Dehaene: Kritiek van Chirac veel te hard Tielse tentbewoners zitten nog behaaglijk bij -20 Binnenland Tiengemeten is voorlopig écht een eiland in het Haringvliet Moord op ambtenaar Nunspeet mysterie Oud-Spanjestrijder Piet Laros overleden Politiebazen willen open oor voor burger Staatsbosbeheer blokkeert voedseldropping Oostvaardersplassen VRIJDAG 3 JANUARI 1997 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Duidelijkheid over hulp ambassades den haag Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil vakantie gangers duidelijker maken op welke hulp zij in het buitenland kunnen rekenen van ambassades en consulaten. In een speciale brochure wijst het departement vooral op het nut van een goede voorbreiding van de reis. Het gaat daarbij om zaken zoals de gel digheid van het paspoort, is er al dan niet een visum vereist en welke inentingen zijn nodig. De folder Consulaire Hulp in het Buitenland gaat naar alle ambassades en is in Nederland via Buitenlandse Zaken te verkijgen. Bezoekers van de Vakantie beurs (8-12 januari Utrecht) kunnen folder en brochure afhalen op de stand van de Rijksoverheid. Topdrukte door gratis mobiel bellen den haag PTT-Telecom heeft in de nacht van oud en nieuw een ware topdrukte op het eigen telefoonnet bewerkstelligd. Een enorm aantal mensen heeft gebruik gemaakt van de actie waar bij tussen middernacht en 03.00 uur gratis mobiel bellen moge lijk was met bij voorbeeld GSM-toestellen. De eerste schattingen, wijzen volgens de zegsman op 'veel meer bellers' onder de 800.000 abonnees dan tijdens de normale spits van 's ochtends tussen acht en negen. De bellers zaten vooral in de grote steden. Het technisch netwerk heeft zich volgens de PTT goed gehou den. ,,Het is een goede test geweest". Eenden krijgen eventjes kogelvrij den haag In verband met de extreme koude hebben alle provin cies een jachtverbod ingesteld op sommige wildsoorten. De ver boden gelden overal voor het schieten op waterwild. Sommige provincies nemen ook de jacht op klein en overig wild mee in het verbod. Normaal gesproken loopt het jachtseizoen af op 31 januari. Het weer zorgt voor een vervroegde deadline. Sommige provincies hebben wel aangekondigd de maatregel terug te draaien als het weer verandert. Rijkswaterstaat strijkt stuwen Maas den haag Rijkswaterstaat in Limburg is gisteren begonnen met het openen van de stuwen in de Maas als gevolg van een aan houdende extreme vorst. De politie waarschuwt bij en langs de Maasplassen schaatsers voor het gevaar door zakkend water en daardoor zwevend ijs. De stuw bij Borgharen blijft vooralsnog in werking. Door het strijken van de stuwen zakt het water met on geveer 25 centimeter per uur waardoor de scheepvaart nage noeg komt stil te liggen. Het strijken is volgens Rijkswaterstaat onontkoombaar omdat het ijs bij de stuwen zich ophoopt en er daardoor steeds meer druk op komt. Bij dooi zou dat zonder maatregelen nu leiden tot een te hoog opgestuwde waterstand. tiengemeten gpd De bewoners van Tiengemeten, die sinds gisteren vastzitten op het eiland in het Haringvliet, hopen dat hun iso lement snel voorbij is. Hoewel ze zich hebben voorbereid door flink veel eten, drinken en olie voor de kachels in te slaan, zien ze het vooruitzicht om de komende weken niet naar het vasteland te kunnen, helemaal niet zitten. Komende maandag wordt een helikopter ingezet om de zes school- i kinderen over te zetten, maar dan mogen de andere bewoners niet mee. „Het duurt echt lang hoor, zo'n hele week zonder m'n kinderen," rea geert Wilma Pons. Woensdagmiddag tussen vijf en half zes ging de veerpont voor de laatste keer. Er werden nog wat uien wegge bracht, levensmiddelen en olie over gezet en het waterschap heeft de we gen op het eiland gestrooid. Voor de paar weekeinders die er de jaarwisse ling hadden gevierd, was dit boven dien de laatste kans om terug te keren naar het vasteland. En een boer met kiespijn kon nog net heen en weer om een tandarts te bezoeken. De bewoners hadden er weliswaar rekening mee gehouden dat het zo ver zou kunnen komen, maar toch komt het isolement onverwachts. „Ik was er niet vanuit gegaan dat het nu al dicht zou zitten", vertelt Pons. „Tussen kerst en oud en nieuw is de grote pont, die dan normaal niet vaart, in gezet, zodat we boodschappen kon den doen. We hebben voor acht we ken eten in huis, want vorig jaar duur de het ook lang. Maat ik had gedacht we na nieuwjaar nog wel over zouden kunnen." Het vervelendst vindt ze nog om haar kinderen Carina (9) en Jarno (8) te moeten missen. Die worden maan dagochtend samen met vier leeftijds genoten per helikopter opgehaald en pas volgende week vrijdagmiddag weer teruggebracht. „Maar als het doorvriest, kunnen we zelf over het ijs en hoeven de kinderen niet de hele week weg te blijven", hoopt Pons. Mariska Vos (26) is de enige be woonster van het eiland met een baan op het vasteland. Zij moet maandag weer beginnen, maai' vraagt de eerste week vrij. „Ik vind het niet leuk om zo lang weg te zijn, het is al tijd heel gezellig met elkaar." Officieel mag ze niet met de helikopter mee, maar na haar vrije week zal ze het toch proberen. „Ik moet toch naar mijn werk toe!" 'Nederland heeft recht op eigen drugsbeleid' De Belgische premier Dehaene keert zich tegen de harde kritiek van de Franse president Chirac op het Nederland se drugsbeleid. Chirac probeert volgens Dehaene door zijn 'agressieve' aanpak andere landen een standpunt op te dringen. ,,Dat vind ik totaal verkeerd", zegt hij in een interview met het weekblad Humo. drijven, voert Chirac een struis vogelpolitiek: die maatregel ligt misschien goed bij de publieke opinie, maar in feite controleert hij niemandal." Dehaene zegt het overigens in principe niet eens te zijn met het Nederlaadse gedoogbeleid. Dat liet hij begin december ook al weten na een top van de zes brussel» anp Zolang er geen gemeenschap pelijk Europees drugsbeleid be staat, heeft Nederland in de ogen van Dehaene recht op een eigen drugsbeleid. Daarover be staan ook goede afspraken, meent hij. „Door de controles aan de Benelux-grenzen op te christen-democratische rege ringsleiders van de Europese Unie. De zes wilden daar toen geen groot punt van maken omdat zij zich volgens de Ne derlandse Europese commissa ris Van den Broek evenzeer er geren aan de wijze waarop Chi rac zijn kritiek uit. Chirac temperde zijn kritiek tijdens de laatste Europese top ontmoeting in Dublin. Hij sloot zich toen aan bij de zogeheten action commune, een voorstel voor een gemeenschappelijke Europese aanpak van het drugs probleem. De Nederlandse mi nister van Justitie Sorgdrager en haar Franse collega Toubon, een vertrouweling van Chirac, hadden daar al eerder overeen stemming over bereikt. Met zijn acceptatie van het plan van aanpak legt Chirac zich voorlopig neer bij het Ne derlandse gedoogbeleid, waar hij vanaf zijn aantreden in 1995 al scherpe kritiek op heeft. Daardoor is een belangrijk ob stakel voor een Frans veto tij dens het Nederlandse voorzit terschap van de Europese Unie uit de weg geruimd. Wel willen de Fransen jaarlijks per land de resultaten van het drugsbeleid evalueren. ede gpd delpad, waarschijnlijk slechts een paar minuten nadat hij was neergeschoten. De gealarmeer de politie zette direct na de moord het bos af, maar vond geen spoor van de moordenaar. In zijn functie als milieu-co ordinator had het slachtoffer een ammoniak-reductieplan ontwikkeld dat het illegaal lozen van gier moet tegengaan. De politie sluit een link tussen zijn beroep en de moord niet uit. „We sluiten niks uit", aldus een woordvoerder. Maar voorlopig richt het onderzoek zich toch op de veronderstelling dat de man is neergeschoten door een autokraker. De 43-jarige inwoner van Nun speet die op 22 december dood werd aangetroffen, is mogelijk vermoord door een man of vrouw die hij tijdens een wan deling op heterdaad betrapte bij een inbraak in een geparkeerde auto. De twee schoten in zijn rug zouden dan bedoeld zijn om hem het fcwijgen op te leg gen. De 43-jarige gemeenteambte naar had zijn auto geparkeerd op een parkeerterrein en was van daaruit een eindje gaan wandelen in het bos. Passanten vonden hem daar op een wan- ANWB: Ellende met auto vaak te voorkomen den haag gpd De ANWB doet een beroep op automobilisten zelf maatrege len te nemen om te voorkomen jdat ze door het extreem koude 'weer in de problemen komen. iPer dag doen 6.000 bestuurders leen beroep op de Wegenwacht [omdat ze met pech staan. Een ■groot deel van de ellende kan (men echter zelf voorkomen, al dus ANWB-woordvoerder Vonk. Volgens Vonk ontstaan de jmeeste problemen als mensen 's ochtends of 's avonds met de lauto weg willen. Dan blijken isloten en deuren vastgevroren. Ruitenwissers werken niet meer omdat "zij vastzitten aan de ra men terwijl de autobezitter de •Wissers wel inschakelt. Het ge volg is een doorgebrand mo tortje. Een ander probleem zijn wei gerende accu's. Veelal wordt dat veroorzaakt doordat tegelijk ■motor, verwarming, achterruit- verwarming, lampen en radio [worden aangezet. Vonk: „Geloof jhet of niet: er zijn nu nog men sen die naar de autowasstraat (rijden om hun wagen schoon te maken. En daarna bellen ze ons dat het slot is dichtgevroren". Door de talloze 'kleine' hulp vragen raakt de Wegenwacht overbelast. Meldkamers zijn (niet meer bereikbaar en men sen die echt hulp nodig hebben, moeten daar nu gemiddeld an derhalf uur op wachten. Nor maal moet de Wegenwacht bin nen een half uur ter plaatse zijn. De ANWB raadt automobilisten dan ook als voorzorgsmaatregel dekens en warme kleren mee te pemen in de auto. „Maar als mensen nadenken, kan men zelf veel problemen yoorkomen. Bijvoorbeeld met de slotontdooier, eerst duwen tegen portieren in plaats van die gelijk open te trekken en niet te gelijk alle elektrische installaties aanzetten", aldus Vonk. „Het is niet zo dat wij nu zeggen 'zoek het zelf maar uit'. Maar wij zit ten wel aan onze maximum ca paciteit. De 300 wegenwachten rijn nu permanent in actie". 'Hollander Piet' vocht tegen Franco en Hitier nukerk anp De bekende oud-Spanjestrijder en verzetsman Piet Laros is op nieuwjaarsdag op 95-jarige leef tijd overleden in een bejaarden tehuis in Nijkerk. Laros verwierf door zijn acties de bijnaam 'Hollander Piet'. De in Kaatsheuvel geboren Laros nam tijdens de Spaanse Burgeroorlog deel aan de strijd om Madrid. Hij werd na de op richting van de compagnie De Zeven Provinciën benoemd tot commandant van dit onderdeel van de Internationale Brigades. Laros keerde in december 1938 gewond terug naar Nederland en werd wegens zijn activiteiten in Spanje statenloos. De Spaanse Burgeroorlog brak uit in 1936, toen het linkse Volksfront een grote verkie zingsoverwinning behaalde op een rechtse coalitie die in de twee voorgaande jaren tal van hervormingen had terugge draaid. Onlusten leidden tot drie jaar van bittere en bloedige strijd, waarbij generaal Franco geleidelijk aan nadrukkelijker op de voorgrond trad. De bur geroorlog kreeg een internatio nale dimensie toen Hitier en Mussolini Franco wapens en manschappen stuurden, terwijl Stalin zich achter de commu nisten schaarde. West-Europa beperkte zich onder leiding van de Britse premier Chamberlain tot permanent vredesoverleg dat niets opleverde. Na zijn overwinning benoemde Franco zichzelf tot 'caudillo' en bleef dat tot zijn dood. Laros was tijdens de Tweede Wereldoorlog actief in het ver zet tegen de Duitsers. Hij kwam terecht in concentratiekamp Buchenwald en bleef daar tot de bevrijding. In 1946 kreeg hij zijn Nederlanderschap terug. Het hart van de gewezen Spanjestrijder bleef altijd bij het Spaanse volk. Hij richtte in 1969 samen met andere oud- Spanjegangers de solidariteits- groep Accion Fuego (Actie Vuur) op, ter ondersteuning van Spaanse ballingen en fami lieleden 'die nog steeds zuch ten onder de dictatuur van Franco'. Tot zijn grote voldoening kreeg Laros onlangs van de Spaanse regering een docu ment waarin hem het recht op het Spaanse staatsburgerschap werd verleend. Laros wordt maandag in Utrecht gecre meerd. Bewoners Rijnmond voelen zich veiliger Gewapend met balen hooi staan de melkveehouders bij de Oostvaardersplassen om de paarden en koeien daar bij te voeren. foto wf lelystad anp De voedseldropping met een helikopter boven de Oostvaar dersplassen is gisteren niet doorgegaan. De actie was een initiatief van onder meer de Ne derlandse Melkveehouders Vak bond (NMV), maar werd op het laatste moment afgeblazen na dat Staatsbosbeheer bij de Poli tie Luchtvaart Dienst bezwaar had gemaakt. Staatsbosbeheer keerde zich tegen de dropping van balen hooi, waarmee run deren en paarden in natuurge bied de Oostvaardersplassen (Flevoland) van voedsel zouden worden voorzien. Volgens Staatsbosbeheer zou de actie te veel onrust onder de dieren ver oorzaken. De Politie Luchtvaart Dienst adviseerde de initiatiefnemers daarop van de dropping af te zien. De melkveehouders gaven daaraan gehoor. Later werd nog geprobeerd hooi via de hoofd ingang van de Oostvaarders plassen in het gebied te ver spreiden. Volgens de NMV is het verspreiden van balen hooi in het natuurgebied nodig om dat de dieren in het gebied door de winterse omstandigheden moeilijk aan voedsel kunnen komen. Staatsbosbeheer stelt dat de dieren momenteel vol doende voedsel kunnen vinden en allemaal een flinke vetreser- ve hebben opgebouwd. „De ge zondheid van de dieren is per fect," aldus opzichter Jan van den Bosch van de Oostvaarders plassen. patricia van der zalm De eerste twintig minuten na het op staan zijn keihard. Maar zodra het tot houtkachel omgebouwde olievat warm te begint te geven, is het leven ook bij min 12 goed, vinden de Tielse tenten bewoners Peter Zwerus en Rose Ver kerk. „Fris gewassen met gekookt water, schone sokken, de geur van koffie, heer lijk", zegt Zwerus (47) genietend in de 'keukentent'. De koffie pruttelt in de pot. Het is ronduit behaaglijk. Ze staan er nog, ook bij deze winterse temperaturen. Het paar en hun twaalf jarige dochter Mo waren begin decem ber tot hun verbijstering ineens dagen lang nieuws. De ene cameraploeg na de andere journalist dook op bij de drie tenten van het stel, op een leegstaand Stukje land op industrieterrein Laten- stein in Tiel. Daarna kwam de stilte. Peter en Rose vinden het best zo. Ze leven immers hun eigen leven; en niet om daarmee in het nieuws te komen. Ze zijn veel te druk met het bijeenscharre len van hun dagelijkse kostje. Peter is met dit weer zeker twee a drie uur per dag bezig met hout verzamelen en hak ken. Van een paar fabriekjes in de buurt krijgen ze houten pallets, passanten ko men deze dagen langs met een kistje hout of zetten het zwijgend voor de tent neer. „Of we zijn druk met badwater ha len uit de vijver in de buurt. Daarvoor moeten we eerst een wak hakken..Dat hebben wij dan weer", zegt Zwerus la chend. Rose zet koffie en wijst de onderkant van de tent aan. „Die is 's ochtends hele maal bevroren. Het is net een grote diepvries met een kachel erin. Toch heb ben we ook 's nachts geen last van de kou. Goede slaapzakken, wollen dekens en sokken. Je lichaam went er waar schijnlijk aan". Voor de hond zijn spe ciale voorzieningen getroffen: naast de kachel staat een houten hondenbak met een tempexbodem. „Hij krijgt 's avonds een deken over zich heen en valt zo in slaap". De golf aan publiciteit vorige maand mag dan een hoop onverwachte drukte hebben gebracht, Peter en Rose (41) plukken er in zekere zin ook de vruchten van. „Rond Kerst kregen we pakketten van mensen uit het hele land, tot Zwolle aan toe. Met de feestdagen dachten mensen kennelijk: kom, we gaan ze iets brengen", zegt Rose. De reacties waren volgens Peter eensluidend. „Zet 'm op! U leeft op een manier waar wij de moed niet voor heb ben, zeiden ze. Sommigen vonden het hier binnen warmer dan in hun eigen huis. Geen enkele negatieve reactie. Hartverwarmend". Ronduit onder de indruk waren de twee van het bezoek voor Kerstmis van de Tielse burgemeester Van Tellingen. „Dat is wel zo'n fantastisch onderhoud geworden", vindt Peter. „We hebben echt van mens tot mens gepraat. Ik heb het gevoel dat hij onze leefwijze begrijpt, dat hij er open voor staat. Een tas ka- dootjes vanuit alle delen van de wereld nam hij mee, onder het motto 'de we reld is groter dan alleen Tiel'. Wierook, koffie, gelukspoppetjes. Als hartegift vonden we het overweldigend". Over de toekomst, voor zover Peter en Rose zich daarmee bezig houden, is niet echt gesproken. Of ze er kunnen blijven zal afhangen van wat grondeigenaar In- ternatio-Müiler, een scheepsbedrijf uit Rotterdam, met het stukje land van plan is. „We maken niet echt plannen, we le ven van dag tot dag. Maar als we kunnen blijven we het liefst hier. Het is hier mooi. Je voelt je echt inwoner van een deltagebied. En het contact met de ge meente Tiel is uniek. Ze nemen ons te genover de media zelfs een beetje in be scherming. We worden een beetje ge knuffeld. Dat hebben we in andere plaatsen wel anders meegemaakt", zegt Zwerus, turend in de vlammen van zijn houtkachel. Voor hem is het de mooist denkbare kleurentelevisie. Een 5-daagse midweek, inkl. trein- retour tussen eike willekeurige plaats in Nederland en Almelo, 2 treintaxi-kaartjes en 2 taxiritten in Almelo r a >=e p> 475," p.p. Geheel verzorgd, Inkl. 4 overnachtingen, alle drankjes en maaltijden, gebruik van vele spel/acilitelten en Iedere avond entertainment Plussers betalen bij ons altijd minder. Alle all-ln midweek-arrangementen van ma. t/m do. f 100,- p.p.p.n.l Vraag vrijblijvend onze folder aan. Preston Palace - Almelo - Tel. 0546-542121 den haag» anp De politie wil meer gaan luiste ren naar de burger. Zowel in de Rijnmond als in oostelijk Ne derland komen praatgroepen waarin de politie met burgers overlegt over het beleid. In Utrecht komen extra wijkagen ten. Het Rijnmondgebied is een stuk veiliger geworden, meldde de nieuwe korpschef Brinkman. Het aantal inbraken, vernielin gen en diefstallen is het afgelo pen jaar flink gedaald. Het aan tal roofovervallen en andere ge weldsdelicten nam nauwelijks af, maar burgers hebben daar veel minder vaak mee te ma ken. Vandaar dat nu 'slechts' een op de elf Rijnmondbewo ners zich onveilig voelt tegen een op de acht een jaar geleden. Maar dat wil niet zeggen dat de politie op zijn lauweren kan gaan rusten, waarschuwde de Brinkman. De voormalige leger commandant nam in oktober het roer over van korpschef Messing. Die investeerde veel in decentralisatie en in kleine poli tiebureaus naar Japans model, om de agenten dichtbij de be volking te krijgen. Brinkman wil die lijn wel vasthouden, maar ziet tevens de beperkingen. Het leidt ook tot eiland-denken en het verhindert dat politiemen sen van elkaar kunnen leren. Hij wil ook speciale teams mét bur gers die politie-optreden snel evalueren om fouten te signale ren en herhaling ervan te voor komen. Brinkmans Utrechtse collega Wiarda meldde eveneens dalen de misdaadcijfers. Het aantal inbraken in de Utrechtse regio daalde tussen 1994 en 1996 met een kwart. Het inbraakrisico komt nu overeen met het lan delijk gemiddelde, terwijl dat ja renlang veel hoger lag. Het aan tal overvallen op banken, be drijven en winkels daalde de af gelopen twee jaar van 157 naar 126 per jaar. Wiarda, die per 1 september Brand in de regio Haaglanden opvolgt, was vol lof over de fietsende wijkagent. Per 1 juni zullen 250 extra wijkagen ten een oogje in het zeil hou den. De komende jaren wordt dat aantal uitgebreid tot vier honderd. De nieuwjaarsrede van de Amsterdamse hoofdcommissa ris Nordholt wordt niet eerder dan maandag verwacht. Het zal Nordholts laatste zijn, hij ver laat de politie dit jaar. De even eens vertrekkende Haagse com missaris Brand drong gisteren aan op snelle duidelijkheid uit politiek Den Haag over wat de politie nu precies wel en. niet mag doen bij het aanpakken van drugscriminaliteit. Korpschef Beuving in de regio Oost- en Noord-Gelderland kondigde aan dat in 1997 iedere gemeente in deze regio een ei gen gemeenteteam krijgt. Vol gens de Gelderse korpschef moet de nieuwe reorganisatie ertoe bijdragen dat en agenten en de lokale gemeenschap el kaar beter leren kennen. Er ko men in elke gemeente ook praatgroepen, waarin burgers met de politie overleggen over het beleid. In de regio IJsselland daalde het aantal verkeersdo den in 1996 van 87 tot 58, mede door de intensievere verkeers controles. De politie in het dis trict slingerde 70.000 hardrij ders op de bon, een jaar eerder waren dat er nog 28.000.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3