenburg. Maar de belangrijk ste bedreiging voor deze weten schappelijke collecties heeft toch altijd gelegen in verdam ping. Zelfs de kleinste opening in de afsluiting van de glazen potten heeft tot gevolg dat de vloeistof begint te verdampen. En omdat alcohol zo vluchtig is, wordt de concentratie van alco hol in de overgebleven vloeistof lager, wat de preparaten niet Geconserveerd hoofd geïnjecteerd met een mengsel van hete was en hars om bloed en lymfevaten te laten zien. foto gpd ten goede komt. Vooral deze zogenoemde natte preparaten - anatomische en zoölogische stukken op sterk water - behoeven voortdurende controle en onderhoud. Dr. An- tonie Elshout, die in 1952 in Leiden promoveerde op het anatomisch kabinet van de uni versiteit, beschreef de onder- houdstoestand toen als volgt: Achthonderd vuile flessen, vele met beschimmelde inhoud, moesten in de kelders van het Anatomisch Laboratorium wor den opgeborgen. Vele praepara- ten stonden droog, vele oude fiolen waren gebarsten en ver weerd. De kurken waren in de flessen gevallen, van vele fraaie darmpraeparaten zag men slechts een drabbige massa op de bodem van het cilinderglas. (...)Waaraan hadden de groot meesters der praepareerkunst het verdiend, dat hun zorgvul dige arbeid zo verontachtzaamd zou worden in latere tijden?" Zo somber is de toestand op dit moment gelukkig niet meer. De vier grote medisch-historische collecties van ons land - gekop peld aan de universiteiten van Leiden, Amsterdam, Groningen en Utrecht - zijn redelijk op or de gebracht, mede dankzij het Deltaplan Cultuurbehoud waardoor veel achterstallig on derhoud aan kunst- en cultuur goederen kon worden aange pakt. Nergens is er echt meer sprake van een noodsituatie. Wel kampen de conservatoren van de grote anatomische en zoölogische collecties met een forse achterstand. Waarin ligt de waarde van al de ze preparaten? Waarom moeten ze behouden worden? Wim Mulder is conservator van de medische collectie van het Uni versiteitsmuseum van Utrecht: Droog preparaat: foetus in karakteristieke houding. „Het is een stukje cultuurge schiedenis dat ons is nagelaten. De stukken geven een beeld van de tijd, waarin ze gemaakt zijn. Wie zijn wij om ze over de muur te gooien?" De eerste anatomische prepara ten dateren van het einde van de zeventiende eeuw, toen ana tomen twee belangrijke tech nieken ontwikkelden om men selijk en dierlijk materiaal te conserveren: het gebruik van wat in de volksmond sterk wa ter heet en het injecteren van bloed- en lymfevaten met een mengsel van hete was en hars. Sterk water was in die tijd zoge heten Brandewijn van Nantes, met een alcoholgehalte van zes tig procent. Daar werden vaak nog stoffen als looizuur, aluin, kamfer aan toegevoegd. Aan die zeventiende en acht- tiende-eeuwse preparaten kun je zien, waar het medisch on derzoek uit die tijd zich op con centreerde," vertelt Mulder. „Harvey had in 1628 zijn theo rie van de bloedsomloop naar buiten gebracht - veel prepara ten laten zien hoezeer men er mee bezig was om te proberen aan te tonen dat er inderdaad sprake was van een circulatie van het bloed. Een ander be langrijk onderwerp - bevond het toekomstig kind zich in minus cule vorm in het zaad van de man of bevond het zich in de eicel? - wordt weerspiegeld in preparaten uit die tijd." Ook in het moderne medisch onderzoek spelen anatomische preparaten nog een belangrijke rol. In Leiden is een actief be leid voor het verzamelen van anatomische preparaten van aangeboren hartafwijkingen. Door die zo goed mogelijk te beschrijven en te documente ren groeit de kennis en daarmee behandelingswijzen van aange boren hartafwijkingen. Mulder: „Ik zeg altijd maar: Als je de geschiedenis van je vak niet kent, kun je nooit een goed vakman zijn, dus ook geen goe de arts. En ook voor een groter publiek hebben deze stukken een educatieve functie. Mensen zijn zich steeds meer bewust van hun eigen lijf, hebben steeds meer kennis van hun ei gen gezondheid. Aan de ene kant moetje daar natuurlijk heel erg mee oppassen en toe vallige bezoekers niet overvallen met afschrikwekkende prepara ten, maar je zou kunnen den ken aan exposities, waar je aan de hand van anatomische pre paraten de effecten laat zien van eenzijdige voeding of van geslachtsziekten. HEINZ OPGAVE OPLOSSING KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Langs de westkust af en sneeuw, elders meest g. In het noorden een stormachtige wind, mor gen later op de dag afne mend. Maxima van rond het vriespunt langs de zuidwestkust tot plaatse lijk -12 langs de Zweedse Zweden: Vandaag wolkenvelden en n het zuiden zon. Morgen kans op een sneeuwbui. name morgen in de noordelijke helft een har de wind. Temperatuur va- rierend van -5 in het zui den tot -20 in het noor- Denemarken: Wolkenvelden en af en toe wat lichte motsneeuw. Middagtemperatuur onge il--2 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, met name in Engeland en Schotland plaatselijk wat motsneeuw, of morgen motregen. In Ier land vandaag ook af en toe zon. Morgen in Ierland geleidelijk meer bewolking maar tot de avond droog. Middagtempe ratuur vandaag van 0 graden in Enge land tot 6 in Ierland. Morgen in Enge land lichte dooi. België en Luxemburg: Bewolkt en vandaag af en toe sneeuw. Morgen meest droog en later op de dag enkele opklaringen. Middagtemperatuur rond -3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en vandaag in het westen en midden enige regen of ijzel. In het noor den en noordoosten sneeuw. Morgen ge leidelijk droog en later op de dag enkele opklaringen. Middagtemperatuur tussen -1 en 4 graden. Portugal: Vandaag nog enkele buien, mogelijk met onweer. Morgen bijna overal droog. Zo wel vandaag- als morgenmiddag kans op zon. Maximumtemperatuur uiteenlo pend van 14 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Spanje: Vandaag met name in het midden en zuiden enige tijd regen, boven de 900 meter sneeuw. Morgen in het zuiden af en toe zon, in het midden en noorden wolkenvelden en nu en dan regen. Maxi ma tussen de 8 en 15 graden, morgen in het zuiden bij zon mogelijk 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur morgen plaatselijk 25 graden op de zuidstranden. Marokko: Westkust: Vandaag nog wolkenvelden en in het noorden enkele buien. Naar het zuiden toe droger en meer zon. Morgen overal droog en zonnige perioden. Mid dagtemperatuur tussen 18 en 23 gra- Tunesië: Vandaag wolkenvelden en mogelijk wat regen. Morgen zon afgewisseld door en kele pittige buien, mogelijk met onweer. Maxima van 16 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vandaag bewolkt en vooral langs de Middellandse Zee regen. Morgen bijna overal droog en af en toe zon. In de Py- leën morgen nog wel kans op 5uw of regen. Middagtemperatuur tussen de 5 en 10 graden. In de Alpen en Pyreneeën temperatuur op 2000 me ter hoogte vandaag rond -4 graden, in de Alpen morgen wat kouder. Mallorca en Ibiza: Enkele buien, mogelijk met onweer. Vooral morgen meer zon en droger. Mid dagtemperatuur ongeveer 15 graden. Italië: Vandaag flink wat bewolking en stevige buien, soms met onweer. In het noorden enige tijd regen. Morgen af en toe zon, maar met name in het zuiden ook buien. Middagtemperatuur uiteenlopend van 5 graden in het noorden tot 16 in het zui- Corsica en Sardinië: Bewolkt en enkele pittige regen- of on weersbuien. Morgen in de loop van de dag meest droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur rond 14 graden. Malta: Zon afgewisseld door enkele buien, mo gelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Griekenland en Kreta: Zowel vandaag als morgen op veel plaat sen droog. Alleen langs de westkust morgen enkele buien. Verder zon, maar in de noordelijke helft ook flinke wol kenvelden. Middagtemperatuur meest tussen 10 en 15 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: Vandaag wolkenvelden en enke le buien, soms met onweer. Met name langs de westkust ook zon. Morgen op veel plaatsen droog en perioden met Middagtemperatuur van 12 graden op de Dardanellen tot 18 op Cyprus. Duitsland: Veel bewolking en plaatselijk mist. In de hogere bergen ook af en toe zon. In het zuiden en in de Alpen van .tijd tot tijd sneeuw en mogelijk ijzel, elders lokaal lichte motsneeuw. Middagtemperatuur rond -5, in het zuiden tijdelijk rond het vriespunt. Temperatuur op 1500 dalend naar -3 graden. Zwitserland: Veel bewolking en van tijd tot tij sneeuw. Aan de zuidflank vandaag sneeuw, beneden 600 meter oven in regen. Middagtemperatuur -2 a noordzijde en +4 aan de zuidkant peratuur op 2000 meter -6 graden Oostenrijk: Meest bewolkt en van tijd to sneeuw, morgen vooral aan de zuig Temperatuur 's middags -3 gi Temperatuur op 2000 meter d naar-9 graden. Polen: Wolkenvelden en plaatselijk mist. daag vooral langs de kust kans o sneeuwbui, elders mogelijk motsneeuw. Maxima ongeveer -S Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en kans op mist of motsn Middagtemperatuur rond -5 grader Hongarije: Wolkenvelden, maar vandaag ooi Morgen met name in het zuiden i ijzel en in de hogere delen sn Temperatuur 's middags rond het VRIJDAG 10 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.45 Zon onder i Maan op 09.10 Maan onderi Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.10 16.26 03.43 Laag 00.10 12.15 23.51 Weerrapporten 09 januari 07 uur: Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Rome regen Split half bew Stockholm sneeuw Warschau zwaar bt Wenen zwaar bt Zurich zwaar be Bangkok licht bee Casablanca zwaar be Johannesburg regen Los Angeles licht bee New Orleans zwaar be New York onbew. J£ &££/s/ <AA&T &££TL/C&£, JOPOCUS A/£& A£/£A1AAL A/f£MANP ££AY /<AA/<T &£<jUt//ZP CRYPTOGRAM Horizontaal: I. Bieden onderdak bij ruzie met een meisje (6); 4. Verplichte op gave van de wiskundeleraar (8); 6. Duitser uit Kiel (3); 7. Minder brutaal dan een minnaar (3); 9. Voor korte tijd onderzoeken (7); II. In orde met die zandplaten (5). Verticaal: 1Haar grillen worden gevolgd door gekken (4); 2. Thee voor de wedstrijd volgens tekening (5); 3. Bevindt zich tijdelijk in het theater (4); 5. Zendt de reputatie van het ministerie uit (6); 6. Springvogel (3); 8. Gemeente huis (4); 10. Zij heeft de naam van een ouderloze verworpeling (3). KRUISWOORDRAADSEL last-club eli-d-die n--rem--e st-oma-vr -artikel- stug-reis -etagere- sr-noe-go e--sol--o lik-i-hei anti-vent Niks verdween met een lichte plof in een punt. Voordat Joost van zijn ver bazing over dit verschijnsel bekomen was zat het ventje echter reeds weer aan de tafel. ,,Ik heb gekijkt", verklaar de het voldaan. „Ik heb alles geziet van de toto." „Dat is verblijdend", zei Joost met een zenuwtrekje om de mond. „Als u mij toestaat zal ik opschrijven wat u mij dicteert, want ik neem aan, dat u de uitslagen van de voetbaltoto uit het hoofd geleerd hebt. Dus nu maar snel aan het werk, voordat heer Olivier terugkomt en voordat u de juis te opstelling vergeten bent." „Ik ben flits-rappe Niks, die niks vergeet", her nam de ander. „Schrijf maar mooie krasjes op de papier, hè? Dan zal ik jou alles verhalen. En als ik de toto goed gezegd heb, ga jij de verfschilderij in barreltjes maken. Afgespreekt?" „Afge- spreekt", zei Joost met bevende stem. „Afgesproken, meen ik." Hij zette zich aan de tafel, trok een haartje uit zijn kroontjespen en begon zenuwachtig in te vullen wat het witte mannetje hem voorzei. Heer Bommel was intussen naar buiten gelopen om tot andere ge dachten te komen. Zijn mislukte le zing zat hem danig dwars en zijn stemming was dan ook héél bitter toen hij bij een boomgroepje Tom Poes ontmoette. „Het leven heeft voor mij geen waarde meer, jonge vriend", sprak hij met doffe stem. „Dit figuur kom ik nooit te boven; en dat is de schuld van die Niks." „U hebt hem toch niets gedaan?" vroeg Tom Poes. „U hebt dat schilderij toch nog?" „Hoezo?" vroeg heer Ollie, nog meer betrekkend. „U moet Niks goed in het oog houden", zei Tom Poes. „Zijn toe komstvoorspellingen zijn waardeloos, maar hijzelf is belangrijk." Deze woor den verbaasden heer Bommel. Zijn mond zakte open en hij had niet in de gaten, dat Joost zich op de achter grond naar een brievenbus spoedde om het totoformulier te posten. Tom Poes en de Niks TOMPOES W-O-V D-A-AA W-AS /-£ V-A-Aj £>-/-£ A-AAP-£-K-£ H-E-/AAZ- £>-/-£ /-/< AC-£A/. A/-A-L-£0 A/-£-/-A/-Z.' /S-0-6 £-£- P-A-/V-XZT V- O-O-R £>-£ Ad-O-0-f-£ M-/£- U- HAJ- A -A -£-££■- A -A T P-/£ J-£ M-£ &£-S-T. U-O-R-D -H-£-B-Tf

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10