Spijtoptanten maffia staan weer ter discussie Voor aanhang Netanyahu is logica zoek Feiten &Meningen Inspiratie Opinieweekbladen ten prooi aan nuchterheid WOENSDAG 8 JANUAR11997 152 NIEUWSANALYSE Zullen rechts-extremisten in Israël de onderteke ning van een akkoord over Hebron zonder meer slikken? Of zijn er gewelddadige acties te verwach ten? Na de terreuractie in Hebron door een dienst plichtige kolonist bereiden leger, politie en veilig heidsdienst zich op het ergste voor. Dat niet een linkse, maar een rechtse regering een groot deel van de stad gaat prijsgeven, maakt het voor radica len alleen maar onbegrijpelijker. „We merken aan niets dat een rechtse premier de verkiezingen heeft gewonnen. Achteraf gezien hadden we net zo goed op Peres kunnen stem men", is een veelgehoorde opmerking van kolonis ten op de Westelijke Jordaanoever. Het heeft me nigeen tot de overtuiging gebracht dat democratie kennelijk niets kan veranderen. „Vier jaar lang hebben we gewacht op een nieu we regering", zegt Hagi Ben-Artzi, de sinds kort in Hebron wonende zwager van premier Netanyahu. „Hij heeft ons beloofd dat hij geen concessies zou doen. Jarenlang heeft hij zich tegen de Oslo-ak koorden uitgesproken en nu blijkt dat hij de mees te van zijn beloften niet nakomt. Dat is gevaarlijk, want het kan leiden tot de afbraak van Israëls de mocratie. De mensen hebben er genoeg van als ze zien dat ze met stemmen niets kunnen verande ren." Voor het eerst sinds lange tijd heeft rechts in Is raël weer een eigen regering. Maar een verande ring van beleid is niet een kwestie van een druk op een knop, of het invullen van een stembiljet. Israël is onder de vorige regering internationale verplich tingen aangegaan, die het moet nakomen. Boven dien wordt de nieuwe premier bij alles wat hij doet op de vingers gekeken door de rest van de wereld. De 'Yesha-raad', de organisatie van Israëlische kolonisten in de bezette gebieden, heeft Neta nyahu maandenlang het voordeel van de twijfel gegund. Maar het spreekt vanzelf dat het geduld niet gratis is. Het ligt in de verwachting dat de re gering na de ondertekening van een akkoord over Hebron met de Yesha-raad zal moeten afreke nen, waarbij bouwvergun ningen de valu ta vormen. Vol gens woord voerder David Wilder van de kolonisten zul len in de Israë lische enclave van Hebron 'een paar hon derd gezinnen' worden toege voegd aan de 34 die er al wo nen. Volgens hem heeft Netanyahu dat al beloofd, het geen een woordvoerder van de premier wil bevestigen noch ontken nen. Ook elders op de Westelij ke Jordaanoe ver zullen ne- De Yesha-raad is eerder deze week gezwicht voor de druk van de achterban om opnieuw de straat op te gaan. Sinds het aan de macht komen van de nieuwe regering heeft de raad geen beto gingen meer georganiseerd. De kolonisten, en hun aanhangers binnen Israël, willen nu onder meer demonstraties gaan houden voor ambassades in Tel Aviv 'als tegenwicht tegen internationale druk op de regering'. Waarschijnlijk heeft het besluit weinig prakti sche betekenis. De gevestigde kolonistenleiders zien weinig in betogingen tegen de regering, om dat alleen links daarbij gebaat is. Het zou immers alleen maar duidelijk maken hoe verdeeld het 'na tionale kamp' op dit moment is. Het gestuntel van Netanyahu in de eerste zeven maanden van zijn regering heeft de Likud geen goed gedaan. Minis ters van die partij verklaren openlijk dat ze tegen de premier zullen stemmen als deze het Hebron- akkoord voor goedkeuring aanbiedt. En plaatselij ke activisten melden dat partijleden als ratten het zinkende schip verlaten. Ondertussen gonst het van de geruchten over de stichting van een nieuwe rechtse partij, die een kruistocht moet voeren te gen het Oslo-proces. Het lijkt onvermijdelijk dat marginale rechtse groepen in de komende maanden geweld gaan ge bruiken tegen de Palestijnen, en misschien ook te gen leden van de regering die zij als een groep ver raders beschouwen. Op het terrein van de He breeuwse Universiteit in Jeruzalem hingen het af gelopen weekeinde affiches waarin wordt opgeroe pen Yasser Arafat te vermoorden. Ze waren ge drukt door de jeugdbeweging van de rechts-extre- mistische Moledet, een partij die met twee man in de Knesset is vertegenwoordigd. De veiligheids dienst maakte onlangs bekend dat de bewaking van minister van defensie Mordechai drastisch wordt opgevoerd in verband met bedreigingen. De frustraties die bezit hebben genomen van ui terst rechts kunnen nauwelijks worden overschat. Hagi Ben-Artzi, die joodse filosofie doceert aan toekomstige leraren, heeft acht jaar lang nauw sa mengewerkt met zwager Netanyahu. Hij heeft bij voorbeeld de Hebreeuwse vertaling verzorgd van diens boek A Place under the Sun, waarin op het laatste moment een felle kritiek is opgenomen op het tweede Oslo-akkoord. „Toen hij oppositielei der was, heb ik hem geholpen bij het schrijven van zijn toespraken voor de Knesset, waarin hij het Os lo-proces fel aanviel", zegt Ben-Artzi. „Tijdens de verkiezingscampagne heb ik rabbijnen ertoe over gehaald hem te steunen. Die mensen durf ik nau welijks nog onder ogen te komen." „Ik ben bang dat er een golf van geweld zal los breken. want de mensen die op hem hebben ge stemd. hebben hun geloof in democratie verloren. Netanyahu bedriegt de mensen als hij zegt dat het Hebron-akkoord rust zal brengen. Hij weet zelf dat het onzin is. Wat we nu zien, doet het ergste vre zen voor toekomstige onderhandelingen met Syrië. Netanyahu geeft niets om zijn eigen principes. Het is nu eenmaal gemakkelijker een Chamberlain te zijn dan een Churchill." TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Premier Netanyahu. foto ap derzettingen worden uitgebreid. Weduwe van lijfwacht Falcone kan niet vergeven De Amsterdamse redactie van deze krant is riant gehuisvest op de zolder verdieping van een grachtenpand. He gebouw is oud en verwaarloosd, maa het schitterende uitzicht over de oudi binnenstad maakt alles weer goed. Links zie je de Westertoren, rechts de Nieuwe Kerk en het Koninklijk Paleis op de Dam. Op het paleisdak torent Atlas met op zijn schouders c wereldbol. Atlas staat model voor een nieuw Amster dams logo. Amsterdam, capital of inspiration luidt he motto waarmee de hoofdstad zich het komend halfje internationaal wil profileren. Want met het Nederlan se voorzitterschap van de Europese Unie, staat ook Amsterdam dit eerste half jaar in de schijnwerpers. D komende maanden vinden in de hoofdstad vier infor mele ministerraden plaats. Hoogtepunt vormt op 16. 17 juni de Eurotop. In het kielzog van de vijftien rege ringsleiders lopen nog eens zo'n duizend delegatiele den en drieduizend journalisten mee. Alle reden dus om Amsterdam zo positief mogelijk o\ het voetlicht te brengen. Al was het alleen maar om a te komen van het negatieve imago rond prostitutie ei coffeeshops. Zo werd vorig jaar zomer het uitbundig etaleren van 'porno-ansichtkaarten' aangepakt. Cof feeshops zijn inmiddels aan strenge regels gebonden hun aantal moet worden uitgedund. Illegale hoeren mogen niet meer achter de ramen en hun bordeelhoi ders zijn onderworpen aan een streng gedoogbeleid. Ook graffiti is grootscheeps uit de binnenstad verwij derd. Nu ondergaat de Dam een forse opknapbeurt. Burgemeester Parijn ontkent ten stelligste dat al die ii grepen ook maar iets te maken hebben met de Euro top. In zijn nieuwjaarstoespraak benadrukte hij zelfs, dat die top geen reden is om de stad op te poetsen. 1^ tegendeel, hij vond het een uitgelezen kans te tonen hoe Amsterdam de zaken aanpakt. Speciaal voor dë gelegenheid was het Concertgebouw voor deze nieuwjaarsbijeenkomst opgeleukt met wat Europese vlaggen en sterren. Het nieuwe logo werd n veel tromgeroffel gepresenteerd, maar de ongeveer tweeduizend aanwezigen kregen de handen er niet ei voor op elkaar. Lacherig werd het Atlas-logo als een I aardige representant voor de Gay Games afgedaan. 1 Hoofdstad van inspiratie? Transpiratie ligt meer vooil hand. De presentatie van het tijdelijke logo door Patijn deel wat merkwaardig aan. Nog niet zo lang geleden ergei hij zich groen en geel aan de verschillende beeldmeF ken die de gemeentelijke diensten zich hebben toegel gend. Onlangs verscheen daarover zelfs het boekje 'E handtekening van Amsterdam'. Daarin worden maai liefst zestig verschillende toepassingen getoond van Ij stadswapen van Amsterdam. De drie Andreaskruisen het wapen leiden in de stad inmiddels een heel eigen bestaan. Hun uiterlijk varieert van zwaar klassiek tot terst gestileerd. In'het oorspronkelijke stadswapen zijn de drie Andrq kruisen met daarboven de keizerskroon door twee le wen geflankeerd. In 1947 gaf toenmalig koningin Wil[ helmina het recht daaraan het devies 'Heldhaftig, Vaj beraden, Barmhartig' toe te voegen. Een onderschei-) ding vanwege de houding van de Amsterdamse bevo king tijdens de Duitse bezetting. De schrijvers van het boekje probeerden nog te achtJ halen wat de oorsprong van de drie kruisen was. Lani tijd was aangenomen dat die vernoemd waren naar d apostel Andreas, die voor zijn kruisiging een kruis mJ schuine balken vroeg. Een hard bewijs voor dat ver- band werd echter niet gevonden. De drie kruisen zijr: waarschijnlijk niet veel meer dan heel simpele merkt} kens, is hun conclusie. Wie op straat rondkijkt ziet de drie kruisen op tallozef manieren geïnterpreteerd. Op gebouwen, op de anti!' parkeerpaaltjes, trams en bussen, papierbakken en af der stadsmeubilair. Dat wordt nog even hard aanpot voor Patijn, wil hij de Eurotop halen. i Vanuit onze zolderverdieping zie ik die 'ouwe Westef waken over de stad. Onder de klok het klassieke stadj wapen. Bovenop de toren de keizerskroon van MaxiB liaan van Oostenrijk. Dat logo overleeft nog burgemtf terszat. ji AMSTERDAM THEA VAN BEEK 1 Zo zag Palermo er uit, een dag na de aanslag op rechter Falcone. archieffoto Tina Montinaro heeft gezegd wat steeds meer mensen in Ita lië denken: de spijtoptanten zijn moordenaars die praten omdat ze door de staat worden betaald en niet omdat ze oprecht tot in keer zijn gekomen. Ethiek en gerechtigheid zijn zoek, aldus de jonge weduwe, die vooral wil weten hoe zij haar twee kinde ren moet uitleggen dat de moordenaars van hun vader op kosten van de overheid een riant leven mogen leiden. Montinaro formuleerde haar bittere aanklacht tegen wat zij de omgekeerde wereld noemde in een Siciliaanse rechtszaal. Ze stond oog in oog met een groot aantal van de 51 maffiosi die op 23 mei 1992 haar man, twee an dere veiligheidsagenten en rechter Giovanni Falcone en diens vrouw opbliezen. Vijf van die maffiosi zijn nu spijtoptant. „Ik zal nooit vergiffenis schen ken aan een spijtoptant en wil ook van hen een schadevergoe ding. Ik voel mij vernederd en beledigd door deze vorm van justitie", aldus Montinaro. Bui ten de rechtszaal zei ze dat de wet voor de spijtoptanten moet worden herzien. Ze hamerde op het economische aspect en riep in herinnering dat de spijtop tant Balduccio Di Maggio on langs in de rechtszaal onthulde van de staat een half miljoen gulden te hebben gekregen en nog te wachten op het resteren de miljoen. Dankzij de bekentenissen van Di Maggio wist de politie de baas der maffiabazen, Toto Ri- ina, te arresteren, maar voor Montinaro - en vele anderen - is de prijs die de staat betaalt veel te hoog. Volgens Montinaro zijn de premies voor misdadigers onderhand een stimulans om eerst maffioso en vervolgens spijtoptant te worden. Dat het aantal spijtoptanten inmiddels 1.500 bedraagt, spreekt volgens de weduwe boekdelen. De woorden van Montinaro hebben meteen effect gesor teerd. Premier Prodi sprak be gin deze week van een 'ontroe rend betoog' en gaf de vrouw gelijk dat er meer aandacht moet worden besteed aan een 'kosten-baten-analyse' van elke spijtoptant. Hij beloofde dat de regering binnenkort met voor stellen komt. De nieuwe voorzi- ter van de parlementaire anti- maffiacommissie, Del Turco, zei dat de staat 'niet langer voor Sinterklaas moet spelen'. Niet iedereen deelt echter de mening van Montinaro. De hoofd-procureur van Palermo, Caselli, zei 'onvoorwaardelijk respect' voor de slachtoffers van de maffia te hebben, maar ook dat het dankzij de spijtoptanten voor het eerst mogelijk is ge weest een bres te slaan in de vesting maffia. Li Gotti, een ad vocaat van veel spijtoptanten, was het hiermee eens. „Toen de wet voor de spijtoptanten nog niet bestond, waren er geen spijtoptanten maar werden er ook geen processen gehouden. Niet alle nabestaanden van door de maffia vermoorde per sonen delen de visie van Tina Montinaro. Maria Falcone, zus ter van de vermoorde rechter, zei zich niet vernederd te voelen door het gedrag van de staat. „Het probleem is niet persoon lijk: we moeten de voordelen voor de maatschappij als geheel beoordelen. Ik zeg dan dat de wet voor de spijtoptanten nood zakelijk is." Een enkele Italiaan begint zich wel af te vragen of er in het rechtssysteem niet te veel con sideratie is voor wetsovertreders die spijt betuigen. Het gevoel dat boeven steeds vaker op le gale wijze hun straf weten te ontlopen, wordt ook versterkt door de wijze waarop de rege ring een einde hoopt te maken aan de corruptie. Volgens het zojuist bekend ge worden wetsvoorstel, dat is ge richt op (hypothetische) gevan genisstraffen van maximaal drie jaar, krijgt iemand die meteen schuld bekent een 'korting' van 33 procent. Als hij of zij de steekpenningen terugbetaalt of de aangerichte schade vergoedt, valt er nog eens 33 procent af. Voorts mag een model-spijtop tant de straf die hem rest in de vorm van huisarrest uitzitten. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT de positie van weekbladen, die je in de jaren zeventig gewoon moest lezen wilde je kunnen meepraten. Van hun toenmalige gedrevenheid is nog maar weinig over, hun opinies zijn ingeruild voor de lekker leesbare stuWcen. Opinies tellen niet meer. Slechts een enkele columnist weet nog wel eens, lekker ongenuanceerd, zijn mening te ventileren, maar daar blijft het bij. Vreemd is dat niet. Van een opstand onder de jongeren, zoals twintig of der tig jaar geleden, is geen sprake meer. De maatschappij is vemuch- terd, zakelijkheid is ge vraagd. In een samenleving vol nuance lijkt nauwelijks meer plaats voor opinie weekbladen. Weekbladen als Vrij Neder land en De Groene Amster dammer krijgen het moei lijk. Na de rijke jaren zeven tig, gevolgd door een diep dal en hervormingen in de jaren tachtig, moeten zij zien te overleven in de lau we, marktgerichte en com merciële jaren negentig. Zij moeten het hoofd boven water houden in concurren tie met de midweekse en de weekeindebijlagen van de kranten. Het is nog maar de vraag of dat lukt. Vrij Nederland, dat in 1980 wekelijks ruim 120.000 exemplaren ver kocht, slijt er nog slechts 90.000. De Groene, dat zich immer wars toont van mo deverschijnselen en jaarlijks zijn lezers om een extra do natie vraagt, lijkt de grens van 15.000 abonnees maar niet te kunnen overschrij den. Alleen Elsevier, dat zich Martin van Amerongen. foto gpd vooral richt op de rechter- Het aanstaande vertrek van hoofdre dacteur Martin van Amerongen (De Groene Amsterdammer) kan worden gezien als een trendbreuk. Hij geldt als een weekblad-journalist pursang, die echter opstapt omdat hij 'het spinrag' in zijn hoofd wil kwijtraken. Zijn ver trek volgt kort op de pensionering van die andere weekblad-coryfee, hoofdre dacteur Rinus Ferdinandusse (Vrij Ne derland). Met hun weekbladen hielpen zij in de jaren zestig en zeventig Neder land te vormen. Dat het vuur bij Van Amerongen is gedoofd, zegt wat over kant van de lezersmarkt, lijkt de teloor gang van de opinieweekbladen niet te deren. Dankzij meer kleur, meer gra fiekjes en vooral kortere stukken houdt dat blad de groei erin. Maar ook hoofd redacteur Hendrik-Jan Schoo betreurt het verdwijnen van tegendraadsheid in de journalistiek. Van Amerongen noemde zich in 1986 - terecht - de 'Assuandam' tegen de grijsheid, en De Groene 'een special- interest krant'. „Wij durven het bij voorbeeld best aan om over drie pagi na's een ingewikkelde Nijmeegse filo soof aan het woord te laten, wat zelfs de NRC, respectievelijk De Volkskrant niet aandurft." Als tribune van dit soort zaken mag De Groene bestaansrecht hebben, hele maal zonder restyling ging het niet. Sinds de jaren zeventig is de krant toe gankelijker geworden. Verhalen berei ken de drie pagina's vrijwel nooit meer, hoewel de bladspiegel tegelijker tijd een stuk kleiner werd. Het aanstaande vertrek van de hoofd redacteur komt op een moment van onzekerheid voor het weekblad. Ook de voorzitter van het stichtingsbestuur treedt af. De positie van directeur Con stant Vecht is onduidelijk geworden nu hij een antiekzaak heeft overgenomen. De nieuwe hoofdredacteur, of hoofdre dactrice, wacht een schone lei. Hij of zij zal het blad een nieuwe impuls moeten geven. Het zal wel neerkomen op meer cultuur en meer zachte sector en vooral de lezer meer opzoeken. Het voorbeeld van HP/De Tijd, dat na een dreigend faillissement door uitgeverij Audax is gered en in dat proces ingrij pend van karakter veranderde, maakt dat meer dan duidelijk. En Vrij Neder land heeft dat proces ook doorge maakt. Ferdinandusse - 31 jaar lid van de hoofdredactie - geldt als de drijvende kracht achter de enorme groei van het blad in de jaren zeventig. Dat was de periode waarin ellenlange verhalen - In Italië liggen de spijtoptanten, de ex-maffiosi die in ruil voor hun bekentenissen van de staat strafkorting en een uitkering krijgen, al geruime tijd onder vuur. Maar het hek is van de dam nu de weduwe van de door enkele spijtoptanten vermoorde lijfwacht van rechter Falcone zich heeft geschaard bij de critici. soms zelfs in meerdere afleveringen - een plaats vonden. Zo werd met Zwolsman afgerekend, met het Neder landse communisme, de relatie tussen Lubbers en Koeweit passeerde de re vue, het ABP kwam aan de schandpaal. Alles werd door de lezer gevreten. VN leek onaantastbaar, het blad werd ge zien als maat van de Nederlandse jour nalistiek. Daarom kwam de val zo on verwacht. Plotseling ontstonden bar sten in het hechte front van oude en nieuwe VN-journalisten. Zoals zij de dagbladen hadden behandeld, zo wer den zij in de jaren tachtig zelf slachtoffer van een me dia-hetze. Alle ruzies lagen op straat en de lezers vluchtten weg. In de woorden van de huidige hoofdredacteur Joop van Tijn: „Een tijdperk was voor bij." De krant werd een ma gazine, redacteuren werden ontslagen maar de kritische ondertoon bleef behouden, aldus Van Tijn. Toch is de 'scoop' van het plagiaat van René Diekstra van een ander kaliber dan de onthullingen over Lock heed en prins Bernhard. En het signaleren van machts misbruik door het Zwart Be raad in de Bijlmer behandelt het blad anders dan het op treden van ministers als Ru- ding en Biesheuvel die door de letterkundige Hugo Brandt Corstius, alias Piet Grijs, volstrekt werden afge brand. Dat vuur ontbreekt in de moderne VN. Meer nog dan De Groene, dat in ieder ge val nog veel kinky parties in zijn kolommen doet, is Vrij Nederland verburgerlijkt. Het is met succes doorge schoven naar het politieke en maatschappelijke midden, hcj, dat ook de middelmatigheid in hand heeft gewerkt. C Twintig jaar geleden was het onii baar maar vandaag hoeft een VT| zelfs niet meer links te zijn om li- te waarderen. Hooguit helpt hen. lezer enige affiniteit heeft met hl] en wee van de PvdA. Maar is day lirikse partij?

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2