'Snel besluit rond Archeon is nodig' 'Jacobswoude moet op de centen letten' Regio Leiden/Rijn Veenstreek 'U ziet hier een gelukkig bestuur' Honderden protestbrieven tegen uitzetting gezin Shenkoru Burgers vaak agressief in Leiderdorp Speel-o-theek Leiderdorp agered van de ondergang Matrassen en een potkachel, meer is er niet Commmotie rond nieuw huis burgemeester Zonnevylle Leiderdorp VRIJDAG 3 JANUAR11997 chef hans jacobs.071 -5356414, plv -chef rudolf kleijn.071-5356436 Op brancard over het balkon wassenaar De brandweer moest gisteravond opmerkelijke as sistentie verlenen aan het ambulancepersoneel. Een 50-jarige inwoner was getroffen door een hersenbloeding en moest met spoed naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hij woonde op de vierde etage van een flat en dat leverde aanzienlijke problemen met het vervoer op. Het bleek niet mogelijk de brancard op ver antwoorde wijze door het smalle trappenhuis te draaien. Een hoogwerker van de brandweer bracht uitkomst. De patiënt kon op de brancard over het balkon naar beneden worden getild. Beurs uit tas gestolen alphen aan den rijn Uit een tas die in een kantoor van een win kel in de Aarhof lag, is gistermiddag een portemonnee gestolen. In de beurs zaten een klein geldbedrag, een rijbewijs en een bankpas. Ook uit een andere tas verdween een beurs. Daarin za ten een kentekenbewijs, paspoort, wat bankpasjes en sleutels. Winkeldief neemt jas verkoper mee alphen aan den run Een jas ter waarde van 300 gulden was gis termiddag de buit van een dief, die zijn slag sloeg in een winkel aan de Hooftstraat. De blauwe jas hing niet in de rekken om te worden verkocht, maar was het eigendom van een werknemer van de winkel. Erin zaten een OV-jaarkaart en een sleutelbos. jacobsowude robbert minkhorst Jacobswoude moet in 1997 nadrukkelijker op haar cen ten letten. „Onze financiële polsstok speelt dit jaar een grote rol", zei burgemeester Van Beek gisteravond in zijn nieuwjaarstoespraak. De reikwijdte is beperkt, waarschuwde Van Beek, „aangezien het Rijk ons voort durend meent te moeten korten." Tegelijkertijd kondigde de burgemeester een aantal veranderingen en gebeurtenissen aan. De Vieram- bachtsweg in Woubrugge wordt aangepakt, waardoor de veiligheid daar verbetert en de rotondes in de N446 worden aangelegd. Jacobswoude gaat ook werk maken van de privatisering van de sportvelden. De gemeente wil het beheer van de velden overdoen aan de vereni gingen. Er komt in Jacobswoude ook een nieuw mini mabeleid. Ten overstaan van ruim vijftig genodigden blikte de eerste burger van Jacobswoude terug op 1996 en alvast vooruit op dit jaar. „Het doet me goed dat u de weg naar het nieuwe gemeentehuis heeft weten te vinden." De bouw en officiële opening op de monumentendag vond Van Beek een van de hoogtepunten van het afge lopenjaar. „Bouwen in 1997 is een hartenwens van ons", aldus Van Beek verder. „Al lukt het bijvoorbeeld niet altijd met het aankopen van gronden in de gemeente, er wordt dit jaar gebouwd in onze gemeente." Met die uit spraak wees de burgemeester op het terrein langs de Beukenlaan in Leimuiden, waarbij de onderhandelin gen met de eigenaar over de verkoop onlangs in een impasse raakten. Van Beek vond 1996 „eeir boeiend jaar met veel hoogtepunten en een enkel dieptepunt". Hij stond ove rigens niet lang stil bij het echec van de hogesnelheids lijn (HSL). „Ik heb veel waardering voor de anti-HSL- actiegroep. Zij heeft een grote deskundigheid aan de dag gelegd en veel creativiteit getoond." Hoewel de gemeente de slag om het tracébesluit heeft verloren, was de uiteindelijke beslissing van de Tweede Kamer, met een tunnel door het Groene Hart, niet de genadeklap voor Jacobswoude. „Houd nog even vol. De Eerste Kamer is nog in beeld. In elk geval moe ten we proberen de aanleg van de lijn bij te sturen." Brommer aangereden hazerswoude-dorp Een 24-jarige bromfietser uit Hazerswoude heeft gisteren op de Dorpsstraat een been gebro ken. Een auto reed haar aan toen hij met zijn auto de Rem- brandtlaan insloeg. De Vereniging Vrienden van Archeon (WvA) heeft er bij de gemeente Alphen en bij ABN/Amro op aangedrongen zo snel mogelijk tot een doorbraak in de toekomst van Archeon te komen. De WvA heeft nog altijd de overtui ging dat het failliete themapark (in afgeslankte vorm) dit voorjaar weer open kan. Snelle besluitvorming is dan no dig, zodat er voldoende tijd is voor noodzakelijke aan passingen en een goede reclamecampagne. toor Pels Rijeken Drooglever Fortuijn is het lot van Archeon in handen van de gemeente en grootste schuldeiser ABN/Am ro. Beide partijen hebben eer der al voorwaarden gesteld aan een afgeslankt Archeon. Alphen wil op generlei wijze betrokken worden in de exploitatie van het park. De bank verlangt een fi nanciële compensatie voor als de waarde van de omliggende alphen aan den rijn robbert minkhorst De vereniging schrijft dat in haar info-bulletin aan de leden. In een brief aan burgemeester en wethouders van Alphen ver zoekt de WvA dan ook drin gend om het behoud van Ar cheon grote prioriteit te geven. Volgens curator Th. Bouma van het Haagse advocatenkan- bouwgrond vermindert. Tot dusver is maar van een bedrijf bekend dat dit is geïnte resseerd in'overname van Ar cheon. Libéma Vrijetijdsparken heeft zich enkele weken terug gemeld bij de curator. Directeur D. Lips liet toen weten dat het laatste reddingsplan van direc teur Geertsma van Archeon 'se rieus wordt benaderd' door Li béma. Dat plan behelst een park van zo'n zes hectare. Wel moet bijvoorbeeld de ge hele prehistorie verhuizen naar een andere plek en wordt het Expo-gcbouw afgestoten. Libé ma Vrijetijdsparken heeft al Beekse Bergen in Hilvarenbeek, Autotron in Rosmalen, de Bra banthallen in Den Bosch en de Groenoordhallen in Leiden in handen. Politie rekent twee Alphense tasjesdieven in alphen aan den rijn Twee Alphense tasjesrovers van 24 en 25 jaar zijn gister middag aangehouden in de omgeving van winkelcen trum De Herenhof. Dat ge beurde nadat de politie een 8 j groot aantal meldingen van 7 tasjesroof had binnengekre-. 6 gen. 1 De 24-jarige tasjesdief had net toegeslagen op de Ouver- tureweg. Een agent zag hem o de handtas van een vrouw weggrissen en ging hem ach- 5 tenia. In de tas zaten onge veer 500 gulden, een bank pas en een paar persoonlijke 15 dingen. Op de Preludeweg hield de agent hem aan. Aan de hand van een goed signalement kon de politie even later een andere tasjes rover, een 23-jarige vrouw, inrekenen. De vrouw had ge probeerd om aan de Jeltje de Bosch Kemperstraat een tas te stelen. oegstgeest Met splinternieuwe ijsmutsen pronken burgemeees- ter en wethouders van Oegst geest op de gemeentelijke nieuwjaarsreceptie. Secretaris P. Overvliet van Usclub Oegstgeest had - overigens als enige bezoe ker aan de receptie - een cadeau tje meegebracht voor het ge meentebestuur. De club heeft het afgelopen jaar geld gekregen van de ge meente en de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) voor nieuwe lichtmasten, hekken en windschermen voor de ijsbaan achter kasteel Oud Poelgeest. Dat was aannleiding om zelf ook iets weg te geven, vond de secre taris. „U ziet hier een gelukkig bestuur", zei een stralende Over vliet tegen burgemeester Sj. Scheenstra, die evenals zijn wet houders, met dit cadeau ook erg gelukkig lijkt te zijn. Onder de prominenten en iets minder prominenten van Oegst geest die gisteren in groten geta le naar het gemeentehuis kwa men om de bestuurders van goed nieuwjaar te wensen was overi gens ook de afvaardiging van de in februari opgerichte carnavals vereniging De Klokkenverzuipers opvallend. De leden van de raad van elf verschenen in vol ornaat in de raadszaal onder aanvoering van hun carnavalsprins, Prins Willem de Eerste. FOTO HIELCO KUIPERS Jan de Winter vrijwilliger van het jaar warmond marieta kroft Warmond heeft Jan de Win ter gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie uitgeroe pen tot vrijwilliger van het jaar. De Winter is onder meer actief als voorzitter van de plaatselijke WV. Hij heeft de afgelopen tien jaar gehol pen om het bureau dat een kwijnend bestaan leed, her op te richten. Zo'n 35 jaar zet de Warm- onder zich bovendien al in voor de Warmondse Volley balclub (WVC). Verder was hij drie jaar geleden mede oprichter van de Warmondse Sportfederatie, een koepelor ganisatie van zo'n tien ver enigingen. De Winter nam blij verrast de prijs van 1000 gulden van burgemeester Ineke van der Wel in ontvangst. „Toevallig word ik er tussenuit gepikt. Ik ben echter geen figuur die iets alleen doet. Ik hou ervan om samen iets op te zetten", reageerde hij. Hij weet nog niet waar de duizend gulden naar toe gaat. Voor het eerst werden dit keer de inwoners van War mond ingeschakeld om vrij willigers voor de prijs voor te dragen. Volgens Van der Wel waren er elf nominaties bin nengekomen. Een deel viel af omdat er verenigingen waren voorgedragen, hetgeen niet de bedoeling is. Een ander deel wordt in gedachten ge houden voor volgend jaar. warmond marieta kroft Het actiecomité Shenkoru heeft gister avond tijdens de nieuwjaarsreceptie in Warmond bijna 400 brieven van War- monders overhandigd aan burgemees ter G. van der Wel. De brieven verto nen allemaal dezelfde boodschap: het Ethiopische gezin Shenkoru moet in Warmond blijven. Kinderen overhan digden haar bovendien een stapel t- shirts met de namen van het gezin er op. Die t-shirts droegen ze tijdens de kerstloop die in het teken stond van de dreigende uitzetting van het inmiddels helemaal in Warmond ingeburgerde gezin. Vlak voor de kerst werd bekend dat moeder Asmeret en haar drie kinderen tegen hun zin in terug moeten naar Ethiopië. Het betekent dat het gezin gevaar loopt, omdat de moeder lid is van een verboden politieke partij. Een groep Warmonders trok zich het lot van het gezin aan en riep de plaatselij ke bevolldng op om brieven te schrij ven die vervolgens zouden worden overhandigd aan de burgemeester. Ricky Slingerland, een van de leden van het actiecomité, riep de burge meester gisteravond op om al haar in vloed aan te wenden bij de staatsse cretaris van vreemdelingenzaken om te bewerkstelligen dat Asmeret en de kinderen Amsal, Fasil en Fesum in Warmond kunnen blijven. Van der Wel waarschuwde voor al te veel optimis me. „Als gemeentelijke overheid sta je buiten de procedure die in gang wordt gezet." Ze wees erop dat er vaker van dit soort acties worden gevoerd. „Soms lukte het, vaak ook niet.' Met al deze handtekeningen voel ik me wel ver plicht om die laatste stap te wagen. Wij doen ons best, meer kan niet." Leiderdorp krijgt steeds vaker te maken met agressieve burgers. Dat zei burgemeester M.Zonne- vylle gisteravond in zijn toe spraak tijdens de nieuwjaarsre ceptie. „Kritische burgers: pri ma. Maar steeds meer burgers menen hun recht te moeten ha len door middel van verbaal en lichamelijk geweld tegen amb tenaren en bestuurders." Vol gens de burgemeester hebben ze geleerd hoe ze daarmee moeten omgaan. „We zijn weerbaar geworden." Zonnevyl- le wil de burgers 'vanuit dit zelf vertrouwen zicht geven op de lokale democratie'. „Door de burgers op te zoeken, om reac ties en ideeën te vragen, maar ook om zelfbewust te beslissen. Er moet op een gegeven mo ment wel een beslissing val len.'" jiderdorp judy nihof )0 Je toekomst ziet er weer prima tit voor speel-o-theek De Grab belton in Leiderdorp. Twee en- housiaste jonge vrouwen heb zich aangemeld als opvol- ;er van Thea van Beek (65), de kracht van de uitleen nyan speelgoed. Tot voor kort zag iet er voor de speel-o-theek log heel somber uit. Van Beek ïad enige tijd geleden al aange- ntondigd vanwege familie-om- itandigheden te willen stoppen I- net het runnen van de uitleen, a naar er diende zich alsmaar 2 {een opvolger aan. Na een ïoodkreet lukte het echter wel >m kandidaten te vinden. Van Beek kan haar geluk niet >p met de twee opvolgsters, die lit Leiderdorp en Leiden ko enen. „Het zijn jonge mensen ;n die hebben ook weer nieuwe Zij trekken vanzelf ook vel meer vrijwilligers aan. Ik ga nieuwe jaar heel goed in." Beek is niet van plan om )e Grabbelton nu direct de rug te keren. „Ik denk dat ik nog e!vel een half jaartje aan de peel-o-theek verbonden blijf, grendel had opgeslagen, omdat u k wil mijn opvolgsters goed be- hij bang was dat ze zouden ver- [eleiden." roesten. Als je dat hoort en ziet Actie Rijnwoudse stichting voor bejaardenhuis in Bulgarije hazerswoude/koudekerk kees van kuilenburg - Met tranen in hun ogen hebben Piet Meijer en Jacques de Groot het leed in het bejaardentehuis in het Bulgaarse Samokov aan gezien. „Daar stop je bij ons geen varkens in", beschrijft De Groot in enkele woorden de el lende die hij daar zag. Ook Meijer, voorzitter van de Stich ting Humanitaire Hulp Bulga rije in Rijnwoude, was diep on der de indruk van wat hij in het bitter koude 'huis' heeft gezien. „Alleen in de zitruimte brandt nog een gammele potkachel. Dat is het enige dat ze aan ver warming hebben. Verder is het alleen maar narigheid zegt hij. De stichting verzorgt sinds 1990 transporten met hulpgoe deren. Jacques de Groot en zijn echt genote Ciska hebben in 1990 de stichting in het leven geroepen. „Al achttien jaar gaan we met vakantie naar Bulgarije", vertelt Jacques. „Lieve en aardige men sen. Dan doet het pijn als je de situatie steeds verder ziet ver slechteren. Zes jaar geleden was er niets meer. Een arts vroeg ons toen om een doodziek kind mee naar Nederland te nemen. Dat konden en wilden we niet. Toen is het idee ontstaan om vanuit onze dorpen wat hulp te bieden", vertelt de Koudekerker over het ontstaan van de stich ting. Nu, ruim zeven jaar na de omwenteling in het Oost-Eu- ropese land, zien Meijer (secre taris van de stichting) en De Groot nog maar weinig vooruit gang. „Dat merkten we toen we een bezoek brachten aan dat tehuis in Samokov. Vorig jaar hebben we bedden gestuurd. Die had den ze niet. De mensen lagen op de grond op smerige matras sen. De directeur vertelde dat hij de bedden achter slot en Jacques de Groot: 'De tranen sprongen in m'n ogen toen ik die oudjes zag liggen op die vodden.' schiet je vol", zeggen ze. „De mensen leven daar in een huis dat die naam eigenlijk niet verdient. Zo smerig en bouwvallig. De bewoners liggen met z'n tienen of meer in een kamertje. De regering had geld beschikbaar gesteld om een nieuw huis te bouwen en later het oude gedeelte te renoveren. Inmiddels staat er een karkas, maar het geld ontbreekt om verder te gaan. Het bouwmate riaal is veel duurder geworden en de regering geeft geen geld om dat te betalen", vertellen De Groot en Meijer. Volgens het tweetal is er ruim 170.000 gulden nodig. „Dat moet toch te regelen zijn? De afgelopen zes jaar hebben de mensen in Rijnwoude en omge ving ons al zo geholpen. Dat be seffen we maar al te goed. Maar in dit geval moet het mogelijk zijn om dat geld bij elkaar te krijgen. Desnoods in fasen. Als het dan ook nog lukt om dat ou de gedeelte op te laten knappen zou het helemaal schitterend zijn." De stichting heeft niet alleen geld nodig. Ook spullen als ta fels, stoelen, koffiekannen, stof zuigers, een intercom, bestek, kop en schotels en schoon maakmiddelen. „Tenslotte moet het gebouw ook worden ingericht. We zijn niet bang dat de spulletjes niet goed terechtkomen. Alles wat we de afgelopen jaren ernaar FOTO HOLVAST/MARK LAMERS toe hebben gestuurd is goed te rechtgekomen." Ook zoekt de stichting een ruimte om de spullen in op te slaan. Eventuele giften kunnen wor den gestort worden op giroreke ning 92844 van de Stichting Hu manitaire Hulp Bulgarije of naar de Rabobank in Hazers woude. Het gironummer van de bank is 62020. Het rekening nummer van de stichting is 32.59.777.47. leiderdorp judy nihof De Leiderdorpse burgemees ter M. Zonnevylle 'heeft niet tevoren iets geregeld' om aan zijn twee-onder-een-kap wo ning in het nieuwbouwwijkje Doesplant te komen. T. Ulrich van makelaardij HRS, die sa men met makelaar Rijnland de huizen in opdracht van bou wer Dura verkocht, zegt dat 'de burgemeester zich keurig heeft ingeschreven'. Volgens Ulrich heeft Zonnevylle welis waar niet zelf in de rij gestaan (sommige mensen sliepen voor de deur van de makelaar om zich als eerste in te kun nen schrijven), maar heeft hij zich hoogstwaarschijnlijk laten vertegenwoordigen. „Dat zou ik ook doen als ik een publieke figuur was." De wijze waarop de Leider- dorpse burgemeester aan een woning is gekomen heeft in Leiderdorp verontwaardiging gewekt. Zonnevylle heeft een huis van 4,5 ton gekocht in het nieuwbouwwijkje Doesplant. De belangstelling voor dit type woning, waarvan er tien wor den gebouwd, was enorm. Zo'n 150 mensen schreven zich hiervoor in. Een inwoner beschuldigt de burgemeester ervan tevoren iets te hebben geregeld met de projectont wikkelaar. Volgens Ulrich wordt één ding vergeten. „Hier is niet de gemeente bezig geweest met het toewijzen van woningen, maar de bouwer." De ge meente regelde alleen de in schrijving voor de woningen onder de 308.000 gulden. Bij de duurdere huizen gold niet 'wie het eerst komt, ook het eerst maalt'. „Het was mede op basis van volgorde van in schrijving. Bij de duurdere wo ningen kan de bouwer het laatste woord hebben. Hij mag de kopers kiezen. Als hij even tueel vindt dat iemand naar voren moet worden gehaald, is dat zijn goed recht." Overigens waren volgens Ul rich lang niet alle 150 inschrij vers serieuze gegadigden. „Er ontstond een soort hype. le dereen schreef zich maar in. Er zijn ook mensen afgehaakt die nog vóór de burgemeester zijn benaderd." Ulrich wijt het aan de grote druk op de woningmarkt, dat sommige mensen geïrriteerd raken als ze achter het net vis sen. „Waar overdruk is, ont staat wrijving. Nummer elf baalt natuurlijk ontzettend, nummer 100 baalt ook. Maar ik vind dit een beetje opjutte- rij. Het wordt opgeklopt." Een woordvoerster van de gemeente laat in een eerste re actie weten dat de aankoop van het huis door de burge meester 'een vrije marktkvves- tie' is. „Daar hebben wij als gemeente geen enkele invloed of controle op." VRIJE TIJD LEIDEN Theaterspel. In Jeugdboekhandel Sylvester aan het Rapenburg is zondag 5 januari om 19.30 jeugdtheater. Theo van Leeuwen zingt en speelt 'Het drie koningen spel'. Kinderen vanaf 10 jaar zijn van harte welkom op het verteltheater. Informatie: 071-5128658.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17