Actiedreiging metaalnijverheid Aardigheid raakt snel van de winter af Mooi meegenomen. Talent rijdt vier maanden proef voor NS Binnenland Verdediging wil inzage deal' met kroongetuige DINSDAG 7 JANUAR11997 ANP Algemeen Nederlands Persl Truck met nieuwe Harleys gestolen maasbree Op de parkeerplaats van een McDonald's-restaurant langs de A67 bij Maasbree is gisteravond een vrachtwagen met zes spiksplinternieuwe Harley Davidsons gestolen. Dat gebeurde terwijl de Duitse chauffeur even een hamburger zat te eten. Bij terugkomst op het parkeerterrein bleek zijn voertuig foetsie. Vol gens de chauffeur was zijn lading zeker twee ton waard. Brand reisgidsen treft toerist niet rifn haag De felle brand die zondagochtend bij het distributie bedrijf TWI in het Zuid-Hollandse Nieuwveen enkele miljoenen nieuwe zomerreisgidsen verwoestte, heeft geen noemenswaar dige gevolgen voor toeristen. Alleen de voorraad vervangende gidsen is verbrand. Het grootste gedeelte van de reisgidsen, zo'n twee derde van alle exemplaren, was op het moment van de brand al veilig bij de reisbureaus aangekomen. Ook voor de va kantiebeurs, die vanaf woensdag in Utrecht wordt gehouden, zijn genoeg reisgidsen beschikbaar. D66-voorzitter: Meer jeugd in Kamer amsterdam Tom Kok, de nieuwe voorzitter van D66, wil meer jongeren op de kandidatenlijst van zijn partij voor de Kamerver kiezingen. Hij zal zich er voor inzetten dat de partijcommissie die de lijst samenstelt Jonge Democraten op een verkiesbare plaats zet. Kok heeft dat gisteravond gezegd tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst van de Jonge Democraten Amsterdam. Jonge Democraten die op de verkiezingslijst van D66 willen komen, moeten wel lid van de partij zijn, aldus Kok. Celstraffen voor wapensmokkel rotterdam Wegens wapensmokkel en handel in vuurwapens heeft de rechtbank in Rotterdam gisteren een 40-jarige man uit Delft veroordeeld tot vier jaar cel. Een 42-jarige inwoner van Breda kreeg dertig maanden opgelegd, waarvan tien voorwaar delijk. De Delftenaar verdiende zijn straf ook voor het bezit van 11,5 kilo hasj en marihuana. Onderzoek schietpartij vlot niet wageningen Het rechercheteam dat de dodelijke schietpartij in het Wageningse restaurant de Balkan onderzoekt, heeft de iden- Pj titeit van de drie slachtoffers nog altijd niet vastgesteld. De drie doodgeschoten mannen zijn vermoedelijk afkomstig uit het uj voormalige Joegoslavië. „Daardoor is het zoeken naar hun iden titeit een lastige opgave", zegt een politiewoordvoerder. Het on- J derzoek naar de drievoudige moord wordt door 35 rechercheurs uitgevoerd. Belg vast voor cocaïnesmokkel zundert De politie heeft gisteren een 39-jarige Belg aangehou den op verdenking van medeplichtigheid aan drugssmokkel. De man zou de mogelijke ontvanger geweest van de driehonderd kilo cocaïne die op 11 december bij de grenspost Hazeldonk is onderschept. De Belg sliep tijdens zijn aanhouding op een adres in Zundert. De cocaïne, met een straatwaarde van ongeveer der tig miljoen gulden, kwam begin december in een container met J rollen vloerbedekking in de Rotterdamse haven aan. Een doua nebeambte met een drugshond had de uit Panama-afkomstige container toen al als verdacht aangemerkt. 5 Indonesië woedend over xtc-affaire ;den haag Manipulatie voor politieke doeleinden en beschadi ging van het goede imago van Indonesië; Daarvan beschuldigt de Indonesische ambassade in Den Haag de Nederlandse auto riteiten naar aanleiding van de xtc-affaire, waarbij een piloot van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda is betrokken. De man moet donderdag voor de rechtbank in Amsterdam ver schijnen. Opnieuw heeft de ambassade laten weten dat de be trokken Nederlandse autoriteiten maatregelen hadden moeten nemen om het 'systematisch' uitlekken van 'zulke processen- verbaal aan de pers' te voorkomen. Volgens de ambassade dreigt 'door deze affaire de goede relatie met Nederland te worden ge- ichaad. msterdam gpd e verdediging in het proces te- :n 'de Hakkelaar' wil inzage in 'deal' die het Amsterdamse penbaar Ministerie met oongetuige Ad Karman sloot. Doral een mogelijke verplich- ïg voor Karman om later ook Amerika tegen de Hakkelaar getuigen, willen de advocaten iderzoeken. Het OM ontkent it dit in het contract met Kar- ïan is opgenomen. De recht- ank beslist morgen over het Vrzoek van de advocaten. De twaalfde procesdag stond isteren vooral in het teken van Etuigen die ooit samenwerkten iet laoongetuige Fouad Abbas. ovvel de ex-vrouw van Abbas, in Dekkers, en diens voormali ge financiële adviseur Kochavy varen, hoewel opgeroepen, Ipervoor niet uit België geko men. Dekkers werd door de Bel- lische politie niet gevonden en 'ochavy stuurde een dokters verklaring waarin hij medische redenen voor zijn afwezigheid Getracht wordt Kochavy la- Wanneer er geen schot zit in CAO-onderhandelingen De Industriebond FNV gaat acties voorbereiden als er maandag 20 januari geen voor uitgang wordt geboekt bij de onderhandelingen voor een nieuwe CAO voor de metaal nijverheid. De bond vindt dat er veel te weinig vaart zit in de onderhandelingen en heeft geen zin meer elke keer voor een minimale vooruitgang aan de onderhandelings tafel aan te schuiven. FNV-onderhandelaar S. van Hoek heeft dat gezegd tijdens de nieuwjaarsreceptie van de bond. leersum anp „De laatste keer hebben we de hele dag gesproken en zijn ze ons een kwart procent tegemoet gekomen. Er werd langer ge schorst dan onderhandeld. De volgende keer moeten de werk gevers met een echt bod ko men. Anders gaan we acties voorbereiden en zullen we een ultimatum stellen." De onderhandelingen voor een nieuwe CAO voor ruim driehonderdduizend werkne mers zijn eind vorig jaar na vier gespreksrondes verdaagd. Par tijen liggen op alle punten nog ver uit elkaar. De bonden vin den het loonbod van twee pro cent per jaar voor een tweejari ge CAO te laag. Zij eisen drie procent per jaar. Ook zijn ze er nog niet uit wie de kosten voor de nieuwe pré-pensioenregeling voor zijn rekening neemt. Deze regeling vervangt de huidige vut en pensioenregeling. De groot ste 'pijnpunten' voor de bonden zijn de werkgeversvoorstellén met betrekking tot het ziekte verzuim. De werkgevers willen personeel dat ziek thuis is van wege risicovol gedrag in hun vrije tijd, uitsluiten van een aan vulling op de ziekte-uitkering. Ook willen zij dat bij de tweede ziekmelding werknemers va kantiedagen inleveren. De bon den wijzen deze voorstellen af. De bonden willen ook duidelij ke afspraken over werktijden en overwerk, terwijl de werkgevers de maximale ruimte die de wet hen biedt willen hebben. In Rotterdam voerde de bond maandag de eerste kleine acties. Bij elektrotechnisch installatie bedrijf Batenburg ving de bond het personeel op om informatie te geven over het „menu dat de de werkgevers voor hen in petto hebben." Ook dinsdag en woensdag houdt de bond aan de poorten en in kantines infor matiebijeenkomsten over het moeizame verloop van de on derhandelingen. ter deze week in België te horen. Gistermiddag werd wel een Italiaan door de verdediging on dervraagd over zijn relatie met kroongetuige Abbas. De Itali aan, die ooit voor Abbas een marmeren vloer van 1,8 miljoen gulden aanlegde, zit in het Duit se Essen een gevangenisstraf uit wegens de smokkel van 100 kilo cocaïne. De 'klusjesman' leende in het verleden 200.000 gulden van Abbas en gebruikte dit geld voor een cocaïnetransport. Hij zei ooit dat Abbas wist waarvoor het geld werd ge bruikt. Gisteren weersprak hij deze verklaring. Met de verho ren van gisteren zetten de advo caten hun poging voort aan te tonen dat Abbas een grotere drugsbaron was dan de Hakke laar. Hierin slaagden zij ook gis teren niet. Volgende week zal het OM tegen de Hakkelaar en zijn twee medeverdachten be ginnen met requireren, waarna de advocaten hun pleidooien houden. Het proces zal mini maal nog anderhalve week in beslag nemen. Prettig schaatsen is het niet op de dichtgevroren IJssel bij Kampen. den haag gpd/anp Nu de Elfstedentocht voorbij is, veel schaatsliefhebbers inmiddels een of meer (andere) tochten hebben ge maakt, en fotorolletjes sfeervolle win terplaatjes zijn volgeschoten, dringen de negatieve kanten van de winter zich op. Er is vorstschade aan gebouwen. Vaarwegen zijn niet te gebruiken. Slechts met grote moeite zijn de Wad deneilanden te bereiken. De vorst be dreigt niet alleen vogels en andere die ren, maar ook kerkorgels als is daaraan nog weinig schade gemeld. De vereniging Eigen Huis wordt deze dagen overspoeld door vragen over schade aan de woning als gevolg van kou, wind en tocht. De vereniging heeft daarom een aantal adviezen gepubli ceerd om problemenfte voorkomen. Zo beveelt Eigen Huis aan om de thermos- taat van de cv 's nachts niet lager dan 18 graden te zetten. Voorzichtigheid met anti-vriesmiddelen voor de cv is geboden: ketels en leidingen zijn er vaak niet tegen bestand. De binnenvaart heeft veel last van de ijsgang in rivieren en kanalen, Wekelijks geven overheid en bedrijfsleven 250.000 gulden uit aan het ijsvrij houden van belangrijke binnenvaartroutes met be hulp van ijsbrekers. De minder belangrijke vaarwegen zijn dichtgevroren, zodat een aantal schippers daar de vaste klanten niet kan bedienen. De schippers verliezen acht honderd tot twaalfh'onderd gulden per dag. De ijsbrekers doen hun werk op de Bergse Maas, in Zeeland, op het IJssel- meer, in Friesland en Groningen, op het Twentekanaal, in Noord- en Zuid-Hol land en in Brabant. De veerboten van en naar Ameland en Schiermonnikoog komen door de ijsgang moeilijk door de Waddenzee. Verscheidene boten hebben al vastge zeten. In de dienstregeling treedt gere geld vertraging op. Rederij Doeksen vaart volgens een aangepaste dienstre geling naar Terschelling en Vlieland. Avondboten varen niet en de snelboot Koegelwieck is uit de vaart genomen. De stuwen in de Maas met uitzonde ring van de stuw bij Borgharen blijven vooralsnog geopend. Vorige week moest Rijkswaterstaat de stuwen ope nen omdat er kans was op ernstige be schadiging door ijsophoping. De water standen op de gehele Maas ten noor den van Borgharen zijn als gevolg van een en ander drastisch gedaald. Schaat sen op de aanliggende plassen is daar door erg gevaarlijk geworden. Na bijna drie weken maakt de vorst de eerste slachtoffers onder de vogels die van water afhankelijk zijn. Vooral voor de roerdomp, aalscholver, fuut en scholekster zijn het barre tijden. Het probleem is volgens de Vogelbescher ming dat Nederland verworden is tot een aangeharkt park. De natuurlijke overgangsgebieden tussen zoet en zout water - waar veel watervogels in slechte tijden hun heil vonden - zijn verdwe nen. Veel watervogels kunnen bij aan houdende kou nergens meer terecht, waardoor bijvoederen noodzakelijk wordt. Vogels in bossen en parken hebben minder last van de kou dan watervo gels. Ze houden zich in leven met za den, bessen, beukennootjes en eikels. Dat geldt ook voor dé rest van de fauna. Herten, reeën en zwijnen kunnen pri ma tegen de kou. Gras, eikels en blade ren zijn er genoeg. FOTO GPD VINCENT JANNINK Orgelbouwers en kerkelijke orgel commissies hebben nog weinig meldin gen van schade aan kerkorgels door de aanhoudende koude ontvangen. Naar verwachting zullen de gevolgen van de strenge winter voor de kwetsbare in strumenten pas in februari of maart zichtbaar worden. Bij de Gasunie-vestiging op de Maas vlakte is één telefoontje vanuit de Gas unie-commandobunker in Groningen voldoende om de noodvoorraad gas aan te spreken en daaruit een hoeveel heid extra brandstof aan het hoofdnet te leveren. Dit jaar is die noodvoorraad al drie keer aangesproken. Patiënten op het platteland lopen de kans om in een ijskoude ambulance te worden vervoerd. De problemen ont staan doordat in gebieden zonder am bulanceposten de chauffeurs hun wa gen mee naar huis nemen. „Zij hebben geen verwalmde stalling waardoor de ambulance voor hun deur ijskoud wordt", zegt een woordvoerder van het Nederlandse Ambulance Platform. Albert Heijn haalt removers uit de winkels zaandam» anp Albert Heijn haalt alle rem overs voor zowel oogmake-up als nagellak van het merk Euro Shopper terug. Gebleken is dat sommige flesjes een verkeerd etiket hebben. Het euvel is dinsdag ontdekt. Enkele klan ten brachten flesjes oogmake- upremover terug naar de win kel omdat er nagellakverwijde- raar in bleek te zitten. Klanten die per abuis hun oogmake-up met nagellakrem over te lijf gaan, kunnen vol gens de zegsvrouw van Albert Heijn behoorlijk geïrriteerde ogen oplopen. De beste reme die is langdurig uitspoelen met lauw water. De kans dat het in de praktijk fout gaat, is volgens het grootwinkelbedrijf klein omdat beide removers ook zeer herkenbaar zijn aan de kleur en de geur. Oogmake- upremover is altijd blauw van kleur. Nagellakverwijderaar is geel en ruikt heel sterk naar aceton. De fabrikant plaats vandaag advertenties in de kranten met de oproep om aangekochte flesjes terug te brengen naar de supermarkt, alwaar het aankoopbedrag wordt ver goed. Stroomopwekking door stoken van afvalhout mag den haag anp Onafhankelijke deskundigen zien uit milieu-oogpunt geen bezwaren tegen het gebruik van afvalhout als brandstof voor een elektriciteitscentrale, zoals die van de EPON in Nijmegen. Zij hebben dat de Raad van State maandag laten weten. De raad behandelde gisteren de bezwaren van twee buurtor ganisaties en de politieke partij De Groenen tegen de vergun ning van de provincie voor het gebruik van afvalhout door de EPON. De EPON-centrale stookt vooral steenkool. Vijf procent van de brandstof is afvalhout, dat na vermaling als houtpoe der de ovens in gaat. Het is een nuttig gebruik van afvalhout en leidt tot minder milieuvervui ling in de omgeving, aldus het provinciebestuur. De deskundigen steunen in hun advies aan de Raad van State die redenering. De centra le voldoet aan de milieu-eisen. Volgens de tegenstanders heeft de provincie teveel gekeken naar de commerciële belangen van de centrale. De Raad van State doet binnen twee maan den uitspraak. Amerikaans paar wordt donderdag uitgeleverd den haag anp Het Amerikaanse echtpaar Ja mes en Cheryl Mooring wordt donderdag uitgeleverd aan de Verenigde Staten. Dat is be kendgemaakt door de organisa tie Green Prisoners Release, die de belangen van het paar be hartigt. De Moorings moeten in de staat Arkansas terechtstaan voor het telen van wietplanten, een vergrijp waarop in Amerika veel strengere straffen staan dan in Nederland. De echtelieden vrezen dat hun een celstaf van respectievelijk tien (James) en vijf (Cheryl) jaar boven het hoofd hangt. Om die reden hebben zij zich het afgelopen jaar verzet tegen hun dreigende uitlevering.De politie hield de Moorings no vember 1995 in Nederland aan. Bij ons vindt u behalve alles op het gebied van lekker eten, ook alles voor de uitwendige verzorging. Héél'goed en voor een heel gunstige prijs. En over prijs gesproken, bij deze producten zit nu een extra prijs: Twee Bonus Miles. O Kotex Brevia Inlegkruisjes, plus of long, 2 pakken 2 Bonus Miles Prodent Tandpasta, diverse soorten, pak 5 tubes 2 Bonus Miles ÖNivea Deodorant, spray of roller, duopak 2 Bonus Miles ONivea Huidverzorging, crème, bodymilk of bodylotion, 250 ml 2 Bonus Miles O Elsève Shampoo of Crèmespoeling, 6.98 10.00 7.40 6.49 9.65 duopak 2 Bonus Miles Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 11 Januari a s. "Zolang de voorraad strekt. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten, cfi 'Light railtest' tussen Leeuwarden en Stavoren utrecht gpd De Nederlandse Spoorwegen testen vanaf volgende week voor het eerst een zogenoemd Light Rail-treinstel op Ne derlandse rails. Het voertuig wordt in de periode van 11 januari tot 21 april uitgeprobeerd op het traject Leeuwar den-Stavoren. Het gaat om de zogehe ten 'Talent' van NS huisleverancier Tal bot uit Aken, die in Duitsland eerder al te zien is geweest, op een 'vertramde' spoorlijn van Karlsruhe naar het Zwarte Woud. De NS, zo verklaart dr. ir. Leo van Dongen, hoofd Materieel van NS Reizi gers, krijgen door de proef inzicht en ervaring met de nieuwe generatie trei nen, die op de regionale spoorlijnen in Groningen, Friesland en in de Achter hoek moeten gaan rijden. Op termijn verwachten de NS zo'n 25 tot 30 licht gewicht treinstellen nodig te hebben. Leo van Dongen: „De bestellingen worden gedaan als we inzicht hebben in de geldstroom die van de verschillen de regio's afkomstig is. Als we precies weten hoe de overheid bijdraagt in de tekorten." Volgens Van Dongen is de 'Talent' te beschouwen als een bus op rails: een betrekkelijk goedkoop voer tuig dat eenvoudig en kort moet zijn, sober ingericht, dat met een hoge fre* quentie moet rijden, korte halte-afstan den heeft en zo min mogelijk moet aan- en afkoppelen. De term 'Light Rail' zorgt voor nogal wat verwarring, vertelt Van Dongen. „Het heeft niet alleen wat met het ge wicht van de trein te maken, dat is een misvatting. Light Rail is een combinatie van lichtere treinstellen en een minder zwaar uitgevoerde spoorbaan."- De treinstellen moeten een snelheid van 140 kilometer per uur halen en plaats bieden aan maximaal tachtig reizigers. Opmerkelijk detail is het open karak ter. De trein is bestemd voor éénman- bediening (net als oorspronkelijk de op de noordelijke regionale spoorlijnen al gemeen ingezette Wadlopers). De ma chinist zit afgescheiden achter een gla zen wand. „Het open karakter vergroot de sociale veiligheid. De opmerking dat de veiligheid van een machinist er niet op vooruit gaat spreek ik tegen met de opmerking: en een buschauffeur dan?" „Natuurlijk weet ik ook wel dat het nog heel wat overleg met de bonden zal kosten om de machinist het werk van een conducteur te laten doen. Ander zijds: de kosten moeten omlaag. Als je op een aantal minder druk bezochte trajecten niets doet, kun je je afvragen of je op de oude voet wel door kunt gaan. Doe je niets, zet je deze stap niet, dan verlies je klanten aan een ander. Het is een trein waarmee je heel goed met plaatselijke busbedrijven kunt sa menwerken." Leo van Dongen heeft overigens nog geen voorkeur. De 'Talent' oogt mooi, heeft een strakke lijn, maar dat geldt bijvoorbeeld ook voor de Transport Ex press Régional van de Franse fabriek De Dietrich Ferroviaire en de Duitse part ner Linke-Hofmann-Busch. Daarvan hebben de Duitse en de Franse spoor wegen inmiddels tachtig exemplaren besteld. Een andere kandidaat voor de Nederlandse rails is de Regiosprinter van Siemens/Duewag, een treinstel dat thans bij de particuliere Dürener Kreis- bahn in bedrijf is, maar dat van binnen nogal Spartaans aandoet. Ook in de Randstad is de (eventuele) komst van Light Rail voorzien, op een gecombineerd project van de NS en de vervoerbedrijven van Rotterdam en Den Haag (grotendeels op bestaande rails), in de Leidse regio (tussen Katwijk en Alphen aan den Rijn) en in de Haar lemse regio (op de NS-lijn Haarlem- Uitgeest en de zogenoemde Zuidtan gent, van het strand van IJmuiden naar Schiphol en verder, via Haarlem en Hoofddoip). Of voor deze metro-achti- ge diensten in de Randstad de nu uit te testen 'Talent' ook geschikt zou zijn, moet nog duidelijk worden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3