Van der Lende: hard maar rechtvaardig Bron krijgt zaterdag alsnog haar bronzen medaille JSA-marathon na sprint voor René Ruitenberg Sport cihidr Vassil Ivantsjoek zegt af voor Hoogovenstoernooi WOENSDAG 8 JANUAR11997 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 Jinunink houdt schade beperkt piMROUCTQUGerard Jimmink is in de vierde etappe van de rally Dakar - Dakar teruggevallen naar de vijfde plaats in het alge meen klassement. Toch viel de achtste positie van de Neder landse motorcoureur in de vierde etappe mee, gezien de proble men waarmee hij onderweg te maken kreeg. In de rit van Nara naar Tombouctou ging de KTM-rijder na 1800 meter al over de kop. Ondanks een krom stuur kwam hij goed terug. Van belang (was bovendien dat hij geen zorgwekkend letsel opliep. Niet ie dereen kwam fit aan de finish. Kinnigadner brak een been, Sainct een pols, Laporte een sleutelbeen. Marathon Noord-Holland afgelast vn haag De schaatsmarathon van Noord-Holland, die voor 9 inuari op de agenda stond, is afgelast. Niet wegens slechte ijs kwaliteit, maar door een gebrek aan belangstelling van de wed strijdrijders. Nog geen veertig schaatsers hadden zich gisteren Voor de race over 200 kilometer aangemeld. Het organisatieco mité wilde morgen met ten minste 75 deelnemers van start gaan. Door sterke concurrentie van andere wedstrijden, met startgelden, bleef de interesse in de Noord-Hollandse rit echter ver beneden de verwachting. iFerguson voorziet Europese competitie jonden Coach Alex Ferguson van Manchester United gelooft dat de oprichting van een Europese competitie niet lang meer op zich laat wachten. „Veel mensen hebben de laatste jaren ge sproken over zo'n competitie. Ik stond er altijd nogal sceptisch tegenover. Nu denk ik dat het er toch van komt", aldus Fer guson, die in maart met zijn club in de kwartfinales van de 'hampions League zit. Volgens Ferguson is de voetbalkalender jvervol. „Op de een of andere manier moeten we het aantal luels voor de spelers terugbrengen. Het beste is om dat op club- k ïiveautedoen." Alleen Paul Haarhuis wint Sydney De aanloop naar de Australian Open is een aantal Ne- 3o lerlandse tennissers slecht bevallen. Brenda Schultz en Jan Sie- 0 nerink leden nederlagen in hun eerste optreden in Sydney, jr ijeng Schalken begon met verlies in de Nieuw-Zeelandse stad iucldand. Paul Haarhuis won zijn eerste partij in Sydney wel. Jij won met 6-2 7-6 van de Australiër Mark Woodforde. Sieme- ink, als vierde geplaatst, stond drie sets op de baan. De score te- ;en de Zweed Mikael Tillström was 4-6 6-2 1-6. Henk Angenent naar Rottemeren tvENHUiZENDe Rottemeren-marathon gaat zaterdag door en ,1, jrengt onder anderen Henk Angenent, de winnaar van de Elfste- lentocht, nummer twee Erik Huizebosch en Nederlands kam- jioen Bert Verduin aan de start. De klassieker, die voor de zesde ;eer wordt gehouden, is wel ingekort - van 200 tot 120 kilometer en de rijders worden een uur later dan gebruikelijk weggescho- en: zaterdagmorgen om 9 uur. •f rimeur voor circuit Zandvoort idvoort» Het wereldkampioensteam in de Formule 1 van Ro- imans/Williams/Renault beleeft dit jaar zijn eerste Europese ic ptreden van het seizoen in Nederland. Dat gebeurt op zaterdag i9 april, tijdens enkele testraces op het circuit van Zandvoort. irootste trekpleister is Jacques Villeneuve die afgelopen seizoen ls tweede eindigde in de strijd om de wereldtitel, achter de Brit )amon Hill. Ook Villeneuves ploeggenoot Heinz-Harold Fren- 13 en is op Zandvoort van de partij. Op het moment dat het sterk te team in de Formule 1 naar Nederland komt, zijn al drie !rand Prix' verreden. d Museum wil stempelkaart Kleine iNDELOOPENDe stempelkaart van Piet Kleine blijft veel bespro- in. Het schaatsmuseum in Hindeloopen wil de kaart als pronk- tuk opnemen in de expositie over de vijftiende Elfstedentocht, leine werd zaterdag gediskwalificeerd wegens het missen van le controle in Hindeloopen. De conservator van het museum, lauke Bootsma, verzamelt alles wat met schaatsen te maken eeft. In 1994 breidde hij zijn collectie met een merkwaardig fe- omeen uit. In het museum is een teen te bewonderen. Het li- haamsdeel zat tot de barre Elfstedentocht van 1963 aan de echtervoet van Tinus Udding. De teen werd in dat jaar geampu- :erd en op sterk water gezet. fiemann al dit seizoen op klapschaats izell Gunda Niemann sluit het seizoen waarschijnlijk op klap- chaatsen af. De Duitse schaatskampioene denkt aan een de- uut tijdens de wereldkampioenschappen afstanden, begin ïaart in Warschau. Tijdens het op oudjaarsdag begonnen trai- lingskamp in Inzeil heeft Niemann elke dag een half uur op de lapschaats gereden. Haar manager en levensgezel Oliver Stir- emann sluit niet uit dat zij al medio februari tijdens het WK in Nagano op het nieuwe materiaal rijdt. Op het EK van het ko nend weekeinde in Heerenveen bindt de 30-jarige Erfurtse in Ik geval de oude ijzers onder. AVENHORN GPD Een golf van kritiek daalt neer op de wedstrijdjury van de zaterdag verreden Elfstedentocht. Met name het onrecht om Baukje Bron de terechte derde plaats bij de vrouwen te onthouden, was schrijnend. Vooral de manier waarop met haar protest werd omge gaan. De blonde Friezin voelde zich gistermiddag in Avenhorn na afloop van de door haar gewonnen USA-ma- rathon nog steeds diep beledigd. Het nieuws later op de avond dat de fout alsnog werd rechtgezet deed haar woe de iets bekoelen. Henk Kroes, voorzit ter van de Friesche Elf Steden, hangt de schaatsster zaterdag de bronzen medaille om. Bron maakte zaterdag met Jenita Smit deel uit van een grote groep man nen die kort achter het leidende vrou wenduo Klasina Seinstra /Gretha Smit de finish op de Bonkevaart naderde. Voor in de groep sprintte Bron net de armen triomfantelijk omhoog over de streep. Minstens twaalf seconden later passeerde Jenita Smit in de achterhoe de van de groep de eindstreep. De gis teravond door Studio Sport op speciale wijze in beeld gebrachte herhaling be wees het gelijk van Bron, die al op de streep de jury toeriep dat zij derde was. Bron, gistermiddag in Avenhorn: „Ik werd niet serieus genomen, want ik werd niet eens opgenoemd bij de fi nish. Ik zei zelfs: kijk hier ben ik en daar komt Jenita Smit pas aan. Ik heb dan ook direct geprotesteerd en later ook in de Frieslandhal. Ik heb aan Kroes en Van der Ham gevraagd, draai de tv-beelden dan terug, dan kunnen jullie zien dat ik vergeten ben. Weet je wat het antwoord was? Dat doen we wel na de huldiging. Ja, zei ik toen, maar daar hoor ik toch te staan en niet Jenita Smit. Die trouwens duidelijk wist dat ik voor haar was geëindigd. We hebben lang genoeg in dezelfde groep gereden." Jenita Smit, verloofde van Erik Hui zebosch, zei bereid te zijn haar bron zen medaille in te leveren. Zaterdag zal Bron zodoende alsnog haar bronzen plak krijgen. De weigering van de organisatie za terdag om de tv-beelden van Brons fi nish te bekijken, staat in contrast met het besluit Piet Kleine wél op grond van tv-beelden te diskwalificeren we gens het missen van de stempelpost bij Hindeloopen. Ook daarmee komt de jury in een lastig parket, want steeds meer rijders geven toe een of meerdere stempels te hebben gemist. Miel Rozendaal: „Ik had er maar ze ven." Jan-Eise Kromkamp: „Ik heb de meeste stempels op mijn pak, dat mag als bewijs voorlopig niet worden ge wassen." Ook Yep Kramer kon bijna geen stempel tonen. Vroegere Elfste- denwinnaars als Evert van Benthem, Reinier Paping en Aad de Koning kwa men met incomplete kaarten over de eindstreep. Hilbert van der Duim spande de kroon, hij verzamelde in 1985 slechts drie stempels maar kwam wel keurig in de uitslag. Kleine, het lijdend voorwerp van za terdag, bleef er ook gisteren in Aven horn stoïcijns onder. Zelfs het feit dat hij vrijwel zeker wordt gerehabiliteerd, kon hem niet blij maken. Kleine blijft het kinderachtig vinden, zeker omdat de stempelpost in het donker en ver stopt achter tientallen mensen nauwe lijks was te zien. De sectie marathon van de KNSB betreurt de gang van zaken van zater dag in Friesland. Voorzitter Hans Brandt: „We hebben via ons Friese ju rylid Rein Zwart meer dan eens aan Kroes c.s. onze juryleden aangeboden ter assistentie. Maar ze willen het alle maal met eigen mensen blijven doen. Daar zijn zelfs juryleden uit de atletiek bij. De meeste rijders en rijdsters ken nen ze niet eens." De 'moeder van de klapschaatszag al vroeg de mogelijkheden van Tonny de Jong In het 12-jarige meisje dat ze jaren geleden zag krab belen op de ijspiste van Heerenveen herkende Sij- tje van der Lende een toe komstig kampioen. Tonny de Jong is inmiddels een grote dame die de alleen heerschappij van Gunda Niemann heeft doorbro ken. Vrijdag begint in ijs stadion Thialf het Europees kampioenschap voor man nen en vrouwen. Van der Lende, trainster van het ge west Friesland, is erbij als toeschouwer. Maar als het moet, zal ze een hartig woordje met haar vroegere pupil wisselen. HEERENVEEN GPD Op de bank voor de televisie verschoot ze even van kleur. Van der Lende keek naar schaatsende vrouwen in Hamar en zag Carla Zijlstra en Barbara de Loor onderuit gaan. Op klap schaatsen, haar stokpaardje. „Als Tonny de Jong even later ook was gevallen, had ik de hele schaatswereld over me heen ge had", glimlacht ze een paar we ken later in het restaurant van Thialf. Ze heeft amper tijd voor een kopje koffie. Van der Lende (46) heeft er zojuist een schaatstrai- ning opzitten en gaat straks met enkele van haar pupillen het bos in. „Ik train de vrouwen van het gewest en de A-junioren met onder andere Jan Nijboer, de nummer vier van het NK. Daarnaast geef ik schaatslessen aan recreanten." Ze werd eind jaren zeventig drie keer natio naal kampioen en nam deel aan de Olympische Spelen van Innsbruck (1976) en Lake Placid (1980). Daarna werd ze partti me trainster. Die werkzaamhe den combineert ze al dertien jaar met een baan bij de bloed bank. Haar naam viel regelmatig de eerste weken van het schaats seizoen. Ze is ontdekker van De Jong en propagandist van de klapschaats, aanvankelijk met „Als Tonny de Jong even later ook was gevallen, had ik de hele schaatswereld over me heen gehad". veel scepsis ontvangen, maar inmiddels geaccepteerd als ver nieuwing in de schaatssport. En Barbara de Loor, sinds afgelo pen zomer ook regelmatig bij haar trainend, introduceerde het begrip Sijtje-spirit: bijten, agressief schaatsen. De Loor leerde het in Heerenveen. De Jong kreeg ze als B-junior in haar selectie. „Maar eerder, toen ze een jaar of twaalf was, viel ze me al op. Vooral door haar wilskracht, technisch was er heel wat op haar aan te mer ken." Ook toen De Jong over stapte naar de kernploeg bleef het contact. „In de zomer traint ze vrijwel dagelijks met ons mee. En ook 's winters: als er geen centrale trainingen zijn, voegt ze zich bij onze selectie." De twee kennen elkaar door en door. „Als het niet loopt, zie ik het meteen. Ook de afgelopen weken. In Assen reed ze de eer ste dag van het NK heel slecht. Ben ik toch even naar haar toe- gestapt. Tonny, heb ik gezegd, als je morgenvroeg de 1500 niet wint kun je dit kampioenschap wel vergeten." De Jong is er nog niet, volgens haar schaatsmoeder. „Hoe goed ze ook rijdt, steeds verdwaalt ze in haar schema, zit er even een slecht rondje tussen. Mannen hoeven vaak niet eens naar Gemser te kijken om te weten dat ze een rondje-31 hebben gereden. Die voelen dat, Tonny mist dat soms nog. Maar haar ontwikkeling is sneller gegaan dat ik had verwacht. Ik zag dit jaar nog als een leerjaar." De Jong maakte voor het eerst dit seizoen indruk in Berlijn, waar ze Niemann klopte op klapschaatsen, een noviteit in het internationale schaatsen. 'Sijtje promoot die schaatsen wel heel erg', lachte ze na haar race. Van der Lende blijkt inder daad een pleitbezorger voor de tien jaar geleden al ontwikkelde, maar het afgelopen jaar pas ge perfectioneerde schaats. „Na een paar rondjes besefte ik al: dit is het", herinnert ze haar kennismaking met de klap schaats, ruim een jaar geleden. „Sandrijn Bakker was de eerste in onze selectie die erop schaatste. Jan Nijboer volgde, maar bij hem liep het aanvan kelijk voor geen meter." Een trainer moet mee, ze begrijpt niet dat er nog collega's zijn, die de kennismaking steeds maar uitstellen. Technisch coördina tor Ab Krook, ooit haar coach, had ook zijn twijfels. „Ab zal best wel eens gedacht hebben: daar heb je Sijtje weer met haar klapschaats. Maar inmiddels is hij er ook wel achter dat het niet gaat om een psychologisch ef fect zoals sommigen beweerd hebben. Onzin, ik heb zelf toch gemerkt dat ik het langer vol houd op het ijs. Dat ik 's avonds als ik weer een groep train moeiteloos blijf rondrijden, ter wijl ik het in het verleden amper nog kon bijbenen." Het mechanisme behoefde enige perfectionering. Sipke Bosma, de materiaalman uit Joure, maakte dat eerste seizoen overuren. „De buizen vlogen over de baan, alles stond schots en scheef. Ik geloof dat Nijboer de eerste vijf, zes wedstrijden telkens onderuit is gegaan." Maar er werd gebrainstormd, door mensen uit de bouw, ht- s'ers, schaatsfanaten. „Lang zaam ontstond de schaats waar op we nu rijden." Ze verwacht dat Gunda Nie mann nog wel overstag gaat: „Ze trainde er al op. Ik zou het een goede grap vinden als Gun da zaterdag op de 1500 meter plotseling op klapschaatsen de baan op komt." Maar ook de mannen ziet ze nog wel over stappen. „Niet iedereen heeft er de techniek voor. Maar schaat sers die het vooral van hun kracht moeten hebben, zoals Ritsma, zouden er hoe dan ook profijt van hebben. Voor glij ders, zoals Bob de Jong en Gianni Romme, is het voordeel kleiner." Valpartijen, zoals van Nijboer in het begin, en van De Loor en Zijlstra in Hamar, horen er nog even bij. „Dat had met die schaats te maken", denkt Van der Lende. Maar wat is nou toch die Sij tje-spirit? Ze glimlacht, haalt herinneringen op aan haar ac tieve loopbaan. „Ik was geen groot talent, wel een harde wer ker. Als ik onder Klaas Visser trainde, die ooit ook Atje Keu len-Deelstra onder zijn hoede had, ging het soms tot kotsen toe. Het zit nog in me. Als ik even vanuit Heerenveen 'om de Lemmer' ga fietsen, draai ik niet om als het begint te regenen. Dat past niet bij me." 'Hard maar rechtvaardig', omschrijft ze haar coachmetho- de. „Zeker die jongens van 18, 19 jaar proberen wel eens wat. Maar ik kan ze een dag straal negeren als ik ontevreden ben. En dan luisteren ze wel weer." Schaatsen is voor 70 procent een mentaliteitskwestie, denkt ze. „In de zomer zie ik al wie een goed seizoen gaat schaat sen. Nijboer was vier weken op vakantie geweest, miste dus een deel van de trainingen. Maar toen hij terugkwam was hij zo fanatiek, zo plichtsgetrouw. Ik wist al: die komt er wel." 'enk Angenent méldt zich ziek, maar reist wel af naar Zeeland H(ENHORN terdag werd Piet Kleine in euwarden de vijfde plaats thouden in de Elfstedentocht ïdat hij niet had gestempeld, itermiddag gleed de Drentse stbode in de USA-marathon er als vijfde over de streep, nak achter winnaar René Rui- Hans Pieterse, Jan-Eise ■omkamp en Rob van Megge- el! X zijn medekoplopers, f^itmaal had Kleine alleen een Ut gemaakt vóór de wedstrijd Pd jon. De olympische schaats- mpioen van 1976 vertrok, in overtuiging dat er 's morgens negen uur zou worden ge- ik'Jtt. al om zes uur uit Kerken- d. Hij arriveerde om half ne- i in Avenhorn, ontmoette wel '1 veteranen, leeftijdsgenoten, 'ar geen collega A-rijders. De ofdvvedstrijd begon namelijk I i om halfeen. m 3eine doodde de tijd met föe drinken en kletsen met i supporters. De Elfsteden- tot en de stempelpost Hinde- >pen liepen als een rode tad door elk gesprek. In de A-marathon speelde Kleine volgens weer een hoofdrol, n tempoversnellingen maak- i de wedstrijd zo hard, dat eindelijk een vijftal voorop ■ef. Bert Verduin moest op- uiw naar de kant. „Mijn knie ad nog behoorlijk pijn 'en °t die tempowisselingen chi td het steeds erger. Maar ik 55 b toch alweer vijftig kilometer 'eden, het gaat vooruit", al- s Verduin, die de afgelopen ?en als een droom beleefde, erde in de wedstrijd en.toch Winnaar René Ruitenberg hijgt uit na de eindsprint waarin hij Hans Pieterse een fractie voorbleef. bundels post, soms alleen maar kwam zomaar iemand op me af en mag jij uitzoeken wat je leuk geadresseerd Bert Verduin, met de vraag 'wil je mee naar vindt." schaatser, Heemskerk. En alle- mijn kledingzaak in Hoorn?' Zonder de op het laatste mo maal uitnodigingen. Gisteren Maken we een foto in de winkel ment wegens ziekte afgemelde Henk Angenent maar wel met vijftien andere A-rijders werd de USA-marathon een aantrekke lijke wedstrijd met een mooie ontknoping. Hans Pieterse, de man in vorm en maandag al winnaar in Eernewoude, leek het opnieuw te halen. René Rui tenberg bleef hem in een spec taculair sprintje echter een paar centimeter voor. Kromkamp eindigde derde, Van Meggelen vierde en Kleine vijfde. „Wat hebben ze me pijn gedaan", gromde Kleine terwijl hij in een overvolle toneelzaal tussen Beerenburger drinkende schaatsliefhebbers zijn rug liet masseren. Vandaag volgt name lijk weer een nieuwe wedstrijd. Kleine heeft er nog lang niet noeg van. Ook in Avenhorn was de 'goudkoorts' bij rijders onder werp van gesprek. Jan Breed, organisator namens de ijsclub Schermerhorn: „Ik ben gebeld door Hein Vergeer, die als manager van Henk Angenent vroeg wat de mogelijkheden waren. Mijn antwoord aan Ver geer was 'u kent de sport beter dan ik, als natuurijsklassieker betalen wij geen startgeld'. Ver geer zei tot slot 'u hoort nog van ons'." Gistermorgen meldde ploegleider Henk Heetebrij An genent ziek af, nadat hij hem de avond tevoren had aangemeld. Later op de dag bleek Angen ent wel in staat om met zijn col lega's Kromkamp, Baars, Borst en Kramer af te reizen naar Zeeuws-Vlaanderen waar van daag een wedstrijd wordt ge houden met - naar verluidt - riante onkostenvergoedingen. Ploegleider Heetebrij voegde er wel aan toe dat het nog niet ze ker is of Angenent bij de Zwinstedentocht start. Vrijwilligers gezocht Het Centre for Human Drug Research (CHDR) is het geneesmiddelen onderzoeksinstituut dat samenwerkt met het Academisch Ziekenhuis Leiden. In verband met onderzoek naar een nieuw geneesmiddel voor hoge bloeddruk zoekt het CHDR: Mannen en vrouwen tot 65 jaar, die voor hoge bloeddruk worden behandeld met medicijnen, maar verder gezond zijn. Voor meer informatie kunt u bellen met het CHDR: 071 - 524 64 00, op werkdagen van 13.00 uur tot 17.00 uur. ge" Jeroen Piket deelnemer in Wijk aan Zee WUK AAN ZEE ANP Vassili Ivantsjoek doet niet mee aan het 59ste Hoogovens schaaktoernooi. Het toernooi wordt van 17 januari tot en met 2 februari in Wijk aan Zee ge houden. De titelverdediger uit de Oekraïne kampt met een mentale terugslag, onder meer wegens een teleurstellend verlo pen toernooi in Spanje in de cember. Schaken is voor hem onmo gelijk op dit moment. Ivantsjoek heeft ook de organisatoren van het supertoernooi in Linares, dat direct na het Hoogovens toernooi plaatsvindt, laten we ten dat hij niet komt. Voor de organisatie van het traditionele toernooi in de Noord-Hollandse badplaats Wijk aan Zee is Ivantsjoeks af zegging een nieuwe tegenslag. Eerder trok Gata Kamsky zijn deelneming in. Kamsky geeft momenteel de voorkeur aan zijn studie medicijnen. Ivantsjoek wordt vervangen door de Amerikaanse kampioen Alex Yermolinsky, die de laatste maanden goed op dreef is. Hij was een van de Amerikaanse uitblinkers op de laatste Olym piade in Jerevan en won recen telijk de open groep van het Groningse Koop Tjuchem-toer- nooi. Nederland wordt in de groot- meestergroep A van het Hoog ovenstoernooi vertegenwoor digd door Loek van Wely, Jeroen Piket en Jan Timman.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17