Leidsch Dagblad Ziekenhuizen slepen Borst voor rechter Het extraatje van Extran. Droom The Greenery komt uit door zege spruitjeskweker Angenent Alphen huldigt zijn nieuwbakken volksheld Us op Leidse grachten niet betrouwbaar Diamanten mijlpaal TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. HET WOORD IS AAN VANDAAG 16 PAGINA'S Veertien ziekenhuizen en andere instellingen in de ge zondheidszorg stappen naar de rechter als minister Borst (volksgezondheid) niet over de brug komt met enkele tientallen miljoenen guldens. Blijft ze dat weigeren dan dreigen honderden banen te verdwijnen. De veertien instellingen hebben bij de minister de noodklok ge luid. Het gaat om ziekenhuizen, bejaardenoorden en psychiatri sche inrichtingen in onder meer Haarlem, Den Bosch, Apel doorn, Lelystad en Arnhem, maar niet in deze regio. De veertien instellingen zeg gen dat ze tientallen miljoenen guldens nodig hebben om al hun werknemers onder de zie- kenhuis-CAO te kunnen bren gen. Momenteel is een deel van het ziekenhuispersoneel nog ambtenaar. Die ambtenarensta- tus stamt nog uit de periode van voor de fusies van gemeentelij ke en algemene instellingen. Het ministerie van volksge zondheid besloot vorig jaar ech ter dat alle werknemers onder de CAO zouden moeten vallen. Die maatregel kost geld, maar de overheid houdt tot nu toe stevig de hand op de knip. Blijft dat zo. dan zeggen de instellin gen dat ze honderden banen zullen moeten schrappen. Volgens de ziekenhuizen kost het Haagse besluit per werkne mer enige duizenden guldens per jaar. Momenteel zijn er nog flinke verschillen in rechtsposi tie tussen de ambtenaren en de andere werknemers in de zie kenhuizen. Zo kunnen ambte naren vrij goedkoop voor hun pensioen sparen. Ook is de ziektekostenverzekering voor ambtenaren voordelig. De instellingen die nu de stormbal hijsen vallen niet on der het vorig jaar gesloten be stuurlijk akkoord over de priva tisering in de zorgsector. Vol gens dat akkoord is sinds 1 ja nuari de rechtspositie van 37.000 werknemers van enkele tientallen instellingen gewijzigd. Ze hebben nu allen dezelfde pensioenregeling, waardoor het makkelijker is van baan te ver anderen. Die wijziging (kosten zo'n 1,5 miljard gulden) wordt betaald door rijksoverheid, ge meenten en de instellingen. Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Regio9,10,11 RTV/programma's7 Sport15 Strips6 Uitgaan14 UITGAAN Kortingsbon voor het vocaal concert door mezzosopraan Marion van den Akker in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Toerismeprijs voor journalist Leidsch Dagblad UTRECHT De Persprijs Toerisme 1996 is toegekend aan Rob van den Dobbelsteen (55), redacteur toerisme van deze krant. De prijs, een bedrag van 2.500 gul den, is vanmorgen uitgereikt tij dens de opening van de Vakan tiebeurs in Utrecht. Het jury rapport spreekt over een con stant hoog niveau zowel stilis tisch als op informatief gebied. LEIDEN ANNET VAN AARSEN Het ijs op de Leidse grachten, in de omgeving van de Maresingel en de Haven, is onbetrouwbaar geworden. Gisteren, tegen de avond, werd het probleem goed zichtbaar. Rond de Haven, de Oude Herengracht en de Ma resingel zakten acht mensen door het ijs. De politie had er de handen vol aan om schaatslief hebbers in verband met hun ei gen veiligheid van het ijs te ha len. Inmiddels zijn de gevaarlij ke routes, in het noorden van de binnenstad, afgezet. „De elektriciteitscentrale is warm water gaan spuien op de Maresingel. En dat heeft het ijs danig ondermijnd", zegt poli tiewoordvoerder T. Stuifbergen. Volgens voorlichter Rouw van het Electriciteitsbedrijf Zuid- Holland (EZH), de eigenaar van de centrale, wordt er echter constant geloosd. „Wij gebrui ken warm water voor de stads verwarming. Zodra het water niet warm genoeg meer is, wordt het afgevoerd via de Ma resingel. In de singel liggen schotten, die ervoor moeten zorgen dat het water vervolgens via de Haarlemmertrekvaart naar de Kaag stroomt. De schot ten doen op dit moment klaar blijkelijk hun werk niet." Vol gens waterbeheer van de ge meente is er echter niets mis met de schotten. Pagina Leiden: Warm water grootste zorg Elfstegencomité roene LBDE[t^0ÊÊ blNSDAG 7 JANUAR11997 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Van de winter raakt nu snel de aardigheid af Buitenland Nieuw jaar brengt f1 Noord-lerland oude geluiden Cultuur en Kunst Ton Vorstenbosch j belooft spannende -j 'Stille Kracht' UTRECHT/ALPHEN AAN DEN RUN ROBBERT MINKHORST Waar spruitjes allemaal niet goed voor zijn. Veilinghuis The Greenery dankte Alphenaar Henk Angenent gisteren in di verse dagbladen voor zijn pres tatie in Friesland. The Greenery zit ook achter de tv-spotjes, waarin de groente met het aller belabberdste imago wordt aan geprezen. Het veilinghuis denkt nu ook te kunnen profiteren van de zege van spruitjeskweker Angenent. „Een droom is voor ons uitgekomen", zegt marke ting-manager Thijs Jaspersen. The Greenery ontstond vorig jaar uit negen groente- en fruit teeltveilingen. Vier daarvan staan in Zuid-Holland. The Greenery heeft een marktaan deel van tachtig procent en draaide in 1996 een omzet van 2,8 miljard gulden. De televi siespotjes zijn vorig jaar ge maakt om de spruit een veel be ter imago te geven. De impopu lariteit van de groente wijt Jas persen aan de verwijzing ernaar in 'De Avonden' van Gerard Re- ve. De spruitjesgeur is in dat boek het symbool van Holland se dufheid. Ook het tot moes koken door grootmoeders maakte de meeste eters niet echt enthousiast. „Wij verbieden ook een lan gere kooktijd dan twaalf minu ten. Je moet zorgen dat de spruit nog een flinke beet heeft. Niet van die zetmeelballen die je tussen tong en gehemelte kunt platdrukken." De spruit is ook uitermate gezond bena drukt de marketing-manager van The Greenery. Er zit bij voorbeeld drie keer zoveel vita mine C in als in een sinaasap pel. Jaspersen: „Henk Angenent verpersoonlijkt wat wij zelf wil len: nuchterheid, echtheid. We zouden nu ook heel graag meer met hem samenwerken. Daar hebben we ook al ideeën over. Maar laat Henk eerst maar even lekker genieten van het succes, daarna merken we wel wat hij zelf wil." Het Produktschap voor Tuin bouw is al net zo enthousiast als The Greenery. „Wij denken dat deze overwinning prima publi- citeit oplevert voor onze sprui ten", zegt Magda de Vetten van het Produktschap. „Het zal niet zo direct zijn dat als je maar ge noeg spruitjes eet je vanzelf de Elfstedentocht wint, maar het is wel goed voor het imago." De Vetten verwacht ook niet dat de spruit de komende we ken een enorme zegetocht gaat maken. De groente is namelijk al moeilijk verkrijgbaar door de lange vorstperiode. Geoogst wordt er ook niet. Diverse groentehandelaren in Leiden, Noordwijk en Alphen zijn er zelfs van overtuigd dat de kleine voorraad samen met de over winning van Angenent hen niet voor problemen plaatst. „Zijn zege zal totaal geen effect heb ben op de verkoop", laten meerdere groenteboeren weten. Honderden banen op de tocht 's nachts, gewoon omdat zij anders geen kans krijgen hun mond open te doen. i de Cadillac die aan wijlen president Tito van voormalig Joegoslavië toebehoorde, maakte Elfstedentochtwinnaar Henk Angenent gisteren een zegetocht door zijn woonplaats Alphen an den Rijn. foto»anp LPHEN AAN DEN RUN» 0BBERT MINKHORST let een overweldigende belangstelling eeft Alphen aan den Rijn gistermiddag ijn nieuwe volksheld Henk Angenent ehuldigd. De winnaar van de Elfsteden icht wist nauwelijks wat hem over- ivam. Burgemeester Paats benoemde em tot ereburger. De komst van Alphens jongste held bij et voormalige raadhuis liet enige tijd op ch wachten. Angenent was wel op tijd it Eernewoude vertrokken (hij moest de kaatswedstrijd daar voortijdig verla- in), maar het enthousiasme van het pu bliek langs de route tussen zijn woning en het oude raadhuis was zo groot, dat de stoet veel langer over de tocht deed dan was gepland. Toen Angenent met zijn vrouw San- nah, familie, ploeggenoten en begelei ders op het Burgemeester Visserpark ar riveerde, raakte de menigte bijkans uit zinnig. De schaatser werd luidkeels toe gezongen, daarbij begeleid door een dweilorkest uit Boskoop. „Friesland kan trots zijn op zijn Elfste dentocht, maar wij hebben de kam pioen", schreeuwde Paats Angenent toe. „Je was een van de favorieten, maar voor velen niet dé favoriet. Dankzij een adem benemende sprint heb je een fantasti sche prestatie neergezet." Om die reden ook overhandigde de burgemeester hem de erepenning van de stad. 'Strijdend en glijdend in snijdende wind naar de over winning in de vijftiende Tocht der Toch ten', luidde de inscriptie van de bijbeho rende oorkonde. De Alphense burgemeester was niet de enige die Angenent toesprak. Ook de commissaris van de koningin in Zuid- Holland Leemhuis („Jouw prestatie is een prima promotie voor onze provin cie") en de oud-voorzitter van de ijsclub in Woubrugge, Henk de Jeu, richtten zich tot hem. De Jeu zag Angenent nog als klein jochie bij de ijclub binnenwan delen. „Hij wilde altijd maar hard, hard. Toen al had hij die winnaarsmentaliteit. Gelukkig hebben we hem nog behoorlijk wat techniek weten bij te brengen." Henk Angenent bleef ook nu weer nuchter onder zijn eigen prestatie. Hij bedankte echtgenote Sannah, familie, ploeggenoten, sponsors en begeleiders. „Maar vooral mijn vader. Normaal als je boven de zestig bent, houd je het voor gezien. Hij deed er juist een schepje bo venop, zodat ik kon schaatsen. Dat vind ik gewoon klasse." REMBRANDT SG l'"'1 lil.'!: ATHENEUM HAVO MAVO Informatie-middag voor leerlingen Een speurtocht langs de vakken. Woensdag 8 januari, 14.00 - 16.00 uur Informatie-avond voor ouders Woensdag 8 januari, 20.00 - 22.00 uur BELANGRIJKE MEDEDELING Consumenten die recentelijk een flesje Eye Make Up Remover van het merk Euro Shopper hebben gekocht, wordt dringend verzocht dit product niet te gebruiken. De kans bestaat namelijk dat deze flesjes zijn gevuld met nagellak-remover. In de flesjes Eye Make Up Remover van het merk Euro Shopper hoort een blauwe vloeistof te zitten. In de foutieve flesjes Eye Make Up Remover zit echter een gele vloeistof. Eye Make Up Remover van het merk Euro Shopper is in Nederland alleen verkrijgbaar bij Albert Heijn. Consumenten wordt dringend opgeroepen flesjes Eye Make Up Remover van het merk Euro shopper waarin een gele vloeistof j zit, terug te brengen naar de Albert Heijn-winkel alwaar het aankoopbedrag wordt vergoed. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met CNBP, j telefoon: 0800-1560 (gratis). gebruik n telefoon: 0800-03 05 U kunt echter ook maken van de gratis AH-Servicelijn, Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor deze fout. CNBP soESTDUK Zestig jaar zijn prinses Juliana en prins Bernhard vandaag getrouwd. Deze diaman ten mijlpaal vieren ze in familiekring in Kenya. In oktober lieten de prinses en de prins deze foto maken in de tuin van pa leis Soestdijk. Premier Kok feliciteerde het paar vanochtend via de radio met hun 60-jarig huwe lijk. „Laten we hopen dat we nog vele mooie en fijne jaren met hen kun nen doorbrengen", aldus Kok. Op televisie wordt vandaag ook aandacht aan het diamanten paar besteedOp Nederland 2 spreekt premier Kok om 20.25 uur nogmaals een felicitatie uit, waarna de NOS op diezelfde zender in drie kwartier een portret van het zes tigjarige huwelijk van prinses Juliana en prins Bemhard schildert. Net werk (Nederland 1, 20.25 uur) schenkt even eens aandacht aan het huwelijksjubileum. Sport Binnenland3 Buitenland5 Cultuur13 Staatsen mag weer onderhandelen over tv-rechten Bij drie herslultbare flesjes en/of drie blikjes Extran (de lekkerste sportdrink van Nederland) krijgt u nü een fantastische sportkalender 1997, met de belangrijkste sportevenementen In bin nen- en buitenland, Interessante artikelen en een wedstrijd met sportieve prijzen. Trek nü een sprintje naar de winkel! Extran Orange, Extran Citron, Extran Ice Tea. handig -1 Q Q herslultbaar flesje, 0.33 liter -LaO 1/ Extran Orange, Extran Citron, Extran op Yoghurtbasis *1 Q Q blikje 0.25 liter ±.^«7 Nu bij drie stuks: veelzijdige Extran-sportkalender.* week alleen bij Albert Heijn. Cfl Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode.Plaats: 'Tel:(I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Perkwartaal Oautomatlsch (f. 92,05) i i automatisch ff. 32,95) Oacceptgiro ff. 93,05) W i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300VB Leiden g 41 "400114 OF BEL 071-51 28030 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1