Van zeeroversnest tot vorstendom 'Niet langer actievoeren voor een beetje begrip' Feiten &Meningen Mobutu's geld vooralsnog veilig in het buitenland DINSDAG 7 JANUAR11997152 PIMTSSEWDZEH 1/Je.?/WVA(2 i< Seu A WNhm-ss"'! W-UWBAasBCTW") prr eas^Tpee. J, s 1JAMUA2J W(W ijMf 6EIAST! HET IS jAlpi>2)£ ,.T\ 00 P6 6ÖASTJMÉ1 r miis je nooir IfcTG IU MATUEA... 20 HOU JE Efc oot 'MS EEN p-fisjE AAW ovefe ÈETflpi ZE ÖVK2. wn eeiASTi^ 0 nee. WIM STEVENHAGEN Gonnus Doeven hangt Arafatsjaal en klompen aan de wilgen Grimaldi-geslacht viert 700-jarig jubileum Toen eerder deze week Zaïrese rebellen de privégoud- mijn van Mobutu Sese Seko veroverden, heeft de Zaïre se president dat waarschijnlijk niet in zijn portemonnee gevoeld. Alleen al in Zaïre bezit Mobutu elf paleizen en een luxueus jacht. In andere landen heeft hij een aantal villa's. De schattingen omtrent zijn totale bezit lopen uiteen van een kleine negen miljard gulden tot ruim 25 miljard. Het grootste deel hiervan heeft Mobutu ver moedelijk uit de Zaïrese staatskas overgeheveld naar zijn Zwitserse bankrekeningen. Mobutu is terug in Zaïre na eerst in Zwitserland een prostaatoperatie te hebben ondergaan en in Frankrijk een tijdje te hebben uitgerust. Zijn gezondheid is nog steeds zwak, en het is nog maar de vraag wat er van zijn rijkdommen moet worden als hij zou komen te overlij den. De Zwitsers, die al genoeg aan hun hoofd hebben met de beschuldi- gingen dat ze heb- ben geprofiteerd l van het door de na- j zi's geroofde goud van in de Tweede i Wereldoorlog omge komen joodse reke ninghouders, zitten niet te wachten op nieuwe schandalen. Overigens is de reputatie van Zwit serland al jaren niet zo smetteloos meer als vroeger. Mobutu is niet het eerste staatshoofd dat het Zwitserse bankge heim misbruikt om rijkdommen die on eigenlijk zijn ver gaard te bewaren. Zo had de vroegere dictator van de Fili- J pijnen, Ferdinand I Marcos, 875 miljoen gulden bij Zwitserse banken onderge bracht. De broer van Carlos Salinas de Gortari, de vroegere president van Mexi co, had bijna 150 miljoen gulden in Zwitserland staan, geld dat vermoede lijk afkomstig was uit de drugshandel. In zijn geboortedorp Gbadolite heeft Mobutu een marmeren paleis voor zichzelf laten bouwen. Er ligt een slotgracht met krokodillen omheen en in de tuinen wo nen leeuwen en olifanten. Ook is er een forse luchtha ven op het terrein. Ook in alle andere tien Zaïrese re gio's heeft hij paleizen. „Mobutu beheerst alle industrieën van Zaïre", aldus Jose Mutombo-Kady, een Zwitserse vertegenwoordiger van een Zaïrese oppositiegroep. Het land zit vol met diamant, goud, koper en kobalt. Desondanks is Zaïre in de 31 jaar dat het door Mobutu wordt geregeerd een van de armste landen van Afrika geworden. In 1986 werd er 474.000 ton koper gewonnen. In 1995 was dat nog maar 40.000 ton. De inflatie beloopt de laatste maanden honderd procent. Hoewel Mobutu in Zwitserland omringd werd door eersteklas artsen, heb ben de klinieken in de hoofdstad Kinshasa gebrek aan medicijnen, voedsel en apparatuur. Op de kaart staan wegen die door een volstrekt gebrek aan onderhoud onvindbaar zijn geworden. De jungle heeft ze overwoe kerd. Het telefoonnet functioneert nauwelijks. Om deze redenen, vinden oppositiegroepen, zouden Mobutu's rijkdommen na zijn dood moeten worden te- rugggeven aan het land. „Iedereen weet dat Mobutu uit een arme familie komt", aldus Mutombo-Kady. „Zelfs al had hij al het geluk van de wereld gehad met beurs speculaties, dan zou hij deze rijkdommen niet hebben kunnen opbouwen." Zijn miljarden behoren toe aan Zaïre, vindt de vertegenwoordiger van de oppositie. Na veertien jaar actievoeren is Nederland nog vraatzuchtiger dan het al was. Nog verspillen- der en inhaliger. Gonnus Doe ven (35) heeft geen trek meer om voor die collectieve schuld te boeten. „Ik ga er niet meer voor in de cel zitten", zegt de verbitterde aanvoerster van Auw, Auw Auwto. Ze bezint zich inmiddels op andere actievor- men én op haar enige zonde: snoeplust. Gonnus Doeven, 35 jaar, actie voerster. Een mollige vrouw met piekharen, stug voorkomen en een sterke, defensieve blik. Al veertien jaar heeft ze het ge munt op auto's, straaljagers en andere 'misstanden'in Neder land. Ze heeft autoreclamebor den beklad, hekken rond mili taire vliegvelden verknipt, op startbanen gefietst en ingebro ken bij Holland Signaal. Ze is talloze malen gepakt en gestraft. Het aantal boetes houdt ze niet meer bij. „Ik weet alleen dat ik meer dan dertig keer voor de rechter heb gestaan. Boetes be taalde ik nooit. Ik ben er-altijd voor gaan zitten. Dat is veel goedkoper." Begin dit jaar pluk te de politie haar van de Waal brug bij Zaltbommel. Met een medestrijdster was Gonnus be zig het nieuwste pronkstuk van mevrouw Jorritsma te beklad den: Hé, vieze auto, de aarde sterft. Vijf weken cel en vijfdui zend gulden schadevergoeding, vonniste de rechter, aan wie ze de dagvaarding teruggestuurd had („ik stuur ze allemaal te rug") met de dringende uitno diging te gaan fietsen.- Het is Gonnus Doeven voert voorlopig geen actie meer. „Ik ga niet meer voor anderen zitten. foto opd vincentjannink haar zwaarste veroordeling tot nu toe. Sindsdien houdt Gon nus zich gedeisd. Niet omdat ze geschrokken is maar omdat ze verbitterd is. „Je krijgt altijd wel begrip voor je idealen. Maar diezelfde mensen zijn niet bereid ^r iets aan te doen. En voor begrip alléén doe ik het niet. Ik zie in de verste verte ook geen perspectief op echte verandering. Dat het au toverkeer elke dag vier doden kost staat niet bovenaan het lijstje van misstanden. En dat er in deze wereld elke seconde drie mensen van de honger sterven ook niet." Al met al reden voor de actie voerster een tijd te stoppen en afstand te nemen. „Anders loop ik het gevaar dat ik dingen ga doen die ik eigenlijk helemaal niet wil. Tot nu toe heb ik altijd een streep getrokken: geen ge weld tegen mensen en ook niet tegen hun privé-spullen. Maar in mijn verbittering heb ik soms de aanvechting het wel te doen. Maar ik wil dat niet doen uit frustratie." Ze woont al jaren op d'r eentje in Deventer. Het interieur van haar kamer nodigt elke deur waarder uit om in snikken uit te barsten. Aan het plafond hangt een stukje trots, een eigenhan dig gefiguurzaagd lampenkapje. Op een boekenplank prijkt René Diekstra: Als leven pijn doet. „Ik probeer zo sober mogelijk te le ven en toch ook yyger niet al te Spartaans. Ik heb wel een koel kast, maar geen televisie, video of stereo. En ook geen magne tron, strijkijzer, mixer of dat soort dingen. Voor de was ga ik naar de wasserette. Ik heb zelfs een winter geprobeerd zonder elektrisch licht te leven. Maar dat vond ik weer té, daar ben ik mee opgehouden. Veertien jaar geleden begon Gonnus te beseffen 'dat het niet klopte in de wereld.' Vanuit het Friese Heitelan, met een havo- diploma op zak, belandde ze voor een studie milieukunde in Deventer. Haar studietijd ging echter op aan actievoeren, sa men met een vriendin. Zo lag ze bij Deventer op de rails om trei nen met Amerikaanse munitie voor Duitsland tot stoppen te dwingen. Vervolgens begon ze een kruistocht tegen de auto, gewapend met kwast en een blik verf. Op elke plek waar een auto tegen een voetganger, fiet ser of boom was gebotst, kalk ten ze het woord Auwto! De ac tiegroep Auw, Auw, Auwto was geboren. Later fietste ze om borden met autoreclame van opwekkende spreuken als 'Schone auwto's rijden egeltjes dood' te voorzien. Ondertussen verruimde ze werkterrein tot heel Nederland. Ze sloot zich aan bij de Ploeg schaar-beweging van de antimi litaristen Cees Koning en Co van Melle, bekend van het ver nielen van straaljagers met bij len. „Terwijl Cees en Co de straaljagers te lijf gingen, waren wij bezig groente te poten op het vliegveld. Om te laten zien dat de aarde bestemd is voor het verbouwen van voedsel en niet voor straaljagers." Zeventien 'onthekkingen' op militaire basis Woensdrechtj ze op haar naam toen de ree ter haar veroordeelde tot tiet dagen cel of vijfhonderd guló boete. In de cel bezon ze ziel alweer op nieuwe acties. Te stoppen was ze niet. Zelfs ni; met de kerstdagen die ze vet doorbracht in een vredesactj kamp bij een vliegbasis. „Af zien, maar gezellig. Als je hei koud hebt, maak je 's nachts een vuurtje. En dan zitten dt jongens van de BVD op hete te kleumen. Da's wel grappig Ex-priester Cees Koning is dood, de Ploegschaar uiteen f vallen. Auw, Auw Auwto is o ter ziele. Gonnus heeft zelfh laatste billboard in Deventet - klad. Haar Arafat-halsdoek e klompen draagt ze niet meei „Ik heb geen zin meer om di politieke dorpsgek te spelen Haar idealen heeft ze echter nog steeds. „Als ik die ooit ii ver, mogen ze me opsluiten, Bijvoorbeeld als ik van alles nog wat zou gaan kopen. Di gen die ik niet nodig heb en ten koste gaan van mensen i de Derde Wereld." Ze aarzel} bekent dan: „Ik heb lange tijl. veel meer gegeten dan ik nop had. Ja gek, zit ik heel Neder land te verwijten dat ze te vej consumeren en dan snoep il zelf te veel. Dat zou eigenlijk ook strafbaar moeten zijn, ni daar word je niet voor gepalj DEVENTER HOMME KROL De familie Grimaldi viert vanaf morgen dat voorvader Grimaldi 'de Boosaardige' vermomd als monnik een fort op een rots aan de Middel landse Zee veroverde. De monnik liet zijn me destrijders op 8 januari 1297 's nachts stiekem het fort binnen en schakelde er het garnizoen van soldaten uit Genua uit. Het fort diende ver volgens als ideale uitvalsbasis voor de zeeroverij die 4e familie eeuwenlang bedreef. toen gestichte casino. Ongeluk ken, buitenechtelijke escapades en echtscheidingen die de Gri maldi's vandaag telkens in de media doen verschijnen, zijn een familietraditie. Prinses Ca roline die in het midden van de vorige eeuw Monaco verander de in een gok- en badplaats luidde een eeuw van familiedra ma's en vermogensaanwas in. Haar kleinzoon Albert wilde al leen maar varen. Hij trouwde tussen zijn zeereizen dóór met een Schotse aristocrate die hem de zoon Louis baarde en vervol gens met het kind Monaco ver liet. De varende prins werd in 1889 Albert I van Monaco. Een maal vorst bemoeide hij zich sporadisch maar doortastend met besturen. Zo sloeg hij een opstand neer en suste de ge moederen omtrent een Grond wet. Voorts dwong hij zijn zoon Louis diens bastaardkind te er kennen. Louis had het kind verwekt bij een Parijse cabaretière/Het werd in 1898 geboren en heette Charlotte. Albert vreesde dat Frankrijk het 'familiebedrijf Monaco zou inlijven als de troonopvolging niet was gere geld. Charlotte kwam naar Monaco en kreeg een nette man toegewezen, een Franse graaf die zijn naam De Polignac moest verruilen voor Grimaldi. Uit dit ongelukkige huwelijk werden twee kinderen geboren, Rainier en Antoinette. De twee haatten elkaar net zoals hun ou ders. Tijdens de Tweede Wereldoor log hield Monaco de Italiaanse bezetters te vriend met het wit wassen van door nazi's en Itali aanse fascisten geroofde midde len. Na de oorlog overleed Louis (1949). Antoinette en Rainier vochten om de macht temidden van financiële schandalen, ter wijl het casino vrijwel failliet was. Rainier hoopte via economische wederopbouw het prinsdom voor zich te winnen. De Griekse miljonair Aristoteles Onassis .hielp hem daarbij, maar speelde zelf de prins van Monaco. Bo vendien ging de bank van Monaco failliet en brachten On assis en Antoinette smeergeld betalingen aan Rainier aan het licht. Rainier trok zich terug met een nieuwe hobby: het inrichten van een kleine dierentuin. Waarschijnlijk was het prins dom hem geheel ontglipt als er geen familievriend uit Amerika was opgedoken. Een Ameri kaanse priester, die de terneer geslagen prins wilde lanceren met een publiciteitsstunt: een De Grimaldi's werden op sluwe wijze prins, net zoals ze zich in 1297 het fort toeëigenden. Een Grimaldi betitelde zichzelf als regerend prins in een officieel stuk bestemd voor Spanje, dat Monaco destijds beschermde. De autoriteiten in Madrid zagen de misplaatste titel over het hoofd en tekenden het docu ment. Deze administratieve ver gissing maakte van de zeerovers op de gestolen rots de prinsen van Monaco. Hun land bleef arm en achter gebleven. De Franse revolutie maakte moeiteloos en met in stemming van de bevolking een einde aan het prinsdom. De re gerende vorst wist zichzelf, maar niet zijn vrouw, met geld onder de guillotine vandaan te kopen. Hij keerde in 1815 als prins naar zijn arme rots terug. Het moderne Monaco ontstond in de vorige eeuw dankzij het Het sprookjeshuwelijk met de Amerikaanse Grace Kelly in 1956 moest het vorstendom Monaco voor prins Rainier behouden. Tv.;,."n ru ne li' archieffom Grace Kelly oftewel prinses Gracia kwam bij een mysterieus auto-ongeluk in 1982 om het leven. Haar stoffe lijk overschot wordt uit het paleis naar de kathedraal gedragen voor de uitvaartmis. foto upi-afp sprookjeshuwelijk. Hij legde Rainier, drie namen van film sterren voor: Deborah Kerr, Nathalie Wood en Grace Kelly. De laatste aanvaardde de uitno diging om Rainier te leren ken nen. Ze trouwden in 1956. Per fect is het echter zelden bij de Grimaldi's. De grootmoeder van Rainier verscheen op de trouw plechtigheid met een beruchte juwelendief, die er met de siera den van de moeder van Grace Kelly vandoor ging. Grace Kelly, die na haar huwe lijk als prinses Gracia door| leven ging, blies het vorsteit dom nieuw leven in. Figuuil èn letterlijk: in 1957 werd Cr line geboren, in 1958 Alben' in 1965 Stephanie. Begin ja zes tig ondernam Rainier eii lijk actie tegen zijn vijandei Monaco. Hij schortte de Gi wet op om het casino en hl telwezen uit handen van Oi sis en een aanbidder van zi zus te ontworstelen. Deze machtsstrijd verergerde toe Franse president De Gaulle ingrijpen dreigde wegens d soepele belastingwetgevinj Monaco. Rainier gooide he een akkoordje met De Gaul De Franse regering hielp hl van Onassis af en Rainier li Fransen in Monaco belastii betalen. Schaduwprins Oni verliet Monaco in 1963. Rai III had de rots in handen. Het sprookjeshuwelijk plaa de Grimaldi's in de'schijnv pers. De dood van Graciab een mysterieus auto-ongeli 1982 zwengelde de nieuws righeid naar de familie aan huwelijken, of beter de mis huwelijken van hun twee dr ters en het uitblijven van ef huwelijk van hun zoon ove„ schaduwen de festiviteiten MONACO CLEMENS INGWERSEN. ANP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2