Pieterburen wil crèche uitbreiden !;!;;:ÏÏVrclc" Natuur Milieu Ondergang dreigt voor dennen in Wassenaar Invasie witbuikrotganzen WOENSDAG 8 JANUAR11997 redactie: bert de jong 072-5196276 DOOR JAN VISSER 'Dooi zonder regen en wind is niet waard dat hij begint' luidt een bekende spreuk uit de volksweerkunde. Deze spreuk zou wel eens van toepassing kunnen zijn op de zachtere luchtmas 6 sa's die zondag het westen van Europa binnendringen. Onder invloed van de zachtere lucht loopt de temperatuur weliswaar op maar regen en veel wind blijven achterwege. Deze worden op afstand gehouden door een hogedrukgebied dat vrijdag bo ven Denemarken tot ontwikkeling komt en daarna sterk in be tekenis toenemend naar het oosten van Europa koerst. Mocht het volgende week wel tot dooi komen, dan is dat overigens 7 niet vreemd. Halverwege januari spreekt men in de kalender- klimatologie over de Sint Antoonlente. Deze periode, genoemr8 naar de naamdag van de heilige Antonius, 17 januari, doet zich vooral voor in koude winters. De vorst wordt dan vaak ge durende een periode van een aantal dagen uit ons land verwij derd. Heel bijzonder was de Antoonlente in de strenge winter van 1947. Het werd toen zeer zacht (boven de 10 graden) en in het oosten en zuiden zelfs extreem zacht met temperaturen (tot 17 graden), die in januari nog nooit zo hoogwaren ge- 8 weest. Daarna werd het opnieuw langdurig winterweer met veel sneeuw en vooral ook stuifsneeuw. Actueel blijft de vorst in de nacht matig en morgenmiddag is 9 het maximaal omstreeks -3 graden. Verder hoofdzakelijk be wolkt weer maar er valt weinig of geen sneeuw. De wind blijft uit het oosten waaien en is meest matig. Met de komst van een nieuw hogedrukgebied kan de kou zich op vrijdag of zater dag weer gaan verscherpen. Gisteren bleef het overwegend zwaar bewolkten vooral tijdens de ochtenduren viel er af en toe wat lichte sneeuw en/of motsneeuw. De temperaturen stegen tot boven de -5 graden. 9 Schiphol kwam op maximaal -3,3 graden, 's Avonds klaarde het wat op en toen begon het meteen weer matig te vriezen. Bloemendaal aan Zee meldde een laagste temperatuur van - 7,6 graden. vind. In het zuiden enkele opklaringen en kans op rnist. Middagtemperatuur uiteenlopend van min 3 graden in het zuiden tot - in het midden. In Lapland lokaal zeer stren ge vorst. Denemarken:, Rustig en overwegend droog weer met laaghangende bewolking of mist. Mid dagtemperatuur rond of iets onder het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en hier en daar mist. Vrij wel overal droog. Middagtemperatuur n rond het vriespunt in zuidoost-Enge- land tot plus 6 graden in het westen van Ierland. België en Luxemburg: Vrij rustig, nevelig en overwegend be wolkt weer. Op de meeste plaatsen droog. Maximumtemperatuur omstreeks 'n 4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en in het westen een toe nemende kans op regen of ijzel. In het oosten kans op mist. Vandaag nog overal lichte vorst, morgen in het westen hoge- e maxima. Portugal: Bewolkt en enige tijd regen, vooral ten noorden van Lissabon; misschien ook eer. Morgen later op de dag afne mende neerslagkans. Nogal veel wind. Vandaag middagtemperatuur aan de kust rond 13 graden, morgen rond 16. Madeira: Vandaag eerst nog een kans op een bui, daarna droog en meer zon. Middagtem peratuur ongeveer 17 graden. Spanje: Overwegend veel bewolking en perioden met regen, mogelijk ook onweer en hier en daar veel wind. Langs de Costa's klei- e kans op neerslag. Maxima vandaag uiteenlopend van een graad of 5 op de anse Hoogvlakte tot 15 langs de Costa's in het zuiden. Morgen overal ho- Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon maar vandaag eerst nog een kleine kans op een bui. Op de zuidstranden middagtemperatuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: in het noorden bewolkt en en kele fikse buien, ook met onweer. Naar het zuiden toe droger en meer zon. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 19 ,gra- Tunesië: In het noorden wolkenvelden, enkele re gen- of onweersbuien en tijdelijk veel wind Naar het zuiden toe meer zon. Aan maxima van rond 14 graden in het noorden tot 20 in het'zuiden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk met .onweer en in het binnenland kans op ijzel. In de Alpen en Pyreneeën sneeuw. Vooral langs de Mid dellandse Zeekust ook veel wind. Van daag maxima van rond het vriespunt in de omgeving van Lyon tot 10 graden bij Biaritz en aan de Middellandse Zee. Morgen op de meeste plaatsen hogere maxima. In de Alpen en Pyreneeën tem peratuur op 2000 meter hoogte rond -4 graden. Mallorca en Ibiza: Onbestendig met tijdelijk veel wind en stevige buien, mogelijk met onweer. Morgen later op de dag geleidelijk dro ger. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Italië: Wolkenvelden en regen- of onweersbui- :n, vooral morgen met flink wat regen n tijdelijk veel wind. Vandaag ook wat on, met name in het noorden. Maxima an 7 graden langs de Adriatische kust tot 16 op Sicilië. In het noorden rond 4 graden. Corsica en Sardinië: Bewolkt, enkele pittige regen- of on weersbuien en veel wind. Vandaag eerst nog wat zon. Middagtemperatuur van daag ongeveer 13 graden, morgen iets Malta: Nu en dan zon en een enkele bui, moge lijk met onweer. Middagtemperatuur on geveer 15 graden. Griekenland en Kreta: Wisselvallig met hier en daar wat zon maar ook een aantal buien, soms met onweer en in het noorden plaatselijk veel neerslag. Vandaag met name op de Egeïsche zee veel wind. Middagtempe ratuur meest tussen 10 en 15 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: Vandaag erg wisselvallig met stevige regen- of onweersbuien, vooral langs de westkust. Morgen droger en meer zon. Middagtemperatuur van 12 graden op de Dardanellen tot 18 op Cy- Duitsland: Rustig weer met op veel plaatsen laaghangende bewolking. In der gebergten ook hier en daar zon. meeste plaatsen droog. Maxima v 7 graden in het noorden tot min 'i zuiden. Temperatuur op 1500 ro de Alpen oplopend tot rond vriespunt. Zwitserland: Veel bewolking en in het zuider schien wat sneeuw. Met nam Zwitserse Hoogvlakte kans op de dalen meest lichte vorst; rond no enkele graden boven nul. Ter, tuur op 2000 meter ca min 4 grad Oostenrijk: Meest bewolkt en in het oosten den kans op mist en meest lichts Temperatuur op 2000 meter rond graden. Polen: Rustig weer met vrij veel laagharfct bewolking of mist en hier er t sneeuw. Vandaag plaatselijk w< j. Maxima rond min 5 graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en vrijwel overal droog, daar mist. Middagtemperatuur graden Hongarije: Wolkenvelden e den kans op sne of ijzel. Maxin riespunt, elders overdag lichte1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Spilt Stockholm Warschau Wenen Bangkok licht bew. Buenos Aires onbew. Casablanca regen Johannesburg onbew. Los Angeles licht bew New Orleans regen New York half bew. De Zeehondencrèche in Pieter buren wil ook zieke bruinvissen en dolfijnen op gaan vangen. De directie laat onderzoeken of het mogelijk is de crèche om te vormen tot een internationaal instituut, dat niet alleen zieke zeehonden maar alle zieke zee zoogdieren kan opvangen.Leny 't Hart: „We zijn de beste in de wereld. Mensen hebben ver trouwen in ons. Ze bieden Pie terburen regelmatig zieke bruinvissen en dolfijnen aan. Dan is het toch volkomen lo gisch dat we daar op inspelen?" Volgens directeur Leny 't Hart spoelen er regelmatig dode of zieke dolfijnen en bruinvissen uit de Noordzee aan op Neder landse kusten. De dieren zijn er meestal slecht aan toe. Ze zitten onder andere vol wormen en parasieten. Tot nu toe worden gestrande dolfijnen en bruinvis sen, als ze nog in leven zijn, naar het Dolfinarium in Harder wijk gebracht. Daar is specialis tische kennis aanwezig. Op het voormalige werk-eiland Neeltje Jans is door het Dolfina rium bovendien een soort 'af kickcentrum' voor gestrande zeezoogdieren ingericht, waar ze na hun herstelperiode in Harderwijk weer kunnen wen- De rug van een bruinvis. Opvang en het opnieuw laten verwilderen van gestrande exemplaren is specialisten werk. foto martijn de jonge nen aan het vrije maar harde bestaan in een nog immer te vuile zee. Het Dolfinarium heeft als enige in ons land een ver gunning van de overheid om zieke dolfijnen en bruinvissen op te vangen. Dolfijnen, walvissen en bruin vissen die dood aanspoelen gaan bij voorkeur naar conser vator Smeenk, van het Natuur historisch Museum in Leiden. Smeenk geniet op dat terrein internationaal een grote reputa tie. In Harderwijk en Leiden plaatst men vraagtekens achter de nieuwe plannen van Leny 't Hart. De eerste reactie is die van 'schoenmaker houd je bij je leest'. Smeenk: ,,De plannen lij ken me volkomen dwaas. Ver spilling van kennis en mens kracht. Waarom gaat Pieterbu ren concurreren met Harder wijk?" Ron Kastelein, research-bioloog van het Dolfinarium: „We zijn hoogst verbaasd. We hebben sinds 1991 een prachtige op- vangaccommodatie. Er is voor het handjevol dieren dat levend strandt geen enkele behoefte aan nog zo'n voorziening. Bo vendien moet men in Pieterbu ren beseffen dat het in leven houden en opnieuw laten ver wilderen van een gestrande dol fijn of bruinvis vele malen moeilijker is dan van een zieke zeehond." Leny 't Hart wuift de kritiek weg. „We varen een eigen koers en zijn van mening dat de op vang van èlle zeezoogdieren, dus ook bruinvissen en dolfij nen, er in Pieterburen gewoon bij hoort." Overigens blijft de publieke be langstelling voor de zeehonden crèche in Pieterburen onveran derd zeer groot. In 1996 kwa men bijna 300.000 bezoekers een kijkje nemen. Noord-Brabant anp De Tilburgse insectenwerk groep heeft tien unieke insecten ontdekt. Het gaat om vijf mug gen van de familie van padden stoelmuggen en om vijf sluip wespen. De beestjes waren tot dusver nog nergens ter wereld waargenomen. De vondst is ge daan in het Brabantse natuur gebied De Brand nabij Uden- hout. Het onderzoek heeft zo'n zes jaar geduurd. Volgens veldbio- loog Van Wielink zijn er naast de tien nieuwe wereldsoorten ook circa 200 insectensoorten gevonden die M wel vanuit het buitenland bekend waren, maar nog niet eerder in Nederland waren aangetroffen. In totaM ving de insectenwerk- groep tijdens de onderzoekspe riode circa 300.000 insecten, van 2.000 verschillende soorten. Onderzoekers uit binnen- en buitenland hebben de verzame- ling gevangen diertjes bestu deerd. De insecten zijn vaak niet groter dan 1 tot 1,5 milime- ter. Van Wielink vermoedt dat er in het materiaM nog veel meer nieuwe soorten zitten. IJburg geen 5®rrcnTt3— Q-'naaeT^3 - o' A'/AAR OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. lading, vereniging; 3. bijb. profeet, aanwijzend vnw.; 3. be lemmering; 4. heilige, familieid, vrouwelijk; 5. handelsvoorwerp; 6. weerbarstig, tocht; 7. pronk- kastje; 8. de oudere, bijb. figuur, bordspel; 9. muzieknoot; 10. streling met de tong, gewas; 11. tegen, kerel. Verticaal: 1. deel van het oog, rustteken in de psalmen; 2. bijwoord, mond, voorzetsel; 3. muzieknoot, blut, karaat; 4. zeevogel; 5. soort jas, worp; 6. vis; 7. lage druk, voor dat, helium; 8. bolgewas, insekt, voegwoord; 9. roofdier, te eniger tijd. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. verheugd; 2. ogenblik; 3. or nament; 4. redactie; 5. krachtig; 6. albatros; 7. nietsnut; 8. talis man. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: VOOR KANT en RENDABEL. Het sleu telwoord luidt: DAKBESCHOT. Heer Bommel liet de bijl zakken. Hij keek met rollende ogen van het schil derij naar Joost en daarna naar Niks. Ten slotte zuchtte hij diep en liep verslagen de deur uit. „Dat is vals", jammerde het witte ventje met een piepstem. „Hij had afgespreekt dat hij de verfschilderij zou verdiggelen als ik voor hem in de toekomst kijkte! "„Ja, ja", zei de bediende. „Maar u hebt verkeerd gekijkt. Gekeken, meen ik. Een lachsucces is geen suc ces, wanneer ik mij duidelijk uitdruk. Heer Oliviers lezing is een weinig... eh verkeerd gelopen en dat heeft hem ontstemd." „O", mompelde het mannetje treurig. „Taal is moeilijk. Zo langzaam voor flitsrappe Niks, hè? Wat nu?" „Hm", hernam Joost. Hij keek omzichtig rond en boog zich toen voorover met een slim lichtje in de ogen. „Misschien", zo fluisterde hij, „zou ik het schilderstukje per on geluk kunnen vernietigen. Dat zou heel betreurenswaardig zijn; maar een ongeluk zit in een klein hoekje, wanneer ik me zo mag uitdrukken. En dan zou u weer vrij zijn..." „Ja, doen!" riep Niks, op en neer sprin gend van blijdschap. „Ja, doen! Wat een mooi lief plan is dat!" „Ik heb slechts één voorwaarde", vervolgde de knecht met zachte stem. „U moet voor mij even in de toekomst kijken met uw welnemen. Wanneer u mij de uitslag van de voetbaltoto zou kunnen vertellen zou ik reeds tevre den zijn. Ik geef toe, dat het zwak van mij is, maar ik zou gaarne eens een keertje winnen, als u mij toestaat..." Het witte mannetje wachtte niet tot hij was uitgesproken. Reeds wrong hij zich in knopen en bochten en na dat men hem nog met ijle stem: 'Voetbaltoto' had horen roepen, ver dween hij in een punt. De ondergang dreigt voor tien duizend dennenbomen in het Ganzenhoekbos, het duinge bied van Wassenaar. Staatsbos beheer vindt dat deze bomen niet in het gebied thuishoren. Doel is het bos, dat ongeveer zestig jaar geleden is aangelegd, in 2020 te hebben vervangen door minder dichte loofhoutbe groeiing. Dit tot grote woede van duizenden recreanten uit Wassenaar en omgeving. Volgens Staatsbosbeheer moe ten de dennenbomen in het Ganzenhoekbos verdwijnen omdat ze niet tot de oorspron kelijke begroeiing behoren. „We hebben tien jaar geleden een nieuwe richtlijn voor het duin gebied vastgesteld. Daarin staat dat we de dennenbomen willen weghMen", vertelt woordvoer der De Vos van Staatsbosbe heer. „We hebben daarover destijds ook openbare inspraak avonden gehouden. Op die bij eenkomsten was nauwelijks kri tiek op onze plannen." Dennen vormen M jaren een ecologisch probleem in het duin. Ze drinken, anders dan loofhout, zomer èn winter flinke hoeveelheden water. Dat leidt tot extra verdroging in een na- tuurtype dat onder andere door drinkwaterwinning toch M ge bukt gaat onder vochtekort. Desondanks is het kapvoorne- men van Staatsbosbeheer in Wassenaar niet onomkeerbaar. „We moeten kijken of er maat schappelijk draagvlak voor is", Mdus De Vos. In Noord-Holland speelt dezelfde problematiek in het Noord-Hollands Duinreser vaat en de boswachterij Schoorl. Dennenbossen zijn weliswaar onnatuurlijk in de duinen en zorgen voor extra verdroging, maar ze hebben ook pluspun ten. De recreatieve waarde is betrekkelijk groot. In een goed ontwikkeld dennenwoud kun nen meer dagjesmensen vertoe ven zonder elkaar voor de voe ten te lopen, dan in een open duingebied. Qua natuur zijn dennenbomen evenmin Mleen maar slecht. Roofvogels bijvoor beeld bouwen hun horst bij voorkeur in hoge naMddragers. Aan de bezwaren van recrean ten kan tegemoet worden geko men door de dennenkap heel gefaseerd uit te voeren, en te zorgen voor snelle herplant met in de duinen thuishorend loof hout. probleem voor watervogels gpd De aanleg van de nieuwe Am sterdamse wijk IJburg (18.000 woningen) zal de watervogels slechts in geringe mate storen. Sommige soorten, waaronder de fuut, kunnen er na de aanleg van IJburg zelfs op vooruit gaan. Aldus het projectbureau IJburg, naar aanleiding van een onder zoek door het Rijksinstituut voor IntegraM Zoetwaterbeheer en AfvMwaterbehandeling (RI- ZA). Het projectbureau wijst er op dat naast de watervogels ook ringslangen kunnen rekenen op extra bescherming. De visie van het projectbureau staat haaks op die van diverse natuurorga nisaties, die fel ageren tegen IJburg uit vrees voor natuurver lies. Het RIZA-rapport stelt dat de lokatie van IJburg (de zuid westelijke punt van het IJmeer) in feite Mleen 's winters van be lang is voor pleisterende water vogels. Het gaat met name om kuif- en tafeleenden, brilduikers en futen. Slechts de brilduiker zM echt het slachtoffer worden van IJburg, erkent de RIZA-stu- die. Deze soort is erg schuw. Maar dat verlies is te compen seren door uitvoering van na tuurcompensatie elders. Aanleg van nieuwe natuur is gepland voor de kusten van Waterland en Muiden. petten Ze zijn er weer. Net als vorige winter beleeft ons land een (bescheiden) invasie van witbuikrotganzen. Zowel rond natuurreservaat De Putten tussen Petten en Camperduin, als op Wieringen en Texel worden er enige tientallen waargenomen tussen grote groepen 'gewone' rotganzen, waarvan er in Noord-Holland dui zenden overwinteren. Vorige winter trokken de zeldzame witbuiken, die normaliter ten noorden van ons land de koude periode doorbrengen, erg veel bekijks van vogelliefhebbers. Ditmaal is de belangstelling minder. Het aantal witbuikrotganzen in ons land ligt tot nu toe ook lager dan in 1996. Als de winter aanhoudt zal het aantal witbuiken echter waarschijnlijk toenemen. foto martijn de jonge TOMPOES Tom Poes en de Niks

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8