ill Domino-effect in droomkeuken Ontspannen in geuren en kleuren Duiker stijgt zijn balletje achterna Consument DINSDAG 7 JANUAR11997 REDACTIE. SASKIASTOELINGA 023-5150265 Drie elementen naast elkaar: een gaskookplaat, een bak/warm- houdplaat(hier als afzetblad ge bruikt) en een friteuse. een tweepits gaskookplaat met als maatje een elektrische, glas- keramische of inductieunit. Verder is er keus uit een elektri sche friteuse, grillplaat, braad- veld voor gourmetten, lava- steengrill en speciale wokbran der. Voor plaatsing tussen twee elementen (grill, friteuse en /of gourmetplaat) kan men voor het afvoeren van stoom en dampen een smalle randafzui- gunit kiezen. Een afzuigkap er boven is dan niet nodig. Onder sommige friteuses bevindt zich een waterbak, waarin vetdruip- sels worden opgevangen. Om het vervuilde water te kunnen verwijderen opent men de af voerbuis van de waterbak - die in het keukenkastje uitmondt. Emmertje eronder en klaar. Sierdeksels kunnen bij de mees te domino's los worden bijgele verd. Hetzelfde geldt voor - roestvrijstalen - afzetvlakken. Een gigantisch kookcentrum met legio mogelijkheden is pas echt doelmatig als er tussen el ke twee of drie elementen wat plaatsruimte beschikbaar is. De onderdelen worden met (roest vrijstalen) lijsten hecht verbon den, zodat een esthetisch ge heel ontstaat en men niet de kans loopt dat zich tussen de elementen vet en vuil verza melt. Rood roept opwinding op; geel zorgt voor evenwicht Leuk natuurlijk al dat geëman- cipeer, maar wat nu als man en vrouw allebei achter het aan recht willen, de één zwerend bij gas, de ander bij elektrisch, ha logeen, inductie of wat dan ook? De fabrikanten van keukenap- paratuur maken speciaal 'daar voor al jaren zogenaamde do mino-elementen. Pas de laatste jaren echter zien we in de keu ken op grotere schaal het domi no-effect zijn intrede doen. Domino's zijn dertig centimeter brede units met twee gasbran ders of andersoortige kookzo- nes. Ze hebben wel wat van do minostenen met twee stippen, vandaar de aanduiding, die ove rigens niet door alle fabrikanten is overgenomen. Met duo-elementen kan ieder een het kookcentrum afstem men op persoonlijke wensen en voorkeuren. Bij toepassing van twee stuks naast elkaar ontstaat een standaard kookplaatbreedte van zestig centimeter. Drie of zelfs meer elementen kan ook. Bij de keuze van de afzuigkap dient daarmee dan wel rekening te worden gehouden. De indu strie speelt hier op in met afzui- gunits tot een maximum (stan- daard)breedte van 120 cm. Ve lerlei kook- en bakcombinaties zijn mogelijk. Om te beginnen ASSENDELFT ROBIN BRUINSMA Een persoonlijk advies van Frans Heijne aan het adres van een met zijn gewrichten sukke lende wandelaar: Ga meer met je knieën onder een blauw ge kleurd lampje, ondersteund door groen. Frans Heijne, eige naar van het gezondheidscen trum Svenska-Sol in het in de Zaanstreek gelegen Assendelft, mag de Nederlandse primeur claimen. Heijne haalde het kleurensolarium naar ons land. Geen zonne-, maar een kleu- renbank. Voor een kleurenthe rapie in combinatie met heika nte aroma's van etherische oliën. Een nieuwe vorm van alterna tieve geneeskunst en ook nog eens geschikt om er je aura mee te verstevigen. Geestelijke en li chamelijke klachten ga je op de kleurenbank te lijf met het licht van volspectrumlampen plus de stimulerende dan wel juist ont spannende geuren van planten. Genezen in geuren en kleuren. Nee, Frans Heijne beweert niet dat elke ziekte vroeg of laat zal wijken voor de zegeningen van het kleurensolarium. Stress, ook de chronische spanningen, die zal na verloop van tijd als sneeuw voor de zon verdwijnen. Stoppen met roken? Onder het kleurensolarium zullen de laatste weerstanden in rook op gaan. Afvallen? Kies voor een kleurentherapie ter ondersteu ning. „Pas op, de pondjes vlie gen er niet vanzelf afwaar schuwt Heijne al te optimisti sche zielen bij voorbaat. Wat het kleurensolarium, door Heijne ontdekt in Zweden, dan wel doet? Frans Heijne: „Kleu ren beïnvloeden ons humeur en lichamelijk welbevinden. Ze roepen gemoedstoestanden soms beter tot leven dan woor den. In een kamer met blauwe wanden en blauw plafond krijg je het sneller koud dan in een 'Het kleurensolarium gaat het helemaal maken in Nederland'. oranje ruimte. Dat is geen ver beelding, dat is de door proeven bewezen werkelijkheid. In een oranje omgeving zijn bloed druk, lichaamstemperatuur en hartslag hoger dan in een blau we". Dus? Heijne: „Elke kleur is een aparte straling met bijzondere kenmerken als golflengte, warmte en energie. De straling oefent via oog, netvlies en oog zenuwen effecten uit op onze hersenen en werkt ook nog eens rechtstreeks door op de huid." In hun boek 'The Hibernation responce' (de overwinteringsre actie) leggen Peter Whybrow, hoogleraar psychiatrie, en au teur Robert Bahr uit hoe men sen op afzonderlijke kleuren re ageren. Er zijn kleuren van de warme kant van het spectrum (rood, oranje en geel). Ze voelen en zijn warmer. Rood vooral staat voor meer energie. Rood roept van alle kleuren de mees te opwinding op. Plus agressie en een verhoogde hersenactivi- teit. Heijne: „Als je gespannen bent, is rood een nare kleur. Rood er vaar je als opdringend,'rood verhoogt de angst. Oranje werkt activerend, maakt vrolijk. Geel is van de warmere kleuren de meest evenwichtige" 't Was Goethe die mensen advi seerde een grauwe dag door een gele bril te bekijken. Het zijn kippen die onder geel licht meer eieren leggen. De belangrijkste koude kleuren zijn blauw en groen. Blauw is een echte tranquilizer, groen brengt rust en stilte. Wandel langs de zee, struin door een bos. „Of ga op het kleurensola rium liggen", zegt Frans Heijne. Hij stemt de lampen af op de behoefte van de cliënt. Wie wil ontspannen, krijg veel blauw en groen, wie vaak en snel moe is, gaat voor rood, oranje en geel. Heijne kiest er een passende geur bij en een new age mu ziekje, hoorbaar via een kopte lefoon, doet de rest. Wie naar de perfecte therapie streeft, mag een bandje met ge sproken tekst laten afdraaien. Voor autogene training op de kleurenbank of het leren ont spannen van de spieren. Een halfuur per week zal, garan deert Heijne, tot resultaten lei den. En sta je er dan ook nog gekleurd op? Nee, het kleuren solarium bruint niet. Voor het hele jaar door een gezond kleurtje moetje de zonnebank op. Heije weet zeker dat het kleurensolarium het snel hele maal gaat maken in Nederland. „Ik heb er geen patent op, dus ik zal niet lang de enige blij ven". Svenska-Sol, Assendelft, 075 - 68 71 92 9. Iedere duiker leert het: nooit terug naar de opper vlakte van het water met een snelheid hoger dan tien meter per minuut. De overtollige stikstof die zich onder water in het bloed heeft opgehoopt, moet de gelegenheid krijgen via de longen het lichaam te ver laten, want anders is de kans groot op de gevreesde caissonziekte. Maar hoe weetje onder water precies dat je niet sneller stijgt? Natuurlijk heeft iedere duiker wel een dieptemeter bij zich, of misschien zelfs een dure polscomputer, maar die zijn vooral bij slecht zicht niet altijd goed af te lezen. De Friese duikers Klaas Raggers en Jan Honing vonden het tijd dat er iets heel simpels op bedacht werd. Raggers: „We zoch ten naar een duikmaatje, een simpel hulpmiddel waarmee een duiker ge makkelijk zou kunnen controleren of de stijgsnel- heid binnen de aanbevo len grenzen ligt. Je zou dus iets moeten hebben dat zelf precies op de juiste manier stijgt en waar je je snelheid aan kan aanpas- Z Z E L sen. Zeker voor duikin- structie zou zo'n hulpmid del heel goed zijn, want voor een ervaren duiker is het al moeilijk om met de juiste snelheid te stijgen, laat staan voor mensen die nog bezig zijn om duiken te leren." De duikvrienden zijn toen aan het werk gegaan met allerlei balletjes van ver schillend materiaal en ge wicht, om te zien of er iets geschikts te vinden zou zijn. Na maanden prutsen en honderden proèfduiken kwam er een kunststof bal letje uit de bus met het juiste soortelijk gewicht. Dat balletje wordt aan een lijn bevestigd en zit tijdens het duiken geklemd achter het lusje van een armband, die de duiker draagt. Wil hij omhoog, dan drukt hij het balletje los, dat vervol gens zal gaan stijgen. De duiker volgt het balletje met hetzelfde tempo. „Als het lijntje strak gaat staan, dan weet je dat je te lang zaam stijgt. Zo simpel is het", zegt Raggers. Tijdens de ontwikkeling van het hulpmiddel bleek dat er verschillende balle tjes nodig waren. Zoet wa ter vraagt een balletje met een ander soortelijk ge wicht dan zout water. Ook allerlei andere factoren blijken invloed te hebben op de snelheid waarmee zo'n balletje stijgt. De tem peratuur van het water bij voorbeeld en de viscositeit die niet altijd precies het zelfde is, hebben daar eveneens invloed op. „We zijn uiteindelijk uitgeko men op een materiaal dat een stijging tussen de ne gen en de elf meter per mi nuut heeft. Die marge is prima." Sinds enkele maanden is het 'lineairaccenclingde vice', zoals de vinding in middels is genoemd, bij di- verse duikwinkels te koop. De uitvinders zijn op dit moment bezig om contac ten in het buitenland te leggen, waar de belangstel ling voor het duikmaatje ook groot blijkt te zijn. Op diverse onderdelen van de vinding hebben de Friezen octrooi. 5 8 5 1 9 5 4 3 9 2 5 10 5 1 2 7 10 5 3 2 7 8 10 2 4 2 10 9 6 5 10 6 10 10 2 6 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord.? Horizontaal: 1. blij; 2. moment; 3. versiersel; 4. gezamenlijke redacteuren v.e. tijdschrift; 5. sterk; 6. grote zee vogel; 7. leegloper; 8. gelukaan- brengend voorwerp. WOORDZOEKER Overgebleven woord: JEUGDLOON XV N R H V R P K L E R M AI DO SC R E G R A'L p 1 p a i'p e s r' s /a.e M iAI^ A A A A A xA/VA r MM S R A S V N E R E I P 7 T /X .EXA' V /\jC* ■H Tom Poes en de Niks Enkele ogenblikken later betrad heer Ollie in grote toorn de zaal van slot Bommelstein waar het schilderij van Wammes Waggel op de ezel te kijk stond. In zijn hand zwaaide de verbol gen heer een kapbijltje en aan zijn ver^1 wrongen trekken was te zien, dat hij zijn bezinning geheel verloren had. „Mijn lezing was een lachsucces!" kon men hem horen mompelen. „Dat is meer dan een Bommel verdragen kan. Maar ik zal ze!" „Ga je de verfschilderij verdiggelen?" vroeg niks hoopvol. Hij kwam van achter een pilaar tevoor schijn en keek vol verwachting naar de bijl. „Goed in diggeltjes hakken, hè?" voegde hij er aan toe. „Helemaal in fijn-stukjes; zodat de arme, vastge- sloomde niks weer rappe bliksem wordt." „Ja", zei heer Ollie fluisterend. „In fijne diggeltjes, ja!" Toen wendde hij zich plotseling tot het witte ventje en begon zijn mouwen op te rollen. „Maar eerst ga ik met jou afrekenen!" bulderde hij. „Ik ga korte metten ma ken! Ik zal je leren om naar me te loe ren uit hoekjes en gaatjes! Je hebt me bedrogen en voor lelijkerd gezet; nu zal je de toorn van een heer voelen. En daarna gaat dat klodderwerk er aan!" Op dat moment kwam Joost tussen beide. Hij had zijn heer gewapend naar binnen zien gaan en de trouwe bediende begreep dat er iets vreselijks te gebeuren stond. „Excuseer, heer Olivier", sprak hij hijgend. „Niet hak ken, als ik zo vrij mag zijn. De heer Niks is overal; zichtbaar of onzicht baar. En dat schilderstukje is niet van u!" „Niet van mij?" vroeg heer Bom mel onthutst. Hij liet de bijl zinken en vervolgde inzakkend: „Niet van mij? Ik heb 25 florijnen naast Waggel gelegd! Waar is die prutser?" „De heer Waggel is aan een deskundige gaan vragen hoe duur zijn kunstwerk is", verklaar de de knecht. „Hij vond uw bedrag aan de hoge kant, zei hij." H W R DOOR JAN VISSER De winter van 1996-1997 begint indrukte maken. Naast de 15de Elfstedentocht baart het dichtvriezen van de grote rivie ren opzien. Op veel trajecten gebeurt dat voor het eerst sedert 1963. Ook op het Noordzeekanaal vormt zich veel ijs en het zelfde gebeurt op en langs de stranden van de Noordzee. Kli matologisch kan deze winter de komende dagen reeds als koud getypeerd worden want het aantal koudepunten in De Bilt bereikt de grens van 100. Vorig jaar, toen de winter al met Sinterklaas in de startblokken verscheen, was het aantal kou depunten rond deze tijd opgelopen tot ongeveer 60. Het uit eindelijke aantal kwamfoen uit op 150,5 ofwel een twaalfde plaats op de ranglijst der koudste winters van deze eeuw. Het aantal koudepunten of het koudegetal wordt bepaald door alle etmaalgemiddelden met een score beneden nul bij elkaar op' te tellen. Dat gebeurt over de periode november tot en met maart ofwel het gehele zogenaamde koude seizoen. Het verder oplopen van de score in deze winter gaat vooralsnog gewoon door omdat de winter aanhoudt. Tot en met vrijdag yriest het 's nachts matig en overdag licht. Wel blijft het vaak bewolkt, waardoor het niet meer van dat prachtige schaatsweer is zoals afgelopen zondag. I n het week einde wordt een Atlantische aanval op de vorst verwacht. De pressies breiden zich uit tot over de Britse eilanden en stuwen zachte lucht naar Europa's westrand. Of zij er in zullen slagen de dooi tot over onze landsgrenzen te laten oprukken is voor alsnog tamelijk onzeker omdat de luchtdruk boven het oosten van Europa flink stijgt. Wel komt er meer wind en neemt de kans op neerslag toe. Gisteren ging de temperatuur naarmate de dag vorderde weer langzaam naar beneden. Aan het begin van de avond was het alweer dik 8 graden onder nul. Maximaal een opvallende eens gezindheid; Bloemendaal, Schiphol, Leiden en Lisse kwamen op -5,8 graden uit. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Langs de westkust, ten noorden van Bergen, een aantal sneeuwbuien. In het zuiden opklaringen en droog. Sterk afnemende wind. Maxima van rond het vriespunt langs de kust tot min 6 graden in het oosten. Zweden: Wolkenvelden en vooral vandaag in het noorden nu en dan sneeuw. In het zui den enkele opklaringen en kans op mist. Sterk afne mende wind. Middagtem- peratuur rond min 3 gra den. In Lapland dinsdag meest matige en vandaag zeer^trenge vorst. Denemarken: Erg rustig weer met laag hangende bewolking of mist. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en met name in het mid den en noorden van Engeland plaatselijk mist. Langs de oostkust eerst nog een enkele sneeuwbui. Vandaag later op de dag in het zuidwesten van Ierland en Engeland mogelijk regen. Middagtem peratuur rond 2 graden, in Ierland enke le graden hoger. België en Luxemburg: Vrij rustig, nevelig en bewolkt weer. Op de meeste plaatsen droog. In de Arden nen ook wat zon. Maximumtemperatuur omstreeks min 5 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en vrijwel overal droog. Vandaag in het westen kans op regen, mogelijk ook ijzel. Middagtemperatuur uiteenlopend van dicht bij het vriespunt in het westen tot -6 graden in de Elzas. Portugal: Sterk aantrekkende wind. Verder be wolkt en flink wat regen, mogelijk ook onweer. In de loop van vandaag afne mende neerslagkans. Middagtempera tuur aan de kust rond 12 graden, van daag in 'de Algarve oplopend tot rond 16 graden. Madeira: Bewolkt én enkele flinke plensbuien, mogelijk met onweer. Vandaag later wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. x Spanje: Bewolkt en van het westen uit regen, mogelijk ook onweer. Op de Spaanse hoogvlakte eerst wat sneeuw. Langs de Costa's waarschijnlijk droog. Tijdelijk veel wind. Maxima rond 6 graden, maar langs de Costa's uiteenlopend van 11 graden bij Barcelona tot 16 rond Mala ga. Vandaag overal iets hoger. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar vandaag kans op een enkele regen- of onweersbui. Op de zuidstranden waarschijnlijk droog en middagtemperatuur rond 21 graden. Marokko: Westkust: Bewolkt en regen, mogelijk ook onweer. Vooral in het noorden veel neerslag. Middagtemperatuur tussen 14 en 17 graden. Tunesië: Vooral op dinsdag in het noorden nog enkele regen- of onweersbuien. Meer naar het zuiden veel zon. Aan zee maxi ma van rond 14 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en plaatselijk mist. Langs de Middellandse Zeekust nog enkele buien en dinsdag veel wind. Vandaag met name in Les Landes regen, in de Pyreneeën kans op wat sneeuw. Maxima van rohd het vriespunt in het noorden tot 8 graden in het zuiden, Vandaag overal iets hoger. Mallorca en Ibiza: Dinsdag meest droog en wat zon, maar wel veel wind; Vandaag afnemende wind en enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur oplopend tot ongeveer 15 graden op vandaag. Italië: Bewolkt en een flink aantal buien, mo gelijk met onweer. Plaatselijk veel neer slag, in de Apennijnen sneeuw. In de Noord-Italiaanse bergen meest droog. Dinsdag in het noorden en langs de Adria veel wind. In de loop van vandaag afnemend buiig, maar niet droog. Maxi ma van 9 graden langs de Adriatische kust tot 15 op Sicilië. In het noorden rond 4 graden. Corsica en Sardinië: Dinsdag enkele pittige regen- of on weersbuien. Vandaag tijdelijk minder buiig en wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden, dinsdag wat fris- Malta: Nu en dan zon en een enkele bui, moge lijk met onweer. Middagtemperatuur on geveer 15 graden. Griekenland en Kreta: Overgang naar wisselvallig weer met re gen of- onweersbuien. Met name op de Egeïsche zee tijdelijk veel wind Mid dagtemperatuur van ongeveer 9 graden rond Thessaloniki tot 18 langs de zuid kust en op Kreta, Vandaag wat lager. Turkije en Cyprus: Kusten: dinsdag nog wat zon en in het westen kans op een bui. Vandaag erg wisselvallig met regen- of onweersbuien. Vooral langs de westkust veel neerslag. Op Cyprus minder buiig. Middagtempe ratuur van 15 graden op de Dardanellen tot 18 op Cyprus. sneeuw koufronl - "age| H windrichting .10qq_ |uchtdnrt 19 temperatuur h Duitsland: Rustig weer met op veel plaatsen m; laaghangende bewolking. In de n gebergten ook hier en daar ook zon de meeste plaatsen droog. Maxime min 8 graden in het noorden tot rr in het zuiden, vandaag iets hoger. 1 peratuur op 1500 meter in de Alpei lopend tot rond -3 graden. Zwitserland: Veel bewolking. Dinsdag in het o nog wat sneeuw, later op vandaag schien ook in het zuidwesten. 0; hoogvlake plaatselijk mist. In dec meest lichte vorst; rond Locarno er graden boven nul. Te'mperatuui 2000 meter ca min 6 graden. Oostenrijk: Bewolkt en in het oosten nog sneeuw. In het noorden hoog in de gen wat zon. In de lager gelegen g. den mist en meest lichte vorst. Te ratuur op 2000 meter rond r den. Polen: Rustig weer met vrij veel laaghang bewolking of mist. Vrijwel Overal d Maxima rond min 5 graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en vrijwel overal droog. Mie temperatuur rond -5 graden. Hongarije: Wolkenvelden en op de meeste p.. droog. Op enkele plaatsen mist. Ma van min 2 graden in het zuiden tol 5 in het noorden. WOENSDAG 8 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.46 Zon onder Maan'óp' 07.31 Maanonderl Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.39 14.57 02.12 Laag 11.06 23.36 10.47 Weerrapporten 07 januari 07 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Boedapest Bordeaux Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg mistbanken 2 half bew. v half bew r Madrid Rome zwaar bek Split half bew. Stockholm onbew. Warschau zwaar bek V/enen zwaar bev Zürich zwaar bek Bangkok onbew Buenos Aires zwaar bek Casablanca onbew. Johannesburg onbew. New Orleans New York onbew. FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6