'Hier IJlst: Don Bosco is gepasseerd' De Muzenhof Leiderdorp zoekt eigen talenten Regio Leiden/Rijn Veenstreek Vrouw uit Langeraar trapt deuk in wagen Kunstenaars Alkemade tonen tientallen werken Surfen op Langeraarse Plassen Dierenartsen schenken ambulance chiplezer MAANDAG 6 JANUAR11997 chef hans jacobs.071 -5356414. plv -chef rudolf k Schaatsster gewond aan hoofd i fiderdqrp Bij een val op de Zijl is een 30-jarige schaatsster uit Leiden zaterdag gewond geraakt aan haar hoofd. Ze is overge bracht naar het Elisabethziekenhuis. Ijs op vaarweg Schiphol gevaarlijk woubrugge De politie adviseert schaatsers geen gebruik te ma ken van de vaarroute tussen Alphen aan den Rijn en Schiphol. Op deze route zoals bijvoorbeeld in Woubrugge en Oude Wete ring. wordt gevaren. Autokrakers gepakt alphen aan den run» Twee Amsterdammers van 20 en 26 jaar zijn vrijdagnacht in Alphen aangehouden. Kort daarvoor waren zij op de Preludeweg betrapt tijdens een inbraak in een auto. In de auto van de verdachten trof de politie een autoradio aan die zij uit een wagen in de Herculesstraat hadden gestolen. Bejaarde bromfietser gewond alphen aan den rijn» Een 74-jarige bromfietser uit Alphen is zater dag gewond geraakt bij een aanrijding met een 21-jarige auto mobilist uit Woubrugge. De bromfietser stak de Prins Bemhard- laan over op het moment dat de Woubruggenaar eraan kwam rijden. De automobilist kon niet op tijd stoppen. Krakers van automaten aangehouden alphen aan den rijn De politie heeft zaterdagnacht twee 17-jarige Alphenaren aangehouden nadat zij waren betrapt op het force ren van een stofzuiger van het tankstation aan de Troubadour- weg. Gisteren in de loop van de dag werden ze weer vrijgelaten. Vandalen in de kraag gegrepen wassenaar Voor het plegen van diverse vernielingen in de wijk Kerkehout heeft de politie gisteravond drie Wassenaarders van 13 tot 18 jaar in de kraag gegrepen. Een vierde moet nog worden opgepakt. Drie PTT-brievenbussen, een reclamebord en de ban den van twee auto's moesten het ontgelden. Jongens stelen fietsen leiderdorp Twee jongens uit Leiderdorp zijn het afgelopen weekeinde aangehouden na diefstal van sleutels en fietsen in de kleedkamer van een sporthal aan het Van Alphenplein. De jon gens, 13 en 14 jaar, hadden de steutels uit jassen gehaald en daarmee twee fietsen ontvreemd. De fietsen zijn later terugge vonden. De jongens worden overgedragen aan bureau HALT. Bromfietsen weg zoeterwoupeDieven hebben twee bromfietsen gestolen die ge parkeerd stonden aan de Rijneke Boulevard in Zoeterwoude- Rijndijk. Waarschijnlijk werden de bromfietsen over het ijs van de Rijn naar de Achthovenerweg gesleept. Daarna ontbreekt elk spoor. Na ongeval doorgereden koudekerk aan den rijn Door een oplettende automobilist die zijn kenteken noteerde is een 20-jarige Koudekerker zaterdag middag aangehouden nadat hij was doorgereden na een aanrij ding. De man reed op de kruising Willem de Zwijgerlaan-Konin gin Julianalaan tegen een geparkeerde auto maar stopte niet. De politie kon hem aanhouden via het kenteken. Hij bleek ook alco hol te hebben gedronken. Tegen hem wordt proces-verbaal op gemaakt. Man met traangas gearresteerd leiderdorp» Een 24-jarige Leidenaar is in de Leiderdorpse Hoofdstraat gearresteerd wegens wapenbezit: hij had een bus met traangas bij zich. De winkelier had de politie gewaarschuwd omdat de man zijn rekening niet wilde voldoen. alkemade gerard van der geest Met de onthulling van Huwe lijksgeschenk, Double Wedding Ring, in de parochiekerk van St. Bavo in Oud Ade werd gisteren de Made-tentoonstelling '97 ge- l(0 opend. Het door Marga Sinke ontworpen wandkleed is een van de tientallen werken van de ^19 Alkemadese kunstenaars, die e het thema Kerk Kroeg gestalte geven. ra De opzet van de jaarlijkse ^tentoonstelling verschilt met die in voorgaande jaren. Vaste standplaats was dorpshuis De Alkeburcht. Er is dit jaar bewust voor gekozen om op vier ver schillende locaties te exposeren: in Oud Ade, in Roelofarends- veen (de parochiekerk van St. a Petms Banden en café Heems- Pkerk) en in Rijpwetering (café De Vergulde Vos). De exposities tonen een breed scala aan technieken en J uitwerkingen van het thema. Dora van der Meer hangt er bij voorbeeld met acht minutieus geschilderde kerkinterieurs. Markant is het conceptuele fo- irt tovijfluik van Miranda van Per nis, de Verwording van de En gel. Catrien van Leeuwen stelt de identiteitsvraag centraal in ?9 haar collage 'Van wie ben jij d'r eentje?' Het is een essentiële vraag in langeraar Een vrouw uit Langeraar wordt ervan verdacht gisteren vernielingen te hebben ge pleegd aan een auto die op het erf van haar boerderij aan de Langeraarseweg stond gepar keerd. Toen de eigenaar van de auto, een 33-jarige Alphe- oo naar, terugkwam op het erf, trof hij met zwart smeermid del besmeurde handgrepen op zijn auto aan. De man maakte daarna een opmerking tegen de vrouw dat ze beter parkeer- geld kon vragen in plaats van het parkeren op deze manier onmogelijk te maken. Waar schijnlijk uit woede trapte zij een deuk in de deur van de auto. Plaatselijk zenuwcentrum voor Zoeterwoudse deelnemers zoeterwoude-dorp liesbeth buitink Tussen de ingang van het Zoe terwoudse café De Meester en de Zuidbuurtse Watering ligt een rode loper voor kluners. Op het stille uur aan het einde van de nacht is dat het enige teken dat er in De Meester en zalen centrum Don Bosco iets te bele ven is. Zoeterwoude-Dorp ligt nog massaal op één oor als zo'n vijftien mannen daar kijken hoe de wedstrijdrijders zich gereed maken voor de start van de Elf stedentocht. Don Bosco-eigenaar Jan van der Geest had het liefst zelf de Elfstedentocht gereden, net als elf jaar geleden. Trots draagt hij het Elfstedenkruis dat hij toen verdiende. „Ik reed op het start bewijs van iemand anders; dat kon toen nog." Om toch de sfeer te kunnen proeven is het achterzaaltje van Don Bosco behangen met een grote kaart van Friesland, plastic slingers van noren en Friese vlaggetjes. Om de tafeltjes zitten de man nen vanaf vijf uur klaar, terwijl Jan en zijn dochter Yvonne voor een uitgebreid ontbijt zorgen. De plaatselijke postbode Piet Spierenburg is de enige die op dit uur monter uit zijn ogen kijkt. Vlak voordat zijn postron- de begint, ziet hij nog even hoe zijn collega Piet Kleine in Hin- deloopen vergeet te stempelen. De andere mannen zien eruit alsof ze amper hebben geslapen of juist zo uit hun bed zijn ko men rollen. Ze drinken er in elk geval niet minder om: naast hun kopje koffie staat een flesje bier. Telefoon Don Bosco dient op deze dag ook als zenuwcentrum voor de zestien Zoeterwoudse deelne mers aan de Tocht der Tochten. Vier plaatsgenoten staan in Friesland Icings de route met een mobiele telefoon. Even na zeven uur rinkelt de telefoon in het café: de eerste acht Zoeter- woudenaren zijn vertrokken. Van der Geest speldt briefjes met hun namen op de grote kaart van Friesland. Niet alleen de vier 'verslagge vers' letten op de Zoeterwoude- naren. De kaartjes van Don Bosco, die de deelnemers heb ben meegenomen om onder weg uit te delen, blijken ook ef fect te sorteren. „Hier Ijlst: Don Bosco is gepasseerd", klinkt het rond half acht over de telefoon. De beller identificeert zich niet en hangt meteen weer op; het publiek aan de Elfstedenroute leeft kennelijk mee met elke rij der. Café De Meester is vooral be kend als het centrum van alle fans van de Zoeterwoudse schaatser Jeroen Straathof. Uit een spandoek dat één van de ontbijtgasten ophangt, blijkt dat Jeroen niet helemaal is verge ten. „Het spijt ons Jeroen, maar in dit schaatsseizoen, zul je het toch met wat minder aandacht moeten doen." Als na achten de dageraad zich eindelijk aankondigt, de cameramotor op de televisie de eerste beelden toont en de wed strijdrijders halverwege de route zijn, ruimt Van der Geest het ontbijt op. De mannen maken zich voor de grote televisie op voor een lange dag. Leidschendam stimuleert aanschaffen regentonnen stompwuk dqrith ligtvoet Stompwijkse gezinnen die van plan zijn een regenton aan te schaffen, kunnen beter nog even wachten. De gemeente Leidschendam wil het gebruik van leidingwater namelijk terugbrengen via een regentonactie. Wie bij een van de plaatselijke tuincentra een ton koopt, krijgt korting. Met de actie wil de gemeente het waterverbruik terugbren gen. Iedere Leidschendammer het in 1995 gemiddeld 122,8 li ter water uit de kraan stromen. Dat betekent dat er ruim 1,5 miljard liter leidingwater werd gebruikt. De gemeente streeft ernaar straks 50.000 liter water te besparen. De actie is slechts een drup pel op de gloeiende plaat. Maar de besparing vindt de gemeente niet maatgevend. Ze vindt het belangrijker dat huishoudens zich bewust worden van hun waterverbruik. Regenwater kan bijvoorbeeld gebruikt worden om planten water te geven, voor het wassen van kleding en het schoonma ken van het huis. De gemeente heeft inmiddels contact gezocht met verschil lende tuincentra. Daar werd en thousiast gereageerd op het idee. Leidschendam wil in de voorlichtingsrubriek aandacht besteden aan de actie. Het is de bedoeling dat iedereen via een kortingsbon een regenton naar keuze kan kopen bij een van de tuincentra. De bonnen moeten worden bewaard zodat de ge meente na een half jaar kan na gaan of de actie een succes is. Dinsdag zal de commissie openbare werken het voorstel bespreken. Hoe hoog de korting precies wordt, is nog niet be kend. Opening Made-tentoonstelling '97 zowel kerk als kroeg. Maar ook een die met enige regelmaat aan de kunstenares gesteld wordt. Van Leeuwen is 20 jaar geleden van Den Bosch naar Oude Wetering verhuisd. Van daar. Marijke Koek maakt kruizen van hout, keramiek of ijzer. Veel aandacht van de kerkgangers trok een klein ijzeren kruis met daarop een naakte Christusfi guur zonder armen en hoofd. De dynamische figuur met aan gespannen spieren verwekte vrome opschudding bij een en kele devote eucharistievierder. „Het beeld was op een gegeven moment af. Daar paste geen hoofd meer bij", legt Koek uit. En die naaktheid dan? „Ach. Onze Lieve Heer is een man. En dat mag je ook zien. Een lapje ervoor vond ik storend voor de hele compositie", zegt Koek. De expositie is de hele maand nog te bezichtigen. In beide ker ken telkens tot een uur na de zondagsdiensten; in St. Petrus Banden ook nog na de dienst op zaterdagavond. In café Heems kerk kan men terecht tijdens de gebruikelijke openingsuren. In café De Vergulde Vos moet men wachten tot de dooi is ingetre den. Het is er nu te vochtig, vindt de Made-werkgroep. Dat vocht zou de kunstwerken kun nen aantasten. langeraar» De Langeraarse Plassen waren het afgelopen weekeinde het decor voor ijssurfwedstrijden. Zaterdag zeilden twintig deelnemers met zeer hoge snelheden over de plassen, zondag waren dat er dertig. Winnaar bij de heren was Fabian Otto. Cornelia van der Schilden eindig de bovenaan in het damesklassement. Joeri van Dijk won bij de junioren. Aanstaande zaterdag wordt er opnieuw gesurfd op de Langeraarse Plassen. Dan moet in de finale van de wedstrijden - georganiseerd door Surfclub Ter Aar en WSV Zegerplas - definitief blijken wie de snelste is. Beide verenigingen hebben er overigens de hoop op gevestigd dat er dit seizoen ook een nationaal kampioenschap kan worden gehouden, het liefst ook op de Langeraarse Plassen. foto hielco kuipers oegstgeest chris bakker Naast alle dierenartsen in de re gio beschikt nu ook de dieren ambulance in Oegstgeest over een chiplezer. De dierenartsen schonken de ambulance zater dag het afleesapparaat, dat de opsporing van zoekgeraakte huisdieren moet vergemakkelij ken. Volgens dierenarts Dirk Jan Brandt gaan steeds meer colle ga's over tot het chippen van dieren'. Zelf heeft hij inmiddels zo'n honderd minuscule chips met een injectienaald linksbo ven in de hals van dieren gespo ten. Deze onderhuidse chip, die aanvoelt als een klein pukkeltje, bevat een uniek registratienum mer dat ook is opgeslagen in de Nationale Databank voor Gezel schapsdieren. Krijgt de dieren arts een aangereden, gewonde of overleden 'gechipte' hond of kat binnen, dan kan hij in korte tijd achterhalen wie de eigenaar van het dier is. Bij het traditionele tatoeëren van de oren was die opsporing meestal lastiger, weet Brandt uit ervaring. „Tatoeages zijn vaak onleesbaar en het opvragen van informatie duurt te lang. Ook is het aanbrengen ervan nogal eens pijnlijk voor de dieren." Dierenartsen in de regio zijn volgens hem daarom enthou siast over het chip-systeem, al is nog niet duidelijk of het plaatje na inspuiting voorgoed op de zelfde plaats blijft zitten. Dat wordt op dit moment onder zocht. Het inbrengen van de chip kost de dierenbezitter ruim vijftig gulden en zou even pijn lijkzijn als een normale injectie. Bovendien zou de elektronische vasüegging van informatie een goede afleesbaarheid van het registratienummer garanderen. Voorwaarde voor een snelle op sporing is wel dat iedereen het zelfde registratiesysteem ge bruikt, zegt Brandt. „Omdat de dierenambulance nog niet over een chiplezer beschikte, ont stond het idee om er dan maar een te geven. Bij wijze van nieuwjaarscadeau." Bijna alle dierenartsen in de regio droe gen bij aan de benodigde ze venhonderd gulden. Carla van Steenbergen, de be heerder van de dierenambulan ce aan de Haarlemmerstraat weg, was totaal verrast met het geschenk: „Het stond bovenaan onze verlanglijst." Haar stich ting, waar ook een vogelasiel onder valt, bestaat al tweeën twintig jaar. In 1996 moest de dierenambulance ruim 3200 keer uitrukken. De aanhoudende kou zorgt momenteel .voor drukke tijden. „Het is een gekkenhuis", con stateert één van de 36 vrijwilli gers, terwijl zijn collega zich ontfermt over een vermoedelijk aangereden zwaan en een an der een onderkoelde tortelduif binnendraagt. Vooral eenden, zwanen, meerkoeten en ganzen hebben het volgens de dieren vrienden erg moeilijk. leiderdorp liesbeth buitink „Ik zie geen klap", mompelt een van de kandidaten aan de finale van de 'Stars on stage'-talenten- jacht als hij in de felle schijn werpers staat. Het Leiderdorpse vestzaktheater de Muzenhof lijkt tijdens deze avond dan ook veel op een nachtclub. In de zaal zitten familieleden en vrienden van de kandidaten aan kleine tafeltjes. Tijdens de op tredens klinkt steeds het gerin kel van glazen en gemompeld commentaar, terwijl een dikke sigarettenrook opstijgt. Slechts twee keer is het muisstil in de grote zaal. Tijdens de optredens van de 15-jarige Janet Niesing uit Leiden valt een ademloze stilte. Ook de Oegstgeester for matie 'Twee jongens en een meisje' onder leiding van Maria Beijersbergen zorgt ervoor dat de glazen even blijven staan. Maar dat zijn dan ook de kandi daten die de twee hoofdprijzen winnen. De eerste 'Stars on stage'-ta- lentenjacht, die bestaat uit de categorieën karaoke!soundmix en live, moet een traditie wor den. De hoogst behaalbare prijs is dan ook de Muzenhof 'Stars on stage' wisselbokaal. De kan didaten zitten er in de zaal klaar voor. Omringt door een handje vol fans bereiden ze zich voor op hun optreden. Alleen de 28- jarige Yvonne Koek uit Oude Wetering kleedt zich voor haar optreden om. Maar zij zet dan ook een Marilyn Monroe-achti- ge verschijning neer, compleet met boa en dramatische, getergde danspassen. De Muzenhof heeft voor de gelegenheid een deskundige vakjury ingehuurd, met vier mensen die uit de muziekwe reld komen. Zij geven voorzich tig commentaar na elk optreden en geven zachte handleidingen voor de toekomst. „Het is een heel moeilijke combinatie om jezelf muzikaal te begeleiden", reageert Willem Joosten na mens de jury op de twee num mers die de Leiderdorpse zan ger en gitarist Wim Meertens ten gehore brengt. „Daardoor vallen instrumentaal en vocaal wel eens wat steekjes, maar al met al was het heel knap en heel moedig." Van de acht kandidaten steekt de Leidse John van Tongeren scherp af bij de anderen. Hij brengt op dramatische toon met een ietwat nasale stem twee levensliederen ten gehore. Jury-lid Lex Hakker kan het wel waarderen. „Het is heel goed in de stijl, al laat de intonatie nog wel eens te wensen over. Ik weet zeker dat er een grote toe komst voor je is weggelegd, want er is zeer veel vraag naar dit genre." Als Janet Niesing het I don't know how to love you uit Jesus Christ Superstar zingt, valt in de zaal een doodse stilte. De haar- zuivere stem gaat door merg en been. „Een streling voor ieders oor", klinkt het uit de mond van jurylid Annemiek Hammer. „Als ik jou was zou ik hier echt wat meegaan doen." 'Twee jongens en een meisje', de formatie die naast Maria Beijersbergen bestaat uit Ed Swart en Gerard Beijersbergen, zendt eenzelfde rilling door de zaal. Maria zingt, begeleid door Wim Meertens, Annemiek Scholten en Inge Prevoo deden zaterdagavond een poging om de Muzenhof 'Stars on stage' wisselbokaal te halen. foto loek zuyderduin de twee gitaren van de mannen, eigen taal een sfeer goed neer te Hakker simpelweg. Het optre- eigen Nederlandstalige num- zetten. Door deze performance den is goed voor de wisselbo mers. „Het is moeilijk om in de ben ik heel erg geraakt", zegt kaal.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11