Leiden Spitsuur bij corporaties door koude Offensief tegen ecodrugs treft Leidse winkel niet Varm grachtenwater zorg Elfstegencomité Van krabben word je warm onge afpersers zitten nog vast Trieste resten IINSDAG 7 JANUAR11997 |ef hans jac08s, 071 -5356414. plv.-chef rudolf kleun. 071 -5356436 NNO 1897 Donderdag 7 Januari e'4- Het postkantoor alhier is eindelijk door de nieuwjaarsdrukte Weet het publiek wel, dat de bestellers drie dagen achter- en reeds te twee uren 's nachts op het postkantoor moesten ko- om zich er door heen te werken? En vergoeding? Daarvan ®r[vil het Rijk niets weten!! 'e- De telephoondraden gaan nu langzamerhand vanwege den 1 fcenemenden ijzel op kabels gelijken en krijgen het daardoor et leer en meer hard te verantwoorden. Het aantal gebrokene leemt steeds toe. Hier en daar is dan ook reeds stoornis in de eiding. "ANNO 1972 apporo maakt zich een beetje ongerust. De kans bestaat name- k dat de 627 militaire muzikanten bij de openingsplechtigheid an de winterspelen op 3 februari vals zullen blazen. Tijdens de ^petities is gebleken dat bij een temperatuur van -5 graden het ,e evaar bestaat dat de lippen van de koperblazers aan de instru- ïenten vast vriezen en dat speeksel bevriest in de kanalen van e instrumenten, die daardoor verstopt raken. Om moeilijkhe en te voorkomen hebben de muzikanten opdracht gekregen rat whisky in hun instrumenten te gieten. rijdag 7 januari Verwarming stuk, kinderen naar huis Dertien graden boven nul en een verwarming die na drie maanden pruttelen nu echt de geest had gegeven. Bij de de pendance van de Lucas van Leydenschool aan de Sint Ur- sulasteeg was het vanmorgen aanleiding om ruim tweehon derd leerlingen naar huis te stu ren. Doordat vannacht een leiding ging lekken, kwam nu het hele systeem in de openbare basis school lam te liggen. Adjunct-directeur C. de Boer hoopte vanmorgen dat de scha de in de loop van de middag kon worden hersteld. „Lukt dat niet, dan moeten we op zoek naar andere oplossingen." Leidse politie neemt de zaak jiiarin drie Leidse jongens van 15 en 16 jaar zeker vijftig üjfgenoten hebben bedreigd afgeperst zeer hoog op. Het jq :tal zit nog altijd vast op het eau. De politie hoopt dat die enschap bij veel slachtoffers schroom wegneemt om als- aangifte te doen. Tot dusver fden slechts drie jongeren beklag bij de politie te )e afpersingen, waarbij het jtal vaak dreigde met een en soms ook een klap uit- Ide, vonden in bijna alle ge en die bij de politie bekend plaats in de nabijheid van e coffeeshops. De drie jon- verschansten zich vlakbij shop en wachtten hun htoffers op. Ze pakten be- re 'hebbedingetjes' als hor- is, geld of petjes, vaak ook de zojuist gekochte softdrugs af. Vooral dat laatste bemoeilijkt het politiewerk. Uit angst dat hun ouders erachter komen dat ze blowen, stappen de afgepers te jongeren niet naar de politie. „Maar er zullen ook jongeren bij zijn die bang zijn voor ons omdat ze denken dat ze iets strafbaars doen. En er zullen er zijn die vrezen voor represailles van de daders. Voor dat laatste hoeven ze nu in elk geval niet bang te zijn omdat ze nog vast zitten." De politie heeft om genoem de redenen erg weinig aangiftes binnen gekregen. „We hebben de verklaringen van een paar slachtoffers en van de verdach ten. Toch zijn we er zeker van dat het trio tussen de vijftig en zestig slachtoffers heeft ge maakt. Dat baseren we vooral op gegevens van de jeugd- en zedenpolitie. Die heeft veel con tacten met jongeren en hoort nog wel eens wat. Het is dankzij hun observatie dat deze zaak is gaan rollen." Stuifbergen wil de namen van de bewuste coffeeshops niet prijsgeven. „Dat is op verzoek van de recherche. Als blijkt dat deze coffeeshops inderdaad softdrugs hebben verkocht aan jongens van 14, 15 en 16 jaar, zijn ze strafbaar. Ze mogen im mers niet aan minderjarigen verkopen. Maar in feite is dat een ander traject. Wij richten ons nu eerst op de afpersingen. Dat verdient onze serieuze aan dacht." Op afpersing staat een maxi male gevangenisstraf van negen jaar. Stuifbergen kan echter niet vooruitlopen op de straffen voor de drie Leidse jongens, die ook nog eens minderjarig zijn. „Dat is aan justitie om te bepalen. Uit het feit dat de jongens nog vastzitten, mag je afleiden dat ze zwaar tilt aan de zaak." leiden Dit is de volledig uitgebrande keuken van de woning aan de Kersenstraat. In de vuurzee kwamen afgelopen zondag twee honden, twee vogels, een kat en een konijn om het leven. Buren hebben nog vergeefs geprobeerd de huisdieren in veiligheid te brengen. foto dick hogewoning Bevroren en gesprongen leidingen, overstromingen en zelfs complete cv-ketels die van de muur vallen. Bij de Leidse woningbouwverenigingen staat de telefoon al we ken niet meer stil. Elke dag bellen tientallen huurders naar hun huisbaas met klachten over ijsproblemen. leiden maarten keulemans „Het is dit jaar veel erger dan tijdens de vorige winter", zegt woordvoerder J. Stikvoort van woningbouwvereniging De Sleutels. „Vorig jaar kwam de kou geleidelijk, zodat de men sen wisten wat ze te wachten stond. Maar nu is de vorst heel plotseling op komen zetten." Bij woningbouwvereniging Zijl en Vliet alleen al komen er dagelijks zo'n dertig telefoontjes binnen van mensen die in de kou of in de nattigheid zitten. Vooral in De Kooi zijn de pro blemen groot, is de indruk van directeur C. Noort. „Bovendien is het nogal bizar dat er juist in huizen met cv-installaties zo veel problemen zijn." De meeste corporaties probe ren hun huurders te waarschu wen voor de bevriezingsgeva ren. Zo heeft Woningbouwvere niging Leiden een speciale pagi na op de kabelkrant laten zetten met maatregelen die het ijs bui ten de radiator moeten houden. „Maar toch heb je altijd huur ders die hun verwarming 's nachts helemaal uitzetten", zegt directeur M. Glaser van woning bouwvereniging Ons Doel. „En dan krijg je mensen aan de lijn die al uren in de kou zitten." Ons Doel zag zich zelfs genood zaakt twee huurders in een ho tel onder te brengen. „De cv van die mensen was zo erg bevroren dat hij vervangen moet wor den." Wie eenmaal met een kapotte leiding zit, heeft een dubbel probleem: behalve natte voeten krijgen ze ook nog een rekening van de loodgieter. „Eventuele schade aan de verwarming is inderdaad voor kosten van de bewoner", zegt Stikvoort. „Wel onderzoeken we nog of we daar een mouw aan kunnen passen. Een nieuwe cv-ketel kost een behoorlijke smak geld." Overigens hebben niet alleen huurders last van bevroren lei dingen. Ook in het kantoor van Zijl en Vliet bevroren eind vori ge week de verwarmingsbuizen. „We hebben hier bij drie graden celcius zitten werken", verzucht directeur Noort. De Leidse politie laat de ecodrugswinkel Altered State aan de Papengracht voorlopig met rust. Vol gens woordvoerder T. Stuifbergen is het landelij ke offensief dat het openbaar ministerie gisteren is begonnen tegen de handel in ecodrugs niet het sein om nu ook in de Sleutelstad op te treden. „Dat kan anders worden als het beleid van justitie hier ook doordruppelt. Voorlopig handhaven wij onze terughoudende opstelling. De politie heeft maandag in Kerkdriel een grote kwekerij van zogeheten eco-drugs opgerold. Deze drugs worden gemaakt van paddestoelen. De po litie heeft huiszoekingen gedaan in Kerkdriel, Eindhoven en Amsterdam. In Kerkdriel heeft de politie de vermeende kwe kers, een 46-jarige man en een vrouw van 21 jaar, aangehouden. In Eindhoven heeft zij een 32-jari- ge handelaar gearresteerd. In Kerkdriel nam de politie onder meer 1100 kweekfusten en 4500 porties in beslag. In een Eindhovense winkel heeft zij behalve de drugs vier vuilniszakken wiet en ruim 25.000 gulden in beslag genomen. De kwekerij was gevestigd in een bedrijfspand in Kerkdriel. De politie Brabant Zuid-Oost volgde de handel al sinds maart vorig jaar. Volgens haar was de productie voldoende om aan de hele Ne derlandse vraag te voldoen. Zij schat de omzet van de kwekerij op zeven miljoen gulden per jaar. De ecodrugs bevatten de stoffen psilocybine en psilocine. De werking ervan is vergelijkbaar met die van LSD. Of Altered State ook paddestoelen inkoopt van de opgerolde kwekerij is niet bekend. De eigenaar van de Leidse smart shop, M. Brussee was van ochtend niet voor commentaar bereikbaar. Volgens mevrouw C. de Groot van de GGD is het aannemelijk dat de paddestoelen van Brussee ook psilocybine en psilocine bevatten. Zij denkt niet dat nu het einde van de winkel in zicht is. Ze wijst erop dat bij Altered State ook thee en andere preparaten verkrijgbaar zijn. Volgens De Groot zijn Leidenaars die ecodrugs consumeren klein in aantal en al wat ouder. „Het gaat om een groep die de experimenteerfase reeds is ontgroeid. Toch kleven er voor jongeren risico's aan, vooral als ze last hebben van psycho tische stoornissen. Brussee heeft tijdens een informatiebijeen komst, bedoeld voor leraren van het voortgezet onderwijs, verzekerd dat hij niet verkoopt aan personen die jonger zijn dan 18 jaar. De Groot ontwijkt de vraag of Brussee een verantwoord handelaar in ecodrugs kan worden genoemd. „Voor mij is contact het belangrijkst zodat we een vinger aan de pols kunnen houden." Ze was als een bliksemschicht in de zijstraatjes verdwenen. Op deze manier wordt ons het le ven en werken in Noordwijk on mogelijk gemaakt. De rechter kwam tot de conclu sie dat de man zich toch schul dig had gemaakt aan verkeerd parkeren en deed niets van de boete af. Geërgerd verliet de makelaar de zaal. Zijn sjaal liet hij liggen op de bank in de rechtszaal. Een bloedmooie stu dente rechten, die de rechter daarop attendeerde, kreeg als antwoord: „O, nou, dan krijgt hij het vanzelf wel koud." Twee of drie bezwaarmakers kregen gisterochtend gelijk van de rechter. Een man van een jaar of vijftig kon bij de rechter aannemelijk maken dat zijn dertig jaar oude Ford Cortina echt niet de 92 kilometer per uur kon halen waarvoor hij was beboet. „In zijn gloriedagen haalde hij 55 mijl, dat is zo'n 88 kilometer per uur. Maar dat reed niemand. Daar was die wagen niet op gebouwd." De rechter sprak hem vrij. „Mis schien heeft de politie uw auto verward met een andere." Met een beleefd hoofdknikje nam de man afscheid. „Zo", zei de rechter tegen de griffier en de officier, „wat een relaxed ochtendje, hè?" '0lc van voorpagina ijs op de Leidse grachten is tiddeld tien centimeter en onder de meeste bruggen et nu dik genoeg. Voor het lité Elfstegentocht alle reden optimistisch te zijn over het rgaan van de tocht op zon- 12 januari. Een definitief luit valt in principe woens- „Maar zelfs op zondagoch- kunnen we de tocht nog azen. Veiligheid voor alles", 1 bestuurslid Willem Buijte- weersvoorzuitzichten tot zondag zien er gunstig uit, maar het is niet de buitentempera tuur die het comité zorgen baart. „Het gaat er meer om wat de stadsverwarming doet. De krachtcentale van de Energie- en Watervoorziening aan de Langegracht is weer warm wa ter aan het lozen in de Maresin- gel." Normaal gesproken wordt dat water afgevoerd via de Haar lemmertrekvaart, weet Buijte- weg. „Er zijn ook schotten ge plaatst in de singel om te voor komen dat het warme koelwater de stad instroomt, maar op een of andere manier komt het er toch nog terecht." Het betekent dat de Elfstegentocht zondag zoveel mogelijk het ijs zal ver mijden dat het meest lijdt onder het koelwater; dat zijn de Oude Herengracht, de Haven en de Oude Vest. Ondanks een zo veilig moge lijke route ontkomen de naar verwachting duizenden deelne mers niet aan klunen. „500 me ter om precies te zijn. Er zitten zeven kluunplekken in de route die we nu voor ogen hebben. De matten en tapijten zijn al in geslagen. En weet je wat zo leuk is. Als de toch zondag doorgaat, valt ie samen met de Stads- bankcross, die ook dwars door de binnenstad gaat." Het comité probeert net als voorgaande edities weer de ho reca erbij te betrekken. „Muziek en drank horen bij de Elfstegen tocht. Een stempelpost bij een kroeg, dat is het mooist. En dan een notabele die het stempeltje geeft. Burgemeester Goekoop en Wim Rijsbergen hebben al toegezegd van de partij te zijn, we zijn nog in de slag met Elco Brinkman. De Elfstegen is toch meer theater dan een schaats tocht. Ik weet ook wel dat half Leiden inmiddels als veel schaatsplezier heeft beleefd op de grachten, maar de Elfstegen tocht is nou typisch zo'n unieke familiehappening waar heel Leiden voor uitloopt. De route van de Elfstegen tocht is vermoedelijk als volgt: Nieuwe Rijn (start bij de Waag), Galgewater, Rijn- en Schiekade, Schelpenkade, Witte Singel, Groenhazengracht, Rapenburg, Vliet, Witte Singel, Zoeter- woudsesingel, Utrechtse Jaag pad, Rijn- Schiekanaal, Oude Rijn, Zijlsingel, Zuidsingel, Oranjegracht, Herengracht, Ou de Rijn (finish voorbij de Hoog straat). De lengte bedraagt on-' geveer 8 kilometer. Schotelantenne uit tuin gestolen Advocaatjes Bekeuringen betaal je. Of niet natuurlijk, en dan word je, net als de hoofdpersoon in Kafka's verhaal 'Het proces', na verloop van tijd van je bed gelicht door oom agent, een oom die je nog niet als verre achterneef zou willen hebben, en mag je het huis van bewaring even van binnen bekijken. Maar in be roep gaan tegen een bekeuring, nee, dat zullen niet veel mensen doen. Ze schelden, ze tieren, ze wensen de parkeerwachter een nare ziekte toe, maar daar blijft het bij. Ze nemen het verschijn sel als regen en wind, die ons ook plagen maar waaraan niets te doen is. Vergeet het maar. Voor kanton rechter mevrouw Weiss trok gis terochtend een parade van klei ne overtreders voorbij die be zwaar hadden aangetekend te gen de hen opgelegde boete. Met aktentassen vol paperassen bij zich probeerden ze hun ge lijk te krijgen. Het ging hen vaak niet om de hoogte van de boete, nee, het was het principe waar voor ze in het strijdperk traden. Opvallend was hoe welbe spraakt de meesten waren. Klei ne advocaatjes, maar dan zon der de slagroom van een bul. Een man, wiens schoonmoeder in de nacht van zondag op maandag was overleden, had toch nog de moeite genomen om zijn zaak te komen beplei- NAGERECHT Uit een tuin aan de Kooilaan is gisterochtend in de vroege uren een schotelantenne gestolen. De schotel was bevestigd aan een paal, die bij de grond werd afgebroken door de daders. e strenge vorst van de gelopen week brengt or menigeen de nodige rlast met zich mee. De omende dagen belicht j Leidsch Dagblad elke tag typisch winterse roblemen. Vandaag: hinderlijk ijs op de i autoruit. Wanneer de lucht vochtig is en het vriest moet er worden gekrabt. ben, krabben, krabben. Het lot was de mobilisten gisteren slecht gezind, erekend op wat voor velen de eerste dag van het nieuwe jaar was, gingen de ruiten 's ochtends weer schuil achter aagje ijs. Na een vakantieperiode die inks de kou vooral droge en schone n te zien gaf, is het nu dus weer oen geblazen. De krabber is misschien iet snelste, maar wel het schoonste en koopste middel om veilig de weg op te en. spuitbus", weet Shell-verkoper L'Amie de Gooimeerlaan zeker, is de beste ssing voor snelheidsduivels. „Ik pak er even bij. Window heet 'ie, hij kost en hij loopt goed. Je spuit het op je ruit «1 loopt in een paar seconden het ijs er naf." Bij de Esso aan de Willem de lerlaan wordt echter de krabber het t verkocht. „De ouderwetse en beste er, voor 2,95." aldus Laman. De vraag t bedekken van de ruit met papier of n ijsvorming voorkomt, ontwijkt hij: „We staan hier ook om wat te verdienen." De auto starten, de blowers aanzetten en na een paar minuten wegrijden is een veelgebruikte methode, maar zeker niet de beste. Behalve brandstof gaat ook een deel van het bij vorst toch al lage vermogen van de accu verloren, zo laat de ANWB weten. De bond die zich afvraagt 'of we daar eigenlijk wel voor zijn' raadt desgevraagd net als de benzinepompen de spuitbus met ruitontdooier aan. Een bruikbare tip: bewaar deze niet in de auto. Dat geldt overigens ook voor de slotontdooier. Wie 's avonds al wil weten of er 's ochtends gekrabd moet worden, dient bij het weerbericht behalve de temperatuur ook de mistverwachting in de gaten te houden. Mist het, dan is krabben een zekerheidje en goed zicht natuurlijk extra belangrijk. Sergeant Van Vliet, meteoroloog op vliegkamp Valkenburg, legt uit: „Het is een kwestie van de luchtvochtigheid. Hoe hoger die is, hoe meer condens- en dus ijsvorming." Voor de geïnteresseerden foto henk bouwman zonder eigen weerstation: „pagina 707 van teletekst bevat een tabel met twee temperaturen. Hoe dichter die bij elkaar liggen, hoe groter de luchtvochtigheid." Het is overigens ook wettelijk verplicht om pas met goed uitzicht weg te rijden. Een bestuurder mag niet door passagiers, lading of op andere wijze gehinderd worden. Politiewoordvoerder Van Egmond heeft het even opgezocht. Onder die 'andere wijze' vallen de beslagen ruiten. Om precies te zijn voor-, zij- én achterruiten. Qf er sprake is van hinder is ter beoordeling door de eventuele verbalisant. „Een kiertje maken is beslist onvoldoende." De mogelijke bekeuring: honderdtien gulden. Ook de politie pleit daarom voor goed krabben. „In ieder geval geen kokend water, dan is de schade nog veel groter. Krabben is milieuvriendelijk en je wordt er lekker warm van." een en ander en zou zich niet zo mak kelijk ver galopperen. Dat was een makelaar uit Noordwijk niet met de rechter en de officier eens. Voor zijn ma kelaardij, er gens op een drukke hoek in de'bad- plaats, had hij zijn auto neergezet met draaiende motor en daarna een bord uitgela den met daar op de tekst: 'Te koop'. Hij had twee han den nodig om het bord op te tillen en was niet meer in staat geweest zijn kof ferbak te sluiten. Bovendien had hij zijn 'trouble lights' aangezet. Duidelijk een geval van lossen dus. En dat mag. Maar de par keerwachter, een dame in dit geval, had het anders beoor deeld en de makelaar voor de zoveelste keer op de bon geslin gerd. Dit tot grote ergernis van de man. „Uit het feit dat ik haar niet heb gezien, blijkt wel dat ik er weer tussen ben genomen. ten. Hij had verkeerd voor gesorteerd, er gens in Noordwijk. Maar waar dat nu precies was gebeurd, had de verba lisant niet aangegeven. Minutieus uit gewerkte plat tegronden kwamen er aan te pas om de rechter te overtuigen. Helaas. De man, die de officier en de rechter vor melijk van re pliek diende, moest gewoon zijn boete be talen. Hij bleef in- en in keu rig. „Bedankt voor de tijd en de moeite." Gekleed in driedelig grijs blies hij de aftocht. Alles voor niks. In bijna alle zaken die gis terochtend aan bod kwamen ging de rechter af op de be trouwbaarheid van de verbali sant. Vergissen is menselijk en waar gehakt wordt vallen spaanders, maar een politie ambtenaar of een parkeerwach ter is volgens de rechter toch getraind in het observeren van

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9