Oppositie Servië komt met radicale protesten Nieuwjaar brengt Noord-Ierland oude geluiden Buitenland Rebellen Peru: Eerst praten, dan vrijlating E Rusland betrokken bij wapenwedloop Cyprus Cowboy te water DINSDAG 7 JANUAR11997 Vraatzuchtige poppen van de markt fi. segundo De Amerikaanse speelgoedfabrikant Mattel stopt met de productie van de Cabbage Patch Snack Time Kids. Deze poppen kunnen plastic eten inslikken, maar kwamen in op spraak omdat ze ook het haar en de vingers van kinderen veror beren. Mattel heeft slachtoffers van de pop een schadeloosstel ling van veertig dollar toegezegd. In een aantal gevallen moesten ouders het haar van hun dochtertje afknippen of de pop demon teren om hun kind uit de benarde positie te bevrijden. 'Aantal executies in Iran verdubbeld' cairo» Het aantal executies in Iran is het afgelopen jaar meer dan verdubbeld ten opzichte van 1995. Dat meldde de mensen rechtenbeweging Amnesty International gisteren. In 1996 zijn volgens Amnesty 110 mensen terechtgesteld in Iran, vaak na een oneerlijk proces. In 1995 waren er dat 50. Het aantal werkelijke executies kan echter nog hoger liggen, omdat ze niet allemaal worden gemeld, aldus Amnesty. Gerechtshof: Turken mogen gokken ankara Het Hof van Beroep heeft gisteren het verbod voor Tur ken om in casino's te gokken opgeheven. Het verbod was eerder per decreet door het ministerie van binnenlandse zaken uitge vaardigd. Dat ministerie heeft volgens de rechtbank geen zeg genschap over de casino's. De Turkse regering, onder leiding van de islamitische Welvaartspartij, vindt gokken zondig. In de cember liet minister van binnenlandse zaken Tansu (filler weten dat zij de casino's wil sluiten, omdat ze zouden worden gebruikt om geld wit te wassen. Cubanen zeer gezond dankzij crisis havana Cubanen zijn zeer gezond dankzij de beperkingen die de regering de bevolking heeft opgelegd wegens de economi sche crisis. Dat schrijft het vakbondsblad Trabajadores. Uit on derzoek blijkt dat het aantal sterfgevallen door hart- en vaatziek ten en hersenbloedingen, welvaartsziekten die tot de belangrijk ste doodsoorzaken behoorden, sterk is gedaald. Uit de studie blijkt ook dat de Cubanen minder dik zijn, niet alleen door min der eten, maar ook omdat ze door de energiecrisis vaker moeten lopen. Ook wordt er minder gerookt en gedronken. Bejaarde vermoordt hoogbejaarde durham Een 77-jarige man heeft in een kliniek in de Ameri kaanse staat North Carolina een patiënt van 100 jaar vermoord. Het drama speelde zich zaterdag af in een veteranenziekenhuis in Durham. Het slachtoffer, George Beaty, maakte volgens de dader teveel lawaai. Daarop sloeg hij hem met zijn looprek een schedelfractuur. Beaty, een veteraan uit de Eerste Wereldoorlog, stierflater aan zijn verwondingen. De 77-jarige werd door een psychiater onderzocht. Stasi wilde vijanden hondsdol maken baden-baden De Stasi, de geheime politie van de voormalige DDR, heeft onderzocht of het mogelijk was tegenstanders van het regime uit te schakelen door ze te besmetten met hondsdol heid. Dat meldde het tv-programma Report gisteren.-Report ba seerde het bericht op documenten, waaruit blijkt dat een arts in 1981 de opdracht kreeg een rapport over hondsdolheid te schrij ven. De opdracht was afkomstig van het Stasihoofd van de regio Schwerin. De arts kwam met een stuk, waarin hij beschreef hoe het virus kon worden toegediend en hoe de doodsoorzaak van een slachtoffer kon worden verdoezeld. Moslimrebellen kelen 22 Algerijnen algiers Algerijnse moslimrebellen hebben in de nacht van zon dag op maandag achttien mensen vermoord. Dat gebeurde in het dorp Douaouda, enkele tientallen kilometers van Algiers. In de hoofdstad werden vier personen het slachtoffer van een moordaanslag. Volgens het Algerijnse persbureau APS waren de slachtoffers 'op een laffe manier vermoord'. Dat is de gebruike lijke officiële omschrijving als Algerijnse burgers de keel is afge sneden. De daders waren een 'groep terroristen', waarmee mos limrebellen worden bedoeld. Creutzfeldt-Jakob doodt Brits meisje londen Een Brits meisje van negentien jaar is in november overleden aan de hersenziekte Creutzfeldt-Jakob (CJD). Zij is voor zover valt na te gaan het vijftiende slachtoffer van de nieu we variant van de ziekte, die in verband wordt gebracht met de gekke-koeienziekte BSE. Dit heeft het Britseministerie van volksgezondheid gisteren. De gemiddelde leeftijd van de slacht offers van de nieuwe vorm van de ziekte is 27,5 jaar, terwijl 'ge wone' CJD-patiënten gemiddeld 63 zijn. LIMA Rtr-DPA-AFP De rebellen van Tupac Amaru (MRTA) in de bezette Japanse residentie in de Peruaanse hoofdstad Lima laten pas weer gijzelaars gaan als de onderhan delingen met regeringsonder handelaar Palermo zijn hervat. Dit heeft de vertegenwoordiger van MRTA in Europa, Velazco, gisteren gezegd. Bij de residentie zijn vanmor- ;en schoten en een explosie ge- ïoord. Aanvankelijk meldde de radio alleen een explosie, maar korte tijd later verklaarden ge tuigen ook schoten te hebben gehoord. De toedracht was te gen de middag nog onduidelijk. Onderhandelaar Palermo bracht acht dagen geleden voor .het laatst een bezoek aan het omsingelde gebouw, voor een gesprek met de leider van de gijzelnemers, Nestor Cerpa. Volgens Velazco werden de ge sprekken afgebroken wegens de onverzoenlijke uitlatingen van >resident Fujimori. „Wij heb- >en teveel mensen vrijgelaten tegemoetkoming", aldus leider van de grootste onaf vakbond van Indo- ïesië, Muchtar Pakpahan, heeft psteren geweigerd aan een cel- ;haf van vier jaar te beginnen, -ijn advocaat zei dat Pakpahan iet Hooggerechtshof heeft ge daagd zich ten derden male over zijn zaak te buigen. Pakpahan werd veroordeeld degens 'het aanwakkeren van irbeidsonrust' in 1994. Aanvan kelijk had het hof deze veroor deling vernietigd wegens gebrek ISTANBUL jtSSICA LUTZ De oppositie tegen de Ser vische president Milosevic heeft gisteravond aange kondigd dat de protesten tegen het bewind vanaf donderdag radicaler zullen worden. „We zullen niet meer wijken voor de poli- tiecordons en we zijn er ze ker van dat wij de langste adem hebben", aldus stu dentenleider Dusan Vasil- jevic. BELGRADO AFP-Rtr-PPA Gisteravond liepen ongeveer 200.000 aanhangers van de op positie naar de kathedraal van Sint Sava. Patriarch Pavle van de Servisch-Orthodoxe Kerk ging daar voor in de nachtmis voor het orthodoxe kerstfeest. De politie hield zich afzijdig, of schoon er in Belgrado een de monstratieverbod van kracht is. In een kerstboodschap riep Pavle de Servische regering op de overwinning van de opposi tie bij de gemeenteraadsverkie zingen te erkennen. De kerk, waartoe de grote meerderheid van het Servische volk behoort, distantieerde zich vorige week van president Milosevic. In een toespraak tot de beto gers kondigde oppositieleider Zoran Djindjic een telefonische blokkade van staatsinstellingen aan. Vandaag en morgen krij gen de demonstranten lijsten met telefoonnummers van on der meer de ministeries, de staatstelevisie en het persbu reau Tanjug. „Blokkeer hun te- tussen wie dat gevoerd zou wor den. Volgens het akkoord wordt het gebied waar de raketten ge stationeerd worden Russisch. Het Russische personeel krijgt de diplomatieke status. Aange zien Grieks-Cyprus een defen sieverdrag met Griekenland heeft, komt de bevelvoering de facto echter in handen van het Griekse leger. Turkije heeft zo'n 30.000 troe pen ter plaatse, sinds het in 1974 de noordelijke helft van Cyprus bezette. De kans is groot dat dat aantal nu zal worden opgevoerd. Ook wordt gespro ken over het aanvoeren van soortgelijke raketten om tegen wicht te bieden aan de Russi sche wapens. Afgelopen zomer dreigde de situatie al uit de hand te lopen, toen bij diverse incidenten in de VN-bufferzone tussen de twee helften drie doden vielen. Cy prus staat op de lijst om EU-lid te worden. De Turkse helft is echter niet gekend in dit besluit, en weigert zich te onderwerpen aan het Grieks-Cypriotische ge zag. Als het eiland onder de hui dige tweedeling lid wordt van de EU, wil de Turkse kant aan sluiting zoeken bij Turkije. correspondent Turkije en de VS hebben de Grieks-Cypriotische regering scherp bekritiseerd voor een ak koord over de aankoop van Russische luchtafweerraketten. „Ons antwoord is duidelijk. We bewapenen ons niet om aan te vallen, maar uit zelfverdedi ging", zo reageerde een Grieks- Cypriotische woordvoerder. De S-300 raket werd door Rusland ontwikkeld als alterna tief voor de Amerikaanse Pa triot, maar hij is sneller, heeft een groter bereik en kan twaalf doelvyitten tegelijk treffen. Dat betekent dat de raket alles wat vliegt kan neerhalen. Dat brengt Turkse militaire helikopters, maar ook burgers in gevaar. Onder het internationale em bargo mag er niet op het Turkse noorden worden gevlogen, maar er zijn dagelijks vluchten tussen Turkije en Turks-Cyprus. Het is niet ondenkbaar dat de Griekse zijde met dit machtige wapen naleving van het embar go zal afdwingen. Waarnemers sluiten niet uit dat de komst van de raketten leidt tot een gewapend conflict. Het is moeilijk vast te stellen Betogers staken kaarsen in de sneeuw tijdens het kerstprotest in Belgrado. foto epa anja niedringhaus lefoonnummers 24 uur lang. Hoe minder zij werken, hoe minder schade zij het land toe brengen", zei Djindjic. Onbekenden gooiden gister avond een bom naar het kan toor van de Servische partij JUL (Verenigd Links), die deel uit maakt van de regeringscoalitie in Belgrado. De explosie veroor zaakte schade aan het gebouw en naastgelegen panden, maar er vielen geen gewonden. JUL wordt geleid door Mira Marko- vic, de echtgenote van Milose vic. De partij heeft gepleit voor hard optreden tegen de demon stranten. De oppositie, verenigd in Za jedno (Samen), heeft elke be trokkenheid bij de aanslag van de hand gewezen. Eén van de oppositieleiders, Vuk Draskovic, suggereerde zelfs dat de partij van Markovic zelf achter de aanslag zit. „Het walgelijke regi me doet zijn laatste wanhopige pogingen om aan de macht te blijven door een aanslag in scè ne te zetten." De opperbevelhebber van het Joegoslavische leger, generaal Momcilo Perisic, sprak gisteren indirect zijn steun uit voor de oppositie. Hij maakte een dele gatie van studenten duidelijk dat het leger in geen geval tus senbeide zal komen om een einde aan de betogingen te ma ken. Dassault betaalde smeergeld luik »anpvan de smeergeld-affaire. Ver moed wordt dat smeergeld is gebruikt om de besluitvorming in het Belgisch kabinet te beïn vloeden. Het bewijsmateriaal is al in 1995 door de Franse autoritei ten in beslag genomen. Pas na aandringen van de Belgische minister van justitie De Clerck kreeg het gerecht de stukken in handen. Het is nog onduidelijk wat er met al het geld is ge beurd. De Franse vliegtuigbouwer Das sault heeft in 1989 33 miljoen gulden 'commissie' betaald om een Belgische order voor de modernisering van F-16's in de wacht te slepen. Dat blijkt uit Franse documenten, die in be zit zijn gekomen van justitie in Luik. Met de order was circa 350 miljoen gulden gemoeid. Het gerecht tracht al lange tijd de toedracht te achterhalen de MRTA-zegsman. Het gijze lingsdrama lijkt daarmee nog altijd geen stap dichter bij een oplossing te zijn gekomen. Met het voortduren van de patstel ling groeit de angst dat de Peru aanse regering zal besluiten ge welddadig in te grijpen. Tot nu toe weigeren beide partijen concessies te doen. De guerril lastrijders eisen de vrijlating van ruim vierhonderd gevangen ka meraden. Fujimori weigert daarop in te gaan. De bezetters hebben al meer dan vier dagen geen enkele gij zelaar vrijgelaten. Met name in Japan is men bevreesd voor een hardhandig ingrijpen door het leger. Nog altijd houden naar schatting twintig leden van Tu pac Amaru 74 mensen in gijze ling, onder wie nog twee am bassadeurs $n ruim tien Japan se diplomaten en zakenlieden. Premier Hashimoto van Japan waarschuwde dat de situatie zeer gemakkelijk uit de hand kan lopen. De Japanse regering streeft naar een vreedzame op lossing. merced De Califomische veeboer Gene Roberts probeerde gisteren zijn koeien te redden, nadat de rivier de Toulumne in de Amerikaanse staat buiten zijn oevers was getreden. Onge veer 600 stuks vee kwamen vast te zitten door het wassende water, dat werd veroorzaakt door hevige regenval en smeltende sneeuw. President Clinton heeft California en de noordelij ke buurstaat Oregon wegens het aanhoudende noordweer al tot rampgebied verklaard. foto reuters ted benson-modesto Pakpahan wil herziening straf aan bewijs. In oktober corri geerde het hof zichzelf en ver oordeelde het Pakpahan alsnog tot vier jaar. Ondertussen zit Pakpahan in voorarrest, in afwachting van berechting wegens zijn rol bij onlusten van afgelopen zomer. Daarbij vielen vijf doden. De rellen braken uit nadat troepen het kantoor van oppositiepartij PDI binnenvielen, om een einde te maken aan protesten van aanhangers van leidster Mega wati Soekamoputri. LONDEN HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Het nieuwe jaar belooft de Noord-Ieren weinig goeds. Nadat op oudejaarsdag bij Belfast Castle op het nip pertje een zware IRA-bom onschadelijk kon worden gemaakt, was het gisteren wel raak. Een uit een rij dende auto afgevuurd projectiel ontplofte in hartje Belfast bij de politiepost voor het gerechtsgebouw. Een politieman raakte door rondvliegend glas licht ge wond. De militante protestante leider dominee Paisley be schuldigde de IRA die de aanslag inmiddels heeft opgeëistvan provocatie. Het is de bedoeling een reactie uit te lokken van protestante paramilitaire or ganisaties, zo meende Paisley. Een opinie die wordt gedeeld door de Britse inlichtingendienst. Protestante terreurorganisaties als UDA/UVF en het UFF hebben al herhaaldelijk gedreigd hun uit 1994 daterende staakt-het-vuren te verbreken als de IRA doorgaat met aanslagen. De Ulster Freedom Fighters zeggen het vredesproces niet te willen ondermijnen, maar hebben vorige maand wel geprobeerd twee lei dende Ierse republikeinen om het leven te brengen. Van alle kanten werd gisteren dan ook druk uitgeoe fend op de kleine politieke partijen die banden onder houden met de paramilitairen om niet te reageren op het IRA-geweld. „Het enige wat de IRA hoopt, is dat de protestante milities terugslaan", zei gisteravond één van de meest uitgesproken Ierse katholieke lei ders, Lagerhuislid Joe Hendron van de sociaal-demo cratische SDLP. Zo'n reactie zou kunnen leiden tot een verbod op verdere deelneming aan het vredes overleg voor de politieke partijen die relaties met de milities onderhouden. Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, is om precies die reden uitgesloten van een plaats aan de onder handelingstafel. De Britse minister voor Noord-Ier land, Sir Patrick Mayhew, waarschuwde gisteren dat in die situatie geen verandering zal komen zolang de IRA blijft weigeren het in februari vorig jaar verbroken bestand in ere te herstellen. „Zij kunnen hun politieke partij niet naar de onderhandelingstafel bombarde ren. Dit versterkt alleen maar hun zelf opgelegde uit sluiting van de besprekingen", aldus Mayhew. Sinn Fein-leider Gerry Adams treurde als te doen ge bruikelijk om de aanslag van gisteren. „Het is een be treurenswaardig symptoom van de problemen die alle partijen met de huidige situatie hebben", aldus Adams. Enkele uren voordat hetprojectiel werd afge vuurd, was duidelijk geworden*lat er niets terecht zal komen van een verkiezingspact tussen Sinn Fein en de SDLP. Adams had dit voorgesteld in besprekingen met SDLP-leider John Hume. Bij de komende Britse verkiezingen zou samenwerking ervoor moeten zor gen dat ten minste zeven van de zeventien Noord-Ier-' se Lagerhuiszetels in katholiek-republikeinse handen komen. Hume reageerde gisteren met voorwaarden vooraf, die voor Sinn Fein onverteerbaar zijn. Samenwerking tussen ons is alleen mogelijk als de IRA het geweld af zweert, aldus Hume. Bovendien eiste hij dat Sinn Fein bij eventuele verkiezingswinst ook daadwerkelijk zit ting zal nemen in het Lagerhuis. Sinn Fein erkent het Britse parlement echter niet als vertegenwoordiging voor Noord-Ierland. De terugkeer van het geweld betekent ook toenemend isolement voor Sinn Fein-leiders als Gerry Adams en Martin McGuinness. Gedurende de bestandsperiode slaagden zij erin als fatsoenlijke politici over te ko men, Adams was ook een geregelde gast op het Witte Huis. Nu zij er niet in slagen om de IRA van nieuwe aanslagen te weerhouden, regent het weer beschuldi gingen dat beide heren formeel lid zijn van de officieel verboden organisatie. Twee weken geleden schreef de Sunday Times op ge zag van bronnen bij de inlichtingendienst dat beiden opnieuw waren toegetreden tot de Army Council de hoogste bestuursraad van de IRA. Gisteren meldde The Times dat in de Sinn Fein-boekwinkel in Belfast IRA-video's worden verkocht waarop Adams en Mc Guinness figureren. Beiden ontkennen lid te zijn van de beweging. Voor de Noord-Ieren zijn het vertrouwde geluiden. Bijna een jaar na de IRA-bomaanslag in de Londense Docklands is er vrijwel niets meer over van de hoop op vrede die postvatte als gevolg van een bestand dat 18 maanden stand hield. Met nog enkele maanden te gaan voor de verkiezingen is het hoogst onwaarschijn lijk dat premier Major enige concessie zal doen aan Sinn Fein, temeer daar zijn minderheidsregering af hankelijk is van steun van de Unionisten, cüe niets willen weten van 'onderhandelingen met terroristen'. Lid commissie Dutroux lacht om aantijging BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Er werd gisteren smakelijk gela chen in de Belgische parle mentscommissie die de zaak- Dutroux onderzoekt. Hikkend las commissielid Moreaux een anonieme brief voor, waarin hij wordt beschuldigd van deelna me aan seksfeesten van zaken man Nihoul, handlanger van Dutroux. Door openlijk de draak te ste ken met de beschuldigingen, lijkt Moreaux te hebben voorko men dat hij in problemen komt. In het getraumatiseerde België is maar weinig nodig om in op spraak te raken. Anonieme ver klaringen maakten vice-premier Di Rupo eind vorig jaar het wer ken onmogelijk. Precies dat hebben 'kwade krachten' nu op het oog met aantijgingen tegen commissieleden, meent de commissie zelf. Omdat de commissie onder zoekt welk politiekorps of justi tiële dienst verantwoordelijk is voor de blunders in de zaak- Dutroux, wordt het werk met grote belangstelling gevolgd. Het eindrapport wordt in maart verwacht. Inmiddels lijkt er in een mijn bij Jumet enig schot te komen in het onderzoek naar mogelijke andere ontvoerde kinderen. Dutroux' vriendin Michèle Mar tin zei eerder dat in mijngangen kinderen verborgen zijn gehou den. Gisteren werd eindelijk de toegang gevonden tot een gan genstelsel dat mogelijk door de bende is gebruikt. Bouwmagnaat Schneider komt voor de rechter BONN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT De Duitse bouwmagnaat Jürgen Schneider zal zich voor zes ge vallen van grootscheepse fraude voor de rechter moeten verant woorden. Gisteren werd de 446 pagina's tellende aanklacht be kendgemaakt tegen de man die vele banken voor honderden miljoenen heeft opgelicht. Schneider kan maximaal vijf tien jaar cel krijgen. Hij vluchtte in 1994 naar de VS, nadat zijn uit luchtkastelen bestaande im perium was ingestort. Zijn fail lissement en vlucht waren we kenlang hét nieuws in Duits land. Schneider liet vijf miljard mark aan schulden en honder den debiteuren achter. Hij werd in Florida gearresteerd en vorig jaar uitgeleverd. Ook Schneiders vrouw Claudia zal terecht moe ten staan. Zij hielp haar man 245 miljoen mark naar geheime bankrekeningen in Zwitserland over te hevelen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5